Gemengde berichten. 'tis te wenschen, dat de politie eens naar die heeren //uit den beschaafden stand" zal informeeren. Met den gewonen trein van 12,08 vertrok Z. M. over Selzaete naar Brussel. Het jacht is heden morgen afgeschut en lag nu op stroom Z. M. af te wachten die van rnid- dag om 1.35 gewacht werd. Op den bepaalden tijd rolde de exprestrein, waarin de salonrijtuigen met Z. M. en zijnen ad- judant binnen. In den trein bevonden zich verder verschillende leden van de directie der spoorweg- maatschappij. Op het perron was aanwezig de Belgsche consul en vele nieuwsgierigen, daar nu de komst van Z. M. meer bekend gewordeu was. Ondanks den regen, maakte Z. M. geen gebruik van den gereedstaanden omnibus en wees ook een hem door een ingezetene aangeboden rijtuig van de hand. Hoewel het loopen hem door het op 22jarigen leeftijd overkomen ongeval niet gemak- kelijk valt, wandelde Z. M. liever, de forsche ge- stalte voor den regen beschut door eenen regenjas met kap. Op den weg naar de Westhaven bevonden zich talrijke nieuwsgierigen, doch overal werd ruim baan gemaakt voor de passage. Bij het wachtlokaal aan de Westhaven stond het Belgische loodspersoneel, in uniform, geschaard met den commissaris den heer Ch. Durt aan't hoofd, wien Z. M. toesprak en hem dank betuigde voor de ontvangst. Daar het laagwater was, was het nu nog een moeilijke tocht om langs den glibberigen steenen trap die met loopers was belegd de gereed- liggende sloep te bereiken. De rijkshavenmeester, de heer Wissel, bood bij het afdalen Z. M. zijne hulp aan, waarvoor deze hem bij het in de sloep stappen dank betuigde. Onder een //Vive le Roi waarop enkele hoera's volgden, voer de sloep af. Kort nadat de sloep de //Alberta" had bereikt, zette deze koers naar Antwerpen. Naar men ons mededeelde heeft Z. M. de reis hierheen en op het kanaal naar Gent gemaakt, om de plaatselijke gesteldheid eens op te nemen, in verband met de uit te voeren verbeterings- werken aan het kanaal en het bouwen der nieuwe sluis. De volgende, nog niet bekende episode werd ons van Z. M. verhaald. De vorige maand te Ostende aan het strand wandelende, zag hij twee kinderen die, aan 't strand speleude, door den golfslag waren meegesleurd. Door zich tot over de knieen te water te begeven, kon Z. M. de kinderen behouden op het drooge brengen. Wij vestigen bij deze de aandacht op den cursus in rekenen en teekenen, ingericht door de z/Vereenigde Handwerkslieden" alhier. Blijkens de advertentie in ons vorig nummer nemen de lessen met 1 November a. s. weder een aanvang. Zij zijn gratis toegankelijk voor de leden en dona- teurs en aan hunne kinderen van 12 tot 18 jaar oud, 4 avonden in de week van 7 tot 9 uur, in het vereenigingsgebouw. Het onderwijs wordt ge- geven door de heeren J. Bierle, onderwijzer, en L. de Bruijne bouwkundige. Waar het onderwijs kennis omvat die voor het vormen van degelijke ambachtslieden een eerste vereischte is, zullen voorzeker velen weder dezen cursus willen volgtn. De secretaris der vereeniging, de heer M. Dees, bij wien men zich tot Zaterdag 7 October kan aan- melden, zal gaarne inlichtingen verstrekken. Bij Kon. besluit is benoemd bij het personeel der militaire administratie tot tweede-luitenant- kwartiermeester bij het 6e regiment infanterie de sergeant W. Jansen, van het 1® regiment vestiug- artillerie (van Ter Neuzen). Zooals nog in een deel onzer vorige oplaag is vermeld, is bij Kon. besluit op zijn daartoe gedaan verzoek eervol ontslag verleend aan den heer K. de Lozanne, als directeur van het post- en telegraafkantoor te Hulst. Sas van Gent, 26 Sept. De veemarkt van heden was beter bezet dan de vorige week, aangevoerd waren9 stieren, 82 ossen, 26 koeien, 108 vaarzen en 1 kalf, totaal 226 stuks, die