A1 g em e e d Nieaws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Via andere No. 3815. Dinsdag 12 September 1899. 39e Jaar^ang. De nieuwe Schanddaad. Voorwaardelijk Ontslagen. Proces-Dreyfus. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. F dlUI LLETO N TER Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. C01RAVT. ADVERTENT!®^ Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prija slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Bit 111 ml verschijnt Slnandaf;-, Woensdag- en Vrljdaaavand, tiitRezomlerd op Feestilanen, l»ij den mltyevee I*. J.*AMBBC te Wer Xeaien. »Les cinq officiers qui ont condanne Dreyfus ont rendu un jugement qui restera un modele de l&chete." Yves Gutot. Het is de grootste schanddaad dezer eenw. De .New-York Post." Een oogenblik van stomme verbazing, zich op- losseude in een kreet van diepe verontwaardiging. Zoo zal het zijn geweest van Oost tot West, van Zuid tot Noord over de geheele aarde, Uveral waar denkende en gevoelende wezens leven. Duizenden, neen millioenen menschen hebben twee jaren lang de gebeurtenissen te Parijs met zenuwachtige belangstelling gevolgdzij hebben vooral de laatste maand meegeleefd met den thans opnieuw veroordeelden kapitein Dreyfus. Zij hebben gehoopt een schitterend herstel van eer voor dien gedurende vijf jaren op onmenschelijke wijze ge- folterden man. Zij hebben het verwacht, ja, bijna geeischt voor hem, voor zijne moedige vrouw, voor zijne kinderen. Toch de vijf militaire rechters van Rennes hebben het geheele beschaafde, weldenkende mensch- dom in het aangezicht geslagen. Zij hebben de door meineedige en stukken ver- valschende generaals over Frankrijk gebrachte schande voor immer in de geschiedenis van hun land vastgelegd. Zij hebben deze eeuw voor Frankrijk besloten met eene daad, welke men zou willen brand- merken met woorden, krachtiger, heftiger, vlijmen der dan welke taal ook ter beschikking heeft. Waar zal het heen met een land waar zoo iets onmenschelijks kan gebeuren Met een land, waar zich de militaire justitie buigt voor een bende samenspannende schurken, gestoken in de uniform der hoogste militaire rangen Met een land waar generaals in het publiek kwamen verklaren, dat het na '70 (toen het ook reeds door generaals is verraden) dus in dertig jaren tijds nog volstrekt niet in staat is gebracht om zich behoorlijk te verdedigen Met een land waar zulke generaals, zelf hunne onbekwaamheid voor de gansche wereld bloot- leggende, nog worden toegejuicht, waar aan het hoofd van het leger staat een Geuerale Staf, voor het grootste deel bestaaude uit lieden tot alle misdaden in staat, waar men voortdurend konkelt en samenspant tegen den bestaanden regeeringsvorm Waarheen De millionnair zette de conversatie niet voort. Hij had zijn rekening a] opgemaaktgoede, eerlijke oprechte jongen. Goed gcdrild is waarschijulijk vroeger in particulieren dienst geweest. Hij zal niet nieuwsgierig rommelen in de brieven op miju schrijftafel, als ik uit ben en hij in de karner komt om naar 't vuur te zien. Werktuigelijk wendde hij zich naar den haard, nu hij aan vuur dacht. Hij staarde in den rooden gloed der kolen,' en deze oefende de gewone suggestie uithij dwaalde met zijne gedachten naar het verleden. De klank der Duitsche woorden had aan die gedachten een bepaalde richting gegeven. t Was, of hij tusschen de ijzeren staven van het haardijzer het gezicht zag van een man, dien hij gekend had aan de Kaap, toen hij den grond legde voor zijn tegenwoordig fortuin. Anne Maxzei hij, ik moest 't wel doen. Hi] zou .lies weggegeven hebben in zijn domme eerhjkheid. Maar hoe kon ik weten, dat de arrne kerel in de gevangenis zou sterven 'J En hij zag wcer het geheele tafereel voor zich hij zag zich-zelven, gevlucht uit het oude land, wanhopig worstelend om een fortuin