Tefegrafische berichtan. (iemengde berichten. Moord te Koevvacht. Herstemmingen Gemeenteraden. a. s., een nieuw type van de frankeerzegels der overige waarden in gebruik gesteld. Tegelijkertijd worden briefkaarten en briefom- slagen met het uieuwe zegeltype in gebruik gesteld. Van die zegels, briefkaarten en briefomslagen zal ambtshalve eene eerste toezending aau de postkantoren geschieden in den loop dezer maand. De tegenwoordig in gebruik zijnde zegels, briefkaarten en omslagen blijven tot nadere aankondiging geldig. De op de postkantoren aanwezige voorraad zal dus eerst worden opgebruikt. De nieuwe zegels enz. mogen, onder geenerlei voorwendsel, vroeger dan 1 Augustus a. s. worden uitgegeveu, noch, aan wien ook ter inzage worden verstrekt. Met nadruk is de aandacht van de ambtenaren der posterijen op deze bepaling gevestigd. De postbladen worden voorloopig niet door andere vervangen. TER NEUZEN, 19 Juli 1899. Bij kon. besluit is, met ingang van 1 Au gustus, benoemd tot sluismeester aan de Westsluis te Sas van Gent, de heer B. J. Elsman, thans hulpsluismeester aan de Oostsluis te Ter Neuzen. Bij Kon. besluit zijn benoemd totgezworen voor den polder Nieuw Othene de heer A. Dekker Antheuniszoontot gezworen voor den polder Van Alstein de heer J. J. Bauwens tot gezworen voor den Clarapolder te IJzendijke c. a. de heer A. de Milliano. Naar wij uit goede bron vernemen zijn door de Industrieele Maatschappij, voor het oprichten van de gebouwen voor de electrische verlichting alhier, al de gronden aangekocht van den heer Grenu en gelegen tusschen de Tholens-, Van Boven-, Jozina- en eerste en tweede Kortestraten. Voor het wegruimen van ongeveer 400 M3. grond uit de gemeentehaven alhier, waarvoor bij Burg, en Weth. dezer gemeente tot gisteravond prijsopgaven konden worden ingezonden, was inge- schreven door de heeren K. de Vos voor 355 in massa en M. A. Verschelling voor 65 cent per M3. Het werk is niet gegund. Wat hadden de laatste dagen reeds vol blijde verwachting geklopt de hartjes der kinderen die de chr. scholen in deze gemeente bezoeken, in't vooruitzicht van het reisje naar Gent, dat hun weer eene aangename ontspanning bezorgen zou. Gisteren had het pleziertochtje plaats. De stoomboot //Excelsior" vervoerde de kinderen der chr. school in de kom, die te Driewegen en te Sluiskil, voor zoover zij er aan wilden deelnemen, onder geleide van onderwijzers en schoolbesturen, naar Gent. Tegelijkertijd voer ook de sleepboot //Klamper" om ouders en belangstellenden gelegenheid te geven de kinderen te vergezellen velen maakten daarvan gebruik. Evenals voor drie jaar werd met de kinderen een bezoek gebracht aan den dierentuin, waar zij zich zooals te begrijpen uitmuntend amuseerden met het bekijken der beesten, die zij voor het meerendeel slechts uit de prentjes kennen. Ook was gezorgd voor versnaperingen, zoodat de kleinen veel pret hadden. Het was den geheelen dag mooi weer, hoewel wat warm waarom ook de vaart door het kanaal een aangename tocht bood. 's Avonds stonden talrijke ouders, broeders, zusters en nieuwsgierigen de terugkomst der boot te verbeiden, die men aan den Schuttershofweg verwachtte. Ongeveer half negen was de //Excelsior" aan het spoorwegstation enstoomde door naar de Westsluis. Dat veroorzaakte eene groote drukte onder de wachtende menigte, die zich jUjijjWy—'"" M wir' iwm wiimiwtTi— mrfimrmr- t i vm i En. ziet gij kans, haar te vinden vroeg Demarr. Zeker, meneer, evengoed als wij Collivet zullen vinden. Voor hem zal er heel wat tijd mee gemoeid zijn, maar Marinette hebben wij in een paar dagen. Zijt ge daar zoo zeker van O, jaEen vrouw, die zoo mooi is en zulk een leven leidt, heeft geen reden, zich te verbergen. Heeft u nog iets te vragen, meneer Demarr zei de chef. Dank-uniets. Blijft u te Parijs Neen, ik ga naar Expilly terug. De ge- zondheid van mijn vrouw eiseht alle zorg. Wij zullen u op de hoogte houden. En Haudecoeur? Haudecoeur, zei Loiseau, is te la Rivaudiere gebleven onder den naam van Jacques Morellet. De chef schudde het hoofd. 