liemengde berichten. De algemeene vergadering der Yredes-confe- rentie had Yrijdagmiddag om drie uren onder voorzitterschap van Z. Exc. den heer De Staal plaats. De heer Renault gaf de noodige uitlegging van de inleiding van de ^Overeenkomst voor de vrede- lievende regeling van internationale conflicten" en van de artikelen 58—61 van de overeenkomst art. 60, thans aldus luidende ,/De voorwaarden, waaronder de mogendheden die niet ter Internationale Vredesconferentie ver- tegenwoordigd waren tot de tegenwoordige over eenkomst kunnen toetreden, zullen het onderwerp vormen van een nader overleg tusschen de contrac- teerende mogendheden" werd aangenomen nadat de heer Renault overeenkomstig een besluit van de Commissie van redactie voorlezing had gedaan van eene rede van den heer Asser, voor- zitter dezer Commissie, in de vergadering van Donderdag ochtend. Deze redevoering gaf een uiteenzetting van de verschillende stelsels die waren voorgesteld en van de motieven die art. 60 in zijn tegenwoordigen vorm hebben doen aannemen. De inleiding en de andere artikelen werden eveneens aangenomen na eene korte opmerking van ridder Descamps. Jhr. Van Karnebeek gaf een mondeling overzicht van den arbeid der heeren Roth, Lyschen, De Me rev, De Bassly, leden der Commissie voor het ouderzoek der adressen. Door den Minister van Buitenlandsche zaken, den heer Mr. W. H. de Beaufort, is Zaterdagmiddag de volgende sluitingsrede gehouden Voordat de vergadering van heden worde ge- sloten, gevoel ik mij gedrongen u eenige woorden toe te spreken. De Nederlandsche regeenng heeft zich gelukkig geacht u bier te zieuzij heeft uwe beraadslagingen met de meeste belangstelling gevolgd en zij verheugt zich dat uwe werkzaam- heden vruchten hebben gedragen. Heeft de Vredesconferentie wellicht met de droomen van utopisten tot verwezenlijking kunnen brengen, men mag niet uit het oog verliezen, dat zij dit gemeen heeft geliad met alle samenkomsten van ernstige en oekwame mannen, die een prac- tisch doel beoogenheeft zij aan den anderen kant de sombere voorspellingen der zwartgalligen gelogenstraft, die in haar niets anders zagen dan een edelmoedig streven, geschikt om ondertegaan in de opsomming van eenige wenschen, juist daar- door heeft zij de juistheid van blik bewezen van den verheven monarch, die voor het nemen van het initiatief van zijne bijeenkomst heeft gekozen het gewenschte oogenblik. Ik wensch niet in dit oogenblik op het hooge gewieht der verkregen uitkomsten nadruk te leggen. Het is waar dat een algemeene overeenstemming omtrent het grondbeginsel van ontwapening niet is kunnen worden neergelegd in een practische for mule toepasselijk op de inwendige wetgevingen van de verschillende landen en in overeenstemming met hun zeer uiteenloopende behoeften. Herinneren wij ons ten dezen opzichte het woord van een uitnemend historicus, den hertog De Broglie, die eenige weken geledeu naar aanleiding van de Conferentie zeide Wij leven in een tijdperk waarin men meer rekening moet houden met de zedelijke uitvoering van een grooten maatregel dan met de stotlelijke en onmiddellijke gevolgen ervan. - Ongetwijfeld zal de zedelijke uitwerking van uwe beraadslagingen, thans reeds merkbaar, zich meer en meer doen gevoelen en niet in gebreke blijven op een tastbare wijze op de openbare meening in te werken. Zij zal op krachtige wijze de Regeeringen te hulp komen in hare pogingen om tot eene oplossing te geraken van dat vraag- stuk der beperking van de bewapeningen, dat de groote en gewettigde bemoei'ing der staatslieden aller landen zal blijven. Vergunt mij, alvorens te eindigen, de hoop uit te spreken dat Z. M. de keizer van Rusland, in eene hernieuwde geestkracht om het groote werk dat hij ondernomen heeft voor te zetten, den meest krachtigen troosl