Gemengde berichten. TER NEUZEN, 23 Augustus 1899. De zoo rijk gezegendeis orgeldraaier van beroep. De commissaris van politie verzoekt opsporing, aanhouding en bericht. In den loop van den avond werden de betoogers, •die tot in de buurt van het Oosterstation zich vertoonden, herhaaldelijk door charges der politie verspreid. De menigte riep: //Leve de Republiek Leve het leger Tegen tien uur hadden eenige ongeregeldheden plaats op de Boulevards Magenta en Strassbourg. Er werden revolverschoten gehoord, doch er waren geen gekwetsteu. Eenige arrestaties hadden plaats. Een tweetal couranten werden op straat verbrand- In de Rue Chabrol, waar Jules Guerin met de zijnen belegerd wordt, hadden tot na middernacht betoogingen plaats. Er ziju vijftig gewonden, waarvan een aantal politieagenten. Voorts hadden 25 arrestaties plaats. Tegen 1 uur werd de rust hersteld. De gewonden werden niet getroffen door revolver schoten of messteken, doch geraakten meest onder den voet en beliepen aldus hunne, soms zware kwetsuren. Nog in een deel van ons vorig nummer werd in het kort melding gemaakt van het Kon. besluit, waarbij, met vernietiging van het besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland d.d. 29 April 1899, n°. 44, 1" afdeeling, op de aanvrage van het bestuur der bijzondere lagere school in de Jozinastraat te Ter Neuzen van de vereeniging voor christelijk onderwijs aldaar, om rijksbijdrage, bedoeld bij art. 54bis der wet tot regeling van het lager onderwijs, over 1898, het bedrag dier bijdrage wordt vastgesteld op f 1200. Dit besluit berust op de volgende overwegingen dat Gedeputeerde Staten hebben beslist, dat deze school, waarvoor eene bijdrage was aangevraagd van f 1200 over 1898, niet had voldaan aan de eischen en voorschriften, in artikel 54bis gesteld en mitsdien niet voor de bijdrage in aanmerking kan komen dat hun besluit steunt op de volgende over wegingen dat genoemde school, voor het jaar 1897 ge- opend, over dat jaar niet in aanmerking is gekomen voor de rijksbijdrage, zoodat het Koninklijk besluit van 24 December 1897 (Stbl. no. 265) daarop niet van toepassing is; dat de school daarom moet voldoen, wil zij voor eene rijksbijdrage in aan merking komen, wat het getal onderwijzers betreft, aan het Koninklijk besluit van 18 April 1890 (Stbl. no. 64); dat de school op 15 Januari 1897 had 257 en op 15 Januari 1898 236 leerlingen, zoodat het hoofd op 1 Januari 1898 had moeten zijn bijgestaan door ten minste vier onderwijzers dat dit niet het geval is geweest, daar de vierde onderwijzer eerst den 26en April 1898 is in dienst getreden, terwijl de vacature den 16en Juni 1897 is ontstaandat bij art. 54bia sub c der wet tot regeling van het lager onderwijs is bepaald, dat voor de rijksbijdrage niet in aanmerking komen de bijzondere scholen, wanneer bij vacature in het onderwijzend personeel tusschen het ontstaan daar- van en de aanvaarding zijner betrekking door den benoemde, een langer tijd verloopt, dan, wat een onderwijzer geen hoofd der school betreft, van vier maanden dat Onze commissaris in Zeeland van dat besluit bij Ous in beroep is gekomen, en daarop heeft aangevoerd, dat, vermits voor deze school, welke over 1897 geene bijdrage genoten heeft de ver- plichting om aan art. 54bia, 2de lid sub c der wet te voldoen, eerst op 1 Januari 1898 ontstaan is, de termijn van vier maanden, welken de wet toelaat voor de vervulling eener vacature van onderwijzer, met dien datum is ingegaan en het personeel dus tijdig is voltallig gemaakt; dat het bestuur der Vereeniging voor Christelijk Oom zal u bepaald missen. De jonge man stak haar de hand toe, en zij legde de hare er in. Toen hij die zacht drukte, durfde hij de woorden niet uitspreken, welke hem op de lippen kwamen. Hij had haar willen vragen, of zij hem niet missen zou. Hij had haar maar weinige dagen gekend, doch langzaam, maar zeker had een gedachte zich van hem meester gemaakt. Hij had voor de eerste maal zijns levens een meisje ontmoet, wier beeld hem bijbleef, wier stem in zijne ooren klonk, wier oogen op hem neerblikten in zijne droomen. Dennis Avory was verliefd geworden op May Alison, en nu moest hij weg, zonder kans, haar vooreerst weer te zien. 