Telegrafische berichten. (aemengde berichten. PER NEUZEN, 2 Augustus 1899. die zich gehaast heeft, haar gastvrijheid te ver- leenen, als voor't bij uitstek moreele en weldoende oogmerk, waarnaar de werkzaamheden streven, die nu reeds een aanvang hebben genotnen. //Wij meenen dat bij dergelijke ondernomen werken 't zeer bijzonder past in onze rol, niet alleeu zedelijken steun te verleenen, maar feitelijk rnede te werken. Want 't betreft een onderwerp, in de hoogste beteekenis edel in zijn aard, en innig verbonden met ons doorlucht Ministerie, dat door den Goddelijken Stichter van onze kerk en krachtens eeuwenoude traditien, een soort van hooge investituur heeft als bemiddelaar tot den vrede. Het gezag van het Hoogste Pontificaat strekt verder dan de grenzen der natien. Het omvat alle volken, om hen te zamen te brengen in het ware evangelie van den vredezijn han- deleft ter bevordering van het algemeen welzijn der menschheid verheft zich boven de bijzondere belangen, die de verschillende hoofden van staten onder de oogen hebben te zien, en meer dan iemand weet het tot eendracht te doen neigen zooveel volken, met zoo onderscheiden geest. //De geschiedenis heeft getuigd van al hetgeen onze voorgangers hebben gedaan om door hunnen invloed de helaas onvermijdelijke wetten van den oorlog te verzachten, ja zelfs bij conflicten tusschen vorsten elk bloedig treffen te verhinderen, langs vriendschappelijken weg de meest gespannen ver- houdingen tusschen natien te beeindigen, moedig te steunen het recht der zwakken tegen de aan- matigingen der sterken. ,/Maar niettegenstaande de abnormale conditie, waartoe wij op dit oogenblik zijn teruggedrongen, is 't ons gegeven geweest, een einde te maken aan groote geschillen tusschen beroemde natien als Duitschland en Spanje, en heden zelfs hebben wij 't vertrouwen, binnenkort de harmonie te herstellen tusschen twee natien van Zuid-Amerika, die haar geschil aan onze arbitrage hebben onderworpen. /Niettegenstaande de moeilijkheden, die zich kunnen voordoen, znllen wij voortgaan, omdat de plicht daartoe op ons rust, dezen traditioneelen plicht te vervullen, zonder ander doel natejagen dan het openbaar welzijn, zonder anderen roem te kennen dan dien van te dienen de geheiligde zaak der Christelijke beschaving. «>Wij verzoeken Uwe Majesteit wel te willen aanvaarden de gevoelens van onze bijzondere achting en de oprechte uitdrukking onzer wenschen voor haar voorpoed en die van haar koninkrijk. z/Op het Vaticaan, 29 Mei 1899." Door den controleur-magazijnmeester der posterijen is de eerste zending der nieuwe postzegels en briefkaarten aan alle post- en hulpkantoren verzonden. In de laatste vier dagen werden niet minder dan 500 kisten postzegels verzonden. Voor deze buitengewone zending moesten losse werklieden in dienst gesteld worden. Van de nieuwe postzegels zegt het Utr. D. Gister zijn de nieuwe postzegels in omloop ge- komen. Dat wil natuurlijk nog niet zeggen, dat wie thans postzegels koopen gaat, nieuwe ont- vangt. De voorraad oude is aan de verschillende kantoren nog zoo groot, dat een nieuwe op een brief voorloopig nog wel een groote bijzonderheid zal blijken te zijn. Het hart van menig verzamelaar zal natuurlijk overvloeien van verlangen naar deze noviteiten. Daar is reden voor. Want de nieuwe zijn zoo bijzonder fraai uitgevoerd, zoowel wat de lee- kening als wat kleur betreft, dat de Nederlansche postzegels op dit oogenblik met de fraaiste op een lijn gesteld mogen worden ja, zelfs bovenaan staan. De busle der Koningin is fraai ontworpen, en Wat wilt ge gaan doen Gaat ge. Hij durfde den zin niet voltooien. Ja, ik begrijp u. Gij denkt, dat zij, die Parijs gekend heeft als de mooie Marinette, mis- schien terugkeert tot het vroolijke leven van weleer P O, 't zou geen moeite kosten, zoo