Landbouwberichten. Gemengde berichten. Telegrafische berichten. Gemeenteraadsverkiezingen. Aantal stemmen in district 15 ?L Totaal. Aantal kiezers Uitgebracht Van onwaarde Geldige stemmen 680 514 6 508 155 114 1 113 297 240 5 235 1132 868 12 856 J. C. Harte 332 52 103 487 L. J. van der Moer 279 56 138 473 A. Visser 312 44 106 462 D. J. Dees 223 86 132 441 J. F. Verlinde 187 19 76 282 R. Platteeuw 110 9 58 177 A. J. Daelman 66 5 21 92 Kantongereclit te Ter Neuzen. TER NEUZEN, 12 Juli 1899. Door Burg, en Weth. werd gisteren ten ^emeentehuize in het openbaar bij enkele in- schrijving aanbesteed, de levering van petroleum voor de straatverlichting gedurende 1899yi900 (ongeveer 8000 liters). Hiervoor werd ingeschreven door de heeren D. E. "Wolfert voor 7,49 en P. J. Versluijs voor f 7,19 per 100 liter. Voor de levering van lampeglazen enz., ten beboeve der straatverlichting werd het minst in geschreven door de heeren Gebr. Tazelaar. Aan de minste inschrijvers is de levering gegund. De nabetrachtingen over de raadsverkiezing hadden alhier in den laten avond van Maandag eenige handtastelijkheden tengevolge, waaraan door de juist ter plaatse komende politie spoedig een eind werd gemaakt. Een der daarin betrokkenen had echter aan 't hoofd een zoodanige verwonding opgeloopen, dat heelkundige hulp noodig was. Proces-verbaal is opgemaakt. Bij beschikking van den Minister van W ater- staat is o. m. benoemd tot buitengewoon opzichter de heer J. de Kluiver Az. te Philippine, bij de werken tot verdediging der Noordzee kust. Sas van Gent. 11 Juli. De veemarkt van heden was beter bezet dan de vorige week. Aan- gevoerd waren 24 stieren, 39 ossen, 28 koeien, 77 vaarzen en 6 hokkelingen, samen 174beesten, op 15 stuks na werd alles langzaam verkocht aan lage prijzen. St. Jansteen, 10 Juli. Onze pastoor vierde heden zijn 60»ten verjaardag onder vele blijken van belangstelling. De fanfare bracht den jubilaris des avonds eene serenade. UITSLAG der stemming voor 4 leden van den Gemeenteraad, Ter Neuzen, wegens periodieke aftreding, op 10 Juli 1899. 2 03 03 *4 i—i g De volstrekte meerderheid bedraagt 429. Zijn alzoo gekozen de heeren J. C. Harte, L. J. van der Moer, A. Visser en D. J. Dees, aftredende leden. Axel. Kiezers 593. Uitgebracht 492. On- waarde 8. Volstrekte meerderheid 243. Herkozen de heeren P. Dregmans met 301, L. Lamaitre met 264 en C. N. Jansen van Rosen- daal met 261 stemmen. Herstemming tusschen de heeren F. Dekker Fz. met 229 en P. Dieleman Wz. met 201 stemmen. Verder verkregen de heeren G. Weijns (aftr. lid) 187, J. Ramondt 167 en Abr. Esselbrugge 158 stemmen. Clinge. Kiezers 231. Uitgebracht 176. On- waarde 6. Volstrekte meerderheid 86. Herkozen de heeren P. A. Smet met 103 en H. Bruggeman met 95 stemmen. Gekozen de heer C. L. Weemaes met 98 stemmen. De heer C. L. de Cock verkreeg 86 stemmen. Hulst. Kiezers 254. Uitgebracht 232. Vol strekte meerderheid 117. Herkozen de heer J. A. J. B. M. G. Seijdlitz met 125 stemmen. Gekozen de heeren F. C. O. M. Hombach met 139 en J. Adriaanse met 119 stemmen. De heer Mr. J. G. van Deinse (aftr. lid) ver kreeg 110 stemmen. Philippine. Getal kiezers 71. Ingeleverde geldige biljetten 56. Herkozen de heeren J. L. de Mulder met 42 en E. D. de Bock met 37 stemmen. Sas van Gent. Kiezers 122. Uitgebracht 107. Onwaarde 1. Volstrekte meerderheid 54. Herkozen de heeren J. V. Oole met 79 en P. Wauters met 74 stemmen. Herstemming tusschen de heeren P. J. Hame- lynck met 44 en E. Geirnaerdt met 25 stemmen. Aardenbnrg. Kiezers 242. Tngeleverde gel dige biljetten 225. Gekozen de heeren J. v. d. Berg en J. L. J. de Glopper. Herstemming tusschen de heeren