Gemengde berichten. Telegrafische berichten. TER NEUZEN, 28 Augustus 1899. Moord te Koewacht. In de op a. s. Donderdag, des voormiddags 10 ure te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Uitreiking getuigschrift en eerepenning wegens menschlievend hulpbetoon J. K. Ribbensinge- komen 9tukkenaanbieding gemeentebegrooting dienst 1900; vaststelling gemeenterekening dienst 1898 aanvraag voorrang voorloopige concessie waterleiding; suppletoirkohier hoofdelijkenomslag; besluit wijziging gemeentebegrooting voor 1899. Bij beschikking van den Minister van Water- staat is benoemd tot bnitengewoon opzichter bij de verbetering van het kanaal van Gent naar Ter Neuzen de heer E. van Hoogenhuijze, civiel- ingenieur, te 's Gravenhage. Donkere wolken en een regenbuitje in den voormiddag dreigden het concert in 't water te doen vallen dat gisteravond gegeven zou worden in //de Buiten-Societeit" alhier, door de fanfaren- maatschappij //Ylijt en Volharding", directeur de heer Ed. de Stobbelaere, uit Hulst. 't Bleef echter bij dreigen, want 's avonds was het weer zooals men dit voor een buiten-concert maar wenschen kan. Yelen waren dan ook op- gekomen om het gezelschap te hooren. Dit voerde een goedgekozen programma tot algemeene tevredenheid uit. Met name hadden de saxophone's een groot aandeel in 't welslagen der uitvoering en kon men bij voortduringopmerken dat die instrumenten in goede handen waren. Zaterdagavond stond een meisje met hare moeder en een broertje te kijken naar een jacht, liggende in't kanaal aan den Schuttershofweg alhier. Het meisje raakte te water, doch was spoedig weer op 't droge gebracht door een paar matrozeu van 't jacht, die te water sprongen, en aan den wal staande kijkers die haar van de matrozen overnamen en tegen den steilen kant wisten op te trekken. De moeder was door 't gebeurde zoo geschrokken, dat men haar aan boord van 't jacht bracht, om haar te verzorgen en van den schrik te bekomen. Naar aanleiding van een bericht in de N. R. C. (overgenomen uit het Vad.) over een bezoek aan Hamburg en andere havens door eene commissie van Belgische en Nederlandsche ingenieurs in verband met de verbeteringswerken voor het kanaal van Ter Neuzen, kunnen wij mededeelen dat die commissie, bestaande uit de heeren Troost inspecteur-generaal, De Heem, hoofd-ingenieur en Grenier, ingenieur-principaal der bruggen en wegen te Brussel en te Gent, en de heeren Bekaar, hoofd-ingenieur, en Nelemans en De Gioot, in- genieur van den Waterstaat te Middelburg en te Ter Neuzen, bepaaldelijk ten doel heeft een onder- zoek in te steilen naar verschillende hydraulische en electrische installatien bij haven- en sluiswerken, enz. Behalve aan Hamburg, bracht die commissie onlangs een bezoek aan Antwerpen, Rotterdam, Amsterdam en IJmuiden, en het Kaiser Wilhelm (Noord-Oostzee) kanaal en Dortmund-Emskanaal. Naar wij vernemen, zal die commissie ook dergelijke inrichtingen in Engeland en Frankrijk bezoeken, en wel het Manchesterkanaal, de Bary- doks te Cardiff, Duinkerken en een stuwinrichting op de Seine bij Rouaan. Yrijdag werd aan het gebouw van het provinciaal bestuur te Middelburg aanbesteed het maken en inhangen van een paar sluisdeuren in den mono der Wester- of Koopmanshaveu te Ylissingen, behoorende tot de zeewerken in de provincie Zeeland. (Raming f 11050). Hiervoor werd het minst ingeschreven door den heer G. J. Balkenstein te Ter Neuzen voor 10,438. De jonge man keek op zijn horloge. Pas negen uur, zei hij. Zou ze al terug zijn Ik heb veel lust, eeus te gaan zien. Er werd een van de periodieke concerten gegeven, waar de leerlingen der Koninklijke Academie zingen en spelen voor zich-zelven en eenige genoodigden, en Halford was nieuwsgierig, of zekere jongedame, in wien hij veel belang stelde er aan deelnam Hij had gister van een paar vrouwelijke mede- leerlingen vernomen dat juffrouw