Telegrafische berichten. Gemengde berichten TER NEUZEN, 17 Jali 1899. Gisterenmorgen arriveerde alhier Mgr. Leijten, bisschop van Breda. In den namiddag werd door Z. Hoog Eerw. aan de kinderen het H. vormsel toegediend. Daarna vertrok Mgr. Leijten naar Sluiskil, om heden het kerkgebouw, behoorende tot het nieuw gestichte klooster van de Eerw. paters Capucijners, te wijden. De bewoners van Sluiskil hadden aan deze plechtigheid eenigen feestelijken luister willen bij- zetten, waarom eene feestcommissie was gevormd om een en ander te organiseeren. De commissie bestond uit Th. Fermont, voorzitter J. van Sele, onder-voorzitterP. Cortvriendt, Th. v. d. Bilt, A. Stockman, C. BleijenbergenP.Goossen,secretaris. De commissie voor de eerewacht bestond uit C. Verhelst, commandant, en E. Dumoleyn, onder- commandant. Om half zeven arriveerde Mgr. Leijten aan het dorp, waar eene eerepoort was geplaatst, met het opschrift ^Hulde aan Mgr. P. Leijten" en in letterballons//Welkom Daar stond de geformeerde stoet geschaard en werd Mgr. Leijten aldaar verwelkomd door den commandant der eerewacht, waarop Z. H. Eerw. met enkele woordeu dank betuigde, waarna men in de volgende orde naar het klooster trok eerste afdeeling der eerewacht te paard, het fanfaren- corps ,/Samenwerking," school kinderen, de feest commissie, maagdekens op een versierden wagen, twee rijtuigen met Mgr. Leijten en zijn gevolg, tweede afdeeling der eerewacht. Aan het klooster gekomen, formeerde de stoet zich in een halven cirkel en werd Mgr. Leijten door een der maagdekens, Irma Fermont, toegesproken. In juist gekozen woorden werd door haar gewezen op het gewichtige van dezen dag, ook voor kinderen hoe dankbaar ook zij waren dat de Bisschop in hun midden was om zijn zegen te geven over den voltooiden arbeid. Met diep gevoelde dankbaarheid wenschte zij uit naam van alle kinderen den beminden kerk- vorst Gods besten zegen. Diep geroerd dankte Mgr. Leijten voor de tot hem gerichte woorden en wees den Sluiskillenaren op het hun geschonken voorrecht, dat een parochie van zoo geringen omvang, thans in 't bezit van een kerkgebouw was. Hij dankte voor de vrien- delijke ontvangst. Daarna w erd Mgr. tot het klooster geleid, alwaar ruim 40 kinderen hem een lied van H u 1 d e toezongen. Toen werd de stoet ontbonden. 's Avonds verlichting van eerepoort en klooster met lampions en vetglaasjes. Van vele huizen wapperde de driekleur. De weg van af de spoorlijn naar het klooster was ter weerszijden met versierde sparrenboompjes beplant, waartusschen lampions waren gehangen. Ook het klooster was met lampions en illumi- neerglaasjes versierd, wat 's avonds, toen de lichtjes braudden, een fraaien aanblik bood. De volgende opschriften las men Op de poort voor deningangvanhetkloosterplein: ,/Geachte Bisschop van Breda, ontvang nu den dank uwer geloovigen van Sluiskil." Aan den ingang der kerk z/De inwoners van Sluiskil wenschen hun bis schop welkom." Aan den ingang van het klooster ,/Wees welkom ijverig kerkvoogd bij Sluiskils Capucijners." Talrijk waren de vreemdelingen die waren op- gekomen om de feestelijke ontvangst van Mgr. Leijten bij te wonen, terwijl prachtig zomerweder den tocht naar hier veraangenaamde. Zeg eens, vroeg Loiseau, wil je vijf francs verdienen De jongen keek begeerig naar het zilverstuk, dat de agent uit zijn zak haalde. Vijf francs Wat moet ik daarvoor doen Luister eens als je thuis komt, moet je niet aan den baas, en vooral niet aan zijn broer Jacques zeggen, dat je oris gezien hebt we willen hen verrassen, begrijpt je En als we ginds komen en merken, dat je woord gehouden hebt krijg je er nog vijf. Dat is tien francszei de jongen, met schitterende oogendaarvoor zwijg ik heel mijn leven. 