't Is niet volgens den regel, wat wij doen, zei bij maar ik voor mij ben overtuigd van de onschuld van dien man. 't Is overigens in ons aller belang, dat wij 't geheim van den vluchteling bewaren. Ik heb trouwens alle hoop, dat 't niet lang meer noodig zal zijn uw beschermeling te verbergen. En gij, voegde hij er bij tot de agenten neemt u in achf, dat ge geen misgreep doet. Denkt aan de couranten. En met een vriendschappelijke handbeweging wenkte hij hun, dat ze konden gaan. (Wordt vervolgd). meerendeels naar de andere zijde der stad spoedden, om toch nog bij het aan wal stappen der kleinen tegenwoordig te zijn. En deze met vergenoegd gelaat, brandden van verlangen om aan hunne betrekkingen toch maar spoedig te kunnen vertellen van al het mooie dat ze gezien en van hetgeen ze genoten hadden. De groote olifant dit konmendrabemerken had weer veler aandacht getrokken en vermoedelijk hebben velen in hunne droomeu nog eens de heele rij vreemde beesten zien voorbijtrekken. De geieiders kweten zich uitmuntend van hunne zorgvolle taak, waarvoor zij ten zeerste den dank der ouders verdienen. Aan het vermelde omtrent het bezoek van Mgr. Leyten, bisschop van Breda, te Sluiskil, kunnen we nog toevoegen dat alvorens de stoet zich bij het vertrek van Z. H. Eerw. in beweging zette, op het kloosterplein het fanfarencorps //Samen- werking" speelde en door een 50tal kinderen het reeds vermelde lied van hulde aan Z. H. Eerw. werd toegezongen, met welken zang ook vele omstaanden instemden, nu het lied in druk was verspreid. Na nog met een enkel woord de Sluiskillenaren bedankt te hebben vooral hetgeen zij verricht hebben om de inwijding of inzegening van het kerkgebouw feestelijk te vieren en daardoor toonden te begrijpen het voorrecht dat hun met deze stichting geschonken is, dankte hij in't bijzonder het muziekgezelschap en de jeugdige zangers voor de hem gebrachte hulde en den directeur voor de moeite die hij zich had getroost om de kinderen te oefenen. Een »leve Monseigneurmet luide hoera's begroet volgde hierop en werd beantwoord met een z/leve de feestcommissie Aan het eind der naar het klooster leidende dreef, werd mgr. Leyten nog toegesproken door de jeugdige Cam. David, die, namens de Katholieke jeugd, dankte voor het aan Sluiskil in de stichting der Kerk geschonkene, terwijl hij de verzekering gaf van hunne trouwe toewijding aan Z. H. Eerw. die zooveel voor de totstandkoming had gedaan, en dat hij na zijn vertrek steeds in dankbare herinnering zal gehouden worden. Ook hier had de Bisschop weer eenige vriendelijke woorden van dank over. Alsnu zette de stoet zich in beweging en werd onder het spelen der muziek of het gezang der kinderen mgr. Leyten uitgeleid tot de laatste huizen op den weg naar Sas van Gent. Alvorens toen verder zijn weg naar Westdorpe te vervolgen steeg Z.II.Eerw. uit om der feestcommissie zijn dank te betuigen voor hun bemoeiingen en in't bijzonder den voorzitter, den heer Fermont, die ook de eerste stappen had verricht voor het tot stand komen der kerk, en wie hij er nu op wees dat hij in hetgeen had plaats gehad voldoening voor zijn werk vinden kon. Onder luide hoera's reed mgr. Leyten af en trok de stoet, alvorens uiteen terug om ook nog een bezoek te brengen aan de andere zijde van het dorp. Alles was in de beste orde afgeloopen, waarvoor voorzeker de feestsommissie, die alles uitstekend geregeld had, een woord van lof toekomt. Sns van Gent, 19 Juli. Deze week waren ter veemarkt aangevoerd16 stieren, 28 ossen, 26 