A lgemeen Nienws- en Advertentiebl&d voor Zeenwsch-Vlaandere AANBIST||1NG. No. 3799. Zaterdag 5 Augustus 1899. 39e Jaargana;. abonnement aanbesteden: Voorwaardelijk Ontslagen. Binnenland. in Inzending van advertentien v6or 3 u.ren op den dag der uitgave. het verbouwen en vergrooten van de Openbare School en het leveren en plaatsen van Schoolmeubelen in dezelve. POLITIEK OVERZICHT. F-EUILLETQISi HOOFDSTUK I. Van Portland naar Piccadilly. TER AEIIMSCHE COURANT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32 Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Pit M.< .ewhynl en ui«Be*omler.l op bij den ol.Kever P. J. VAM l»K BAmFk te Ter _v enzen. Burgemeester en Wethouders van WESTDORPE zullen op Dinsdag 5 September aanstaande, 's namiddags 2 ure, in het Gemeenteliuis in het openbaar bij enkele inschrijving Het bestek met teekeningen ligt ter inzage op de Gemeentesecretarie en is aldaar in afdruk verkrijgbaar tegen betaling van f 1,50. Inlichtingen zijn te bekomen bij den heer D. de Jonghe, bouwkundige, alhier. Aanwijzing zal geschieden op Zaterdag 26 dezer maand, 's namiddags 2 ure. Westdorpe, 1 Augustus 1899. De Burgemeester, C. VAN W A E S. De Secretaris, M. KIEBOOM. De m'nistercrisis in Belgie is nog niet opgelost. De Smet de Nayer ondervindt nog al moeilijk- heden omdat enkele politici, op wie hij beslist rekende, o. a. Beernaert, een portefeuille weigerde. Ook voor de portefeuille van oorlog is geen titularis te vinden alle generaals stellen den eisch van persoonlijken dienstplicht en daar wil De Smet niet aanDe Smet hoopt niet- temin Zaterdag gereed te komen. Hij zal als beginselkwestie van zijn te vormen kabiuet voorop- stellen het proportioneele kiesrecht over het ge- heele rijk. Voor den krijgsraad te Rennes zullen, naar thans blijkt, door den verdediger van kapiteiu Dreyfus 25 getuigen worden gedagvaard, onder welke Lebrun Renault, de ,/bekentenis"-man. Verder zijn de voornaamste de heeren Scheurer- Kestner en Trarieux, en de majoors Hartmann, Freystaetter en Forzinetti. De Ministerraad heeft zich bezig gehouden 't Was acht uur in den avond de lichte nevel, die den ganschen Octobernamiddag overLonden had gehangen, trok op en de hemel werd helder. Het dagwerk was afgeloopen de winkelbedienden, blij, aan hun eentonige taak te ontsnappen, verlieten de magazijnen de strateu waren vol genotzoekende menschen, die wandelden naar het centrum van publieke vermakelijkheden en vlugge, kleine broughams, met dames en heeren in avondtoilet, snelden voort, voor zoover dit door de omnibusplaag niet werd belemmerd. Voor een der grootste restaurants in Piccadilly stond een dikke portier, in uniform, om de gasten te ontvangen, twistend met koetsiers van huurrij- uigen, die vlak voor den ingang stilhielden om een vrac itje te vangen, maar door den mooien meneer wer en aangemaand, door te rijden, welke opmerking zij niet onbeantwoord lieten. en poosje na acht uur begonnen equipages en huurrijtuigeii voor te rijden, en de vergulde portier werd minstens een paar duim grooter nu hij zich in voile waardigheid gevoelde, links en rechts kommandeerende om het verkeer te regelen. Wilkeljuffertjes, die huiswaarts keerden, bleven een minuut staan, om te kijken naar de elegant gekleede dames, die uit de" rijtuigen stapten om, geleid door hare cavaliers, het restaurant binnen met de klachten over de slechte gelegenheid, waar de krijgsraad van Tlennes voor het Dreyfus- proces zitting zal houden. De Regeering kan, naar het schijut, het besluit van den Voorzitter van den krijgsraad te dien opzichte niet wijzigen, maar heeft besloten de klachten te zijner kennis te brengen. De Minister van onderwijs verklaarde, dat de groote zaal van het lyceum ter