BURGERLIJKE STAND. Handelsbericbten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Rotterdam, 28 Aug. 1899. a g 3 Q DAGEN. Voorm. Nam. Dinsdag 29 Augustus 7.41 8.21 Woensdag 30 q 9.8 9.56 Donderdag 31 q 10.41 11.20 Vrijdag 1 September 11.51 Zaterdag 2 0.17 12.89 Zondag 3 q 0.58 1.15 Maandag 4 q 1.31 1.46 Oo de vraag van de politic, vanwaar een en ander afkomstig was, gaf N. op het van een on- bekende te hebben gekocht; met deze opgave met tevreden, nam men N. en zijn vrachtje mede naar de aldaar in de buurt zijnde scheepswerven en nu bleek dat bij J. Smit te Alblasserdam het meuwe ijzer dien nacht was gestolen. Natuurlijk werd nu een en ander in beslag ge- nomen en tegen den vervoerder proces-verbaal opgemaakt. Te Egmond a/Zee zijn Zaterdagmorgen twee iongens van tien jaar, spelende in eene roeiboot, met het opkomen van den vloed in zee afgedreven tot 3 kilometer benoorden het dorp, zonder roeispaan en met lekkage. Zij trachtten aan land te komen, door een voet buiten boord in het water te bewegen en met een klomp te hoozen. Toch zouden de jongens zeker verder zeewaarts afgedreven zijn, indien niet de reddingboot te water was gebracht, welke de kleine boot heeft opgepikt en met de jongens behouden aan land gebracht. Tengevolge van den zeer lagen waterstand in het Almelosche kanaal is de scheepvaart bijna geheel gestremd. Schepen met halve lading kunnen de haven bijna niet meer bereiken. Te Yenlo werd de 68jarige voerman J. B., terwijl hij op een met groenten geladen kar zat, aangereden door een anderen wagen. Door den schok viel hij en kreeg den wagen over het hoofd. Met gespleten schedel werd hij opgenomen. Te Maastricht is gevankelijk binnengebraeht J. Gillissen, wonende te Meers-Elsloo, verdacht van poging tot doodslag, gepleegd aldaar in Juni 1.1. op eene moeder en haar dochter. De aangehoudene, die naar Duitschland was gevlucht, is op verzoek der Nederlandsche regeering gearresteerd en uitgeleverd, Terwijl Zaterdagnacht de mijnwerkers der kolenmijn Oranje-Nassau, te Heerlen, in de schachten daalden, had een Duitscher, een zekere Hermsen, uit Oberhausen, het ongeluk ter hoogte van 50 meter uit den afdaalbak te vail en, hij was onmiddellijk een lijk. Hij laat eene weduwe en 3 kinderen achter. Onlangs is geklaagd over de ergerlijke be- handeling van Nederlandsche onderdanen te La Guayra. Het blad De Vrijmoedige verhaalt omtrent die kwestie het volgende „De heer Dr. W. C. G. en zijn schoonzuster, mevr. T. J. G G., met haar kindje, die wegens familie-aangelegenheden per stoomschip Phila delphia op reis naar New-York waren, moesten wegens ongesteldheid van die dame te La Guayra ontschepen en in een hotel gaan logeeren. Van de zijde der autoriteiten van die stad hebben zij gedurende hun kort verblijf te dier stede aan grievende vexaties blootgestaan. Bestendig werden zij bewaakt, alspf zij de grootste misdadigers waren. Men wilde hun zelfs niet vergunnen naar Curasao te telegraplieeren en, bij hun vertrek uit La Guayra werden niet alleen hun reiskoffers op de meest angstvallige wijze doorzocht, maar moest de heer Dr. G. zelf zich aan een zorgvuldige doorzoeking onderwerpen. Het spreekt van zelf, dat er bij die doorzoeking niets gevonden werd, dat op dynamiet- bommen, nihilistische of opruiende geschriften, noch revolutionaire proclamaties of iets van dien aard gelijkt." De laatste dagen heeft eene groote opschud- ding geheerscht bij de administrate der Belgische staatsspoorwegen. Den 18den Augustus was van Termonde naar de bank van Charleioi eene som van honderd duizend francs in stukken van 100 sous verzonden, te zamen vijf honderd kilo wegende. Toen de trein te Charleroi aankwam, bemerkte men dat de 100,000 fr. verdwenen waren. Den geheelen daarop volgenden nacht en dag werd naar alle richtingen getelefoneerd, maar de 25 zakken