A IgemeeD Mieuws- en Advertentieblad voor Zeeawsch-Vlaanderen. No. 3819. Donderdag 21 September 1899. 39e Jaargang. Voorwaardelijk Ontslagen. Binnenland. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. FEUILLETON TER NEUZEN, 20 September 1899. i Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Pranco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. 00HRAIKT ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Pit blad »er.chljn< Manuday-. Woensd^g- en altye«onder* »p Ket-sl.l,.K. n. bij den K«ever P. J. VAM "AM"K «e Te> ttensen. In de gister gehouden vereenigde zitting van de beide Kamers der Staten-Generaal, heeft H. M. de Koningin de volgende troonrede uitgesproken ,/Mijne Heeren Het is mij aangenaam u bijeen te zien tot hervatting uwer werkzaamheden. Moge de algemeene toestand van ons vaderland en zijne overzeesche gewesten ruime stof geven tot dankbaarlieid, er is op menig gebied dringend behoefte aan krachtige wetgevende maatregelen. Ik reken tot voorziening daarin op den ijver en de toewijding der Staten-Generaal. De betrekkingen met de buitenlandsche mogend- heden blijven zeer vriendschappelijk. Op de Vredes-conferentie, te dezer stede ingevolge uitnoodiging van Zijne Majesteit den Keizer van Busland door mij bijeengeroepen, zijn internationale verdragen van gewichtige strekking tot stand ge- komen, tot welke mijne regeering is toegetreden. Ik heb grond te hopen, dat eerlang alle mogend- heden, die aan de conferentie hebben deelgenomen, die verdragen zullen onderteekenen. De gunstige verwachtingen met betrekking tot den toestand van Atjeh, ten vorigen jare door mij uitgesproken, zijn verwezenlijkt. In Groot-Atjeh is de rust bijna ongestoord gebleven, en in de kustlauden breidt onze invloed zich voortdurend uit. Hoewel ons gezag zich op eenige plaatsen nog met de wapens moest doen gelden, konden de aanwezige troepen tot de vorige sterkte worden teruggebracht. Voor de jongste krijgsverrichtingen breng ik warme hulde aan het Nederlandsch- Indische leger, alsook aan de vloot en hare landingsdivisie. Nieuwe wetsontwerpen zullen u in den loop van dit zittingsjaar worden aangeboden. Voordrachten tot regeling van de samenstelling der landmacht en tot nadere wijziging en aan- vulling der Militiewet zullen u eerlang bereiken. Ook zal u een verbeterde regeling van de be- vordering, het ontslag en de pensionneeiing van officieren, alsmede van de militaire pensioeuen, zoowel voor de zee- als voor de landmacht, worden aangeboden. Van de verder in te dienen ontwerpen vermeld ik die betreffende het arbeidscontract, de drankwet, de armenwet, het tarief van invoerrechten en de comptabiliteit. 51) O, mijn zoon mijn Cecil kreunde hij, Toen, zijn invalieden staat vergetende rees hij overeind en begon de kainer op en neer te strom- pelen. Zijn zuster schoot verschrikt toe. Bichard wat is er toch Zeg het mij Wat is het Zwendel riep de kapilein. Schandelijke zwendel Een schurk van een geldschieter te Londen heeft Cecil in zijne klauwen gekregen, en hij heeft de onbeschaamdheid, te beweren, dat de jongen mijn handteekening heeft nagemaakt. 't Is een leugen, Marion, een schandelijke leugen Ik ga naar dien zwendelaar toeik zal hem aan- klagen De kerel zal de gevangenis inBel om den knechtmijn valies moet gepakt worden ik ga naar Londen met den eersten trein. Op dit oogenblik kwarn May uit den tuin. Avory was heengegaan. Zij bleef verschrikt op den drempel staan, toen ze zag, hoe ontsteld en opgewonden haar oom was. Ik kan niet alleen gaan onmogelijk riep de kapitein. May, ik ga naar Londen, dadelijk Jij moet meeik moet iemand hebben om mee te praten, of ik word gek HOOEDSTUK XVII. Op de thee. 