0, dat is niet noodig. Als wij op la Ri- vaudiere zijn, kan je zeggen, wat je wilt Is de weg naar de hoeve gemakkelijk te vinden Neen, dat is nog al lastig Als u dadelijk meeging, kon ik den weg wijzen. Daar zeg je zoo ietsWeet je wat, we zullen je volgen ga maar vooruit. De agenten volgden op eenigen afstand den jongen, en overlegden, wat ze zouden doen. Ze achtten het, met 't oog op hetgeen de chef gezegd had, niet raadzaam Haudecoeur te arresteeren ze moesten echter licht zien te brengen in de geheimzinnige historie van zijn vlucht. De knaap liep steeds verder het bosch in, van tijd tot tijd omkijkende, teineinde zich te ver- gewissen, of ze nog volgden. Toen ze eindelijk weer in 't open veld waren, bleef hij staan, wachtte even tot ze bij hem waren, en wees naar een klein boerenhuis in de verte. Dat is la Rivaudiere. Nu kunt u niet missen. Ik ga maar op een drafje loopen ande.-s iom ik te laat. Hedenvoormiddag had de wijding van de kerk plaats, welke plechtigheid niet voor het publiek toegankelijk was. Na afloop der wijding werd het kerkgebouw voor het publiek toegankelijk gesteld. Velen waren opgekomen om de nu door den bisschop (geassis- teerd door de paters van het klooster en vele geestelijken uit den omtrek) op te dragen mis bij te wonen. Aan het einde dankte Mgr. Leijten de inwoners voor de hem hier bereide ontvangst en voor al hetgeen zij hadden gedaan om de plechtigheid der wijding of inzegening van het kerkgebouw te ver- hoogen. Het kerkgebouw, inwendig versierd met ver- schillende opschriften en vlaggetjes in de pauselijke en bisschoppelijke kleuren, werd gedurende den verderen dag nog door velen bezocht. Ten vijf ure was de tijd aangebroken, dat Mgr. Leijten vertrekken zou en werd de stoet weer op- gesteld in de orde van gisteren, om Z. H. Eerw. uitgeleide te doen. In den avond van gisteren geraakte te Sluiskil een feestvierende, wonende te Sas van Gent, te water in 't kanaal. Den juist daar aanwezigen agent Willems gelukte het den drenkeling spoedig op 't drooge te brengen, zoodat hij met den schrik en een nat pak vrij kwam. Heden werd te Sluiskil op verren afstand een brand waargenomen. Om tien uur was't reeds te zien en wordt nu, 2 uur, nog waargenomen. Hoek, 15 Juni. Heden werd alhier ten huize van den heer C. de Bakker door de kolenvereeniging z/door eendracht sterk" aanbesteed het vervoer der kolen. Hiervoor werd irigeschreven door P. en W. Loof te Ter Neuzen voor 95 cent, G. Goossen te Hoek voor 90 cent en D. de Witte en J. Dieleman te Ter Neuzen voor 891/2 cent per 1000 kilo. Het vervoer is niet gegund. Hulst. De heer J. Vogelvanger heeft zijn ontslag ingediend als lid van den raad dezer gemeente. Philippine. Zondagavond half zes braudde eene dubbele strookeet in den Stellepolder geheel af. Bij gelegenheid van de kermis alhier waren de meeste keetbewoners (28 personen) niet aan- wezig, zoodat niets dan een paar ledige kisten konden gered worden. De inboedel en de strookeet waren niet verzekerd en de oorzaak van den brand onbekend. Philippine, 15 Juli. Gisteren toonde een hond van B. alhier alle kenteekens van honds- dolheid. Reeds een paar dagen weigerde het dier voedsel en drinken, en dreigde zijn meester te bijten. Door de marechaussee neergeschoten, zal het cadaver door den veearts onderzocht worden. Hoogstwaarschijnlijk is hier sprake van die vreeselijke ziekte. Forsele, 16 Juli. Te ongeveer £en uur aa middernacht werden de ingezetenen door het luiden der brandklok uit hunnen slaap opgeschrikt. Zich in der haast te kleeden en naar buiten te begeven, om te zien waar de brand woedde, was voor velen het werk -van een oogenblik. Doch in welke richting men tuurde, nergene was een spoor van brand te