't Kon misschien jaren duren want zijn verbintenis met Clement Hansell bond hem, desnoods met dien man naar het buiten- land te gaan. De kennismaking had zoo kort geduurd enkele dagen slechts dat hij't on- derwerp niet durfde aanroeren tegenover May of haar oom. Hij hield May's hand vast, langer dan noodig was, en meende, dat zijn zachte handdruk werd beantwoord, doch een man die tegelijkertijd in liefde en twijfel verkeert, is in staat van alles te denken. Toen hij haar hand losliet, dacht hij, dat ze een weinig bloosde, doch aanstonds kreeg zij haar zelfbeheersching terug. Ze sprak Ik hoop, dat wij u weer zullen zien meneer Avory, als u nog eens te Patterdale komt. Als ik te Patterdale kom, zal mijn eerste jjezoek hier zijn, antwoordde hij. Onderwijs mede beroep heeft ingesteld, en daarbij heeft te kennen gegeven dat het eerst in den loop van 1898 bericht heeft ontvangen van het bezwaar tegen het uitkeeren van de rijksbedrage over 1897 op grond van dezelfde vacature, waarin in 1898 is voorziendat, als de school zich had aangemeld als op 1 Januari 1898 geopend, de bijdrage wel zou zijn verleend, en dat alleen dan als de school over 1897 eene bijdrage had genoten, de tijd, waarover de vacature in 1897 zich uit- strekte, in aanmerking had moeten zijn genomen overwegende, dat aan de school, welke het hier geldt, op 16 Juni 1897 een vacature is ontstaan in het onderwijzend personeel tot bijstand van het hoofd, welke vacature na verloop van den bij de wet voor de vervulling gestelden termijn bleef voortbestaandat alzoo ingevolge het bepaalde bij het 2do lid sub c van art. 54bia der wet tot regeling van het lager onderwijs voor die school de aanspraak op rijksbijdrage over 1897 was ver- loren gegaan en dat die bijdrage over dat jaar dan ook niet is genoten dat derhalve de termijn, gesteld bij evengemelde wetsbepaling voor de onderwerpelijke school moet geacht worden opnieuw te zijn ingegaan op 1 Januari 1898 dat hoewel het aantal onderwijzers op dien datum niet voldeed aan de eischen, gesteld bij het Kon. besluit van 18 April 18&0 (Staats- blad no. 64), door de indiensttreding op 26 April 1898 van den onderwijzer J. van Herp de aanspraak op de Rijksbijdrage krachtens evenge- noemde wetsbepaling voor het jaar 1898 niet is verloren gegaan Overwegende, dat de bijdrage door het school- bestuur in zijne aanvrage met juistheid is berekend Gezien de wet tot regeling van het lager onderwijs Hebben goedgevonden en verstaan met vernietiging van het besluit van Gede puteerde Staten van Zeeland, de daartegen ingestelde beroepen gegrond te verklaren en de Rijksbijdrage over 1898 aan het bestuur van de bijzondere lagere school in de Jozinastraat te Ter Neuzen vast te stellen op 1200. Terstond na het ongeval, aan den stoker en den bootsman van de //Prince Philippe" in den avond van Zondag 13 dezer overkomen, liep een gerucht, als zouden zij niet bij ongeluk in het ruim zijn gevallen, doch worstelende daarin gevalleu zijn. Een andere lezing maakte het nog erger en wilde dat de bootsman den ander er zou inge- worpen hebben en hij zich daarna om de aandacht af le leiden ook in het ruim zou hebben neergelegd. Over de juiste toedracht der zaak kon men door ondervraging van de bemanning der boot niet wijzer worden en er bleef over 't gebeurde een sluier hangen, waarom wij van het gerucht ook geen melding maakten. Dat de bootsman in het geheel niet in het ruim zou gevallen zijn klinkt ook al heel onwaarschijnlijk, daar ook hij onder geneeskundige behandeling is geweest, en de geneeskundige het toch wel zou hebben ontdekt als hij niets mankeerde. Een feit is het echter dat gisteren de justitie uit