De Koninginnen te Rotterdam. TER NEUZEN, 25 September 1899. Moord te Koewacht. In de op Donderdag a. s., dea voormiddags 10 ure, te houden openbare vergadering van den ge- meenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeiing Ingekomen stukken voorstel wij- ziging bouwverordeningaanbieding politieveror- deningadres onderwijzers inzake jaarwedde benoeming ledeu Commissie van labricage; idem Wethouder. De heer Van der Moer heeft ontslag genomen als wethouder, naar men ons mededeelt, om zijne vele werkzaamheden en om gezondheidsredenen. Zouden de opgegeven beweegredenen zeer voldoende, zooils wij erkennen de eenige zijn Wij hebben zoo'n stil vermoeden dat er nog een andere oorzaak is voor deze plotselingeontslagname. Bij kon. besluit is benoemd tot surnumerair bij de posterijen en telegrafie aan het kantoor te Ter Neuzen, de heer J. N. H. Pel te Leiden. Komende van Ostende, arriveerde alhier Zaterdagnamiddag in de haven hetEngelsche stoom- jacht i/Alberta", aanboord waarvan zich bevond de Koning van Belgie. Tijdens het jacht in de haven lag en gedurende het opschutten, wandelde Z. M. op het dek, met veel belangstelling de omgeving opnemende. Na het schutten, zette het jacht, de alhier tehuis behoorende Belgische loods Eduard Breens aan boord genomen hebbende, onmiddellijk de reis naar Gent voort. Zooals te begrijpen is trok het nieuwtje van de aanwezigheid des Konings vele nieuwsgierigen naar de Westsluis. De kermis is voor dit jaar weer voorbij. De week waarin voor hen, die willen, op ver- schillende wijze ontspanning te vinden is behoort weer tot het verledeue. Nadat de laatste klokslag van de vorige week was weggestorven in het luchtruim, werd de oude dame aangezegd dat haar tijd van gaan aange- broken was en de lokalen, waar pret en vermaak hun scepter eene week lang hadden gevoerd, werden het eene na het ander ontruimd. De gonzende volksmassa die mee kermis-uit vierde, in het begin steeds aangroeiend, ging van liever- lede uiteen en zocht zijne haardsteden op, met uitzondering van enkele groepjes die niet spoedig genoeg kunnen krijgen en nog een paar uren later met schorre kelen door de stille straten een lied deden weergalmen. Storm met gure regen- en hagelvlagen en don- derbuien bleven aan onze kermis niet vreemd, maar den laatsten dag was het 's namiddags mooi weer en waren talrijke inwoners en vele vreemde- lingen op de been. Daar het stormweer van het begin der week de vaart belemmerde waren nog enkele inrichtingen achterwege gebleven. 't Geen op de kermis te zien was leverde geen nieuwigheden Aan den stoommolen van Schenoff viel, zooals met zoo'n inrichting steeds het geval is een druk bezoek ten deel. Heeds enkele jaren was vele malen den wensch gehoord dat er toch eens een andere inrichting zou komen dan die we gewoon waren. Nu was er eene andere en men deed het er mee, omdat men inoest, maar of we nu precies met die verandering verbeterd waren durve.n we niet toestemmend beantwoordeu. Nadat zoo'n inrichting enkele jaren op onze kermis was gemist, kon men thans in den //Indischen Dwaaltuin" van Peeters weer eens verdoold loopen. 't Is toch wonderlijk, en men zou 't oppervlakkig niet zeggen, dat het nog zoo eenvoudig niet is om het middenpunt der tent te bereiken. Daar was een buffet ingericht, waar de van 't dwalen dorstig geworden kermisbezoekers hunne keel kon- den laven. Er waren echter ook verschillende posten uitgezet om hen, wien 't zoeken verveelde, den kortsten weg te wijzen om spoedig het buffet te bereiken. Ook kon men op de markt weer ./fietsen voor een cent" en de jeugd maakte daar druk gebruik van. In 't hekende wafelkraam van Smits en in vele oliebollen etablissementen, was ruiinen voorraad voor hongerige magen. De electrische visscherij waarvoor op de markt ook gelegenheid was hebben we wel drukker gezien 't nieuwe is er af en naar we hoorden schijnen de prijsvischjes ook zeer in aantal afgenomen. Behalve dat bij de dwaaltuin en de stoom