Algemeec Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch- V la an dor e a. Bekendmaking. Straatreiniging. No. 3813. Donderdag 7 September 1899. 39e Jaargang. Binnenland. aanbesteden Voorwaardelijk Ontslagen. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave L. J. VAN DER MOER en M. VAN DEN HOEK. het oplialen en vervoeren van beer, het schoonhouden van straten, zink- putten en goten en het ophalen en vervoeren van asch en vuilnis aan de huizen in de kom der gemeente, ge- durende drie jaren, begiunendel October 1899. POL1TIEK OVERZICHT. FSUILLBTON TER NEUZEN, 6 September 1899. „Fortuna's wentelrad". ISCHE C011MNT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen /l,— Franco per postYoor Nederlaud 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amenka 1,824. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Bneven- bushouders. ADVERTENTlfiN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de pnjs slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. „lt Terachijnt Woensdag- en Vrijdagavwad, uUgeaonderd ot. den J. VAM OK IAWDK te Ter Meaien. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken hekend, dat door den Raad in zijne vergadermg van heden zijn benoemd tot wethouder de heeren Ter Neuzen, 5 September 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd. J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. WISKERKE, Secretaris. gisteren in ziju voor den krijgsraad voorgelezen brief opgenoemd, is liij, naar uit eeu ondernoud blijkt, dat een verslaggever van Le Temps met hem gehad heeft, nog met een aantal andere voorname personen bekend. Hij heeft -de door hem genoemde „feiten", die hij eerst had willen verzwijgen, wereldkundig gemaakt op raad eener „dame, die eene kleindochter is van den Franschen Maarschalk Serrurier." Dat is, als ons later bleek de tegenwoorde mevrouw Cernuschi. De vreemde officier, die hem inlichtte, was een majoor, die echter een anderen naam had aangenomen en ook telkens eene andere betrekking opgaf. 's Mms opgave ten slotte, dat hij „een vriend van Quesnay de Beaurepaire is", dien fantischen kribbig optreden van Voorzitter Jouaust tegen Mr. Labori, wien hij »ongepaetheid van toon" verweet en dat hij hem wilde „overschreeuwen heeft de twintigste zitting zich nog gekenmerkt door de allerzonderlingste erkenning namens de militaire overheid, van het feit, dat er nog een geheim dossier is, in den laatsten tijd gefabriceerd mogelijk en dat tot nu toe werd achter gehouden. Besloten werd overlegging te vragen en het in de geheime zitting van gisteren, Dinsdag, te b.v handelen. Nu in letterlijk elk telegram uit Zuid-Atnka er van gewaagd wordt, dat in de jongste Trans- vaalsche nota aan de Engelsche Regeering het voorstel tot verleening van het kiesrecht aan de Regeering bepaaldelijk tegengesproken. Bij die paar redacteuren schijnt het te zullen blijven, en die vervolging geschiedt niet eens van Regeerings- wege, maar door de plaatselijke overheid. -van Quesnay de Beaurepaire is", dien fantischen voorstel tot ver eening van u« Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN fanaticus, die aan getuigen-voortbrengings-waanzin uitlanders na vij ja"g Ver Jj 1 19 S«nt,amber 1899, 's na- Hidende is. tenzi Cernuschi mogelijk een neefje genomen, moet het natuurlijk waar, moet MUlKCUlCCOivi vu nnA zullen op Dinsdag, 12 September 1899, s na- middags 7 uren, ten gemeenteraadhuize, bij enkele inschrijving, in het openbaar De voorwaarden liggen ter inzage op de ge- meente-secretarie, waar uadere inlichtingen kunnen worden verkregen op de uren waarop deze is geopend. Ter Neuzen, 6 Sept. 