te vergaren in het nieuwe. Spoedig na zijn aankomst in Zuid- Afrika had hij kennis gemaakt met een Duitscher, Max Freiligrath, een knappen, jongen kerel, die ook naar de Kaap gekomen was om fortuin te Een land zonder kracht, een land dat in zelf- bedwang en moraliteit thans nog even laag staat als honderd jaren geleden, ten tijde der groote revolutie, met haar moordeu en ontzettende wreed- heid en beestachtigheid. Men kan zich moeilijk aan eene voorspelling wagen. Maar wat men wel kan, mag, moet voorspellen is dat de zaak Dreyfus niet kan beeindigd zijn. Het is onmogelijk aan te nemen dat het wel denkende deel der Fransche natie, al is het zeer klein, zich eenvoudig zal nederleggen bij het niet gemotiveerde vonnis van den krijgsraad, uitge- sproken na een zeer partijdig geleid getuigenver- hoor, ja een getuigenverhoor, waarvan, voor zoover men weet, geen voorbeeld in de geschiedenis is aan te wijzen, al zou kapitein Dreyfus zelf, geheel moedeloos geworden en uitgeput, zich niet meer kunnen of willen verdedigen. Waar geen rechtsmiddeleu zouden aan te wijzen of te gebruiken zijn er is een Hoofd van den staat, een President, een eerlijk man, een man met een hart, die van zijn recht tot gratie kan gebruik maken. Dat danzoo er geen andere uitkomst is, de geheele beschaafde wereld zich wende tot het Hoofd van de Fransche Republiek, ofschoon hij laten we het hopen geen oogenblik zal aarzeleu om, na de verklating van den Duitschen Keizer, uit eigen beweging in te grijpen. Want hoe men ook mocht oordeelen over de tegen den ongelukkigen martelaar van het Duivels- eiland, zooals hij terecht is genoemd, uitgebrachte beschuldiging het stond en staat onomstootelijk vast dat zijne schuld in geen enkel opzicht. is bewezen en thans na de verklaring van Keizer Wilhelm, zal niemand meer mogen en kunnen aarzelen om te zeggenDreyfus is onschuldig veroordeeld V. d. M. Aan onze lezers binnen de stad en enkele daar buiten meldden wij reeds Zaterdagavond dat de krijgsraad Dreyfus schuldig heeft verklaard. Door ouduidelijkheid in het telegram schreven wij 10 jaar deportatie, dit moest wezen detentie. Hieronder volgen thans de bijzonderheden, welke wij grootendeels uit het Handelsblad overnemen Rennes, 9 Sept. Nadat de krijgsraad anderhalf uur had beraadslaagd, wordt de zitting heropend. Onder de diepste stilte leest kolonel Jouaust het maken. llansell sprak goed Duitschze werden vriendeu en weldra compagnons. Toen kwam de eerste goede kans een gelukkige handel met een stuk grond, dat beloofde van groote waarde te worden. Maar John Alison of, zooals hij in Afrika heette Clement Hansell had met hei- melijk geschacher in diamanten genoeg geld ver- diend om voor ziju eigen rekening te handelen en een compagiiieschap te verbreken, waarbij Freiligrath's strikte eerlijkheid lastig kon worden. 't Kwam hem beter voor, zoo spoedig mogelijk van zijn compagnon af te zijn. Hij bewerkte dit op een manier, waarmee hij twee doeleinden tegelijk bereikte hij ontbond de compagiiieschap en redde zich-zelven. Diamanten, op onwettige wijze gekocht, werden handig over- gedragen op Freiligrath, en men vond er eenige, toen een onderzoek in diens woning werd gedaan. De Duitscher betuigde op allerlei wijzen zijn onschuld, maar de bewijzen waren tegen hem. Hansell zorgde, dat men niet op een ander spoor kwam Freiligrath werd veroordeeld tot langdurige gevangenis en stierf kort na de ten-uitvoer-legging van het vonnis. Twee jaar later, toen Hansell bezig was, rijk te worden, kreeg hij een brief uit Engeland, van een vrouw, die schreef, dat zij de verloofde was geweest van Max 'Freiligrath. Deze had haar bericht gezonden, dat hij onschuldig veroordeeld was door het verraad van Clement Hansell. De brief, geschreven met al de heftigheid van een door smart gebroken vrouw, wie