1 Nieuws Algemeen en Advertentieblad Zeenwsch- Viaander 0 Ul» Yeemarkt te Sas van Gent. voor No. 3814. Zaterdag 9 September 1899. 1 1IS0SSI1!. 39e Jaargang. BSMPEBWEf, Voorwaardelijk Ontslagen. Proces-Dreyfus. Binnenland. t ABONNEMENT Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. advertentiEn Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Xnzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. centraalstation voor electrische verlichting van een van een nieuwen Stoomketel in zijue korenmaaldorij, Burgemeester en Wethouders van SAS VAN GENT, brengen ter algemeene kennis dat, ter gelegenheid der in de kermisweek op Dinsdag den 12 September 1899 alhier te houden veeinarkt, zullen worden uitgeloofd de volgende premienwordende bij deze de vorige opgave van prijzen jngetrokken. Voor den meesten aanvoer van vee le prijs f 8, 2e id, 6,— 3e id. u 4, FEUILLETON 16) - Ben Gooch had geen vreemde hulp in zijn zaak van noode. Als 't wat druk werd, werd hij bijgestaan door zijn ega, een vrouwtje vau veertig jaar, dat er gedrukt en ziekelijk uitzag. Potkijkers had men niet noodigwant er waren onder de klanten verscheideue bekenden van de justitie, die geheimzinnige bijeenkomsten met Gooch hadden in een achterkamertje, bij welke gelegenheid de kastelein altijd bereid was 't een of ander te koopen, wat ze graag kwijt wilden wezen, zelfs zilvervterk en juweelen. In Gooch's kelder waren vaten, die heel wat anders bevatten, dan vocht om dorstende kelen te laven. Op 't oogenblik, dat ik de vrijheid nam, den lezer in dit etablissement te brengen, stond meneer Gooch in zijne hemdsmouwen tegen de toonbank geleund, met een mooien meerschuimen doorroo- ker in den mond. Hij scheen volmaakt kalm, doch telkens, als de deur open ging, zag hij haastig om, als ver- wachtte hij iemand. Eiudelijk, toen de kroeg bijna leeg was, slenterde hij naar een hoek, waar een stevig gebouwde man van ongeveer veertig jaar in een zeemansjekker, met een bonten muts en een blauwen zakdoek om den hals, achter zijn tinnen pot met bier zat. Hoe laat moet je hem ontmoeten, Joe vroeg de kastelein op gedempten toon. Voor het meest gekochte vee 1" prijs 8,- 2" id. 6,— 3* id. «r 4, Voor de vetste en mooiste koe 1® id. n 6,- 2® id. n 3,- Voor den vetsten en mooisten os 1® id. n 6,— 2" id. 3,- Voor de vetste en mooiste vaars 1' id. 6,- 2" id. u 3,- Voor den vetsten en mooisten stier 1® id. n 6,— 2® id. n 3,- Voor het grootste aantal schapen 1® id. a 4,- (minstens 6 stuks) Voor het grootste aantal biggen 1® id. 4,— (minstens 6 stuks) van Gent, den 28 Augustus 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, VERSOHAFFEL. J. De Secretaris, N. S T U B B E. Rennes, 7 Sept. De zitting werd om 6,40 geopend. Labori verklaart, dat hem langs officieusen weg te kennen is gegeven, dat redenen van openbare orde zich verzetten tegen het persoonlijk verschijnen van de vreemde militaire attaches, maar dat deze bij rogatoire commissie kunnen worden gehoord en dat zij onder eede zullen getuigen voor de autori- teiten van hun landen. Labori verzoekt dus, dat die com missies langs den snelsten weg worden benoemd. De heer Paleologue, gedelegeerde van buiten- landsche zaken, bevestigt, dat geen reden van openbare orde zich verzetten tegen het hooren bij rogatoire commissie, maar hij twijfelt er aan of dit zal mogen geschieden langs telegrafischen weg. Majoor Carriere verzet zich niet tegen die com- missies, mits de discussies daardoor niet op onwet- tige wijze worden afgebrokcn. Labori stelt daarop conclusies, die een zeer volledige