Gemengde berichten. TER NEUZEN, 7 Augustus 1899. Men herinnert zich dat in de oorspronkelijke -plannen tot verbetering van het kanaal GentTer Neuzen ook was opgenomen het verleggen der brug voor gewoon verkeer te Sluiskil naar een aanmerkelijk hooger liggend punt van het kanaal. Ue ingezetenen van Sluiskil, daar tegen groot bezwaar hebbende en daarin nadeel ziende voor de bewoners, hielden eene vergadering waarin een comite werd gevormd om pogingen aan te wenden tot behoud der brug aan het gehucht zelf. De pogingen van het comite, dat steun verkreeg van het ge- meentebestuur en verschillende autoriteiten werden met succes bekroond. Zooals uit de ter visie gelegde plannen de vorige week ook in dit blad opgenomen blijkt, is de nieuwe brug voor gewoon verkeer ter plaatse van het gehucht ontworpen. Waar het doel bereikt is, beschouwt het comite zijne taak als afgeloopen en is dit ontbonden, dit is althans af te leiden uit onderstaand schrijven, ons met beleefd verzoek tot opnemmg toege- zonden z/Uit's penningsmeesters rekening is in de ver- gadering van Zaterdag gebleken dat de ontvangsten hebben bedragen 16,084 en de uitgaven f 12,06, zoodat 'tbatig saldo 4,02£ is. In de volks- vergadering van November 1897 is besloten een eventueel goed slot aan den algemeenen armen te schenken. De penningmeester nam op zich 4,02£ bij 't algemeen armbestuur te storten. Het comite voor de belangen van Sluiskil met 't oog op de verbreedingsplannen van 't kanaal te Sluiskil. A. ScHEFFELAARKlOTS. Jt> Lijbaart. Jozs Dees. Axel, 7 Aug. Heden had alhier van wege de afd. Zeeland de keuring plaats van hengsten en merrien ter opname in het Ned. Paardenstam- boek. Aangebracht werden 12 hengsten alien beneden den leeftijd om in het Stamboek te worden op genomen. 6 jaarlingsche merrien en 12 merrien boven den leeftijd van 3 jaren. Voor de opname in het Stamboek werden goed- gekeurd 4 merrien. Koewaclit. Tot postbode van hier op Axel is met ingang van 1 September a. s. benoemd D. van Gremberghe alhier, terwijl met ingang van denzelfden datum, op zijn verzoek, eervol ontslag gegeven is aan den heer E. Vermandel, die in het vervolg dus alleen als brievengaarder zal optreden. Koewaclit, 7 Aug. In den afgeloopen nacht zaten in de Koestraat het was kermis geweest in die buurt nog eenige luidjes te drinken en te kliuken. Eensklaps kregen eenigen ruzie en spoedig werden helaas de messen voor den dag gehaald met het noodlottig gevolg, dat D. de Schepper een steek in den buik ontving, zoodat de ingewanden zichtbaar werden en een ander in den linkerarm werd getroffen. Aanstonds werd geneeskundige hulp ingeroepen. Dezen morgen zijn aan D. de Schepper, vader van zes nog kleine kinderen, de Sacramenten der stervenden toegediend. Zijn toestand is zeer ernstig. Als vermoedelijke dader is aangehouden A. C., een jongeling van 21 jaar. Donderdagmiddag kwamen op de reede te Vlissingen vier Pransche torpedobooten, waaronder een van zeer groot modeldit vaartuig had drie masten. Wijl het aantal schepen van deze flottielje het voorgeschreven aantal overtrof, mochten de booten niet binnen de haven komen. De vaar- tuigen kwamen daarom bewesten de stad op de reede voor anker, waar zij zich een tijdlang ophielden. Vervolgens zijn de vier oorlogsvaar- tuigen weer naar zee vertrokken. Woensdagavond brachten twee sehippers- knechts uit Middelburg in het Vischslop te Zierikzee heel wat opschudding te weeg. Een hondje, dat rustig op de stoep der woning van zijne meesteres zat uit te rusten, werd door een van hen, zonder dat hiervoor eenige aanleiding bestond, in brooddronkenheid geschopt. De schop kwam nog al raak aan. Jaukend klaagde het hondje zijn nood. De eigenares van't mishandelde beestje gaf den onverlaat een welverdienden uit- brander, dien deze niet voor zoeten koek wilde