slechts de wraak nog rest, eindigde met het dreigement, dat de be- minde van den ,/vermoorden man" eens den schurk zou vinden en hem dooden. vonnis voor, waarbij met vijf tegen twee stemmen Dreyfus schuldig wordt verklaard aan verraad, en onder aanneming van verzachtende omstandig- heden, veroordeeld wordt tot tien jaren militaire detentie. Het publiek is verplet, en hoort met diepe stilte de uitspraak aan. Onder stille droefheid wordt de zaal ontruimd. Er is geen kreet ge- slaakt, geen incident viel voor. Na het uitspreken van het vonnis werd het Lyceum volkomen ontruimd. Alle deuren werden gesloten. Gendarmes en artilleriesoldaten ontruim- den de geheele Rue Touner, waarin slechls sol- daten mochten blijven. Slechts enkele begunstigden waren tegenwoordig bij de mededeeling van het vonnis aan kapitein Dreyfus. Zij hoorden het commando //Op schouder 't geweer" en ,/presenteert 't geweer", welke bevelen het voorlezen van het vonnis aan den veroordeelde voorafgingeu. Het vonnis werd op de plaats van het Lyceum voorgelezen, voor de daar aanwezige troepen. Dreyfus hoorde de voorlezing volkomen onbeweeglijk en zonder de minste ontroering te toonen aan. Het gerucht loopt, dat Dreyfus naar Corsica zal worden overgebracht. Er hebben zich geen incidenten voorgedaan. Labori deelde aan Dreyfus zijn veroordeeling mede schijnbaar zonder ontroering zeide Dreyfus z/Troost mijn vrouw." Men gelooft, dat Dreyfus zich in revisie zal voorzienzijn verdedigers hebben hem dit aan- geradeu. Mevrouw Dreyfus vernam het bericht met be- rusting en moed. De Courier du Soir deelt mede, dat Demange hedenavond naar de gevangenis ging, om Dreyfus het beroep in revisie te doen onderteekenen. Men verhaalde mij, dat Dreyfus vrij kalm bleef, bij de veroordeeling, en constateerde, dat ten minste twee der rechters gewonnen zijn. Bij de mededeeling van het vonnis zeide hij slechts ,/Troost Lucie". Volgens de algemeene uitlegging van het vonnis zal de tijd op het Duivelseiland en in andere gevangenissen doorgebracht in mindering worden gebracht van de nieuwe strafen daar deze straf niet in gemeenschappelijke opsluiting is ondergaan, telt zij dubbel. Het practische resultaat van de veroordeeling zou dus zijn, dat Dreyfus den 15en October a.s. in vrijheid zal worden gesteld. Maar de tnoreele schande blijft toch bestaan. Reeds sedert den middag was op de Boulevards Hansell begreep, hoe er zoo'n lange tijd kon verloopen, eer hij dien brief ontving. Eerst langs een ornweg, door een Duitscher, die met Freiligrath in de Breakwater-gevangenis bij Kaapstad was ge weest, had het arme meisje de droeve tijding kunnen krijgen. De brief was enkel geadresseerd //Clement Hansell, Kimberley", doch destijds was ziju naam al genoeg bekend. Eerst had de brief hem hevig doen ontstellen. Hij herinnerde zich, dat Max hem over 't meisje had gesproken zij kwam, evenals hij, uit de Rijn- provincie en was gouvernante te Londen, waar ze zou wachten, tot haar verloofde een positie had, die hem veroorloofde, te trouwen. Bij 't verder najagen van zijn eenig doel geld, had Clement Hansell langzamerharid de bedreigir.g vergeten, doch den brief had hij zorgvuldig bewaard, Als hij ooit vernam, dat Catherina Weber zich ophield in zijn onmiddelijke nabijheid, kon hij 't haar door dien dreigbrief heel lastig maken. In Engeland gekomen, stak hij den brief in zijn zak en nam zich voor, dat een van zijn eerste bezighedeu zou zijn, te onderzoeken, of die dame nog gouvernante te Londen was, of dat ze naar haar geboorteland was teruggekeerd. Er was nog een ander, naar wien hij onderzoek moest doen zijn broeder Stephen. Als hij aan Stephen dacht, betrok zijn gezicht wat er nog van zijn geweten was overgebleven, deed zich dan gelden. Er is niets wat een man, die kan zeggen, dat hij eerlijk is, zoo hindert als