Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaandaran. te Sas van Gent No. 3808. Zaterdag 26 Augustus 1899. 39e Jaargang. BIBBUFSBRLASTIHIl. abonnement Proces-Dreyfus. Voorwaardelijk Ontslagen. Binnenland. FJEUILLETQN Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. TER NEUZEN, 25 Augustus 1899. \EIZE\S('HE COIRAYT. Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per post Nederland f 1,10. Noor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32J. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Bneven- bushouders. ADVEBTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt bij deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden, dat het door den lleer Directenr der Directe Belastingen enz te Middeliurgden 22« Augustus 1899 invorderbaar verkiaard kohier n°. 2, van de belasting op bednjfs- en andere inkomsten dezer gemeente, over het jaar 1899/1900, op heden aan den O n t v a n g e r der Directe Bel a s- t i n s e n ter invordering, is ter hand gesteld en dat ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Ter Neuzen, den 24 Augustus 1899. De Burgemeester voornoemd. J. A. P. GEILL. 1® prijs /8- 2° id. 6, 3® id. u 4,— 1® id. 8, 2® id. 6, 3® id. u 4, 1® id. n 8, 2® id. 4, 1® id. n 8, 2® id. 4, 1° id. v 8, 2® id. u 4, 1® id. 4, 1® id. n 4, Burgemeester en Wethouders van SAS VAN GENT brengen ter algemeene kennis dat, ter gelegenheid der in de kermisweek op Dinsd.ig den 12 September 1899 alhier te houden veemarkt, zullen worden uitgeloofd de volgende premien Voor den meesten aanvoer van vee Voor het meest gekochte vee Voor den vetsten en mooisten os Voor de vetste en mooiste vaars Voor den vetsten en mooisten stier Voor het grootste aantal schapen (minstens 6 stuks) Voor het grootste aantal biggen (minstens 6 stuks) Sas van Gent, den 24 Augustus 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, J. VERSCHAFFEL. De Secretaris, L. N. STUBBE. Rennes, 24 Augustus. Mr. Labori heeft een aanklacht ingediend tegen verschillende Parijsche dagbladen, wegens de lasterlijke bewering, dat hij niet in ernst gewond is geworden. Ik zal mijne oogen open houden, zei Dennis bij zich-zelven, terwijl hij door 't boschje naar zijn*logies terugkeerde. Ik zal op meneer Hansell letten zooals de kat op de muizen let, en als ik het minste teeken bemerk van iets, dat niet is zooals het behoorde, laat ik dadelijk de betrekking scliieten. Spoedig naderde hij de plek, waar hij May voor het eerst had gezien. Weer stond het heele tafereel levendig voor zijn geesthet schoone meisje, angstig en toch glimlachend, naar hem toe komend in het avondlicht, met de groote, bruine oogen smeekend op hem gericht. Ik heb haar liefzuchtte hij, maar welken kans heb ik, liaar te veroveren Wie ben ik Een lichtzinnige, die zijn erfdeel verspeelde en in den vreemde moest gaan, omdat er geen mestkalf voor hem te slachten viel. En nu ben ik secretaris van een man, dien ik niet ken. 't Is een prachtig vooruitzicht Thuis vond Dennis Avory een telegtam van Clement Hansell, waarbij hij werd uitgenoodigd, over een week naar Louden te komen, en zich aan te melden aan het huis Grosvenor-Place. Waarom schrijft hij niet, in plaats van telegrafeeren, als 't nog een heele week tijd heeft P dacht Dennis. Dat is zeker millionnairsmanier. Enfin, ik heb nog een weekik kan elken dag Pin ¥rHd»gavoud. nitgezonderd <>p Peesldagen, bij den wltgeveg J. ■AMMK te Ter Xenaem Toen de zitting gisteren-ochtend vroeg geopend werd, was de zaal stampvol. De debatlen begon- nen met voorlezing van een verklaring van Gerot, die