Gemengde berichten. 57299 56928 67906 56501 71198 89511 103941 101138 604422 Eon ontzottond voorv31 lr Naar we vernemen lijdt hij feel pijn, doch Uaart zijn toestand geeu zorg, hoewel herstel ver- moedelijk nogal eenigen tijd zal vorderen. De stoker der Prince Philippe, voor wiens geheel herstel weinig kans bestaat, is uit het ziekeuhuis alhier, per brancard en spoor naar het stuyvenberg hospitaal te Antwerpen, zijne woonplaats, overgebracht. Het onderzoek van de justitie naar dit onge- val, aan de twee mannen overkomen, schijnt geen resultaat te hebben gehad. Gedurende het loopende jaar zijn aan den spoorweg alhier de volgende zeeschepen aangekomen om aldaar te lossen of te laden. Maand. Getal. Geladen met: K. m. inhoud bruto. Januari Februari Maart April. Mei Juni Juli Augustus 27 24 86 81 84 38 50 48 288 19 p.k., 16 s., 3 ij., 2 h., 1 1., s., 3 ij., 1 m., 1 p.k., 3 1. 1 m., 1 k. 16 s., 9 ij., 4 pa., 2 h., 2 m., 31. 16 s., 8 ij., 3 k., 2 h., 1 pa., 1 1. 14 s., 7 ij., 5 k., 5 h., 2 pa., 11. 17 s., 8 h., 5 ij., 2 pa., 2 k., 1 m., 1 c., 2 1. 19 ij., 17 s., 5 h., 4 m., 4 k., 1 1. 16 s., 18 ij., 11 h., 2 m., 2 k., 2 pa., 1 c., 1 1. In deze kolom beteekenen de letters s. stnkgoederen, Ij. ijzer, pa. pijpaarde, h. hout, m.niinerie,k. kolen, pk.pitchkolen, c. eoces, 1. le.dif. Uitgevaren zijn: in Januari 17, in Februari 17, in Maart 26, in April 27, in Mei 29, in Juni 29, in Juli 44 en in Augustus 38 zeeschepen, totaal 227. Met bestemming voor Gent werden gedurende de maand Augustus opgeschut 86 schepen, met een bruto inhoud van 216,719 M3., en werden, komende van daar afgeschut 87 schepen. Voorts werden opgeschut 363 en afgeschut 367 binnenvaartuigen. Ziiamslag. De dijkraad der waterkeering van den calamiteuze Margaretha, Kleine Huissens-en Eendrachtpolders benoemde in zijn jongste ver- gadering tot Secretaris-Ontvanger de heer P. J. Wortman alhier. Axel, 4 Sept. Heden werd alhier door burge- meester en wethouders aanbesteed de levering van 1. Plusminus 1200 liters petroleum. Hiervoor werd ingeschreven door C. P. Gast te Axel, voor 0,09per liter en door P. H. Veeuhuizen te Axel, voor 0,08$ per liter. Aan den laagsten inschrijver werd de levering gegund. 2. 6000 K.g. Ruhrkolen. Hiervoor werd ingeschreven door D. C. Schieman te Axel, voor f 10,13 per 1000 K.g., aan wien de levering is gegund. en 3. Voor de levering van 100 Hectoliters cokes, werd niet ingeschreven. Sas van Gent, 4 Sept. Hedenmorgen ont- stond aan de spiegelfabriek alhier, een begin van werkstaking. Eenige ontevredenen over het loon, weigerden te werken en bemoeilijkten de werk- lieden die aan den arbeid gingen. De rijkspolitie spoedig ter plaats, wist de oide te handhaven, nadat drie werklieden, bekend als de opstokers, ontslagen waren, ging ieder aan zijn werk en kon de politie huiswaarts keeren. Middelburg, 4 September. Hedenmorgen om- streeks 7 uur is met een extra-trein van hier vertrokken het 2e bataljon 3e regiment infanterie, onder bevel van den majoor Commandant J. A Roeloffs naar de legerplaats te Gilze-Rijen, alwaar genoemd regiment een 12tal dagen zal kampeeren. Een groote menigte was bij het vertrek op perron of daar nabij aanwezig om een groet te wisselen met familie of bekenden. Gedurende het kampement wordt in de gami- zoensdiensten te Middelburg voorzien door een detachement uit Bergen op Zoom. Zondagnamiddag te 3 uur werd op een weide aan het Zand (gem. Koudekerke) nabij Middelburg vanwege het Provinciaal HogerhuiS' comite in Zeeland een meeting gehouden in het belaug van de invrijheidstelling der gebroeders Hogerhuis. In optocht trokken de liefhebbers uit Vlissingen met ontrolde banieren naar Middelburg, om in aansluiting met de Middelburgsche meetinggangers