molen eenige beweging heerschte, was de Markt over het algemeen reeds vroeg verlaten, stil en duister, en meerderen hoorden we klagen over het gemis van een carroussel anders een middelpunt van licht, leven en vertier, tot laat in den avond. Om op de carroussel te draaien inoest de jeugd naar de Axelscbe brug, waar deze vooral nu met het gure weer geheel onbeschut stond en van den storm enz. de voile laag kreeg. Daar stond ook een museum als //het Bagno" aangekondigd, waarin men kon aanschouwen verschillende werkplaatsen in gevangenissen en beruchte misdadigers, voorgesteld door met stoom in werking gebracht wordende poppen. De wanden waren behangen met schilderijen voorstellende verschillende folteringen uit de tijden der inquisitie. Zij, die te zeer geschokt werden door deze afgrijse- lijke voorstellingen konden weer op hun verhaal komen door de comische afbeeldingen die meu van zichzelf en andere bezoekers in de z. g. lachspiegels Je zien kreeg. De schouwburgtent der familie Bakker werd bij iedere uitvoering goed bezocht. Zooals we reeds: meldden was bij de eerste opvoering van //Dreyfus"; de tent overvol. Bij de tweede opvoering vanj dit stuk op Donderdag waren alle rangen, uitge- zonderd de eerste, goed bezet. Toen werd in een nieuw bedrijf behandeld de zitting van den tweeden krijgsraad en de nieuwe veroordeeling. Deze laatste werd daarna weergegeven in een tableau, waarbij Esterhazy, die in 't stuk de tegenstanders den gerechtigheid vertegenwoordigt, zegepralend de gerechtigheid te gronde werpt en haar met voeten treedt. Ten slotte kwam de mededeeling der gratia en verassend was de overeenkomst van het daarop door Dreyfus gesproken slotwoord, met den brief door den echten Dreyfus na zijne gratie aan db bladen gezonden en die den volgenden dag ons onder de oogen kwam. Niet aardig was het van de directie om met grooten ophef aan te kondigen als //lachsucces" een stuk, dat bij de opvoering blijkt een drama te zijn, waarbij lachen allerminst te pas komt. Dit had Vrijdag plaats en zoo'n bij den neus nemen van het publiek kan niet recommandeeren voor volgende bezoeken. Donderdagavond trad voor eene eivolle zaal in het ,H6tel der Nederlanden" op een varieter gezelschap onder directie van den heer Henry Strous. De optredenden werden alien ruimschoots toegejuicht. Het best voldeden mej. Annie en de heer Tiew in hunne comische musikalische demon stration en zij verbaasden het gehoor in de wijze waarop zij schoone muziek maakten met voorwerpen die we niet gewoon zijn als muziekinstrumenten te beschouwen. Eveneens voldeden goed de Hollandsche duet- tisten de heer en mevr. Paulus. Hunne liedjes en voordracht waren opgewekt en vroolijk, in den juisten toon om de kermisstemming van't publiek te verhoogen. Dat de heer Strous als karakter-komiek het publiek met zijne pittige voordrachten aangenaam bezig hield, bewees wel de aanhoudende terug- roeping, waaraan hij zoowel voor als na de pauze met een //kras mopje" een eind moest maken. Minder voldeden ons de broeders Franconi, als comische excentriciteiten aangekondigd, waaraan we weinig comisch ontdekten, doch hunne werk zaamheden op 'tlaatst zelfs griezelig vonden en die teergevoeligen niet konden blijven aanschouwen. In het ,/Hotel de Commerce" trad gedurende de 6 dagen met groot succes op het cafe-concert- gezelschap der familie Boesnach. Dat des Maan- dags de opkomst gering was, vond wel daarin zijn oorzaak, dat er dan nog weinig volk op de been is. Doch de verdere avonden mocht het gezelschap zich in een klimmende belangstelling van het publiek verheugenook de matinee's hadden succes. 