op 10 na alien werden verkocht. De verkoop ging langzaam aan lage prijzen. Gedurende de laatste 3 maanden zijn alhier ter veemarkt aangevoerd: 336 kalfkoeien, 1046 melkvaarzen, 632 ossen, 157 stieren, 55 hokke- lingen, 14 kalveren, 2 schapen en 32 biggen, totaal 2274 beesten. Hedenmorgen passeerde door de groote sluis alhier, komende van Gent, het Engelsche stoom- jacht //Alberta", aan boord waarvan zich bevond Z. M. Leopold Koning van Belgie. Gedurende het doorschutten, vertoefde Z. M. op het dek, en nam belangstellend de omgeving in oogen- schouw. Aan de vele nieuwsgierigen op de sluis aanwezig groette hij minzaam met outblooteu hoofde. Aardonburg. Aan den heer M. W. v. d. Plassche alhier is voor William's Duches een eerste prijs toegekeud, op de Pomologische ten- toonstelling te Amsterdam. Cadzand. Ds. F. van Breen nam Zondag na- middag afscheid van de Ned. Herv. gemeeute al hier, sprekende naar aanleiding van Johan nes II 8. Een arbeider, Zaterdag te Kortgene bezig met het dorschen van erwten, had het ongeluk met een zijner armen tusschen de machine te ge- raken, welk lichaamsdeel bijna geheel verbrijzeld werd. Door het vele bloedverlies acht de dokter, die heelkundige hulp verleende, zijn toestand niet buiten gevaar. Schipper G. Jansen van Tholen, varende op het tjalkschip Op hoop van zegen, geladen met kunstmeststoffen voor de landbouwvereeuiging op het eiland Tholen, met bestemming naar St. Maartensdijk, stootte Zaterdagavond bij het biu- nenvaren van den Pluimpot op een zich onder water bevindend hard voorwerp, tengevolge waar van het schip spoedig zonk. Het gezin van den schipper vond eene veilige plaats op een zich daar in de nabijheid bevindend vaaartuig. Bij laag water kwam het lek boven en kon het tijdelijk gestopt worden om het schip eergisteren (Zondag) met het volgend tij hier in de haven te brengen. De lading, die zoo beschadigd moet zijn, dat zij hare waarde als meststof verloren heeft, was verzekerdhet schip echter niet. Een overblijfsel uit vroegere tijden. Voor het vervullen der betrekking van voorzanger bij de Ned. herv. gemeente te Graveland worden sollicitauten opgeroepen doorhet polder- bestnur aldaar. Te De Bilt woonde sedert 81 jaren de we- duwe Zieltjes in een woning, staande in het Kloosterpark, toebehoorende aan den heer Van Boetselaar. Thans moet dit woninkje afgebroken worden wegens bouwvalligheid, en slechts noode kan het nu 93jarig moedertje haar huisje met strooien dak, waar zij haar laatste levensdagen dacht door te brengen, verlaten. Zondag is te Lisse de bliksem geslagen in de woning van Van Gerwen. Het 14jarig zoontje van den bewoner werd gedood. De Belgische regeering heeft aan de justitie te Maastricht uitgeleverd A. Coumans, daglocner, wonende te Stein, verdacht van het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel aan zekeren Ramakers, door dezen met een mes in het hoofd te steken. R. is eenige dagen na de verwonding in het gesticht Calvarienberg te Maastricht overleden. Naar thans wordt medegedeeld, is het bericht betreffende de vondst van het //gevaarlijk pakje" in een spoorwegcoupe, niet van overdrijving vrij te pleiten. Dit i akje hield nl. in twee oude vuurpijlen, te zainen 0,4 K.G. kruit bevattende, door een troep militairen vervoerd, zoodat behalve het achterlaten, geen voorschriften zijn overtreden. Vermoedelijk zal dan ook het alarmeerend be richt, dat er //ontplofbare" stoffen in het pakje waren, aanleiding gegeven hebben tot de angstige wijze van behandeling, terwijl het in het water werpen was verzocht om terugzending der waarde- looze vuurpijlen te voorkomen. Terwijl een paar jongelui uit Idskenhuizen (Fr.) aan 't stoeien waren en de een den ander met water wierp, scheurde de pot, waarvan de