vragenlijst in zeven artikelen bevatten. De krijgsraad heeft nog gisteren beslist. Alles wettigt de hoop, dat nu door formeele en beslissende verklaringen een onaantastbare oplossing zal worden verkregen van deze treurige zaak. Er wordt vervolgens voorlezing gedaan van een brief van Cernuschy, waarin deze zegt dat hij niet kan komen getuigen, omdat hij ziek is. Het publiek* ontvangt dit met een sceptischen glimlach. De verklaringen van du Paty de Clam geven aanleiding tot verscheidene opmerkingen. Cochefert vertelt, dat Dreyfus, toen hij, terstond na zijn arrestatie, een geladen revolver zag, zeide „Ik wil mij niet dooden. Ik moet blijven leven om mijn onschuld aan 't licht te brengen." Nadat nog eenige onbelaugrijke brieven van officieren zijn gelezen, spreekt Mercier nog eens over de geheime mededeeling aan den krijgsraad van 1894. Hij valt Freystaetter aan en diens getuigenis. Het is walgelijk om aan te zien, hoe Mercier pogingen doet om Freystaetter te bezoedelen en hem te doen doorgaan voor iemand, die soms niet wel bij 't hoofd is. Mercier leest vier brieven voor van leden van den krijgsraad van 1894, waarin dezen zeggen dat zij zich niet herinneren of het telegram van Panizzardi onder de andere stukken voorkwam, want dat zij voornamelijk waren getrolfen door het stuk /,Cette canaille de D." Deze dubbelzinnige verklaringen lijken eer een bevestiging dan een tegenspraak van Freystaetter's getuigenis. Demange protesteert met eenige zeer besliste zinnen tegen de voorstelling alsof men stond voor de keus Mercier of Dreyfus. De krijgsraad heeft niet te kiezen tusschen den een of den ander, maar leeft slechts de waarheid te zoeken. Nadat de krijgsraad een half uur heeft beraad- slaagd, verklaart hij met algemeene slemmen, dat alleen de president bevoegd is om een rogatoire commissie te benoemen. Labori herhaalt daarop zijn verzoek, ditmaal gericht tot den president. Cavaiguac heeft Woensdagmiddag Rennes weer verlaten. Bij het Lycee zijn zeer weinig nieuwsgierigen. Achtereenvolgens komen Mercier, Boisdeffre, Gonse en Roget. In den aanvang der zitting zegt majoor Carriere, dat hij een brief van Cernuschy heeft ontvangen, waarin deze zegt, ziek te zijn en onmogelijk te kunnen komen getuigen, maar zich in zijn hotel ter beschikkiug te houden van den krijgsraad. Naar aanleiding van de quaestie-Savignaud ver- klaard Trarieux dat hij volhoudt wat hij gezegd heeft. Hij merkt op, dat er tusschen Scheurer- Kestner, Picquart en Roque eenerzijds en Savignaud anderzijds een tegenspraak heerscht, die wijst op valsche getuigenis aan een van beide zijden. De valsche getuige, zegt Trarieux, is niet Scheurer- Kestner, noch Roque, noch Picquart. Wanneer er wetten zijn, dat men ze dan toepasse Negen uur. Gooch haalde een mooi gouden horloge uit zijn vestzak hij was de eenige man in Jutsonstreet, die zonder gevaar zoo'n ding kon dragen en keek er op. 'tis nu haast half tien, zei hij. 't Gebeurt niet vaak, dat de hertog over zijn tijd is. Zou je niet eens gaan kijken, of hij thuis is Neen. Ik heb mijne orders. Ik moet hier wachten. Als de hertog wou, dat ik bij hem kwam, zou hij dat gister-avond wel gezegd nebben. Je kunt er op aan, dat hij hier komt, of. Joe Huggett behoefde den zin niet te voltooien. De deur werd geopend en de inbreker, bekend als ,/de hertog," kwam binnen, groette met een hoofdknik, vroeg een pintje bier en keek vlug rond, of er ook spionnen in de buurt waren Toen zei hij Mooie avond, Ben. Hoe staan de zaken Stilletjes, zei de kastelein, het bier voor hem neerzettend. De hertog begon nu te spreken met den vriend, die op hem gewacht had. 