voor zwarte Morellen, Deelgenooten Vergadering. UIT V00RZ0RG" 1 BURGERLIJKE STAND. Handeisberichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentien. Begrafenis-Maatschappij Er worden nog dagelijks beslellingen aangenomen bij P. J. KLAAIJSSEN, Schoolweg, Ter Neuzen. Rotterdam, 24 Juli 1899. DAGEN. Voorm. Nam. Dinsdag 25 Juli. 3.J7 3.39 Woensdag 26 4.2 4.24 Donderdag 27 ,t 4.46 5.8 Vrijdag 28 5.31 5.55 Zaterdag 29 u 6.19 6.46 Zondag 30 n 7.14 7.45 Maandag 31 8.20 8.59 Oudertrouwd A. T. DE GROOT Geboren JOJAKIM JACOB, DONDERDAC 27 deze r, 99 TE MIDDELBURG. van Cowes; plotseling had een hevige ontploffing plaats. Uit de machinekamer steeg daarna een dichte wolk van stoom op. Eerst scheen het of het schip van de golven was opgelicht. Na eenige minuten was het mogelijk in de machinekamer te dringen. Een vreeselijke aanblik vertoonde zich daar. Een der buizen van den stoomketel was gesprongen en plotseling was de geheele machinekamer met gloeienden stoom gevuld. Alle aannwezigen waren min of meer geschroeid of verbrand, en op den grond lagen dooden en gekwetsten op een hoop door elkaar, terwiji een ontzettend kreunen en steunen werd vernomen. Een man die door een stuk van de gesprongen stoompijp was getroffen lag op den grond met het hoofd schier afgeslagen. Er waren vijftien man in de machinekamer geweesf, toen het ongeluk geschiedde. Zeven van hen werden dood bevonden, de anderen waren gebrand. Toen de ketels de hoogste spanning bereikt hadden, was de stoomcylinder gesprongen en de gloeiende stoom had de ruimte geheel gevuld. Later stierven nog twee der gewonden, zoodat de ramp aan negen mannen het leven heeft gekost. Het is een wonder, dat het schip niet dadelijk na de ontploffing vergaan is. Toen het, na met uiterste krachtsinspanning door pompen boven water te zijn gehouden, te Portsmouth aankwam, geleek het een drijvend wrak. De lichamen der door den gloeienden stoom gedooden waren in vreeselijken toestand. Zij waren, zegt een ooggetuige, als gekookt en het vleesch viel van de beenderen. De volgende staaltjes over Turksche post- toestanden, worden medegedeeld door iemand die de reis van den Duitschen Keizer naar Palestina heeft meegemaakt. Te Jeruzalem wilde ik eenige briefkaarten koopen, en ging dus naar den Mohamedaanschen postdirecteur, waar zich het volgende gesprek ontspon ,/Wiit u mij asjeblieft 10 briefkaarten geven „Maar waaroin geeerde heer, zoudt ge uw correspondentie-briefkaarten gebruiken In een brief kunt gij immers veel meer schrijven, en buitendien kan iedereen lezen wat gij op een briefkaart schrijft." ,/lk heb maar weinig te schrijven, daarom passen ze mij beter. Geef mij dus 10 stuks." //Maar mijnheer, gij behoort toch niet tot de armelui, die zich met briefkaarten moeten behelpen. Schrijf liever een mooien uitvoerigen brief." Toen ik er echter op stond briefkaarten te hebben, mompelde de postdirecteur eindelijk z/Geeerde heer, ik zou ze u gaarne geven, maar dat kan ik niet #Waarom zoudt gij geen postkaarten kunnen verkoopen z/Omdat ik er geen heb; ze zijn sedert eene week op. Als gij er werkelijk hebben moet, zult gij naar Jaffa moeten gaan." Omdat het naar die plaats een rit van 100 kilometers is, zag ik natuurlijk van briefkaarten af. Een ander maal toen ik in Damascus was, ging ik naar het postkantoor om te vragen of er ook brieven voor mij gekomen waren. Toen antwoordde de snuggere postdirecteur min of meer gebelgd wGij hebt verleden week pas