beschikking blijft, voor het geval de Voorzitter van den krijgsraad nog mocht willen besluiten, dat de raad daar zal zitting houden. Met het oog op een verandering in deze acht men het niet onmogelijk. dat het proces nu weer iets later dan 7 Augustus begint. Die paar dagen uitstel trouwens zouden vele journalisten, die naar Rennes gestroomd zijn, voor de kans op meer en betere plaatsen wel over hebben. Czaar Nicolaas ergert zich zeer en wij gelooven het gaarne, aan de eigenaardige wijze, waarop de heer Milan als koning-plaalsvervanger in Servie te werk gaat en de geheele Russische pers deelt 's Keizers verontwaardiging. De bladen varen heftig uit tegen //den afvalligen Milan Obrenowitch" en zijn huis. Het bloed en de de schatten gelds, zeggen zij, door Rusland in 1876 en daarna geofferd voor Servie's lieil, geven nu den Ruseen het recht ,/hunnne stamverwanten aan de overzijde van de Donau te bevrijden uit de handen van een, die niet veel beter is dan een roover." Des heeren Milan's laatste daad is geweest alle Montenegrijnsche studenten uit het land te ver- wijderen. De eerste minister van Servie, dr. V ladan Georgewitch, heeft bij gelegenheid van een feest- maaltijd openlijk de familie Karageorgewitch en de radicalen beschuldigd van deel te hebben aan den aanslag op Milan. Het geldt hier niets anders, heeft hij gezegd, dan een doodstrijd van de familie Karageorgewitch tegen de dynastie Obrenowitch. En al is de radicale partij niet direct schuldig dan toch nog mag zij, zooals de premier beweerde, beschouwd worden als de intellectueele aaastichster van het complot en den aanslag. Ook koning Alexander heeft op een ontvangst van staatsambtenaren gewaarschuwd tegen de radi calen. Twee redacteuren van het radicale dagblad Duevui List zijn tot drie entweejaar gevangeuisstraf veroordeeld, omdat zij in hun blad hebben geschre- ven //De regeering heeft blijkbaar maar een doel de plaats, waar de groote executies te te gaan, dat op dit tijdstip zeer in trek was bij al wat te Londen voornaam en rijk heette. Een niet onknap, bleek man van ongeveer vijf- en-veertig jaar, gerokt en witgedast onder een ietwat afgedragen overjas, bleef een oogenblik staan onder de menigte en monsterde de gezichteu om hem heen. Niemand, die ik ken zei hij bij zich-zelven en al was er een, 't zou mij toch weinig gege- ven hebben. Ze zouden mij enkel hebben beleedigd. Hij loosde een diepen zucht en ging heen, voortwaudelende door de menigte, als een man die geen bepaald doel had. Bij den hoek van het Piccadilly-circus bleef hij staan en las de biljetten met de inhoudsopgave der avondbladen, welke op het troiltoir lagen uitgespreid en door honderden voetstappen bemodderd en gescheurd waren. Er werd een overwinning der Britsche troepen in Afrika gemeld, met de inneming der hoofdstad van den een of anderen negerkoning. Erg inte- resseerde dit hem niet; want hij had niet veel reden, vaderlandslievend gestemd te zijn. Ook was er een sensationeel moordbericht, doch dit kon zijn verbeelding niet prikkelen hij had in zijn eigen leven genoeg verschrikkingen bijgewoond en geen behoefte meer aan de dramas van andere menschen. Een beurspaniek raakte hem nog minder, aangezien al zijne bezittingen op dit oogenblik bestonden in de kleeren die hij droeg en nog een versleten pak, dat hing in de kleine slaapkamer, waarvoor hij veertien dagen huur schuldig was. Een regel op een der biljetten trok zijn aandacht hij luidde »Een zelfmoordepidemie". Hij las die woorden halfluid, om ze goed in 't geheugen te prenten. Zelfmoord 't Scheen of dat gekleurde biljet met de groote letters opzettelijk in het vuil van Belgrado plaats hebben, te veranderen in een modern slachthuis." Het nieuws uit Transvaal