De heer Van der Moer zegt dat dit voor hem geen bezwaar is. Hij heeft al meer gezegd dat de maatschappij de gemeente geen gunst bewijst met de exploitatie, maar dat zij integen- deel een gunst geniet door het verkrijgen der vergunning. Wat nu het op zegel schrijven der voorwaarden betreft, dit beteekent niets, daar onderhandsehe akten, zoolang zij niet geregistreerd zijn geen zekerheid van dagteekening hebben. Bij kwestie's moet men de akte eerst laten registreeren, wat dan ten koste der gemeente zou kunnen komen. Verschillende leden zouden de kosten eener akte willen doen komen ten laste der maatschappij. De heer Moes acht noodig zooveel mogelijk waarborgen met de minste kosten. De heer Van der Moer weet niet of het aan te bevelen is eene notarieele akte te vorderen, wanneer de maatschappij daar tegen is, omdat deze toch niet zooveel meer waarborg biedt. Hij blyft bij zijn gevoelen liever de zaken te willen scheiden. De heer VisserAls men dat gaat doen zal het weer heel wat moeite kosten om alles uit elkaar te doen, wat ik onraadzaam acht. Maar eene notarieele akte geeft toch meer waarborgen dan een onderhandsehe. Na nog eenige opmerkingen brengt de Voorzitterin omvraag een voorstel om thans genoegen te nemen met eene onder handsehe akte, onder voorwaarde dat de Maatschappij op eerste aanzegging van het geineentebestuur, wanneer dit het noodig oordeelt, ten hare koste eene notarieele akte moet laten maken Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. De VoorzitterThans is er nog eene zaak in verband met de electrische verlichting en welhet technisch toezicht over den aanlcg. Door het vervallen der eerste voorwaarden was ook het contract met den heer Van Doom afgeloopen, wien het hem toekomende salaris is uitbetaald. Nu hebben B. en W. den heer Van Doorn gevraagd welke voorwaarden hij stelt, indien het technisch toezicht wordt bestendigd. Het Dag. Best, heeft evenwel die vraag niet gedaan omdat het meent dat dit toezicht bepaald noodig is. Het is toch in het belang der Maatschappij zelf de geleidingen goed aan te leggen, waarom B. en W. het onnoodig achten een controleur aan te stellen. De heer Van Doorn heeft als voorwaarde gesteld een salaris van f 50 per maand zoolang de aanleg duurt benevens reis- en verblijtkosten, en nadat de exploi tatie zal zijn aangevangen f 15 benevens reis- en verblijf- kosten voor iedere keer dat hij naar hier moet komen of advies gevraagd wordt in zake de verlichting. Ik vind die eischen nog al hoog en wie weet hoe lang de aanleg duurtdat kan wel een bedrag worden, voor toezicht van f 1000, 1500; waar is de grensHet Dag. Best, stelt dns voor te verklaren dat technisch toezicht onnoodig wordt geacht. De heer VisserDat zijn eigenlijk twee zaken, want al kost dat toezicht veel, daarom is het nog niet gezegd dat het onnoodig is. Men zou ook eens bij eenen anderen technicus kunnen informeeren, er zijn er misschien wel die 't voor minder willen doen. Ik acht toezicht noodig, met het oog op het gevaar dat er aan verbonden is, wanneer de geleidingen niet goed zijn aangelegd en ook om toe te zien of ze na verloop van jaren zich ook nog in goeden staat zullen bevinden. De Voorzitter: Dat laatste zal een controleur toch wel niet kunnen nagaaniets anders is het waar sprake is van gevaar. Maar het is in 't eigen belang der Maatschappij alles goed te maken. De heer Van der Moer merkt op dat het wel toevallig is dat er nu juist in de laatste dagen nogal eens ongelukken voorvallen door electrische geleidingen, meestal door 't breken van draden naar hij vermeent werd in Nederland bij iemand door de geleiding brand veroorzaakt. De Voorzitter stemt dat toe. Het is natuurlijk van groote beteekenis dat de