koeien, 60 vaarzen, 4 hokkelingen en 2 kalveren, samen 136 beesten, die alien vlug werden verkocht aan onveranderde prijzen. Gisteren had alhier ten overstaan van de notarisseu E. B. Dumoleyn te Hontenisse en Ph. Steegers te Assenede, de geannonceerde verkoop plaats der vaste goederen, ten verzoeke der weduwe en erven Joseph'us Koene, die zijn toegewezen als volgt Koop 1. Een woonhuis en erf, staande en gelegen aan de Groot Majoorstraat te Sas van Gent, voor 425,aan Ph. van Laere, werkman alhier. Koop 2. Een nieuw gebouwde schuur, geschikt voor woonhuis, staande als voren, voor f 570 aan Ch. L. Claeijssens, herbergier alhier. Koop 3. Een nieuw gebouwde schuur met kelder, stal en erf, geschikt voor twee woonhuizen, staande en gelegen achter die straat, voor f 1220, aan E. Koene, marechaussee te Asten. Westdorpe. Maandagnamiddag arriveerde alhier monsigneur P. Leijten, Bisschop van Bredadoor zijne Doorl. Hoogh. werd den volgenden dag aan kinderen dezer gemeente en die van Sas van Gent en Philippine, circa 360 in getal, het H. Vormsel toegedieud. De gemeente had een feestelijk aanzien, alge- meen wapperde de driekleur als vereerend blijk aan den hoogen bezoeker. Groede. Ds. L. Schutte te Weesp, heeft het beroep naar de Evang. Luthersche gemeente alhier aangenomen. In de laatste veertien dagen hebben wij niets bijzonders kunnen melden betreffende de vreeselijke moordgeschiedenis, die hier en in den omtrek zooveel sensatie verwekt heeft. Het schijnt, dat de justitie van Gent eenigen tijd rust genomen heeft; eene rust, die verdachte ook goed te pas zal gekomen zijn want na zijne arrestatie is er bijna geen dag voorbij gegaan of hij is ondervraagd en met getuigen geconfronteerd. Soms moest hij driemaal per dag voor den rechter verschijnen. Thans is de rusttijd voorbij en is het onderzoek hervat. Maandag zijn een 6tal personen van hier naar Gent geweest en heden zijn er weer 13 vertrokken. Allen moeten voor den rechter van instructie verschijnen om iets mede te deelen, wat met den moord in verband staat. Wellicht dat er van andere plaatsen ook nog opgeroepen zijn. Enkele van die getuigen zijn vroeger reeds gehoorddoch de meesten zijn nog niet over die zaak ondervraagd. Onder die getuigen behoort ook de persoon die in een herberg lang voordat de misdaad algemeen bekend was, iets gezegd moet hebben, waaruit zou blijken, dat hij toen van de zaak reeds meer wist. Ook de rijksveldwachter de heer Cremer, is opgeroepen, alsmede de voerman, waarmede vrouw Ilaeck op 13 April naar St. Nicolaas gereden is. Hoelf, 18 Juli. Aantal kiezers 360. Uitge- bracht 311. Onwaarde 9. Gekozen de heer J. Riemens met 161 stemmen. De heer G. Dees verkreeg 141 stemmen. St. Jansteen, 18 Juli. Kiezers 225. Uitge- bracht 196. Onwaarde 4. Gekozen de heeren J. C. Cornelissens met 91 en B. van de Goore met 89 stemmen. Verder verkregen de heeren A. Schuerman 75 en A. J. de Beule 72 stemmen. 's Gravenliage, 19 Juli. Eerste Kamer. Na sterke bestrijding is het ontwerp tot afschaffing der Rijkstollen aangenomen met 26 tegen 6 stemmen. Bij Kon. besluit is benoemd tot inspecteur der belastingen te Aardenburg de heer C. Valkhoff, thans waarnemend inspecteur aldaar. Zaterdag geraakten te Yerseke bij het baden in de Schelde twee jongens van den grond en zouden zeker verdronken zijn, als niet een paar andere jongens te hulp waren gekomen. De eene drenkeling kon loopende bereikt worden, maar de andere redder was niet lang genoeg. Al zwemmende bracht hij zijn makker met veel be- leid en eigen levensgevaar op het droge. Naar het huis van bewaring te 's Graven- hage is overgebracht een Leidsche kassiersbediende, gearresteerd wegens verduistering van ongeveer f 1700, door hem voor de firma waarbij hij in dienst was, gei'nd. Een groot gedeelte van het