Nieuws A 1 g e m e e d en Advertentieblad voor Zeeawsch- Via an dor en. 8 No. 3795. Donderdag 27 Juli 1899. 39e Jaarganp:. OISCIIILlIi VEROQRDEELD. abonnement Binnenland. advertentiJn op den dag der uitgave. Inzending van advertentien v6or 3 uren F EUILLETON Naar het Fransch van JULES MARY. 55) XI. VEIZEVSCHE Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amenka 1,32*. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Dit III ml vt-rncli ijnl Maanilag-, WoeoailaB- en Vrijil^vond, a.tgeionderd bij de„ -Itgeve, J. W1W OK te Ter »e.»en. pi-.. j c 1/ OVERZICHT. I overeenkomst met de Great-Eastern-Railway be- I treffende het vervoer der brievenmalen tusschen Een belangrijke vergadering bestaade uit meer IIarwicll en den [ioek van Holland goedgekeurd. ■dan 200 afgevaardigde van kathoheke vereemgingen g00gerliuis heeft bij tweede lezing met uit Belgie, gehouden onder voorzitterschap van den stemmen de Regeerings-voordracht V 11R /Inn **rnnonn 111* HP i\ 11 IBPF I t ill 1 J goedgekeurd, betreffende de kerkelijke tienden. heer Beernaert, sprak den wensch uit de Kamer in den loop van de tegenwoordige zittiug een wijziging in de kieswet te zien aannemen, die in het geheele land de volledige evenredige vertegen- woordiging zou invoeren en deed een beroep op de rechterzijde voor de middelen om dit te be- reiken. Het proces-Dreyfus voor den krijgsraad te Rennes heet nu weder op 7 Augustus te zullen beginnen. Nu President Kruger het in den Transvaalsehen Volksraad met zijne stemrechtvoorstellen gewonnen had, heeft hij het over de veel minder belangrijke dynamiet-quaestie met de vertegenwoordiging dermate te kwaad gekregen, dat een oogenblik sprake schijnt te zijn geweest van zijn aftreden. In eene depeche uit Johannesburg werd het reeds als een feit gemeld. Maar hoewel het sedert ongegrond bleek, schijnt het toch waar te wezen, dat Kruger zijn aftreden ter sprake heeft gebracht, voor het geval de Volksraad bleef weigeren hem de vrije hand te laten tot oplossing der netelige dynamiet-quaestie. Uit Pretoria wordt dienaangaande gemeld, dat President Kruger, wegens gebleken verschil van gevoelen met den Volksraad over de dynamiet- quaestie en die van het fort te Johannesburg, zich in de laatste dagen niet meer in de gou- vernements-gebouwen had laten zien. Maar later heeft hij zich daar weder vertoond, en toen hebben de voornaamste leden van het uitvoerend bewind en de voorzitter van den Volksraad daar bespre- kingen met hem gehad, waarvan het gevolg is geweest, dat de President eene geheime zitting van den Volksraad heeft bijgewoond. Langer dan drie uren duurde de bespreking, waarvan de uitslag door eene, buiten het gebouw samengestroomde, groote volksmenigte in angstige spanning verbeid werd. De opgewondenheid echter bedaarde, toen bekend werd, dat de Volksraad .den President de verzekering had gegeven van zijn onverzwakt vertrouwen. Overigens zou de meerderheid zich verklaard hebben voor goedkeuring van het besluit tot het opheffen der dynamiet-concessie. Een telegram uit Kaapstad van gistermiddag spreekt ook van Kruger's aftreden, maar toen was daar waarschijnlijk de uitslag der geheime olksraad- zitting nog niet bekend. Het Britsche Huis der Gemeenten heeft de post Waarschijnlijk wordt morgen de Vredescon- ferentie gesloten, doch zekerheid daaromtrent kan, naar men ons verzekert, daarom niet gegeven worden, omdat vooraf moet gaan de onderteekening het slotprotocol en de veschillende overeen- Daarin wordt bepaald, dat zij als inkomen der geestelijkheid slechts voor de helft zullen belast worden. In het begin van Augustus zullen Keizer Wilhelm en de Russische Czaar elkander te Wiesbaden ont- moeten. Aan de Universiteit te Berlijn is een socialist, Dr. Arons, verbonden als privaat docent