zich naar het gekozen terrein te begeven, alwaar als sprekers optraden de heeren T. Luitjes van Amsterdam en J. A. Bergmeijer van Dordrecht die met klem op herziening van het Hogerhuis-vonnis aandrongen. De meeting werd door tal van be^ langstellenden maar rneer nog nieuwsgierigen bijge- woond en had een zeer kalm verloop, zoodat genomen voorzorgsmaatregelen niet door handelend cptreden behoefden te worden gevolgd. Vrijdagnamiddag stond de deurwaarder H. te Vlissingen aan een huis aan den Koningsweg te bellen. Onderwijl viel een steen van de stelling van het daar nevenstaand huis welks bovenver- dieping verbouwd wordt, op het hoofd van H., waardoor hij levensgevaarlijk werd verwond. Bij Dr. Snellen aldaar binnengebracht, werd hij daar door Dr. van der Slooten behandeld. Eerst was zijn toestand zoodanig, dat hij vol- strekt niet mocht vervoerd worden, doch later kwam er eene bevredigende wending, zoodat H. Zaterdag per rijtuig naar zijne woning is over gebracht. Donderdag had te Haarlem eene droevige geschiedenis plaats. De familie Saatriibe van Am sterdam, bracht een bezoek aandefamilie Zuurendonk te Haarlem, als verrassing een hoeveelheid garnalen medebrengende. Men at er gezamelijk met smaak van, ook de heer Verheulen, die bij Zuurendonk inwoont. Des namiddags te bl/2 uur circa gevoelde de heer Verheulen zich onwel, en later ook de anderen. Zij riepen geneeskundige hulp in, doch des uachts verergerde de toestand ven den heer Verheulen zoodanig, dat deze Vrijdagochtend aan de gevolgen is overleden. Ook de beide familie's Zuurendonk en Saatriibe moesten het bed houden, maar bovenden zich toch naar omstandigheden redelijk wel. Een zesjarig kind van den heer Zuurendonk, dat natuurlijk minder dan de anderen van de garnalen genuttigd had is hersteld en reeds weer spelende. Ook de dienstbode had zich Donderdagavond onpasselijk gevoeld, wat men eerst niet begreep, omdat zij geen garnalen had ontvangen, maar zij moest bekennen er eenigen van gesnoept te hebben. Te Giessen-Nieuwkerk brak een hevige brand uit bij een onderwijzer, waardoor zes woningen in de asch werden gelegd. De brand ontstond tengevolge van het omvallen van een nachtlicht. Op het hulpgeschrei van den commensaal, die de lamp liet vallen, sprong des onderwijzers vrouw uit het raam en brak haar been. Vier van de zes perceelen en inboedels waren niet verzekert. Verleden week kwam te Amersfoort een bruiloftstoet voor den ambtenaar van den bur- gerlijken stand. Alles ging zijnen gewonen gang: de ouders der aanstaande echtgenooten gaven volmondig hunne toestemming en de ambtenaar verklaarde de jongelui tot man en vrouw. Toen uit de akte der huwelijksvoltiekking den vader der bruid bleek dat zijne dochter pas zeventien jaar was, wilde bij zijn naam niet onder de akte zetten en dreigde voorts hen, die daarop bij hem aandrongen, met een pak slaag. Het baatte den veranderlijken vader even wel niets meer. De overige bij de zaak betrokkenen tee- kenden, en van de weigering van den vader werd melding gemaakt. De gelukkige jongelui keerden getrouwd huiswaarts, onder de luiddruchtige verklaring van den vader, dat hij zijn //recht" bij de rechtbank zou zoeken. In den nacht van Donderdag op Vrijdag keerden de broeders Klaas en Dirk Schermerhorn, wonende in de Schermer, gemeente Ursem, ver- gezeld van hunne echtgenooten, in twee tilbury's van de Alkmaarsche kermis huiswaarts. Zij reden achter elkander aan bij het kruispunt van den Molenweg en den Rustenburgerweg zouden hunne wegen zich scheiden. Maar juist toen zij op dit punt gekomen waren, deed een felle bliksemstraal de paarden schrikken en deze, met beide rijtuigen, raakten te water. Het echtpaar Klaas Schermer horn bleef in het