Verity de laatste veertien dagen de lessen niet had bijgewoond maar haar leeraar in den zang had gezegd, dat zij be richt had, heden weer te zullen komen. Deze jongedames waren getuigen geweest van de eerste kennismaking tusschen juffrouw Verity en meneer Halford, en, zooals aan jongedames betaamd, stelden ze levendig belang in de zaak, welke een romantisch verloop scheen te nemen. Jenny Verity en hare vriendinnen waren op een namiddag, komende van de Academie, in Hanoverstreet, op 't punt, over te steken, toen er juist een botsing plaats had tusschen een vrachtwagen en een cab. Jenny, die van schrik haar kalmte een oogenblik verloor, zou onder den vrachtwagen geraakt zijn, als niet een jonge man haar bij den arm gegrepen en op't troittoir getrokken had, waar zij buiten gevaar was. In de opgewondenheid trok hij ongelukkig een beetje te heftig, zoodat Jenny struikelde. Zij verklaarde echter, dat ze zich niet bezeerd had, maar ze was zoo bleek, dat Halford haar drong, in Cafe Verrey even binnen te gaan om iets te gebruiken voor den schrik. Hare vriendinnen drongen mede aan, en gezamelijk ging men naar £)jnnen. Koewacht. Vrijdagnamiddag had hier een ongeval plaats, dat betrekkelijk goed afgeloopen is. Twee kinderen, die van de bewaarschool kwamen, waren onder een met riet beladen wagen gekroopen en hadden zich op den boom, welke onder den wagen loopt, nedergezet. Door het schokken ver- loren zij hun evenwicht. Een der kleinen viel gelukkig buiten de wielen, de andere, een jongentje van drie jaar, werd bij de beenen gegrepen en rondgeslingerd. Gelukkig kon de spoedig ontboden geneesheer constateeren, dat er niets gebroken was. Alleen waren de beide beentjes erg gekneusd. IJzendijke, 25 Aug. Alhier had eene buiten- gewone vergadering van ingelanden van het water- schap Oranje-Dierentijdpolders plaats, ter voor- ziening in de vacature van ontvanger-griffier, ontstaan door het bedanken van den heer W. K. Brevet te 's Gravenhage. Van de 22 stembevoegden leverden 21 hunoe stembiljetten in, 1 stembevoegde is afgewezen, als zijnde in strijd met art. 43 van het reglement niet door alle erfgenamen ouderteekend. Bij opening bleken ingevuld 12 biljetten op den heer V. Hendrikse en 9 op den heer P. Zylstra, beiden alhier. De heer Hendrikse is alzoo als benoemd ver- klaard en onmiddelijk in bediening getreden. Het onderzoek omtrent den vreeselijken moord wordt door de Belgische justitie steeds voortgezet. Verleden Zaterdag zijn weer een 12tal personen van hier en eenige uit Stekene naar Gent geweest om voor den rechter van instructie te verschijnen. Het onderzoek liep over de gevonden kleederen, de balen en het bloempje uit de vrouwemuts. De verdachte, die met eenige getuigen geconfronteerd werd, sloeg weer een hoogeu toon aan en verdedigde zich krachtig. Hij verklaarde o. a., dat de gevonden kleeding- stukken wel zijn eigendom waren, maar dat hij ze in het laatste jaar niet meer gedragen had, terwijl enkele getuigen beweerden verdachte in een dergelijk pak niet lang voor zijn arrestatie gezien te hebben. Volgens een Gentsch blad is het onderzoek bijna afgeloopen en mag men de openbare behandeling dezer treurige zaak in den volgenden zittijd van het assisenhof te Gent ver- wachten. 's Gravenhage, 28 Aug. De Koning van Belgie heeft heden een kort bezoek gebracht met zijn dochter en kleindochter aan het Oranjehotel te Scheveningeu en is daarna per spoor naar den Hoek van Holland vertrokken, waar zijn jacht ligt. Benoemd tot plaatsvervangend districts- veearts te Dordrecht, de heer L. Bogaert, prov. veearts te Axel. Verleden week was te Vlissingen bij aankomst der mailboot een wondermensch te zien. Een Arabier, in gezelschap van een Engelschen heer en dame, droeg een heel klein mannetje van zijn stam, een gedrochtje, zonder handen en voeten, ongeveer 70 of 80 centimeter lang, ondanks hij den jongelingsleeftijd