Inrichting voor FotograSs. BURGERLIJKE STAND. Gemengde berichten. Handelsbericbten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentien. Donze-Yisserstraat H 36, Ter Neuzen. een zeer ernstig misdrijf, Moord te Koewacht. RECHTSZAKEN- Arrondissemeuts-rechtbauk te Middelburg. Aiitwerpen, 80 Aug. 1899. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 2 September 0.17 12.89 Zondag 3 f, 0.58 1.15 Maandag 4 n 1.81 1.46 Dinsdag 5 2.1 2.16 W oensdag 6 H 2.30 2.44 Donderdag 7 u 2.57 3.12 Vrijdag 8 3.26 3.40 terwijl het fanfarencorps ,/de Vereenigde Werk- lieden" een muzikale ommegang hield. Is het over het algemeen in onze gemeente Eeer rustig, heeft althans de politie geen erge feiten te behandelen, thans moeten wij melding maken van een misdrijf waarvan wij in de annalen der misdaden te vergeefs de wedergu Jtoeken. In ons vorig nummer kwam een bericht voor van een bezoek aan het erf en de timmermanswinkel van A. Verlinde in de Ylooswijkstraat, in den nacht van Dinsdag op Woensdag. Dat erf is gemakkelijk van af den Schoolweg te bereiken, door een gang naast het daar thans leeg staand huis, eveneens aan Verlinde behoorende, omdat die gang slechts met een laag hekje van den openbaren weg is afgesloten. Loopt men genoemden gang door, dan ligt het erf daar open en bloot. Met geweld is een raam van de timmermans- werkplaats opgesehoven, men is daarna binnenge- drongen en heeft de deur geopend. Van het bezoek was verder alleen te bemerken dat met een lat van onder een daarstaand afdak voor bergplaats van hout gehaald in den naast gelegen tain van deu heer Huineman een beeld is stuk- geslagen, en dat tot een eind van de deur schave- lingen in de bleek lagen. Daar uit de werkplaats niets vermis! werd, stelde men verder geen onder- zoek in. Donderdagmorgen zou Verlinde evenwel het leegstaand huis eens luchten en daartoe de venster luiken openzetten. Het eerste wat hem trof was, dat de deur niet op slot was, maar 't was ook mogelijk dat men vergeten had bij een vorig bezoek de deur te sluiten. Toen hij echter de deur opende trad hij verschrikt terug, door de hevige brandlucht die hem tegemoet kwam en de sporen van brand die zich daar in den gang reeds aan zijn oog vertoonden. Terstond na deze ontdekking waarechuwde hij de politie en werd een onderzoek ingesteld. Daaruit bleek dat men hier stond voor een weldoordacht en meesterlijk uitgevoerd misdadigfeit, dat slechts ten deele gelukt was, door omstandigheden buiten den wil van de« dader of de daders. Men oordeele slechts. Op dertiea verschillende plaatseu in de waning lagen hoopjes verbrande schavelingen, die men uit de werkplaats gehaald had. A1 die hoopjes waren verbomden door een geleiddraad. Van uit de keuken liep de draad door de kelder onder de keukenkaet naar de kelder onder de in de voorkamer uitkoinende bedstede, en liep daar rond naar verschillende hoopjes schavelingen, aeergelegd daar, waar houtwerk de meeste kans tot branden bood. Verder liep van den vloer der keuken een leiding naar deu zolder door een zich bij den schoorsteen bevindend luikje en van uit een daar neergelegd hoopje schavelingen liepen twee draden naar de staaudere van het gebint, waarbij ook de lichtontvlambare stof was gelegd om deze te doen ontbranden. 't Was alles verricht met een overleg een betere zaak waardig. De geleiding moet zijn gedrenkt geweest in eene vloeistof die de vlam vlug deed voortloopen. A1 de hoopjes scljavelingen zijn verbrand en hebben in zooverre hun vernielingswerk verricht, dat een en ander is gaan branden. Bij na al het houtwerk is beschadigd, het behangsel is van de muren gebrand, de ruiten zijn gesprongen, kortom 't is een tooneel van verwoesting, een rui'ne. Ver- moedelijk is het vuur gedoofd door het ontbrekeu van lucht, daar alles gesloten was. Het huis is geassureerd. Men verdiept zich in gissingen wat de drijfveer tot deze daad kan zijn. Had men Verlinde willen benadeelen, dan had men hem beter kunnen treffen door zijne werkplaats in brand te steken, waar lichtbrandbare sloffen ruimschoots voorhanden zijn. Dat ig dus moeilijk aan te nemen. Was het louter vernielzucht Men moet natuurlijk 't antwoord hierop schuldig blijven. 