jongeling zich bediende, met gevolg dat de scherven het meisje zoodanig raakten, dat een der vinger- leden er bij hing en een slagader gevaarlijk was getroffen. Onmiddelijk werd ingespannen en met de gewonde naar een heelkundige gereden. Tegen een kantonrechter in het arrondisse- ment Maastricht is bij den officier van justitie eene klacht ingediend, als zoude hij valschheid in geschrifle hebben gepleegd, in de uitoefening van zijn ambt, door op het audientieblad te laten opnemen eene verklaring van eene der proce- deerende partijen in strijd met de eenmaal afgelegde bekentenis van de gedaagde partij. De zaak is reeds in instructie. Door den burgemeester van Rotterdam is verboden de opvoering van het stuk //De Marte- laar", zijnde het bekende Dreyfus-drama. De N. R. Ct., zeer verbaasd over dit verbod schrijfthoe werd het juist pas hier een gevaar Eene kleine uatie, volkomen waar, moet bescheiden zijn en voorzichtig, het groote Frankrijk mag niet ontstcmd maar als het in zijn gereputeerde edelmoedigheid nu toch genereuslijk heeft ge- doogd dat Amsterdam vrij Dreyfussen mocht, en al die stadjes waar kermis was, waardoor ontstond dan onverwachts bier gevaar, hoe liep de maat juist hier eerst over Vrouw P. te Druten, die voor eenigen tijd zooveel van zich deed spreken door haar verzet tegen de politie, heeft hare woning nu weer ver- sterkt, en nog beter dan de vorige maal, Zij verwacht weer politiebezoek, nu de rechtbank te Arnhem het te Tiel uitgesproken vonnis heeft be- vestigd, waarbij zij tot drie maanden gevangenis- straf werd veroordeeld. Zij heeft zich weder op den zolder teruggetrokken om de belegeraars af te wachten. Het personeel der gasfabriek te Zevenbergen is verleden week aan een groot gevaar ontkomen. Sedert eenigen tijd weid een gedeelte der oude fabriek gebruikt voor bergplaats van gaskolen, zonder dat iemand vermoedde dat dit gebouw geen weerstand zou kunnen bieden aan den zwaren last, die er in verborgen was. Toch was dit zoo. Nadat Dinsdag weer een lading steenkolen inge- dragen, de bergplaats tot de nok toe gevuld was, begonnen de muren te scheuren en Woensdag- morgen storlte het gebouw met groot geraas ineen, gelukkig zonder iemand onder zijne puinen te begraven. In enkele bladen in Hollands Noorderkwartier wordt eene verkooping aaugekondigd van eene boerenplaats. Omtrent de betaling wordt gezegd //Betaling der kooppenningen zal kunnen geschieden op een nader te bepalen dag in Februari van de volgende eeuw." Volgens deze bepaling behoeft dus de kooper niet in Februari van het jaar 1900, maar eerst in Februari 1901 te betalen, wat wel niet de bedoeling van den steller der advertentie zal ge- weest zijn. Te Apeldoorn is een onderzoek ingesteld naar de vermoedelijke oorzaak van den dood van jhr. C. J. Stern, aldaar. De familie spreekt in de kennisgeving van het overlijden van een on- menschelijke mishandeling, en inderdaad is de heer Stern in den avond van 26 Augustus omstreeks 12 uur, met gebroken been op den weg nabij zijne woning gevonden en was hij, volgens zijn opgaaf, door twee personen mishandeld. Na behandeling in het ziekenhuis en amputatie is den 7do" dezer de dood gevolgd. Hoewel een paar personen verhoord zijn, heeft men tot dusver van geen bepaalde stappen van de justitie vernomen. Maandagmiddag 1 uur werd te Amsterdam de Bethaniestraat in opschudding gebracht door een treurig familiedrama. in het benedenhuis van perceel 21 aldaar wonen de omstreeks 60jarige echtelieden J. H. Brinkman en vrouw, fatsoenlijke burgerluitjes, die in vrij goeden doen verkeeren. Maandagmiddag nu kregen zij bezoek van een zoon van juffrouw Brinkman uit een vorig huwelijk, den 29jarigen C. G. Dropvat, bediende in een comestibleszaak. Deze kwam hen in een driftige