ineinengde berichten. Binnenland. TER NEUZEN, II September 1899. Door den gemeenteraad van Zierikzee is thans gunstig beschikt op een nader verzoek van den heer F. H. Eijdmau, te Delft, om hem, nu voor den tijd van 6 maanden, voorrang van concessie te verleenen voor den aanleg eener waterleiding in die gemeente. Naar gemeld wordt is de campagne op de steenfabrieken langs de rivieren afgeloopen nog enkele fabrikanten, die, door omstandigheden buiten hunnen wil, hun productiegetal nog niet bereikten, werken eenige dagen door. De toestand der steenindnstrie is bevredigend tengevolge van de slechte weersgesteldheid in de maand Mei, kwam de nieuwe steen eene maand later aan de markt en kost het daardoor thans veel inspanning aan de fabrikanten om hunne afnemers tijdig te voldoen. 't Is dientengevolge op de steenfabrieken buitengewoon levendig. In verband met die ongunstige weersgesteldheid in de Meimaand, is er ook dit jaar, evenals de vorige 4 jaren, geen overproduce en zullen de prijzen der steenen zeer vast blijven. Het Maandblad tegen Yervalschingen waar- schuwt tegen het gebruik van vruchten en groenten, geconserveerd in onverniste blikken. Te Londen zijn daardoor in verschillende hotels gevallen van vergiftiging voorgekomeneen der aangetasten, de heer F. W. Bartlett uit Philadelphia, is dien tengevolge overleden. Sedert jaren zegt nu het Maandblad heb- ben wij herhaaldelijk gewezen op het gevaar van spelende vergiftiging, waaraan men zich blootstelt door zure vruchten en groenten, die daarvoor in aanmerking komen, in onvernist blik te gebruiken. Als gevolg dezer mededeelingen hebben zeer vele fabrikanten (waarom niet alle?) zich van het ver- niste blik voorzien en zoodoende metaalvergifti- gingen buitengesloten. Nu het gevaar van elders dreigt en buitenlandsche schadelijke waren onge- hinderd bij ons ingevoerd kunnen worden, waar- schuwen wij nadrukkelijk hiertegen en maken onze autoriteiten opmerkzaam op de in Londen ofRcieel geconstateerde feiten. Wie buitenlandsche vruchten en groenten in onvernist blik koopt, met voorbijgaan van onze eigen voortreffelijke en onschadelijke producten, moge bedenken dat ern- stige ziekte en erger hem bedreigt en dat een sleepende metaalvergifliging dikwijls eerst dan zich duidelijk openbaart als het voor een radicale genezing te laat is. Gisteren werd de reeks der concerten ge- durende dit seizoen in //de Buiten-Societeit" alhier gesloten door eene uilvoering van de fanfaren- maatschappij //De Vredekring" van Selzaete, direc- teur de heer Ivo de Vrieze. 't Was alsof ook de natuur wilde te kennen geven dat het seizoen voor buiten-concerten voorbij is, want tegen den aanvang brak de eene regenbui na de andere los en dreef de wind de regendroppels in 'tgelaat der muzikanten en van de weinigen die het weer trotseerden om naar de muziek te komen luisteren. Het gezelschap wilde echter aan zijne verplich- tingen voldoen en haar concert geven. Zoo werd het program ma gewijzigd en verkort afgespeeld. Na afloop van het concert bracht het gezelschap eene serenade aan den heer Kerstens, pastoor alhier. Hedenavond werd per prov. boot naar Middel- burg getransporteerd een door de marechaussee uit Hulst aangevoerde strooper. Deze een Belg was hedenmorgen door den rijksveldwachter Jonker, van St. Jansteen, met een kameraad in het jachtveld op stroopen betrapt. Hij vroeg hunne namen, maar die wei- gerden zij te noemen. komt. Het loopen en trappen klimmen had hem erg vermoeid, en dOs namiddags keerde hij naar zijn hotel terug, om wat te gaan rusten. Hij herinnerde zich, dat een dokter hem twee jaar ge- leden had gewaarschuwd, zich niet te zeer op te winden of in te spannen, daar zijn hart niet geheel in orde was. Eerst had het denkbeeld, niet gezond