draden goed worden aangelegd en ge'isoleerd worden, maar het belang der maatschappij zelf eischt dat goed te doen. Zij bezit zelf ook een ingenieur-electricien, die natuurlijk de gevaarlijke punten ook wel zal kennen. En wat nu gevaar betreft dat kan men niet altijd voorkomen, daaraan staat men steeds bloot, men kan een arm of been breken door op de wandeling over een steentje te vallen. De heer Van den Hoek meent dat men zou kunnen wachten met het aanstellen van een deskundige tot de zaak eenmaal goed aan de gang is. Dan zou men eens kunnen zien en hij zou daarom nog maar eens willen wachten om de voorwaarden van den heer Van Doorn te beantwoorden. De heer Van der MoerWe dienen ook zekerheid te hebben, ofschoon het tegen haar belang is als de maatschappij 't niet goed maakt. Er is echter nu al over de twee honderd gulden aan den heer Van Doorn betaald en dan komt het toezicht nog eensdat zijn allemaal zaken waarover vroeger, bij het berekenen van den kostenden prijs, niet gesproken is. De heer Wieland merkt op dat er altijd van die zaken achteraan komen de menschen die gaan bouwen ondervinden het allemaal. Besloten wordt voor 't oogenblik geen deskundige aan te stellen. 1(1. Bouwen bergplaats terrein school C. Wegens den onvoldoenden toestand van het ziekenhuis, die nog verergerd wordt door het gebruik dat er van gemaakt wordt om materialen te bergen die nog gebruikt kunnen worden, maar waarvoor andere bergplaats ontbreekt, werd in de vorige vergadering door het Dag. Best., in overeenstemming met het advies der Commissie van Fabricage, voorgesteld een gebouwtje te plaatsen op het terrein aan school C, waarvan de kosten zijn geraamd op f 687. Bit gebouwtje zou dan benut worden voor materialenmagazijn, berging van blusch- materieel en werkplaats voor de stadsarbeiders. Het voorstel ondervond bedenking, terwijl verschillende leden voor aanhouding waren en ook over een andere plaats gesproken werd. Het voorstel van het Dag. Best, om tot bouwen over te gaan werd verworpen. De Voorzitter stelt dit voorstel opaieuw aan de orde en vraagt of soms een der leden eene andere plaats weet om het gebouwtje te plaatsen. De heer Moes vraagt of dat gebouwtje wel zoo noodig is. Buitendien heeft hij bezwaar om't daar bij school C te plaatsen, daar er dan misschien geen voldoende plaats meer overblijft voor het vergrooten der school. De heer Van den Hoek Er blijft nog wel plaats voor het aanbouwen van 3 nieuwe lokaten. De Voorzitter verklaart het ongewenscht bij gebrek aan plaats in de scholen lokalen aan te bouwen. Dan zou men eene nieuwe school moeten stichten, lenzij men paralelklassen kon vormen. Het onderwijs dat op de scholen gegeven wordt is nu zuiver klassikaal. De heer Moes wijst er op dat te Middelburg ook scholen met meer dan 6 lokalen zijn. De Voorzitter beaamt dit. In Vlissingen ook, maar dan heeft men paralelklassen. d. w z. klassen waarin hetzelfde onderwijs gegeven wordt. Als de kinderen van een leerjaar niet alien in eene klasse kunnen zitten, kan men eene paralelklasse vormen en dan is aanbouw van lokalen voldoende. Wanneer evenwel verschillende klassen te weinig ruimte bieden gaat dit niet omdat dan in een lokaal verschillend onderwijs zou moeten gegeven worden. De heer Wieland zou liever de zaak nog maar eens wat afzien. De Voorzitter moet ontraden om het ziekenhuis nog langer zoo te laten liggen. Wanneer we eens zieken krijgen die verpleegd moeten worden, waar moet men die dan opnemen In een besmet lokaal Want het is daar een rommel, daarvan kan men zich overtuigen wanneer men een kijkje gaat nemen. Laat ons toch zegt spreker het verwijt trachten te ont- gaan, dat we niet goed voor de zieken zouden zorgen. Door den