bui bezoeken en vroeg huu ffIk wou wel eens weten, waarom je mij de woning ontzegd hebt." De oude lui brachten hem onder't oog, dat zijn gedrag niet was, zooals dat voor een zoon past. Zooals meer het geval is, volgde bij den twist het eene woord op het andere. Toen Brinkman zijn met de vuist op tafel slaanden zoon toevoegde//Ik behoef voor jou de mindere niet te wezen", riep hij //Jij niet voor mij de mindere wezen en meteen haalde hij een revolver voor den dag en loste een paar revolverschoten op zijn rnoeder, een daarvan trof in de zijde zonder haar evenwel ernstig te ver- wonden. Doodelijk verschrikt en luid gillend liep zij achter haar zoon langs naar de gang, waar de onverlaat nog een schot op het oude vrouwtje loste. Daarna keerde hij zijn wapen tegen zijn stief- vader. Een der kogels vloog door een raam der kamereen andere was evenwel raak, hij ging door den rechterarm. Brinkman vloog naar achteren en had juist de tijd zich achter een deur te dekken. Op het gegil en moordgeroep en het knallen der schoten waren de buren pp straat gekomen. Dropvat was ook toen hij al de schoten op zijn revolver gelost had, de straat opgesneld hij werd door een paar jonge mannen stevig vastgegrepen. Spoedig daarop kwamen ook een paar agenten van politie, en onder begeleiding van een talrijk pub'iiek werd de dader naar het politiebureau aan de St. Pietershal gebracht. Brinkman en zijn vrouw werden dadelijk ver- bonden door Dr. Bos, die toevallig op een der bovenwoningen een visite bracht. Omtrent de gasontploffing te Enschede wordt nader gemeld De Enschedesche Burgerharmonie, zou Zater dagavond een concert geven, dat te acht uur moest beginnen. 't Was om vijf minuten voor acht, dat zich in de zaal reeds een 150 tal personen bevonden en de mgeste der 34 leden van 't muziekkorps tegenwoordig waren, waarvan enkelen dienst deden aan 't loket. In een der kleedkamers achter 't tooneel waren de lui van /t koper" met den directeur onr te stemrnen, terwijl de lui van n't hout" met het- zelfde doel in een daarboven gelegen kamer bezig waren. Een sterke gaslucht werd in't onderste kamertje waargenomen en een bediende waarschuwde den restaurateur, die onmiddellijk kwam en de onvoor- zichtigheid beging een lucifer aan te steken om het lek te zoeken. Daardoor vatte het uitstroomende gas vlam en ontplofte het mengsel van gas en lucht, dat zich boven het tooneel had gevormd. In de zaal zag men een lichtstraal als van den bliksem langs de coulissen en een vreeselijke slag werd gehoord, de kristallen aan de gaskronen rinkelden en de luchtdruk was zoo sterk, dat een der deuren openvloog, terwijl een paar ruiten verbrijzeld werden. Het tumult, dat in de zaal entstond, was ver- schrikkelijk. Allen vlogen op, sommigenontvlucht- ten de zaal, anderen begaven zich naar 't tooneel en daar achter, waar een treurig schouwspel zich aan hun oogen vertoonde; twaalf deerlijk gewonde personen, waaronder de directeur en de restaurateur, Spoedig werd geneeskundige hulp ontboden en kwamen 4 doctoren die de gewonden verbonden. De haren waren hun van 't hoofd geschroeid, knevel en baard zijn weg, van de meesten zijn aangezicht ep hals geheel met blaren bedekt. Gelukkig zijn van alien, zoover men te weten kon komen, de oogen behouden gebleven. Na verbonden te zijn, werden de gekwetsten per rijtuig naar huis vervoerd. In de kleedkamer, waar 't ongeluk plaats had gehad, zageu wij dat een raam was uitgevlogen en de muur voor een gedeelte van kalk ontdaan. In 't vertrek heerschte een erge brandlucht. De directeur der gasfabriek deelde mede, dat een gaskroon was afgedraaid geweest eu men ver- geten had de pijp te stoppen, zoodat het gas in een grooten stroom daaruit zich in 't vertrek ophoopte. Nader vernatn men