A. A. v. d. Broecke (aftr. lid) en P. F. v. d. Hemel. Biervliet. Herkozen de heeren P. L. Dossche met 150 en L. Lijbaart met 105 stemmen. Gekozen de heer W. de Blaeij met 114 stemmen. De heeren W. P. Verplanke en J. Leenhouts verkregen 103 en 81 stemmen. Van de 265 kiezers, brachten 207 hunne stem uit. Zitting van 11 Juli 1899. Veroorileeld zijn A. v. C., zonder beroep te Axel, ter zake van overtreding der jachtwet; tot eene boete van f 1, subsidiair 2 dagen hechtenis. L. v. C. en A. v. C., beiden te Axel, ter zake als voren en wegens het loopen op bezaaiden grond; ieder tot hecht. van twee dagen en tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. voor elke boete, met verbeurdverklaring en vernieling der strikken en stokken. P. v. K. en M. B., bootwerkers te Ter Neuzen, ter zake van het visschen in gesloten vischtijdieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. voor elke boete met verbeurd verklaring der hengels. C. v. D. en P. d'H., werkliedeu te Westdorpe, ter zake van le het bevisschen van eens anders vischwater zonder schriftelijk bewijs, 2e visschen zonder akte; ieder tot twee boeten elk van f 1, subs. 1 dag hecht. voor elke boete met verbeurdverklaring van het wargaren. K. B., werkman te St. Jansteen, ter zake van strooperij tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. J. B., zonder beroep aldaar, ter zake als vorentot eene boete van j 1, subs. 2 dagen hecht. C. h. P., M. C. P., F. M., J. F. d. Lzonder beroep, alien te Stekene, E. F. d. K., P. F. P., T. d. W., zonder beroep, alien te St Jansteen, ter zake als vorenieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. voor elke boete. P. C. F., bootwerker te Ter Neuzen, ter zake van zonder recht loopen over eens anders grond; tot eene boete van 0,50, subs. 1 dag hecht. A. v. C., M. v. C., M. S., P. S., G. T., zonder beroep, alien te Axel, ter zake als vorenieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. voor elke boete. C. A. F., koopman te Axel, ter zake van het in Axel geslacht vleesch verkoopen zonder voorafgaande keuringtot eene boete van 0,50, subs. 1 dag hecht. E. B., koopman te Clinge (Belgie), ter zake van het vervoer door een trekdier doen plaats hebben op noodeloos kwellende wijzetot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. P. S. en J. A. S., zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake van het rapen van schelpvischieder tot eene boete van f I, subs. 1 dag hecht. A. G. d. E., werkman, A. C., spoorwegbeambte te Ter Neuzen, J. d. B., leurder, zwervende, P. B., M. O., werk- lieden en H. J., horlogemaker, alien te Axel, ter zake van openbare dronkensehap ieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. voor elke boete. W. P. M.. bootwerker te Ter Neuzen en A. F. L., arbeider te Sas van Gent, ter zake als vorenieder tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. voor elke boete. J. L. D., visscher te Ter Neuzen, ter zake als vorentot eene boete van f 2, subs. 3 dagen hecht. P. B. M., zwervend leurder, ter zake als voren tot eene boete van 5, subs. 3 dagen hecht. P. J. M., zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake als voren bij eerste herhalingtot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. J. D., metselaarsbaas te Ter Neuzen, ter zake als voren tot eene hecht. van 3 dagen. M. A. D., echtgen. van L. G. te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkensehap, bij tweede herhalingtot hecht. van 14 dagen. I. P. d. G., koopman te Zaamslag, ter zake van openbare dronkensehap bij vierde herhalingtot eene hecht. van drie weken. Ont*l van rechtsvervolging i J. D., echtg. van J. D., bierhuishoudster