moge putten voor de groote en wreede beproeving welke hij heeft doorstaan. Voor ons zal de herinnering aan uw verblijf alhier immer een lichtpunt blijven in de geschied- boeken van ons land, omdat wij de stellige over- tuiging bezitten dat dit verblijf een nieuwe aere heeft geopend in de geschiedenis der internationale betrekkingen tusschen de beschaafde volkeren. Hulde bracht de heer Staal aan raporteurs en aan het secretariaat voor den moeitevollen, nauw- keurigen arbeid, gaf daarna een overzicht der werkzaamheden, constateerde de aanneming vau den wensch der beperking van militaire lasten, der humanitaire voorstelleu door de tweede com missie onderzocht, toepassing op zeeoorlogen van de beginselen der Conventie van Geneve en met voortzetting van den arbeid voor 25 jaar door keizer Alexander II te Brussel ingewijd. Het geven van vaster vorm aan wetten en gebruiken bij oorlog te land. Vooral legde hij nadruk op den arbeid, die een nieuwe aera opent op het gebied van volkenrecht namelijk voor vredelievende regeling van internationale geschillen. De heer Staal eindigde met een treffende peroratie, waarin hij zich geluk wenschte aan het einde der loopbaan, aan den avond van zijn leven een nieuw verschiet zich te zien openen voor het welzijn der menschheid en een blik te kunnen werpen in de lichtstralen der toekomst. Op voorstel van Burg, en Weth. heeft de raad der gemeente Helder besloten aan eene com missie van vijf leden uit zijn midden op te dragen de op 11 dezer in district II ingeleverde stem- biljetten voor den gemeenteraad te openen en te onderzoeken. Zooals men weet, werden door het steinbureau alle ingeleverde biljetten van onwaarde verklaard, omdat de namen der candidaten daarop niet in alphabetische volgorde voorkwamen. Daar de kieswet niet in een geval als dit voorziet, heeft de Raad er nu, in overleg met Gedep. Staten deze mouw aangepast. Heden zou de opening in het openbaar plaats hebben. Een Belgisch blad bevat de volgende zeer ernstige beschuldiging tegen den Belgischen Minis ter van landbouw, den heer De Bruyn. Diens gansche grenspolitiek, ten opzichte van het Hollandsche vee, zou niets anders beoogen, dan het bevoordeelen van eenige groote veehan- delaars, ten deele familiebetrekkingen van den Minister. Zoodra dezen hun vee voor de markt gereed hebben en tot hooge prijzen willen ver- koopen, volgt doorgaans het bericht der grens- sluiting wegens ziekte van het vee in Nederland. Zijn ze hun beesten kwijt, dan wordt het Hollandsch vee weer gezond verklaard er worden faciliteiten voor den invoer in Belgie afgekondigd en de betrokken handelaars worden zelfs daarvan in kennis gesteld voor het bericht in de Mouiteur staat, opdat zij gemakkelijker en goedkooper kunnen inslaan. Op die wijze worden de kleine handelaars, de slagers en ten langen leste de verbruikers voor 25 pet. op de vleeschprijzen benadeeld, ten behoeve van de door de Regeering begunstigde Belgische veehouders. TER NEUZEN, 31 Juli 1899. 't Loopt ffde Buiten-Societeit" alhier tot nu toe bijzonder mee. De concert-avonden troffen steeds mooi zomerweer, zoo ook gisteravond. De opkomst der leden met hunne dames was dan ook zeer groot, waartoe natuurlijk niet weinig bijdroeg de omstandigheid, dat een concert zou gegeven worden door het Koninklijk harmonie- gezelschap ,/St. Cecilia" van Eecloo, directeur de heer P. van Acker, ruim 40 executanten sterk. Door hetgeen omtrent dit muziekkorps bekend was, waren de verwachtingen hoog gespannen, ook om hetgeen het program ma beloofde en die ver wachtingen zijn niet beschaamd het succes dat het gezelschap behaalde met de uitgevoerde nummers was groot. Natuurlijk heeft een harmonie veel voor op een fanfarenkorps door de wisseling derklan- ken, maar toch kon iedereen dadelijk bemerken dat den