BIJVOEGSEL Ter Neuzensche Courant Zaterdag 23 September 1899. No. 3820. Gemengde berichten. Binnenland. Voorwaardolijk Ontslagen. POLITIEK OVERZICHT. In officieele kringen, zoo zegt (le Exchange Telegraph Company, wordt de staat van zaken in Afrika als bijna hopeloos beschonwd en niets dan een wonder zal de vijandelijkhedeu kunnen voor- koinen. Een ministerraad is zegt de Daily telegraph bijeengeroepen. Vrijdag zal hij waarschijulijk vergaderen. Alles wacht dus op deze geheime bijeenkomst, waardoor de geheele toestand in een nieuw stadium zal treden. Aan het bureau der Transvaalsche regeenng te Londen was geen nieuws. De heer Chamberlain was vroegtijdig op zijn kantoor. De premier, Lord Salisbury, was den geheelen namiddag op buitenlandsche zakennaar de Press Association meent, omj te beraadslagen over een spoedige bijeenkomst van den ministerraad. De Boeren beginnen intusschen, in navolging van de Engelschen, maatregelen^tejmemen ter ver- dediging van hun land. Groote voorraden paarden- voer zijn naar de Natalsche grenzen gezouden. Zooals reeds in een telegram vermeld, zijn de commandant van het Lydenburg-district, de veld- comet van Barberton, het goudveld-district op een tiental uren sporens van de Portugeescbe grens gelegen, en andere bevelhebbers der Boeren naar Komatiepoort, een der laatste stations aan den spoorweg van Pretoria naar Lorenco Marques, vertrokken, om daar een- legerkamp op te slaan, natuurlijk ter verdediging van de spoorwegwerken daar. Twee honderd en vijftig man worden verwacht. Ook .jnabij Amajuba en Langsnek zijn Boeren bijeengelrokken. Volgens een juist ontvangen telegram zijn een groot aantal van hen met tenten te Volksrust aangekomen en hebben stelling genomen op acht mijlen afstand van Zandspruit. Zij bestrijken van hieruit den ingang van uit Natal in de republiek en kunnen dus daar reeds in de bergen een eersteu aanval het hoofd bieden. Als het ooit zal gebeuren. De dagbladen bevatten de volgende verklaring van Dreyfus ;/De Regeering der Republiek schenkt mij de vrijheid, die niets voor mij is, zonder de eer. Van dit oogenblik af zal ik blijven voortgaan het herstel te zoeken van de verschrikkelijke rech- terlijke dwaling, waarvan ik nog steeds het slacht offer ben. Ik wil, dat geheel Erankrijk door een beslissend vonnis weten zal dat ik onschuldig ben. Mijn hart zal slechts gerust zijn, als er geen Franschman meer wezen zal, die mij de afgrijselijke misdaad aandicht, door een ander begaan." In de Ind^pendance komen eenige bijzonder heden voor omtrent het vertrek van kapitein Dreyfus. Om drie uur's nachts vertrok de kapitein. In den vooravond was een zijner vrienden bij een verhuurder van rijtuigen gekomen om een landauer te bestellen, die van af 10 uur's avonds beschik- baar moest zijn. Eenigen tijd later kwam deze heer bij den stalhouder terug om te zeggen, dat het rijtuig eerst om 3 uur noodig was. Hij gaf toen tevens op, waarheen gereden moest worden. Op het bepaalde uur kwam de landauer met twee paarden bespannen, dezelfde die hem naar F BUILLETON de gevangenis gebracht hadden, voor op de place de la Mairie. De koetsier had last gekregen langs de Quai de la Vilaine te rijden en aan te gaan bij de woning waar de heer Labori woonde. Daar gekomen gaf een kamerdienaar een teeken, waarop het rijtuig nabij het trottoir kwam. Twee personen kwamen toen naar het rijtuig toe. Een van hen was kapitein Dreyfus, de ander een familielid. Onmiddellijk nadat de heeren hadden plaats genomen vertrok het rijtuig pijlsnel naar Rennes, ondei een hevige regenbui. Eerst ging het door Rennes, daarna naar Verne en daarna linksom langs den