Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeawseh-Vlaandaren. UMimjIIIMi. No. 3802. Zaterdag 12 Augustus 1899. 39e Jaargang. abonnement aanbesteden: Voorwaardelijk Ontslagen. Binnenland. advertentiEn Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave^ het verbouwen en vergrooten van de Openbare School en het leveren en plaatsen van Schoolmeubelen in dezelve. POLITIEK OVERZICHT. F EUILLETON Juffrouw Chipcliase's huurder. NEl'ZENSCHE COlIMilT. Yoor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,32J. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. Yan 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. ■Bit verschijnt tlaauilaK-, Woensdag- en VriJdagaTond, nitgezonderd op Feegtdagen, bij den gitgever 1*. J Burgemeester en Wethouders van WESTDORPE zullen op Dinsdag 5 September aanstaande, 's namiddags 2 ure, in het Gemeentehuis in het openbaar bij eukele inschrijving Het bestek met teekeningen ligt ter inzage op de Gemeentesecretarie en is aldaar in afdruk verkrijgbaar tegen betaling van f 1,50. Inlichtingen zijn te bekomen bij den heer D. de Jonghe, bouwkundige, alhier. Aanwijzing zal geschieden op Zaterdag 26 dezer niaand, 's namiddags 2 ure. Westdorpe, 1 Augustus 1899. De Burgemeester, C. VAN W A E S. De Secretaris, M. KIEBOOM. Omtrent het kiesrecht-ontwerp van het nieuwe Belgische kabinet weet de Independance mede te deelen, dat het volgens het systeemD'Hont is opgesteld, met wijzigingen van Hermann Dumont. Ter wille van de vrijheid van den kiezer kau deze zijn goedkeuring hechten aan de hem voor- gestelde lijst (als hij stemt aan het hoofd van de lijst, neemt hij de door de Vereeniging bepaalde volgorde aan), of wel hij kan ter zijde den naam van een candidaat plaatsen, die dan, als hij het vereischte aantal stemmen verwerft, de voorkeur erlangt boven de andere candidalen van de lijst. Er zal geen quorum of verplicht getal stemmers zijn. Voorts zullen er ,/Suppleanten (plaatsver- vangers) zijn. Dan kunnen er voor ieder arron- dissement tot vijf toe worden voorgesteld. Bij overlijden of ontslag wordt dan het Kamer- of Senaatslid door den eersten suppleant vervangen. Als een candidatenlijst minder namen bevat dan de partij recht heeft te kiezen volgens het aantal Jawel, zei Dennismaar wij moeten uw oom ergens heen zien te krijgen u heeft ons nog niet gezegd, waar u woont. O, wat dom van mij Och, neem het niet kwalijk 't ongeval bracht mij geheel van streek. Mijn oon is kapitein Halford, en wij wouen op de Hermitage, aan deze zijde van Patterdale 't is twee mijlen van hier. Ja, zei Dennis en dat eind kan uw oom niet loopen. Volstrekt niet, zuchtte de kapitein. Tom Verity had intusschen nagedacht. Kijk eens, meneer, zei hij tegen Dennis als wij den kapitein maar op den straatweg hebben daar is wel een karretie of een ander rijtuig te krijgen. Ja, ja, dat zou 't beste zijn! bevestigde het meisje haastig. Dennis en Tom slaagden er in, den ouden heer doer het boschje te dragen, heel langzaam aan, en op den weg gekomen, zetten ze den kapitein zacbt neer aan den kant, met de beenen in een drogen greppeL Als t meisje niet zoo vreeselijk angstig hac gekeken, zou Dennis Avory hartelijk gelachen heb ben oin de curieuse opmerkingen van den gekwetste. Tom Verity, die 't minder ver had gebracht in het verbergen van zijne gedachten, moest zich onder een voorweudsel omkeeren, ten einde eens vrij uit te lachen. verworven stemmen, zullen hare „suppleanten achtereenvolgens verkozen verklaard worden. Men kan tegelijk effectief candidaat en suppleant- candidaat zijn. Het grondbeginsel der nieuwe indeeling der arrondissementen is, de arrondissementen te ver- eenigen, die slechts twee