'tis een duistere zaak, wier oplossing hoogst gewenscht is. Van dader of daders geen spoor. Daar aan de woning nergens braak te bespeuren was, moet men zich met een valschen sleutel toegang verschaft hebben. Op het drietal voor predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Sliedrecht komt o. a. voor Ds. A. M. Knottnerus te Zaamslag. aan den arm, en zij liepen samen de straat af, bijna tot het einde, waar de blonde jongeling bleef staan voor een huis, welks deur aan stond. Ze betraden een smalle vestibule, en een dikke man, met een gezicht als een buldog en een breed litteeken op zijn gezicht, in een soort portiers- uniform, stond voor hen. Hij grijnsde, op zijn manier vriendelijk, tegen de binnentredenden en raakte met den vingertop aan zijn voorhoofd. Goeden-avond mylord Zoo, Billantwoordde zijn lordschap, nog goed, ja Ja, mylord, zei de man, met een nog af- schuwelijker grijns. Ik ben zoo wat een week terug. De jonge heer hield zich heel goed hij betaalde mijn doktersrekening en gaf mij nog twintig pond op den koop toe. De baas heeft mij vol salaris gegeven, zoolang ik weg geweest Jjen dus ik ben niet zoo slecht af. (Wordt vervolgd.) Bij Kon. Besl. zijn benoemd Tot ridder in de orde van den Neederlandschen Leeuw W. A. graaf van Lvnden, lid van Gedepu- teerde Staten van Zeeland. Tot ridder in de orde van Oranje-Nassau A. G. V. Hombach te Hulst, dijkgraaf van het water- schap Walzoorden, voorzitter van het bestuur der waterkeering van het calamiteuse waterschap Wal zoorden, dijkgraaf van het waterschap Lamswaarde c. a. enz. En is de eere-medaille der orde van Oranje- Nassau verleend in zilver aan J. Kooreman Jz., waterbouwkundig ambtenaar bij de waterkeeringen van de calamiteuse Hoofdplaat- en Thomaespolders te Hoofdplaat. Axel, 1 Sept. Waarschijnlijk verschrikt door het wapperen der vlaggen ging het paard van den voerman F. de B. alhier, gisternamiddag op hoi. De bestuurder D. v. d. W. oud 51 jaren, viel van de kar kreeg een diepe wonde aan hethoofd en eenige kwetsuren aan de hand. Geneeskundige hulp werd ingeroepen. Zijn toestand is, hoewel niet levensgevaarlijk, toch zeer ernstig. De zoon van F. de B. die ook op de kar was gezeten sprong er af en kwam met den schrik vrij. Zuiddorpe, 1 Sept. Gister overleed alhier in den ouderdom van ruim 82 jaren, de heer A. A. van Haelst, gedurende 24 jaren Burgemeester dezer gemeente, uit welke betrekking hij op zijn verzoek in 1895 eervol ontslag bekwam. Hij was gedurende veertig jaren dijkgraaf van den polder Beoosten en Bewestenblij, welke betrekking hij in 1898 wegens hoogen ouderdom moest nederleggen en ten gevolge waarvan hij voor eene herbenoeming bedankte. Op bet oogenblik van zijn overlijden was hij nog in functie als Dijkgraaf van den polder Zuiddorpe Noorddeel en van den Polder Moerspui. Gedurende 56 jaren stond hij aan het hoofd van dezen laatsten polder en in deze positie maakte hij zich in 't bijzonder ver- dienstelijk door groote verbeteringeu aan water- wegen en door de verdieping van de ouae Moer- spuisluis, waardoor niet alleen in dien doeh ook in alle achterliggende polders zoo Nederlandsche als Belgische vele moerassen in goede landen en weiden werden herschapen. De gemeente Zuiddorpe verliest in den heer Van Haelst een zijner beste ingezetenen, de armen een trouw helper en vriend. Zijne nagedaehtenis zal bij velen in goede her- innering blijven. Biervliet. De heer S. van der Hooft had Dinsdag voor de laatste maal als raadslid zitting, en nam afscheid van zijn medeleden onder dank- zegging voorde aangename wijze van samenwerking. De burgemeester, de heer De