ik dat wilde. En menigeen zou mij dat //gelijk" benijden Maar ik ben nooit gelukkig geweest in dat leven. en Jiever sterf ik dan het te hervatten. Dat wist ik, kindliefen daarom durf ik zonder schroom vragenwat gaat ge nu doen? Zij glimlachte treurig en antwoordde Ik trek mij terug uit de wereld. Ik zoek een wijkplaats in een stichting, waar ik de wereld vergeten kan, die mij niets meer te geven heeft. Ik zoek enkel rust. Hij begreep, dat't nutteloos zou zijn, haar van dat besluit te willen terugbrengen. XVII. Drie dagen later waren Jean Demarr en Gerard, Haudecoeur, diens echtgenoote en Louise te Mentone vereenigd om Marguerite. Marguerite, die eindelijk gelukkig was, maar zwak en kwijnend De geneesheer, die haar verzorgd had, toen ze plotseling krankzinnig was geworden had eens ge- zegd //Zij is in 't hart gewond". Slechts kalmte, de blijmoedige kalmte van het geluk kon haar genezen. Die kalmte had zij nu. De bleeke wangen werden opnieuw gekleurd door een bios, de schoone oogen schitterden en Jean en Gerard zagen met blijde voldoening, dat nu de tijd van angst en zorgen voorbij was. De vreugde der zwaarbeproefde vrouw werd ver- is genomen naar het bekende portret in Kronings- ornaat, het hoofd getooid met een diadeem. Buitengewoon fraai zijn de postzegels, die in twee kieuren gedrukt zijn, b. v. die van vijfen twintig cent, in blauw en rood. De postzegels van vijfcent, in de wandeling steeds //blauwe" postzegels ge- noemd, zijn thans rood. Daar zal men dus nog aan moeten wennen. Ook de duurdere zegels zijn zeer fraai van tint. Tegelijkertijd zijn ook de nieuwe briefkaarten in omloop gebracht. De binnenlandsche zijn groen, de buitenlandsche rood. Het zegel is op deze nieuwe niet zooals thans met de smalle zijde, maar met de lange zijde van den rechthoek naar beneden geplaatst. De commissie uit den gemeenteraad van Helder, benoemd tot het openen en onderzoeken der door het stembureau van onwaarde veiklaarde 630 stembiljetten, op 11 Juli 1.1. in het tweede district ingeleverd ter verkiezing van twee can didate^ verklaarde, als resultaat van haar onder- zoek, eveneens de stembiljetten van onwaarde, omdat de namen der candidaten daarop niet in alphabetische volgorde voorkomen, wat in strijd is met art. 72 der kieswet. Besloten werd dat de commissie den gemeenteraad zal adviseeren de stemming te vernietigen. De 41e jaardag van II. M. de Koningin-Moeder werd heden alhier gevierd door het uitsteken der vlaggen van openbare en talrijke particuliere gebouwen. Naar men zegt zal een naar het schijnt reeds lang aanhangig plan, dat tot verbetering van het post- en telegraafkantoor tot uitvoering komen. Volgens die mededeeling zal het bestaande gebouw worden afgebroken en een geheel nieuw kantoor worden opgebouwd, ingericht overeenkomstig de eischen des tijds. 't Zou waarlijk niet voor den tijd zijn, dat verbetering werd gebracht in de lokaliteiten van het kantoor, waarop de werkzaamheden, ten- gevolge van het toenemend verkeer alhier, meer en meer uitgebreid zijn. Onder de geslaagden voor het diploma eind- examen Hoogere Burgerscholen in Zeeland komt voor de heer P. H. G. de Ridder te Ter Neuzen. In de 2de helft der maand Juli zijn door het postkautoor alhier de volgende onbestelbare brieven verzonden, aan de adressen van Gerriet de Vister, Kapelle a. d. IJsselHenri Montaudon, Chaux de fonds Jozef Palache, Gand. Door den dijkraad van het calamiteuze waterschap Oud- en Jong Breskens werd in zijne vergadering van Maandag op de meest eervolle wijze ontslag verleend aan den waterbouwkundige de heer Joh. de Masier. Ter zijner vervanging werd met 10 stemmen benoemd de heer K. Minderhout te Westkapelle. Verder stonden op de voordracht de heeren J. A. Louwers te Duiven- dijke, die 2 stemmen verkreeg, en E. J. van Weijnsbergen te Ter