Middelburg overkwam om naar de toedracht der zaak een onderzoek in te stellen en den in 't ziekenhuis verpleegden stoker te hooren. Zooals wij reeds meldden is de ander wegens een nog te ondergane gevangenisstraf in hechtenis genomen. Het stoomschip ffZuid-Beveland" van de prov. stoombootdienst op de Wester-Schelde is gistermorgen naar de fabriek i»De Schelde" gebracht tot het verrichten van enkele kleine werkzaam- heden. VI. Crt. Hulst. Door den heer Mr. P. van Alphen alhier is bij den Raad dezer gemeente een request ingediend tot toepassing van art. 26 der Gemeente- wet (schorsing of ontzetting uit het lidmaatschap van den Raad) op Henri H. M. Wouters, wegens overtreding van art. 24 dier wet, onderhandsche pacht van gemeentegoederen. Sas van Gent, 23 Aug. Omtrent den bouw der spiegelfabriek vernemen wij nog dat de aan- nemer, de heer Ed. le Maire te Courcelle (Belgie), spoedig en met kracht aan den opbouw zal be- ginnenvoor de werkzaamheden zijn reeds vele Waleu aangekomen, terwijl er deze week nog een groot aantal verwacht worden, tot uitvoering van het metselwerk, dat ongeveer 20,000 M3. bedraagt. De lengte der fabriek zal zijn 245 M. op eene breedte van 135 M. De fabriek die einde van het volgende jaar in werking zal treden wordt geheel electrisch verlicht, V" -» Toen gaf hij een hand aan den kapiteiu, die hem harteiijk vaarwel zei, en ging heen. Hij was in opgewekte stemming naar de Her mitage gekomen en verliet het huis met beklemd gemoed. Des kapiteins twijfel ten opzichte van Clement Hansell had een sterken indruk op hem gemaakt. Voor 't eerst dacht hij er aan, of hij niet iets onedels deed door een betaalde dienaar want dat was het eigelijk te worden van een man, wiens verleden hij niet keude en wiens eenige aaubeveling was, dat hij fortuin gemaakt had in een land, waar strikte eerlijkheid in zaken niet de gewone weg tot rijkdom is, en waar vreemde dingen verteld worden van de manier, waarop groote speculanten hunne stoutste //coups" hebben ge- waagd. (Wordt vervolgd). terwijl alle kracht- en drijfwerken door electriciteit zullen gedreven worden. Zooals verwacht werd, hielden de kooplui gisteren weer veemarkt op het erf van Bockstael (Cureghem). Aangevoerd waren 12 stieren, 81 ossen, 52 koeien en 105 vaarzen, samen 250 beesten, die evenals de vorige week vlug en aan goede prijzen verkocht werden. Aan de lijn, thans de markt van Brussel ge- noemd, was de aanvoer gering2 stieren, 6 ossen, 6 koeien en 12 vaarzen, samen 26 beesten. Daar door vele slagers geklaagd werd over het ondoelmatig terrein van Bockstael voor veemarkt, hopen wij, in het belang van den handel, dat de kooplui spoedig van gedacht mogen veranderen, om meer onaangenaamheden te voorkomen. Koewacht. De toestand van den gewonde D. de Schepper is, ofschoon niet zorgwekkend, toch nog altijd ernstig. De dichtgenaaide buikwonde is ver leden week weer opengesprongen en moest dus op nieuw verzorgd worden. Intusschen is de instructie in deze zaak begonnen. Verschillende getuigen zijn reeds naar Middelburg geweest. De verdachte A. C. blijft maar steeds volhouden, dat hij wel De Rechter de snede over den linkerarm heeft toegebracht, doch dat hij De Schepper, die buiten den twist stond, niet gestoken heeft. Ook is het nog niet opgelost hoe en van wien de verdachte den steek in den rug ontvangen heeftzoodat het onderzoek wellicht nog veel aan het licht kan brengen. Graauw. Voor de alhier plaats gehad hebbende aanbesteding voor het bouwen eener nieuwe brug in den Melopolder, in het gehucht vde Paal" kwam niet een geldig biljet in. Het werk wordt alsnu in dit dienstjaar niet uitgevoerd. Het bezoek van H. M. de Koningin aan de havens en handels-inrichtingen der gemeente Rotterdam is thans bepaald op Maandag 25 September. Maandagmiddag is te Hoofdplaat een 25jarig man bij het zwemmen verdronken. Men meldt uit Amsterdam 't Was Maandag Hartjesdag, en 's avonds hartjes-jagen, ouder