Kamerleden en een Senator kiezen. In hoofdomtrekken moet dit het beeld een ons nog niet zeer duidelijk beeld der nieuwe kieswet wezen. Over het proces te Rennes valt weer zoo goed als niets mede te deelen. De uitgesponnen tele- grammen herhalen, dat er niets bijzonders gebeurd is. Dreyfus gaat elken dag met fermen stap en opgeheven hoofd heen en terug, steeds door een heg van soldaten met den rug naar hem toe en voor weinigen zichtbaar. Het straatpubliek is den eeuen dag talriiker dan den anderen, de politie regelt zich daarnaarmaar ten slotte is het naar omstandigheden te Rennes uiterst kalm. De verdedigers van Dreyfus, die natuurlijk door interviewers bestormd worden, toonen zich, naar men wil, vol vertrouwen op den afloop van het geding. Iemand, die tot hen in zeer nauwe betrekking staat, heeft verklaard dat beiden den toestand zeer guustig voor hun client achten. De twee zittingen, aan het onderzoek der dossiers gewijd, zouden dezen indruk niet gewijzigd hebben. Dreyfus volgt, hoe groote vermoeienissen ook van hem gevergd worden de beraadslagingen en de verklaring van de stukken aan den krijgsraad met onafge- broken aandacht. Twee zittingen zouden nog noodig wezen om met het geheime dossier klaar te komen. De volgende openbare zitting zal, volgens Reuter, Zaterdag zijn. Zoolang het geheime dossier binnen de gesloten deuren nog aan de orde is, zal het nieuws natuur lijk schaarsch blijven. Het ougelukkige van deze omstandigheid is echter, dat de bladen nu nieuws gaan makenvandaar algemeen een verspreiding van de meest tegenstrijdige, belachelijke, maar tevens gevaarlijke en venijnige berichten. Volgens de „Matin" (let wel op de bron zou het militaire geheime dossier een uittreksel be- vatten uit de stukken van den spionnage- en contraspionnage-dienst aan het departemeut van Oorlog. Verscheiden stukken zouden Dreyfus als schuldig aanwijzen en zinspelen op zijn verrichtingen tijdens zijn verblijf aan den generalen staf. Een stuk te Berlijn opgespoord, zou duidelijk de Onderweg had de kapitein alle details van zijn begrafenis geregeld en den doodbidder reeds beschul- digd van afzetterij, terwijl hij in den geest reeds een kibbelpartij der erfgenamen bij zijn lijkkist zag. Gelukkig kwam er een boer met een kar, die bereid was, den gekwetste mee te nemen. Verity, die gaarne spoedig terug wilde naar zijn dochter, die in de dorpsherberg vertoefde, bood aan, mee te gaan in de kar, en dat werd aangenomen Ik zal er uit vallen, had de kapitein ge klaagd, en de wielen zullen over mijn lijf gaan en de boer zal mijn lijk naar een of andere kroeg brengen, waar ze het in den stal zullen neerleggen. Hij was verrukt, dat Tom zich bereid verklaarde mee te gaan. Ze reden weg, en Dennis vroeg verlof, de niclit naar haar woning te geleiden. Zij waudelen voort in het wegkwijnend licht van den herfstnamiddag, en Dennis wierp ter sluiks menig bewonderendeu blik op zijn dame. Ze vertelde hem, dat zij en haar moeder woonden bij haar oom, wiens zonn, Cecil Halford, te Londen studeerde in de rechten Haar moeder was zeer zwak, en daarom vergezelde zij gewoonlijk alleen haar oom op diens groote wandelingen in den omtrekhij was een beetje vreemd, maar o, zoo'n goede, beste man, als men hem kende. Haar vader was eenige jaren geleden gestorven, en sedert hadden zij en haar moeder altijd bij den kapitein ingewoond. Uw moeder is uw ooms zuster Dus uw naam is niet Halford Neen, ik beet May Alison. Dat is een mooie naam, verzekerde Dennis galantik zal dien niet licht vergeten, evenmin als dit avontuur. Wij zijn haast buren, maar ik voorwaarden inhouden, waarop Dreyfus een be- langrijk document zou hebben geleverd. Dit stuk zou het