te zijn, hem erg teneergedrukt, maar dat was langzamerhand vergeten. Hij behoefde zich immers niet meerin te spannen dan hij wildehij had geld genoeg om zijn gemak te nemen en andere menschen het lastige werk te laten doen. Maar de physieke inspanning van dezen dag had hem gefopt, en hij was heel blij, wat te kunnen rusten tot aan ,'t diner. Voor de afwisseling ging hij dit gebruiken in een groot restaurant. Het was nog geen tien uur, toen hij daarmee gereed was, daar het mooi weer was ging hij wat wandelen hij wilde eens naar Grosvenor-Place gaan, waar hij nog niet was geweest. De agent, die 't huis voor hem huurde, had ook voor bedienden gezorgd, daar Hansell zelf daarmee niet graag last had. Zijn groote bagage was terstond naar Grosvenor-Place gezondenhij kon dus wel een kijkje nemen in zijn nieuw huis en de bedienden zeggen, dat ze hem spoedig Londen verwachten. (Wordt vervolgd.) Toen Jonker daarop den thans vervoerde bij den kraag pakte, draaide hij zich om en schootde kogel vloog langs het hoofd van den politieman, die nu den strooper een kogel in 't been joeg. Zijn kameraad had het hazenpad gekozen. In de nu gevolgde worsteling was de strooper spoedig bemeesterd. Bij de van 3 tot 11 Augustus in onze provincie gehouden paardenkeuriugen zijn be- kroond Ingevolge art. 2a van het reglement op de verbetering der paardenfokkerij in Zeeland, voor merrien van 3 tot 8 jaar In het derde district P. J. Maenhout en L. J. Roggeband te Groede en H. F. Aernaudts te Sluis (tweemaal), ieder met f 75. Merries van H. F. Aernaudts voornoemd, J. van Male en L. J. Roggeband werden als plaats- vervangsters aangewezen. In het vierde district S. van Dorselaar te Clinge, wed. Jos Daelman, Jan van Hoeve te Axel en Desire Vael te St. Jansteen, ieder met f 75. Merries van de wed. Jos. Daelman, Jan van Hoeve en J. J. van Arenthals te Hausweert werden als plaatsvervangsters aaugewezen. Eenjarige paarden naar aanleiding van art. 2b van het meergenoemde reglement In het derde district J. van Male te Water- landkerkje en C. Verhage te Zuidzande, ieder met 75. Plaatsvervanger een paard van P. J. Maenhout te Groede. In het vierde district wed. Jos. Daelman en C. van Waes, beiden te Westdorpe, met f 75. Plaatsvervanger een paard van Jos. Vael te St. Jansteen. Hengsten, niet ouder dan twee en een halfjaar, naar aanleiding van art. lc van het reglement aangaande de ondersteuning van rijkswege van de paardenfokkerij Th. G. van Haelst te Iloofdplaat, G. van Waes te Westdorpe, Honore Buijsse te Biervliet, A. Moggre te Schoondijke, Aug. Baljouw te Hontenisse, P. F. de Jaeger te IJzendijke, P. de Maat te Ossenisse, Jos. Vael te St. Jansteen. Sas van Gent, 11 Sept. Zaterdagmorgen werd alhier ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den WelEd. heer L. N. Stubbe, waarvoor ten teeken van rouw, de vlag halfstok woei van het gemeentehuis. Het lijk werd gevolgd door een groot getal familieleden, de besturen der ge- meenten Sas van Gent en Philippine, benevens een lange reeks vrienden, waaronder de voornaamste ingezetenen uit deze en omliggende gemeenten. Bij de geopende groeve bracht de heer bur- gemeester namens het gemeentebestuur eenige woorden van dank aan den te vroeg ontslapene, waarna het woord werd genomen door den heer W. de Brok uit Philippine, die namens het bestuur en de ingezetenen dier gemeente sprak deze schetste in gepaste en roerende woorden wat den overledene was als secretaris en raadsman voor de gemeente en wees op het groote verlies, waarvoor ten teeken van rouw dezer dagen de vlag halfstoks woei van het gemeentehuis van Philippine, welk teeken niet vroegtijdig zal uit- gewist zijn uit de harten der ingezetenen; met een woord van aanmoediging tot de zoons van den afgestorvene, sloot