BURGERLIJKE STAND. Handelsbericbten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. GEMEENTERAAD VAN SAS VAN GENT. Antwerpen, 28 Aug. 1899. KOERS VAN Belgisch per 100 fr. Engelsch per HET GELD. 47,75 k 47,80 12,12,12 ZEET1JDUMGEN. Van 28 tot en met 29 Augustus. a «l DAGEN. Voorm. Nam. Donderdag 31 Augustus 10.41 11.20 Vrijdag 1 September 11.51 Zaterdag 2 0.17 12.39 Zondag 3 u 0.58 1.15 Maandag 4 H 1.31 1.46 Dinsdag 5 H 2.1 2.16 Woensdag 6 u 2.30 2.44 valsche munter te kennen gaf, dat dit met erg was daar hij dan de rest wel over een uur of wat'zou komen halen, doch hij moet nog komen. Naar aanleiding van de talrijke rijwiel- verduisteringen, welke tegenwoordig ook te Am sterdam geschieden ten nadeele van de verhuurders, heeft men tot nu toe maar tevergeefs op middelen gepeinsd, waardoor men dit misdrijf kan bestrijden. Bijna geen zitting der arrondissements-rechtbank is daar of er verschijnen personen, die zich wegens verduistering van rijwielen te verantwoorden hebben. Een delinquent werd verleden week veroordeeld, die op een dag niet minder dan 4 rijwielen had verduisterd, welke eene waarde van 385 hadden. Een der bekwaamste rechercheurs der politie, een specialiteit in het opsporen van rijwieldieven, heeft aan de verschillende rijwielverhuurders een middel voorgesteld, waardoor het misdrijf van rijwielverduisteren tot een minimnm kan gebracht worden. Dit, zou hierin bestaan, dat de ver huurders eenparig van een onbekenden huurder diens portret vorderen als waarborg. Wordt het verhuurde wiel dan toch gestolen, dan zal de recherche den dilinquent al spoedig in handen hebben. De meesten zoo niet alien zijn alreeds meermalen bestolen, en aan een hunner zijn binnen een paar weken op die wijze zelfs drie rijwielen afhandig gemaakt. Waarschijnlijk zal het boven aangegeven idee van den rechercheur in een vergadering besproken worden. Zondag j.l. is te Gent het gedenkteeken onthuld voor J. E. Willems, den bekeuden strijder voor de Ylaamsche taal. De plechtigheid viel samen met het Letterkundig Congres en alle congres- leden waren officieel uitgenoodigd. Niet minder dan 305 vereenigingen namen aan de plechtigheid deel, die in optocht naar de plaats van het gedenkteeken, het St. Baafsplein, trokken met honderden banieren en schilden met toepasse- lijke opschriften als//Geen taal, geen volk wOnze moeder sprak Vlaamsch" ,/Vlaanderen aan de Vlamingen", e. d. In den stoet werden prachtige bloemruikers en kransen medegedragen, waaronder van buitengewone afmetingen. De plechtigheid begon met een rede van den Gentschen hoogleeraar Er. Obrie, waarin hij de beteekenis schetste, die Willems voor den Vlaam- schen taalstrijd heeft gehid. Hij onthulde het beeld en droeg het aan Gent's burgemeester over. z/Uit duizenden en duizenden kelen, schrijft de cougrescorrespondent van het //Hbl.", stegen dave- rende hoera's over het plein, toen het fraaie stand- beeld zich aan aller oog vertoonde. Het is een groot hardsteenen voetstuk, waarin gebeiteld zijn de namen der mannen, die naast Willems streden, en vertoont op den voorkant zijn marmeren medaillon, waaronder de naam met de jaartallen 1793 en 1856, geboorte- en sterfjaar. Op het voetstuk staat in mariner gehouwen het beeld der Vlaamsche maagd, door een naast haar staanden krijger be- schermd, een kunstwerk, dat den beeldhouwer Is. de Rudder van Brussel veel eer aandoet. Zoodra het beeld was onthuld, begonnen de machtige klokken van den Belforttoren te beieren en verkondigden in metalen tonen over gansch de stad, dat de onthulling van het standbeeld had plaats gehad. Ook Jan van Rijswijck, burgemeester van Ant- werpen, voerde het woord. Zoodra het volk den geliefden Jan zag, schrijft de