nog, dat dit afdraaien moet zijn geschied door lieden, die met 't verzetten der coulissen bezig waren en wien gezegde gaskroon in den weg zat. De volgende onbeschaamde advertentie lazen we in een Nederlandsch blad z/Speelclub. z/Eenige Heeren uit den beschaafden stand wenschen bij genoegzame deelname een Speelclub op te richten, waarbij het hazardspel niet is uit- gesloten. //Dames kunnen ook toetreden. Strenge ballo- tage verzekerd." De appel als vogelvoeder. Een rijpe zoete appel is voor de meeste kamervogels eene ver- snapering. Men moet daartoe den appel schillen en dan een stukje tusschen de tralies steken, zoodat de vogel op zijn stokje er gemakkelijk kan bijkomen. Nog beter is het, den appel fijn te maken, wat men gemakkelijk kan doen door dunne schijf jes door een draadzeef te drukken, waardoor men stukjes krijgt zoo groot als haverkorrels ongeveer. Wie zijn vogels dus eens trakteeren wil, denke hieraan de appeltijd staat voor de deur. Een reporter van de //Figaro" het Fransche orgaan dat beslist blijft het blad dat het eerlijkst en meest leesbaarst verslag geeft, is van Nantes tot Avignon met Alfred Dreyfus en diens broeder gereisd. Dit was voor den reporter een buiten- kansje zooals zich wellicht nitnmer een tweede zal voordoen en de Figaro bevat dan ook over die reis een uitgebreid artikel. Uit het gevoerde onderhoud vermelden wij alleen onderstaande, dat allereerst blijk geeft van de liefde die Dreyfus ondanks alles nog voor zijn vaderland koestert en verder ook van zijn diep gevoelen met betrekking tot zijne kinderen, die hij onkundig wil houden van het lijden van hun vader. Allereerst werd de vraag gesteld, waarom Dreyfus Carpentras als verblijfplaats had uit- gekozen. z/Omdat", antwoordde Dreyfus, j/ik niet naar het buitenland heb willen gaan. De ontvangst die men mij zou hebben kunnen bereiden, zou den indruk hebben kunnen geven van weerwraak tegenover Frankrijk en daartoe heb ik niet kunnen besluiten." En hij voegde er bij z/Ik heb mijn gratie niet gevraagd, maar ik neem haar aan als een verlichting van mijn smart en van die van mijn vrouw, want wij hebben wel een weinig verademing noodigdoch die gratie doet niets aan mijn besluit af, om voort te gaan met mijn rehabilitate. Ik ken nog verweusching, noch bedreiging, doch ik ken eveumin zwakheid. Ik spreek van moreele zwakheid z/Ik wil alleen leven met mijn kinderen en mijn vrouw mijn kinderen, die in het vervolg mijn grootste vreugde op aarde zullen zijn. De oudste schijnt zich mijner te herinneren. z/De jongste telde slechts zeven maanden in 1894; ik ken hem dus niet. Ik heb ze niet in Rennes willen zien, om niet in hun jeugdigen herinnering den treurigen indruk van de ge- vangenis te laten, want men moet niet de ver- beelding van kinderen bedroeven. Doch ik zal ze over twee dagen met een bijzonder groote blijdschap zien. Ik wil ze zelf opvoeden met mijn vrouw, hun opvoeding voltooien, hun ont- wikkeling Sedert zijne terugkomst in Frankrijk ontving Dreyfus meer dan 5000 brieven, zonder die welke aan zijne vrouw werden gezonden. Zaterdag heeft Dreyfus voor het eerst zijne kinderen weergezien. Hij schijnt voornemens zich te Menton te vestigen. Reeds moet hij een aanbod ontvangen hebben van een Engelschen uitgever, om voor een millioen francs zijn memories bij hem te laten verschijnen, doch Dreyfus heeft geweigerd. Door een troepje dronken werklui werd dezer dagen te Parijs een onmenschelijke grap uit- gehaald, ten koste van een kameraad, die eveneens wat te diep in 't glaasje had gekeken en nu op een hoop stroo zijn roes ging uitslapen. De ellen- delingen staken het stroo in brand en zouden hun kameraad levend hebben laten verbranden, indien

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2