Nieuws Aigemeen en Advertentieblad voor Zeenwsch- Via an dor ©a. 1899. Zaterdag 39e Jaargang. HSCEULBI9 VEROOEDEELD. abonnement Binnenland. Voor ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amenka 1,82J. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Bneven- b"!h0UderS' van advertentiSn v6or 3 uren op den dag der uitgave. W oensdagavond Bij deze courant belioort een bijvoegsel. In de Woensdag te Oostburg gehouden ver- gadering derafdeeling Oostburg van de maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland, werd aan de vergadering voorgesteld de benoemde zuivelconsulent voor Zeeland, de heer L. J. M. Koert. Medegedeeld werd dat de commissie ter aan- biediDg van het adres in zake de grenskwestie, door den Minister van binnenlandsche zaken goed was ontvangen en dat deze toegezegd had, te zulien trachten de zaak goed te beeindigen en haar ook te zullen aanbevelen bij zijn ambtgenoot voor buitenlandsche zaken. Het resultaat der IJzendijksche tentoonstelling was gunstig. 2430 toegangskaarten werden afge- geven, waarom slechts een gering bedrag van het toegestane crediet ad 400 zal noodig zijn voor het bestrijden der kosten. In October zal de gelegenheid worden openge- steld voor een wedstrijd met machinale bietenrooiers, waarvoor een prijs van f 30 wordt beschikbaar gesteld. Na afloop der vergadering werd het woord ge- voerd door den heer Collot d'Escury uit Hontenisse over de op te richten cooperatieve beetwortel- suikerfabriek. Enkelen vroegen nadere inlichtingen, waarna terstond eenigen zich verbonden tot het nemen van aandeelen in de fabriek. De Belgische Minister van landbouw, heeft in antwoord op eene interpellate in de Kamer betreffende den invoer van en de ziekte onder het Hollandsehe vee eene verklaring afgelegd, die noch voor den Belgischen, noch voor den Hol- landschen veehandel gerustslellend klinkt. De Minister wees op de officieele cijfers van het aantal gevallen van veeziekte in ons land en zeide verder, dat de invoerkantoren te Esschen, Vise en Maesijck waren gesloten geweest, zoodat de invoer uit Holland zeer gering was. Men had op 1 Juli een invoer geconstateerd van 233 beesten, welke invoer den 15 Juli slechts tot 256 was gestegen. Wanneer evenwel de ziekte zich bleef uitbreiden, zou de Belgische regeering zelfs dezen kleinen invoer moeten tegengaan. FKUILLETON Naar het Fransch van JULES MARY. 52) IX. Loiseau en Chaumont vorderden niet zoo vlug met hun werk als ze misschien gehoopt hadden. 't Was niet moeilijk, gewapend met het portret het spoor te vinden van Marinette tnaar toen ze aan 't hotel in de avenue Friedland kwamen, waar wij Collivet eens hebben zien binnen gaan, bleek zij daar niet meer te wonen. Niemand wist, waar ze gebleven was. Ze had Parijs verlaten, misschien Frankrijk. De agenten kregen wel de zekerheid, dat Marinette de minnares van de Beaupreault was geweest, tot aan het tijdstip van diens dood en dat ze in groote weelde had geleefd maar verder kwam men niet Ook Collivet was nergens te ontdekkenhij scheen even spoorloos verdwenen als zijn vroegere vrouw. Loiseau verloor er zijn geduld bijna bij en dat gebeurde niet dikwijls. Ze slaagden er eindelijk in, te vernemen, dat Collivet bij zijne bezoeken te Parijs placht te vertoeven in het pension in de rue de Verneuil Aanstonds begaven zij zich daarheen. De gezochte was er in geen tijden geweest, maar de eigenaar herinnerde zich zeer goed ziin vroegeren gast een kalm man, die geregeld betaalde, doch overigens geen aangenaam mensch. Den laatsten keer, dat meneer Collivet hier was, zei de pensionhouder, ontmoette hij hier iemand, die hem scheen te kennenze spraken met elkaar; maar 't is hem zeker niet bevallen TER NEUZEN, 21 Juli 1899. van Gisteren werd alhier door het bestuur den calamiteuzen polder Nieuwe Neuzen aanbesteed: 1°. Het herstel, de vernieuwing en het ouder- houd tot 30 April 1900 van de aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingwerken enz. (raming f 3301,2972)- Hiervoor werd ingeschreven door de heeren D. de Doelder te Ter Neuzen voor 3258, Jac. Meertens te Hoek voor f 3185 en B. van Eck te Ter Neuzen voor 3177. 