Algemceo Nienws- en Advertentieblad voor Zeeawsch-Vlaandere No. 3816. Donderdag 14 September 1899. BSAHDSCHOUWIHG. DREYFUS. 39e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. FEUILLETON Voorwaardelijk Ontslagen. Lord Charlton's reismakker. TER NEUZEN, 13 September 1899. SEIIZENSCHE 001IRAIVT Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. iLi. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit bind verschijnt tIitHiulWaensilag- en i'rijdagavaDd, uitjjessontlerii op Feestdngen, bij lien angever P. J. I AM I>K >AXI>K te Ter Venzen. Op Maandag 25 September 1899 en voor zooveel noodig volgende dagen zal, ingevolge art. 9 3 der verordening tot regeling van bijzondere rechten en verplichtingen bij brand en tot regeling der verplichtingen ter voorkoming van brand of brandgevaar, aan de huizen der ingezetenen, door het Bestuur der Brandweer een onderzoek plaats hebben naar de schoorsteenen en andere rookgeleidingen en stook- plaatsen. Ter Neuzen, 13 September 1899. Burgemeester en Wethouders van Ter Neuzen, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, L» Secretaris. Nieuws is er voor 't oogenblik niet veel over het eigenlijke Dreyfus schandaal, behalve dat te vermelden is dat het hooger beroep bij den Raad van revisie is aangeteekend. Deze raad bestaat uit militairen en zetelt te Parijs, hij mag zich niet met den grond der zaak bezig houden, maar heeft na te gaan of het vonnis wettig is. In afwachting van de beslissing van dien Raad blijft Dreyfus te Rennes. Oin verder de zaak weer voor het Hof van cassatie te brengen zou het initiatief rnoeten uit- gaan van den Minister van justitie of den Procureur Generaal. De nieuwe veroordeeling houdt ook in zich degradatie, zoodat Dreyfus veer de marteliug van voor vijf jaren zou moeten ondergaan. De leden van den krijgsraad, die door huune uitspraak „verzachtende omstandigheden", reeds bewezen dat hun geweten niet erg gerust is, hebben echter een adres geteekend om Dreyfus van de degradatie te ontslaan. Generaal Gallifet heeft dit adres naar den President verzonden. Volgens de meest verspreide meeniug zouden de 4 jaar en 8 maanden die Dreyfus reeds in hechtenis heeft doorgebracht, in mindering komen der 10 jaren. Eerst meende men dat de op het Duivelseiland in afzondering doorgebrachten tijd dubbel zou tellen, doch later is betoogd dat die betreffende wetsbepaling alleen spreekt op eenzame opsluiting, waaronder detentie niet wordt gerekend. Dat Dreyfus die in eenzaamheid heeft doorgebracht was, zooals men weet, een uitzondering. De omstandigheden van Dreyfus' tweede veroor deeling zijn merkwaardig in Frankrijk zelf. Het vonnis, dat het karakter van beslistheid geheel mist, en waardoor Dreyfus betrekkelijk licht wordt getroffdn, troost de Dreyfussards en beurt hen op, daar ze deze uitspraak als een eersteu gewonnen 18) Toen Hansell aan Grosvenor-Place kwam, onder- vond hij eenige moeilijkheden, welke hij niet had voorzien. Zijn millionnairsmanier om de zaken te behandelen, had eenige nadeelen. De eerste knecht was heel beleefd, maar zenuwachtig. 't Was voor 't eerst, dat hij den nieuwen huurder zag, en er was geen middel om zich te vergewissen van zijn identiteit. Als een vreemde heer's avonds tien uur regelrecht een groot huis in 'tWestend binnenwandelt, is een goede hofmeester natuur- lijk op zijn hoede. Louden is een rare stad en elken dag hoort men stouter stukjes van ffvoor- »ame" zwendelaars. Hansell lachte om de aarzeliug van den man. 