Neuzen. In de Maandag gehouden raadsvergadering te Arnemuiden werd verworpen het voorstel van den voorzitter om het adres der ingezetenen, ver- zoekende den gemeente-secretaris te ontslaan, voor kennisgeving aan te nemen. Eveneens werd daarna verworpen een voorstel van den heer Borm, om om genoemden functionaris met 1 Nov. te ontslaan wegens gebleken onbetrouwbaarheid. Sas van Gent. De veemarkt van heden was beter bezet dan de vorige week aangevoerd waren 17 stieren, 62 ossen, 37 koeien, 100 vaarzen, 11 hoogd door den aanblik van't geluk der anderen zij zag de liefde van Gerard en Louise bij den dag toenemen in kracht, als een schoone, bloeiende plant. Men wachtte de eerste dagen van het schoone jaargetijde af om naar Parijs terug te keeren, waar het huwelijk zou voltiokken worden. En als Marguerite soms, gekweld door de her- innering aan den angst van vele jaren, nog twijfelde aan de werkelijkheid van haar geluk, dan had zij slechts te zien naar beide jongelieden. Collivet was naar Nieuw-Caledonie gebracht. Gedurende den overtocht behield hij zijn onver- schillige houdingtoen hij echter het land terug zag, waar hij onder geheel andere omstandigheden ongeveer een jaar te-voren was geweest, kwam er een flikkering van machtelooze woede in zijn oog. En toen hij gebracht was naar de plaats, van- waar de bannelingen naar de verschillende kantonnementen werden gezonden, onder geleide van de opzieners, bleef plotseling een dier be- ambten voor hem staan, met een verbaasd ge- zicht. Neen, maar dat is onmogelijk riep de man op spottenden toon. Collivet sloeg even de oogen op, en een rilling ging hem door de leden. Heet je bijgeval niet Collivet? vroeg de opziener spottend. Ja. Neen, die is goed Dat treftHoe kom jij hier Collivet wendde het hoofd af. hokkelingen en 2 kalveren, samen 229 beesten, die alien vlug werden verkocht aan onveranderde prijzen. Schoondijke. In de Maandag gehouden raads vergadering werden benoemd tot onderwijzer aan de openbare school de heer C. Brakman te Nieuw- vliet en tot onderwijzeres mej. M. E. S. Roosendaal te Sluis. Amsterdam, 2 Aug. De rechtbank veroor- deelde heden Haas en Van Hall beiden wegens oplichting tot 3 jaar gevangenisstraf. Zondag zijn op het gehucht Driewegen onder Biervliet twee arbeiders plotseling gestorven. De eene, wiens vrouw naar de vroegmis was, viel van zijn stoel, zakte ineen, en was dood. Hij laat 5 nog jonge kinderen achter. De ander, een jonge man van 25 jaar en de kostwinner zijner ouders, stond in een herberg naar een plaat met vreemde muutspecien te kijken, gaf een snik en viel in eens dood neer. Nabij Draaibrug onder Oostburg, woei Zondagavond van een persoon, staande op het balkon van de tram, de hoed van'thoofd. Ten- einde deze op te rapen, sprong hij van de tram, met het gevolg dat hij met een been onder de wielen van den wagen terecht kwam. Het been was boven de enkel afgereden. De gewonde werd opgenomen en met de tram naar Oostburg vervoerd, waar in het stadhuis geneeskundige hulp werd verleend en later gebracht naar het roomsch-katho- lieke liefdadigheidsgesticht aldaar. Naar aanleiding van het bericht in de Midd. Ct., dat het spoorwegongeluk te Vlissingen op 1 Juni voorgevallen, hoogstwaarschijnlijk eene vervolging van den machinist op den trein waarmee dit gebeurde zal tengevolge hebben, merkt iemand in het Hbl. het volgende op De machinist heeft dus kans veroordeeld te worden, na zijn herstel. Het kan zijn dat de man schuld heeft. Men mag zeker niet aannemen dat gemeld verzuim opzettelijk geschied is, ergo verzuim door onachtzaamheid. Waaruit kan die onachtzaamheid ontstaan Natuurlijk door niet helder te zijn van hoofd. Wanneer is men op den dag het meest helder van verstand en daardoor het meest opmerkzaam 's Morgens gewoonlijk, na behoorlijke rust. Juist