't Is alles in orde, Joe. Voor van-avond Ja. Je moest nu maar met mij naar mijn huis gaan. De laatste klanten waren nu weg; Ben Gooch kwam nader, en de hertog zei Ik zal 't van-avond probeeren, maar 'tis een heel karwei. Alles moet meeloopen. Ik weet, waar de brandkast staat, maar de jonge kerel komt tegenwoordig later thuis dan gewoonlijk, en wij moeten hem eerst zien. Als hij binnenkwam, terwij wij bezig waren, zou de boel in't honderd loopen En er is een wettelijke bepaling tegen de valsche getuigenis Labori wenschte, dat de rogatoire commissie, die Schwarzkoppen en Panizzardi zou verhooren, de volgende vragen zou stellen Op welken datum hebt gij de stukken ontvangen, genoemd in het borderelwaren zij met dezelfde hand geschreven als het borderel, dat gij uit het facsimile kent Wat hielden die stukken in Hebt gij het „manuel" in originalie ofincopie ontvangen Hebt gij het schietreglement ontvangen Sinds wanneer en hoe lang ontvingt gij stukken Is het aan denzelfden bezorger van stukken, dat gij het kaarttelegram richttet, waarvan sprake is in het onderhoud tusschen graaf Miinster en minister Delcasse Hebt gij in directe betrekking gestaan tot )eklaagde De Voorzitter weigerde echter, een rogatoire commissie af te vaardigen. Het getuigenverhoor was dus afgeloopen en de regeeringscommissaris Carriere, als ambtenaar van ret O. M. optredend, kreeg het woord. In een zwak requisitoir acht hij Dreyfus naar ziel en geweten schuldig. Czernuschi neemt zijn verklaringen terug, zeg- gende zich in den persoon van Dreyfus vergist te hebben. Ben je zeker, dat de aap daar zit vroeg de heer Huggett. Zeker. De juweelen van de oude madam zijn altijd in huis, als zij in de stad is. Dat heeft haar knecht mij verteld. Ja zei de kasteleinmaar dien heeft zij al twee jaren geleden den bons gegeven. O, hij is nog op goeden voet met een van de meiden. Ik zeg je, dat de zaak gezond is. De aap ligt er, en al wat wij te doen hebben, is, hem te pakken. Ik heb een maand gewacht, om niet mis te tasten. 'k Had 't al lang eerder gelapt, als die jonge gek niet op elk uur van den nacht thuis kwam. Je zoudt hem een opstopper kunnen geven, zoodra hij de deur in kwam maar dat is een beetje gewaagdwant hij komt altijd met rijtuig, en dan hebjezoo'n koetsier als potkijker. Je zei, dat hij altijd een beetje dronken is, zei Huggettals dat zoo is, kan je hem ge- makkelijk genoeg te pakken krijgen. O ja, ik had het al netjes klaar, als ik "er maar een vond, die hem wou meenemen in een cab en hem naar 't hospitaal brengen, terwij 1 wij het zaakje opknaptenmaar daar moet je een fijnen meneer voor hebben, en een dien je ver- trouwen knnt. Ik dacht, dat ik hem gevonden had Stephen Alison, weet je, die met mij te Portland logeerde. Maar hij wou niet. Je hebt toch nog een paar fijne lui aan werk, hertog, merkte de kroeghouder op. Kunnen die 't niet voor je doen De hertog schudde van neen. Die niet. Die deugen niet voor't gevaarlijke werk. Daar moet ik een oudgediende voor hebben Nu, zei Benjamin Gooch, als je 'ter goec De lijn BrouwershavenZierikzeeSteenbergen van de Rotterdamsche Tramwegmaatschappij is nagenoeg voltooid. De feestelijke opening vindt plaats op 15 April 1900. Een verbinding van Rotterdam met de Zeeuwsche eilanden, zoo als die tot heden niet bestond, wordt daarmede geopend. Zooals men weet is de bedoeling van Zijpe, tusschen Schouwen en Duiveland en Filipsland een stoomboot te doen varen naar Numansdorp. Daar echter de haven te Numansdorp