departement van oorlog in handen gespeeld zijn door een hooggeplaatsten Franschman te Berlijn, die op intiemen voet stond met twee Pruisische officieren van den generalen staf. Wat het diplomatiek dossier betreft, is dit volgens het blad een opeenhoopig van schandelijk- heden om de onschuld van Dreyfus bewezen te rrijgen. De „Echo de Paris", het ^Petit Journal" en het „Journal" (alle anti-revisionistisch gezind) zeggen weer, dat de zitting van eergister ongunstig voor Dreyfus geweest is. (Nota bene met gesloten deuren is het geheime dossier behandeld.) Een te Lyon verschijnend blad komt met het vertelsel aandragen, dat de nieuw gedagvaarde getuige Villon in het Centraal hotel te Berlijn een gesprek tus- schen twee Pruisische officieren heeft afgeluisterd, waarin Dreyfus als verrader genoemd werd. De „Petit-Bleu" verneemt, dat het mogelijk is, dat de openbare zitting morgen hervat wordt, en de,/Echo de Paris" voorspelt de einduitspraak niet vodr 1 September. Journalisten, die Dreyfus eergister bij zijne teruggaan naar de gevangenis even hebben kunnen opnemen, vonden dat hij er eenigszins lijdend uitzag, ofschoon zijn tred vast scheen en zijn houding onberispelijk. Dreyfus moet zich tegenover zijn verdediger, den heer Demange, als volgt hebben uitgelaten over den inhoud van het borderel //Die zaken zijn mij alle vreemd. Het borderel is door een ander geschreven, en de documenten, die er in genoemd worden, moeten dan ook door een ander verklaard worden en niet door mij. Maar de president van den krijgsraad had tot plicht, mij die vragen te stellen, en ik moest ze beantwoorden, al zou het alleen maar zijn wegens zijn hoogereu rang." Uit de ./Gerechtelijke statistiek over 1897" blijkt, dat in genoemd jaar door de 107 kanton- gerechten in ons land in 't geheel veroordeeld werden 100436 personen, waaronder wegens over- treding der drankwet 32342, terwijl nog 229 per sonen door betaling der maximumboete, de ver- volging voorkwamen. Het drankmisbruik verschaft den rechters dus heel wat werk, waar nagenoeg een derde der zake daarop betrekking hadden. n—ea—imm—mbm ken bijna niemand hier mijn zuster is mevrouw Halliwell, van de Grange. H£, is dat waar P riep May verheugd. Meneer Halliwel en oom zijn vrienden. Dat zal hem plezier doen Toen zij de Hermitage bereikten, stond Tom Verity voor het huis. 'tis goed met den kapitein,juffrouw Hij ligt op de sofa, de dokter is er en zegt, dat de voet enkel een beetje verstuikt is. Hij was anders al aan een houten been toe, dat stukgereden werd door een tram, toen hij struikelde over de rails. Op dit oogenblik droomt hij mogelijk al, dat hij door een sneltrein vermorzeld is en in stukken en brokken wordt opgeraapt. May glimlachte en dankte de beide mannen har telijk voor hun bijstand. Toen ging zij naar binnen. 'n Mooi meisje, meneer zei Tom, die be- merkte, dat Dennis haar bewonderend nakeek. En wat spreek ze lief. Maar wat ik zeggen wou als 't niet uit uw koers is, zou ik u willen vragen, mee naar de herbsrg te gaan dan kan ik u voorstellen aan Jenny. Met plezier, was het antwoord. Ze bemerkten eenig gedruisch in het kreupelhout langs den weg. Dennis keek op en maakte een gebaar van schrik. Een man stond daar, den blik onafgewend gericht op het huis van Halford. Lieve Hemel riep Dennis, op den man toe gaande. U hier, meneer Hansell Doch eer hij hem kon bereiken, had de vreem- deling zich omgekeerd en was spoedig in't bosch verdwenen. U wilt toch niet zeggen, dat hij de millionnair is, van wien u mij straks vertelde Op 10,000 personen der bevolking, werden 53 personen wegens drankmisbruik veroordeeld. Het kleinste cijfer was dat van 't katon Medenblik met 5, 't grootste dat