correspondent, oarstte het uit in toejuichingen, waaraan geen einde scheen te zullen komen, en toen het gejuich bedaard was, hield deze wakkere strijder voor Vlaanderen's rechten en Vlaanderen's taal een dier schitterende improvisaties, waarin hij met geestdrift schetste de grootste beteekenis van dit standbeeld en aan- spoorde, nooit te versagen in dien strijd, nooit ende nimmer, doch pal te blijveu staan vc z/Vlaanderen voor de Vlamingen 1" De menigte was door die woorden geelectriseerd en juichte den spreker toe, en toen, daar klonk het uit duizenden kelen Ze zullen hem niet temmen Den fieren Vlaamschen Leeuw, geestdriftvol, eenige malen achter elkaar het was voor ons, Hollanders, die door dergelijke geestdriftige betoogingen nu juist niet verwend zijn, bepaald iets eenigs. Diefstalien blijven te Ostende aan de orde van den dag. Zoo heeft men nu weer eenen vreemdeling, terwijl hij een bad nam buiten de daarvoor bestemde plaats, zijne kleeren ontvreemd, zoodat hij in Adams costuum een goed heenkomen moest zoeken. Een ander kwam bij zijne thuiskomst tot de ontdekking, dat men gedurende zijne afwezigheid een zijner koffers had opengebroken en daaruit verscheidene juweelen ter waarde van ongeveer 50,000 francs gestolen had. Als dader van dezen laatsten diefstal is gevat een Pool, die hetzelfde huis bewoonde als de bestolene. Te Altenessen (Pr.) zetten eenige spelende kinderen een driejarig meisje boven op een grooten hoop stroo en staken dit in brand. Voor er hulp kon geboden worden, had het kind reeds zulke erge brandwonden bekomen dat het binnen weinige oogenblikken stierf. Voor een van de buurt-rechtbanken te Londen werd dezer dagen een zonderling feit be- handeld, dat als een zeer zeldzame gebeurtenis ongetwijfeld vermelding verdient. Er had n.l. een tweegevecht plaats gehac tusschen locomotieven. Dit geval moet zich lebben toegedragen als volgt In de Cyfartha Steel Works wilde de machinist Edwards water opdoen, maar de machinist Hopkins die met zijn locomotief in den weg stond, wilde zich niet verwijderen, alvorens zijne kolenlading ten voile aangevuld te hebben. Daarop zette Edwards zijne machine aan, met let voornemen de andere locomotief zachtjes aan voort te duwen tot aan de volgende kruisbaan. Dit beviel Hopkins niet, en tegenstoom gevende, ging hij zijnen tegenstander tegemoet, en dreef hem terug op de baan. Edwards keerde terug en werd wederom ver- slagen, en bij de derde terugkomst verklaarde Hopkins den dood boven oneer te verkiezen. Ditmaal geraakten de buffers der strijdende locomotieven aaneengesloten, en bij de beweging om los te komen, werd de machine van Hopkins van de rails geworpen, en Edwards was bijgevolg meester van de baan. Dit eigenaardig tweegevecht zal na zijn ont- knooping hebben voor de rechtbank. Hopkins wordt beschuldigd door zijn moedwil de openbare veiligheid in gevaar gebracht te hebben. Men wil weten dat een te Antibes gevangen genomen landlooper beantwoordt aan het signa-lp- ment van den aanrander van Labori. Op hem werd een revolver met zes schoten, geladen met vijf kogels, gevonden, benevens een pistool, met een schot geladen. In een der zakken vond men een brief met het briefhoofd //E. Gharriere, rue de l'Hotel de ville, te Avallon", waarbij het adres aldus veranderd was #Rue de Nantes, te Rennes." De man had verder twee hoeden, een meloen en een slappen hoed. Een enquete is geopend en de politie doet zeer geheimzinnig. Sedert jaren vervult een vrouw, Warren Neal geheeten, in den staat Michigan, Noord- Amerika, het ambt van jacbtopziener. Te paard gezeten doorkruist zij week op week groote uitge- strektheden bosch en prairie om de stroopers, die in dit jachtgebied jageu of visschen, op