rijtuig j het andere echtpaar werd op den weg geslingerd. Gelukkig zijn menscheu en paarden er heelhuids afgekomen. Men schrijft uit Dordrecht Eergisteravond had het bestuur van den Bond van Machinisten en Stokers in Nederland een conferentie te Rotterdam met den voorzitter der Internationale Rijnsleepersvereeniging, den heer J. van Steen. Deze stelde voor dat de machinisten en stokers zouden loslaten de Zondagsrust boven Ruhrort. Het bestuur, hoewel dezen eisch een onmoge- lijke vindende, heeft toezegging gedaan het voor- stel met de leden van deu bond te zullen over- wegen. Te Dordrecht is eergisteravond een telegram uit Antwerpen ontvangen, waarin wordt gemeld dat de gevoerde onderhandelingen met de bazen niet zijn geslaagd zoodat daar alle booten gestaakt hebben. Dit bericht is gisterochtend nader bevestigd. Getracht wordt de te Dordrecht liggende Belgische booten niet te laten afvaren (wat echter met de Baden 4 niet is gelukt), en ook poogt men te beletten dat de Belgische sleepen door Hollandsche booten worden weggevoerd. Aan het Winschoterdiep (trekwegzijde) heeft eergisterenmiddag, teongeveerhalf vijf, het volgende ougeval plaats gehad. Onder meer andere scheeps- jagers bevond zich daar op d.it oogenblik de 17jarige Take de Vries, die, zoogenaamd uit aardig- heid, deze en gene met een klein kaliber revolver dreigde. In die aardigheid deelde ook het schip van Pinkster, die op de vraag van De Vries, of hij maar schieten zou, bevestigeud antwoordde. Met dit gevolg, dat Thomas Dijk, die op het schip aan het werk was, boven het linkeroog ge- troffen werd en neerviel. De Vries, ontsteld, sprong toe, en ziende wat er gebeurd was, nam hij zijn slachtoffer op en droeg hem naar het aca- demisch ziekeuhuis, waar dr. Van der Goot de wond, die nog al ernstig moet zijn, verbond. Bij het hevige ouweder van Zaterdagavond is een paard in de remise van den tram te Hille- gersberg door den bliksem gedood, terwijl een tweede paard bewusteloos neervielook de koetsier was bewusteloos. De bliksem is door een der luchtkokers geslagen en heeft door planken af te slaan een uitweg gevonden. Een Scheveningsche vrouw werd Zaterdag- ochtend op den Zuidwal in Den Haag door een vrachtwagen overreden, waardoor hare opneming in het ziekenhuis noodzakelijk was. Zij is korten tijd later daar overleden, waarschijnlijk meer ten gevolge van den schrik dan wel van de bekomen kwetsuren. Een werkman der phosphaatfabriek te Zwijndrecht had het ongeluk door onvoorzichtigheid beklemd te raken tusschen de buffers van twee kolenwageus der Staatsspoor. Zwaar inwendig gekneusd werd de ongelukkige opgenomen genees kundige hulp mocht niet baten, reeds na een half uur overleed hij. Van uit Loosdrecht is aan H. M. de Koningin een brief gezonden, met het volgende adres Aan Hoogachtend WelEdelen Achtbaaren Gestrenge H. M. den Koningin. De H. Ct. schrijftNevens de kampioenen in het hard en lang loopen, krijgen we nu ook een kampioen in 't zitten. Eene juffer, de vrouw van den beroemden honger- kunstenaar Succi, is voornemens om binnenkort 4 dagen achtereen, gedurende 16 achtereenvolgende uren per dag, zonder eten of drinken op een rijwiel te gaan zitten, dat zoodanig op den grond is be vestigd dat het niet kan omvallen. Je kan maar niet gek worden als je wilt, zegt de volksuitdrukking. Alleen wie is de dwaas, de persoon, die zulk een onzin vertoont om aan den kost te komen, of het publiek, dat zulke vertooningen tot een kostwinning maakt. Donderdag had in eene fabriek te Leiden een treurig ongeluk plaats. Een 22jarige man raakte, doordat, een touw van de lift brak, tusschen de lift en den muur met het hoofd bekneld. Kort na zijne overbrenging naar het ziekenhuis overleed