weg, die naar een station leidt. Op vijfhonderd meters van het station werd halt gehouden. De rest van den weg werd te voet afgelegd. Even nadat zij op het perron waren, kwam de trein, waarin de reizigers plaats namen naar Nantes. Om kwart over twee had kapitein Dreyfus de gevangenis verlaten. Verschillende journalisten hadden tot midder- nacht voor de gevangenis gewacht. Op het oogenblik dat Dreyfus haar verliet, was er niemand in de rue de Hamel of de avenue de la Gare. Men verzekert, dat Dreyfus voorloopig vertoeft in Carpentras, waar een villa te zijner beschikking is gesteld door den vorst van Monaco. Het scherm is gevallen, het kluchtspel is uit. Guerin, de anti-semiet, die zich veertig dagen in zijne woning herdoopt in het fort Chabrol wist te verdedigen tegen de autoriteiten, heeft zich overgegeven op genade of ongenade. Veertig dagen lang heeft de redacteur van de An- tijuif zich in zijne woning opgesloten met zijn met- gezellen; alles trotseerend. Dagvaardingen werden als scheurpapier beschouwd dreigementen van de autoriteiten in den wind geslageu. Veertig dagen lang heeft deze man het Fransche gouvernement weten te trotseerengespeeld met het leven van zijne metgezellen van uit zijne verschanste stelling verwenschingen uitgebraakt tegenover de politie, die toch werkelijk niet voor haar genoegen daar de wacht hieldheeft hij een troepenmacht op de been doen houden om zijne woning te bewaken heeft hij vele gemoederen in beweging gebracht, onrust veroorzaakt, schade gedaan aan winkeliers die in de omliggende straten hun zaken hebben, en dit alles omdat hij, beschuldigd van hoogver- raad, zich niet onmidellijk wilde overgeven, iets dat toch uitteraard vroeger of later moest gebeuren. Om vijf minuten voor vieren eergisternacht gaf de heer Guerin zich over. Hij werd in een rijtuig naar de gevangenis overgebracht. Zijn vrienden, tegen wie geen bevel tot inhechtenisnememing was uitgevaardigd, konden naar hun woningen ver- trekken. 22) Zij begreep, dat het niet verstandig zou zijn. aan de meisje op de Academie te vertellen, wat haar vader was, maar haarzelve hinderde het niet, Ze wist, dat haar vader 't geld, aan haar opvoe- ding besteed, eerlijk verdiendehij mogt spelen en zingen bij de wedrennen, hij deed het goed, en hij was toch muzikus. Vele groote opera- zangers waren begonnen in de open lucht't eenige onderscheid tusschen hen en Tom Verity was, dat hij vele jaren langer in de open lucht bleef dan die anderen. Juffrouw Verity zat in angst. Tom had beloofd, om zeven uur t.huis te zijn; want zijn broer William zou op de thee komen. 't Was vijf mi nuten over den tijd. De aardappeltaart een specialiteit van juffrouw Verity was prachtig gelukt, de kleine gebakjes, waarvan haar zwager zoo hield, niet minder. De ketel zong in de theestoof; de kat was uit haar rustige rust ontwaakt en op een stoel gesprongen, om het schoteltje met melk in ontvangst te nemen dat ze altijd tegen theetijd kreeg. En nog was er geen Tom. Jenny zat in haar eigen kamertje zacht piano te spelen. Als ze haar vader hoorde bellen, zou ze hem tegemoet gaan 't was een privilege van den muzikant, dat hij altijd op zijn drempel werd verwelkomd met een kus van Jenny. Het gewijzigd ontwerp-adres van antwoord op de Troonrede luidt aldus i/Mevrouw I ,/l. De Eerste Kamer der Staten-Generaal verheugt zich, dat Uwe Majesteit, vergezeld van Hare Koninklijke Moeder, de gewone zitting van de Staten-Generaal heeft mogen openen. 2. Met ingenomenheid vernamen wij, dat de algemeene toestand van het vaderland en zijne overzeesche gewesteen ruime stof geeft tot dank- baarheidtoch zijn wij met Uwe Majesteit van oordeel, dat er op menig gebied behoeften be- staan, die voorziening vereischen. 