bezoekers iets werd te genieten gegeven wat niet dikwijls voorkomt. Uit het Neerland's volks- lied, waarmee het concert werd geopend, was dit nog niet zoo direct te bespeuren, doch zoodra de eerste tonen klonken van de Hongaarsche marsch van Kowalsky was ieder geheel oor en zoo werden ook de verdere nummers van het programma met groote belangstelling gevolgd en de uitvoerders door algemeene toejuichingen beloond. Zonder verdere uitweiding meenen we den al- gemeenen indruk aldus te kunnen samenvatten in deze woorden //Die perzik smaakt naar meer." Voor rekening van ingelanden van den Goesschenen den Sluispolder zal bij den Vingerling albier, op eenigen afstand vau den Westelijkeu kanaaldijk, eene weegbrug worden geplaatst in concurrentie met die van particulieren, op den berm van den grind- en keiweg op den kanaaldijk bestaande. Voor het acte-examen landbouwkunde, lager onderwijs, is geslaagd de heer F. C. Zonnevijlle te Axel. Vrijdag slaagde te 's Gravenhage voor het examen hoogduitsche taal, lager onderwijs, de heer P. J. van Aartsen van Zuidzande. Philippine. Nu de bedijking zoover is ge- vorderd, dat doorbraak bijna niet meer denkbaar is, zijn de meeste ploegen werkzaam aan het kanaal. Het werk vordert goed en men hoopt nog voor den winter zoover te komen, dat alleen nog uitdieping van haven en spuiboezem overblijven. IJzendijhe. De heer L. B. Onnes, predikant alhier, heeft het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Venhuizen (N.-H.) aangenomen. kamer en kon niet zien, dat de portiere even bewoog. Zonder eenige inleiding sprak Mane eensklaps Gij hebt me lief, zooals ge beweert. j Ja 1 ik heb je lief.A1 doodde je mij, 'tzou mij een gunst schijnen. Ge zijt zeer schuldig jegens mij. 't Is waar.ik had je te lief Ge zijt ook schuldig jegens uw dochter, die dood is. Er kwamen tranen in de onheilspellende oogen van den misdadiger. Helaas o, als ik had geweten. stamel- de hij. Ik had Suzanne lief, zooals ik nooit meer iemand zal liefhebben, vervolgde zij. Hij boog nog dreper het hoofd. W aarom zei ze hem dat Welke wraak had ze voor hem bereid Ik ben nu alleen, sprak zij zachtik schuw die eenzaamheid. Ik wenschte iemand bij mij te hebben, met wien ik over haar kan spreken. Hij hief 't hoofd op; had hij goed gehoord Was er hoop voor hem Marie, wie kan beter dan ik spreken over het arme kind O, Marie 1 speel niet met mij mag ik je weerzienwil je bij mij blijven Misschien 1 maar op eenige voorwaarden. O, ik neem alles aan De aandoening was zoo hevig, dat hij een oogenblik als verblind was. Doeh de uitdrukking in hare oogen veranderde eensklaps er sprak een diepe droefheid uit. Zeg, welke zijn die voorwaarden vroeg hij, daar zij zweeg. Ik wil niet meer als een slavin aan je zijn overgeleverd. Als gij mij bedreigt, wil ik u op mijn beurt kunnen bedreigen eu u tot rede brengen. 0, Marie, al wat je wilt. Ik ben bang. Ik zweer je. Ik ben bang voor udat'heeft mij vroeger uit uw huis verdreven dat heeft mij teruggehou- den, als ge kwaamt smeeken dat ik er zou terug- keeren ik ben bang, omdat ik bijna het offer ben geworden van uw waanzinnige jalouzie omdat ik weet, dat die jalouzie op zekeren dag u heeft gedreven tot een misdaad Marieriep hij, zich verschrikt oprich- tende. Denkt ge, dat ik niet weet, wie de ware moordenaar van de Beaupreault is Zwijg, Marie, zwijg Wie heeft je dat gezegd Gij zelf hebt, toen ge bij mij kwaamt in de avenue Friedland, mij de waarheid doen ver- moeden. Hij liet het hoofd hangen, verslagen overwonnen. Gij begrijpt dus, waarom ik mij van te voren wil wapenen tegen uw blinden hartstocht P Hij uitte een kreet van woesten toorn. Je wapenen Daartoe heb je 't recht. Maar om wie heb ik die moord gepleegd Om jouWat dreef mij anders dan de liefde voor jou Een poos lang verloor ik je uit het