hij. Verscheidene rijke Duitsche landbouwers zijn op bet denkbeeld gekomen kameelen voor den landbouw te gebruiken. Men verzekert dat de proef uitstekend geslaagd is. De kameel doet het werk van drie paarden en kost niet veel aan voedsel. Het voorbeeld zal door meerderen gevolgd wor den. De vraag is echter of ons klimaat den kameel op den duur goed bekomen zal. De Brusselsche aeronaut Leon Gheude die Donderdag te Amsterdam met een ballon opsteeg is van een slechte reis thuisgekomen. De wind was hevig en de ballon vloog* in snelle vaart door de lucht. Het duurde niet lang of de Zuiderzee was vlak bij waarom de heer Gheude besloot te dalen. Toen hij bijna tegen den grond was, dreef een hevige windstoot den ballon weer in de hoogte en boven de zee. De luchtreiziger hield den ballon weer in de hoogte en boven de zee. De luchtreiziger hield den ballon zwevende tot er een visscherschuit in de nabijheid was en daalde toen, zoodat ballon en schipper in het water lagen. Dat was tusschen de Oranjesluizen en Muiden. Daar grepen de visschers de mand, het net om den ballon scheurde en mand en luchtschipper waren gered. De van zijn last ontdane ballon schoot nu weer pijlsnel naar boven. De luchtschipper deelde mede, dat, wordt de ballon niet hier of daar gevonden, die hem op een verlies van 5000 francs te staan komt. Voor eenige maanden liepen geruchten dat de officieren van de wAlbertville" (de Congoboot), om de vervelingen eener quarantaine te ontgaan, een tweetal zieke negers overboord hadden doen zetten. Volgens de //Petit Bleu" heeft het op last van den procureur-generaal ingestelde i onderzoek aan 't licht gebracht, dat het verhaal op waarheid be- rust. De kapitein der boot is verdwenen, maar twee officieren zullen vervolgd worden. Noodlottige gevolgen had eene in Engeland uitgehaalde schandelijke ,/grap". Een heer te Wecklen, wiens dochter in eene badplaats vertoefde, kreeg een telegram, meldende dat zijn kind bij het baden was verdronken. Uit wanhoop over deze tijding schoot de man zich dood. Den volgenden dag bleek echter dat het bedrog was geweest. Van algemeene bekendheid is bet, dat ge- leerden over 'talgemeen verstrooid zijn. De onlangs overleden Bunzen, was niet minder af- getrokken dan vele //Fliegende Blatter" geleerden voor hem. Wanneer hij naar een galafeest moest, waaraan hij altijd een hekel had, vergat hij ge- regeld zijn orden en eereteekens op zijn rok te spelden. Met het oog daarop zorgde zijne huis- houdster er altijd voor, dat hij zijne ondersehei- dingsteekens in zijn broekzak kon vinden. Eens trad hij op een hofbal binnen zonder zich met zijn sterren beprikt te hebben. Men maakte hem daarop opmerkzaam. Bunzen stak toen zijn hand '"j'j" linkerbroekzak en haalde daaruit een aantal ridderorden, die hij, zonder zich aan iemand te storen, voor den spiegel staande, op de borst 8 11 ,n" heb ik er, ,/in mijn anderen zak nog even veel, zei hij, //als mijne huishoudster tenminste sttcnt is ^6wccst heeft in den nacht van Donderdag op Vrijdag plaats gehad op het IJ bij het Zaandammergat. De eigenaar van het cafe De Ruijter aan de De Ruijterkade te Amsterdam had Donderdag avond in zijn stoombootje Willem" het vuurwerk op den Amstel bijgewoond en had, behalve zijn vrouw, enkele vrienden aan boord. Na afloop van het vuurwerk keerde men naar de stad terug, onderweg een passagier, een dame, afzettende. De overige opvarenden bleven aan boord en voeren mede naar Amsterdam. Daar werd eenigen tijd in het cafe de Ruijter gepoosd, waarna besloten werd met het bootj'e nog even naar Zaandam te gaan, om aldaar een paar be- vriende artisten af te halen. Men stapte dus weer in het bootje en voer het kanaal af. Een der opvarenden, de heer Bastet, de