eenige brieven gekregen, hoog geeerde heer, en nu komt gij er alweer om vragen Tot 1855 verschenen jaarlijks groote scholen walvisschen bij de Shetlandeilanden en werden daar buit gemaakt. Sedert dat jaar heeft die trek opgehouden. Vier jaar geleden echter ver schenen de visschen weder een enkelen keer en werden bij Hoswick 331 stuks, waaronder 50 zeer groote, door de bewoners op het strand ge- dreven en gevangen. Zaterdag jl. had men in Sandbay op West-Sethland weder zulk een buiten- kansje. Onverwachts verschenen honderden zee- reuzen eu de bevolking haastte zich "ze zooveel mogelijk in te sluiten en op het strand tejagen. Slechts enkelen hadden tijd harpoenen te halen en zoodoende doken de meeste dieren weg. Het gelukte echter 71 jonge dieren, meestal 3 tot 6 meter lang, te vangen. Een arme student, wonende in de rue Breda te Parijs was sedert eenige maanden smoorlijk verliefd op een lief buurmeisje van nauwelijks twintigjarigen leeflijd. Op zekeren dag, dat hij het voorwerp zijner droomen op de trap ontmoette, knoopte hij een gesprek met haar aan, doch op hetzelfde oogenblik verscheen op het portaal der bovenverdieping de onvriendelijke gedaante harer moeder, die dreigend op den verliefden jonkman kwam aanstormen en hem, na een geducht standje, bij de schouders pakte en van de trap wierp. De arme student, die op onzachte wijze met zijn hoofd tegen den muur was terechtgekomen, hield moedeloos eenige dagen zijn kamer en zag het voorwerp zijner liefde in 't geheel niet meer. Maar, o, geluk na eenigen tijd vindt hij op zijn kamer een briefje van haar hand, waarin zij belooft dien avond tegen tien uur bij hem te zullen komen. In een postscriptum raadt zij hem aan al zijn geld bijeen te verzamelen en gereed te houden, ingeval de omstandigheden gunstig waren om te vluchten. Met zijn valies, waarin al zijn geld en kostbaar- heden zijn gepakt, bij zich, wacht hij tot het vastgestelde uur zal slaan en met den laatsten klokslag van tienen wordt er tweemaal aan zijn deur geklopt. Hij staat op om open te doen, maar ziet tot zijn outzetting de moeder in plaats van de dochter binnenkomen, die hem beduidt geen gerucht te maken eu zachtjes te spreken. Achter haar komt evenwel de dochter, met een engelachtigen glimlach op het lieftallige gelaat. Maar eensklaps werpen de beide vrouwen zich op hem, duwen hem een prop in den rnond en be- ginnen de kamer te doorzoekenzij nemen het geld en vluchten weg. De arme student kan van verbazing en schrik niets doen en laat ze vluchten. Natuurlijk gaf hij het geval aan, doch moeder en dochter, die van te voren reeds waren verhuisd, zijn tot heden toe niet opgespoord kunnen worden. Een 19jarige letterzetter vertrok onlangs met verlof van Weenen naar een plaatsje in de Alpen, waarheen de weg over hooge sneeuw- toppen leidde. Hoewel hij meermalen dien tocht gemaakt had, had hij het ongeluk in de Rax- Alpen uit te glijden en van een aanzienlijke hoogte af te storten, met het gevolg, dat hij met een gebroken been en een gebroken rib hulpeloos bleef liggen. Aan opstaan was geen denken en zelfs kon hij zich niet omkeeren om te trachten kruipende den weg naar een bewoond oord te bereiken. Zoo goed en zoo kwaad het ging, maakte hij van zijn kleederen een zwachtel om zijn been en begon toen langzaam bergaf te schuiven op zijn rug. De weg was moeilijk en vol steenen, terwiji een voortdurende koude regen neerviel, maar onze wakkere borst gaf den moed niet op en