I ijemengde berichten. Telegrafische berichten. Moord te Koewacht. RECHTSZAKEN. KJ< If i,v I TER NEUZEN, 28 Juli 1899. De rekening van de inkomsten en nitgaven clezer gemeente over het jaar 1898, in de gisteren gehouden raadsvergadering door Burg, en Weth. den Raad aangeboden, bedraagt in ontvangsteu f 58,050,84 en in uitgaven 55,724,32$, alzoo met een goed slot van f 2 326,51?. Onder de ontvangsten komen voor: batige sloten van vorige dienstjaren f 1797,28$ inkomsten van vaste eigendommen en bezittingen 2004,23$ opcenten op 's rijks directe belastingen f 7990,27 hoofdelijke omslag f 17675,13 heffingen voor het gebruik van openbare plaatsen, wegen, werken en inrichtingen 3142,43$ (daaronder begrepen de schoolgelden ad f 1731); belasting op de vermakelijkheden 524,50 hondenbelasting f 603,25 vergunningsrechten 1406,25 uit- keering door het rijk vervangende die van de i/i ge- deelten van de opbrengst der personeele belasting f 12385,80 vergoeding door het rijk in de gewone kosten van het lager onderwijs f 5850 baitengewone subsidie in de kosten van het onder wijs 1995 bijdragen van andere gemeenten in de kosten van het onderwijs f 755,98; voor huur van de lokalen van het kantongerecht en het huis van bewaring 500. Onder de uitgaven komen voorjaarwedden van het gemeentebestuur f 5600 jaarwedden en kosten van het lager onderwijs f 21,628,35$ kosteii van onderhoud, aanleg en vernieuwing van openbare gebouwen, wegen enz. f 5735,71$; kosten van politie 4687,76; kosten van brand- weer 537,62$ kosten van straatverlichting f 1599,17 kosten van den geneeskundigen dienst f 2314,37 van het armwezen f 5863,79; renten en aflossingen f 2825. Bij Kon. beslnit is benoemd tot gezworen voor den polder Van Lijnden de heer A. Scheele Janszoon en tot gezworen voor het waterschap Loven en Willemskerke de heer W. Geelhoedt. Gisteren slaagden te 's Hertogenbosch voor het examen hoofdakte de heeren A. de Kraker te Ter Neuzen en C. J. Neeteson te Hoek. In de Dinsdag te Zuiddorpe gehouden ver- gadering der administratieve vereeniging van bur- gemeesters, secretarissen en ontvangers in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen werden afgedaan de in de vorige vergadering in handen van eommissie's gestelde zaken. Omtrent het verzoek der zustervereeniging op Schouwen en Duiveland om adhaesie te verleenen aan haar adres bij Ged. Staten van Zeeland ter verkrijging van eene vereenvoudigde inrichting der gemeenterekening werd gunstig beschikt. Naar aanleiding van de door den heer Geill de vorige vergadering ingeleide bespreking over art. 243 der gemeentewet werd thans besloten aan den Minister van Binnenlandsche zaken een adres ter zenden, waarin Z. Exc. verzocht wordt het daar- heen te leiden, dat het artikel zoodanig worde gewijzigd dat eene matige progressie bij het heffen van den hoofdelijken omslag mogelijk is. Tevens werd besloten de gemeenteraden te verzoeken hierover zelfstandig een adres aan den Minister te zenden. Naar aanleiding van de feestvergadering dezer vereeniging wapperde in Zuiddorpe van verschil- lende huizen de driekleur, om de gasten te ver- welkomen. Na afdoening der zaken maakten de leden per rijtuig een uitstapje naar Selzaete, om zich daarna te vereenigen aan een feestdisch. Axel, 27 Juli. Heden werd alhier besloten tot oprichting eener cooperatieve suikerfabriek te Sas van Gent. Het daartoe benoodigde kapitaal is volteekend. Hontenisse. De vergadering van ingelanden van het waterschap Lamswaarde besloot tot het Ga juffrouw Suzanne zeggen, dat haar vader haar wacht. De meid keek eerst den man aan, en toen haar meesteres, die in krampachtig weenen was uitgebar- sten. Marinette trachtte niet zich te verzetten ze wist, dat Collivet zijn plan ten uitvoer zou brengen. Men hoorde kort daarna in de gang de voetstappen van Suzanne. Marinette schoot toe op