Handelsbericbten. Advertentien. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Hulst, 10 Juli. Antwerpen, 10 Juli 1899. a - g DAGEN. Voorm. Nam. Donderdag 13 Juli. 4.56 5.13 Vrijdag 14 n 5.31 5.51 Zaterdag 15 6.11 6.34 Zondag 16 6.58 7.25 Maandag 17 7.54 8.28 Dinsdag 18 9.3 9.42 Woensdag 19 u 10.19 10.56 zijn door het hemelvuur twee paarden gedood en e£n licht geraakt. Te Heino zijn 5 koeien in de weide van mevr. de wed. Mr. J. H. van Roijen door den bliksem 86I)e0d'arbeider J. Wiegman te Brummen werd in zijn woning door het hemelvuur doodgeslagen de vrouw en een kind bekwamen brandwonden. Te Steenwijkerwold is J. B., die onder een boom was gaan staan, tegelijk met dien boom door den bliksem getroffen, doch later is t ge- bleken, dat B. er met verschroeiden pantalon en den schrik was afgekomen. Te Maurik sloeg de bliksem in het woonhuis van v. d. Stroom, scheurde de muren en verwonde 6en der aanwezigen licht. Onder Ammerzoden is de bliksem geslagen in twee huizen van den heer v. d. B. Ze werden een prooi der vlammen. Huizen en inboedels waren tegen brandschade verzekerd. Te Bathem werd de schuur van den landbouwer J. Rietman door den bliksem getroffen welke schuur met den geheelen inhoud verbrandde, en eveneens de wouing van den landbouwer A. Mulder. Daar kwam een droevig onheil bij voor. Zijn tijdelijk daar aanwezige schoonzoon G. Meijer, kleermaker te Colmschate, werd door den bliksem gedood. Te Herveld is tijdens het onweder een paard van den landbouwer van Leeuwen ter waarde van f 500 door den bliksem gedood. Onder Deventer sloeg de bliksem in den schoorsteen van de woningen van den tuinman Nijkamp en deed den deurpost splijten van den tim- merman Roskamp, in wiens woning de 20jarige C. Waanders bewusteloos werd geslagen. W. is weer hersteld, doch gevoelt nog pijn in armen en borst. Te Apeldoorn sloeg de bliksem in het dak van de woning van W. L. op 't Loo. W. L. die bij de tafel in het voorhuis stond, sloeg achtcrover en bleef bewusteloos liggen. Tot bewustzijn gekomen klaagde hij over vreeselijke pijnen in de armen, die echter allengs vermin- derden. Eene vrouw te Tiel had 's nachts de wasch op een afgesloten plaats te drogen laten hangen. 's Morgens rniste zij een schoon onderpak van haar man, maar vond een vuil stel onderkleeren. Zondag werd te Hengelo aangehouden zekere Emil Pierre, laatst woonachtig te Berlijn, verdacht aldaar een dubbelen moord te hebben gepleegdeen op een vrouw met wie hij sarnen- woonde, en een op een Hongaarschen handels- reiziger. Den laatste heeft hij 1200 mark en een gouden horloge afgenomen. Op zijn aan- houding was eene premie van 100 mark gezet. Zondagavond trachtte een juffrouw zich ter hoogte van den vuurtoren te Scheveningen, door van 't daar voor gelegen strandhoofd in zee te springen, van het leven te berooven. Zij werd echter nog tijdig genoeg van het strand opgemerkt en reeds bewusteloos uit zee gehaald. Aan een geueesheer gelukte het't leven weder op te wekken, waarna zij per raderbaar naar haar woning werd overgebracht. Te Amsterdam bemerkte Zondag een politie- agent, dat er rook kwam uit de brievenbus op het Marnixplein, waarvan hij het postkantoor dadelijk in kennis stelde. De bus werd daarop door een besteller onderzocht, waarbij bleek dat er een eind brandende cigaret in de bus was ge- worpen, waardoor een brief aan de achterzijde was beschadigd. In de zomervergadering van den genees- kundigen raad voor Zuid-Holland achtten ver- schillende leden het noodig het publiek te waar- schuwen voor het