opnemen. Een woordenwisseling ontstond, die in dadelijkheden dreigde over te gaan, wanneer niet buurman de smid, die tot dusverre een lijdzaam toeschouwer was geweest, voor zijn buurjuffrouw, van wie de echtgenoot juist afwezig was, ridderlijk partij had gekozen. Uit erkentelijkheid hiervoor wilden de twee ruziemakers hem te lijf. Maar ja wel, daar had men de poppen aan het dansen. Uit de smidse vlogen de knechts hun baas te hulp, en tracteerden een der aanranders op een pak slaag, dat niet malsch, hem lang zal heugen. Toevalligerwijze passeerde de commissaris van politie, die onmiddellijk agenten requireerde, en dezen last gaf de twee onruststokers achter slot en grendel te brengen. Daar zij niet gewillig medewilden en zelfs verzet pleegden, zoo moest geweld gebruikt worden. De handboeien werden hun aangedaan, waarop zij in het arrestantenhok werden gebracht en daar tijd hadden om over het door hen veroorzaakte kabaal na te denken. De uitvoer van oude schapen van Texel naar den vasten wal begint weder belaugrijk te worden. De vorige week alleen waren aangevoerd 543 exemplaren, die voor f 13 h 19 werden verkocht. Te Rhenen zal een kalkzandsteenfabriek worden opgericht. Dit is de tweede inrichting van dien aard in ons land. Te Apeldoorn werkt een dergelijke fabriek met succes. Verleden week was op een avond de passage de Korte Pannekoekstraat te Rotterdam door een dichte menschenmassa gestremd. In een van de bovenwoningen hadden namelijk een man en vrouw ruzie met elkander en wel zoo erg, dat de man ten slotte zijn wederhelft flink bij den arm pakte, het portaal opduwde, en de deur sloot. Daar hadt je het lieve leven gaande Onder het noodige spectakel begon vrouwlief tegen de deur te bonsen en te trappen, zoo hard, dat de deur ervau op stelten stond. De ander daarentegen maakte het zich in zijn vesting zoo gemakkelijk mogelijk door voor het raam te gaan zitlen en kalm "naar de menschen te kijken, die zich voor zijn woning ophoopten. Dat was te erg voor de toeschouwers. Wijvenbeul, kom er es uit, as ie lef heb, dan krijg ie een gulden van meriep de een. Een andere verhoogde de som onder de Maar 't denkbeeld, om eerst nog eens te eten, goed te dineeren, vervolgde hem als een idee fixe. Wat kon 't eigenlijk schelen, of hij geen geld had Hij zag er uit als een gentleman en was behoorlijk gekleed. Hij kon een diner bestellen en zou geen moeilijkheden ondervinden, eer 't op betalen van de rekening aankwam. Zijn overjas zou hij laten hangen. Als hij van tafel opstond en zijn hoed nam, zou men d'enken, dat hij in de vestibule een bloem ging koopen van de uitstalling daar. Dan zou hij vlug de straat oploopen en regel- recht naar de Theems. Wat gaf het, of 't een koude wandeling werd De rivier zou toch een eind maken aan alles. Zoo besloten, trad Stephen het restaurant binnen, ging aan een tafel zitten, en terstond kwam de zaalchef bij hem, die hem hielp bij 't uitkiezen van een fijn dineetje. Om zich wat op te vroolijken bestelde hij een flesch champagne. Toen keek hij eens rond. 't Was een schitterend publiekhij zag daar mannen en vrouwen, wier doen en laten van dag tot dag trouw gevolgd werd door de pers Plotseling, als door een magneet aangetrokken, bleven zijne oogen gericht op een heer, die een eind verder zat met een gezelschap van vier dames nog drie andere heeren. Een van die heeren, en een jong ventje van ongeveer zes-en-twintig, die sprak met een dame, welke rijkelijk met diamanten getooid was, merkte, dat er naar hem gekeken werd. Drommels, Darvell, riep het jongmensch die baas daar kijkt naar jou, of hij een geest gtzien had Ken je hem De man aangesproken als Darvell, zag om in de aan- gegeven richting en zag Alison vlak in het gezicht Neen, antwoordde hij ik geloof 't niet Maar hij kijkt naar ons of hij ons