Collivet, met vlammen- den blik Ik waarschuw uge zult haar dooden Hij haalde de schouders op. Suzanne trad binnen, met neergeslagen oogen Marie wendde het hoofd af, om niet te zien, hoe de slag het arme kind zou treffen. Vader, ik vraag u vergiffenis, zei 't meisje. En op vaderlijken toon antwoordde hij Xk vergeef je, want je wist niet, wat je deed. O, vader, beknor mij niet, smeekte Suzanne weenend. Ik zou 't recht hebben, je te berispen dat wil ik niet. Maar ik wil je toch onder het oog brengen, hoe verkeerd je hebt gedaan. Je hadt je vader moeten raadplegen, kind, eer je aan iemand je vriendschap schonk. Je kent de wereld niet, en je begaat de grootste onvoorzichtigheid. Wat bedoelt u, vader Van wie spreekt u Van deze vrouw, die je //moeder noemt, en die je liefde niet verdient. 't Meisje suelde op Marie toe en wilde zich in hare armen werpendoch Marie zag haar niet, Juisterde niet. (Wordt vervolgd). bekeien, in 1900, 1°. van het gedeelte van den Notendijk beginnende in de buurt Terhole aan den Provincialen straatweg HulstWalsoorden, tot en even in de Molenstraat lang 1175 M. en 2°. een gedeelte van den Roversbergschen dijk, aanvangende aan den begrinden april aan de z/dreef van Lamswaarde" en loopende door den Eeckenisseweg tot op de kruin van den Vits- hoekdijk, lang 1052 M. Verder werd nog besloten tot het verbeteren en verleggen van den waterafvoer van de Polsvliet door en bij Terhole. IJzendijke. Met genoegen is kennis genomen, dat onzen dorpsgenoot Erans Bonte in de ambachts- school te 's Bosch de le prijs in de tweede klasse heeft behaald. Men schrijft ons uit Koewacht Donderdag had er hier weer een onderzoek plaats met betrekking tot den bekenden moord. Tegen den middag kwamen hier eenige Belgische gendarmen per rijtuig aan. Zij hadden bij zich de drie balen, waarin de menschelijke overblijfselen en kleederen van vrouw Haeck gezeten hadden, alsmede een pak kleederen, dat men ergens gevonden had. Verschillende personen, voornamelijk de buren van den verdachte, werden ten huize van den herbergier Ch. Jansens onderhoord en voor het pak kleederen gebracht. De meesten herkenden aanstonds de kleederen en zeiden j/die hebben wij M. meer dan eens zien diagen." Een der zakken, geteekend P. O. werd ook door een der buren herkend. Hij verklaarde, dat hij een dergelijke zak, toen gevula met guano, in bezit van verdachte gezien had. Na nog een huiszoeking in de woning van ver dachte gedaan te hebben, vertrok de politie weer per rijtuig naar Moerbeke. 's Gravenhage, 28 Juli. De rechtbank alhier ontsloeg heden Mr. Troelstra van rechtsvervolging wegens beleediging van den officier van justitie te Leeuwarden, aannemende dat hij gehandeld heeft in het algemeen belang. Bij bevelschrift der Arrondissements-rechtbank te Middelburg is naar de openbare terechtzitting dier rechtbank verwezen A. B., oud 26 jaar, polderwerker, geboren en wonende te Hontenisse, thans gedetineerd te Middelburg, ter zake dat hij in den nacht van 11 op 12 Juni 1899, omstreeks 12 uur, te Zeedorp, gemeente Ossenisse, gepoogd heeft Cecilia de Roos in haar woning van het leven te berooven, waartoe hij reeds eenigen tijd te voren het voornemeu had opgevat, zulks door genoemde vrouw opzettelijk en met voorbedachten rade, met een mes twee steken in het onderlijf toe te brengen, waarvan een steek boven de rechterliesplooi en een steek links van den navel, in welk voornemen hij niet is geslaagd door de van zijn wil onafhankelijke omstandigheden dat het mes niet diep genoeg in het lichaam is door- gedrongen en geen lichaamsdeel heeft getroffen, welks verwonding der dood moest tengevolge hebben, terwijl ook aan de verwonde zeer spoedig medische hulp is kunnen verleend worden. Aan den beklaagde is ambtshalve als verdediger toegevoegd de heer Mr. K. W. Brevet, advocaat te Middelburg. Uit goede bron