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, L°. Secretaris. De eergisteren gehouden twintigste openbare zitting van den krijgsraad te Rennes heeft, zich gekenmerkt door het verschijnen van eenen ge- heel onverwachten, kersverschen nieuwen getuige, den Servischen uitgewekene Cernuschi. Eigenlijk moet dat de naam zijner moeder wezen en zelt schijnt hij Lazarowitch te heeten, een in de ge- schiedenis van Servie inderdaad welbekende naam. Hij is in Oostenrijkschen dienst geweest en met eene Fransche vrouw getrouwd en vertoont dus in dat opzicht eenige overeenkomst met Eslerhazy. In andere schijnt hij ons aan voorname-kenms- sen-waanzin te lijden. Behalve met de personen, iuuuvieuo, O O lijdende is, tenzij Cernuschi mogelijk een neetje is van „Karl" en het geheel eene fumisterie van een ander, doet feitelijk de deur dicht. Van hoogerhand moet dan ook de wenk zijn gekomeu, 1 - a* - M nk 4 zich genomen, moet het natuurlijk waar, moet er althans iets van waar zijn. En dat zal dan dit wezen De Regeering der Republiek stelde, toen zij dat aanbod van vijf jaar deed, zulks uitdrukkelijk met dezen getuige een weinig in acht te dat aanbod i, en volgens Le Figaro heeft de Minister afhankehjk van twee voorwaarden 1 geen in ii. unni.imiccrte (tpIpIp- mensine nemen, .„.B van oorlog aan den Regeerings-commissaris getele- grafeerd, dezen getuige niet anders dan in geheime zitting te nemen, dan om den krijgsraad in staat te stellen den naam te leeren kennen van buitenlandschen agent, van wien de Servische Vorstentelg en balling gesproken heeft menging meer voortaan in de binnenlandsche aangelegenheden, 2°. geen suzereiniteit. Toen nu Engeland in zijn antwoord deze beide voorwaarden eenvoudig op de bekende wijze ter zijde schoof en met een geheel nieuw voorstel, dat eener tweede conference, voor den draad kwam, hebben heeft de Transvaal zich 66k gerechtigd geacht „i:hands te laten vallen wat reeds was aangeboden waargenomen, om gedachtenwisseling en getuigen verhooren in geheime zitting in deze zaak, waarin de Regeering wenscht, dat de waarheid in het voile daglicht worde vastgesteld zooveel mogelijk te ontraden. Nog moet de Minister den wensch hebben te kennen gegeven, dat de militaire getuigen na hun verhoor Rennes zullen verlaten. Dit ziet waar- schijnlijk voornamelijk op het omhangen te Rennes van Mercier, Roget, Gonse en Boisdeffre en hun telkens met het opwerpen van excepties en allerlei andere kleine middelen, ingrijpen in het debat, zoodra er iets dreigt „uit te komen", een optreden waaruit op voor de eer des legers geens- zins vleiende wijze duidelijk blijkt, dat de ,,vast- stelliug der waarheid in het voile daglicht hun streven zekerlijk niet is. Behalve door het onverwacht getuigenis van Cernuschi, die gisteren in geheime zitting nader wordt vernomen (en van de wijze, waarop dat ge schiedt, zal dan waarschijnlijk wel afhangen of Mr. Labori, voorstelt bij de Duitsche Regeering i 1 1 11 n 1 4a 1 nnn.nn hands te laten vallen wat reeds was aangeboden, in afwachting van de nader te houden besprekingen. Zoo stellen wij ons voor dat het gegaan is. Maar dan behoeft dat volstrekt nog niet voor een daad van vijandigheid van Transvaalsche zijde te worden gehouden, die den vrede in gevaar brengt, of, geiijk het nog sterker heet, //den oorlog onver- mijdelijk maakt." Dat niets vijandigs bedoeld is, bewijst immers het aanvaarden van het Conferentie-voorstel Nu Engeland zich allerlei voorbehoudt daarop komt het neder, wil de Transvaal ook iets in petto houden. Met het afslaan der Transvaalsche voorwaarden voor het gebodene is het bod vervallen. Waarmede echter volstrekt nog niet gezegd is, dat men er in de conference niet nog op terug- komt. Minister Chamberlain keerde eergisteravond on verwacht van zijn buiten naar Londen terug, hoogst- waarschijnlijk in verband met deze aangelegenheid. De