spreker zijne rede, waarna de oudste zoon namens de diep bedroefde familieleden dank bracht aan de beide spreker3, aan de be sturen der beide gemeenten en aan alien voor de eer zijn overleden vader bewezen. Twee prachtige kransen werden op het graf nedergelegd. Groenomlijk (Hontenisse), 8 Sept. Heden werden hier door verschillende ingezetenen eenige volksspelen gegeven, die in alle opzichten geslaagd mogen heeten. Reeds vroeg wapperde van alle huizen de driekleur en even na den middag kwamen al deelnemers en nieuwsgierigen van alle zijden opdagen, zoodat weldra zulk een groote menigte volks op de been was, dat iedereen moest bekennen, dat er bij geen enkele gelegenheid op Groenendijk zooveel menschen geweest waren. Aan de goaibolling, waaraan 57 personen deel- namen, verkregen de eerste prijzen Jac van Kruissen, Alph. Pauwels, J. van Heesen en J. Asselman. Bij het mastelhappen behaalde D. Joos den eersten prijs, die in 7 minuten de //lekkere" mastel tusschen de t nden had, terwijl zijn broerP. Joos bij het geldlikken in 25 seconden het begeerde geldstuk vasthad. Bij het ringsteken op fietsen, waaraan 18 rijders deelnamen, verkreeg den eersten prijs A. Weemaes te Kloosterzande, den tweeden C. Joukheim te Rapenburg, den derden P. van Leuven te Rapen- burg en den vierden Dankaert te Hulst respec- tievelijk met 7, 6 en 5 ringen. Bij het mastklimmen haalde C. Jonkheim onder algemeen gejuich het groote krentenbrood met het opschrift //Leve de Groenendijk" naar beneden, terwijl J. van Trappen, P. van Troost, Fr. Tiele- man en P. Jonkheim respectievelijk den lstcn, 2den, 3den en 4deB prijs behaalden. Bij het hardloopen met hindernissen verkreeg A. Jansen den eersten prijs. Na alle volksspelen werden aan de overwinnaars prachtige bouquets uitgereikt. De harmonie St. Cecilia gaf nu en dan op de daarvoor opgerichte kiosk eenige fraaie muziekstukkeu ten beste. Oud en jong, alien waren even opgeruimd, en a'.les liep in de beste orde af. Biervliet. Op een aardappelenveld van mej. de wed. Doens is een luchtballon uit Doornik neergekomen. Zij had een meter wijdte. De bijgevoegde gefrankeerde briefkaart is na invulling naar Doornik, in het zuiden van Belgie terug- gezonden. De herbenoeming van den heer A. de Groote met algemeene stemmen tot wethouder wijst op een steeds toenemende goede verstandhouding in onzen gemeenteraad. De gemeentewerker, lantaarnopsteker A. v. E., werd 15 gulden salaris verhooging toegekend wegens uitbreiding van verlichtingsdiensttijd. Opmerkelijk is dezen zomer de groote sterfte onder de jonggeboren kinderen. Reeds een tiental, nauwelijks hier verschenen, ging ras weer henen. De groote vliegenplaag is even opmerkelijk, 'tschijnt of in sommige woningen dit huisdier verveelvuldigd is, en het spot met vliegenpapier, lijmstokken en vliegenvangers. Ook in andere gemeenten huist de huisvliegin ongekende mate. Dat de verlaging van het tarief op den stoomtram BreskensMaldeghem nog van grooten invloed is op de ontvangsten, bewijzen de volgende crjfers. In Augustus 1899 werd ontvaugeu f 10,908,73 tegen ./T2,394,09 in die maand in 1898, terwijl de ontvangsten over dit jaar tot het einde dier maand 58,907,52J beloopen, tegenover 66,943,27 in het hetzelfde tijdperk van 1898. Schoondijke. De gemeenteraad heeft besloten een nieuw gemeentehuis te bouwen. De kosten daarvan zijn geraamd op f 5000. Het volgende eind-negentiend eeuwsche be- richt kan men lezen in de Prov. Dr. en Ass. Ct. Gasselternijveenschemond, 7 Sept. Op het adres onzer ingezetenen, om straatverlichting, is door den raad dezer gemeente afwijzend beschikt, aan- gezien de aangeboden som te klein was. Het bestuur wil voor verlichting zorgen, zoo de inge zetenen zorgen voor de palen en lantaarns. De Tijd