eenige die gered werd, deelde omtrent het gebeurde het volgende mede Gekomen bij het zijkanaal G draaidede ffWillem" dit kanaal in, niet ziende dat een groote boot de //Mercurius die met 130 passagiers een extrareis naar IJmuiden maakte, achter op kwam. Dit geschiedde omstreeks half een. De /^Mercurius" voer tegen de „Willem" aan, hem treffeude aan stuurboord achterschip. De aanvaring was zoo hevig dat de //Willem" kantelde en onderste boven viel. Tengevolge van het noodweer waren alle passagiers in de kajuit, behalve de heer Bastet, die juist op de kajuitstrap stond om ook naar beneden te gaan. Deze werd juist meegesleept in de zuiging van de „Mercurius". Hij schoot viermaal onder watertoen hij weer boven kwam, ging hij op den rug liggen om te zien of hij ook nog anderen zag, maar daar het stikdonker was, kon hij niets zien. Hij schreeuwde de //Mercurius"' toe achteruit te stoomen, trok al zwemmende jas en vest uit en wist zich zoolang boven te houden, dat hij door de Mercurius kon worden opgepikt. Deze zette hem aan den steiger bij de geweerfabriek aan de Hembrug af. De pont- wachters gaven hem eenige droge kleederen, waarop zij terstond samen begonnen te dreggen. Ze vonden echter niets, waarop de heer Bastet naar Amsterdam liep, waar hij van het gebeurde kennis gaf. De kapitein van de //Mercurius" verklaart dat hij bij het genoemde zijkanaal op eens bij het licht van den bliksem een bootje zag, dat vodr de //Mercurius" wilde oversteken. De kapitein gaf een stoot op de stoomfluit, bewijs dat hij stuurboord wilde uithalen, doch kreeg geen ant- woord van het scheepje. Ziende dat aanvaring onvermijdelijk was, stoomde hij achteruit, dock het ouheil was niet meer te voorkomen. Het bootje kantelde en zonk. Dadelijk werden pogingen tot redding aangewend; de //Mercurius" bleef nog wel een uur iu de na bijheid, maar kon niet anders dan den heer Bastet redden. Vrijdagmiddag men moest wachten op de justitie uit Haarlem begon men met het lichten van de //Willem". Dat gelukte vrij spoedig en weldra verscheen. het vuil grijze zeil van de zonnetent achter op het dek. Allengs werd meer zichtbaar eerst de gele schoorsteen, die was omgevallen door den schok der aanvaring, dan de machine, het zwarte omhulsel geheel uit elkaar geslagen, en de kajuit, waarvan de deurijes door den druk van het water waren dichtgeslagen. Akelig was de aanblik. Op de machine een jas van een der opvarenden en door' het groene water zag men door de opening in het dek van de kajuit reeds de kleederen der ongelukkigen, die daarbinnen waren omgekomen. Opgebold door het water dreven die naar boven, maar van de lijken zelf was nog niets te zien. Weer hooger rees de boot, tot het dek gelijk was met de oppervlakte van het water. Toen was eerst te zien, waar de //Willem" was aangevaren. Ongeveer een meter van den achtersteven was de //Mercurius" aan stuurboord in de zij van het schip gevaren, het dikke ijzeren beslag doorbrekend en, zooals later te zien was, de ijzeren kiel open- scheurend tot op de waterlijn. Een der kettingen, waaraan bet gezonken schip werd opgehaald, lag er juist in. Niet diep was de scheur, niet wijd het was, alsof er met een groot mes in was ge- sneden. Ware de //Willem" maar een meter verder doorgevareu, de //Mercurius" zou er langs geschuurd zijn, zonder schade aan te richten. De boot werd geleidelijk leeg gepompt en toen kwam de kajuit boven. Het voorste raampje was gebroken, blijkbaar ingeslagen door de met den dood worstelenden daarbinnen, want de scherven glas lagen buiten op de verschansing. En toen, vreeselijk was het om te ziendoor het gebroken gias zag men een opgeheveu witte, doode hand, i

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2