was werkelijk tegen den avond een eind gevorderd. Den volgenden dag ging de tocht, aldoor op zijn rug, verder, maar ofschoon hij door den voortdurenden regen gevrijwaard was van dorst, begon hij een geweldigen honger te krijgen, het- geen zijn lijden niet weinig vergrootte. Eerst op den derden dag was hij op ongeveer een kwartier afstand van een hotel gekomen, maar nu kon hij ook niet verder zijn krachten begaven hem geheel en nu en dan om hulp roepen was het eenige, wat hij kon doen. Gelukkig werd dit evenwel in het hotel gehoord en was de jonge man spoedig naar een ziekenhuis gebracht, waar hij van de geleden vermoeienis en ontbering herstel kon vinden. De weg, dien hij op den rug kruipende, in 3 dagen heeft afgelegd, is van het hotel uit ander- half uur. Het rustig dorpje Forges-Philippes is door een ijselijke misdaad ontroerd. Eene dame van over de grens was naar Forges gekomen om er winkelwaren te koopen. Bij den terugkeer sprak zij twee Belgische tolbeambten aan. Ik durf niet door het bosch, zoo zeide zij, ik ontmoette daar zooeven zulke vreemde kerels, waarin ik geen vertrouwen heb. Heb geen vrees, spraken de ambtenaren, ga gewoon door en spreken zij u aan, wij zenden onze honden achterna, bij uw eersten kreet. Nauwelijks was de dame in het woud verdwenen, of zij vernamen haar hulpgeschreeuw. Zij lieten hunne honden los en liepen er toen zelf achter, zoo hard als zij maar loopen konden. Toen zij ter plaatse verschenen, aanschouwden zij een afgrijselijk schouwspel. De vrouw lag vermoord en de moordenaren werden door twee doghonden verhinderd in hunne vlucht. Beide moordenaars zijn aangehouden. Muzikale wraak. In een der deftigste wijken van Kopenhageu woont eene dame, die minstens zes uur per dag voor haar piano zit. In het aan- grenzende huis woont een heer, wiens studeerkamer slechts door een dunnen muur van het boudoir der virtuose gescheiden is. De heer werd door die onafgebroken muziek zeer in zijn werk gestoord, waarom hij dan ook een bezoek bij zijn buurvrouw ging brengen om haar te verzoeken haar piano in een andere kamer te willen zetten. Het speet hem dat hij zijn eigen studeerkamer niet ergens anders in het huis kon inrichten, daar zijn boeken, kasten en verdere meubelen juist bij die kamer pasten. Een beslist //neen" was het antwoord, de dame was niet over te halen. Nu besloot de man een duur, maar krachtdadig middel aan te wenden. Hij kocht eeii orchestrion met trommels en pauken en liet dat in zijn stu deerkamer zetten. Den volgenden morgen wond hij het instrument op en verliet het huis, terwiji de tonen van een opwekkende dansmelodie hem tot op straat volgden. Toen hij 's avonds thuis weer terugkeerde, klonk dezelfde muziek hem weer te gemoet. Het instrument had den geheelen dag dezelfde melodie gespeeld, met trommels en pauken. De uitwerking liet niet op zich wachten. De dame heeft de huur reeds opgezegd. Te Herenthals hebben twee boerenarbeiders eigendunkelijk den afsluitboom aan den overweg opengemaakt om aldaar te passeeren. De aan- komende goederentrein werd niet door hen opge- merkt, waardoor beide mannen verpletterd werden. Personen, die hen te voren hebben gezien verklaren dat misbruik van sterken drank aan dit ongeval niet vreemd is. Verleden week zijn met de stoomboot Roanoke omtrent 300 goudzoekers uit Klondyke te Seattle aangekomen, die voor meer dan drie millioen dollars aan stofgoud bij zich hadden. Zij werden door duizenden met gejuich