't Is zeer goed, dat je wat voorzichtig bent njpar je behoeft niet te twijfelen, of ik de rechte ben. Niemand weet immers dat een meneer Han sell dit huis heeft gehuurd Jawel, meneer j 't heeft al in de kranten gestaan. Zoo zei Hansell. Hij vond die tijding niet prettig. Dan zal ik waarschijnlijk eerder komen dan in mijn plan lag. Is mijn bagage er al. Die is gearriveerd, meneer. Dan kan ik je spoedig overtuigen, dat ik de eigenaar ben. Ik heb de sleutels van alles bij mij. Ja, meneer, natuurlijk.maar.ziet u, stap beschouwen. In het verschiet zien ze herstel van eer voor den onschuldige, die door de heele wereld reeds in zijn eer hersteld is. De anti-Dreyfussards hebben nu wel gewonnen spel, maar missen toch in het vonnis de eeustem- migheid van 1894 en de wreedheid er van. Daarbij komt dat zij de ooren onmogelijk kunnen sluiten voor den kreet van afschuw en verontwaardiging die over de heele wereld opstijgt, hun geweten is niet zuiver, hunne juichtonen kliuken niet helder en laten een dissonnant hooren. Geen van beide partijen heeft dus de overwinning behaald en, naar de Figaro schrijft, is daarvan het gevolg dat men niet meer zoo fel tegenover elkaar staat. In kringen waar tot dusver het noemen van den naam Dreyfus was verboden en daarop eene boete was gesteld, omdat men geen beter middel wist om het tegen te gaan, redeneert men nu vrij kalm over „de Zaak." Onlusten van beteekenis zijn door de uitspraak nergens ontstaan en mochten die nog volgen, dan zullen zij voortspruiten uit andere redenen politieke, die in de Dreyfus-zaak gemengd zijn. Werkt de uitspraak alzoo in Frankrijk eenigszins kalmeerend, niet alzoo in het buitenland. De bladen der verschillende Europeesche rijkeu kuunen voor het meerendeel geen woorden vinden om juist uit te drukken hoe zij denken over de uitspraak der 5 't schuldig uitsprekeude militaire rechters te Rennes. 't Heftigst is de Duitsche pers, die in deze uitspraak, na de beslissende verklaring van Keizer Wilhelm, dezen een kaakslag in 'taan- gezicht acht toegebracht. De ruimte van ons blad laat niet toe den inhoud dier verschillende artikelen ook maar weer te geven. 't Is ook overbodig alien ademen de verontwaar diging waaraan de heer v. d. M. lucht gaf in zijn artikel in ons vorig nummer over de schandelijke veroordeeling, de smartelijke deelneming met den ongelukkigen martelaar en zijne diepbedroefde vrouw en tevens een beklag over de derde Fransche Republiek, wier dagen men, de teekenen in aanmprking genomen ziet geteld. Er valt toch niet aan te twijfelen men kan 't genoeg zien aan welke zijde de gegallon- neerde bende met het slaafsch onderworpen leger zich scharen zou, wanneer de tijd van handelen aanbrak. Maar niet alleen in de buitenlandsche pers uit men zich. Op verschillende plaatsen hadden aan Frankrijk vijandig gezinde volksbetoogingen plaats, sympathiek aan Dreyfus. Te Boedapest, Milaan en Napels moest het rmu i IwmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmHrnm. 't is heel vreemd. maar u moet't mij niet kwalijk nemen. als u morgen eens wou terugkomen met den agent. De agent heeft mij ook niet gezien maar met hem zal ik geen last hebben. Ik zal hem van-avond schrijven, om morgen bij mij te komen in mijn hotel. Heel goed, meneerik zal hem morgen den sleutel sturen. Ei, dus je wilt mij daarvan in't bezit stellen door zijn tusschenkomstdat is uitstekend. Ik zie, dat je een man van ondervinding bent, en 't doet mij plezier, zoo'n zorgzaam persoon in mijn dienst te krijgen. Pardon, meneer, ik blijf hier nietik heb een andere betrekking, en ik heb meneer James, den agent, gezegd, dat ik morgen gahij heeft, geloof ik, al een ander aangenomen. Maar dat zal u niet hinderende agent zal wel zorgen, dat alles in orde is, als hij u den sleutel overhandigt. Men verwachtte u niet vbbr de volgende week, ziet u. Clement Hansell wandelde terug naar zijn hotel hij vond 'twel een beetje