in de wiskunde. De Pruisische Regeering, van oordeel dat socia- listische gevoelens iemand onwaardig maken, zulk een ambt te vervullen, stelde voor, Dr. Arons te ontslaan. Maar de philosophische faculteit is van een andere meening en wil Dr. A., die nooit aan eenige demonstratie deelnam en nooit den studenten over socialisme sprak, op zijn post handhaven. De faculteit weigerde al eens hem te vervolgen. Maar intusschen is in Pruisen een wet aangenomen, waarbij aan de Rijksregeering de eindbeslissing in dergelijke zaken wordt toegekend. Men verwacht daarom, dat de uitspraak der faculteit te niet gedaan en dat Dr. Arons ontslagen zal worden. Dr. Arons houdt alleen ter wille van het beginsel den strijd vol. Hij is een rijk man en het verlies n zijn ambt zou hem in zooverre niet dereu. De Russische Czaar heeft aan de maatschappij weteuschappen 60,000 roebels geschonken voor het uitrusten van een schip voor een expeditie ter onderzoeking van de nieuw-Siberische eilanden en Sannikowland. Een commissie uit Finland is naar Amerika gereisd, om te trachten er woonplaatsen te vinden voor de velen, die tengevolge van het Keizerlijk manifest van 15 Februari het land willen ver- laten. Tot nu toe emigreerden reeds 8000 personen, en velen scliijnen nog te willen volgen. de juiste redactie nauwlettend moet van Door de vier veldbataljons van het 3° regi ment infanterie zal van 416 September a. s. een kamp worden betrokken in de legerplaats bij Rijen. De heen en terugmarsch is onder genoemde datums begrepen. van komsten en verklaringen eu van het slotprotocol zeer worden overwogen. Daarbij eischt het gereedmaken der documenten voor de onderteekening ook tijd. Behalve het slotprotocol zelf moeten onderteekend worden drie evereenkomstenbetreffende de vredelievende regeling der internationale geschillen (de arbitrage-overeenkomst dus)die betreffende de wetten en gebruiken van den oorlog te land en die tot toepassing der Roode Kruis-conferentie op zee-oorlogen. Yerder drie verklaringen verbiedende het werpen van kogels uit luchtballons, het gebruik van kogels met verstikkende en verdoovende gassen, het gebruik van zich in het lichaam uitzettende kogels. En dan dienen in het slotstuk der Conferentie nog te worden opgenomen de bekende wenschen: voor beperking der militaire lasten, het onder- werpen aan een volgende conferentie van de quaestie der rechten en plichten van neutrale staten, van eene eenvormige regeling van type en kaliber van geweren en geschut der marine, het spoedig bijeenroepen van een bijzondere conferentie voor herziening der Geneefsche conventie en eindelijk de wensch om door een volgende conferentie te doen onderzoeken voorstellen betreffende de on- schendbaarheid van particulier eigendom ter zee het bombardement van havens, steden en dorpen door scheepsmacht. De heer Moyart interpelleerde in de Belgische Kamer den Minister van Landbouw over het sluiten der grenzen voor den invoer van Neder- landsch vee met het oog op het heerschen van mond- en klauwzeer. De Minister antwoordde„Zooals de heer Moyart zeide, is het mond- eu klauwzeer in de laatste weken aanmerkelijk toegenomen onder het Hollandsche vee. In de maand Mei waren 935 stallen aangetast en telden 13,048 zieke beesten, en in Juni 1318 stallen met 20,945 zieke beesteu. Daarom werden de voornaamste invoerkantoren Esschen, Visee en Maaseyck achtereenvolgens ge sloten. Thans blijven zes kantoren van minder belang nog open, namelijk Watervliet, Selzaete, De Clinge, Zandvliet, Baarle-Hertog en Achel. De invoer is in den laatsten tijd vanzelf veel verminderd en is zelfs onaanzienlijk geworden. Den len Juli werden in 't geheel slechts 233 melkkoeien ingevoerd en den 15en Juli 256. Eischt de gezondheidstoestand van het uit Nederland