oog. toen vernam ik door een toeval, dat je de minuares waart van hem!... ik bespiedde je ik stierf bijna van woede. En langzaam rijpte in mij de wensch, mij te wreken.O, dat was een tijd van vreeselijk lijden voor mij 1 Ik moest mij houden als een trouw en braaf dienaar. hij had voile vertrouwen in mij hij volgde blindelings mijn raad. ik maakte hem al zijne schurkenstreken gemakkelijk.ik leidde hem met zekere hand in het verderf.dat was mijn vreugde, mijn vol- doening. ik dacht er niet aan, hem te dooden ik verwachtte, dat hij 't zelf we] zou doen, als t zoo ver was, dat hij geen uitweg meer zag Iemand te Scherpenisse hoorde gedurende dezen zomer achter het behang in zijn kamer voortdurend een buitengewoon geritsel. Meenende dat daar muizen huisden, stelde hij verschillende pogingen in't werk om ze te vangen, doch tevergeefs. Toen het behang weggenomen werd, kwamen er juist op een plaats, waar een kachelbuis in den muur zat, niet minder dan een 40tal vleermuizen voor den dag, die, toen de deur werd geopend, alle wegvlogen. Deze dieren waren van buiten door de buis achter het behang geraakt. Bij den officier van justitie te 's Graven hage is (volgens de Haagsche Ct.) een brief ont- vangen van zekeren J. D. Wapperoin, tijdelijk in het huis van bewaring in Den Haag vertoe- vende, waarin deze verklaart de dader te zijn van den dubbelen moord te Berkel op den 74jarigen rentenier M. Ripping en diens 64jarige huis- houdster G. Yrieling in den nacht van 16 op 17 Jauuari van dit jaar bedreven. Deze J. D. Wapperom is 21 jaar oud, los werkman, en werd 15 Juni j.l. door de Rotter- damsche rechtbank veroordeeld tot 3 jaar gevan- genisstraf wegens diefstal, door inklimming, van 2 lampen uit een onbewoond buitenverblijf aan den Katendrechtschen Lagendijk te Rotterdam welk vonnis Donderdag der vorige week in hooger beroep door het gerechtshof in Den Haag be- vestigd werd. Wapperom is thans overgebracht naar de ge- vangenis te Scheveningen. Yrijdagnamiddag is op den Amstel bij Amsterdam een roeibootje omgeslagen, waardoor de twee er zich in bevindende personen te water geraakten. Een hunner zonk, ofschoon hij kon zwemmen, terstond naar de diepte, zoodat veronder- steld wordt dat hij door schrik of kramp bevangen werd. Ofschoon spoedig aan wal gebracht, waar de drenkeling nog teeken van leven gaf, overleed hij kort daarna. De ander klemde zich aan de roeiboot vast en kwam er met een nat pak af. Als waar gebeurd meldt de //Tel." het volgende In eene plattelands gemeente Werd's nachts om half drie een eerzaam tabaksverkooper met groot misbaar opgescheld. In allerijl, meenende, dat er op zijn minst brand was, vloog hij naar beneden, maar toen hij de deur opende klonk het geruststellend //Mag ik voor 4 centen tabak", 't Was een boertje, dat met een voer hooi op weg was en het dorp passeerde. De winkelier, die nu toch eenmaal op was, gaf al pruttelend het gevraagde, doch bij het scheiden van de markt, bemerkt ons boertje dat hij geen geld had. //Ik zal oe de centen wel aanbrengen," beloofde hij enhij hield zijne belofte. Een volgenden nacht, weer tegen half drie, werd de winkelier opnieuw door ons boertje opgescheld, die hem nu ver- zocht de centen maar in de brievenbus te doen. Vrijdagnacht hebben dieven huisgehouden in de redactie- en administratie-bureaux van het ,/Centrum" aan den Singel te Amsterdam. Daar de kas bij sluiting der bureaux wordt medegenomen, vonden de dieven, na aan lessenaars en schrijftafels te hebben gescharreld en gebroken en heel wat papieren overhoop te hebben gehaald, slechts wat kleingeld en postzegels van hunne gading. De gelegenheid, dat te Loosduinen een on- geval bij het baden is voorgekomen, wordt door Belgische bladen, blijkbaar eenigzins in de war met de aardrijkskunde, aangegrepen om de