ontdekken. Intusschen haastte de brandweer zich met loffelijken ijver en trok al heel spoedig het dorp uit naar de plaats des onheils, Nieuwdorp vanwaar een bode te paard hierheen was gekomen, meldende, dat brand ontstaan was bij den timmerman J. de Vriend. Daar aangekomen, bleek, dat het vuur door de spuit van's Heer-Arendskerke reeds bedwongen en de hulp onzer brandweer overbodig was. Goed denk aan je vijf francs. Dsar kunt u op rekenen. Toen de jongen weg was, beraadslaagden ze, en 't resultaat der besprekingen was, dat ze aan den bosehrand bleveu om uit te kijken, wat er gebeurde. 't Geluk diende hentoen ze een uurtje daar hadden gewacht, kwam een man, die op een paar honderd meter afstands in een akker aardappelen ging rooien. Ze herkenden terstond Haudecoeur. Ze overlegden even, toen slopen ze heen, zacht en naderden van twee kanten Haudecoeur, die druk aan den arbeid was en geen erg had in die overrompeling. 't Eerste zag hij Chaumont, en instinctmatig begreep hij, dat die meneer, burgerlijk gekleed en blijkens zijn loopen op den oneffen grond geen buitenman, een vijand was. Een oogenblik dacht hij aan vluchtenbliksemsnel gingen hem de gedachten door 't hoofd alweer opgejaagd, alweer verloren Hij had beloofd, dat hij nooit Marguerite zou verraden zouden de lieden van Expilly ook aan hem denken, alles doen om hem van een nieuwe ballingschap te redden Hij werd nu omziende, ook Loiseau gewaar, aan zijn andere zijde. Er was geen mogelijkheid, te vluchten. Haudecoeur voelde zich eindelijk overwonnen, machteloos tranen kwamen in zijne oogen en zijn gelaat drukte de grootste wanhoop uit. De agenten, verhard in hun beroep, werden er zelfs door getroffen, en Loseau, die een braaf man was, zei Arme kerel, 't is onze schuld nietwij doen slechts onzen plicht Dal weet ik. Breng mij maar, waarheen ge wilt. Verbrand zijn een timmermanswinkel en loods waarin voor een belangrijke som aan houtwaren geborgen was en veel gereedschap, zoodat de schade zeer aanzienlijk zijn zal. De oorzaak van den brand is onbekend en naar men zegt, was niets verzekerd. Men schrijft ons uit Gent Ten einde den nationalen geest levendig en vaderlandsche zeden en gewoonten in eere te houden, het gezellig verkeer onderling te be- vorderen, op de hoogte te blijven van wat er op intellectueel gebied in Nederland verricht wordt tot verhooging van het zedelijk en verstandelijk peil van ons volk, den landgenooten, die Gent bezoeken een gezellig midden aan te bieden en ook in voorkomend geval ongelukkigen stoffelijken en zedelijken steun te verschaffen, hebben de Nederlanders te Gent en omstreken verblijf houdende zich vereenigd tot eene Hollandsche club onder de leuze »Het Vaderland getrouwe, Blijf ick tot in den doet." De heer consul der Nederlanden heeft wel- willend het eere-voorzitterschap aanvaard de vice-consul is beschermlid. Een fraai lokaal Brouwershuis hoek Brabantstraat de heer Hendrikse biedt aan een heerlijk zitje en eene leestafel. Als societeitsuren hebben wij voorloopig Zondag 121£ uur, Maandag en Donder- dag avond. Nederlanders, die Gent bezoeken zullen hartelijk welkom zijn. 's Gravenliage, 17 Juli. Bij de voortzetting voor de Haagsche rechtbank in zake Mr. Troelstra wegens beleediging van den officier van justitie te Leeuwarden, zeide beklaagde versterkt te zijn in zijn opvatting dat niet Hoogerhuizen maar Van Dijk, Dijkstra en Alberda de daders der inbraak zijn. Hij beschuldigde den officier van justitie te Leeuwarden dat deze zijne bekende beschikking zoo had ingericht dat zij op het publiek den ge- wenschten indruk moest maken. Het openbaar ministerie verklaarde muurvast overtuigd te zijn dat de Hoogerhuizen terecht veroordeeld zijn, vorderde tegen