heeft de M. Ct. de mede- deeling ontvangen dat het droevig ongeluk, hetwelk Donderdag 1 Juni, des avonds, aan het station te Vlissingen plaats had, meer dan waarschijnlijk nog aanleiding zal geven tot eene strafvervolging, en wel tegen den machinist, die den tein bestuurde. Bij het gerechtelijk onderzoek, dat nog steeds voortduurt, moet o. a. aan het licht zijn gekomen, dat er van een niet-aansluiten van den Westinghouse- iem aan de locomotief, een verzuim dat te Roosen- daal zou gepleegd zijn, geen sprake is. De machinist zou verzuimd hebben voor de aaukomst te Vlissingen tijdig te onderzoekeu of er nog wel lucht genoeg in den rem aanwezig was in welk gebrek hij dan nog had kunnen voorzien. Dan nog zou hij niet voldoende op zijn qui vive zijn geweest en niet, wat hem zeer goed mogelijk moet geweest zijn, de machine achteruit hebben laten werken. Zooals men weet is hij van de locomotief gesprongen. In hoever dit alles juist is, zegt het blad, zal later wel blijken. In elk geval zouden er vele redenen zijn om den betrokken persoon, die nog niet hersteld is van den schok, bij dit ongeluk hem overkomen, ter verautwoording te roepen. - De milicien Wendt, die nog altijd te Haar lem gevatigen zit, omdat hij dienst weigert, wordt doorgaans voor een volgeling gehouden van Tolstoi. Hiertegen komt een zijner vrienden op. Wendt verzet zich als christen tegen het militairisme. In een zijner brieven schreef hij //God is liefde, en die in liefde blijft, blijft in God". Nu is 't mij ondoenlijk te begrijpen, dat iemand, wie in de liefde is, er zijn werk van maakt, zijn mede- menschen, die hij als zichzelven moet beminnen, te leeren verminken en dooden en hunne fami lies diep ongelukkig te maken. z/Eu de eenig afdoende weg om daaraan te ont- komen iser ieder voor zichzelf niet meer aan meedoen". Men meldt uit Amsterdam Eene der drie dienstboden der familie Reichard, wonende aan het einde der Vondelstraat, is Woens- dagmorgen een deerniswekkend ongeval over komen. Het meisje was bezig met het smelten van was in eene open pan. De vlam sloeg in de pan, waarop het meisje in een oogenblik van vlam- men werd omgeven. De beide andere meisjes, die op den zolder werkten, snelden op haar angstge- schrei te hulp, maar slaagden er niet in het vuur te dooven. Inmiddels was een kruier uit de buurt toegeschoten, die met water de vlammen bluschte. Door twee geneesheeren verbonden werd het meisje bewusteloos en met brandwonden overdekt echter nog levend, naar het Wilhelmina-gasthuis vervoerd en daar opgenomen. In de keuken was inmiddels een begin van brand ontstaan, waaraan echter de brandweer spoe dig een eind maakte. Het dienstmeisje Neeltje de Zwart geheeten, is des middags 4 ure aan de bekomen wonden overleden. Dinsdagmiddag waren er eenige knapen aan 't baden in de buitenhaven van Middelharnis. Een van hen, de lljarige W. J. de Kouing, waagde zich te ver, waardoor hij door de sterke eb mede- gesleept werd en spoedig in de diepte verdween. Den sasmeester M. van Kassel mocht het evenwel gelukken, na herhaald dreggen, hem op het droge te brengen, hoewel in geheel bewusteloozen toe- stand. Door gepaste middelen en de hulp van den inmiddels toegesnelde geneeskundige slaagde men er eindelijk in het bewustzijn weder op te wekken. Aan de dezer dagen dageu te Groningen afgenomen examens voor de hoofdakte werd o. a. deelgenomen door twee candidaten, die 't voor den tienden en den dertienden keer beproefden. Bij het vernemen van de tijding, dat ze geslaagd waren vielen beiden van vreugde flauw. De een werd na 20 minuten weer bijgebrachtbij den andereu duurde't langer, zoodat men een oogenblik zelfs voor zijn leven vreesde. Te Antwerpen is een metselaar, die in een beerput eenige herstellingen moest uitvoeren, door de verstikkende gassen bedwelmd en omlaag ge- stort. Een zeeman, die hem uit den