gebruik van saccharine, met het oog op de organische waardeloosheid daarvan in vergelijking met de groote voedingswaarde van suiker. De raad vereenigde zich met de volgende motie»De geneeskundige raad, gelet op de pogingen, die worden aangevoerd om de suiker, een waardevol voedingsmiddel, te doen vervangen door saccharine, een voor het menschelijk lichaam waardelooze en wellicht niet ongevaarlijke stof, lneent tegen het voortdurend gebruik dezer laatste anders dan op geneeskundig voorschrift, te moeten waarschuwen. Een milicien uit Pekela, in garnizoen te Assen, verwijderde zich zonder verlof en begaf zich naar zijne moeder, wie hij mededeelde dat hij zich voor f 450 had vrijgekocht. Er waren wat onkosten aan verbonden, zoodat hij wel f 500 mee zou moeten hebben. Hij kreeg die som, doch inaakte er in Groningen en Amsterdam goede sier van. Hij is intusschen uit Amsterdam terug- gehaald en weer naar Assen overgebracht. 1 e Boxtel zag Zondagavond een gepensioneerd sergeant van het O.-J. leger zijn revolver na, niet wetende dat er nog een kogel op zat. Het schot ging af en de man kreeg den kogel in het hoofd en viel dood neder. Te Rotterdam liet Maandagavond een moeder twee kinderen, een jongen van 3 en een meisje van 2 jaar, alleen. De kleinen wisten eenige lucifers machtig te worden en gingen daarmede spelen. Het gevolg was dat brand ontstond en de kleeren der kinderen vuur vatten. Het meisje kreeg zeer ernstige en levensgevaarlijke brand wonden. Te Rotterdam worden uit de ouderlijke woningen vermist een 15jarige jongen en een 14jarig meisje, jeugdige verliefden. In een achter- gelaten schrijven hebben zij te kennen gegeven, gezamenlijk te zijn gevlucht, om zich door ver- drinking van het leven te berooven. Ook een werkstaking. Door leerlingen der vierde klasse van de rijksnormaalschool te Drachten is een werkstaking geproclameerd, waaraan het grootste deel dier leerlingen meedoet. Deze staking geldt een onderwijzer, die, naar hun oor- deel, hun onverdiend en onheusch een reprimande gaf. De stakers blijven nu van de lessen van dien onderwijzer weg en vragen van zijne zijde ,/Schuld bekennen". Sommige ouders steunen de stakers. Aangaande de arrestatie van een kantoor- knecht te Amsterdam wordt uit Den Haag nader gemeld Dezer dagen werd vanwege de posterijen aan- gifte gedaan dat aan het bijkantoor Van Galen- straat een vervalscht postbewijs was aangeboden en uitbetaald. De recherche was spoedig den persoon op 't spoor die het bewijs te gelde had gemaakt. De aangeboudene, een jonkman van nog geen dertig jaar, bekende op welke wijze het post bewijs was vervalscht, tevens daarbij opgevende dat hij met een kantoorknecht ten postkantore te Amsterdcm voor het vervalschen in betrekking stond. Zaterdag werd deze kantoorknecht, W., door den inspecteur der recherche bij de Haagsche politie Van Rosmalen, aan het postkantoor te Amsterdam aangehoudeD, als verdacht zich aan valschheid te hebben schuldig gemaakt. Ook deze pe:soon heeft bekend vervalsching van postbewijzen en diefstal van brieven enz. te hebben gepleegd. Beide verdachten zijn naar het Huis van be waring alhier overgebracht. Op zeer sluwe wijze gingen beiden bij hunne handelingen te werk. De alhier aangehouden jonkman kocht op ver- zoek van zijn Amsterdamschen vriend bijv. een postbewijs groot een gulden, dat hij dan naar Amsterdam opzond. W. verhoogde daar de waarde van het bewijs door er zegels op de plakken, die hij van te voren ontvreemdde en plaatste over het Haagsche stempel, het postmerk van Amster