verwelkomd, men stak te hunner eere een vuurwerk af en een deel der stad illumineerde. Te Rouaan is een Engelsch advocaat gevangen genomen, die met 14000 pd. st. op den loop was. Bij San Sebastian is de muur van een klooster ingestort, waardoor 5 personen verpletterd werden. Te Antwerpen is sedert eenigen tijd eene kweslie ontstaan tusschen de cargadoors en de bootwerkers. Eene algemeene werkstaking schijnt onvermijdelijk. Donderdagavond is eene vergadering van boot werkers en cargadoors gehouden, maar ze konden het niet eens worden. De cargadoors willen niet treden in den eisch van de werklieden of af- schaffing van nacht- en Zondagswerk, of dubbel loon voor dat werk. De werklui hebben ook nog een andere griefdat hef loon in kroegen wordt uitbetaald. Dit is nog wel tegen een ministerieele beschikking die sedert lang deze manier van be- taling verbiedt. Verscheiden cargadoors hebben al besloten om elders te lossen. De hitte van verleden week Donderdag was in Louden noodlottig voor velen. Onder den invloed der warmte zag men koetsiers als vliegen van hun bok vallen, voorbijgangers machteloos op straat storten en paarden op den grond vallen. Er werden dien dag 67 gevalien van zonnesteek gecoustateerd, waarvan zeven met doodelijken afloop. In 1852 was het echter nog erger, toen werden in een enkelen dag 132 personen door zonnesteek getroffen. De Londensche bevolking wenscht echter in dit geval niet het record te slaan. Binnenkort zal de gemeenteraad van Londen zich hebben bezig te houden met de namen en nummers der straten van de hoofdstad, die in een hopeloos verwarden toestand zijn. Zoo vindt men in de City niet minder dan 24 straten die Highstreet heeten. Er zijn 17 ver- schillende Kingstreets en 15 Churchstreets en 114 straten, pleinen, avenue's, dragen den naam van Victoria. Het is zelfs voor een geboren Londenaar niet mogelijk uit dezen doolhof van gelijknamige straten wijs te worden. Ter Seuien. Huwelijks-aangiften. 21 Juli. Oscar Maria Verbiest, oud 24 j., jm. en Sara Jozina van der PeijI oud 17 j., jd. 22 Juli. Albertus Theodorus de Groot, oud 28 j., jm. en Digna Elisabeth Alwine van IJsselsteijn, oud 22 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 20 Juli. Cornelis Adriaan Witte, oud 24 j., jm. en Jacomina Geertruida Scheele, oud 21 j., jd. Geboorten. 17 Juli. Dirkje, d. van Willem Cornelis Riemens en van Suzanna Maria Stroo. 19 Juli. Franciscus Bernardus Johannes, z. van Alphonsins Johannes Staal en van Philomena Nathalia Willems. Overlijden. 21 Juli. Jacob Kaijser, oud 19 m., z. van Lodewijk Frans en van Geertruij Goossen. 22 Juli. Ja comina Reigel, ond 83 j., wed. van Frederik Sickler. Binnenl. Granen. De beurs was heden morgen wederom kalm gestemd voor Tarwe en Haver. Rogge prijshoudend. Men noteert Tarwe naar kwaliteit f 5,25 it 6,30 Rogge 4,75 k 5,75 Gerst 4,75 k /6,— Haver f 3,a 3,80. Paardenboonen f 5,70 a f 6,25; Bruine Boonen niet genoteerdKookerwten f 7,a 7,25, niet kokende 6,50 it 6,75; Kanariezaad f 6,a f 7,25, alles per hect. Buitenl. Granen. Tarwe per 2400 k.g. op levering onveranderdRogge per 2100 k.g. op levering Oct. /132; Helena-Rogge 165; Bulgaarsche /148; Gerst Odessa /121; Amerik. Mais 98 a 104; Cinquantin f 112 per 2000 k.g.; Boekweit-grutten, grove Petersburger 252 per 2100 k.g.Haver Petersburger 6,90 Tarwe f 7,50 it 8,25 per 100 k.g. Meel. Prima inl. f 10,50 a 11,50 1° soort 9,50 a 10,25; prima Belgisch f 11,75 it 12,25; le soort f 10,50 a /ll,extra puik Hong. 15,75 a 16,75; prima Amerik. 