3. De mededeelingen van Uwe Majesteit om trent den zeer vriendschappelijken aard der be- trekkingen met de buitenlandsche mogendheden en die betreffende de vredesconferentie, te dezer stede Juffrouw Verity's angst nam toe. Zij luisterde naar de muziek, die haar dochter maakte. Jenny speelde een //reverie", met haar hart zoowel als met hare vingers. De moeder schudde het hoofd. Och hemel, sprak zij bij zich-zelve, ze speelt nooit iets vroolijks tegenwoordig die vreemde stukken zijn wel goed, maar je moet er altijd van huilenik wou, dat ze eens een aardig Engelsch liedje gaf. Daar ging de bel. Juffrouw Verity hoorde de piano sluiten en Jenny naar de deur gaan. Een oogenblik daarna traden Tom en zijn broeder sergeant samen binnen. Jenny volgde. De begroeting was van weerszijden hartelijk. Wel, Jenny, zei haar oom, wat zie je bleek Ben je niet wel Jenny bloosde en verzekerde, dat haar niets scheeldedoch Tom zei hoofdschuddend Ze was in den laatsten tijd niet al te wel. Maar 't is nu beter, nietwaar, lieve J a vader, ik ben veel beter. Juffrouw Verity, bezig mee theeschenken, gaf haar zwager een wenk, dien deze begreep. Tom maakte zich ongerust over Jenny. Wel, William, wat voer je tegenwoordig uit Interessante zaken aan de hand P vroeg Susan, om een andere wending aan het gesprek te geven. Neen, antwoordde de sergeant, niets bizon- ders, maar ik zit een beetje in de war. Zeker eentje, waarvan je 't spoor niet kunt vinden, zei Tom, die 't zwakke punt der politie kende. Dat juist niet. Maar ik zit in de war over gehouden, trokken onze belangstellende aandacht. 4. Ons verblijdende over hetgeen wij van Uwe Majesteit mochten vernemen van den toestand in Atjeh, sluiten wij ons gaarne aan bij de warme hulde door Uwe Majesteit gebracht aan het Neder- landsch-Indische leger, aan de vloot en hare landingsdivisie 5. De arbeid, die de Eerste Kamer in het nieuwe zittingjaar wacht, zal, naar ook wij ver- trouwen, onder Gods zegen dienstbaar zijn aan de belangen van het Koninkrijk." Het Bat. Nbld. meldt De Koningin-Moeder heeft een som van f 100,000 geschonken aan de vereenigingen tof ziekenverple- ging in Nederiandsch-Indie, waaronder f 65,000, die in de kolonie voor huldeblijk bijeengebracht zijn. Het Kamerlid Van Kol is voor den rechter van instructie te Breda verhoord, naar aanleiding van de woorden, door hem gesproken als voor- zitter der tijdens de Vredesconferentie te's Graven- hage gehouden vergadering; waarin een jong Turk, een Armenier en een Pool het woord voerden. De heer Van Kol schijnt vervolgdMe worden wegens beleediging van den Sultan van Turkije, in het bijzonder omdat hij hem, in navolging van Gladstone //den grooten moordenaar" genoemd had en van hem gesproken had als van den ,/Over- weldiger op den Turkschen troon," daarmee doe- leude op het sinds 22 jaar gevangen houden door den Sultan van zijn broeder Moerad, die de eigen- lijke Sultan zijn zou. De heer Van Kol verklaarde, het voorzitter- schap der vergadering op zich genomen te hebben, teneinde den vreemdelingen te toonen, dat in Nederland de vrijheid van het woord geen ijdele leuze is. RECHTSZAKEN- Arrondissements-rechtbaiik te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 22 Sept. de volgende vonnissen uitgesproken F. D., oud 55 j., werkman te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroordeeld tot f 5 boete of 5 dagen hechtenis. A. 