't Was juist tlieetijd bij de Verity's, en moeder e vrouw ging druk heen en weer in de aardige Wat de Oost-Indische Kolonien betreft, zal uwe medewerking worden gevraagd ten behoeve der verkeersmiddelen in Atjeh en der bevloeiings- werken op het eiland Java. Ik vertrouw, dat de arbeid, dien gij verrichten zult, onder Gods zegen dienstbaar zal zijn aan de belangen van het Koninkrijk. Ik verklaar de gewone zitting der Staten-Generaal te zijn geopend." In de daarop gevolgde zitting der Tweede Kamer te 3 ure, opende de tijdelijke voorzitter, de heer Jausen, oudste lid in jaren, deze verga- dering met een woord van welkom tot de leden, en met den wensch, dat Gods zegen moge rusten op den aan te vangen gewichtigen, jeelomvattenden arbeid, opdat hij moge strekken tot heil van onze geliefde Koningin en het huis van Oranje en tot welzijn en bloei van het dierbaar vaderland. (Toejuichingen). Overgegaan werd daarna tot het opmaken van de nominatie voor het voorzitterschap voor het tijdvak der tegeuwoordige zitting. Bij eerste stemming wordt tot eersten candidaat gekozen Mr. J. G. Gleichman met 82 van de 86 stemmen. De heer Veegens had 1 stem. Overigen in bianco. Tot tweeden candidaat wordt bij eerste stemming gekozen Mr. J. D. Veegens met 58 van de 86 stemmen. De heer Donner had 20 stemmen; overige verdeeld of in bianco. Tot derden candidaat wordt bij eerste stemming gekozen de heer Michiels van Verduijnen met 61 van de 88 stemmen. De heer Donner had 14 stemmen en 13 bianco. De candidatenlijst zal de Koningin worden aangeboden. Besloten werd, op de Troonrede een adres van antwoord in te zenden. Vervolgens werden de afdeelingen hernieuwd. De afdeelingen hebben benoemd tot hare voor- zitters, de heeren Drucker, Van Alphen, Mees, Hartogh en Lieftinck. Tot leden van de commissie van redactie voor het adres van antwoord zijn benoemd de heeren Lohman, Van Alphen, Pijnacker Hordijk, Mees en Van Bylandt (Apeldoorn.) De Kamer is daarop verdaagd. De Minister van Waterstaat enz. brengt in de Staats-courant ter kennis van belanghebbenden, dat, in verband met uit te voeren herstellings- werken aan de groote schutsluis van het kanaal door Zuid-Beveland, te Wemeldinge, te beginnen met 3 October a. s., tot nadere aankondiging, door kleine zitkamer, als een goede huishoudster, die de gastvrijheid in eere houdt en behoort tot een maatschappelijkeu kring, waar de ,/thee" nog ver- gezeld gaat van een goed maal. Susan was keukenmeid geweest in een deftige burgerfamil'e, toen Tom Verity haar hart en hand kwarn vragen. De reizende zanger had haar leeren kennen bij haar gehuwde zuster, wier man een herberg hield in een kleine badplaats, waar allerlei rondreizende heeren en dames hun intrek kwamen nemen. Des zomers, in 't goede seizoen, maakten die lui mooie inkomsten en de //Bell Inn" had er beste klanten aan. Tom Verity was destijds de chef van een ge- zelschap nagemaakte negers. Hij had een mooie stem en was de gunsteling van dames en kinderen. Hij logeerde in de Bell-Inn", en de zuster der kasteleines was zoo verwonderd, toen zij den ,/neger" in zijn gewonen staat leerde kennen als een netten, vriendelijken jongen, dat ze verliefd op hem werd. Daar Tom als vaste klant nog al eens in de huiskamer van den herbergier kwarn, had Susan gelegenheid genoeg om nader met hem kennis te maken. Tom merkte al spoedig, dat de zuster van zijn hospfta veel belang in hem stelde, en daar hij zag, dat ze een goed, werkzaam meisje was, met veel gezond verstand, buiteudien een uitstekende kookster, begon hij ernst te maken, van wat eerst maar een vrijerijtje voor tijdkorting was geweest. Hij vroeg Susan, wanneer zij weer naar huis ging, en was zeer leleurgesteld, toen hij vernam, dat haar korte vacantie nog slechts een paar dagen duurde. Hij besteedde den nog overblijvenden tijd zoo goed mogelijk, was steeds bereid, een die sluis niet met de ebdeuren maar uitsluitend met de vloeddeuren