bleven neg. Eindelijk werden vftdeden week Dinsdag de honderd duizend frank gevonden op het station Jemelle, waar niemand ze zou gezocht hebben. Hoe ze daar gekomen zijn is nog niet uitgemaakt Een 70jarige landbouwer van Frameries in Belgie, was gestorven en had drie zijner broers onterfd, ten voordeele van twee anderen. Toen de man begraven werd, kwamen de ont- erfden voor het sterf huis staan, gekleed in vasten- avondcostumes en gewapend met stokken, waarmee zij op de doodkist begonnen te slaan, toen deze werd buiten gebracht. Hierop ontstond gewoel en een gevecht, dat voortduurde tot aan de deur der kerk, waar de baldadigen de lijkbedienaars afranselden. Op het kerkhof begon het schandaal opnieuw, en eindigde nabij het graf in een algemeen ge vecht, in welk een der erfgenamen zelfs zwaar gewond werd. De justitie heeft deze zaak in handen genomen. De burgers van den Amerikaanschen Unie- Staat Connecticut zijn tegenwoordig diep te be- klagen. Veilig opgeborgen in de archieven, be- staan daar nog verscheidene wetten uit de dagen der oude puriteinen, biue laws (blauwe wetten) genaamd, wel vergeten, maar nimmer opgeheven of herroepeu. Deze blauwe wetten gaat men nu in het stadjc Winstead, in genoemden Boudstaat gelegen, uit het stof opgraven en in werking herstellen, en ander tot grooten schrik der inwoners. een Men meene echter niet, dat dit geschiedt uit overdreven zorg voor het zedelijk welzijn der be- volking, want hier zijn andere drijfveeren in het spel. Zekere staatkundige partij heeft namehjk deze zaak doorgedreven om hare tegenpartij te ergeren, en deze heeft uit weerwraak bewerkt, dat alles, wat er aan niet herroepen wetten nog voorhanden is, nu voortaan evenzeer toepasselijk zal zijn. De hinderlijke en somslachverwekkende gevolgen van het aanpassen van verouderde zedewetten aan eene moderne maatschappij zijn niet uitgebleven. Op Zondag moest iedere plaats, viaar ambacht, nering of bedrijf werd uitgeoefend, strikt gesloten zijn; er mochten geen spoortreinen loopen en het wielrijden was op dien dag verboden. Verscheidene heeren en dames, die er per fiets op uittrokken, werden zonder vorm van proces in hechtemsgenomen. Bovendien werden twintig aanzienlijke burgers gevangen gezet, beschuldigd in hunne huizen op Zondag voor zich te hebben laten koken. Ilier lj bleef het niet, want daar de blauwe wetten een net, ernstig en waardig (correct) levensgedrag voor- schrijven, werden nog 13 mannen in den kerker geworpen, omdat zij hunne eigen vrouwen gekust hadden, iets, dat de wetten streng en expressehjk verboden. Tengevolge van al deze tirannieke verbodsbe- palingen, verkeert het anders rustige W instead bijna in een staat van oproer en de slachtoffers dreigen zich tot eene commissie te zullen ver- eenigen, om de lynchwet toe te passen op de politieke tinnegieters, die van al deze narigheid de oorzaak zijn. Dreyfus en Boisdeffre. Jean Comely die sedert een jaar in de Figaro met zooveel talent de revisionistische campagne voert, geeft in een lang artikel den korten inhoud van de debatten weer, die voor den krijgsraad te Rennes in de laatste dagen gevoerd zijn. Nadat hij in den tekst van het borderel nieuwe bewijzen ten gunste van Dreyfus aangetoond heeft, wijst Comely op het vage in de getuigenissen der officieren, waarvan hij het volgende zegt IJdelheid en hoogmoed, ziedaar wat die politi seerende generaals bezielt, die generaals die de militaire manieren verloren hebben bij hun aanra- king met de politieke wereld, die generaals die zwegen bij het proces Zola, een teruggetrokken houding aannamen voor het Hof van cassatie en die hun onbeschaamdheid en welbespraaktheid slechts terugvinden voor een rechtbank, saamge- steld uit hun ondergeschikien. En de ondergeschikte getuigen. Ha, die onder- geschikte getuigen, die geoordeeld worden