't G., oud 41 j., gepensioneerd Oost-Indisch militair te Hoek, gedetineerd te Middelburg, is wegens diefslal met geweldpleging veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf met in mindering- brenging der doorgebrachte hechtenis. Ten paleize van H. M. de Koningin worden worden vermist 2 kristallen flacons met gouden doppen, zonder voetstukken, 1 gouden spelden- of byouteriebakje op gouden voet, 1 borstelbak van kristal met h jour bewerkt gouden deksel. Verdacht wordt van dezen diefstal de eerste zilverbewaarder ten paleize J. G. Leblanc, die 15 September met een pakje het paleis verlaten heeft en niets meer van zich deed hooren. De ontvreemde voorwerpen zijn van groote waarde en behooren tot de dagelijksche toiletartikelen van H. M. de Koningin, waaraan zij zeer gehecht is. Het ontvreemde is bij een goudsmid in beslag genomen, met een groot aantal andere gouden en zilveren voorwerpen van groote waarde, evenzeer uit de zilverkamer van het paleis outvreemd. Vermoedelijk zijn nog een aantal voorwerpen van waarde verkocht en in omloop. In verband met bovenstaanden diefstal wordt de aanhouding bevolen van den eersten zilverbe waarder ten paleize, J. G. Leblanc, die 15 Sept. j.l. des middags het paleis verlaten heeft met een pakje, een leugenachtige opgave heeft gedaan en een man, waarvoor ik mij interesseerde een, die voorwaardelijk ontslagen is. Je hebt mij wel eens hooren spreken over Stephen Alison Ja, zei Tom, die van het renbaanschan- daal Precies. Hij is er uit, weet je, en ik dacht, dat hij nu wel den goeden weg op zou gaan. Jack Gannett en ik hadden er strijd over je weet Jack gelooft aan geen brave menschen. Dat heb je meer gezegd, William. Nu, ik stond in voor Alison, en Jack be- weerde het tegendeelen nu vrees ik, dat dat Gannett gelijk krijgt. Wat doet je ontslagen man dan Gannett heeft inlichtingen gekregen, die mij niets bevallen. Hij meent, dat er groote zwendel wordt beraamd, en dat Alison daarbij be- trokken is. Hij heeft connecties met een kerel, die bij ons heel slecht te boek staat, en hij heeft een valschen naam. Zoozei Tommaar als iemand zijn naam berucht gemaakt heett, is't niet zoo vreemd, dat hij een anderen aanueemt, uit voorzichtigheid. De sergeant schudde het hoofd. Hij ging ergens heen, waar zijn ware naam bekend was aan den heer des huizes, en gaf den naam Stephens op aan den knecht. Ganett heeft het van dien knecht zelven vernomen en nog een paar dingen er bij. Ganett meent, dat hij gauw weer in onze handen zal zijn, en dat hindert mij want 't zou mij geducht spijten, als Jack weer gelijk kreeg, vooral in dit geval. Waarom stel je er zoo bizonder belang in, William Och, ik heb medelijden met dien Alison. sedert niets meer van zich heeft doen vernemen. Hij is 36 jaar, middelmatig van lengte, gezet, blond haar, glad geschoren gezicht, grijze oogen, breede neus, bruine tanden, lang en smal aange- zicht. Hij droeg een zwart gekleed pak met lange zwarte das, lagen zwarten elappen hoed, Engelsche rijgschoenen en een wandelstok met omgebogen haak. Er zijn aanwijzingen van schuld tegen hem. Ingeval van ontdekking wordt ten spoedigste bericht ingewacht. In de R. Kath. bijzondere scholen in het bisdom Haarlem zullen, volgens de Zaand. Ct., in het vervolg uitsluitend schrijfboeken gebruikt worden, waarvan de omslagen voorzien zijn, be- trekking hebbende op het onmatig gebruik van alcoholische dranken. Woensdagnacht heeft diefstal plaats gehad in de Herv. kerk te Hilligersberg. Door het opschuiven van een raam in het koor is de dief in het vuurhok gekomen en heeft zich toen door het loswringen van twee sloten toegaDg verschaft tot de kerkekamer, waar de bus der catechisanten stond, die opengebroken en geledigd is. Door het openbreken eener kast heeft men een tweede bus geledigd, terwijl men