te sporen. Wat het aantal processen-verbaal betreft, door haar reeds opgemaakt, behceft zij voor geen harer mannelijke collega's onder te doen. Te Moen bij Kortrijk is Woensdag een ver- schrikkelijke brand ontstaan in de woning van Remi Dalpens op het gehucht Knocke. Het was tegen 4 ure des namiddags toen de meid, welke alleen te huis was, den brand bemerkte. Zij deed alles, wat mogelijk was, om te redden, wat te redden was. Geburen kwamen ter hulp, en haalden koeien en paarden uit den stal. Ondertusschen had niemand om de twee kinderen gedacht, die in de schuur speelden. Toen men ging zien, waar zij bleven, vond men hunne twee verkoolde lijkjes. De moeder, die ondertusschen te huis gekomen was, werd plotseling zinneloos van verdriet, toen zij de ongelukkige overblijfsels harer kleinen zag. De hoeve is geheel vernield. In Bonn heeft een moeder zich ten offer gebracht voor haar kind, en nog wel tweemaal. De Sjarige dochter van S. B., had het onderlijf door kokend water zwaar verbrand, en ondanks de maandenlange zorgzame verpleging was geen ver- betering merkbaar. De arts, die het kind behan- delde, verklaarde, dat het slechts dan genezen kon worden, wanneer de huid van een gezond mensch over de brandwonden gelegd werd. De moeder van het kind, door het hevige lijden aangegrepeii, bood vrijwillig haar bovenarm aan, waarvan tot tweemaal toe groote huidstukken werden afgehaald. De moeder had het geuoegen haar kind spoedig gezond te zien. Naar gemeld wordt heeft tegenover de krachtige houding van den gouverneur, die opkwain voor de liandelsbelangen van Oporto, de Portu- geesche regeering de zwakheid gehad de afsluiting van deze door pest besmette streek, in te trekken. Een Amerikaansche generaal, William Lordlow, had in opdracht het verbeteren van den toestand eener rivier. Een aannemer, belust dat werk uit te voeren, bracht hem een bezoek, om daarover te onder- handeleu. Om den generaal gunstig voor hem te stemmen, legde hij, met zijn visitekaartje, een bankbiljet ter waarde van 100 op tafel. Lordlow deed net of hij deze onbeschaamde handeling niet bespeurde, en zeide dat de onder- handelingen wellicht beter zouden slagen onder het genot eener sigaar. Hij nam er twee uit zijn koker en bood er den aannemer ook een aan, die al begon te deuken dat 't zaakje op een goeden weg was. De generaal keek nu eens rond, alsof hij tevergeefs naar Tucifers zocht, nam schielijk het bankbiljet, hield het boven de gasvlam en stak bedaard zijn sigaar aan, wat hij daarna ook den verbluften aannemer liet doen, die met bloedend hart zijn hoop op goeden uitslag, in figuurlijken, en zijn bankbiljet in daadwerkelijken zin, in rook zag verdwijnen. INGEZONDEN STUKKEN. Scjxkerplaat, Aug. '99. Mijnheer de Redacteur In uw no. van 29 dezer las ik dat op de e.k. zitting van den Gemeenteraad o. m. ter behandeling zal voorkomen eene #aanvraag om voorrang van voorloopige concessie voor eene drinkwaterleiding alhier". Wel, ik, Neptunus, oude waterbewoner, kan me zoo begrijpen dat, de Ter Neuzenaars in het bizonder en de Zeeuwen in het algemeen, er van opkwikken in deze dagen, door alleen maar over kansen op goed en vo'ldoend water te hooren spreken. Erbarmelijk, wat 'n gesloof en 'n gezeul om en met water in Ter Neuzen En wat wordt er al niet voor vuiligheid ge- dronken nu, en, als al die stoffige daken en vieze goten door de eerste bui eens afgewasschen worden welken spoelingsdrek men natuurlijk zuinigjes opvangt nog eens weer opnieuw. Het Ter Neuzensch menschdom moet blijkbaar nog al taai zijn, want verwondering wekt 't inderdaad, dat uit dat gebruik van allerlei water van meer dan verdacht allooi soms, niet meer ziekte- en zelfs gevaarlijke ziektegevallen