badplaats Scheveningen in miscrediet te brengen, door te vermelden dat daar geen redders of reddingsmid- delen aanwezig zijn, en het personeel van een reddingsboot te Loosduinen woont. De bladen die dat vermelden zullen eens nauwkeuriger de kaart moeten nazien. Verleden week ging een 18jarig, zeer op- passend jongeling, in den Eem te Amersfoort baden, Hij schijnt in de biezen verward te zijn geraakt. ten minste plotseling hoorden zijne makkers hem om hulp roepenvoor zij hem echter konden bereiken, was hij reeds verdronken. Zijn lijk werd een paar uur later onder Hoogland opgevischt. Kort geleden stierf zijn moeder onverwacht; in haar plaats hielp hij door het venten met groenten in de behoeften van het vrij groote gezin voorzien, zoodat de vader radeloos van smart is, nu hij zich ook zijn oudsten zoon ontnomen ziet. Maar zijn lafheid besliste anders Hij wilde vluchten zijn vrouw wilde recht aan hem doen, en ik kwam juist op het oogenblik, dat hij haar terugstiet en zij bewusteloos op den grond viel Ik raapte de revolver op, schoot en raakte, 't Toeval wilde, dat de justitie zich vergiste. De rest weet gij. Dat was mijn misdaad om jou. Marie Wil je nu bij mij komen Ik herhaal ik ben bang voor je Maar ik gevoel toch eenig medelijden Spreek wat moet ik doen om je gerust te stellen Schrijf de bekentenis op en geef die aan mij. Wil je mij verraden Neen ik wil alleen, dat de vrees voor de justitie je in bedwang zal houden, als ik weder je vrouw geworden ben. Ik wil mij verdedigen tegen je liefde, als die je tot waanzin drijft. SchrijfDaar is papier en inkt. Werktuigelijk gehoorzaamde hij. Marie stond achter hem haar hart klopte hevig, nu de ont- knooping naderde als om moed te scheppen, keek zij onwillekeurig naar de portiere. Op dit oogenblik had Collivet reeds geschreven ,/Ik beken, den heer de Beanpreault gedood te hebben 1" Hij sidderde, toen hij die woorden zag staan. Zij leverden hem over aan die vrouw wier onver- zoenlijke haat hij nog vreesde, toen hij voor eenige minuten deze woning betrad. Een oogenblik richtte hij 't hoofd op, en bij toeval viel zijn blik in een spiegel, welke het beeld van Marinette weerkaatste. Hij bemerkte haar )h naar de portiere. en aanstouds kwam zijn wan- trouwen boven. Hij sprong op, keerde zich snel om en vatte Marie bij de polsen, die hij zoo hevig omklemde, dat zij het bijna uitschreeuwde van pijn. Maar zij behield haar koelbloedigheid en vroeg Is dat de manier om mij gerust te stellen Je speelt met mij 1 hijgde hijwij worden beluisterd. In plaats van mij de polsen bijna te breken, was 't beter, u te overtuigen, dat ge u vergist. Hij liet haar los, trok een revolver uit zijn zak en liep naar de portiere. Ik zal mij tenminste verdedigen.En als je mij een strik hebt gespannen, vermoord ik je Met een ruk sloeg hij de portiere open. maar dadelijk deinsde gij terug. Drie mannen groetten hem glimlachendLoiseau en Chaumont hielden hunne pistolen op hem gericht, en de chef sloeg hem met een stok zijn eigen wapen uit de hand, eer hij kon schieten. Collivet brulde als een wild dier, en sprong met opgegeven vuist op Marinette toedoch eer hij haar kon treffen, hadden de agenten hem stevig van achteren gegrepen en voelde hij de boeien om zijne polsen. Bedaard, zei Loiseau houd je gemak, Collivet 1 De chef nam het papier op van de tatel, las het en stak het in den zak. Is niet onderteekend, zei hijmaar dat hindert niet wij hebben genoeg gehoord. Vooruit Men moest Collivet voortduwen naar de deur; hij had al zijn geestkracht op dat oogenblik verloren. De mannen groetten Marie beleefd en de chef maakte haar een compliment over haar koelbloedig heid. Zij antwoordde niet; maar toen ze weg waren, fluisterde zij Ik heb Suzanne gewroken 1 (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2