Vos, uitte namens het college zijn dank voor de wijze waarop dat raadslid gedurende een reeks van jaren de belangen der gemeente had behartigd. De benoemde arts, de heer Beijers van IJselstein, in de raadszitting tegenwoordig, zal reeds Zaterdag 2 Sept. in functie treden. Zijn bezoldiging bedraagt de eerste drie maanden 250 gl., daarna 600 gl. per jaar. De voortdurend defecte steenen pomp bij het raadhuis zal door een metalen vervangen worden. De heer De Beer klaagde over de tegenwoordige postregeling. De voorzitter beloofde een verbeteriug te zullen aanvragen. Zoo het bestuur der posterijen kon besluiten een avondbestelling te verzenden in verbinding met de vroegboot, zou voorzeker aan aller wenschen te gemoet gekomen zijn. In dien geest zal de volgende week een ver- zoekschrift onder de ingezetenen circuleeren. Door het vertrek van den heer H. G.J. van den Bosch naar Berlijn, begin Sept., lijdt de gemeente een gevoelig verlies. In een diensttijd van drie jaren wist deze humane arts zich algemeen bemind te maken. Als ge- neesheer, als ingezetene en als weldoener der armen genoot hij aller sympathie. Zooals wij reeds meldden, zal de openbare be- handeling van den bekenden vrouwenmoord voor het assisen hof te Gent komen. De justitie schijnt dus van meening te zijn, dat de doodslag op Belgisch grondgebied heeft plaats gehad en wel waarschijnlijk in het bosch, waar het bloempje uit de vrouwemuts gevonden is en sporen van een worsteling zichtbaar waren. De moordenaar heeft dan waarschijnlijk het siacht- offer naar zijne woning vervoerd en daar in stukken verdeeld. Wanneer deze veronderstelling juist is, heeft de moord plaats gehad te Stekene rechts- gebied Dendermonde de verdeeling in stukken te Koewacht rechtsgebied Middelburg de zakken zijn gevonden te Moerbeke rechtsgebied Gent. De rechtbank heeft in hare zitting van 1 Sept. de volgende vonnissen uitgesproken A. M., oud 22 j., zeevarende te Hoek, thans soldaat in garnizoen te Vlissingen, is wegens mis- handeling veroordeeld tot 8 boete of 8 dagen hechtenis. A. B., oud 26 j., polderwerker te Horitenisse, gedetineerd te Middelburg, is wegens poging tot moord veroord. tot twee jaren gevangenisstraf, met in mindering brenging der doorgebrachte hechtenis. Door den verdediger van A. v. C., jager te Axel, is cassatie aangeteekend tegen de drie vonnissen, ten zijnen laste op 25 Aug. 11. door bovengenoemde rechtbank in hooger beroep gewezen. De onderwijzer v. A. van Zuidzande, gehuwd en 40 jaar oud, heeft de gemeente en zijn vrouw verlaten. Men weet niet waarheen hij vertrokken is. Men heeft hem het laatst te Maldegem gezien in gezelschap van een Zuidzandsche jongedochter. De schoolopziener is reeds te Z. geweest en v. A. is geschorst. Onder de gemeente Merkelbeek brachten eenige landbouwers hun granen bijeen, om die met de stoomdorschmachine te laten uitdorschen. Door onbekende oorzaak is in dezen grooten voorraad graan brand ontstaan en alles is vernield. Slechts weinig is verzekerd. Iemand heeft te Amsterdam bij de politie aangegeven, dat hij eenige weken geleden op een advertentie had geschreven, waarbij geld ter leen werd aangeboden, en in antwoord daarop een cir- cnlaire ontving uit Londen, 8 Ossultonstreet, Euston Road, geteekend Mackay Thomas, waarbij een biljet ter invulling. Hij had eenvoudig op te geven, welk bedrag hij wilde leenen borgen werden in het geheel niet gevraagdalleen moest 1,56 en een postzegel van 1272 cent aan genoemd adres worden gezouden voor te maken kosten. Een paar uren na de ontvangst van den brief vervoegde zich iemand ten zijnent, gebracht door een rijtuig met koetsier en palfrenier, om over de leening te spreken. Dit kwam den aangever zeer verdacht voor, en vermoedende, dat een interna- tionale oplichtersbende op die manier geld tracht los te krijgen, ging hij de politie inlichten, die nu op haar beurt het publiek waarschuwd