voorgestelden bouw heeft men het voordeel dat het zieken huis in orde wordt gebracht en dat er eene bnndspuit op Java aanwezig is De heer Van der Moer Ik sprak de vorige vergadering nog van het huisje van de militairen in 't Nieuwediep. Is daarnaar geinformeerd. De Voorzitter Daarover is wel gesproken maar niet gezegd door wie dat zou geschieden ik heb het niet gedaan. Maar wanneer men dat gebouwlje kon krijgen, kon men weer gee» spuit plaatsen op Java. De heer Van der Moer zou er geen bezwaar in hebben om voor het bouwen van een spuilhuisje gelden toe te staan. De Voorzitter wijst er op dat de stadswerkliedcn nu zoo wat een werkplaatsje hebben in de keuken van het ziekenhuis. Maar dan zouden ze een goede werkplaats hebben, men kreeg een bergplaats voor een spuit op Java en de nu in het spuithuis in den weg staande karren, terwijl er nog plaats blijft voor berging van materialen, dan had men drie vliegen in een klap. De heer Van der Moer maakt bezwaar tegen de plaats, voor materialenmagazijn aangewezen, omdat deze zoover uit't centrum der stad is verwijderd. De heer Van den Hoek acht een werkplaats voor de arbeiders geheel onnoodig. De werkzaamheden die ze daarin zouden moeten verrichten, kan men over het algemeen voordeeliger aan een aannemer opdragen, terwijl er buiten genoeg werk voor hen te vinden is. De Voorzitter merkt op dat onlangs door hen slangen der brandspuit gerepareerd zijn, waar de menschen bepaald een plaatsje voor noodig hadden. De heer Moes Zouden we dat militaire gebouwtje niet in huur kunnen krijgen De Voorzitter: Voor hoelang De heer WielandEr is ook al eens bedenking gemaakt of het ziekenhuis daar wel op een goede plaats staat, zoo op den Noordenwind, terwijl er geen achteruit aan is. Was het daarom niet beter eens af te wachten of we daarvoor wat beters kunnen krijgen. Dan had men meteen een werkplaats. De heer Van der Moer zou dan een bergplaats op Java willen bouwen voor het plaatsen eener spuit, het is daar eene bevolkte buurt, terwijl de grootste uitbreiding der stad naar die zljde te wachten is. De heer Moes acht het niet zoo hard noodig op Java een spuit te plaatsenhet kan maar een kwestie van enkele minuten zijn of men de spuit op Java, dan wel uit de tegenwoordige bergplaats moet halen. Verschillende leden zijn het daarmee niet eens, met het oog op het passeeren der brug over het kanaal, die somwijlen ook zou kunnen openstaan. De heer Van den Hoek Als we besluiten om op Java een spuit te plaatsen kunnen we ook wel 't heele plan uit- voeren want dat zal dan maar een kleinigheid meer kosten dan 't bouwen van een spuithuis. Dan zal ik wat de werk plaats betreft er ook maar overheen stappen. De heer Van der Moer dacht dat voor een 1O0 wel een spuithuisje kon gebouwd worden. De heer V an den Hoekf 400 't Moet in steen opge- trokken worden. De heer Wieland Dan verschilt het weinig meer met het geheele plan. Als we dus noodig oordeelen een spuit op Java, moeten we 't maar heelemaal uitvoeren. De heer Visser maakt ook bezwaar tegen de uitvoering omdat er geen post voor op de begrooting is uitgetrokken. In de laatste vergadering van de Commissie van Fabricage werd hem gezegd dat geen gelden meer beschikbaar waren voor de toegezegde verbetering der Noordstraat, en die verbetering zag hij liever uitgevoerd dan de voorgestelde aanbouw. De Voorzitter acht de zaak, als in verband staande met het ziekenhuis, zeer urgentook de verbetering der straat is urgent, maar spreker heeft toegezegd dat er op de vol- gende begrooting een post voor bestrating zou gebracht worden, wanneer men op de hoogte was welk bedrag daarvoor kon vrijkomen, dat dan missschien voldoende zou blijken voor de geheele afwerking der