Algemeen Nienws- enAdvertentieblad voor Zeeuwseh-Vlaandere No. 3821. Dinsdag 26 September 1899. 39e J BXICIIVTIBA'AD. aarirana:. Voorwaardolijk Ontslagen. Binnenland. ABONNEMENT: tra advertentiEn Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. POLITIEK OVERZICHT. FEUILLETOJS 23) HOOEDSTUK XVIII. Honderd pond voorschot. TER lEllZEISCHE OIRAVT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32$. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. I»it blail verscliijnl .fiaandnir-, W«ensdag- en Vrijdasavond, uiteeaonderd op feesttlagen, hij den nitgever V. J. VJIt DG MIDG te Ter lenzen. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat Openbare Vergadering van den Gemeenteraad is belegd tegen Donderdag den 28 Sep- (ember voormiddags ten 10 uren. Ter Neuzen, den 25 September 1899. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Er is Vrijdag te Londen Ministerraad gehouden, maar de uitslag er van is niet bekend, althans niet officieel. Vrij algemeen wordt echter verteld, dat er niet tot het zenden van een ultimatum is besloten. Men wil zich niet nederleggen bij de tegenwoordige houden der Zuid-Afrikaansche Re- publiek, maar men zal nader onderhandelen en beginnen met een nadrukkelijk antwoord te zenden. In die voorloopige nota zal het tegenwoordige voorstel der Boeren onaannemelijk worden verklaard; zal Engeland blijven aandringen op het aannemeii der vroegere minimum-eischen, die nader opgesteld zullen worden, en zal ten slotte met kracht ge- protesteerd worden tegen de beschuldiging van kwade trouw, ingebracht tegen den Engelschen agent te Pretoria, Greene. Verder zou in deze nota nog eens de nadruk er op worden gelegd, dat de Zuid-Afrikaansche Republiek niet is een interuationale, souvereine staat. Deze voorloopige kennisgeving zou later gevolgd worden door een nieuwe uiteenzetting van Engeland's eischen, waartoe de ministerraad nader weer bijeen zou komen. Engeland maakt dus geen haast. Is het soms, omdat het ministerie de meening van //Chronicle" deelt, dat een ultimatum alleen gezonden kan worden als 50,000 man bet kracht bijzetten en deze troepenmacht nog niet aauwezig is in Transvaal De jingo-pers is ontstemd over dit uitstel en wilde maar liever dadelijk een oorlogs- verklaring. Maar aan den anderen kant begint men, nu de houding van O ran je-Vrij staat duidelijker is geworden, toch ook in te zien, dat een oorlog met Transvaal beteekentoorlog in geheel Zuid- Afrika, tusschen het Hollandscke en het Engelsche element. En dit stemt lot eenig nadenken. Alleen de //Standard" gelooft, dat Transvaal er wel alleen voor zal opdraaien. »Zelfs Nederland, met al zijn natuurlijke belangstelling voor de Zuid-Afrikaansche vertakking van den Bataafschen stam, blijft onzijdig, zegt dit blad, al mogen Nederlandsche parlements- leden en professoreu ons onthalen op langdradige adressen." Gezeten in een fauteuil bij het vuur in de bibliotheek van 't huis op Grosvenor-Place, vergat Stephen Alison voor een oogenblik de rol die liij speelde. Bij Darvell was hij slechts de gast van een man, die, onder den schijn van een gezeten burger een avonturier was van de ergste soort en de vertrouweling van inisdadigers. Bij Darvell werd Alison herinnerd aan de oude dagen, toen hij in wanhoop, tegen wil en dank, de bondgenoot werd van een soort gespuis, dat, hoewel gekleed als heeren, en correct sprekend, geen haar beter was dan de kwartjesvinders, die in kroegen en op straat loeren op argelooze plattelanders. Het dineetje bij Darvell deed hem lerugdenken aan menig avondje in groote hotels in de provin- cie, waar, na een wedstrijd of tentoonstelling, jongelieden met meer geld dan hersens werden verlokt tot een speelpartij. Er gaan. verbafen van jongelui, die in een nacht tien- of vijftienduizeud pond verloren aan de ,/voor- name" beude, waartoe Jack Darvell behoorde op het tijdstip, toen Stephen Alison het