geld werd nog op hem bevonden. Hij had zich echter van het gestolene geld een fiets en revolver aangeschaft. Volgens De Posthoorn heerscht op 't oogen- blik aan 't postkantoor te Amsterdam eeu onge- wone gisting, wijl voor betrekkelijk geringe ver- grijpen, zooals bet niet salueeren van meerderen in rang, het ongepast toespreken van dezelfde meerderen, of wel het niet direct opvolgen van bevelen met den dienst niets uitstaande zware straffen worden opgelegd, zelfs schorsing in den dienst. Door het personeel is de maatregel in- gevoerd om de geldelijke schade, die nood- wendig uit zoo'n schorsing voortvloeit, aan de in hun oogen te zwaar gestraften te vergoeden door elk een kleinigheid te geven. Te Wezepe woonde A. Visser, een arme gebrekkige wees van 14 jaar, bij zijn tweeden vader en tweede moeder in huis, die het ook al niet breed hadden. Wegens zijn kreupelheid voor vele vakken onge- schikt, zou hij het kleermaken leereneen jaar hiermede bezig zijnde, dacht hij zelf den kost wel te kunnen verdienen en trok de wijde wereld in. Geen geld hebbende, ging hij te voet naar Apeldoorn, welk reisje hij met zijn kreupele voet in twee dagen deed, 's nachts bij een of anderen goeden boer overnachtende. Aangekomen te Apeldoorn, bleek al spoedig, dat hij zijne bekwaamheid had overschat en eigenlijk nog niet veel van de kleermakerij afwist. Zekere Engels, kleermaker op 't Loo, had medelijden met het ongelukkide ventje en hield hem een paar dagen, en wilde hem ook wel verder opleiden, maar kon dit niet kosteloos doen. Wat te doen Weet je wat, dacht de wakkere jongen, onze lieve Koningin zal mij wel heipen en hij strompelde naar 't paleis, maar o wee hij kon niet bij de Koningin worden toegelaten. Hij ging daarop naar huis en schreef een brief aan H. M., waarin hij zijn toestand blootlegde. Eenigen tijd daarna ontving de predikant van Wezepe bericht, dat II. M. de Koningin f 50 toezeide voor het kleermakertje, waarna ook de diaconieen van Wezepe en Apeldoorn iets bijdroegen en nu was onze dappere jongen geholpen. Niet noodig te zeggen, dat de jongen erg gelukkig en zeker zeer dankbaar isthans coupeert en tailleert hij er dapper op los en zal zeker spoedig in staat zijn zich zelf te heipen. Uit Muntendam schrijft men aan de N. Winsch. Ct. Onze gemeente zal voortaan aartsvaderlijk worden geregeerd, daar bij de laatste stemming tot leden van den gemeenteraad verkozen zijn r Abraham Bouman, Izak Cohen en Jacob Zwart. Maaiidagmiddag arresteerde een politieagent te Rotterdam een dronken, rumoermakenden boot- werker. Terstond waren een 20tal sjouwers bereid hem uit de handen der politie te halen, wat hun zeker gelukt zou zijn zonder tijdige hulp van een paar andere agenten en vooral van een pootigen buitenman, die krachtdadig de politie steunde, waardoor het haar ondanks 't verzet gelukte den beschonkene naar een politiebureau te brengen. loen onze buitenman daarop het bureau verliet, om per stoomboot huiswaarts te keeren, stonden een aantal sjouwers hem op te wachten, om hem eens duchtig onderhanden te nemen wegens zijne aan de politie verleenden steun. Een groote volksoploop was daarvan het gevolg. De politie ontzette den man en bracht hem naar de stoomboot. Bij twee kleine kooplieden te Amsterdam, die Maaiidagmiddag op de markt voor 35 een stuk laken hadden gekocht, kwamen even later twee personen, die zich als rechercheur kenbaar maakten en het gekochte in beslag namen, zeggende dat het van diefstal afkomstig was. Zij zeiden verder dat de kooplieden zich bij de politie moesten aanmelden. loen deze dat deden, bleek hun dat zij bedrogen en bestolen waren de personen waren geen rechercheurs en er was geen order tot in beslagneming gegeven. Een koopman te Utrecht was met zijn wagen, bespaunen met een hit, uitgereden