schrijft Onlangs is op zeer geheimzinnige wijze het bericht verspreid, dat onder het personeel van het Parijsche magazijn ,/Bon Marche" pestgevallen waren waargenomen. Later bleek dat hier niets van aan was. Het bericht heeft zeer veel schade berokkend aan de onderneming, te wier nadeele het vermoedelijk door een concurrent in Per- zische tapijten te Parijs zelf in de wereld is gezonden. De expeditie van Gend en Loos, die hier te lande belast is met de verzending voor de //Bon Marche", heeft een groot getal pakketten moeten retourneeren, daar de bestellers ze niet weuschten te ontvangen, terwijl anderen ze eerst door de politie lieten outsmetten. Naar nu wordt gemeld, moet het bericht omtrent het plotseling overlijden van eene vrouw in een apotheek te Amsterdam aldus worden ge wijzigd Dinsdag werd in zijn apotheek eene vrouw binnengedragen, die bij het onmiddellijk door hem ingesteld onderzoek, bleek overleden te zijn. Deze vrouw, die aan een hartkwaal lijdende was, had zich, naar luid der mededeelingen, op de straat boos gemaakt over een grooten jongen, die een harer kinderen afranselde en was daarbij plotse ling ineengezakt. Op den Wagenweg onder Heemstede hebben een zestal polderjongens den kastelein Dekker met mishandeling gedreigd als hij hun geen jeuever schonk om niet De man gaf toe, doch na afloop gaf hij de justitie van het gebeurde kennis, die nu een streng onderzoek instelt. Een 38jarige sleepersknecht te Rotterdam kreeg bij het ophalen van balen tabak een dier balen, die van de derde verdieping viel, op het hoofd. De ongelukkige bekwarn een schedelbreuk en bleef op de plaats dood. Verleden week werd te Zonnemaire in eene weide eene koe door den bliksem doodgeslagen. Te Wageningen werden twee varkens gedood. Een Nederlandsch blad verstrekt de volgende statistieke opgaaf Het Engelsch wordt gesproken door 343 millioen menschenRussisch door 93 millioen; Nederlandsch (in ons land, Vlaanderen, Oost- en West-Indie en Z. Afrika) door 73 millioen; Duitsch door 61, en Fransch door 51 millioen menschen. Zelfs als we ook nog de Hollandsch sprekende Amerikanen meetellen, zal die 73 millioen //Neder- landers" wel ietwat //geflatteerd" zijn. Vermoedelijk heeft de statisticus er eenvoudig heel de bevolking van Ned.-Indie maar bij gerekend. Voor een onzer rechtbanken werd Donderdag bij het begin der zitting de naam eener beklaagde afgeroepenniemand verscheen, waarop verstek volgde. Bij het einde der zitting vroeg de deurwaarder aan een bejaarde vrouw, waarop zij wachtte. Zij toonde haar dagvaarding. Spoedig bleek dat de vrouw doof was en haar naam niet had hooren afroepen. De president was welwillend genoeg haar alsnog gelegenheid te geven zich te verdedigen. Doch dit ging niet gemakkelijk. President: Ben je doof? Beklaagde: Getrouwd geweest, ja, maar nu ben ik weduwe. Pres.: Versta je me niet? Bekl.53 jaar. Pres- (schreeuwend)Hoe is je naam ".i Kan ik wel §aan Maar ik wil eerst eens uitleggen, waarom vrm!w P-res,den! llad er genoeg van. Hij liet de vrouw in vredesnaam maar doorbabbelenbijna ll T WaS Zij aau woord en toen was de recntbank nog even wijs Over «m conflict tusschen twee rechterlijke autoriteiten te s Gravenhage schrijft men aau het Haagsche Dagblad //Wij veriiemen dat de korporaal bij de grenadiers die met eenige burgers eenige weken geleden 's nachts in het Haagsche Bosch een persoon uit Utrecht mishandelde en van zijn horloge en portemonnaie beroofde, nog steeds in voorarrest zit in een der nauwe provoosten van de Oranje- kazerne, en wel als slachtoffer van een conflict tusschen den officier van justitie en den auditeur- militair. Eerstgenoemde ambtenaar had de processen- verbaal aan de militaire justitie toegezonden, omdat volgens den officier het bewijs van