eerst op 15 November 1900 gereed kan zijn, wordt van 15 April tot 15 November een stoomboot in de vaart gebracht eenmaal per dag tusschen Zijpe en Rotterdam. De rit van Brouwershaven naar Zierikzee is 1 uur, van Zierikzee naar Zijpe J/3 uur, de vaart duurt 3y2 uur. Vier uren ligt de boot te Rotterdam stil, zoodat dus de bewoners van Schouwen en Duiveland te Rotterdam hun zaken kunnen doen en terugkomen in hun woon- afbrengt, zal ik wel zorgen, dat ik een mooi prijsje maak voor den rommel. Maar als't familiejuweelen zijn, moeten ze naar 't buitenland gestuurd worden, waar ze niet bekend zijn. Dat kost nog al wat. Dat weet ik man, anders zou ik niet naar je toe gekomen zijn want jij bent geen Rothschild. Het goedje moet gauw het land uitik ben niet van plan, het lang in mijn huis te houden. Best. Doe zooals ik je gezegd heb breng ze 's morgens vroeg, en ik zal je er't hoogste voor betalen, wat je van iemand anders krijgen kunt, en de helft van wat er later overschiet. Zal je ze 't land uit hebben, eer er wat van in de kranten staat zei de hertog. Zes uur, nadat je hier geweest bent, is de kerel, dien ik er voor uitgezocht heb, al onderweg, en eer hij weggaat, zijn alle steenen uit de zetting genomen. Goed. Dat is dan afgesproken. Maarrekener niet te vast op, dat je mij inorgen al ziet, of over- morgen. Ik wil mij niet overhaasten. Doch als 't kan, zullen we't van-nacht probeeren en misschien klaarspelen. Kom, Joe, we gaan eens naar 't ge- reedschap kijken. 't Lastigste zal zijn, binnen te komen. De brandkast staat in de bihliotheek, en de juweelen zijn er altijd in, als de gravin ze niet draagt. Ik heb een plattegrond van 't huis maar we moeten vlug zijn. Wij hebben den sleutel immers zei Joe lachend. 't Is toch aardig, dat je dien wasaf- druk kreeg, heitog Hoe kwam je er eigenlijk aan vroeg de kastelein. Dat doet er niet toe ik kreeg den afdruk en ik liet er gauw een sleutel naar maken. \EIKE\SCHE OOIIRA\T Yoor »1. Hln,l -rtrHilagatoad. Mn^zon.lerrt^irr^stdagen, l.ij .len »ltgeve, 1-. J VAX OK IAXDE te Ter Xemen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, gezien <le artt. 6 en 7 der hinderwet (Staatsblad n°. 222 van 1896) maken bekendv dat ter gemeente-secretarie ter visie is gelegd een verzoeK van de Directie der Industrieele Maatschappij te Amsterdam om vergunning tot het oprichten op het perceel kadastraal bekend sectie C no. 3788; en dat op Donderdag, 31 September 1899, des namiddags van 3 tot 4 uren, ten raadhuize dezer gemeente, gelegenheid zal worden gegeven om tegen het maken dier inrichting bezwaren in te brengen en deze mondeling of schriftelijk toe te lichten. Ter Neuzen, 7 September 1899. Burgemeester en Wethouders voomoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, L° Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, gezien de artt. 6 en 7 der hinderwet (Staatsblad n°. 222 van 1896) maken bekend dat ter gemeente-secretarie ter visie is gelegd een verzoek van P. VAN WIJCK aldaar, om vergunning tot het plaatsen staande in de straat Molenzicht, wijk C n°. 15, op het perceel kadastraal bekend sectie C n°. 50 r en dat op Uonderdag, 31 September 1899, des namiddags van 2 tot 3 uren, ten raadhuize dezer gemeente, gelegenheid zal worden gegeven om tegen het maken dier inrichting bezwaren in te brengen en deze mondeling of schriftelijk toe te lichten. Ter Neuzen, 7 September 1899. Burgemeester en Wethouders voomoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, L°. Secretaris. V It g ii

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1