'tWas niet te verwonderen dat verschillende avonden velen teleurgesteld moesten terugkeeren, omdat de zaal zelfs geen staanplaatsje meer bood, want men vermaakte uitstekend. De opgewekte liederen der zangeressen werden geregeld afgewisseld door de leuke komieken met hunne comische voordrachten en door duetten voor heeren of heer en dame. Het glanspunt van den avond, dat steeds de algemeene belangstelling gaande maakte, was de opvoering van een blijspel, waarbii het onmogelijk was ernstig te blijven, en't gehoor 't dan ook gedurig uitschaterde. En lachen wil men met de kermisWat was het toch een leukert, die ,/Pietje Puck." Op veler verzoek liet hij zich daarom Zaterdag nogmaals zien. Hoewel 't gezelschap reeds van vroeger optreden alhier een goeden naam genoot, kon thans, nu men tegen entree werkte, iets degelijks ten beste gegeven worden en werd de uitvoering niet door dansen onderbroken, daar daartoe eerst na afloop der uitvoering gelegenheid werd gegeven. De toejuichingeu die alien ten deel vielen en het iederen avond terugkeerecde publiek bewezeu vol doende dat men algemeen genoot. Bij dit gezelschap was ook werkzaam de heer Burton, met zijn levend sprekend panopticum een specialiteit in zijn vak. 't Was niet nieuw wat hij presteerde, buiksprekers waren meermalen te hooren, hoewel ze tegenwoordig zeldzaam zijn. De wijze echter waarop de heer Burton werkte was nieuw het voorgezette werd smakelijk toe- bereid en we hoorden verschillende personen die al eens een buikspreker hadden genoten verklaren 't zoo nog niet gehoord te hebben. Zoo bedriegelijk wist hij zijne poppen te laten spreken en zingen, dat er ten slotte personen waren die er iets anders achter zochten en niet konden gelooven dat de heer Burton die stem men voortbracht. Om hen te overtuigen ging hij nu ten laatste 't publiek verklaren wat ze doen moesten om zijne kunst machtig te worden. We gelooven echter dat er niet velen zullen zijn die 't nu al ,/vast" hebben. Verassend was 't voornamelijk hoe hij deed voor- komen alsof iemand langs een trap naar beneden ging en onderwijl de treden telde. Duidelijk kon men dien denkbeeldigen persoon 20 treden //hooren dalen. Ook zijn optreden had steeds succes. Het hotel ,/La belle vue" werd gedurende de kermisdagen goed bezocht. Voor zoover de tijd niet met dansen werd doorgebracht, werden door het cafe- chantantgezelschap van den heer Bonefang chansonnetten en duetten ten beste gegeven, ter- wijl de heer De la Flor, die tevens de piano bespeelde, onder bijval liederen ten beste gaf, afwisselend met vrouwen- en mannenstem gezongen. Ook aan het Ter Neuzensch Koffiehuis, waar afwisselend gedanst en naar zang geluisterd werd viel een druk bezoek ten deel, evenals aan ver- I schillende dansgelegenheden. We gelooven dat de kermis voor de nering- doenden over 't algemeen niet onvoordeelig was en dat er prcttig kermis gevierd is. Van ernstige verstoring der orde kwam ons niets ter oore. En hiermede hebben wij alles gezegd, wat wij konden. Alleen dit nog. Hoe het mogelijk was plaats te verleenen aan een tentje waarin het Parijsche leven //zeer aanschouwelijk" werd voor gesteld, begrijpen wij niet. Wie daartoe permissie gaf weten wij niet, maar dat het zedenkwetsende tooneelen te aanschouwen gaf en dat mijnheer de //directeur" het zoo nauw niet nam of de personen al of niet 16 jaar waren, als zij maar hun 10 cent offerden, weten wij wel. Mogen we van dergelijke //instellingen" verschoond blijven De collecte voor de scholen met den bijbel heeft dit jaar te Zaamslag opgebracht f 421,70. Tijdens een onweersbui die Zondagmorgen boven deze streken woedde, werden nabij het station Hulst, elf langs de spoorlijn staande telegraafpalen door den bliksem getroffen en beschadigd, enkele waren geheel verbrijzeld. De draden waren ook gebroken, en de telegrafische gemeenschap dus gestoord. Het gebeurde had plaats even vdor dat de eerste trein uit Ter Neuzen aankwam. Na korten tijd was de telegrafische gemeenschap voorloopig hersteld. Donderdag is te Vlissingen aan de Maat- schappij //de Schelde" de kiel gelegd van het ss. ,/Willem III". Van het ss. ,/Zuid-Beveland" dat nog niet in de vaart is opgenomen, heeft men den schoorsteen verlengd, terwijl men nu bezig is de tanken in het achterschip te plaatsen. Het schip zal daarna in dienst worden