zonder haat en zonder vrees te getuigen, die Dreyfus haten en hunne meerderen vreezen, de verklaring van hun gedrag is zeer menschelijk en heel een- voudig. Generaal Roget heeft er het geheim van geopenbaard. Eens in 1894 noodigde generaal De Boisdeffre op een reis van den generalen staf al de officieren die even als hij te Charmes in gamizoen waren, plaats aan zijne tafel te nemen. Daar spiak Dreyfus die onder de genoodigden behoorde, van proefnemiugen te Calais en Bourges gedaan, op zulk eene belangwekkende wijze, dat tot aan het einde van den maaltijd slechts van hem gesproken werd. En bij het einde van de tafel nam de generaal Dreyfus mede en praatte met hem al wandelende over de Moezelbrug, wel een uur lang. De anderen volgden en de anderen vonden dat de jood misbruik maakte van de gelegenheid. Alleen met den generaal-majoor gedurende meer dan een uur. Wat een indringer Het is dus niet te verwonderen hij weet er meer van dan zijn collega's. Hij is onbeseheiden. Hij tracht zich te onderrichten. Hij steekt overal den neus in. Op dat oogenblik was het lot van Dreyfus door nijd en ijverzucht bepaald. Bij het einde van het gesprek was hij de zondebok van het ministerie ,/la tete de Turc" zooals Picquart zeide, de //patiras" zooals men in het Zuiden zegt, geworden. Zijn wandeling over de Moezelbrug geen psycholoog, geen romanschrijver zal mij tegen- spreken is hem vergolden met zijn wandeling van vier en een half jaar op het Duivelseiland. Maar in zijn hut, achter zijn palissaden, in zijn ketenen, dacht hij aan dat samenzijn met den generaal-majoor en zeide hij tot zich zelf: ffHet is onmogelijk dat die man die zoo goed voor mij is geweest, mij laat ten ondergaan onder de ver- vloeking van een misleid publiek. Hij schreef aan de zijnenHebt geduld. Generaal De Boisdeffre houdt zich met mij bezig, generaal De Boisdeffre zal mij redden." De droom begonnen op de Moezelbrug, is onlangs geeindigd in het lyceum van Rennes met deze woorden fflk wil niets aan generaal De Boisdeffre antwoorden." De parlementaire commissie voor het buffet der beide Kamers te Londen heeft in de kelders van Westminster een groote ton laten plaatsen, waarin de whisky bewaard wordt voor de leden van het parlement. Te Oporto neemt de pest toe, maar niet in hevige mate. Daar wordt een beroemd Russische geneesheer verwacht om deze ziekte te bestrijden. Vele familien verlaten het land. De Staatscourant verklaarde dat de regeering al 6 Juli bekend was met het bestaan der pest en dat zij niet in gebreke gebleven is, voorzorgsmaatreglen te nemen. Al de scholen zijn gesloten. Op initiatief van Prinses Eugenie van Oldenburg, presidente der Russische vereeniging tegen de pest, zal Dr. Hep- penie naar Oporto gaan, met twee duizend flesschen serum tegen de pest die gratis zullen uitgedeeld worden. De Russische regeering heeft haar mede- werking aangeboden tot het vervaardigen van serum in besmette plaatsen. Het is niet waar, dat de pest, zooals een ge- rucht zeide, te Napels en Palermo zou zijn uit- gebroken. De Italiaansche Regeering laat onder- zoeken wie dat valsche gerucht hebben verstrooid om hen gestreng te kunnen straffen. Esterhazy had dezer dagen eene ontmoeting, die voor zulk een fijn, heschaafd en braaf man aller onaangenaamst moet geweest zijn. Met twee vrienden door Oxford-street gaande, werd de waardige mau herkend en spoedig was hij omringd door een menigte menschen die hem uitjouwden. Winkeliers, die het tumult niet begrepen, gingen hun ramen sluiten, maar een voorbijganger stelde heu gerust. *Wij doen niets als dat vuile canaille van een Esterhazy uitjouwen." Ten slotte wist de edele majoor in een cab te ontsnappen. In Dover speelden Woensdag eenige school- jpngens. het populaire spel van blowing up the Boers (//de Boeren in de lucht laten vliegen"), in welk