Noordstraat, zooals nu na het opmaken der rekening ook wel het geval is. In dit jaar zou dan nog met de uitvoering kunnen worden aan gevangen. De heer VisserEr stond dit jaur een post op de be grooting voor gedeeltelijke vernieuwing en nu meen ik dat gezegd werd dat die som reeds voor andere doeleinden ge bruikt is. De Voorzitter verklaart dat gezegd is dat geen geld meer beschikbaar was voor het uitvoeren der geheele vernieuwing. Da heeren Wieland en Van de Velde verlaten de vergadering. Het voorstel van het Dag. Best, tot het bouwen van een materialenbergplaats op Java wordt hierna met 9 tegen 1 stem, die van den heer Harte, verworpen. De heer Moes verlaat de vergadering. 11. Herstellingen school B. De Voorzitter stelt namens het Dag. Best, voor de op de begrooting uitgetrokken som van f 247,4B| voor vernieuwing van het houten hekwerk aan school B en achter het Nieuwe diep daarvoor niet te verwerken, maar deze som, met een goede honderd gulden er bij, te verwerken voor het vervangen van het rasterwerk voor school B over eene lengte van 49,20 M. door een ijzeren hekwerk. Het rasterwerk achter het Nieuwediep zou dan kunnen gerepareerd worden met het van school B afkomende oude materieel. De voor uitvoering van het werk ontvangen opgaven voor verschillende wijze van uitvoeren loopen uiteen van 4,80 tot 6,40 per strekkende Meter. De heer Van den Hoek vraagt om de teekening van het bedoelde hekwerk, daar der Commissie van Fabricage niets van dat plan bekend is. Na inzage der teekening verklaart hij dat neuten op 2,60 M. afstand veel te ruim genomen is. Hij acht plaatsing van een ijzeren hek onnoodig, wanneer men het bestaande rasterwerk wat laat zakken kan het er nog wel een jaar of acht staan. De heer Van der Hooft betwijfelt of het contract met oorlog wel toelaat dat het rasterwerk lager gemaakt wordt. De heer Van den Hoek meent dat zulks niet verbodon is, 't is daar overal maar 1 M. Hij acht het gewenscht de zaak aan te houden, daar deze onvoldoende is voorbereid. De Commissie van Fabricage weet er niets van en zonder onderzoek kan hij er zijne stem niet aan geven. De Voorzitter merkt op dat men toch geen onderzoek be- hoeft te doen om te verklaren of men een ijzeren hek beter vindt dan een houten. De zaak is door het Dag. Best, voor bereid en bij aannamo wordt de Commissie van Fabricage natuurlijk over de uitvoering gehoord. De heer Van den Hoek meent dat dit weinig meer be teekent, als reeds het plan is opgemaakt; z. i. had de Commissie gehoord behooren te worden alvorens 't in den Raad kwam. De heer Harte zegt dat het Dag. Best, het plan heeft voorbereid waar dient dit college anders voor De Voorzitter zegt dat er nu alleen kwestie van is of de Raad goedvindt het rasterwerk in plaats van met hout te vernieuwen met ijzer. Wordt dit goedgevonden dan wordt het plan in handen der Commissie gesteld, terwijl na uitbrenging van haar advies de Raad kan oordeelen welke wijze van uitvoering hij verkiest. De heer Van den Hoek Zoodat het dan nog eens in den Raad moet komen Dar. was het toch eenvoudiger ge- weest om dadelijk het gevoelen der Commissie te vragen. De heer Van der Moer vindt het zoo eene goede behandeling der zaak, want wanneer de Raad tegen het plan is, zou het werk der Commissie vergeefs geweest zijn. De heer Van den Hoek: Dat zou de eerste maal niet zijn en daarvan wordt ook niets gezegd. Na nog enkele opmerkingen wordt het voorstel van het Dag. Best, om het rasterwerk voor school B te vervangen door een ijzeren hek aangenomen met 6 tegen 3 stemmen. Voor de heeren Harte, De Feijter, Van der Hooft, Van der Moer, Grenu en Deestegen de heeren Visser, De Koeijer en Van den Hoek. 3. Wijziging gemeentebegrooting voor 1899. De Voorzitter stelt namens het Dag. Best, voor op de begrooting voor 1899 onder de uitgaven een post op te nemen van 50 voor salaris van den beambte belast met het uit- reiken van vervolgingsstukken in zake plaatselijke belastingen, wiens salaris op die som is bepaald, en f 35 voor de vroeger plaats gehad hebbende schatting van gemeente-eigendommen, samen f 85, met welk bedrag de onvoorziene uitgaven dienen verminderd te worden. Z. h. s. aidus besloten. 