de medeplichtig- heid der burgers niet te leveren was. Doch de auditeur blijft niettegenstaande aandrang en ver- toogen, twijfelachtig om zich met de zaak in te laten, omdat er burgers bij betrokken zijn en volgens hem de burgerrechter ingevolge de wet nu de geheele zaak moest onderzoeken. De militaire autoriteiten schijnen met het geval verlegen te zijn, vooral daar het nauwe provoost- hok wel is bestemd voor een voorarrest van enkele dagen, maar niet van eenige weken achtereen. Men is benieuwd wat het einde van deze zaak zal zijn. De Amsterdamsche Beurslui zijn er tegen- woordig op uit hunne Rotterdamsche confraters te foppen. Zaterdagmiddag wekte veel opschudding ter Beurze aldaar een telegram dat Dreyfus was vrij- gesproken. Een paar bladen liepen er zelfs in, door zulks mede te deelen. Andere couranten hadden het daarentegen bijzonder druk om de heden de ware toedracht der zaak mede te deelen. Gisternacht ongeveer 12 uur werd te Amster dam de O.Z. Achterburgwal bij de Korte Niezel in rep en roer gebracht. Zekere Smit kwam twistende met een vrouw de gracht af. Bij de Korte Niezel trok hij een revolver en loste een schot op zijn gezellin, die hevig bloedende aan het hoofd de tapperij van Velthuis op den hoek inging. Voor zij nog binnen was loste Smit nog een schot, dat echter miste en door de ruiten vloog. Velthuis, die juist een kaartje zat te spelen, sprong op een greep den man, die inmiddels ook binnen wilde komen, in de borst en wierp hem op den grond. Op het geluid der schoten verzamelden zich vele nieuwsgierigen en agenten van politie, die Smit, die in 't geheel geen tegenstand bood, in arrest namen en geboeid naar het bureau Oude- brugsteeg voerden. De vrouw werd per brancard naar het gasthuis vervoerd, waar bleek, dat de kogel in de linker- slaap was gedrongen en van boven weer uit het hoofd was gegaan. Het was echter niet veel meer, ofschoon er veel bloedverlies plaats had, dan een schampschot, zoodat zij, na verbonden te zijn, naar het politie- bureau kon gaan om gehoord te worden. Smit is een oude bekende der justitie, daar hij herhaaldelijk door zijn getwist een bezoek aan de Oudebrug moest brengen. Men vermeende, dat hij den revolver in de gracht geworpen had, waarom nog lang door twee agenten gedregd werd. Anderen beweren, dat de revolver, die van zeer klein kaliber moest zijn, door iemand werd opgeraapt. Nabij de zwemschool te Schiedam zag men Vrijdagmiddag een paar kinderklompjes en een muts in het water drijven. Spoedig vond men het lijkje van een 7jarigen knaap. Vrijdagochtend werd aan het Baschzenburg te Scheveningen op straat in deerniswekkenden toestand gevonden een man, die van een hooizolder was gevallen, waar hij, als zijnde zonder huisvesting, geregeld sliep. Bewusteloos en met gebrokeu rikben werd hij door de zorgen der politie naar het gemeentelijk ziekenhuis gebracht. Uit Ouddorp schrijft men d.d. 6 Sept. In de buurtschap den Oostdijk, onder deze gemeente, zijn reeds 30 gevallen van dysenterie voorgekomen, waarvan 9 met doodelijken afloop. Zondag heeft onze burgemeester al de gezinnen waarin zich lijders bevonden, bezocht en heeft daar veel ellende en moedeloosheid aanschouwd. Eene collecte, gehouden ten dieuste van de hulpbe- hoevenden, heeft ongeveer f 300 opgebracht. Onderzoek naar de oorzaken van deze sterf- en ziektegevallen van wege het geneeskundig staats- toezicht, wordt zeer urgent geacht en vooral ook zorg van overheidswege voor voldoend drinkwater. Terwijl Zaterdagochtend de stoomtram AlkinaarHaarlem door Sandpoort reed, probeerde de Sjarige W. Aris uit Driehuis, die naar school ging, erop te springen, om zoodoende een eindje mede te rijden. Hij sprong mis, kwam met beide

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2