vervelend, maar hij moest toch lachen om den dwazen toestandtoen bij van uit Johannesburg aan een agent te Londen orders gaf, voor hem een heerenhuis te te huren in 't Westend, vergat hij, dat niemand te Londen hem kende. Hij zou dat echter wel spoedig her- stellen door de papieren, welke in zijn bezit waren. In het hotel teruggekeerd, schreef hij een briefje aan den agent, met verzoek, den sleutel van het huis te vragen en hem dien volgenden dag te zenden. Hoe eer ik den agent overtuig, dat ik zelf Fransche consulaat voor de volksmenigte beschermd worden. Ook te Rome werden de troepen gereed gehouden. In alle synagogen van Londen was Zaterdag voor Dreyfus gebeden. Tot zelfs in Amerika gaf men uiting aan zijn gevoelen. Te Indianapolis werd onder de toejuichingen eener groote menigte eene Fransche vlag verbrand. Zal de meerderheid der Fransche natie voor dat alles doof blijven Op verschillende plaatsen gaan er ook stemmen op om als protest niet deel te nemen aan de wereldtentoonstelling te Parijs en reeds komen er berichten omtrent industrieelen die zich hebben teruggetrokken en geene inzendingen zullen doen. Aan die voornemens, voortgekomen uit den indruk van het oogenblik, kan men nog niet veel waarde hechten. Doch 't is aan te nemen dat de tentoonstelling van de omstandigheden wel na deelen zal ondervinden. Zoolang een dergelijk protest evenwel niet algemeen is, maakt het niet den noodigen indruk. Breide die beweging zich echter uit, wie weet of 't niet een middel was dat beter pakte, dan alles wat tot hiertoe aangeroerd is. In hun beurs zijn de lui 't best te treffen. De Staats-courant bevat het Kon. besluit, waarbij de sluiting van de zitting der Staten- Generaal bepaald wordt op a. s. Zaterdag, 's na- middags 3 ure. De Staats-courant bevat ook het programma voor de opening van de vergadering der Staten- Generaal op Dinsdag den 19™ dezer. Yolgens een paar Engelsche bladen zou onze Koningin aan Koningin Victoria een schrijven gericht hebben, waarin op H.M. een beroep ge daan wordt om tusschenbeide te komen in het belang van den vrede. Naar gemeld wordt hebben verscheidene leden der Alliance Fran<;aise in Den Haag in de laatste dagen het lidmaatschap dezer vereeniging opgezegd. Vanwege de centrale tentoonstelling ver eeniging ,/Landbouwbelang" wordt Donderdag 21 Sept. a.s. te Zierikzee weder gehouden eene tentoonstelling van zaaigranen enz. Bij die tentoonstelling, te houden in de socie- teit „Landbouw en handel," worden uitgeloofd voor Challenge tarwe, ruwarige Essextarwe, glad- Clement Hansell ben, des te beter, redeneerde hij. 't Was een mal idee van dien huisknecht, dat er iemand zou komen, die zich voor mij uit- gafdoch geheel onmogelijk is het niet. Op 't oogenblik is er feitelijk niemand in Engeland dan de directeur van dit hotel, die precies zou kunnen zeggen, dat ik Clement Hansell ben De kellner, wien hij den brief ter bezorging gegeven en een glas whisky-soda besteld had, kwam binnen. En deze kellner, zoo vulde Hansell bij zich-zelven aan. Hoe is je naam, vroeg hij den jongen Germaan. Otto Muller, meneer. Kom je uit Berlijn Neen, meneer, uit de Rijnprovincie. Zoo welke plaats Riidesheimmisschien kent meneer het. Clement Hansell schrikte. Riidesheim was de geboorteplaats van Max Freiligrath. Te Riides heim was Max verliefd geworden op Catharina Weber, eer zij naar Londen ging om een bestaan te zoeken als onderwijzeres. HOOFDSTUK XV. Het dineetje bij Jack Darvell, dat eerst een week was uitgesteld, omdat de gastheer plotseling op reis moest „voor zaken", had plaats gehad en was vroolijk geweest. Er waren slechts drie gaslen buiten lord Charlton en meneer Stephens, alien jongelui, die met Jack kennis gemaakt