13. Beschikking post onvoorziene uitgaven gemeentebegroo- ting 1899. De Voorzitter stelt namens het Dag. Best, voor op den post voor onvoorziene uitgaven op de begrooting voor 1899 te bc- schikken voor eene som van f 42,90, ter voldoening der kosten van het aanschaffen eener nieuwe kadastrale kaart. Z. h. a. aangenomen. 14. Request aan den Minister van Binnenlandsche zaken in zake heffing hoofdelijken omslag. De Voorzitter stelt namens bet Dag. Best, voor een adres te zenden aan den Minister van BiDnenlandsi-he zaken, waarin Z.Excellemie om overwegende redenen verzocht wordt het daar- heen te willen leiden dat bij wijziging van art. 243 der ge- meentewet eene zoodanlge regeling worde getroflen, dat malige progressie mogelijk is. De Voorzitter deelt mede dat door de vereeniging van Burge- meesters, Seeretarissen en Ontvangers een dergelijk adres wordt verzonden, maar dat het wenschelijk werd geacht dat ook de gemeenteraden zooveel mogelijk van hunnen wil deden blijken. De heer Van der MoerZooals uit de Kamerverslagen ge- bleken is zal de wet toch gewijzigd worden. Niet alleen de Minister, maar ook de meeste Kamerleden zijn wel overtuigd van de wenschelijkheid tot behoud van progr ssie. De Voorzitter merkt op dat door het inzenden van adressen dienaangaande de positie van de voorstanders in ieder geval versterkt wordt. Z. h s. aid us besloten. 15. Omvraag. De heer Van der Moer komt nog op zijne vraag terug om een rapport over de op de scholen gehouden openbare les. Al staat dit nu niet precies in de verordening omschreven, zoo is het toch natuurlijk bij de vaststelling de bedoeling geweest dat hetzij Burg en Weth., hetzij de schoolcommissie, die er toen nog niet was, maar aan wie het toezicht over de scholen is opgedragen, een rapport zouden uitbrengen. Spreker wenscht daarom voor te stellen dat de Raad de Commissie alsnug uit- noodigt om een rapport in te zenden. De Voorzitter moet opmerken dat de verordening niet voorschrijft dat een rapport wordt uitgebracht, waarom het Dag. Best, daaraan dan ook niet heeft gedacht. De heer Van der Moer meent dat in ieder geval aan de Commissie toch nog om een rapport gevraagd kan worden. De Voorzitter wijst er op dat de verordening zegt dat het Dag. Best, de openbare les moet houden en dat de Commissie dus meer als belangstellende de les heeft bijgewoond. De heer Van den HoekMaar zou er dan bezwaar tegen zijn dat het Dag. Best, een rapport uitbracht. De Voorzitter verzekert dat dit niet meer kan. Voor het opmaken van een rapport moeten aanteekeningen worden ge houden en dat is niet geschied. Spreker geeft in overweging om, mocht een rapport noodig geoordeeld worden, daannee te wachten tot het volgend jaar, maar nu geen beoluit to nemen van terugwerkende kracht. De heer Van der Moer kan de geopperde bezwaren niet deelen. De Voorzitter verklaart het onmogelijk door het bijwonen van een schooltijd een goed oordeel te kunnen vellen, diarvoor moet men een geheelen cursus nagaan. De heer Van der Moer: Het was alleen mijne bedoeling dat zou worden weergegeven den verkregen indruk. Maar als het zooveel bezwaren ondervindt, zal ik er niet verder op aandringen. Hierna wordt de vergadering gesloten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 6