is heel schaarsch. Men weet nog niet goed wat te denken van de z/gezamenlijke commissie van onderzoek" van den heer Chamberlain. De Uitlanders nemen maar aan dat dit niet in zich sluit de mogelijkheid om van sir Alfred Milner's minimum af te wijken de regeering te Pretoria wacht blijkbaar een omstandige uitlegging van de bedoeling van het voorstel af. De dynamiet-commissie is nog niet klaar met haar rapport, men denkt dat zij gestemd is voor intrekking der concessie. In behandeling is een wijziging in de Grondwet, waardoor geschillen over verkiezingen zouden worden ouderworpen aan het Hooggerechtshof en niet meer aan den Volks- raad. En dan is er een tot nu toe niet bevestigd bericht, dat de Yolksraad het voorstel om de voorrechten, aan den Staatsgodsdienst verbonden, te doen vervallen, heeft verworpen. Is dit zoo, dan zullep katholieken en joden in Transvaal geen kiesrecht krijgen. Wij zouden dit besluit natuurlijk zeer betreuren al moet men zeker er bij in aan- merking nemen, dat de Transvalers in dit opzicht in gansch andere positie zijn dan de meeste heden- daagsche natien, en eerder vergeleken zouden kunnen worden met onze voorouders in de 17de eeuw, dan met een modernen staat. Eindelijk het bericht uit Johannesburg dat de Portugeesche bezetting in Delagoabaai is versterkt en dat troepen naar de Transvaalsehe grens zullen worden gezonden. De besturen van bijzondere lagere scholen moeten (ingevolge bestaande voorschriften) den arrondissements-schoolopziener tijdig in kennis stellen van het bestaan eener vacature in het onderwijzend personeel aan hunne inrichting en zulks in verbaud met de uitkeering der rijks- subsidie. Het is dus voor die besturen van groot belang, dat die kennisgeving den schoolopziener inderdaad bereikt. Het geval heeft zich al eens voorgedaan, dat een bestuur de vereischte kennis geving wel verzond, doch de schoolopziener het niet ontving. Ten einde te voorkomen, dat door het verloren gaan, als anderszins, van bedoelde kennisgeving, verdere schade door de schoolbesturen ondervonden Londen's strateu was neergelegd als een vriendelijke wenk voor hem. Hij lachte, maar 't was geen vroolijke lach de menschen, die stonden te wachten op de omnibussen, zagen hem verwonderd aan. Zelfmoord zoo dacht hij, ja, dat is de eenige weg om uit de moeilijkheden te komen. Er is geen kans voor mij, een penning te verdienen doch ik kan een belaugrijk gemengd bericht aan de bladen leveren//Een heer in avondtoilet gevonden in de Theems". Ze vinden niet eiken dag iemand in rok en witte das. Kon ik de bizonderheden maar van te voren aan een paar kranten berichten, om geld te krijgen voor een maal eten. 't Zou voor een reporter wel een guinea waard zijn, en daar voor kon ik gaan eten in een deftig restaurantdan had ik tenminste nog een goed afscheid van 't leven, beter dan te sterven van honger, verslapt en ontzenuwd. Maar ik vrees, dat geen enkel redacteur 't bericht zou nemenze zouden om een politie-agent zeuden. Er kwam een omnibus aan en men repte zich om een plaatsje te krijgen. De man, die zoo koelbloedig dacht over zelfmoord, werd op zijde geduwd, en hij ging achteruit, om aan het gewoel te ontkomen. Terwijl hij tegen een winkelvenster stond geleund, kwam een korte, gezette man, in een jekker, met een slappen hoed op en een bouffante om den hals, naar toe en stootte hem tegen den elleboog. Je ziet er zoo fijn uit, dat ik haast niet heTkende, maatWat doe jij op 't oogenblik, Stephen Alison De heer in 't zwart keek verbaasd naar den man, die hem in zijne overpeinzingen stoorde Herken je mij niet, onde jongen Ik had jou ook njet dadelijk herkend, met je knevel. wordt, heeft thans de Minister van Binnenlandsche zaken de