meedeelde, van Sandherr vernomen te hebben, dat de gebroeders Dreyfus 150,000 francs aanboden, zoo de zaak niet vervolgd werd doch Sandherr wees hen af. Mr. Demange verzoekt voorlezing van de door Sandherr geschreven nota, waarin gezegd wordt, dat de gebroeders Dreyfus, meenende, dat de machinaties begonnen waren, omdat Dreyfus een Jood was, verkiaard hebben, hun geheele vermogen te zullen besteden om de waarheid te ontdekken. Demange wijst op het verschil tusschen beide lezingen. Getuige Linelle verklaart, dat Bodson, van wie gister sprake was in de verklaring van du Breuil, Dreyfus niet in staat achtte, verraad te plegen. Linelle ontkent, dat Bodson van vreemde afkomst zou zijn en eveneens bij Bodson vreemde diplo- maten ontmoet te hebben. Kolonel Maurel, voorzitter van den krijgsraad van 1894, verklaart nadrukkelijk, dat tijdens de debatten voor dien krijgsraad geen enkele monde- linge of schriftelijke mededeeling aan de rechters gedaan is. Hij heeft dit eerst gehoord uit de stukken der enquete voor het Hof van cassatie en uit de getuigenverklaringen. Hij acht het onjuist, dat de expertise van Bertillon niet begrepen zou zijn en verklaart voorts, dat zijns inziens Du Paty omzichtig de uitdrukking van zijn rapport had lierhaald en dat de getuigenverklaring van Henry minder overdreven had kunnen zijn doch spreker is overtuigd, dat Henry zonder haat sprak. De houding van Dreyfus vond hij correct en zijn for- meele ontkenningen schenen hem zeer natuurlijk. Hij verklaart voorts, dat de eenige verzegelde enveloppe, in den loop der zaak hem overhandigd, niet door Picquart is gebracht. Generaal Mercier kende hij niet voor verleden jaar Juni. Op een desbetreffende vraag van Labori zegt ge tuige, dat Du Paty hem de geheime stukken bracht. (Langdurige beweging.) Maurel zegt, slechts een dier stukken gezien te hebben, de andere niet, omdat zijn overtuiging gevestigd was. Op de vraag van Labori, hoe zijn overtuiging gevestigd kon zijn door het lezen van een enkel stuk, weigert getuige te antwoorden, daar hij dan over dat stuk zou moeten spreken. Labori verzoekt confrontatie van getuige met kapitein Freystaetter, die afwezig is. Maurel zal enkele dagen op hem wachten. Op een vraag van Labori verklaart Mercier, naar de Hermitage gaan, en wie weet Hij was jong en verliefd en ouder die om- standigheden lijkt een week lang genoeg om won- deren tot stand te brengen. Kort nadat Avory de Hermitage verlaten had, kwam mevrouw Alison in de kamer, waar haar broeder zich alleen bevond. Zij had al gedurende verscheidene dagen een gelegenheid gewacht om hem alleen te spreken over een ouderwerp, dat haar na aan 't hart ging, doch zij had geaarzeld, daar de patient zoo vreeselijk prikkelbaar was Hij scheeu nu echter, na 't uitstorten van zijn gemoed voor den jongen man, zeer opgelucht en zag zijn zuster heel kalm en vriendelijk aan. Je ziet er bleek uit, lieve zei hij. Ik ben een oud egoistik praat erg veel over mij zelven, maar ik ben in den laatsten tijd toch be- zorgd over jou. Je had mij beloofd, Sink te zijn om May. Ik heb 't beproefd, maar ik kan niet ant- woordde mevrouw Alison zuchtend. Ik heb de jaren, maanden en dagen geteld, en de gedachte achtervolgt mij, dat Stephen weer vrij man kan zij IB Kapitein Halford scheen minder opzijngemak; hij keek zijn zuster en zei 't Was zeven jaar. Ja, maar je weet wel, wat ik destijds heb vernomen Als er niets op zijn gedrag viel aan te merken, zouden van elk jaar drie maanden worden gekort. Als dat zoo is, Richard, kan hij nu vrij zijn dat hij op het