hadden sedert arige dito, rogge en wintergerst, eerste prijzen van 5 en tweede van f 2,50. Om te kunnen mededingen, moeten de inzen- ders, voor of op 18 Sept. bij den secretaris, de heer M. C. Mulock Houwer te Zierikzee, eene schriftelijke opgaaf inzenden van a. het product dat zij wenschen in te zendenb. de hoeveelheid die zij van het in te zenden graan ten verkoop beschikbaar hebbenc. den prijs, franco te Zierik zee met inbegrip van emballaged. het nettoge- wicht per ILL., de strook waar- en de soort grond waarop het verbouwd is. De inzendingen moeten vrachtvrij bij den secre taris zijn aangekomen vdor 19 Sept. a.s. De monsters moeten verpakt zijn in linnen of katoenen zakken en moeten 2 liter groot zijn. De heer W. A. Leembruggen te Leiden, L secretaris van een der groepen der Nederlandsche commissie voor de wereldtentoonstelling te Parijs, heeft naar aan het Hbl. wordt gemeld terstond nadat hij het vonnis van den krijgsraad van Rennes had vernomen, zijn genoemd mandaat nedergelegd. Het Groene Weeshuis te Groningen is universeel erfgenaam geworden van de nalatenschap van den heer Deves aldaar. Daardoor zal meer dan f 20,000 aan het Groene Weeshuis ten goede komen. Door denzelfden erflater is aan het Doofstommen- Instituut, het Toevluchtsoord voor verwaarloosde kinderen en het Diaconie-Gasthuis der Hervormden, alle in die gemeente, ieder f 2000 vermaakt. Gisteravond werd alhier door Burg, en Weth. ten gemeentehuize aanbesteed het ophalen en vervoeren van beer, het schoonhouden van straten, zinkputten en goten, en het ophalen en vervoeren van asch en vuilnis aan de huizen in de kom der gemeente, gedurende drie jaar, te beginnen 1 October 1899. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren D. Faas A. Dieleman voor f 1400 en L. B. van Kerkvoorde voor f 1295, per jaar. Gegund aan den laagsten inschrijver. Gisteren werd door Burg, en Weth. van Middelburg aanbesteed het bekrammen van een gedeelte der wederzijdsche dijken van het afgesneden gedeelte der voormalige Middelburgsche haven. Hiervoor was het minst ingeschreven door den hij getrouwd was met Molly Mallandaine. Een van hen had den tocht al eens gedaan, dien Charlton voornemens was te ondernemen, en gaf hem een aantal nuttige inliehtingen. Men scheidde ongeveer elf uur, daar de jongelui nog elders moesten zijn, doch Stephen en lord Charlton bleven den gastheer nog een poos ge- zelschap houden. Stephen Alison had zijn best gedaan, zich aan- genaam te maken bij den jongen edelman, en Jack Darvell was er zeker van, dat hij den eersten stap naar het succes had gedaan. Stephen was vroeg gekomen en had een onder- houd met Jack gehad. In verband met het plan, dat hij gevormd had, achtte hij het nuttig, Darvell in den waan te brengen, dat hij volkomen getieigd was, zijn rol in het helsche complot te vervullen. Hij had bekend, hoe treurig 't met hem stond gesteld, en dat zijn eenige hoop, om ooit weer de goede haven dezer aarde te genieten, lag in verdere ondernemingen, die door de menschen gewoonlijk misdadig werden genoemd. Doch hij gaf zich niet dadelijk geheel over. Hij legde nadruk op het gevaar, dat hij liep door een werkzaam deel te nemen in het//ongeluk", dat de polis van 20,000 pond betaalbaar' moest maken. Hij wist van Darvell in bizonderheden te vernemen, welke voorzorgen hij en Gaygold hadden genomen, en hij wist nu genoeg om meester over den toestand te zijn, als de tijd gekomen was om zijne troeven uit te spelen. Tusschen zijn eerste ontmoeting met Darvell en den dag van het diner had Alison goed nage- dacht over de zaak. Hij zag in, dat zijn tochtje naar Amerika hem zou bevrijden van het leed

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1