kent. Misschien is 't iemand, wien je van vroeger nog een kleinigheid schuldig bent, Jack, zei de dame met de diamanten. Darvell glimlachte en antwoordde lieflijkste benamingen tot een rijksdaaldereen derde maakte zelfs aanstalten om de deur in te trappen en den ,/wijvenbeul" er uit te halen. Doch voor het zoover kwam was de politie ter plaatse, die de buitengesloten vrouw in bescherming nam, en de toeschouwers tot //doorloopen" aan- maande. Vrijdag werd door de marechaussee van Sittard te Guttehoven aangehouden zekeren K. Jansen, die bij een twist dien hij j.l. Dinsdag met zijn broeder had, over het inhalen van te veld staande vruchten, dezen een schop toebracht, die zoo ongelukkig aankwam, dat er naar alle waarschijn- lijkheid ten gevoJge van dien de dood op is gevolgd. Een gerechtelijk onderzoek is ingesteld. 't Is tegenwoordig treurig gesteld op de hooge zandgronden van Eriesland. Door de aan- houdende droogte zijn de slooten droog, zoodat het haast onmogelijk is vee in de weide te houden, terwijl men groote afstanden moet afleggen om uit een kanaal of zoogenaamde //dobbe" drinkwater voor't vee te halen. Vele weilanden hebben reeds een vale kleur, daar het gras verschroeit, zoodat er reeds veehouders zijn die moeten bijvoederen. Yerleden week had op de Waal bij Nijmegen bijna een ernstig ongeluk plaats. Het peilglas van de machine der stoomboot //Erankfort am Main," varende van Rotterdam naar Nijmegen, sprong en de stoomketel liep leeg. Machinist en stoker sprongen over boord en bereikten zwemmende den oever. De kapitein bleef op zijn post; door in alle haast het vuur onder den stoomketel weg te scheppen, wist hij te verhoeden, dat deze sprong, waardoor grooter onheilen werden voorkomen. Uit Grave wordt aan 't //Hbl." gemeld, dat weldra een zeker getal rustige patienten uit de Rijkskrankzinnigengestichten te Medemblik en Grave zullen worden geplaatst bij ingezetenen, teneinde een proef te nemen met de verpleging van rustige krankzinnigen in het gezin. Het lieeft aan vele zijden verwondering ge- baard dat de Gebr. Hogerhuis Mr. Z. van den Bergh volmacht hebben gegeven, om hunne zaak te bepleiten, waar dit naar veler verwachting aan Mr. P. J. Troelstra zou worden opgedragen. Nu moet gebleken zijn dat zij een bianco volmacht hebben geteekend en dus niet wisten wie voor hen zou optreden. Uit hrieven, door de gebroeders den 1 April geschreven, kan blijken dat zij begrijpen voorbarig te hebben gehandeld of wel dat tegen de bedoeling is gehandeld. Nu er op aangedrongen wordt de verdediging aan Mr. Troelstra op te dragen, moet Mr. Van den Bergh voornemens zijn den Hogerhuizen schriftelijk te vragen tusschen hem en Mr. Troelstra eene keuze te doen. Vrijdag morgen zijn twee schilders, die werkzaam waren op een hangsteiger aan de Noorderkerk te Amsterdam, naar beneden gevallen Beiden waren terstond dood. Het N. v. d. D. meldt daaromtrent het volgende Sedert eenige dagen zijn werklieden bezig met het opschilderen van die kerk. Men zou Vrijdag de laatste der vier gevels, die tegenover het politie- bureau, onder handen nemen. Te half acht werden twee gezellen in de daarvoor gebruikelijke mand, tegen de buitenzijde van den gevel omhoog ge- heschen, daar zij met de houten ballustrade op den nok zouden beginnen. Twee kameraden stonden op de straat aan de hijschtouwen. Het hijschen, waaraan de werklieden in de mand zelf mede- hielpen, ging zonder stoornis, totdat de mand nog IBJJ—USLLJli—JL Dat geloof ik niet. De meeste lui, die geld moeten hebben, zijn wel komen opdagen, lieve, toen zij vernamen, dat ik met jou getrouwd was. Ik begon toen pas te begrijpen, welk een eer het is, in 't post-adresboek te staan. Het gezelschap lachte om DarvelFs opmerkingen. Zij wisti n alien, dat hij, eer hij trouwde met de mooie Molly, weduwevan