2°. Het maken van werken tot verdediging van den oever (raming 9729,57.) Hiervoor werd ingeschreven door de heeren B. van Eck te Ter Neuzen voor f 9667, C. de Wilde te Kattendijke voor 9500, J. F. Adri- aansensPolfliet te Walsoorden voor f 9435, Jan Jansen te Ter Neuzen voor 9300 en H. de Kluiver te Sliedrecht voor f 8820. Bij de Geref. gemeente te Oud-Vosmeer is beroepen Ds. J. P. Tazelaar te Weesp. Philippine, 20 Juli. Heden voormiddag ont- stond brand bij den herbergier F. de Vleesschouwer het station Philippine. Schuur en inboedel werden eene prooi der vlammen. Ook twee varkens zijn daarbij omgekomen. Wel de schuur maar niet de inboedel was verzekerd. Oorzaak onbe- kend. Zlliddorpe. Deze gemeente had Woensdag recht feestelijk aanzien. Van alle huizen wapperde de nationale driekleur; want Monseigneur P. Leyten bisschop van Breda, was aangekomen om in de R. K. kerk het H. Vormsel toe te dienen. Om circa half negen trok een lange stoet van 300 kinderen uit Koewacht onder geleide van den Eerw. heer Van Rompu de gemeente binnen. Kort daarna arriveerden een 70tal uit Axel alien op wagens gezeten. Voeg hierbij een 140tal kinderen uit deze gemeente en men kau een voorstelling maken van de lange rij van kleinen, die om 9 uur de kerk binnentrok. De plechtigheid duurde tot over 11 uur, waarna Z. D. H. door de maagdekens werd afgehaald en naar de pastorie geleid werd. De kleinen, die door hunne bloedverwanten werden opgewacht, mochten, dank de milddadigheid van eenige gegoede katholieken, zich in enkele herbergen te goed doen aan broodjes met koflie. een want hij vertrok dien eigen avond en sedert hebben wij hem nooit weer gezien. Kent ge dien meneer O, jahij woont hier nog. Hoe heet hij Bienallet. Is hij thuis Dat geloof ik wel. Bienallet, een handelsbediende, werd nu ge- roepen en de agenten vroegen hem, of hij iets van Collivet wist, De man vertelde, dat hij Collivet had gekend, toen deze te Dammartin woonde, dat hij een dochter uit zijn eerste huwelijk had en voor de tweede maal getrouwd was met een beeldschoon meisje. Loiseau haalde de photografie van Marinette uit zijn zak. Zoo iets bijvoorbeeld vroeg hij kalmpjes Hemelzij is 't riep Bienallet verbaasd uit. Dan moeten ze nog al in leeftijd verschir hebben Ja, zekerzij was pas achttien en hij a vijftig. Men zag zijn dochtertje Suzanna altijd voor een zuster van haar stiefmoeder aan. En leefden ze goed met elkaar vroeg de agent verder. Dat zou ik u niet kunnen zeggen. Korten tijd na het huwelijk van Collivet verliet ik Dam- martin, en ik heb hem nooit weer gezien dan e4n keer hier aan tafel. Weet u ook iets omtrent zijn karakter Hij was niet prettig in den orngang, en ik geloof, dat 't zaak was, hem niet tot vijand te maken, al weet ik geen bepaaldedingeninzijnnadeel. Nog een vraag toen ge hem hier ontmoette, liebt ge toen ook naar zijn vrouw ge'informeerd Ja, beleefdheidshalvemaar h'j gaf ont- wijkende antwoorden en scheen 't niet prettig te Koewacht. Woensdagavond had onder het gehucht De Peereboom in de nabijheid van deze gemeente een treurig ongeluk plaats. De 