zal worden geschut. Naar het W. v. h. R. meldt zijn thans reeds bij den Hoogen Raad ingekomen vijf aanvragen van revisie in strafzaken. Slechts eene daarvan is onderteekend door een gemachtigde, die volgens de nieuwe wet zal moeten worden opgeroepen tot eene nader vast te stellen openbare terechtzitting. De openbare behandeling der vier overige aan vragen zal volgens de nieuwe wet alleen bestaau uit een requisitoir, door of namens den procureur- generaal in den eenen of anderen zin te nemen. Een verzoek om revisie in de Hoogerhuis-zaak is nog niet aangevraagd. Men is dus niet haastig met het aanhangig maken van de zaak, waaraan de revisiewet haar ontstaan heeft te danken. De onlangs ten behoeve der maatschappij van weldadigheid gehouden collecte heeft in Zeelaud opgebrachj 662,24. De opbrengst in geheel Nederland bedroeg 22,058,63. Men schrijft aan de Midd. Ct. Met goedvinden van den Minister van waterstaat enz. is dezer dagen bepaald dat tusschentijds geene verandering kan worden gebracht in de regeling der uitkeering, bedoeld in art. 3 der wet op de calamiteuze polders in Zeeland, welke regeling voor een zeker aantal jaren is vastgesteld. Dit artikel gewaagt van beschikbaarstelling, ten behoeve der waterkeering van calamiteuze polders, van hetgeen de betrokken polders uit de inkomsten hunner bezittingen niet noodig hebben voor vol- strekte noodige polderuitgaven. De meeste invloed op dergelijke overschotten wordt uitgeoefend door pachten of huren. Over het laatst bekende dienstjaar (1897/98) ontvingen alleen uitkeeringen de calamiteuze water- keeringen Burgh en WestJand, Scherpenisse, Oud- en Jong Breskens, Hoofdplaat en Thomaes en Nieuwe Neuzen. Aan ZEx. den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid te's Gravenhage is door expediteurs, cargadoors en handelaren van Ter Neuzen, d. d. 2 Sept. het volgende adres ingedieud. Excellentie Bij schrijven van Juli 1898 heeft de Kamer van Koophandel dezer stad U de moeilijke positie medegedeeld, waarin expediteurs, cargadoors etc. liedje ten beste te geven, als men 's avonds ge- zellig bijeen zat, en bleek onuitputtelijk in anec dotes uit zijn reizend leven. Eindelijk was de dag gekomen, dat Susan naar Londen zou vertrekken Tom liet zijn namiddag- voorstelling in den steek, om haar naar naar 't station te brengen. Hij zorgde voor haar koffer, kocht een kaartje en bewees haar allerlei attenties tot belooning kreeg hij, eer de trein wegstoomde, verlof, haar te mogen schrijven. Na afioop van het badseizoen keerde Tom naar Louden terug, en 't eerste wat hij deed was, Susan in een beleefd briefje te verzoeken, of hij een wandeling met haar mocht maken, als zij haar uitgaansdag had. Die gunst werd hem genadig toegestaande eerste Zondagmiddag werd doorgebracht in Hamp ton-Court, waar zij den mooien tuin met al diens merkwaardigheden bewouderden en zich zeer op hun gemak gevoelden. Op weg naar het station, toen 't begon te schemeren, maakte Tom van de gelegenheid ge- bruik en vroeg het meisje, of ze genoeg van hem hield, om zich met hem te verloven. Susan bloosde en was zenuwachtig, en dat zei Tom genoeg. Hij was niet erg ongerust, te meer, daai ze zich niet verzette, toen hij zijn arm om haar heen sloeg. Van dien dag af ging het als van een leien dakje met Tom's vrijerij zelfs het weder scheen die te begunstigenhoe het de geheele week ook gewaaid of geregend had, als Susan's Zondag kwam, werd het altijd mooi weer tegen half twee, het uur, waarop zij mocht uitgaan. Tom was een secuur mannentje, zelfs in zijn onzer haven gekomen zijn door het besluit van den heer Van den Peereboom, Minister der Bel- gische spoorwegen, d.d. 20 Juni 1898. Het zal de aandacht Uwer Excellentie niet ontgaan zijn, dat door dit besluit de onderteekenaars van dit adres, moeten betalen een