voorkomen. En het zou eindelijk wel eens zoover kunnen komen dat zelfs de Apotbekers geen aqua pura meer bekomen konden, om voor die ziekten, kwamen ze, drankies klaar te kunnen makenen 'n Apotheker zonder water, lieve menschen, is 'n zon zonder stralen,'n vak zonder inkomsten, is 'n drogist, in de meest letterlijke beteekenis. Zeker, gebrek aan water maakt honden dol, en mensehen ziek dood soms. Men moge misschien zeggen z/Goed water met waterleiding verkregen wordt duur," zeker, doch is slecht of geen water dat ook niet, denkt ge Kosten zooveel pintjes bier per dag meer dan ook geen geld en,lieve moeders,de snoepcenten uwer schoolgaande kinderen, hoevee! gezond water zoudt ge daar niet voor kunnen koopen 'n Standbeeld, zou ik zeggen, voor hem die Ter Neuzen aan goed en altijd voldoende drink-, wasch-, spoel- en straatsproeiwater helpt, daargelaten of het uit den grond, uit de lucht, uit de. duineu, uit de Schelde of waar ook van daan komt. En ik, die het water tot universeel element heb, en het land naar lust en welbehagen als 't me zoo eens lust, als nu, kom bezoeken om wat te zien en op te merken en raad te geven, ik hoop dat de Ter Neuzenaars, voor de gelegenheid die nu zal aangeboden worden, toonen zullen ook wat over te hebben, begrijpende dat de liefde niet altijd van een kant komen kan. Kijk Mijnheer de Redacteur, dat moet U ook de vroede vaderen zoo eens zeggen. Ik zie zoo aankomen je moet weten ik kom medr boven water en in jullie midden dan je wel vermoeden en, met m'n respectabele leeftijd die ik heb, mag ik ook geacht worden veel kennis en ervaring te hebben, ook ben ik 'n beetje profeet zie ik aankomen zeg ik, dat Ter Neuzen 'n plaats gaat worden van belang, en daarmede met toekomende dingen moeten Gemeente- raadsledeu toch ook 'n beetje rekening houden, zonder n"u daarom alien, een voor een, ook profeten te zijn of te worden, wantweet men dat hier al Wie met den geest en de behoeften van zijn tijd niet geleidelijk meegaat, is 'n dom mensch of 'n misdadig mensch," zegt ze dat maar eens goed, 't kan nooit kwaad er zijn altijd toch menschen, die gaarne leeren willen. Later.dat hoort men nu immers ook hoort men 7Wie is, of wie zijn er toen zoo dom geweest? 'k wou dat ze nu ja veel moois bevatten zulke wenschen dan in den regel niet. Ik weet wel die Wie of Zij liggen dan meestal op het keikhof, doch de kinderen of kindskinderen hooren dat toch ook niet graag nu en daar kan men gedurende z"n leven voor waken. Dan Mijnheer de Redacteur las ik ook in de- zelfde courant, overgenomen uitdeGoescheCourant, iets over het waterverzorgingsplan van dhr. E. H. Eydrnan uit Delft, dat ZEd. water ontleenen wil aan de duinen in Schouwen (nu daar zit zuiver water genoeg voor geheel de Provincie) en door middel van ponton's of met buizen, onder water door, van Zierikzee naar Zuid-Beveland wil over- voeren mis, allebei mis want ponton's zijn drijvende legbakken, zooals er hier ook eene is waar de Provinciale boot aanlegt;ook de nieuwe Zuid-Beveland straks aanleggen zal, als ie van achter wat minder optimistisch zal geworden zijn. En wat betreft met buizen onder over den bodem van de Ooster-Schelde ik ken dien bodem te goed, en den flinken, ondernemenden ingenieuzen heer E. ook om te weten dat het eene niet kan en de andere aan zoo'n onderwaterbuis niet denkt wat de heer E. beoogt is 'n plan, al klinkt't, als men er voor't eerst van hoort, wat Jules Verne aehtig, zoo eenvoudig en uitvoerbaar mogelijk Waarom watervervoer in tanks niet even eenvoudig in de praktijk als petroleum of vloeibare compost Verwerpt dus 'n goed denkbeeld niet al te licht- vaardig, dat wou ik u alien maar eens even komen zeggen want, als er nu toch e'£n is die kennis van waterzaken hebben kan, me dunkt, dan moet ik het toch wel zijn, ik Neptunus. P.S. Ik kom nog wel's 'n keer terug, want al regent het nu eindelijk en al volgt er straks zooals de stilstaande en hollende natuur ons dat levert soms 'n periode waarin men over 'n arke zou gaan denken, er komt hier wel eens iets anders ook af en toe voor waarin de oude heer Neptunus een woordje mee kan praten. Zitting van 29 Augustus. Voorzitter de heer Joh.Verschaffel, burgemeester. Tegenwoordig al de leden, behalve de heer Malotaux en een vacature. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd vastgesteld. 1. Vaststelling gemeente rekening over 1 898. De commissie van onderzoek, bestaande uit de heeren Van den Berg, Malotaux en Wauters, brengt bij monde van laatstgenoemde verslag uit en na bespreking van eenige punten, wordt die rekening vastgesteld met een goed slot van 1965,93 2. Aanbiediug gemeente begrooting voor 1900. Wordt voor de leden ter inzage nedergelegd. 3. Voorstel tot bestrating Oostdam. Wordt aan het Dag. Best, opgedragen een bestek daartoe op te maken om in de maand November de aanbesteding te doen. 4. Voorstel tot het maken van een welput aan het postkantoor. Wordt besloten deze te laten maken door den laagsten inschrijver J. Wulffaert voor de som van 35. 5. Voorstel tot het verleenen van vergunning gedeeltelijk afbreken bastion Oranje. Wordt besloten vergunning daartoe te verleenen aan de suikerfabriek, met bepaling dat deze overeenkomt met den pachter. 6. Wordt mededeelinggedaan van een ingekomen plan van het nieuwe kanaal, hetwelk voor belang- hebbenden ter inzage is nedergelegd. Gewone omvraag. De heer Van den Berg vraagt hoe ver men staat met de scheidingen van gemeente-eigendommen. Wordt medegedeeld dat het Dag. Best, hiervoor zal zorgen. Niets meer aan de orde zijnde, si uit de Voor zitter de vergadering. Ter Semen. Geboorte. 26 Aug Norbert Frans Ursula, z. van Henricus Augustinns de Wolff en van Esther Catharina Faehe. (Herplaatsing wegens misstelling.) Hulst, 28 Aug. Middenprijs per 100 kilo Tarwe f 7,25; Rogge 6 75 Wintergerst f 8,50Zomergerst f Haver f 7,25 Erwten 8,Paarden boo nen f 8,25 Duivenboonen f Witteboonen f Brnineboonen f Boekweit fLijnza^d f 10.75; Aardappels f Koolzaad per zak van 106 liters f 11,50. Boter per kilo 1,10. Eieren per 26 stnks f 1, Rr waren ter weekmarkt te koop gesteld26 stuks hoornvee, 53 varkens. Verkocht17 »tuks hoornvee, 47 varkens. Chilisalpeter (Soda-Nitraat) 15£ a 16 stikstof, heschikbaar fr. 17,35 per 100 kilo. Zwavelzure Ammoniak (Sulfaat van Ammoniak) 20 a 21 stikstof, beschikbaar fr. 31,50 per 100 kilo. Gewoon Superphosphaat, 12 a 14%phosphor- zuur, per percent phosphorzuur fr. 0,38, zegge fr. 5,per 100 kilo. Thomasphosphaat (Metaalslakken), 15 a 17 °/0 phosphorzuur, 75 fijnheid, per percent phosphor zuur fr. 0,26, zegge fr. 4,20 per 100 kilo. S VLAG. NAAM. i M3. Van en naar. Lading. 28 Eng. sch. 29 Eng. s.s. 28 29 Duits. s.s. Eng. s.s. Eng. sch. idem Zweed. s.s. Eng. s.s. Eng. sch. Eng. s.s. idem 29 Deens. s.s. Eng. s.s. 28 t our Ter 1'euien t Cornucopia 439 Dovre ijzer Rallus 2942 Liverpool stukg. Voor dent t Wilhelm Oelsner 3858 Irangsund bout Aire 1763 Goole stukg. Slater 271 Falmouth pijpaarde Polly en Emely 472 Fouly idem Gevalia 1438 Gefle bout Ituna 1855 Bordeaux idem Thistle 345 Fowy pijpaarde Winnie 5370 Fernandina phosph. Achilles 1281 Goole koleu Van Went Knud 3354 Shields ledig Mascotte 3114 iLeith stukg. Voor Selzaete s 'Alembic 721 (Hamburg creosoot Van 28 tot en met 29 Augustus werden langs de Oostsluizen alhier 16 binnenvaartuigen op en 14 afgeschut; door de Westsl. 7 op-en 5 af- geschut.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 3