geruchten omtrent aanstaande arrestatien te Johannesburg, die reeds een soort van algemeenen J 1 A 1 -n 1. n J 1 h a T H A ivntlT A 4 A fa fa O 1 A Q V* Van af 19 September a. s., des voormiddags 6 ure, tot een nader aan te kondigen tijdstip zullen zijn opengesteld voor de publieke visscherij op mosselen de navolgende mosselzaadbanken, in de Ooster-Schelde a. die op de Middelplaat (bij den Dortsman)b. die op de Neeltje Jans en Roggeplaat. In de Wester-Schelde c. die op de Savoijaardsplaat (Brakman). Aan belanghebbenden wordt herinnerd 1°. dat de mosselzaadbanken alleen worden opengesteld voor zoover zij liggen verder dan 500 meter uit den wal en het visschen binnen dien afstand alzoo is verboden 2°. dat het geoorloofd is op de in diep water gelegen banken met de kor te visschen mits daarbij niet van stoomvermogen worde gebruik gemaakt en voor zoover die banken voor de openbare visscherij zijn opengesteld 8°. dat het verboden is gevangen zeesterren over boord te werpen j 4°. dat de bepalingen van het reglement op het bevisschen van de Schelde en Zeeuwsche Stroomen en van het baggerreglement moeten worden nageleefd 5°. dat alle andere, hierboven niet genoemde, banken gesloten blijven, met uitzondering van die op de Slikken van Oosterland. Gisteravond werd alhier door Burg, en Weth. ten gemeenteraadhuize aanbesteedhet ophalen en vervoeren van beer, het schoonhouden van straten, zinkputten en goten en het ophalen en vervoeren van asch en vuilnis aan de huizen in de kom der gemeente van af 1 October 1899 tot 30 September 1900. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren D. Faas voor 1560 en J. P. Vercouteren voor f 1500. In het verloopen Sjarig tijdperk was de aan- nemingssom /1175 per jaar. October a. s. is de ir t'U„„; Kii Hp Duitsche Reaeerine I Johannesburg, die reeds een soort van algemeenen i Met ingang van 1 i!"ln 7r het borderer als te feveren uittocht tengevolge hadden of de gewetens daar de heer W. II. J. Berntsen, kommies-ontvanger gloemT'op te'vragen), en door een buitengewoon ook gerust zijn worden namens de Transvaalsche der 2° cat. te Overslag, op zijn verzoek eervol 15) Lord Charlton nam het kaartje en las //Cecil Hal fold, de Hermitage, Patterdale. Toen stak hij het in zijn zak en lachte. In orde, oude jongen Ik bedoelde niets geen kwaads, hoorIk wilde je maar een vriendschappelijken raad geven. Spreek niet van vervolgingen, waarmee je bedreigd wordt. Iedereen kent den ouden Gaygold als een schurkmaar hij is niet gek en ik vrees, dat jij het bent ge weest, als hij van zulk een beschuldiging kan reppen. Gek geweest ben ik zeker, antwoordde de jonge man zuchtend, maar ik heb niets gedaan wat zulk een bedreiging kail rechtvaardigen. U zult mij, hoop ik, wel gelooveu NatuurlijkJe bracht mij zelf op een verkeerd spoor. Ik zou er anders niet over be- gonnen zijn. Ja, dat is zoo. Neem mij niet kwalijk, dat ik nu ga. Cecil boog voor den jongen edelman, die hem de eer had aangedaan, hem te introduceeren in het uitgelezen gezelschap van /,het Hoi", en zocht de straat op. Zoodra hij zich van vreemde oogen onbespied wist, verloor hij zijn zelfbeheersching, en zijne oogen vulden zich met tranen. O, wat ben ik dwaas geweestzuchtte hij. Maar ik zal naar inijn vader gaan en hem vragen, mij te helpen. Ik had t al lang moeten doenmaar ik durf hem de waarheid niet zeggen. Die goede papaIlij zou mij nooit meer verlrouwen, als hij wist, hoe dwaas ik ge- hartdeld heb. En nu dwaalden zijne gedachten naar de lieve Jenny Verityhij dacht aan de prettige wande- liugetjes, en toen aan den dag, waarop ze afscheid van hem had genomen en gezegd, dat ze hem niet zien wilde, eer hij een bezoek had gebracht aan haar vader, een straatmuzikantDocli hij vergat nu den straatmuzikant en dacht enkel aan Jenny, die zoo mooi was en zoo lief en hem be- koorde met haar zachte, welluidende stem. 