dam. Op deze wijze vervalscht werd het postbe wijs naar hier terug gezonden, waarna de Hagenaar het geld er op inde. Bij onderzoek te Amsterdam bleek dat de kan toorknecht W. zich aldaar aan tal van diefstallen van brieven met en zonder geldswaardige papie- ren had schuldig gemaakt. Bewijzen van schuld werden en op hem en te zijnen huize, bij huis- zoeking gevonden. Beide aangehoudenen zijn ter beschikking van de justitie alhier gesteld. Een 21 jarig meisje en een gehuwd man te Rotterdam ontmoetten elkander Maandagavond ten huize eener vrouw in de Erederikstraat. De echt- genoote van den man, die van deze ontmoetingen gehoord had, kwam op haar beurt naar de Frederik- straat, en trof haar man en het meisje aan. Toen sloeg der 21jarige de schrik om het hart. Zij vluchtte naar den zolder en van daar op het dak, om, na over eenige daken geklouterd te zijn, door een huis de straat weer te bereiken. Hier wachtte een politieagent haar op, die haar ter bescherming tegen het publiek, dat inmiddels rondom de ver- toorude wederhelft te hoop geloopen was, medenam naar den politiepost in die straat. De geheele Frederikstraat was in rep en roer en toen het meisje eenige oogenblikken later onder politiege- leide den post verliet om naar het bureau in de Meermansstraat gebracht te worden, vergezelden haar honderden derwaarts. Het gezicht van deze joelende massa bracht haar zoo van de wijs, dat zij, op de Rotte gekomen, aan haar geleiders wist te ontsnappen en in het water sprong. Een van de agenten sprong haar na en haalde haar op het droge. Druipnat stonden ze daar, het meisje blijkbaar afgekoeld, en weder ging het nu, door dezelfde immer aandikkende menigte vergezeld, terug naar den politiepost in de Erederikstraat, waar men het meisje voorloopig hield, haar van droge kleeding deed voorzien en inmiddels de ouders waarschuwde. Een bittere spot bevat Braakensiek's plaat in de ,/Groene" deze week de ,/vredes"-mogend- heden alien aan 't verslinden van brokken Armenie, China, Afrika enz., en daarbij onze Minister De Beaufort als livreiknecht voor de heeren. Een ingezetene van 't Friesche dorp R., verzond een briefkaart, maar niet in't bezit zijnde van een 2£ ct. postzegel, deed hij er vijf halve cents postzegels op, waardoor het woord ,/brief- kaart" op de beide voorste letters na, bedekt werd. De briefkaart kwam als onbesteld terug, omdat het woord briefkaart" niet duidelijk zichtbaar was, maarde postzegels waren afgestem- peld. Uit het zijkanaal te Luik is het geheel ge- kleede lijk van eene vrouw opgevischt, dat over- dekt was met wonden, blijkbaar met een scherp voorwerp toegebracht. Het vermoeden, dat men hier met een misdaad te doen heeft, wordt nog versterkt door het feit, dat de vrouw, wier lijk men herkende, in den laatsten tijd in voortdurenden onmin leefde met eene audere vrouw, met wie zij samen woonde. De justitie doet onderzoek. Weder toont een ongeval, hoe gevaarlijk het is katten bij onbewaakte zuigelingen te laten. Een familie te Markranstiidt werd verblijd met de geboorte van een tweeling. De vroedvrouw beval dat de kat, die zij in 't huis aantrof, niet in de kamer der zuigelingen zou worden toegelaten. Men luisterde echter niet naar de vrouw. Eenige dagen geleden werd de moeder door 't steunen en schreien der kleinen gewekt. Toen zij in de wieg ging kijken, bood deze een vreese- lijken aanblik. Een kind was gestikt, doordat de kat op 't lichaampje was gaan zittenvan 't an- dere kind was 't neusje en 't handje afgeknaagd. Den volgenden morgen overleed