spelletje minister Chamberlain hun voor- ganger is. Ze hadden een patroon medegebracht en na van papier een vuurtje gemaakt te hebben, wier- pen zij die erin. De patroon sprong uiteen en vele jongens werden gekwetst. Vier moesten onmiddelijk naar het gasthuis worden gebracht. Een jongen werden de vingers en de duim van de eene hand afgescheurd zijn broeder werd deer- lijk gewond aan beide handentwee anderen werden met gebroken beenen opgenomen. Een gevaarlijk werkje dat blowing up the Boers. De Engelsche minister Chamberlain, mag dit wel eens overdenken. Op drie mijlen afstands van Canton, een gemeente in den staat Ohio, is op een boeren- hoeve een akelig drama afgespeeld. De bewoner dier hoeve leefde reeds langen tijd in onmin met zijn 2Sjarige vrouw, die hem tel- kens en telkens weer verweet, dat hij een dronkaard was en haar en haar dochtertje van drie jaar oud ongelukkig maakte. Eindelijk schijnt het tot eene beslissing gekomen te zijn, de ongelukkige vrouw heeft in haar wanhoop eerst haar echtgenoot en haar kind met geweerschoten gedood en daarna zichzelf van het leven beroofd door zich een kogel in het hart te jagen. De buren, die de deur der woning eenige dagen achtereen gesloten vonden, stelden een on- derzoek in en vonden de drie lijken op den grond uitgestrekt. In Amerika heerscht groote verontwaardiging over het feit dat in Pensylvanie een 13jarige moordenaar is opgehangeu. Voor zoo'n knaap achtte men deze straf ongeschikt. De menschen houden niet van me, zei Uilenspiegel, maar ik maak 't er ook naar. Dat zouden ook de negers in de Vereenigde Staten kunnen zeggen. Het lynchen (de doodstraf buiten den rechter om) wordt er met den dag meer algemeen, maar de blanke bevolking heeft dan ook volgens den correspondent van 't /,Nieuws" bijna dage- lijks reden om kleurlingen na te jagen en te lynchen. De vrouwen in Georgia b.v. gevoelen zich geen minuut zeker en leven steeds in angst voor een bezoek van een der vele negers, die in die streken ronddwalen, opzettelijk met het doel om van de eenzaamheid, waarin de pachtersvrouwen hare dagen slijten, misbruik te maken. De blanke inwoners houden steeds de wapenen bij de hand en zijn altijd gereed, bij de minste aanleiding op jacht te gaan en der politie het werk uit de handen te nemen, en 't kost steeds de grootste moeite, een gevangene voor de gerechtszaal en den beul te bewaren. Te Parijs heeft een zonderling geval van kinderroof plaats gehad. In den tuin van een gasthuis zat een meisje van 12 jaren op een bank te wachten tot het haar tijd zou zijn bij haar zieke moeder te worden toegelaten. Zij ge- raakte in gesprek met eene dame, die naast haar zat, en sprak over den last dat zij haar broertje, een kind van 11 maanden, mee naar binnen moest nemen, waar het kind wellicht lastig zou zijn. De dame zeide daarop dat zij wel zoolang op kleine zou passen. Maar toen het meisje na een half uur weer naar buiten kwam was de dame met haar broertje verdwenen en men heeft tot dusver nog geen spoor van haar kunnen ontdekken Ter lienien. Huwelijks-voltrekkingen. 24 Aug, Adriaan Cornelia 'tGilde, oud 20 j., jm. en Adriana Alida Siemens, oud 10 j., jd. 25 Aug. Marcus Pieter Nicolaas Marinus de Kunder, oud 23 j.. jm. en Willemina Carolina Slagboom, oud 20 j., jd. Geboorten. 22 Aug. Jacobus, z. van Jan Joseph Dooms en van Jacoba Johanna Sponseld. 23 Aug. Martinus Cornelis, z. van Gerrit Karel Korporaal en van Pieternella Cornelia Leunis. Catharina Florentina, d. van Cornelis Pladdet en van Neeltje van Doeselaar. 24 Aug. Maria Adriana, d. van Johan Marcus de Zeeuw en van Adriana Verhage, Pieter, z. van Jan Kolijn en van Abigael Goossens. 26 Aug. Maatje Cornelia, d van Nicolaas Jozias Harte en van Catholina Maria de Nering. Norbert Frans Ursula, d. van Henricus Angustinus de Wolf en van Esther Catharina Thacke. Cornelia Johanna, d. van Pieter Meeuwsen en van Dina Elve. Overlijden 24 Aug. Sara Maria Vel, oud 9 m., d. van Cornelis en van Wilhelmina van den Berge. 