Mr. Troelstra, wegens smaad tegen een ambtenaar in de uit- oefening zijner functie vier maanden gevangenis- straf. De verdediger van den beschuldigde betoogde dat deze gehandeld heeft in het algemeen belang n. 1. het doen zegevieren der waarheid in zake Hoogerhuizen. Volgens deze moet vrijspraak volgen. Donderdag is aan het strand te Koudekerke aangespoeld een in verregaanden staat van ont- binding verkeerend lijk. Het hoofd en de onder- armen ontbraken, terwijl op vele plaatsen het vleesch tot op de beendereu was vergaan. Uit de kleederen, die nog vrijwel alien om het lichaam hdngen, heeft men afgeleid dat de ongelukkige eea zeeman was. Vervoer naar de begraafplaats was niet doeulijk, waarom het lijk in de duinen is b^graven geworden. Te Scherpenisse is een jong paard, dat uit de weide gehaald en op stal gezet was, even nadat het aan het eten was, dood neergevallen, met de klavers in den bek. Te Muiderberg had een ongeluk plaats, dat buiten verwachting goed afliep. Twee dames van een gezelschap, dat zich met roeien op de Zuiderzee vermaakte, sloegen bij het van plaats Men had reeds eenige malen een schot in de verte gehoord, en hondengeblaf, en op dit oogen blik kwam een jager uit het boseh te voorschijn. Loiseau herkende den jongen man dien hij ge zien had, toen hij in de portiersloge van het huis in de rue du Marche-Saint-Honore verborgen was. Hij groette en verduidelijkte voor zijn kame- raad Mijnheer Gerard de Beaupreault. Daar Gerard, getroffen door 't geen hij zag, zweeg, zei Haudecoer Ze hebben mij herkend meneer; er valt niets meer aan te doen Een uitdrukking van groote smart kwam op 't gelaat van den jongen man. Haastig sprak hij tegen de agenten Heeren, die man is onschuldig Hebt mede- lijden en laat hem vrij Binnen een paar dagen wellicht zult gij't bewijs van zijn onschuld hebben De agenten aarzelden. Eindelijk zei Loiseau Wij moeten eerst 't een en ander van u beiden weten. Laten we naar de boerderij gaan. Neen, dan liever naar Expilly. Ook goeddenkt er aan, dat van uwe ant- woorden afhangt, wat wij zullen doen. Haude coeur, ge ziet wel, dat we u niet als een gewoon misdadiger behandelen. Gij doet daar goed aan, heeren, zei Gerard. Haudecoeur had zijne tranen gedroogd hij vond zijn zaak nog niet geheel verloren. Een half uur later waren de vier mannen in de kamer van Gerard. (Wordt vervolgd). verwisselen te zamen over boord. Een der heeren sprong haar na en mocht er in slageu beide drenke- lingen op het droge te brengen. In het Bad hotel werden alien van droge kleeren voorzien. Vrijdag morgen, omstreeks 10 uur, brak er brand uit in eene distilleerderij te Zutphen. Hoewel het geval zich in het eerst nog al ernstig deed aanzien, wijl eenige vaten gedistilleerd sprongen en de v lam men uitsloegen, was men met een paar waterslangen het vuur spoedig meester. Een der knechts bekwam lichte brandwondenander per- soonlijke ongevallen hadden niet plaats. De door vuur en water aangerichte schade is vrij aan zienlijk. Eenige kinderen te Amsterdam, verhit door 't spelen in het Vondelpark, wilden zich afkoelen door het nemen van een bad in den Schinkel. Een 13jarig knaapje, dat het eerst in 't water sprong, zonk in de diepte weg. Eenigen tijd later werd het kind levenloos opgehaald. Te Zomeren waren eenige arbeiders bezig met een wagen hooi te laden en dit op den wagen vast te sjorren, toen het aangespanuen jonge paard er eensklaps van door ging. Een der arbeiders, een jonge man, geraakte onder den wagen, die hem over het lijf ging en na eenige oogenblikken blies hij den laatsten adem uit. Door een der reizigers van den avondtrein uit Keulen werden ter hoogte van Gennep op het closet van een der rijtuigen vier met edelgesteenten van groote