vermeerdering van 10 francs per 1000 kilo's voor elke verzending door hen gedaan, willen zij gebruik maken van de lijn der maatschappij MechelenTer Neuzen, wanneer het directe tarief een anderen weg aanwijst dan die der genoemde maatschappij. Evenmin zal het Uwe Excellentie onbekend zijn met het feit dat de Maatschappij MechelenTer Neuzen uitsluitend in het bezit is van het grootste gedeelte van de installaties van onze haven en dat genoemde Maatschappij hare terreinen, hangars, kranen en enkele spoorlijnen slechts ter onzer be- schikkiug stelt tegen betaling van 3 franc per ton d. i. 30 franc per waggon voor koopwaren op hare terreinen en kaaien of opgeslagen of geborgen in hare hangars. De toestand hierdoor geschapen is ons buiten- gewoon moeilijk, want wij zijn verplicht of wel een aanslag van 100 franc per waggon aan den Belgischen Staat te betalen voor alle waren die wij verzenden of ontvangen van alle stations die geene tarief-overeenkomst hebben met de maat- chappij MechelenTer Neuzen, of wel wij zijn gedwongen een aanslag van -30 franc per waggon te betalen aan de meergenoemde maatschappij voor de koopwaren op hare terreinen opgeslagen of daar moeteu passeeren terwijl n. b. door deze onbillijke tarief-berekening gebruik moet worden gemaakt van de lijn GentTer Neuzen. Om aan dezen abnormalen toestand een einde te maken verzoeken wij U Excellentie, Uwe hooge invloed te willen doen gelden bij de nieuwe. Belgische Regeering, ten einde te verkrijgen dat het beruchte besluit van den vorigen Minister van Spoorwegen worde ingetrokken en dat ons verleend worde de dubbele tarief-noteering, die wij gevraagd hebben maar die ons onder nietige voorwendsels zijn geweigerd. En de ware reden waarom wij dit, ons belang en dat onzer haven van ganscher harte aan Uw gevoel van billijkheid en rechtvaardigheid toever- trouwen, zijn 1°. Omdat onderteekenaren of Nederlanders zijn, of handelaren uit den vreemde komende maar die door langdurig verblijf in Ter Neuzen, zoo niet officieel, dan toch officieus het burgerrecht verkregen en medeleefden met het wel en wee dezer haven, gedurende lange jaren van waar, zoo verliefdheid, en hij gooide het geld niet weg. Drinken deed hij zeer weinig, en zoodoende kon hij aardig wat sparen. Toen ze trouwden huurde hij een nette woning, die hij zeer gezellig inrichtte. Susan was een uitstekende huishoudster, en haar tehuis was haar trots en glorie. Tom kreeg een goed leventjehij verklaarde menigmaal, dat hij al hongerig'werd, lang voor etenstijd, alleen door het denken aan de lekkere schotels, die zijn vrouwtje weer voor hem zou klaarmaken. Na zijn trouwen was Tom's positie er niet slech- ter op geworden. Hij ging niet meer de straat op, maar had een goede /clientele" onder het fijnere publiek van de wedrennen en de roeiwed- strijden, en hij werd heel dikwijls gevraagd om te zingen op groote partijen, waar zijn vroolijke liedjes goed beloond werden. Tom was, in zijn genre, een gunsteling van het publiek. Hij kocht een klein huisje en bracht wat geld naar de bank geld, dat eens voor zijii Jenny zou zijn; want een lief meisje was het huwelijks- geluk van de Verity's komen vol maken. Jenny was de afgod van hare ouders. Toen zij grooter werd, deed men haar op de beste school in de buurt, onder kinderen, wier ouders zeker laag zouden neerzien op Tom den liedjes- zanger. Het kind bleek aanleg voor muziek te bezitten, en Tom besloot, haar een goede muzikale opleiding te doen geven. Eerst kreeg ze privaatlessen en daarna ging ze naar de Koninklijke Academie. Tom's eerzucht voor zijn dochter was grenzenloos. Hij wilde haar niet aan het tooneel hebben, maar hoopte, dat zij eens een ster zou zijn in de con- certzaal. Er was echter geen haast bij Jenn

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1