oogenblik van de arrestatie van Dreyfus dezen niets ten laste kon leggen dan het borderel, en slechts vermoedens had, maar toch voldoende om handelend op te treden. Labori stelt vragen om te onderzoeken, of de datum van het vervaardigen van het borderel in April kan gesteld worden. Mercier weigert ver schillende vragen te beantwoorden en zegt, dat men het geheele proces van 1894, door het Hof van cassatie ontzenuwd, wil bespreken. Carriere protesteert tegen de generalisatie van het dabat en de president legt de verdediger het zwijgen op. Labori vraagt opheldering over de vervalsching van het borderel in 1894. Carriere protesteert daartegen weer. Lauth meent te kunnen bevestigen, dat het stuk bestond v6or het proces van 1894. Generaal Richebourg weidt uit over de bekentenissen, waarvan Lebrun hem een nauwkeurig bericht gaf. Dreyfus komt op tegen die bewijsredenen en verbaast zich over de verklaring van Lebrun. Wanneer het onderzoek naar die bekentenissen ware voortgezet, zou het verhaaltje spoedig verdwenen zijn. Rennes, 24 Augustas. Jules Roche verhaalt wat hij deed om Esterhazy aan het ministerie geplaatst te krijgen. Op een vraag van Carriere erkent Roche, dat Billot hem raadde, zich niet met Esterhazy te bemoeien. (Beweging). Roget zegt, in antwoord op Labori's vraag, dat Esterhazy hem geheel ontsnapte, maar dat bij niet belioeft te zeggen wat hij denkt van een bezoek van Esterhazy aan Schwarzkoppen op 23 October. Nog worden gehoord majoor Cur/;, Davernines, commissaris voor speciale diensten kolonel Fleur en Cordier, die na ontheffing van het ambtsgeheim weder zal gehoord worden. De afgevaardigde Grandmaison heeft van een Ergelschen vriend vernomen, dat Dreyfus onschuldig is, wat die vriend uit een brief van Scharzkoppen had gelezen. de jagers veel gemopperd van Ged. Staten van Zeeland, hazen eerst wordt geopend Er wordt door over het besluit waarbij de jacht op op 2 October. De jacht op patrijzen wordt reeds op 2 September opengesteld. en, kan men het nu niet ontgaan dat bij de jacht op patrijzen een jachthond ook eens een haas vangt, die dan op het veld moet Ja, autwoordde de kapitein, met een buiten gewoon donker gezicbt. Dat kan. Siephen Alison is weer in de wereld.als ontslagen ge- vangene. 't Is verschrikkelijk Bedenk toch, hoe bitter hij heeft geleden hoe zwaar hij heeft geboet voor zijn fout. Als hij nu vrij man is staat hij zonder vrienden, zonder geld misschien. Kunnen wij.moeten wij niet onderzoeken, waar hij is Wil je hem niet helpen, als je kunt O, mocht ik hem toch weerzien Richard, als je wist, hoe ik lijdhoe de gedachte mij kwelt, dag en nacht, dat de man, dien ik lief heb, mijn echtgenoot, de vader van mijn lieve May, misschien alleen rondzwerft in de groote stad, hongerend, smachtend naar een vriendelijk woord van ons Mag ik hem tenminste niet een boodschap van vergeving en hoop zenden Halford schudde het hoofd. Neen, lieve, zei hij, dat kan niet. Hij heeft je opgegeven, hij heeft afstand gedaan van alle rechten op zijn kind. Hij deed 't eenige wat hij doen kon, om te beletten dat zij in zijn schande zou deelen. Als wij gemeenschap met hem on- derhouden, als je hem ziet, zal er weer een banc ontstaan, die nooit kan verbroken worden. Ter wille van May moet Stephen Alison dood zijn voor jou, dood zijn voor Mevrouw Alison stond op tranen vloeiden langs hare wangen. Je kunt gelijk hebben, broeder, sprak zij, maar mij doodt het. Elken nacht lig ik wakker en zie hem, de artnen naar mij uitstrekkend, hoor hem mijn naam uitspreken. O, 't is vreeselijk Ik wist