25 Aug. Martinus Cornelis Korporaal, oud 2 d., z. van Gerrit Karel en van Pieternella Cornelia Leunis. Daniel Pieter Scheele, oud 1 j., z. van Jan en van Catharina Dekker. Pieternella van Alten, oud 89 j., wed. van Jan de Meester. Catharina Pieternella Tazelaar, oud 6 w., d. van Johannes Pieter en van Anna Theodora Ribbens. Binnen 1. Granen. Tarwe was ruim vol- doende aangevoerd. Wintergerst gevraagd en prijs- loudend. De stemming voor erwten was traag. Men noteert Jarige Tarwe naar kwaliteit van f 5,a f 6,10 nieuwe f 5,50 a f 6,27 Rogge f 5,a f 5,40 Wintergerst f 5,a f 5,50, Gerst per 100 kilo 7,75 a f 8,10Haver 3,— a 3,80; Kook- erwten f 7,50 a 8,niet kokende 6,75 a 7,Paardenboonen f 6,a f 6,30; Kool- zaad 7,75 a 8,50 Kanariezaad 6,75 a f 7,50, alles per hectol. Buiten 1. Granen. Tarwe op levering per 2400 k.g. /176; Rogge op levering per 2100 k.g. Oct. 138, Maart 137 Petersburger-rogge f 143 Gerst Zwarte Zee 123 Amerik. 130; Amerik. Mai's 96 a f 100; Odessa 103 per 2000 k.g.; Amerik. Haver 6,50 a 7, Tarwe f 7,25 a 7,75 per 100 k.g. M e el. Prima inl. f 10,75 a 11,50 le soort inl. 9,75 a f 10,50; prima Belgisch 11,25 12,le soort f 10,it 10,75; extra puik Hongaarsch f 14,75 a 15,75; prima Amerik. 10,75 k 11,25; le soort 8,50 k 9,2" soort f 7,50 a f 8,25 Duitsche Roggebloem f 9,75 a 10,50, per 100 kilo netto. Runderprijzen 40 a 60; Stieren 32 h 50; Kalveren 55 a 75; Schapen 40 a 50; Varkens 32 a 36 cent per kilo. Melk- en Kalfkoeien 120 a /210; Stieren 60 a 130 Graskalveren 20,k f 35, Vaarzen f 60 a 90Fokkalveren 12 a 16 nuchtere 6 a 10 Biggen 6 it 12 alles per stuk. Aardappelen. Geldersche kralen f 1,90 a 2,Brielsche f 2,k f 2,20 per mud. Boterprijzen in vaten middenprijs f 50, stukken van een half kilo 65 a 70 cent. Zoete Melksche kaas f 18,a22, per 50 kilo. Zeeuwsche Eieren f 3,a 3,50. Buiten]. 2,75 per 100. V 1 a s met eenigen aanvoer. Karwijzaad oud 12,75 a f 13, nieuw f 12,50 per 50 kilo. Amerik. Petroleum in houten vaten per 100 kilo 9,50 a f 9,85 en 7 cent per kan. Javakoffie in balen gewone soorten 25f cent en dito Santos 17£ cent per half kilo. VEEHANDEL in BELGIE. Vee bleef nagenoeg onveranderd ossen 66 tot 86 c., vaarzen 60 tot 80, stieren 55 tot 75, kalveren 88 tot 1 fr. 08, volgens de kwaliteit. Vette varkens, zooals te voren, 75 tot 85 c. ZEET1JD1NGEN. Van 25 tot en met 27 Augustus. VLAG. NAAM. M3. Van en naar. Lading. Voor Ter lieaien 25 Eng. s.s. Mascotte 3114 Leith stukg. 26 idem Universal 3661 Middlesbro ijzer idem Golfer 1066 idem idem Eng. sch. Marian 316 Pentowan pijpaarde 27 Eng. s.s. Ann Webster 2241 Londen stukg. Von Ter leuieu 26 Duits. s.s. Albert us 2778 Antwerpen ledig Eng. s.s. Hailing 2199 Londen stukg. 27 Duits. s.s. Vesta 5209 Grangemouth ledig Eng. s.s. Middlesbrough 3293 IMiddlesbr. idem Voor Gent i 25 Eng. s.s. Sea Belle 2152 Londen stukg. Eng. bark Caradog 4083 Junin salpeter Ned. sch. Oceaan 549 Rafsd hout Fra. s.s. Berthe 4601 Riga idem 26 Noor. s.s. Narvik 1904 Christiansand idem 27 Eng. s.s. Sea Serpent 2553 Londen stukg. Duits. s.s. Saxonia 2772 Narva hout Van Gent I 25 Eng. s.s. Achilles 1281 Goole ledig Duits. s.s. Emma 1862 Shields idem 26 Eng. s.s. Ptarmigan 3492 Liverpool stukg. idem Ethel 2932 New-Castle ledig idem Sea Belle 2152 Londen stukg. idem Warkworth 1862 New-Castle idem 27 idem Ouse 2158 Goole idem idem Truro 2366 Hull idem Deens. s.s. Magnus 4693 Blyth ledig Zweed. s.s. Tor 917 Goole idem Deens. s.s. Jylland 4010 Rotterdam idem Van 25 tot en met de Oostsluizen alhier en 31 afgeschutdoor geschut. 27 Augustus werden langs 19 binnenvaartuigen op- de Westsl. 8 op- en 4 af-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 3