gesteld. Axel, 23 Sept. Heden werd alhier door het Algemeen Burgeilijk Armbestuur aanbesteed de levering van het benoodigde brood gedurende de maanden October, November en December. Ingeschreven werd door J. F. Scheele te Axel, voor 9,25 per 100 Kg. A. J. Baden te Axel, voor f 8,95 per 100 Kg. en door J. C. Verbruggen te Axel, voor 8,75 per 100 Kg. Aan den laagsten inschrijver is de levering gegund. Koewacht. De heer J. C. Bogers, kapelaan alhier, is door den bisschop van Breda overgeplaatst naar Teteringen. Gedurende de acht jaren, die de heer Bogers in deze gemeente doorbracht, heeft hij door zijn minzaam karakter en goede hoedanigheden de achting en liefde zijner parochianen verworven, waarom alien hem met leedwezen zien vertrekken. Sas van Gent. 25 Sept. Zaterdag j.l. kwam het parket uit Middelbnrg alhier, am nogmaals het lijk te onderzoeken van den verdronken vee- koopman E. v. B. Het lijk werd opgegraven en nauwkeurig onderzocht, ook de schedel werd ge- opend doch even als de eerste maal werden nu ook geen sporen van mishandeling bevouden. Het kinderlijkje, dat te Westdorpe gevonden was is Zaterdag j.l. naar het ziekenhuis alhier overgebracht en aldaar door het parket uit Middel- burg onderzocht, waarbij werd geconstateerd, dat het kind geleefd had. De verdachte, die nog altijd hier in de kazerne vertoefde, is heden morgen gevankelijk naar Middelburg overgebracht. St. Jansteen. De directeur der boterfabriek Absdale is er van door gegaan zonder orde op zijne zaken te steilen. Vrijdag zou hij zich hebben moeten verantwoorden over een te kort in de kas, en dit was de oorzaak, dat hij in den ochtend van Zaterdag vertrok naar Belgie. (Waarschijnlijk naar Everghem) waar de betrokken persoon, F. de Poortere genaamd, thuis behoort. Heden, Maandag, is tot directeur van bovengenoemde inrichting benoemd de heer Hypoliet Zwartel^ alhier, vroeger volontair aan de fabriek. Freshens. De heer P. Mulder alhier is be noemd tot buitengewoon opzichter bij de werken op den Boven-Rijn. Naar wij vernemen zal de openbare behandeiing van deze treurige zaak voor het hof van assises te Gent in de laatste helft van de volgende maand plaats hebben. Verleden week heeft de advocaat van den ver dachte, de heer A. Fredericq van Gent een bezoek gebracht aan deze gemeente om een onderzoek in loco in te steilen. Hij bezocht het huis van ver dachte, liet zich den weg wijzen, dien de moorde- naar, naar het oordeel der justitie, vermoedelijk met zijn slachtoffer genomen heeft en beschouwde met de grootste aandacht den put, waarin de zakken gevonden zijn. Een paar getuigen a decharge werden mede door den heer Fredericq gehoord. Voor de tweede maal in dit jaar genoot de Maasstad de onderscheiding met het Koninklijk bezoek vereerd te worden. Op 9 Juni had de plechtige intocht plaats en was geheel Rotterdam in feestdos. Thans gold het meer het bezoek aan de groote haven-inrich- tingen aan de overzijde der rivier, welke Rotterdam groot en machtig gemaakt hebben. Daar H. M. de Koningin uitdrukkelijk verklaard had, de stad in hare drukke beweging te zien, waren de versieringen van gemeentewege weggelaten en zag men alleen op den morgen van heden vroolijk het dundoek wapperen uit de huizen, waarlangs de stoet zou rijden, terwijl de havens en de rivier een schilderachtigen aanblik opleverden, daar schepen en stoombooten op en top met vlaggen versierd waren. Op straat heerschte reeds des morgens een buitengewone drukte. Op den vastgestelden tijd te 11,48 kwam de Koninklijke trein uit Den Haag langs de Ceintuur- baan aan het Maasstation. Op het perron stonden geschaard links van deu trein een compagnie schutters en rechts het corps Kon. scherpschutters. Het Wilhelmus weerklonk en HH. MM. werden verwelkoind door civiele en militaire autoriteiten, met den burgemeester aan het hoofd, in de versierde wachtkamer 1" klasse. Op het Stationsplein stond de eerewacht ge schaard, waarna aldaar de rijtuigen werden bestegen. De