al had bereikt. Het ventje, dat drie talen spreekt, onder anderen zeer vloeiend Engelsch, was met zijn drager op reis naar Weenen, en zette per trein in een lBte klas waggon de reis voort. Bij 't gezelschap behoorden ook eenige orang-oetans, in kisten gezeteneen en ander had veel bekijks. Hij had in 't gesprek vernomen, dat zij muziek studeerde aan de Koninklijke Academie en Jenny heette. Niets natuurlijker dan dat Cecil Halford daags daarna toevallig in de straat was, toen de leerlingen de Academie verlieten, en belangstellend informeerde, of de jongedame bekomen was van den schrik. Eerst gaf Jenny, een verstandig meisje dat weinig ophad met de belangstelling door een vreemde betoond, slechts korte antwoorden, weinig aaninoe digend voor haar ,/wakkeren redder", zooals de vriendinnen, die het avontuur hadden bijgewoond, hem schertsend noemden. Doch hij kwam terug, en langzamerhand ver oorloofde zij hem, iets verder mee te wandelen. De vriendinnen waren zoo beleefd, haarsweegs te gaan, als ze den //wakkereD redder" zagen, waarop Jennvdan geregeld met een sterken blosantwoordde, dat ze geen //onzin" moesten praten. Doch Jenny begon die kleine wandelingen met den knappen, jongen man prettig te vinden, en zij was teleurgesteld, als hij eeris niet op de ge- wone plaats verscheen. Hoewel het gesprek zich niet verder uitstrekte dan de gewone beleefdheden van goede kennissen, begon Jenny toch meer te denken aan haar //redder" dan nultig was voor haar gemoedsrust. Zij was twintig jaar en, zooals gezegd is, een verstandig meisjezij begreep dus heel goed, dat een jongmensch van vijf-en-twintig niet drie of vier keer in de week haar zou op- wachten, indien hij heen bizonder behagen schepte in haar gezelschap. Deze gedachten kwamen niet opeens, doch rijpten langzamerhand, en zij begon zich af te vragen wat vader en moeder wel zouden zeggen, als ze Men schrijft aan de Goesche Ct. Het watergebrck doet zich in onze gemeente zeer geducht gevoelen. Bij 80 procent inwoners zijn de regenbakken ledig, terwijl de meeste welputten het ook beginnen te begeven. Te Wil- lelminadorp moet het nog erger zijn, wijl goed welwater zoo goed als totaal ontbreekt. In zulke tijden doet het ontbreken van eene waterleiding zich dubbel gevoelen. Naar wij ver nemen, werkt de heer Eijdman, die in verschillende gemeenten van Zeeland concessie aanvroeg voor een waterleiding, nog steeds aan zijn plan. Was eerst zijn idee Scheldewater te exploiteeren, thans is meer zijn oog gevestigd op de duinen van Schouwen. Het water zou dan langs en eerst voor Zierikzee met ponton's over, of met buizen onder water door de Schelde naar deze zijde gevoerd worden. Ook voor de plattelandbewoners en den veestapel zou de zaak van groot nut zijn. De veestapel en vooral de beesten voor de vetterij ijden in de laatste weken veel. Het gras in de weiden is verdwenen en niets dan verbrande droge stoppeltjes zijn overgebleven. Maar de landbouwer verzekert dat de schaarschte van drinkwater nog let meest nadeel doet. Verleden week trad te Delft een 71jarige man eene tapperij binnen, op een oogenblik dat een andere bezoeker met nog al eenige vaart naar buiten kwam. Eene botsing was hiervan het ge- volg, waardoor de man achterover viel en een lerschenschudding bekwam, waaraan hij Woensdag is overleden. Te Scheveningen verzonneu verleden week eenige jongens een zeer gevaarlijk spelletje. Zij namen een flesch en vulden die gedeeltelijk met ongebluschte kalk en gedeeltelijk met water. Al spoedig sprong de flesch en een der jongens kreeg een gedeelte van den inhoud in het gelaat. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, en de oogen van den jongen bleken zoo geleden te hebben, dat er vrees bestaat, dat hij niet meer zal kunnen zien. Twee knechts van een meubelfabriek te Haskerland waren met elkaar aan het stoeien. Ze stonden ieder aan een kant van de sehaafbank en trokken elk aan een eind van een beitel. Onge lukkig liet de een het heft los en kreeg een hunner, een jonge man van 19 jaar, den scherpen beitel in het lichaam, waardoor eene diepe wonde ontstond, die hevig bloedde. Met den meesten spoed werd geneeskundige hulp ingeroepen, en het bleek toen, dat de verwonde niet buiten gevaar was. Aan het Dagbl. wordt gemeld dat de schade, door het inwerpen der ruiten te Hilversum veroor- zaakt, ongeveer 4000 bedraagt. Eenigen tijd geleden was het aan de politie gelukt een bekenden wildstrooper uit Didam te vangen. Na drie maanden in de Gorsselsche bosschen achter hem gejaagd te hebben ving men hem, en werd hij beladen met kettingen enz. naar de gevangenis te Zevenaar gevoerd. Daar zou hij niet meer kunnen ontsnappen, dacht menmaar jawelhij heeft toch weten vrij te komen door een gat in het dak, nadat hij zolder en dak had stuk geslagen. Het is nog niet mogen gelukken hem weder te arresteeren. Te Knijpe en Katlijk (Friesland), waar groote boeren wonen, hebben verscheidene hunner Donder- dag het vee gestald, daar door de droogte in de weilanden geen sprietje gras meer te vinden is. Te Rotterdam heeft iemand zich met een valschen sleutel toegang verschaft tot de woning van een bootwerker in den Vogelenzang en daar 80 en een zilveren horloge gestolen. Een en ander was geborgen in een commodekastje, dat wisten, dat zij herhaaldelijk een hun onbekenden jongen man ontmoette, van wien zij trouwens zelve ook niets meer wist, dan dat hij Cecil Halford heette, dat zijn familie te Patterdale woonde, en dat hij te Londen in de rechtsgeleerdheid studeerde. Hoe dat studeeren eigenlijk ging, Jenny had er geen flauw idee vanmaar wel begreep zij, dat meneer Halford's geregeld verschijnen op haar weg een aanmerkelijk-oponthoud voor hem moest veroorzaken, en op een goeden dag zei ze hem dat, op haar vriendelijke, schertsende manier. Cecil Halford lachte eens en zei, dat 't niet hinderde. Zijn vader, die er warmpjes inzat, gaf hem een goede toelage, en niemand verwachtte van hem, dat hij zijn gezondheid zou benadeelen door al te hard te werken. Jenny Verity keek haar vriend eens aan, terwijl hij dat vertelde. Er was iets in zijn toon, dat haar niet beviel. 't Was net, of hij een zekere schaamte trachtte te verbergen. Zij verbeeldde zich, dat hij de zijnen teleur steldedat ze van hem verwachten, dat hij carriere zou maken, zooals hare ouders dat van haar ver- wachtten. Ze vroeg hem naar zijn vader en zijn tehuis en hij vertelde haar van't mooie Lakeland, van zijn vader, kapitein Halford en van zijn nicht May. Die /-nicht May" maakte Jenny even jaloersch hoe gek Zij was immers niet verliefd op dezen man en hij evenmin op haar De blijde uitdrukking op Cecil Halford's gelaat, nu hij sprak van May, bracht Jenny Verity tot bezinningzij gevoelde, dat zij het te ver hac laten komen. Den volgenden keer, dat zij Cecil ontmoette, door den dief opengebroken werd. Een dag tevoren had de bestolene nog geweigerd zijn huis- huur te betalen, voorgevende het geld niet te bezitten. In de Friesche gemeente Achtkarspelen hebben twee kinderen door onvoorzichtigheid met een mes een zeer jong broertje, dat in de wieg lag, in een onbewaakt oogenblik zoodanig verwond, dat het kindje door verbloeding is bezweken. Te Onderdendam (Gron.) is in 98jarigen ouderdom overleden de echtgenoote van den heer S. Runsink. Het echtpaar had gehoopt, den 15™ Januari zijn 75jarige echtvereeniging te mogen beleven. Dat zijn nog eens echt eerlijke vinders. Vijfhonderd gulden, die blijkens een advertentie door een kantoorbediende te Rotterdam waren verloren, werden den volgenden morgen terugge- bracht door twee losse werklieden, die verzochten, hun namen niet bekend te maken. Omtrent den moord te Berlicum is nog niets uitgelekt. Een oogenblik dacht de justitie op het spoor van den dader te