de herinnering aan een daad, door hem bedreven in een tijd, toen hij zich daarop niet kon beroemen. een zekere zenuwachtige ontroering, die sterker werd, toen uit de speciale edities bekend werd dat de uitspraak van het vonnis na den middag zou plaats hebben. Er vormden zich groepen in den omtrek der dagbladbureaux, wachtende op de laatste berichten. Tegen halfzes werd het vonnis bekend. In de groepjes hadden levendige gedachten wisselingen plaats, en werden druk commentaren geleverd. Geen der beide partijen is voldaan. Er heerscht algemeene verbazing over den zin van het vonnis. De ontroering is zeer groot, maar de geest is over het geheel zeer kalm. De nationalistische groep heeft hedenavond ver- gaderd en een zeer heft.ige motie aangenomen tegen de Regeering, op grond van het vonnis van den krijgsraad te Rennes. In Parijs is het kalm. Den geheelen avond waren er tallooze wandelaars op de Boulevards de terrassen van de cafe's waren overvol overal heerschte groote beweging, maar ontdaan van elk gevaarlijk karakter. De openbare macht is op verschillende plaatsen verborgen opgesteld en de politie vertooude zich zeer talrijk tusschen de menigte. Doch alles is betrekkelijk zeer kalm. De Libre Parole zegt, dat de rechters te Rennes de eer van het leger en de toekomst van Frank rijk gered hebben. Frankrijk kan nu zijn roem- rijke loopbaan vervolgen. De Jour zegtDe dag van heden is het begin van de verzoening en van de kalmeering der ge- moederen. De Intransigeant valt heftig de regeering aan, en zegt dat de uitspraak voor haar een neder- laag is. De Droits de 1'homme zegtLeve het recht, quand meme Weg met de falsarissen De Patrie zegt //Hoe het vonnis ook zou ge weest zijn, het leger komt uit de debatten te voorschijn met opgerichten hoofde en met een onbevlekte eer." Een nota van Havas, hedenavond uitgegeven zegtWij zijn gemachtigd om formeel tegen te spreken het gerucht, door een der bladen verspreid, dat generaal De Galliffet zou aftreden. Er zal een vervolging worden ingesteld tegen bedoeld blad, wegens het verspreiden van valsche berichten. Het parket is onverwijld met de zaak in kennis gesteld. Clement Hansell wist, wat er gebeurd was, nadat hij het kapitaal van zijn broeder had opge maakt. Hij had in de Engelsche bladen gelezen van Stephen's proces en veroordeeling. Hij had zich steeds voorgenomen, als hij rijk werd, een rniddel te zoeken om het geld terug te geven. Doch hij wilde dit doen op een wijze, waardoor Stephen niet op het spoor kon komen van zijn verblijf. Stephen's langdurige gevangenisstraf rnaak- te de zaak voor zijn broeder nog moeilijker, Hij, de rijke man, kon toch niet in aanraking komen met een ontslagen gavangeue, en als hij trachtte het adres van Stephen's vrouw en kind te vinden en met haar in geuieentschap te treden, zou men licht ontdekken, welk verband er was tusschen John Alison en Clement Hansell. Maar nu zijn fortuin was verzekerd, nu hij zijne bezittiugen in Zuid-Afrika te gelde had gemaakt en te Londen was gekomen om een nieuwe variatie op den graaf van Monte-Cristo te vertoonen, nu was het voor alle dingen noodig, dat Stephen schadeloos gesteld werd voor wat hij had geleden. De zeven jaar waren nog niet om, doch't was wel waarschijulijk, dat zijn broeder reeds was ontslagen. 't Zou in elk geval gemakkelijk zijn, nasporingen ter plaatse te laten doen. Hansell's verdere overdenkingen werden ge- stoord door den kellner, die de soep kwam bren- gen. De millionnair at uitstekend, rookte een sigaar en ging den avond doorbrengen in een schouwburg. Den volgenden dag beantwoordde hij het telegram van Dennis Avory en vermaakte zich met de nieuwste bezienswaardigheden van Londen na te gaan, als een provinciaal, die voor 't eerst naar de hoofdstad

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1