ge- woonte. De open rijtuigen met drinkende en schreeuwende bacchanten waren dit jaar minder talrijk dan vroeger. Vermoedelijk zijn de droeve gevolgen van verleden jaar en van voor 1 wee jaar, toen verscheidene personen in dronkenschap ver dronken zijn, nog niet uit het geheugen. De kinder-pret en het straatvuurwerk was echter drukker. In de Reestraat trachtte een aangeschoten man een aldaar posteerenden politieagent een blauwen bril op den neus te zetten, wat tot handtastelijk- heden aanleiding gaf, en waarbij vijf agenten te pas kwamen om den grappenmaker mede naar 't bureau te nemen. Toen de agent zijn post weer betrokken had, kwam een vrouwelijk familielid van den gearres- teerde met een mes op den diender aanvliegen. Hij moest voor de razende vrouw de vlucht nemen in een vleeschhouwerswinkel. Een jongen van elf jaar, die zich te ver gewaagd had, is aan den Maaskant te Vlaardingen bij het zwemmen verdronken. Kameraden brachten, tot grooten schrik van de ouders, zijn kleeren thuis met de mededeeling dat zij hem nog hadden gegrepen, maar hem niet hadden kunnen houden. Zondagmiddag ging de 62jarige Pieter Bosua, op den Noordendijk te Dordrecht woonachtig, eeu dutje op zolder doen. Toen hij zich daarna naar beneden wilde begeven, zag hij niet, waarschijnlijk nog een weinig dommelig, dat het zolderluik open- stond, met het noodlottig gevolg dat de oude man naar beneden viel. Aan de gevolgen van dien val is de ongelukkige overleden. Te Vlaardingen had eene dame, moeder van zeven kinderen, het ongeluk, bij het te bed bren gen van een der kleinen, uit te glijden en zich inwendig zoodanig te bezeeren, dat zij kort daarop overleed. Maandagochtend-viel een oppassend werkman te Krabbendijke, die bezig was een stapel graan te dekken, juist toen hij klaar was met de ladder naar beneden. Hij kreeg een schedelbreuk. Zondag werd te Berlicum het lijk gevonden van zekeren F. van der B. uit Heeswijk. Daar er op het lijk verwondingen zijn geconstateerd, wordt er aan misdaad gedacht. Van der B. was gehuwd en vader van een talrijk gezin. In den nacht van Zaterdag op Zondag is eene brulale poging tot inbraak gepleegd op het kerkhof St. Barbara te Amsterdam. Door het ver- breken van eene ruit konden de inbrekers de deur van de sacristij den kapel bereiken, en hier werd blijkbaar geprobeerd zich daar toegang te verschaffen door middel van een breekijzer. Dit is evenwel niet gelukt en er wordt niets vermist. Zondagavond kwam de 23jarige A. J. van der Meer in een bierhuis aan de Gerard Scholten- straat te Rotterdam, waar hij den schoonvader van den kastelein aantrof, de uit den moord van Berkel en om andere feiten bekend geworden A. Kraayenbrink, om wien het hem klaarblijkelijk te doen was. V. d. M. liep regelrecht op Kr. toe en stak hem zijn mes een paar duim diep in den rug, waardoor deze zwaar gewond werd. V. d. M. werd daarop door burgers gegrepen en aan de politie overgeleverd. Hij handelde vermoedelijk uit wraak- zucht, omdat hij gelooft dat Kraayenbrink en zijne kornuiten zijnen broeder op den slechten weg hebben gebracht. Die broeder bevindt zich wegens een inbraak in hechtenis en heeft, naar vermoed wordt bij de arrestatie op eenen politieagent ge- schoten. De reizigers van trein 141 uit Amsterdam zijn Zaterdagmiddag door de activiteit van den machinist Muller II (aldus genoemd om hem van anderen van gelijken naam te onderscheiden) aan een groot gevaar ontsnapt. Terwijl de boomen van den z. g. doodweg aan den Oudenweg te Haarlem reeds gesloten waren, werden die door twee smidsjongens geopend, die daar toen eene kar waarop eenen ijzeren balk op de spoorlijn reden. De trein kwam aan en dejongens konden de kar niet meer wegkrijgen en alleen door het dadelijk handelend optreden van Muller gelukte het de locomotief te stoppen, toen die reeds tegen den kar op stond. Tegen de jongens is proces-verbaal opgemaakt. Men schrijft Hoe dwaas soms zelfs door autoriteiten, van wie men zulks niet verwachten z°n, gehandeld wordt om aan de voorschriften der wet te voldoen, kan uit het navolgende weer eens blijken. 