tegen die brave menschenvrienden. Natuurlijk is iemand, die zoo mal is, de 1,56 te zenden, dat geld kwijt en hoort hij nooit meer iets van de som, die Mackay Thomas van Euston Road hem eenvoudig op ziju woord zou leenen. Onder de familie-aankondigingen in het Utr. Dgbl. vindt men de volgende advertentie Met oprechte droefheid deel ik den dood mede mijner lieve Papegaai. Zij stierf na eene langdurige ziekte in den leeftijd van p. m. 45 jaren. Bijna 40 jaar was zij bijzonder aan mij gehecht ik zal mijne lieve, trouwe Lorre erg missen. (Onderteekeniug). Utrecht, 29 Aug. 1899. Eenige kennisgeving aan Familie en Vriendeu. Een Zwitsersche begrafenis. Aan hetgeen ,/de Stand," meldt over de teraar- debestelling van mevrouw Kuyper, te Meyringen ontleenen wij het volgende Tegen twaalf ure kwamen de acht naaste buren met de lijkbaar aan het sterfhuis, waar het ge- zin van prof. Kuyper vereenigd was en waar eenige vriendeu zich reeds bij hen gevoegd hadden om deel te nemen aan een korte, huiselijke godsdieustoefening. Door de twee hoofdstraten van het stadje ging men nu te voet naar het kerkhof achter de lijk baar aan, die door de acht buren werd gedragen, onder het luiden van de groote kerkklok. En treffend was het, te zien, hoe de kleine stoet voortdurend aangroeide. Tot betooning van deel- neming stonden bij ieder huis de bewoners, in rouwgewaad voor de deur en uit ieder huis voegde zich minstens een der bewoners, als vertegen- woordiger van dat huis, bij den stoet, zoodat deze op het kerkhof reeds meer dau vertiendubbeld was. Bij het graf stond de predikant der Gerefor- meerde kerk van Meyringen, met zijn kerkeraad en nog vele anderen. En zoo werd de overledene van den aanvang tot het einde der begrafenis door de gansche gemeente als een van hare eigene leden beschouwd en behandeld. Nadat aan de groeve een kort woord was ge- sproken, begaven alien zich in het kerkgebouw, waar de predikant eenige toepasselijke Schriftwoor- den voorlas en met een gebed besloot, daarbij ge heel de gewone Berner liturgie volgende. Op een Poolsche bruiloft te Oberhausen kregen twee broeders van de bruid Maandag ruzie. Vijftien menschen werden zwaar gewond. Een jonge mijnwerker haalde een revolver uit en schoot 5 kogels af op de menigte. Een meisje van twaalf jaar kreeg een kogel in de borst en is aan die verwonding gestorven. Berichten, den 22,ten Augustus te Nassau ontvangen, maken melding van een hevigen orkaan, die aan een honderdtal sponsenvisschers het leven gekost moet hebben. Het eiland Andros leed het meeste schade, daar de hevigheid van den storm zich daar coucentreerde. Een vreeselijk fongeluk wordt uit Chicago ge- meld. Het bijna geheel voltooide stalen geraamte ran het nieu we coliseum, dat opgericht wordt in de Sixteenth-street en aan de Wabash avenue, is Maan dag ineengestort. Op het oogenblik van het onge- luk waren wel honderd mannen, vrouwen en kinde- ren in het gebouw aanwezig. Reeds Maandag werden twaalf lijken uit de puinhoopen te vooischijn gehaaldeen groot aantal personen zijn gewond. Axel. Huwelijks-aangiften. 25 Aug. Francis Pieter Orlebeke, oud 23 j., jm. (van Biervliet) en Janneke Debora van der Wiele, oud 22 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 17 'Aug. Jan Cornells Scheele, oua 24 j., Jm. en Jacomina Dieleman, oud 19 j., jd. Geboorten 15 Aug. Elisabeth, d. ran Adolf van Britsom e van elena Maria Cecilia van Remoortere. 16 Aug. w;Z. TT' d\fan Martinus Jansen en van Jacomina n.ri.flr.o i zr^'- reI' van Abraham de Feijteren van Christina de Koeyer. 22 Aug. Abigael, d. van Pieter rnZl l T iranco,ie Schoonakker. Adriaan, 2. van Gilles Koekkoek en van Cornelia de Bruijne. 23 Aug. Jan en Jacoba, z. en d van Jan de Feijter en van Christina Jacoba Jansen. 26 Aug. Elisabeth Maria Leocadia Sophia, A van Hypolitus Domimcus l'Ecluse en van Johanna Catharina Mahu 28 Aug. Pieter Jan, z. van Jacobus Cove en van Elisabeth Rouw. Overlijden. 