11,25 it 12,1« soort 9,25 k f 9,50 2" soort f 8,a f 8,50 Duitsche Roggebloem f 10,75 it 11,25, per 100 kilo netto. Runderprijzeu 50 it 65; Stieren 35 it 52Kalveren 60 a 80Schapen 50 it 55 Varkens 32 it 35 cent per kilo. Melk- en Kalfkoeien 125 ik 240Stieren 90 it 200 Vaarzen 65 it 110; Gras- kalveren 15,it 30,nuchtere 5, it 12 Biggen 4,it 14,alles per stuk. Aardappelen. Westl. zand f 1,50 a 2, per mand of 3,it f 4,per mud, Geldersche kralen f 2,50 per mud en muisjes en klei-aard- appelen 1,25 per mand. Boterprijzen in vaten middenprijs f 44, stukken 60 it 70 cent per half kilo. Zoete Melksche kaas f 20,50 it 22,75 per 50 kilo. Zeeuwsche Eieren f 3,it f 3,25. Buitenl. f 2,75 per 100. V1 a s aanvoer gering. Het nieuwe gewas staat gunstig. Lijnzaad 8,- it 8 ,25 per hektoliter. Karwijzaad 12,25 it 12,50 per 50 kilo. Amerik. Petroleum in vaten per 100 kilo 9,25 it 9,50 en per kan 6J it 7 cent. Javakoffie in balen gewone soorten 26f cent en dito Santos 18 cent per half kilo. VEEHANDEL in BELGIE. Veemarkt dalend stieren, koeien en vaarzen 55 tot 70 centiemen per kilo, ossen 72 tot 87 c. Vette kalvers 65 c. tot 1 fr. Vette varkens eveneens lager 75 tot 85 c. ZEETIJDINGEN. Van 21 tot en met 23 Juli. cd Q VLAG. NAAM. M3. Van en naar. Lading. Voor Ter 1'euzen 21 Eng. s.s. Cheriton 3184 Lalage minerie Eng. barge Erik 240 Londen ijzer Zweed. s.s. St Erik 3941 Wiborg hout 22 Ned. s.s. Talisman 2025 Leith stukg. 23 Eng. s.s. Hummersea 1524 Skinningrove ijzer idem Ann Webster 2241 Londen stukg. Van Ter Xeuien 22 Eng. s.s. Golfer 1066 Londen macadam idem Hailing 2199 idem stukg. Voor Kent t 21 Deens. s.s. Trisia 4812 Riga hout Eng. s.s. Ralp Creyke 1944 Goole stukg. idem Corinthian 266 Londen phosph. 22 idem Galtee 1597 Goole kolen 23 Eng. barge Zenobia 238 Londen phosph. Eng. s.s. Sea Serpent 2553 idem stukg. Noor. bark St. Pierre 1197 Sundsvall hout Van Kent i 21 Eng 3m.sch. Clacton 578 Aberdeen phosph. 22 Eng. s.s. Sea Belle 2152 Londen stukg. 23 idem Truro 2366 Hull idem idem Ralp Creyke 1944 Goole idem idem Antiqnari 2915 Leith idem Voor Selzaefe: 21 Eng3m.8ch. Alembic 721 Hamburg creosoot idem Coaitar 621 Havre idem Via Antwerpen en Gent. Van 21 tot en met 23 Juli werden langs de Oost- sluizen alhier 29 binnenvaartuigen op- en 29 af- geschut; door de Westsl. 6 op- en 5 afgeschut. EN D. E. A. VAN IJSSELSTEIJN. Ter Neuzen, 22 Juli 1899. Geen receptie. zoon van GERARDUS NONNEKES en ENGELTJE VAN DER WELLE, 's Gravenhage Van Marumstraat N°. 11. die door toevallige omstandigheden geene oproeping hebben ontvangen en zij die nog deelgenoot wenschen te worden, der op te richten Codperatieve Beetwortel Suikerfabriek, worden langs dezen weg uitgenoodigd ter Vergadering op des namiddags om twee uur precies, bij de Wed. Rolff te Axel. De Secretaris J. A. PATEER Ez. Het Bestuur van den POELPOLDER brengt ter algemeene kennis, dat eene vergadering van stem- bevoegde Ingelanden zal plaats hebben te Sas van Gent, op Dinsdag 1 Augustus a. s., des namiddags te twee uur, in het //Hotel Rotterdam", bewoond door Nap. Acke. Sas van Gent, 22 Juli 1899. Het Bestuur voornoemd, P. MALOTAUX, plaatsv. Dijkgraaf. L. N. STUBBE, Ontvanger-Griffier. Zij die lid wenschen te worden van boven- genoemde Maatschappij gelieve zich te vervoegen bij den Agent rp ..j A. C. VAN DER PEIJL, Ter Neuzen. Vlooswijkstraat G 18.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 3