arrondissements-schoolopzieners uitge- noodigd, in het vervolg bij het ontvangen van zoodanige stukken, onverwijld een bewijs van ontvangst af te geven voorts is dezen leden van het rijksschooltoezicht opgediagen de besturen der bijzondere lagere scholen daarvan in kennis te stellen, en er op te wijzen dat het in hun eigen belang noodig is, de bovenbedoelde kennisgeving per aangeteekenden brief te verzenden. Mocht hun daarna het ontvangstbewijs van den school opziener niet binnen acht dagen bereikt hebben, dan moeten zij onmiddellijk, alsnog, de afgifte daarvan verzoeken. Deze wijze van handelen, zal, bij het vermissen van eene kennisgeving, het onderzoek vergemak- kelijken, en het helanghebbend schoolbestuur voor eventueele teleurstelling vrijwaren. De tegen Ds. A. de Koe te Helder door officieren der zeemacht ingediende klacht wegens opzettelijke beleediging van het marinepersoneel is door het klassikaal bestuur te Alkmaar onge- grond bevonden. De smaken verschillen Namen we in ons vorig nummer op het oordeel van het Utr. Dagbl. over de nieuwe postzegels, dat de uitvoering ten hoogste roemde, de N. R. Ct. zegt er integendeel het volgende van Van de nieuwe postzegels met het borstbeeld van de Koningin valt in de eerste plaats te zeggen, dat het portret niet lijkt de fout zit in het voorhoofd en den neus. Verder loopt van de kin naar den hals een leelijke zware schaduw- streep. Het hermelijn om den hals maakt den indruk van watten of van een stapelwolk. Wij zouden nog meer aanmerkingen kunnen maken zoo b.v. dat, al is de bewerking van het medaillon beter dan bij de tegenwoordige^ zegels, deze nieuwe portretzegels niet den indruk geven van een geheel, maar van iets dat los in zijn lijst hangt. En waartoe dient die kroon bovenaan, terwijl de Koningin toch reeds een diadeem draagt P De kleuren zijn veranderd. De 5 cts. postzegel is rood geworden, de 121/2 cts. blauw, maar dat komt, doordat het postcongres indertijd heeft be sloten om voortaan zooveel mogelijk voor het binnenlandsche verkeer roode en voor het buiten- landsch blauwe zegels te gebruiken. De nieuwe postzegels van het cijfertype zijn eenvoudig leelijk. '-*11 I fcgjg—I Heeft 't lang geduurd, dat die aangroeide nadat je er uit was Stephen Alison fronste het voorhoofd en hij werd nog bleeker. Hij wist nu, wie de man was, die hem met //maat" aansprak zij hadden naast elkaar gewerkt, toen hij het tuchthuispak droeg. Die man was geen //broeder", maar een misdadiger van de ergste soort, een berucht inbreker, die de helft van zijn leven had doorgebracht in Harer Majesteits gevangenisseu. Stephen, doodelijk beangst voor hetgeen de man, die onder den invloed van sterkedrank was, nog meer zou zeggen, week t.erug naar een plek, waar minder voorbijgangers waren. De man volgde hem. 't Is niets, maatEr zijn geen blanke knoopen in de buurt en geen stillen ook. Ik ken ze allemaalIk ben blij, dat ik een ouden kameraad ontmoet. Je zag mij niet, eer ik je toesprak, wel Neen. Ja, zie je, ik moet wat oppassen, dat ze mij niet elk oogenblik uitteekenen, om zoo te zeggen. Die vervloekte kranten zijn erge goede vrienden met de politie, en 't is niet alles, zoo beroemd te zijndat ondervind ik elken dag. Mijn vro\iw las mij onlangs uit een krant voor, dat een van de handigste en stoutste inbrekers nit Londen #de hertog" werd genoemd, omdat hij zooveel geleek op den hertog van Wellington. //Bill", zei ze, //als ik niet wist, dat jij reiziger in juweelen was, en dat je daarom zoo dikwijls van huis bent, zou ik bepaald zeggen, dat jij het waswant je lijkt precies op zijn portret, dat ze op de reclamebiljetten zetten". Och, antwoordde Alison ongeduldig, dat

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1