niet, wat ik destijds deed ik bedacht niet wat het zijn zou, als de gevangenisdeuren voor achtergelaten worden, omdat men nog geen hazen mag vervoeren, het voornaamste bezwaar der jagers schijnt wel te zijn, dat de stroopers nu een goede gelegenheid hebben hun het gras voor de voeten weg te maaien. In Belgie toch is de ^acht vroeger open en daarom kunnen ze daar de buitgemaakte langooren gerust aan den man jrengen. In het Westelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen circuleert onder de jagers een adres aan den Commissaris der Koningin, met verzoek alsnog wijziging te brengen in den datum van de opening der jacht op hazen. Naar wij vernemen wordt ook in het Oostelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen het zenden van een dergelijk adres voorbereid. Bij Kon. beslnit is eervol ontslag verleend als kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Ter Neuzen, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten, aan den heer J. N. J. Boom, laatst inspecteur der belastingen aldaar. De heer W. Jansen, van Ter Neuzen, heeft met gunstig gevolg afgelegd het eind-examen voor officier bij de administratie. Woensdagavoud werd uit Sas van Gent naar het huis van bewaring alhier overgebracht, en Donderdag verder naar Middelburg getransporteerd G. v. d. B., postbode van Sas van Gent op Philippine, verdacht van verduistering van gelden hem toever- trouwd voor het verzenden van postwissels. Naar we vernemen waren reeds eerder klachten over hem ingekomen, maar leidden die tot geen vervolging. De verdachte is pas eenige maanden in dienst en naar verluidt zou het doen van uit- gaven, waarvoor het karig tractement niet toereikend was, aanleiding tot het plegen van oneerlijke handelingen aanleiding hebben gegeven. De brigadier der marechaussee J. v. d. Waal te Roozendaal heeft Zondag een goede vangst gedaan. Door hem werden n. 1. aangehouden en door tusschenkomst van den wachtmeester naar Breda overgebacht de gebr. M. L. en J. L., vroeger wonende te Ter Neuzen en sedert 1896 gesignaleerd in het Alg. Politieblad, als hebbende een jaar ge- vangenisstraf te goed wegens ernstig verzet tegen een politieagent. Na drie jaar in Belgie te hebben vertoefd hem open gingen, en ik, zijn vrouw, niet tot hem kon gaan om hem te troosten 't Kan niet, herhaalde de kapitein, tenzij. Tenzij riep zij levendig. Tenzij je bereid bent, zijn leven, zijn balling- schap te deelen. En dan moet je, evenals hij, dood zijn voor je dochter. De ongelukkige vrouw slaakte een kreet. May verlaten snikte zij. Haar nooit weerzien Er is geen andere keuze. Bedenk, wat het beteekent. Als je naar Stephen toe ging, zou 't meisje de waarheid vernemenanderen zouden haar die meedeelen. May Alison zou ophouden mijn nicht te zijn, de dochter van een weduwe zij zou bekend staan als de dochter van een ver- oordeelde. Wat zou haar leven zijn? Welk fatsoenlijk man zou haar tot vrouw willen Je hebt gelijk, zei de arme vrouw, en ze borg het gelaat in de handen. Ik mag er niet aan denken. Maar als ik hem eens kon zien, hem een enkel woord zenden, om te verzekeren, dat mijn hart hem nog trouw is. Mijn Stephen Wat kan ik doen? Wat? Niet bij machte, hare aandoening te bedwingen, verliet zij het vertrek en ging naar haar eigen kamer. Daar wierp zij zich op de knieen, hief de handen ten hemel en stortte haar hart uit in een gebed. Zij smeekte, dat God haar een weg zcn wijzen om haar echtgenoot, dien zij lief had met geheel haar hart, nog eens te zien, eer zij stierf.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1