denrijkenMallandaine, nietaltijd haast gemaakt had met 't voldoen zijner schulden. Zij wisten wel, dat zijn verleden niet bepaald schitterend was geweest. Maar toen de knappe Jack Darvell trouwde met de weduwe, die een goed cafe-chantantster was geweest en een goed sommetje van haar speldengeld had bespaard, om van hare juweelen niet te spreken, beschouwde ieder hem als een gezeten man, die ontheven was van alle g.ddelijke zorgen. Misschien is hij onder den indruk van uw schoonheid, mevrouw Darvell, zei de jonge man, die 't eerst had gesproken. Of van je diamanten, sprak Darvell. Mogelijk is 't een juweelendief, die stof zoekt voor toekomstige operaties. 0, Jacq, zeg dat nietriep Molly. Ik droom telkens, dat er iemand komt inbreken om mijne juweelen te stelen ik zal van- nacht weer geen oog toe kunnen doen. Toen Stephen Alison bemerkte, dat hij de algemeene aandacht trok, wendde hij de oogen af en schonk zich een glas champagne in. Hij dronk het leeg, en daarna vroeg hij den kellner om papier en potlood, met een enveloppe. Hij schreef op een stukje papier; ,/Kom even hier, als ge kunt; ik wou u graag spreken. Ik zal u niet lang ophoudeu. Stephen Alison." Hij sloot het papier in het convert en liet het door den bediende aan Darvell brengen. Hemel, hij kent je, Jack riep de jongeling, die met mevrouw Darvell gepraat had. Wie is het, Jack Darvell opende de enveloppe en las de bood- schap. Hij scheen zeer verwonderd, en zijn ge zicht betrok een weinig. 't Is iemand, dien ik vroeger kende, zoo verklaarde hij aan het gezelschap Excuseer mij een oogenblik. Hij stond op en liep liep naar Alison. Stephen stak hem de hand toe de ander scheen het niet te merken. Op mijn woord, ik herkende je niet, zei hij. Vroeger had je altijd een baard dat veratidert iemand zoo. Toen liet hij zijn stem dalen tot een fluistering Hoe lang ben je er uit? Een maand. Arme kerel't Was hard voor je. Ja. En je djcht zeker niet, mij weer te zien Nu, eigenlijk niet; maar ik ben natuurlijk blij, dat het goed met je gaat. Neen, dat gaat 't niet. Maar met u wel, denk ik Ja. Ik ben nu getrouwd en uit alle zorg. Dat doet mij plezier. Jack, je was mij 100 pond schuldig, toen ikweg moest, Ja, dat weet ik. Ik zal ze morgen betalen Ik bezit geen penningik heb niet eens geld om dit diner te betalen. Geef mij een vijfponds- briefje. Darvell stak de hand in zijn binnenzak, haalde een banknoot van 5 er een taschje uit en legde pond voor zijn schuldeischer. Dank je. Laat ik je nu niet ophouden. Waar kan ik je morgen zien om de schuld te vereffenen Ik zal't geld sturen. Geef mij je adres maar. Alison aarzelde. Och, stuur't maar naar Kelly's boekhandel ik zal daar wel naar den brief gaan vragen, zei hij, na eenig bedenken. ongeveer een halve meter onder de ballustrade was, Toen is door een of andere oorzaak de haak, waaraan de maud hing, uit de lus van de katrol geschoten, tengevolge waarvan zij naar omlaag viel. De mand kwam terecht tegen een uitsteeksel in den gevel en kantelde, zoodat de beide mannen op een hoogte van ongeveer 50 M. naar beneden siortten. De ongelukkigen braken hals en schedel tegen de straatsteenen en gaven nauwelijks een teeken van leven meer, toen men hen opnam. In het politie- bureau, waar zij onmiddellijk werden binnenge- bracht, gaven zij na weinige oogenblikken den geest. De rampzaligen zijn oud 42 en 41 jaar. Beiden waren gehuwd en vader van 6 en 4 kinderen. Donderdagmiddag is een opperman, in dienst bij den aannemer van den bouw der R.