't Was over drieen, toen hij op zijne kamers kwam. Hij maakte licht en zag, dat er een brief voor hem lag. 't Was geen lang epistel, maar van groote beteekenis. Het luidde ,/Weledele Heer vDaar u niet bij mij geweest is om aan uwe ver- plichtingen te voldoen, deel ik u mede, dat ik mij heden heb gewend tot nw vader, kapitein Hal ford, wiens handteekening op uw accept staat, om hem in de gelegenheid te stellen, mij te betalen, voor ik tot andere maatregelen mijn toevlucht neem. Uw dw. dr. //Sampson Gaygold." Cecil werd doodsbleek. Mijns vaders handteekeningzei hij. Die heeft hij nooit op een schuldbekentenis van mij geschreven. Dat, is de //valschheid waarop hij zinspeelde. Maar ik schreef enkel mijns vaders naam en adres achter op het papier, in mijn eigen handschrift, op verzoek van Gaygold. 't Was, opdat hij weten zou, tot wien hij zich in 't uiterste geval kon weuden. En nu heeft de schurk de onbeschaamdheid, te bezweren, dat de schuldbekentenis de handteekening van papa draagten hij heeft aan hem geschreven O, als hij mij niet geloot'tals hij denkt Wanhopig zonk hij neer in een stoel en ver- borg het gelaat in de handen. HOOFDSTUK XIII. Door de verweerde ruiten van ,/Fortuna's wentelrad" viel eeu geel licht op 't gebroken plaveisel van Jutsou-street. Het was maar een flauw lichtwant de kastelein van ,/Fortuna's wentelrad" geloofde niet in de aantrekkingkracht van hel verlichte vensters, zooals zijne collega's in 't Westend. Het was geen ,/jeneverpaleis", waar de pracht en weelde der omgeving een pijnlijk contrast vormen met de arinoedige klanten in lompen gehulde vrouwen en verloopen zwervers. Hier waren de omgeving en het publiek in overeen- stemming met elkaar. ,/Fortuna's wentelrad" stond in een donkere, slecht verlichte straat dichtbij de oude Munt, in die wijk, waar sloopershanden in de laatste jaren ruim baan gemaakt hebben onder de sloppen en krotten, om breede straten te maken met groote gebouwen, armoede en misdaad steeds verder terug dringende in de weinige nog overblijvende straten Jutson-street lag midden in een labyrinth van kleine sombere straatjes en sloppen, wier bevol- king als ,/gevaarlijk" bekend stond. Men kon de kroeg binnensluipen zonder aan voorbijgangers verraden te worden door het licht van een lantaarn, en wilde men bij't heengaan in 't geheel niet gezien worden, dan was er gelegenheid, door een achterdeur te komen op een plaatsje, vandaar op een ander plaatsje en zoo in een netwerk van gangen en stegen, waar enkel een armenbe- zoeker of een der bewoners iemand zou kunnen vinden. Geen politieagent waagde het, alleen hier te komen, om naar iemand te „zoeken". Hadden ze hier iets te doen, dan kwamen ze steeds in een groepje van drie of vier, geleid door een speurder, die ontdekt had, waar de gezochte persoon zich ophield. In ,/Fortuna's wentelrad" gingen de zaken niet erg vlotwant de clientele behoorde niet tot de lui die geregelde verdiensten hebben. Men zag er ruwe mannen en akelig bleeke vrouwen, jongens met gemeene gezichten en slordige meisjes, wier gelaat dikwijls de sporen droeg van een vuistgevecht of scherpe nagels. Ze slopeu naar binnen om in stilte iets te drinken er was geen vroolijk leven of rumoer. Alleen als er een straatgevecht werd geleverd tusschen een clubje uit Jutsonstreet en een aan- grenzende steeg, heerschte er wat opgewondenheid gewoonlijk echter stond men fluisterend voor de toonbank, vol ontzag voor den kastelein, een stevige zestiger, met gladgeschoren gelaat en kroezend grijs haar. (Wordt vervolgd.) en stegen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1