nog kleedingstukken heeft medegenomen, voor de armen bestemd. Te Amsterdam deed iemand aangifte dat zijn compagnon Maandag aan het Centraalstation bij het in den trein stappen een bankbiljet heeft verloren. Juist op het oogenblik dat de trein wegreed heeft de aaugever gezien dat een I2jarige jongen een briefje opraapte en in den zak stak. Hij wist toen nog niet dat zijn compagnon het biljet verloren had. Deze had hem dat den an deren dag per briefkaart gemeld. Woensdag is bij de Diemerbrug te Amsterdam een visscher uit Huisen door de Gooische stoom- tram overreden. De man bleef op de plaats dood het hoofd was van de romp gescheiden. Een machinist uit Haarlemmerliede en Spaarn- woude, die naar Amerika zou gaan en zijn passage- biljet met al zijn bezit, een som van 245, bij zijn buurman zegt te hebben vertoond, is zich bij de politie komen beklagen, dat hij na zijn heengaan uit 's buurmans huis, het couvert met biljet en geld vermiste, en, terugkeerende om navraag te doen, op den koop toe van dien buurman nog een pak slaag kreeg. Dinsdagmiddag, ongeveer vier uur, kwam aan het Centraalstation te Amsterdam een tele- graphisch bericht, dat te Gorinchem in een derde klasse wagen was achtergelaten een pakje met ontplofbare stoffen, dat men verzocht werd bij het vinden, dadelijk'^in het water te werpen. Dat bericht, van militaire zijde afkomstig, werd ontvangen, toen werkelijk reeds uren te voren in den aangeduiden trein een pakje, dat men echter voor iets van onschuldigen aard gehouden had, gevonden en op de gewone wijze opgeborgen was. Toen men echter omtrent den inhoud was inge- licht, achtte de stations-directie't zaak zoo spoedig mogelijk van het gevaarlijke voorwerp ontslagen te worden. De politie werd met de voudst in kennis gesteld, en onder haar toezicht is het pakje, welks omhulsel een gewoon grauw papier was, dat er vettig uitzag, naar het militaire pryotechnisch laboratoiium aan de Hembrug gebracht, in een extra-trein, welke de stations- directie daarvoor verschafte. Men had de voorzorg genomen om het pakje in een mand met stroo te plaatsen. Het zal nu daar onderzocht worden. Zeker zal ook onderzocht worden wie de onver- antwoordelijke lichtzinnigheid gehad heeft, tegen alle voorschriften op het vervoer van ontplofbare stoffen in, een pakje als het bedoelde in een per- Hij is van huis uit een fatsoenlijk man en had veel ongeluk, eer hij den verkeerden weg opging. Buitendien hij heeft vrouw en kind een mooi meisje, zoo van Jenny's jaren. O, dat moet verschrikkelijk zijn zei juffrouw Verityde vrouw van een veroordeelde En wonen die arme vrouwen bij hem Neenzij zijn bij een bloedverwanteen zekeren kapitein Halford. Halford riep Tom uit, kapitein Halford Woont die te Patterdale Ja. Ken je hem Ik heb hem ontmoet. Je weet wel,"Jenny ik heb je 't huis gewezen. Dat mooie meisje was zijn mchtjeScheelt je wat, Jenny Het meisje, wier gelaat doodelijk bleek was ge- worden, stond op. 't Is niets vader, enkel wat hoofdpijn. Als u 't niet kwalijk neemt, ga ik een beetje rusten in mijn kamertje. Juffrouw Verity ging met haar dochter mee, en toen de mannen alleen waren, zei Tom, met een bezorgde uitdrukking op zijn gelaat, tegen zijn broeder Ik vrees, dat 'tarme kind er erger aan toe is, dan wij dachten. Ze is al in geen maanden de oude meer. Ik zal eens een specialiteit raad- plegeu 't laat mij geen rust. De sergeant zei niets. Hij was een goed op- merker en lette op elke kleinigheid. Zoo had hij waargenomen, dat zijn nichtje plotseling veranderde, toen de naam Halford werd genoemd. (Wordt vervolgd.) VAN DE VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 5