waarde bezette gouden ringen gevonden. De eigenaar is onbekend. Vrijdagnamiddag had aan den Ruigendijk onder de gemeente Oudenhoorn een ongeluk plaats. De paarden van een met hooi beladen boeren- wagen raakten op hoi, doordat een vrouw, haar klein kind in gevaar denkende, den weg oprende. De 17jarige V. bekwam daarbij ernstige wonden,. o. a. een beenbreuk. De wagen werd grootendeels vernield. Een ander persoon, ook op den wagen zittende, bekwam geen letsel. Uit Eibergen bericht men aande //Zutph. Ct.", dat een jonge fabriekswerker, H. S., zijn gezonden arm beschikbaar heeft gesteld om daaruit stukjes huid te nemen, teneiude daarmee een open beenwond van zijn vader te bedekken. Een oppervlak van 5 bij 7 centimeter is in reepjes uitgesneden en op de beenwond geplakt, voorloopig met gunstig gevolg. Voor menige daad van moed en zelfopoffering, in tijd van gevaar en opwinding van het oogenblik ten uitvoer gebracht, staat deze eenvoudige, in alle kalmte doorstane operatie niet achter. Te Rotterdam is Zoudagmiddag met veel lawaai en groote blijdschap de honden- en katten- tectoonstelling gesloten, welke aldaar in het Ver- kooplokaal is gehouden van VrijdagZondag. Verscheideue prijzen werden uitgeloofd. Yrijdagavond werden de 15jarige jongen en het 14jarige meisje, het uit Rotterdam verdwenen paaitje, onder politiegeleide uit Venlo te Rotterdam teruggebracht. Uit hun verhoor voor een commis- saris van politie bleek een en ander omtrent iwinua< lotgevallen. Sedert zij verleden week Dir.sdag: het ouderlijke huis ontliepen, zooals zij schrevem rondloopende met plannen van zelfmoord, hadderu beiden eene geheele verandering ondergaan, waar- door het begrijpelijk wordt, dat zij uit de handere der politie bleven. Beiden hadden zich een compleet licht grijs jongensfietscostuum aangeschaft, zoodat men op het eerste gezicht meende met twee jongens te doen te hebben. Bovendien had het meisje hare haren opgeofferd, om zich onken- baarder te maken. Zij zeggen per spoor de stad te hebben verlaten en voorts in den omtrek van Nijmegen en Venlo in de bosschen rondgezworven te hebben. Zoolang de knaap nog geld had, ging het goed, doch toen hieraan gebrek kwam en van verdrinken in de bosschen rondom Nijmegen en Venlo bij gebrek aan water ook al geen sprake was, toen dacht het hun maar het beste zich bij de politie aan te melden en te vertellen hoe de vork in den steel zat. Hun schoenen gingen stuk en de aardigheid van het snoepreisje was er vrijwel af. Na een onderhoud van den commissaris van politie met beider ouders, zijn zij onder geleide ieder afzonderlijk huiswaarts gebracht. Tot <:en uur 's nachts toe wemelde het in de anders zoo stille Tollensstraat van een menschen- menigte, die niet van uitscheiden wist bij het brengen van een soort ovaties aan de terugge- keerde 14jarige dochter. Zoo talrijk was de menigte, dat de straat van 10 uur af als 't ware versperd was, en een inspecteur met een tiental politie- agenten er aan te pas moesten komen om het gestremde verkeer eenigszins te herstellen. En telkens wanneer ook maar een tipje van de neus van een der huisgenooten zichtbaar werd, klonken de hoera's door de lucht. Maar ook een andere stemming werd waargenomen, die de politie liet vreezen voor de ruiten van het ouderlijk huis van de teruggekeerde. Het ouderenpaar en de andere bewoners verkeerden daardoor natuurlijk den ge- heelen avond en een groot deel van den nacht in een angstige spanning. Hun 14jarige dochter, door wier toedoeu al dit dwaze misbaar veroorzaakt werd, zal vermoedelijk wel niet meer naar haar school op het V an der Werffplein terugkeeren. Beter kwamen de ouders van den jongen eraf.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2