21 Aug. Aaltje van Drongelen, oud 87 i wed. van Francois Penne. 24 Aug. Francina Slijpen, oud 40 j., echtg. van Jan Hercules van Dixhoorn. 25 Aug. Marinus Jongejan, oud 5 m., z. van Huig en van Suzanna Mertens. 27 Aug. Geertrui Zegers, oud 5 j., d. van Jacobus en van Jacoba Pieternella van de Velde. 29 Aug. Maria Verstraten, oud 6 m., d. van Mels en van Maria Boeije. 30 Aug. Neeltje Prina Ortelee, oud 8 m., d. van Lourens Pieter en van Elisabeth Wijna. Bosclikapelle. Geboorten. 3 Aug. Eduardus Domi nicus, z. van Dominicus Lethar van Damme en van Maria Louisa van Hoove. 7 Aug. Emerentia Maria, d. van Josephus van Damme en van Melania de Vree. 18 Aug. Emerentia Maria, d. van Johannes Baptist Pieters en van Cornelia Mel. 21 Aug. Maria Mathilda, d. van Petrus Vink en van Maria Louisa van Bunderen. 22 Aug. Petrus Augustinus, z. van Petrus Kint en van Anna Maria van de Lavoir. 24 Aug. Aloysius, z. van Anthonius Dominicus Valke en van Anna Maria van de Lavoir. Overlijden. 9 Aug. Cornelia de Maat, oud 71 j., echtg. van Jan Francies de Smit. 17 Aug. Florentina Lambert, oud 10 m., d. van Alphonsus en van Philomena Pieters. 26 Aug. Petrus Paulus van der Meijden, oud 7 w., z. van Jacobus en van Apolonia Fermont. 28 Aug. Jacobus de Rijk, oud 4 m., z. van Jan Francies en van Josephina Maria Hermans. Sas van Client. Huwelijks-voltrekkingen. 26 Aug. Gustaaf Steyaert, oud 25 j., jm. (van Assenede) en Sophia Maria Cuyle, oud 24 j. jd. Geboorten. 16 Aug. Johan, z. van Paulus Johannes Hame- lynck en van Maria Seraphina Johanna IJsebaert. 24 Aug. Emile Pierre, z. van Desire van de Voorde en van Clemence Geeraert. 27 Aug. Emma Melanie, d. van Augustus van Cleemputte en van Ursula de Caluwe. Blanche Wilhelmina Johanna, d. van Jacobus Thomas de Smidt en van Emilie Ducarmon. Overlijden. 17 Aug. Cornelis Jacobus Adriaansen, oud 86 j., weduwn. van Hendrika Huberta Johanna van Noorden. 23 Aug. Carol us Petrus de Bock, oud 78 j., echtg. van Maria Joschap de Blinde. 27 Aug. Julia Octavia Wijffels, wonende te Ter Neuzen, oud 26 j., echtg. van Marinus Hogenstein. Westdorpe. Huwelijks-voltrekkingen. 22 Aug. Emile Herman, oud 31 j., jm. en Maria Justina de Couseraaeker, oud 25 j.f jd. Geboorten. 17 Aug. Ferdinandus Franciscus, z. van Pieter Johannes van de Putte en van Maria Meijvaert. 25 Aug. Albert Alphons, z. van Emile Notschaele en van Christina Albtrtina de Moor. 30 Aug. Honore, z. van Eduardus Colpaert en van Maria Louiza Hileijn. Zuiddorpe* Geboorten. 17 Aug. Elimar Henri Clement, z. van Joannes Baptista Velleman en van Prudentia Coone. 25 Ang. Philomon Joseph, z. van Carol us Ludovicus de Jaegher en van Mathilda Josepha de Maesschalck. 26 Aug. Hilda Maria Josephina Honorina, d. van Theophile Emanuel Joseph Marie Onghena en van Irene Maria Ludovica Busschaert. Overlijden. 31 Aug. Augustus Adolphus van Haelst, oud 82 j weduwn. van Rosalia Francisca Thomaes. Chilisal peter (Soda-Nitraat) 154 a 16 stikstof, heschikbaar fr. 17,35 per 100 kilo. Zwavelzure Ammoniak (Sulfaat van Ammoniak) 20 a 21 stikstof, heschikbaar fr. 31,50 per 100 kilo. Gewoon Superphosphaat, 12 14%phosphor- zuur, per percent phosphorzuur fr. 0,38, zegge fr. 5,per 100 kilo. Thomasphosphaat (Metaalslakken), 15 a 17 phosphorzuur, 75 fijnheid, per percent phosphor zuur fr. 0,26, zegge fr. 4,20 per 100 kilo. POLITIE. Aan het bureau van politie is als gevonden gedeponeerd een potlood met penhouder, benevens een parapluie. Rechthebbenden vervoegen zich aldaar. Voor de vele bewijzen van belang- gjpi^P stelling op 30 Aug. bij gelegenheid van onze vijftigjarige echtvereeniging ondervonden, betuigen wij onzen harteli.jken (lank. ABRAHAM KLAASSEN en Echtgenoote. Ter Neuzen, 1 Sept. 1899. GEOPEND elken Woensdag, Donderdag, Yrijdag en Zaterdag. Sterk concurreerende prijzen. Nette afwerking.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2