ingevoerde vee, dat ik strengere maatregelen neem, dan zal ik dezen invoer nog meer beperken". TER NEUZEN, 26 Juli 1899. Bij Kon. besluit is als blijk van goedkeuring en tevredenheid de bronzen eerepenning voor menschlievend hulpbetoon en een loffelijk getuig- schrift toegekend aan den heer J. K. Ribbens, zeilmaker alhier, wegens de met gevaar voor eigen leven verrichte redding van een kind uit het kanaal bij de Westschutsluis alhier op 24 Mei jl. Benoemd tot ondersluismeester aan de Oostsluis alhier M. de Ruijter, thans sluisknecht, en tot sluisknecht aan deWestsluis A. van Geldereu, thans schipper bij de visscherij-politie. Bij Ministrieele beschikking is met 1 Augustus alhier benoemd tot kantoorknecht aan het post- en telegraafkantoor, I. A. Liebers, thans brieven- en telegrambesteller, zoodat door deze benoeming met dien datum eene plaats van brieven- en telegrambesteller vacant komt. De wachtmeester der Kon. marechaussee G. J. Berends, brigade-commandant alhier, wordt met 9 Aug. overgeplaatst naar Valkenswaard, terwijl de brigadier H. Bosselaar, brigade-com mandant aldaar, naar hier wordt overgeplaatst. Bij Kon. besluit is aan den heer A. J. Cammaert, burgemeester van Philippine, toestem- ming verleend om tot 1 Augustus 1900 te Hoek te wonen. Yoor het akte-examen landbouwkunde L. O. is te Wageningen geslaagd F. Remery, hoofd der school te Koewacht (St. Andries.) Zaamslag. In de Dinsdag j. 1. gehouden buitengewone vergadering van Ingelanden van den Zaamslagpolder is met algemeenc (33) stemmen tot ontvanger-griffier benoemd de heer P. J. Wortman, gemeente-secretaris alhier. Philippine. In den nacht van Zondag op Maandag zijn de vorstkaden rondom den nieuwen zeedijk op zeven plaatsen door den hoogen vloed doorgebroken waardoor het werk voor eenige dagen vertraging ondervindt. De meeste ploegen zijn thans bezig met ringkaden deze gaten te dichten. een plan, welks Collivet bracht zijn dochter eerst naar Rome doch na een verblijf van twee weken vreesde hij, dat vochtige klimaat haar kwaad zou doen en ver- huisde naar Venetie. Zoodra ze er kans toe zag, schreef het meisje een brief aan Marinette, doch ze wist niet, dat haar vader dien onderschepte. Evenzoo ging het uret volgende, en ouderwijl wachtte zij met toenemend ongeduld op eenig antwoord. Ze had de eerste brieven geadresseerd naar San-Remo. Ze bedacht, dat haar vriendin naar Parijs verhuisd kon zijn, en schreef nu aan het adres rue lord Byron. Ondanks al hare voorzorgen, onderschepte Collivet ook dit schrijven. Met kwa- lijl^ ingehouden woede las hij de vier paginas vol betnigingen van iunige liefde, gemengd met klachten over het uitblijven van antwoord. Collivet verscheurde den brief, maar 't adres onthield hij. Eenige weken verliepen; Suzanne verloor al haar blijmoedigheid met den dag werd ze treuriger, en daar maar geen antwoord van Marinette kwam opdagen. begreep ze, dat haar vader de correspon- dentie onderschept had. Ze had geen lust, hem om opheldering te vragen dcch in het kleine hoofdje, met de levendige verbeeldingskracht, rijpte uitvoering zij terstond begon. Ze schreef opnieuw een brief, geadresseerd aan Marinette, en volgde van verre den bode, dien ze met de bezorging ook vroeger had belast. Ze zag, dat haar vader den man aanhield en den brief kreeg, in ruil voor een geldstuk. Nu wistzegenoeg. Van dat oogenblik af begon ze geheel van houding te veranderen. Ze scheen veel opgewekter, lachte weer. sloeg kleine uitstapjes voor en drong haar vader, nu hier, dan daar heen te gaan. Collivet deed haar zin, maar liet zich niet zoo gauw verschalken. Suzanne begon op die manier goed den weg te kennen in Venetie. 