put wilde ophalen, onderging hetzelfde lot. Beide personen zijn gesiikthun iijken werden door rniddel van dreggen uit den put gehaald. De houding der Antwerpsche stakers in de dokken is sedert. Dinsdag weer dreigender geworden. De stakers moeten gedreigd hebben, de vaten met petroleum, die door vreemde werkkrachten uit Brussel in het bassin gelost worden, in brand te steken en de politie houdt streng de wacht. Een avontuur, waardig om door de vaardige pen van een Marry at of Clark Russell beschreven te worden, hebben de passagiers van de Perthshire medegemaakt, een stoomschip dat den 20 April Sydney verliet voor Engeland. Op den 28 April, terwijl de passagiers aan tafel zaten, hoorden zij een geweldigen slagde schroefas was gebroken. Kort daarop werd het weder zeer sto 'machtig en ofschoon alle zeilen werden bijgezet was het geheel onmogelijk het schip te besturen. Zoo bleven zij ten prooi van weder en wind 47 dagen rond zwalken zonder eenig schip te zien. Reeds op den 22 Mei waren de groenten en aardappelen op. Weldra was ook het laatste gist verbruikt en het brood werd met stout gebakken Aan beschuit, vleesch en water was gelukkig nooit gebrek, maar de laatste thee werd verbruikt op den dag dat zij het schip zagen, dat hen weder naar Sydney terugsleepte. Dit was de Talune en het was hoog tijd, dat ze weggesleept werden, want zij dreven naar de rotsige kust van Norfolkeiland en het stooten op een dier rotsen had met onvermijdelijken ondergang gelijk gestaan. Een geheimzinnige vergiftigingszaak houdt te Louden de gemoederen in spanning. In een welbekend hotel in Holbornequare waren 25 gasten ernstig ongesteld geworden. Een stierf reeds eenige dagen geleden, De belanghebbenden trachtten wel de zaak zoo stil mogelijk te houden, doch de Daily Mail kwam er achter en gaf ruchtbaarheid aan het gebeurde. Men meent, dat de vergiftigingsverschijnselen het gevolg zijn van het eten van conserven uit blik. Een tweede zieke is inmiddels gestorven. Onze Duitsche naburen zijn maar al te spoedig gereed om de Hollanders over de grenzen te zetten. Dezer dagen geschiedde dit met twee meisjes uit Dinxperlo, die in het grensplaatsje Werth als dienstbode werkzaam waren. Op een goeden dag kregen de ouders, op wie niets te zeggen is, ze plotseling thuis en zagen hare dochters als lastige Hollander gesignaleerd. Natuurlijk benieuwd te vernemen aan welk misdrijf zij zich hadden schuldig gemaakt, bleek het, dat de meisjes op de kermis wat al te lang hadden rondgedwaald en een beetje uitgelaten waren geweest. Hadden de meisjes iets gedaan dat op misdrijf geleek dan zouden ze wel met de gevangenis hebben kennis gemaakt. Omtrent de in Frankrijk gestolen effecten, die in den Haag te koop aangeboden zijn, ver- neemt men nader dat dezer dagen door de politie gehoord is een tapper, die voor den te dezer zake zich in voorloopig arrest bevindeude kassiersbe- diende, bij een commissionair in effecten een pakje der gestolen effecten in prolongatie zou hebben aangeboden en daarop 2200 zou hebben ont vangen. Voor de teekening van de prolongatie-akte, welke den volgenden dag moest geschieden, kwam nie- mand opdagen. De tapper ontkeut ten slelligste effecten in prolongatie te hebben aangeboden, maar het wordt uitdrukkelijk door twee bedienden van den com missionair bevestigd. De vorige week Dinsdag, tegen half een, klepte de brandklok te Laeken, en enkele minuten daarna joeg de vrijwillige brandweer in voile vaart naar het kerkhof. Terzelfder tijd liep het gerucht van mond tot mond //de grafkelders staan in brand Dit was jammerlijk genoeg inderdaad het geval. Algemeen bekend zijn de beroemde grafkelders der Koninklijke verblijfplaats, waar de voornaamste families van Brussel en voorsteden hunne begraaf- plaatsen hebben. Over eene oppervlakte van verscheidene hectaren strekken zich de hooge