ongeluk had, kennis met hem te maken en door hem werd verlokt tot deelneming aan de groote oplichterij, welke hem in de gevangenis had gebracht. Dineeren bij Darvell in een rijke omgeving, De stemmen van hen, die voortdurend waar- schuwen tegen den oorlog en dien een schande voor Engeland vinden, laten we onvermeld. Alleen zij gezegd wat de //Chronicle" uit Kaapstad heeft vernomen van drie Rhodesgezinde parlementsleden. Deze zouden verklaard hebben, dat de Kaffers het voornaamste gevaar waren. De Swazies zouden misschien de Engelschen helpen tegen de Boeren, maar de Basoetos, 200,000 strijders, zouden waarschijnlijk de zijde der Boeren kiezen. Er wordt beweerd, dat de legerordc van ge- neraal de Galliffet, waarin hij //gelast", dat het //incident" (d. i. de Dreyfus-zaak) tot het verledene zal behooren, van hem alleen is nitgegaan. Blijkbaar willen zijne collegas geen verantwoordelijkheid dragen voor dit zonderlinge stuk, dat wel niet wonderveel zal bijbrengen tot herstel van de rust Trouwens, het verleenen van de gratie is over 't algemeen kalm opgenomen. Vermelding verdient het nijdige briefje van den afgevaardigde Paulin Mery, die aan Loubet nu gratie vraagt voor alle soldaten, die zich in de gevangenis bevinden //wegens misdrijven, niet te vergelijken met de misdaad van verraadDe ongelukkigen hebben, om hen te verdedigen, noch de millioenen, noch de bladen, noch de advokaten der joodsche bende. Uwe goedertierenheid zou dus tot weerlooze Fran- schen gaan, en deze daad zou een populaire ver- ontschuldiging zijn voor die, welke gij hebt volbracht tegen den wil der gansche natie in". Er zit iets anders achter, maar 't komt neer op de toepassing in 't groot van de politiek van de spons. Men wil zelfs, dat ook het Hoogge- rechtshof maar niet al te veel drukte moet maken van dat hoogverraad, dat per slot van rekening alleen op het papier gepleegd is. Maar het zou der regeering toch geen goed doen als de ge- weldige drukte, die er van gemaakt is, op niets uitliep. Het hof, of liever de commissie van instructie, werkt zeer geheimzinuig en laat niets los. Van de zijde der verdediging wordt getracht, de zaak te rekken. De wet geeft het recht aan beklaag- den, om zooveel advokaten te nemen als zij willen, en elke advokaat heeft het recht, de stukken 24 uren te bestudeeren. Op die inanier zou de zaak misschien gerekt kunnen worden tot 15 Januari, als wanneer een derde gedeelte van den Senaat moet aftreden. Dit zou de regeering natuurlijk in groote ongelegenheid brengen. De spons, zonder de politiek, is in het fort Chabrol aan den gang geweest. 't Was er een met jongelui van geboorte en fortuin, moest hem van zelf een schandelijk verleden weer voor den geest roepen. Nu, met lord Charlton alleen in diens ouder- lijke woning, waar hij behandeld werd als gast door een aristokraat, die welke ook zijne afdwalingen mochten zijn nog altijd fatsoenlijk en eerlijk man bleef, vergat Stephen voor een oogenblik zijn waren toestand. Doch toen de eerste bekoring voorbij was, ge- voelde hij dubbel het valsche van zijn positie, en het bloed steeg hem naar de wangen. Ilij was een veroordeelde een voorwaardelijk ontslagene die zich elke maand bij de politie behoorde aan te melden. Hij had slechts een paar shillings in zijn bezit, en hij zat hier op zijn gemak in de adellijke woning, rookend en drinkend met den erfgenaam van den graaf van Powick, en de graaf en de gravin waren in de vertrekken boven hun hoofd. Hij dacht er over, wat de oude graaf we] zou zeggen, als hij wist, met welk soort meiischen zijn zoou verkeerdewat de gravin wel zou gevoelen, als zij wist, dat een ex-tuchthuisboef op dit uur van den nacht in haar huis vertoefde. Alison leunde achterover en staarde naar den rook van de fijne sigaar, die Charlton hem had gegeven. Hij was gehuurd om eeu moord te plegen, en hij bevond zich nu tusschen vier muren alleen met den