't Bleef zacht weer, zoodat men elken dag kon uitgaan en zij wist elk spoor van vermoeienis te verbergen. Op een morgen, toen tante Denise als gewoonlijk in Suzanne's kamer kwam, was ze zeer verwonderd, het meisje niet te vinden. Het bed scheen toch beslapen zoo de oude vrouw wat nauwkeuriger had onderzocht, zou ze bemerkt hebben, dat dekens en kussens maar wat in wanorde waren gebracht, om de achterdocht af te leiden. De oude dame ging naar beneden, zocht overal, maar vond haar nichtje niet. Ze deelde haar broer haar bezorgdheid mede, Ze zal meteen wel voor den dag komen! zei hij. Hij vermoedde, dat ze stilletjes een brief was gaan brengen aan den bode. Doch uur na uur verliep. 'tWerd middag, en het meisje verscheen niet. Nu gevoelde ook Col livet een grooten angst opkomen. Zijn eerste ge- dachte was aan zelfmoord, en wroeging begon hem te kwellen. Hij wilde echter nog niet alle hoop opgeven. Hij snelde de deur uit en doorkruiste uren lang de stad in alle richtingen, bezocht de plaatsen, waar ze gewoon waren, samen heen te gaan de winkels, waar zij hare inkoopen deed hij ondervroeg ieder, die hem tegenkwam maar niets, niets vond hij. Tegen den avond keerde hij naar zijn woning terug, moedeloos, wanhopend, half dood van angst en afmatting, Denise kwam hem al bij de deur tegemoet met een stuk papier. Hij zag, dat er met potlood iets op geschreven was, en herkende de hand zijner dochter. Weenende van vreugde las hij „Vader, wees niet ongerust en vrees niet, dat ik dood ben. Vergeef mij. Ik zal terugkomen." Denise had het papier bij nader onderzoek in de kamer van het meisje gevonden. Broeder en zuster verdiepten zich in gissingen. Hij herinnerde zich, dat hij haar een paar dagen te voren een vrij aanzienlijk bedrag had gegeven, omdat zij eenige nieuwe kleeren wilde koopen. Dus zij dacht toen al aan haar vlucht zei hij, en de boosheid zegenpraalde over zijn angst. Ik zal haar wel weten te vinden En als ik haar heb, dan breng ik haar zoo ver weg, dat alle lust om te vluchten haar wel zal vergaan Hij ging den volgenden dag op reis naar San-Remo en begaf zich daar onmiddelijk naar de villa, waar hij Marie had bezocht. Doch zij was er niet meer. Waarheen was ze gegaan Vermoedelijk naar Parijs hij herinnerde zich het adres //rue lord Byron" op de brieven van Suzanne. Naar Parijs Durfde hij zich daar wagen Te Parijs, waar hij vier jaren geleden zijn misdaad had gepleegd Parijs, waar Gerard de Beaupreault woonde waar Haudecoeur vermoedelijk nog was Maar wat kon men hem eigenlijk doen Welke bewijzen had men tegen hem Niemand kon 'ijzen, dat hij den moord had gepleegd. En dan weer sprak de stem van den hartstocht. Hij kon Suzanne niet overlaten aan Marie, die hem het hart van zijn kind zou ontrooven. Hij wilde zijn dochter terug hebben. Wie weet, of 't hem niet zou lukken, Marie tevens te her- winnen. Hij kon die dwaze hoop niet opgeven. Het verlangen overwon de vreeshij vertrok naar Parijs, en in de eenzaamheid van de spoorweg- coupe, in de eigenaardige verdooving, teweegge- bracht door het lang zitten in een voortschokkenden trein, bij het geraas, dat allerlei fantastische geluiden doet ontstaan, droomde hij voort, droomde hij van geluk, van liefde. tot hij eindelijk vermoeid in slaap viel en eerst ontwaakte, toen de trein stilhield op Fransch grondgebied. XII. Marinette was zeer verwonderd, toen op een morgen, in haar nieuwe woning te Parijs, de meid kwam zeggen, dat er een jonge dame was, die naar haar vroeg. Een oogenblik later lag Suzanne in hare armen, en na de eerste aandoening van het wederzien vertelde het meisje, hoe haar vader plolseling haar had weggevoerd van San-Remo, en dat ze nu uit Venetie was gevlucht, om haar//moedertje" ze zien. Ze berispte Suzanne om haar onbezonnen handel- wijze, en 't meisje beloofde haar, met tranen in i

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1