60jarige R. d. K. reed van voor op zijne kar huiswaarts, toen zijn paard, zeker door het een of ander schichtig geworden, begon achteruit te slaan en den voerman zulk een slag tegen het hoofd gaf, dat hij bewusteloos ter aarde stortte. Eenige oogenblikken later vond een voorbijganger den ongelukkige badende in zijn bloed. Kort daarna blies hij den laatsten adem uit. St. Jansteen. Alhier is de 15jarige A. P. bij het zwemmen verdronken. Mifldelburg, 21 Juli. Aan het gebouw van net Provinciaal Bestuur alhier, had heden de aanbesteding plaats van het leveren en storten van steen ter verdediging van den oever voor Ter Neuzen. Hiervoor schreven in de heeren P. A. van de Velde voor 9400 en J. Jansen voor 9325, beiden te Ter Neuzen. Moord te Koewacht. Men schrijft ons uit Koewacht Zooals wij in ons vorig bericht verwachtten, zijn Dinsdag behalve van hier ook uit andere plaatsen getuigen gehoord. Zoo zijn o. a. uit Clinge een tweetal personen verschenen met wie verdachte verschillende malen geconfronteerd werd. Ook het meisje uit Nieuw- dorp, die verklaard heeft verdachte den 13 April 's avonds met vrouw Haeck gezien te hebben, op het oogenblik dat zij van elkander afscheid namen, moest nog eens hare verklaring afleggen en thans in tegenwoordigheid van verdachte. Op de lijst van de zaken, die gedurende den derden zittijd voor het Assisenhof van Oost- Vlaanderen zullen behandeld worden, komt de moord van Koewacht nog niet voor. Het schijnt dus, dat het onderzoek nog niet zoo verre gevor- derd is, dat de zaak rijp is voor openbare te- rechtzitting. Men weet nog altijd niet, waar de misdaad heeft plaats gehad op Nederlandsch of op Belgisch grondgebied. Daar dit ook moeilijk bewezen kan worden, wijl M. alles blijft loochenen, zal de zaak wel voor de Gentsche rechtbank behandeld worden. vinden. Misschien is dat wel de reden geweest, waarom we hem niet weer gezien hebben. Hiermee liep het onderhoud af, maar de agenten wisten nu toch iets. Natuurlijk was hun eerste tocht nu naar Dam- martin, een stadje nabij Meaux. De commissaris van politie aldaar herinnerde zich zeer goed Collivet en diens mooie vrouw Hij wist ook, dat de jaloersche echtgenoot haar't leven tot een hel maakte, haar zelfs sloeg, hoewel hij geen enkele reden had integendeel, zij deed al wat ze kou voor Collivet en zijn dochtertje, Eindelijk heeft ze scheiding aangevraagd en verkregen, zei de commissaris. En wat is er van de arme vrouw geworden O, dat is niet te best afgeloopenzij is op den verkeerden weg geraakt. Wij hebben ge hoord, dat ze naar Parijs is gegaan en daar een vroolijk leventje leidde. Weet ge niet, waar ze nu is? Neen wij hebben hier nooit weer iets van haar gehoord of gezien. En Collivet O, die durfde zich na het echtscheidingsproces hier heelemaal niet vertoonen. Hij verkocht zijn huis en is naar Parijs gegaan. Meer wist de commissaris niet te vertellen. De agenten zochten de procureurs op, die beide partijen bij het proces vertegenwoordigd hadden, Ilier kregen ze nadere inlichtingen omtrent de oneenigheid, welke tusschen de echtgenooten had bestaan overigens wist ook geen der beide heeren, waar Collivet en zijn vrouw gebleven waren. Doch Loiseau was in zijn schik met hetgeen hij vernomen had. Hij was nu overtuigd, dat Collivet den moord gepleegd had, uit jaloezie, al kon hij op Marie, zijn gewezen vrouw, geen rechten meer doen gelden. RECHTSZAKEN- Arrondissements-rechtbaiik te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 21 Juli de volgende vonnissen uitgesproken E. J. B., oud 29 j., schipper te Philippine, is wegens beleediging van ambtenaren veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hechtenis. J. F. d'H., oud 22 j., arbeider te Boschkapelle, is wegens mishandeling veroord. tot f 8 boete of 8 dagen hechtenis. Bij bevelschrift der bovengenoemde recht bank is naar de openbare terechtzitting verwezen de zaak tegen J. P., oud 16 j., werkman te Goes, aagd van op 3 Maart jl. ter terechtzitting van voornoemde rechtbank, mondeling, persoonlijk, opzettelijk eene valsche verklaring onder eede heeft afgelegd in de zaak tegen M. Z. beklaagd van jachtovertreding. Heden werd behandeld de zaak tegen L. d. F., oud 37 j., geboren en wonende te Ter Neuzen, gedetineerd te Middelburg, ter zake: dat hij in den avond van 28 Juli 1898 te Ter Neuzen, met het oogmerk van wederrechtelijke toeeigening, heeft weggenomeu uit eene weide een paard en uit een open gareelhok, op het erf der hofstede zijus vaders Pieter de Feijter een halster en een gebit, alsmede in of omstreeks December 1898, een paar schoenen ten nadeele van Pieter de Kraker en ten slotte in den nacht van 10 op 11 Januari 1899 twee paar schoenen ten nadeele van Jacobus de Feijter in den Zeven Triniteitpolder onder Ter Neuzen. Aan den beklaagde was Jhr. Mr. J. A. Senorer, advocaat te Middelburg, ambtshalve als verdediger toegevoegd. Beklaagde legde eene volledige bekentenis af, hij herhaalde zijne opgave in de instructie gegeven dat hij is een slachtoffer van den sterken drank, aan 't misbruik maken waarvan hij geen weerstand bieden kan. In zijn jeugd is hij in slecht ge- zelschap geraakt en daardoor van't een tot't ander vervallen. Tot den diefstal van 't paard zijns vaders is hij aangezet door den Belgischen vee- koopman die hem 700 frank beloofde wanneer hij, beklaagde, hem dat paard bracht, met welk geld hij naar Amerika wilde vertrekken. Het Openbaar Ministerie achtte de feiten wettig en overtuigend bewezen en vorderde eene strenge Hadden wij hem nu maar vastzei Chaumont dan zouden we hem wel tot bekentenis brengen- Zij rekenden op hun gelukkig gesternte. En inderdaad, het toeval zou hen dienen op zonderlinge wijze. X. Een der heerlijkste plaatsen van de Riviera, de schoone kuststreek tusschen Marseille en Genua, is het liefelijk San-Remo, het meest gezochte winterverblijfen de meest gezochte wandeling te San-Remo is de weg naar Berigo. Daar zaten tegen het vallen van den avond op een Novemberdag twee vrouwen en een man op een der banken onder de boomen, die hier nog in vollen bladerdos prijkteu. De drie personen wisselden langen tijd geen woord ze waren verdiept in het prachtige tafereel van den zonsondergang. De man was Collivet, een der vrouwen, een jong meisje nog, was Suzanne, het arme kind, waaraan Marinette zoo gehecht was geweestde andere vrouw was Collivet's zuster Denise, die zich wijdde aan de verzorging van de jeugdige zieke. Want Suzanne was ziek zij leed aan de ongeneeslijke kwaal, waarvoor zoovelen te vergeefs herstel zoeken in zachte luchtstreken. Ook in dit geval hadden de ge- neesheeren dat uiterste middel aangeraden, zonder nochthans veel hoop te geven. Collivet, die een beul geweest was voor zijne beide vrouwende man, voor wien zijn zuster beefdede harstochtelijke schurk, die voor geen moord terugschrikte om zijn haat te koelen, die man had zijn lijdende dochter lief boven alles maar ook in die liefde opeubaarde zich zijn somber, wantrouwend karakter. Ook op dit oogenblik was hij vol teedere zorg, en zoodra het na zonsopgang een weiuig koeler (111 lit VI FeeS.d«Ben, bij den ..tgever P. J. VII »»W leaien. Kit 1,11,11 verschijnt rliiamlin;-, W«en»dag-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1