op dit punt wenschte ik de betrokken au- toriteiten, nu de rechter over het al of niet schuldig van den machinist zal moeten oordeel vellen, te wijzen. Zou het waar zijn wat men zoo vaak beweert, dat machinisten op treinen, personen die groote verantwoordelijkheid hebben, aan wier verstand, opmerkzaamheid en beleid het leven van honderden is toevertrouwd, te langen diensttijd en dus geen behoorlijke rust hebben, zoodat zij niet al tijd even opmerkzaam, m. a. w. klaar kunnen zijn. Daartegenover staat het feit, dat vele knappe en voor eene dergelijke betrekking zeer geschikte lieden op eene aanstelling wachten. Bij vermeer- dering van personeel zou dus in twee leemten voorzien worden 1°. het gevaar, waarin men zich begeeft, door te reizen in een spoortrein, bestuurd door machi nisten die geen tijd hebben voor behoorlijke rust 2°. gebrek aan plaatsing voor goed opgeleide, gediplomeerde machinisten. Uit Den Haag wordt gemeld dat het gerucht, als zou de Minister van Marine, Jhr. Roell, zijn ambt neerleggen, van alien grond ontbloot is. De Minister is eerst na zelf zijne begrooting voor het volgende jaar te hebben ontworpen, naar het buitenland vertrokken, in de verwachting die in het najaar zelf te kunnen verdedigen. De officier bij de rechtbank te 's Gravenhage heeft hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis dier rechtbank, waarbij Mr. P. J. Troelstra van rechtsvervolging werd ontslagen. Op een politiebureau te Rotterdam werd een dronken schildersknecht binnen gebracht. Ont- nuchterd zijnde bekefide deze zich ten nadeele van zijn patroon te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van gereedschap, welk gereedschap hij daarna, aan zijne kameraden verkocht had. Be- rouw over het gebeurde was oorzaak dat hij zichzelf bij de politie aangaf. Vlugge berechting. Donderdag had te Haarlem een man gebedeld. Maandagochtend Herken je mij niet Je bent kort van memorie Ik heet Jacquemin, vat je Na 't ontvluchten van Haudecoeur hebben ze mij overgeplaatst. Dat heb ik ran jou te danken, vat je En lacliend, maar met wraakzucht in de oogen, besloot hij Blij, je weer te zien, papa Collivet! Wij zullen schik hebben samen Zes maanden later kwam Collivet, die zich steeds onderworpen had getoond, plotseling in verzet tegen Jacquemin, die hem door allerlei plagerijen tot het uiterste dreef. In wilde woede ging hij den opziener te lijf, wierp hem ter aarde en worgde hem, eer men te hulp kon komen. Acht dagen later werd het doodvonnis aan Collivet voltrokken. EINDE. stond hij terecht. De officier requireerde 12 dagen hechtenis en 2 jaar opzendirg. De rechters staken even de hoofden bijeen en nog geen drie minuten later had de man zijn vonnis, dat luidde conform den eisch. Bij een landbouwer in Zevenwouden werden oude bessen, die op brandewijn getrokken waren in een schaal op tafel gezet, om de flesch met nieuwe bessen te vullen. In een onbewaakt oogenblik gebruikte een 2jarig kind zooveel van de bessen, dat het niet alleen erg drouken werd, maar binnen weinige oogenblikken overleed. De onwillige milicien Van Wendt is door den krijgsraad te Haarlem veroordeeld tot 8 maanden militaire gevangenisstraf. Zondagochtend omstreeks vijf uur werd door een paar Egmonders, ongeveer een half uur be- noorden Egmond, iets drijvende in zee opgemerkt, dat men eerst voor een stuk bout aanzag, doch naderbij komende een mensch bleek te zijn. Kort daarop haalde men een vrouw uit het water, die herkend werd als een Egmondsche vrouw. Daar alles aantoonde, dat zij kort te voren in het water was geraakt, werden dadelijk pogingen aangeweud om haar in het leven terug te roepen, doch alles bleek vruchteloos. Het was eene 22jarige vrouw, nog maar kort getrouwd, en in het bezit van een kindje van ongeveer twee maanden. De man was afwezig ter