grafgewelven uit, waarvan het buitenste cirkelvormig rondloopt, terwijl de andere evenwijdig van het Oosten naar het Westen getrokken zijn. Een dikke, zware, verpestende rook vulde al de gewelven en de pompiers, die het waagden naar beneden te gaan, moesten weldra terugtrekken, wilden zij in den walm niet stikken. Het duurde eenigen tijd eer men met nauw- keurigheid bepalen kon in welken gang de brand woedde. Eindelijk echter baanden ook de vlammen zich eenen uitweg, sloegen hoog boven den rook heen en slingerden zich langs de luchtgaten kronkelend en knetterend naar buiten. Nu was het brandpunt ontdekt en spoedig was nu ook het vernielend element in zijn akelig vernielingswerk gestuit, dank den ijver en het kalm beleid door het korps der vrijwillige pompiers van Laeken aan den dag gelegd. Niet zoodra was het mogelijk gemaakt in de nog steeds van rook en walm vervulde grafkelders af te dalen, of men begaf zich naar beneden om zoo mogelijk de oorzaak van den brand te ontdekken. Een eerste vluchtig onderzoek deed dadelijk besluiten, dat hier eene misdadige hand in't spel geweest is. Inderdaad, het vuur is ontstaan in het boven- gedeelte van de cirkelvormige gaanderij aan den Noord-Westkant van 'tkerkhof. Langs weerskanten dezer galerij zijn al de rouwkronen, bidstoelen enz. verbrand, op eenen afstand van ongeveer vijftien meter. Verder, van af het graf van wijlen luitenant Jozef Delveaux aan de eene en dat der familie Herlant-Walckiers aan de andere zijde, zijn al de andere graven ongeschonden. Van af de graftomben Schapen-Deha en Vaxelaire aan den overkaut, zijn echter een zestal graven weer totaal vernield. Hetzelfde verschijnsel doet zich voor in het benedeneinde der doodengalerij. Het uitzicht van de gaanderij is aangrijpend pijnlijk. De rouwkransen zijn vernield, afgerukt, tot gruis verbrand of vertredenhet water sijpelt van de wanden, ontkleurt de linten, besmeurt de op- schriftenportretten of godvruchtige gedachtenissen liggen gebroken op den vloer, vermengd met ramen, stukken marmeren grafpalen met opschrift en ver- trapte bloemruikers, terwijl verscheidene bidbanken tot assche verteerd liggeD. De politie heeft onmiddellijk een onderzoek ingesteld om de schurken te ontdekken, welke dien laffen aanslag tegen de dooden gepleegd hebben. Klokslag 12 ure heeft de grafmaker P. de gewelven verlaten om zijn middagmaal te gaan nemen. Op dit oogenblik was niemand in het gewelf dan twee Hollandsche heeren, die de bewaker zegt gemakkelijk te kunnen herkenneu. Het moet onmiddellijk na het vertrek van den grafmaker zijn, dat het schelmstuk gepleegd is, want een half uur nadien stond het gewelf in brand. Men hoopt de daders te ontdekken. De schade is zeer aanzienlijk, doch dit is weinig in verhouding der zedelijke ramp, die de naast- bestaande verwanten en vrienden van de over- ledenen treft. De laatste sprankel van menschelijk gevoel moet in het hart van de schurken versmacht zijn, die zelfs de dooden niet meer eerbiedigen GEMEENTERAAD VAN AXEL. Zitting van 27 Juli 1899. Tegenwoordig de heeren P. van Fraaijenhove, P. van Hoeve, C. N Jansen van Rozendaal, P. Dekker, M. Wolfert, P. Dregmans, Joh. Smies, P. Koster, L. Lamaitre en D. J. Oggel, leden, en J. A. van Vessem, secretaris. Afwezig zonder kennisgeving de heer G. Weijns. Voorzitter de heer D. J. Oggel. De notulen van de vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. 1. Wordt mededeeling gedaan van een schrijven van mej. F. J. van Vessem, houdende dankbe- tuiging voor hare benoeming tot plaatsvervangster telephoonkautoorhoudster. Aangenomen voor kennisgeving. 2. Wordt aan Burgemeester en Wethouders opgedragen om ingeval van brand aan de beambten en manschappen van de brandweer wegens dienst- verrichting aan ieder eene geldelijke tegemoet- -A HI

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2