zijneen verdachte werd gehoord, maar diens onschuld bleek. Daar de verslagene veel geleek op een onbe- zoldigden rijksveldwachter aldaar, vermoedt men dat stroopers, zich in den persoon vergissende, het misdrijf hebben gepleegd. De #Ned. Christen-Studentenvereeniging" heeft op de heide nabij Hattum haar eerste jongens- kampemeut gehouden. De geheele macht bestond uit een 20tal jongelui van gymnasium en hoogere burgerschool, een zestal studenten als officieren. Het kader was dus zeker niet incompleet. Er waren tien tenten geplaatst, benevens een hoofd- officierstent en een ruime tent als cantine. Vrijdagavond tegen half zeven werd de brandwacht te Amsterdam gealarmeerd voor een zwaren uitslaanden brand in een vleeschhouwerij in de Kinkerstraat. De oorzaak van den brand is het springen van een zoogenaamd primus-toestel, een petroleum- toestel, waarbij de olie door middel vanluchtdruk naar den brander wordt gedreven door een fijn buisje, om daar te verdampen en als gas te ver- branden. De toestel sprong brandend uiteen en in een oogwenk stond de kamer, waarin het ongeluk plaats had, in lichte laaie, zoodat de brandweer bij haar aankomst voor een zeer ernstigen brand kwam te staan. De geheele benedenverdieping, waar de vlammen rijkelijk voedsel vonden in het vleesch in den winkel, was een vuurzee. De vlammen sloegen aan den voor- en den achtergevel naar boven, om daar lustig het vernielingswerk voort te zetten. Maar de brandweer tastte het vuur met groote kracht aan, o. a. werd van een der aangerukte stoomspuiten gebruik gemaakt, en toen was het spoedig gedaan. Voor zeven uur was de brand reeds gebluscht. De beneden verdieping is geheel uitgebrand, en aan den achtergevel zijn de veranda's der eerste en tweede verdieping gedeeltelijk verbrand. Toen de brand in zijn voortgang werd gestuit begon de tweede verdieping reeds te branden. Ook een aangren- zende manufactuurwinkel bekwam nog eenige brandschade. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats, de schade is door verzekering gedekt. Vrijdagnacht hidden twee rijksveldwachters op de rivier bij Slikkerveer aan zekeren M. N., wonende te Kralingen, die in een roeiboot een partijtje oud ijzer vervoerde, afkomstig van een scheepswerf. Het wekte bij de politie verwondering dat de boot bij de weinige lading, zoo diep lag en nu bleek bij een nauwkeurig onderzoek dat er pi. m. 600 kilogram nieuwe ijzeren staven met stroppen aan de boot waren bevestigd, zoodat zij onder water hingen en derhalve onzichtbaar waren. maakte zij een excuusze moest gauw naar huis en had geen tijd met wandelen en babbelen te verliezen. Toen trachtte zij hem te ontloopen, doch hij volgde haar en vroeg, wat haar scheelde. Zij stamelde een uitlegging ze wilde hem niet zoo aanhoudend ontmoeten de meisjes van de academie piaatten er over. Och, wat 'n onzin riep Cecil uit. Wat steekt daar nu in. Ik mag toch spreken met elke dame, die ik de eer heb te kennen. We kunnen samen toch Regentstreet U moet niet met mij gaan disputeeren daar- over, zei Jerny, diep blozend. >t is beter dat wij elkaar niet meer ontmoeten. Zij wilde heengaan, doch Cecil legde zacht zijn hand op haar arm en sprak vriendelijk Ga zo6 niet weg. Ik zal u verschrikkelijk missen. Er is niets, dat ik liever doe dan zoo'n wandelingetje met u. O, zeg dat toch niet, antwoordde Jenny. U heeft daartoe geen recht. Er steekt toch niets kwaads in hetgeen ik zei U moogt er geen kwaad in zien, anderen wel. Uw vader zou 't waarschijnlijk afkeuren, als hij 't wist en de mijue ook. Cecil Halford kon hierop niet veel antwoorden. Onbezorgd bad hij zijn genegenheid voor het meisje laten opkomen en toenemen, zonder zich af te vragen, wat het einde zou zijn. Zij had nu ronduit gezegd, wat de toestand was, en hij hield er niet van, de dingen zoo onverbloemd te zien. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2