ba-ingvisscherij. In hare woning werd toen opgemerkt, dat haar bed en ook het wiegje van het kind den nacht te voren niet ge- bruikt waren, waarom door zeer vele Egmonders den ganschen voormiddagin de duinen naar het kind gezocht werd, dat eindelijk 's avonds dood aan het strand spoelde, op ongeveer een kwartier uurs bezuiden Egmond. Vermelding verdient, dat destijds de grootmoeder dezer vrouw in een waterput, en hare moeder in een sloot bij Egmond aan den Hoef zijn verdronken. Een avonturier Zaterdag liet een werk- jongen, zekere O., in de Vriesestraat te Dordrecht woonachtig, thuis een briefje achter, waarin hij van zijn ouders afscheid nam en meedeelde, dat hij naar zee ging. En werkelijk, hij voegde de daad bij het woord. Hij ging zeewaarts. Zaterdagmorgen halftwaalf ging hij bij den heer J. Mijuders, schuitenverhuurder, een schuit huren en voer weg. Hij gaf aan Mijnders op te beeten Bogert en aan den Riedijk te wonen. Amper was de jongen met de schuit er van door, of daar kwam op hooge beenen een broer van hem bij Mijnders aanloopen, vragende of hij geen schuit aan zijn jongeren broer had verhuurd. En toen het antwoord bevestigend luidde, ging de broer hem direct na, om echter na lang zoeken onverrichter zake terug te keeren. Zijn broer was weg Doodelijke ongerust- heid van de familie De politie werd in kennis met het geval gesteld, maar wat kon deze doen Reeds was men ten einde raad, toen o geluk 's avonds om halftien een jongmensch kwam aanroeien, dat van het hoofd tot de voeten zweette. Minstens aan elk zijner haren hing een zweetdrup- pelProvisie lag onaangeroerd. Een stuk kaas, wat brood Wat bleek Het was de vermiste Hij was door de Spoor- wegbrug gevaren, had toen net zoolang gedobberd, totdat hij niet meer wist waar hij zich bevond. En toen, toen was hij vanzelf met den vloed teruggedreven Wie er blijer was, Mijnders dat hij zijn schuit terug had of de ouders hun zoou, dien zij reeds in gedachten op de zee zagen ronddobberen, dat meldt de historie niet. Maandag voormiddag omstreeks lOf uur wist J. T., die, ter zake van verduistering, voor loopig aaugehouden en door de rechtbank te Leeuwarden tot eenige maanden gevangenisstraf veroordeeld was, toen hij per rijtuig door twee rijksveldwachters van het Paleis van justitie naar het huis van bewaring werd teruggevoerd, bij deze inrichting uit het rijtuig stappeud, zijne geleiders te ontsnappen, door in de stadsgracht te springen en naar den Grachtwal te zwemmen. Daar werd hij echter door een juist ter plaatse surveilleerend dienaar van politie onmiddelijk nadat hij aan wal was gekomen weder aangehouden en aan de rijksveldwachters overgegeven. Zondagnamiddag had te Leeuwarden een openbare vergadering plaats, uitgeschreven door het provinciaal Hogerhuis-comite en het landelijk comite tot invrijheidstelling van gebrs. Hogerhuis. Voor een talrijk publiek van mannen en vrou- wen (er waren p. m. 1000 menschen), trad ais spreker op mr. P. J. Toelstra, met het onder werp Het proces Troelstra-Hogerhuis in zake beleediging van den officier van justitie te Leeuwarden. Ofschoon van meening, dat wij in Nederland eene klassen-justitie hebben, wenschte hij een eeresaluut te brengen aan den president van den rechtbank in den Haag voor diens onpartijdige houding in deze zaak. Wat dat proces zelf be treft, meende spr., dat de Hogerhuis-zaak er eene schrede verder door was gekomen. Hij onderwierp o. a. de handelingen van de Leeuwarder politie en de verklaring van den officier van justitie te Leeu warden, dat de goede trouw van den getuige Hoitsema boven alien twijfel was verheven, aan scherpe critiek. Hij was overtoigd, dat de revisie van het Hogerhuis-proces moet komen. Voorts vestigde hij de aandacht op de belangrijke over-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2