ook het tweede kind. De moeder is van verdriet krankzinnig geworden. Yrijdag is door een boschwachter onder de gemeente Exaarde op twee stroopers geschoten. De eene was dadelijk dood, de andere, die tever- geefs vroeg om niet meer te schieten, is stervende. De boschwachter is gevankelijk naar Dendermonde gebracht. Zaterdag stegen twee amateur-luchtschippers te Bradford in een luchtballon op, die door den beroeps-luchtreiziger Bromhall zoubestuurd worden. Kort voor dat de ballon zou opstijgen en terwijl de twee passagiers reeds plaats hadden genomen, struikelde de heer Bromhall en liet den rand van de ballon los. De ballon, daardoor ontheven van een groot deel van haar gewicht, steeg onmiddelijk met een verbazende snelheid omhoog. Men maakte zich vreeselijk ongerust over het lot der twee reizigers, Dezen echter, hoewel weinig met de behandeling van een luchtballon vertrouwd, behielden hunne koelbloedigheid en bleven ongeveer een uur in de hoogte. Toen bemerkten zij dat zij zich boven een landbouwgebied bevonden en trokken de klep open, evenwel met te veel kracht, zoodat het gas als een wolk ontsnapte en de ballon pijl- snel daalde. Evenwel, toen de ballon voor driekwart leeg was, begon zij haar vaart te verminderen, daar de ballon als parachute werkte en hoewel de reizigers geen anker hadden, kwamen zij behouden neer te midden van een klaverveld. Onderwijl had men van uit Bradford in alle richtingen geseind en daar de bevolking aldus was iugelicht, bood men den luchtreizigers dadelijk alle hulp aan j men wist later ook de ballon in veiligheid te brengen. GEMEENTERAAD VAN AXEL. Zitting van 11 Juli 1899. Behalve de heer G. Weijns zijn alle leden tegen woord ig. Voorzitter de heer D. J. Oggel. Secretaris de heer J. A. van Vessern. De notulen van de vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Wordt mededeeling gedaan van de volgende ingekomen stukken. Kennisgeving van de heeren P. van Fraaijenhove, C. van den Broeke en L. Jansen van Rosendaai dat zij hunne benoeming tot lid van het alg. burg. armb. alhier aannemen. Missive van Ged. Staten dezer provincie houdende terugzending van een exeinplaar van het door hen goedgekeurd raadsbesluit d.d. 6 Juni j.l. tot wijziging van de begrooting voor 1899. Worden voor kennisgeving aaugenomen. Wordt aangeboden de begrooting van het alg. burg. armb. voor het dienstjaar 1900. De Voorzitter stelt deze tot onderzoek in handen eener commissie bestaande uit de heeren Jansen van Rosendaai, Koster en Wolfert. De voorwaarden van aanbesteding van de be- noodigde petroleum voor straat- en schoolverlichting worden na voorlezing z. h. s. vastgesteld zooals die waren voor het vorige jaar. Tot plaatsvervangster telephoonkantoorhoudster wordt met algemeene stemmen benoemd Francoise Joha van Vessem. Over een voorstel van den heer Van Hoeve dat in de instructie voor de beambten bij de brand- weer een bepaling zal worden opgenomen om aan het personeel van het brandwezen ingeval van brand een dubbeltje per uur aan ieder uit te betalen, wordt met 8 tegen 2 stemmen besloten hierover in eene volgende zitting een beslissing te nemen. Tegen stemden de heeren Smies en Koster. Het kohier der schoolgelden over het 3® kwartaal, suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag, alsmede eenige reclames in zake hoofdelijken omslag en een reclame in zake schoolgeld, worden z. h. s. besloten te behandelen in eene beslotene vergadering. Niets meer te behandelen zijnde wordt de open- bare zitting gesloten en overgegaan tot het houden