1 oen kort geleden in de Limburgsche gemeente V. door de gemeentepolitie een persoon was aan- gehouden wegens een aanzienlijken die.fstal en het voor het onderzoek noodzakelijk was dat de aan- gehoudene in voorarrest werd gehouden, moest de aangehoudene ter voldoening aan de voorschriften der wet gelucht worden. Daar echter in of nabij het arrestantenlokaal daarvoor geene inrichting of gelegenheid bestond, was goede raad duur. De in den dieost vergrijsde commissaris van politie wist daar echter raad voor, hij requireerde zijn oudsten, ruim 60jarigen eveneens in den dienst verharden veldwachter, boeide dezen met den aangehoudene aaneen en stuurde toen beiden uit wandelen langs straten en pleinen der gemeente V., totdat de aangehoudene genoegzaam gelucht was. Een gelukkige vader te 's Hertogeubosch die het vorige jaar een drieling bij den Burgerlijken stand aangaf, kwam Zaterdag aan dat bureau mededeeling doen van de geboorte van een tweeling. De man heeft er nu in 5 jaar 8 Verleden week stapten in het hotel L. te Roermond een deftig gekleed heer en eene dame af en bestelden eene kamer. 't Schenen fijne lui te zijn en erg royaal, ten minste zij lieten zich goed opdisschen. Den volgenden dag besloten ze een fietstochtje te makeu en omstreeks 9 uur vervoegden zij zich bij den rijwielhandelaai W. Eerst werd de stad bezichtigd en toen de Maaslrichter- wegdeze schijnt hun zeer goed bevallen te zjjn, want ze zijn in de richting Maastricht door blijven fietsen. De hotelhouder had reeds een fijn diner klaar gemaakt, doch toen het paartje om twee uur nog fietste, deed hij aangifte bij de politie. Het signalement luid als volgtheergewone taille, haar, wenkbrauwen, oogen en knevel zwart, draagt een lorgnet en is gekleed in zwart fantasie- costuum met zwarten lagen hoed en leeren schoenen uit een stukde dame is zeer klein van taille. Beiden spreken Fransch en Vlaamsch. Het heeren- rijwiel heeft witte raderen, dat der dame is geheel zwart. Voorts is het heerenrijwiel gemerkt met Th. Wiers, Roermond, Holland. De nameu zijn niet bekend, daar de hotelhouder verzuimd heeft ze in de daarvoor bestemde registers te laten teekenen. Het mooiste van het geval is, dat de eigenaar der rijwielen het wieleud paartje op de Maastrichter- weg ontmoette, omstreeks llj uur, en toen nog een kleine reparatie verrichtte, waarvoor zij hem vriendelijk bedankten en beleefd groetten. Hadde hij toen hunne voornemens eens kunnen raden De laad- en lossteiger der Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij te Amsterdam, die zich langs de drie eilanden Kattenburg, Wittenburg en Oostenburg uitstrekt, heeft Zondagmiddag over eene lengte van 250 meter in brand gestaan. Omstreeks vijf uur werd het vuur ontdektwel was de brandweerpost op Kattenburg spoedig gereed tot watergeven, maar zij stond vrijwel machteloos tegenover het zich al verder uitbreidend vuur. Tegelijk met de stoom- en handspuiten van alle kazernen stroomde spoedig een vloed van toeschouwers naar de plaats des onheils. De brandweer kon slechts moeilijk den brandenden steiger bereiken, daar des Zondags het gansche spoorwegterrein met hekken is afgesloten. Aller- eerst bracht zij eenige bemande flesschen met zoutzuur in veiligheid, terwijl spoorwegpersoneel de goederen uit den aan het einde van den steiger staande douaneloods in waggons borg, die ver van het vuur werden gebracht. Met 28 waterstralen werd het vuur aangetast. Het geteerde steigerhout brandde niettemin lustig, een prachtig schouwspel opleverend. Op de gracht bewaarde politie de orde onder de duizenden toeschouwersin het water der nieuwe vaart dreven zeer vele bootjes rond, bemand met publiek. En de Jan van der Heijden, die wegens den fellen gloed een eind

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2