man, die besteind was tot slachtoffer. De kerel, die hem aan lord Charlton had voor- gesteld, twijfelde er geen oogenblik aan, dat hij t //karwei in ernst op zich had genomen en het zou uitvoeren ook. brou van besmetting geworden, en eenige brand- weermannen hebben er een paar dagen met waterstralen moeten werken, waarna alles ontsmet werd. Een vrij groot aantal wapenen en veel inu nitie is in beslag genomen, waarna ramen en deuren verzegeld zijn. Voetgangers mogen nu weer vrij door de v Vestingstraat" wandelenvoor rijtuigen is de doorgang nog verboden. Intusschen heeft de jodenhater Max Regis te Algiers voor een herhaling van de vertooning gezorgd. Hij is begonnen, met als volgt den opstand af te kondigen Burgers Hier gekomen in alle kalinte om ons dapper leger toe te juichen, dat men dagelijks beleedigt en dat men opnieuw heeft getroffen door eeu ver- rader vrij te laten, zijn mijn vrienden en ik door agenten omringd en gedwougen, naar de rue de la Lyre te gaan. Daar hebben de joden het eerst op twee van mijn vrienden geschoten, die op het oogenblik misschien dood zijn. Van nu af aan ben ik een opstandelinghet kan inij niet schelen, onder het mes van de guillotine te sterven, als ik door mijn dood Algerie bevrijd van het juk, waaronder het zucht, en van de uittartingen, waarvan wij het voorwerp zijo. Burgers, hedenavond steek de vaau van den opstand uit. Dat klonk niet kwaad in de ooren der anti- semieten en er werd dien avond dan ook flink gevochten op slraat, waarbij revolverschoten niet ontbraken. Twaalf menschen werden gewond en Max trok zich met zijn bende op zijn //anti-joodsche" villa terug. Boven op het dak zaten de ,/belegerden" de Marseillaise" te zingen Max Regis sloeg de maat. Voinot, de burgemeester van Algiers, kwam van tijd tot tijd in de villa en gaf zijn dierbaren Max de verzekering, dat de polilie hem niet zou ge- vangen nemen. Max gaf hem dan een manifest mee, waarin de vrienden werden opgewekt, tegen Israel op te rukken. Maar de politie dacht er ten slotte toch anders over dan de heer burgemeester. Vrijdag werd de villa door troepen en politie omsingeld. Na de sommaties werden de deuren geopend en aeht menschen werden gevangen genomen. Regis was in den nachtontvlucht. De villa is ver zegeld er zijn wapenen in en er is munitie gevonden. Aaii alle parketteu in Algiers is nu bevel ge geven, Regis gevangen te nemen. Dat zou mis schien een poosje rust geveD. Als Darvell zijn compagnon Gaygold ontmoette, zou hij hem doodkalm vertellen', dat Alison, de ontslagen boef, het zaakje met Charlton had aan- vaard, en Gaygold zou hem houden voor een gewetenloozen schurk, gehuurd om den dood van een niets kwaads vermoedenden jongen man te verhaasten. Pjr zou natuurlijk geen bloed gestort wordent zou eeu //ongeluk" zijn, zooals ge- makkelijk kon overkomen aan iemand, die bekend stond als roekeloos sportsman en drinker; maar toch was t een moord, en Stephen Alison was gekozen om de dader te zijn. 't Plan was in zooverre geslaagd, dat de jongeling hem niet alleen behandelde als een goeden kerel, met wieu het. hem een genoegen was geweest, kennis te maken, maar ook op't punt stond, hem honderd pond op voorschot te geven, om de noodzakelijke onkosten te maken voor.den beraamden moord. Stephen had gretig de sigaar aangenomenhij had zoovele jaren het genot van rooken niet ge- kend. Hij wilde eerst het glas brandewijn, dat de jonge lord hem presenteerde, niet drinken zonder water er bij, doch hij bezon zich een beetje op- wekking had hij wel noodig, nn hij al het akelige van den toestand duidelijk inzag. Ik zal 't maar puur drinken, zei hij deze brandewijn schijnt mij te goed om den smaak met water te bederven. Haar heb je gelijk aan, antwoordde de lord hij is uitstekend. Mijn vader heeft hem al een eeuwigheid, maar de voorraad zou wel gauw minderen, als ik lang hier bleef. Hij schonk een groot likeurglas vol en gaf het aan Alison, die er een flinken teug uitnain. De lord keek glimlachend toe. De minister van buitenlandsche zaken, gelet op artikel 17 van het reglement voor de rijks- landbouwproefstations, vastgesteld bij Koninklijk besluit van 6 Augustus 1898 (Stbl. n°. 