eener beslotene vergadering. INGEZONDEN STUKKEN." Naar aanleiding van een schrijven zoo even ontvangen, waarin mij gevraagd wordt of ik niet aanraad aandeelen te nemen in de op te richten staalfabriek, wensch ik met nadruk te verklaren, dat ik bij het schrijven van het artikel v Waar gaan wij keen" volstrekt niet aan de mogelijkheid heb gedacht, dat mij eene dergelijke vraag zou worden gesteld, omdat ik niet over eene bepaalde zaak schreef, maar over twee verschillende toe- standen. Ik acht mij niet bevoegd en ook niet in staat het nemen van aandeelen in deze onderneming aan te bevelen of te ontraden zonder eene grondige studie te hebben gemaakt van dergelijke fabrieken in het algemeen en vertrouwbare inlichtingen te hebben ingewonnen omtrent deze onderneming in het bijzonder, doch bovendien blijkt, dunkt mij, uit de advertentie dat men hier te doen heeft met eene Belgische onderneming, welke ook het geld voornamelijk in Belgie zoekt, al is de inschrijving in Nederland niet uitgesloten. A. L. S. Wij zijn het volkomen met den heer L. S. eens. Ieder voor zich moet weten of hij van de gelegen- heid om aandeelen te nemen al of niet zal gebruik maken, doch in het belang van Ter Neuzen en van de ondernemers hopen wij van harte dat het der fabriek wel moge gaan. Red. —in ami i iiMinf—■■■n— i i ii i i i Middenprijs per 100 kiloTarwe/7,60; Rogge /5,80; Wintergerst Zomergerst Haver f1,— Erwteu /7,70; Paardenboonen f 8,Duivenboonen f 8,50; Witteboonen f Bruineboonen f Boekweit Lijnza-d Aardappels Koolzaad per zak van 106 liters Boter per kilo 0,95. Eieren per 26 stuks f 0,80. Er waren ter weekmarkt te koop gesteld23 stuks hoornvee, 55 varkens. Verkoeht13 stuks hoornvee, 36 varkens. Chilisalpeter (Soda-Nitraat) 15* h 16 stikstof, beschikbaar fr. 17,50 per 100 kilo. Zwavelzure Ammoniak (Sulfaat van Ammoniak) 20 a 21 stikstof, beschikbaar fr. 31,50 per 100 kilo. Gewoon Superphosphaat, 12 a 14%phosphor- zuur, per percent phosphorzuur fr. 0,38, zegge fr. 5,per 100 kilo. KOERS VAN HET GELD. Belgisch per 100 fr. 47,90 a 47,95 Engelsch per 12,— 12,11 ZEST1JDINGEN. Van 10 tot en met 11 Juli. VLAG. NAAM. M3. Van en naar. Lading. 10 11 11 10 ii 10 Eng. s.s. Eng. barge Belg. s.s. Eng. s.s. idem Eng. s.s. Deens. s.s. Duits. s.s. Deens. s.s. Zweed. s.s. Duits. s.s. Noor. s.s. Noor. bark Noor. brik Golfer Alice Escou t Astrologer Fulmar Vuur Ter Neuienl 1066 Middlesbro 189 Brighton 3266 Bilbao 2580 Leith 3408 Liverpool lau Xer 1'euzen Buccaneer Voor Rolf Electra Danmark Brittania Carl Behnk Dovre I 2656iLonden Lent t 3110 Windau 3571 Tinrmergate 5800 Riga 3001 Gefle 1784 Kalmar 1300 Tvedestrand Van Kent Emanuel Gustav 661 Grimstad 641 Sdderham yzer idem minerie ijzer stukg. ledig hout idem idem idem idem idem ballast idem Van 10 tot en met 11 Juli werden langs de Oost. sluizen alhier 32 binnenvaartuigen op- en 39 af. geschut; door de Westsl. 2 op- en 8 afgeschut_ H H n Ons werd heden een zoon geboren. F. J. WORTMAN. B. J. WORTMANWisse. Zaamslag, 10 Juli '99. Aan de kiezers die hunne stem op mij uitbrachten bij mijne herbenoeming tot lid voor den gemeenteraad, en aan alien die blijken van belangstelling gaven, betuig ik bij dezen mijn oprechten dank. Axel. C. N. JANSEN VAN ROSENDAAL. Ondergeteekende betuigt zijn wel- geiueendeu dank, aan alien die hebben medegewerkt tot zijne herbenoeming als lid van den Gemeenteraad, en tevens ook voor de vele blijken van belangstelling daarbij onder- vonden. Axel, 10 Juli 1899. L. LAMAITRE.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 3