om gras te halen zijn drie vacantie hebbende kinderen, reden met hun vader mee. Door onbekende oorzaak schrikte het paard eensklaps, maakte een zijsprong en kwarn met wagen en de inzittenden in de Vecht terecht. Niemand was in de nabijheid om hulp te verleenen, de vader had reeds 2 kinderen op het droge gebracht en ging nogmaals te water, om het derde kind, een lOjarig meisje te redden. Reeds had hij het kind in de handen, toen de krachten hem begaven, het kind hem ontglipte en zonk. Hij wendde echter eene nieuwe poging aan en het gelukte hem het kind op den wal te brengen, maar de levensgeesten waren nu reeds geweken, alle pogingen om die op te wekken bleven vruchteloos. Met behulp van een inmid- dels daar gekomen voorbijganger werden wagen en paard uit het water gehaald, maar ook het paard was reeds dood. Maandagmorgen werd in de R. K. kerk te Hedel een man op heelerdaad betrapt bij het openbreken der offerbus. Hoewel hij onmiddelijk wist te ontvluchten, is hij door de politie achter- haald en nog Maandagmiddag onder de gemeente Kerk-Driel gearresteerd. De arrestant is een Duitscher op wien een flo- bertgeweer met 20 patronen en een breekijzer werden bevonden. Op den weg van Muiden naar Muiderberg, nabij Hakkelaarsbrug, had Zondagavond een ongeval plaats, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben. Een rijtuig, waarin 10 personen, t. w. twee volwassenen en achi kinderen gezeten waren en dat zeer onvoorzichtig werd bestuurd door een 14- of 15jarigen jongen, ontmoette op dat punt van den weg, den trein der Gooische stoomtram, die uit Naarden kwam. Het paard verschrikte, met het gevolg, dat het rijtuig met alle inzittenden terecht kwam in de sloot ter zijde van den weg. Gelukkig konden alien bijtijds gered worden. Ook slaagde men er in het paard, dat onder het rijtuig lag, uit het ondiepe water op te visschen. Het rijtuig bleef echter voorloopig met zijn neus in de modder staan. De komische zijde van het ongeval was, dat een wielrijder, die juist passeerde, zdo ver-' schrikte, dat ook hij voor hij het wist te water lag. Men trok hem echter ook spoedig op het droge. Goor de politie te Barneveld zijn in hechte- nis genomen een paar landloopers, die een rond- trekkend koopman van eenige zijner artikelen gewelddadig hadden beroofd. Bovendien heeft dit tweetal bekend zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van vier schilderijen en een tafelschel uit de veranda bij mevrouw de wed. B., alhier. Maandag zijn de landloopers, die reeds verschei- dene vonissen wegens diefstal en ook een wegens majesteitsschennis te hunnen laste hebben, gevan- kelijk naar Utrecht overgebracht. Zaterdagavond had te Deventer eene vecht- partij plaats, waarbij een arbeider door een soldaat der koloniale reserve uit Zutphen zoodaiiig met een mes werd gestoken, dat hij Maandagnacht in het ziekenhuis is overleden. De vermoedelijke dader is gearresteerd en ter beschikking van de militaire autoriteit gesteld. Bij gelegenheid dat verleden week de paarden van het 4° escadron te Deventer zwommen, ging, tegen het verbod in, een korporaal te water, om naar den overkant te zwemmen. In het midden der gracht zonk hij plotseling naar de diepte. De cadet Simon, dit ziende, sprong hem na, en, na herhaalde malen gedoken te hebben, gelukte het hem den drenkeling naar boven te halen. tnmiddels was men met eene roeiboot genaderd en werden beide daarin opgenomen. Te Roermond is een dertienjarig knaapje tengevolge van het drinken van te koud water ziek geworden en overleden. Terwijl te Assen Vrijdagmiddag een winke- lierster haar jongste kind even op de kussens te bed legde, teneinde iemand in den winkel te be- dienen, kwam zij bij hare terugkomst in de slaap-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2