196); Gezien zijne beschikking van 21 Mei 1898 n°. 2189, afdeeling landbouw (opgenomen in de Neder landsche Staatscourant van Douderdag 9 Juni d. a. v., n°. 132), tot vaststelling van de //Bepalingen, onder welke het rijksproefstation voor zaadcon- trole te Wageningen zich belast met het onder- zoeken in openbare controle van zaaizaden", en van de uBepalingen, onder welke de rijkslandbouw- proefstations zich belasten met het onderzoeken in openbare controle voor kunst- en handelsmeststoffen en van praeparaten ter bestrijding van aardappel- en andere plautenziekten en hunne grondstoffen." Heeft goedgevonden te bepalen dat zal worden gelezen 1. de aanhef van artikel 5, eerste lid, van de Bepalingen voor de openbare controle van zaai- zaden als volgt z/De handelaren zijn verplicht voor alle te ver- koopen zaden van weidegrassen en van klaver- achtige gewassen te garaudeeren." 2. Artikel 5 van de Bepalingen voor de open- bare controle van meststolfen, als volgt z/De handelaren zijn verplicht alle de waren, waarop deze bepalingen betrekking hebben, slechts onder openbare controle te verkoopen. z/Deze verplichting geldt niet voor ruwe kali zouten.". De Tweede Kamer heeft naar de betrokken commissie gezonden een bij haar ingekomen adres van den deken, de pastoors, de kapelaans en de dienstdoende geestelijken van het kerkelijk district of dekanaat Bladel, eerstgenoemde tevens voorzittter van het bestuur van twee roomsch-katholieke bij- zondere scholen, houdende klacht ter zake van de samenstelling der commissien te 's Hertogen- bosch en te Arnhem tot het afnemen der examens voor hoofdonderwijzer en hoofdonderwijzeres. Van goederhand verneemt de Zw. Ct. dat de minister van justitie, in overleg met de cotnmissie van rapporteurs voor de aanhangige, van zijn depar tment uitgegane wetsontwerpen die betrekke- lijk de ouderlijke mac'ht en de voogdij zich met het denkbeeld vereenigd heeft om ons burger- lijk wetboek in dier voege te wijzigen, dat ook in ons land de 21jarige leeftijd de leeftijd wor den zal der meerderjarigheid. Zoo is 't goed, kerel, zei hij. Ik was al bang, dat je een van die nieuwmodische water- drinkers zou zijn die passen niet best bij mij. Stephen schudde het hoofd. Dat nietmaak u daarover niet ongerust. Maar ik houd er toch niet van, altijd veel te drinken. De jonge man schonk zich nog een glas in en dronk het snel uitdaar hij bij Darvell ook met op een droogje had gezeten, begon de alkohol te werken hij deelde eenige van zijne hartsgeheimen mee aan den man, met wien hij eerst een paar uren geleden kennis had gemaakt. Doch Alison verkeerde niet in de stemming, om confidenties te ontvangen van zijn gastheer omtrent zaken, waarin hij volstrekt geen belang stelde. Hij voelde zich niet op zijn gemak. Hij wou graag weg, om in de eenzaamheid er over na te denken, hoever hij mocht gaan met de uit- voering van het complot, waarin hij was betrokken hoever hij door zijn stilzwijgen mocht deelnemen aan het misdrijf, door Darvell verzonnen. Hij wilde het niet volvoeren; hij wilde den jongeling beschermen, zijn vriend en niet zijn vijand zijn; maar had hij niet alle relaties met Darvell moeten afbreken, zoodra het plan hem werd geopenbaard? Als hij dat gedaan had, zou hij natuurlijk het veld open hebben gelaten voor een ander, die waarschijnlijk minder gemoedsbezwaren zou hebben. Dan had hij naar de politie moeten gaan en alles vertellen. En wat zouden ze dan van hem ge- dacht hebben P Zeker dat er ruzie was geweest tusschen twee schavuiten, van wie de een nu den ander ging veiklikken. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1