van het kanton 's Hertogenbosch met 225 personen. In het kanton Hulst werden veroordeeld minder dan 20 per 10,000 inwoners, in het kanton Zierikzee van 20 tot beneden 40, in de kantons Goes, Oostburg en Ter Neuzen van 40 tot beneden 60, in het kanton Middelburg van 80 tot beneden 100. Bij het hoofdbestuur der schippersvereeniging ,/Schuttevaer" is van den Minister van Waterstaat o. m. bericht ingekomen dat aan het verzoek om de kabels nabij de spoorwegbrug te Dordrecht te verleggen, of de geleidingen boven de rivier aan te brengen niet kan worden voldaan, doch dat bij eventueel leggen van nieuwe kabels rekening zal gehouden worden met de geopperde bezwaren. Te Middelburg heeft zich een comite gevormd met het doel een stoomtramverbinding in het leven te roepen tusschen Middelburg en Domburg, met eerstgenoemde stad als uitgangspunt. De commissie mocht reeds van verschillende zijden steun ontvangen en ook talrijke toezeggingen in het beuoodigde kapitaal. Van gewoonlijk uitmuntend ingelichte zijde schrijft men ons, zegt het //Dagbl." Er broeit weder iets op Cura9ao. Sedert einde Juni bevinden zich daar o. m. de generaals Dr. Juan Pietri, senator en oud-gevolmachtigd minister der republiek Venezuela, Jose Ignacio Pulido, Ayala, Fr. Costa Garcia,-joud-gezant der republiek te's Gravenhage enz., die den oorlog verklaard hebben aan het huidig bestuur van hun land en bezig zijn in Belgie oorlogsmaterieel aan te koopen en een stoomschip uit te rusten, teneinde een nieuwe revolutie in hun land te verwekken. In navolging van de Belgische regeering zullen de onze en het plaatselijk bestuur in de kolonie wel doen, een oog in't zeil te houden, om toekomstige verwikkelingen te voor- komen. Aan een particulier schrijven uit den Trans vaal ontleendt de Veend. Ct het volgende. z/Sinds weken zitten wij in spanningalles is in gisting omtrent de vraag wat zal de toekomst brengen oorlog of vrede. De haat tegen de Engelschen is groot. De Jingo-partij in Groot- Britannie, met Chamberlain en Rhodes aan de spits, loert slechts op ons goud. De heele beweging is niets anders dan een strijd tusschen het kapitaal en onze onafhanke- lijkheid, waarbij de politiek dienst doet. Neen, dat kan ook niet't is te gek erkende Dennis. Hij zou mij dan ook wel antwoord hebben gegeven. Ik heb mij zeker ver- gist in de schemering. Maar op 't eerste gezicht zou ik gezworen bebben, dat hij 't was. Ik zag hem maar een enkelen keer te Johannesburg, doch zoo'n gezicht vergeet men niet licht. Zij wandelden naar 't hotel, en Tom babbelde over zijn dochter; doch Dennis Avory luisterde maar half en antwoordde verstrooid. Hij kon 't niet uit zijn hoofd zetten, dat 't Clement Hansell was geweest, die gespionneerd had in 't bosch, terwijl hij van May Alison afscheid nam. HOOFDSTUK IV. Lobelia Cuffs was bezig, de stoep te vagen voor perceel no. 10 Exton-street, met buitengewonen ijver. Als de treden van de stoep haar ergste vijanden waren geweest en de bezem een geweldig wraakmiddel, had Lobelia niet harder kunnen te werk gaan. Lobelia Cuffs was een jeugdige schoone van vijftien jaar, met een gezicht, dat zeker vijf jaren te oud voor haar was, een japon, verscheidene centimeters te kort en een paar laarzen, twee num mers te groot. Lobelia had zich dien morgen verslapen en dipntengevolge veel meer genoten van haar tante's scherpe tong, dan de jongedame kon verdragen. Buitendien had tante, die geen tegenspraak kon dulden, haar gedreigd met klappen, welke be- leediging een bizonder zwaar karakter kreeg, wijl ze gedaan werd in tegenwoordigheid van den heer James Chipchase, in 't huurkoetsiersgilde bekend

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1