stoet was samengesteld als volgt Bereden politie, het rijtuig van den burgemeester, de eere wacht, het Kon. rijtuig getrokken door 4 paarden en omgeven door de eerewacht, rijtuigen van den hofstoet en de pers, gesloten door bereden politie. Langs den weg stond overal een dichte menigte geschaard, welke HH. MM. minzaam groette. Gereden werd in gestrekten draf langs Oosterkade, Haringvliet, Nieuwe Haven waar de janmaats van de //Dufa" koninklijke eer bewezen, Beursplein waar de weeskinderen bouquetten aanboden, Blaak, Regentessebrug, Wijnhaven, Leuvehaven met de versierde Rijnschepen, Boompjes met de kolossale stoombooten, Willemsbrug welke een uniek gezicht op de rivier opleverde, Maaskade waar de Rijn- schippersbond voor zijn versierd gebouw bouquetten aanbood, Koninginnebrug, Nassaukade, al waar halt werd gehouden voor de boterfabriek van de firma V. d. Bergh. Het was circa 1 uur toen de Koninginnen aldaar arriveerden. Voor de fabriek was een fraaie eere- poort opgericht en H.H. M.M. werden outvangen door de directie, terwijl bouquetten werden aan- geboden. Circa drie kwartier vertoefden H.H. M.M. in de fabriek, waar het personeel druk aan den arbeid was. Nadat II. M. de tevredenheid had betuigd over de fabriek, werden opnieuw de rijtuigen bestegen en ging het naar de Oranje- boomstraat, waar meer dan 3000 kinderen met Oranjesjerpen in dubbele rijen stonden, bouquetten werden aangeboden, terwijl aan het eind der straat bij de Wilhelmina-kerk op plechtige wijze door de besturen der vereenigingen het herinnerings- album van 9 Juni H. M. de Koningin werd aan geboden. Te circa 2 uur was de groote scheepsfabriek te Feijenoord bereikt, welke door een eerepoort werd binnengereden. Door de directie en commissarissen werden H.H. M.M. in het kantoorgebouw ontvangen, dal fraai versierd was. Ook daar werden bouquetten aangeboden. Door de directie rondgeleid werden de ver schillende machine-gebouwen, de op stapel staande schepen, waaronder marineschepen in oogenschouw genomen. Langs de reusachtige ketelmakerij be- reikte de stoet den Maasoever, alwaar eenaanleg- steiger gebouwd was om scheep te gaan op de stoomboot Columbus, welke fraai versierd was. Inmiddels was daar onder leiding van den havenmeester, den heer C. C. Vermeer, de boot- tocht opgesteld, een der meest interessante punten van het program. In twee liuies lagen daar tal van stoombooten op en top met vlaggen voorzien, waartusschen de //Columbus" heenstoomde onder een daverend hoerah. Vervolgens stoomden twee aan twee de booten achter de //Columbus," terwijl de oorlogsschepen Kortenaar en Evertsen het Kon. saluut brachten door middel van kanonschoten. Al deze stoombooten met het bootje van den havenmeester voorop, deden den //Columbus" uit- geleide tot de binnenhaven, alwaar achtereen- volgens werden bezichtigd de werking der kolen- tippen, de electrische kranen te Katendrecht en de droogdokken te Charlois. Te 4,19 was deze belangrijke boottocht geeindigd en landde de /Columbus" met de Koninginnen, gevolg en autoriteiten aan de Wilhelminakade, waar HH. MM. werden begroet door de directie van de Holland-Amerika-lijn en waar aan boord van het nieuwe reusachtige stoomschip //Statendam" in de versierde groote kajuit HH. MM. een lunch werd aangeboden. Ongeveer 1 uur vertoefden HH.MM. aldaar, waarna de derde rijtoer begon langs I Rijnhaven, Veerlaan, Katendrechtsche dijk naar de koin van Charlois, en van daar wederom de terug- tocht werd aanvaard na een ovatie der school- kinderen onderweg langs v. d. Takstraat, Willems brug, Bolwerk, Koningsbrug, Oosterkade, Station Maas. Daar stond als eerewacht het corps marimers. Bij het afdrukken dezer courant te half 7 uur vertrokken H.H. M.M. hoogst voldaan van het 1 tweede bezoek aan Rotterdam naar de residentie. Het Koninklijk bezoek duurde ruim 64 uur. Regen en windvlagen voorspelden gister weinig I goed, thans was het weder tamelijk.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2