-K. kerk te Monnikendam, van een twintig meter hooge stelling in het ruim der kerk gestort. Hij bleef bewusteloos liggen. Later op den avond was de toestand zooveel verbeterd, dat hij per tram huis- waarts keeren kon. Thansbestaat er hoop op herstel. Te Calloo, bij Antwerpen, stegen Vrijdag middag drie officieien in een luchtballon op. Door een windstoot daalde de ballon plotseling, zoodat de drie officieren met het water der Schelde kennis maakten. Een schipper redde hen, waarna de ballon in het luchtruim verdween. Te Brussel heeft een zeer jaloersche orgel- draaier en apendresseerder, in een vlaag van woede eerst zijn vrouw en daarna zichzelf met een revolverschot van het leven beroofd. De vijftien- jarige zoon, die van een boodschap thuis kwam, vond de bebloede lijken zijner ouders op den groud liggen. Te Marchenne aan de Sambre raakte een wielrijder verward in de sleeptros van een voorbij- varende schuit. Daardoor viel hij en de schippersvrouw, die de schuit sleepte, in het water. De wielrijder werd gered, maar de vrouw kon eerst eenigen tijd later dood worden (rpgehaald. De Engelsche regeering krijgt het met twee groepen barer onderdanen te kwaad over de Trans vaal. Op de aanstaande vergadering der Trade Unions te Londen zal een motie behandeld worden, welke vooral merkwaardig is omdat de vraag nogal principieel wordt gesteld. De te behandelen motie luidt ,/Deze bijeenkomst van afgevaardigden veroor- deelt den minister van kolouien om zijn streven om, onder het voorwendsel van het kiesreclit voor de uitlanders te verkrijgen, twist te zoeken met de Transvaalsche Republiek, teneinde Engeland in staat te stellen grondgebied in te lijven ten voor- deele van een zoo gewetenloozen troep geldmannen als ooit de aandacht van het parlement heeft gewonnen." Ook beklaagt men zich dat de regeering door afleiding in het buitenland wil doen vergeten dat binnenlandsche hervormingen achterwege blijven. De tweede groep zijn de Ieren. Hoewel nu niemand dezen als onpartijdige beoordeelaars van Engelandsch politiek kan beschouwen, is het toch merkwaardig te lezen, wat het te Londen ver- schijnende New Ireland schrijft z/De ontdekking van goudvelden bracht naar Transvaal een troep Britsche speculanten, mijn- werkers en schurken van het soort, dat onze moderue mijnsteden kenmerkt. Met welslagen en rijkdom kwam bij dezen den wensch op om alles te kunnen oudernemen. Zij wilden het roer van den staat in handen hebben en den boel zoo inrichten, dat het land een Britsche kolonie zou worden met gouverneurs, roodbaadjes en een hoopje goedkoope titels en onderscheidingen, welke veel waard zijn voor menschen, die zoo pas uit het slijk zijn gekomen. Maar Oom Paul en zijn Boeren hadden andere bedoelingen zij hadden veel ervaring en maar weinig liefde voor deze Uitlanders en zij waren van zins de macht en de inkoinsten van Transvaal in hun eigen handen te houden. Dus lieten zij den Britschen Uitlander op de plaats waar hij behoorde en het beest jankte en bromde en nam moties aan, totdat het er genoeg van kreeg en toen sloeg het aan het samenzweren, geholpen door Joe Chamberlain en zijn edel troepje schelmen. Darvell ging en Stephen begon weer te eten. Het diner was uitstekend en de champagne wekte hem wat op. De zaalchef kwam uaar hem toe en informeerde, of de wijn koel genoeg was. Juist zooals 't hoort, antwoordde Alison. Zeg, kan u mij ook zeggen, wie die dame is daar naast meneer Darvell Die met de juweelen Dat is zijn vrouw meneer. Zijn vrouw wat was die, voor hij haar trouwde? De weduwe van sir George Mallandaine ze is eigenlijk cafe-chantant-zangeres geweest; toen heette ze Molly Joyce Is alles naar uw zin, meneer Ja dank u. De zaalchef ging heen, en Stephen Alison, ontslagen gevangene, dronk zijn wijn, nadenkende over de zonderlinge grillen van het lot. Hij was zonder een penning in zijn zak het restaurant binnengegaan en had nu vijf pond in zijn zak. Morgen zou hij er honderd bezitten, en Jack Darvell zou hem helpen om op een of andere manier er weer bovenop te komen. Dat was Jack hem wel verschuldigd. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2