te Ter Neuzen, ter zake van het niet sluiten van haar bierhuis op sluitingstijd. Er wordt in de dierenwereld veel vernietigd en daardoor veel schade teweeggebracht. De Boeren- courant brengt dit onder het oog met de volgende vragen te stellen. Waarom al die moorden Waarom de spin in uw stal te vernietigen, waar zij opruiming houdt onder de vliegen, die u en uw vee zooveel last aandoen Waarom de heikrekel in uw tuin te vertreden, waar hij oorlog voert tegen ruspen, slakken en meikevers Waarom den mol te vervolgen en te dooden, die uw tuin bevrijdt van engerlingen, larven en ander lichtschuw gespuis? Waarom den koekoek te verjagen, wiens liefste voedsel de langbarige en venijnige rups is, die men zonder gevaar niet kan aanraken Waarom de nesten uit te halen van grasmus- schen en pimpelmeezen, die gestadig jacht maken op wespen en duizendpooten Waarom den musschen den oorlog aan te doen, die voor het enkele koren, dat zij u kosten, uw akkers zuiveren van de insecten, welke uw graan verwoesten Waarom uw kruit te verschieten naar spreeuwen, die zich liefst met insecteneieren voeden en zelfs uw runderen van ongedierte zuiveren De koe en het schaap zijn hierin verstandiger dan de menschenzij laten de spreeuwen ongehinderd plaats nemen op hun rug. Waarom strikken te spannen voor de mees, die jaarlijks driemaal broedt en voor de opkweekiug van elk broedsel 120,000 wormen en insecten gebruikt Waarom den zonnekever te dooden, die zich met hoomluizen voedt Waarom de pad om het leven te brengen, die uw tuin van slakken en mieren zuivert Waarom strikken te spannen voor tal van vogels, die u van stekende muggen bevrijden Waarom de vleermuis te vervolgen, die vlinders en kevers verdelgt, gelijk de zwaluw vliegen en muggen Waarom de nachtuilen en steenuilen uit te roeien, die uw duiven en kuikens ongedeerd laten, maar als muizenvangers elk afzonderlijk het werk verrichten van eeu dozijn katten Waarom al die moorden Omdat zoo velen te weinig bekend zijn met de huishouding der natuur, en te onverschillig om op le merken, wat hun eigen belang vordert. Zijt ge wel zeker, dat ge geschoten hebt op 'tjuiste oogenblik Ik heb den knal van 't schot gehoord O, neen, twijfel niet aan mijn schuld Stil, mevrouw, een oogenblik riep Haude- coeurluister. Ik herinner mij uit het proces, dat er twee schoten gelost zijn. De recbter vond dat een nieuw bewijs voor mijn schuld ik had niet geaarzeld toen mijn toeleg voor de eerste maal mislukte, een tweeden aanslag te doenDe geweermaker, die het wapen onderzocht, verklaarde, dat er twee keer geschoten wasden eenen kogel heeft men niet kunnen vinden die was zeker ergens in 't vloerkleed of in 't houtwerk verdwaaldde andere had meneer de Beaupreault in de borst getroffen. Welke was dat nu de eerste of de tweede Na- tuurlijk de tweedewant als de eerste geraakt had, zou de tweede overbodig zijn geweest. En als de eerste meneer de Beaupreault geraakt had, zou de geneesheer dat dan niet geconstateerd hebben P.Dat wilde ik zeggen, mevrouw en daarom moest ik u kwellen met vragen over dat verleden, zoo verschrikkelijk voor u en voor mij. Marguerite had het gevoel van een ter dood veroordeelde, wien plotseling het leven wordt gescbonken doch zij durfde zich niet overgeven aan de schoone hoop, die plotseling bij haar werd opgewekt. Zou het mogelijk zijn sprak ze zacht. Of het mogelijk is, mevrouw riep Haudecoeur uit, zich steeds meer opwinnendeik geloof, dat het nog al duidelijk is Heeft u twee schoten gelost Neen, neendat weet ik zeker Welnu, daar een revolver niet vanzelf afgaat^ Middelburg, 12 Juli. In de heden gehoude n zitting der Provinciale Staten waren 40 lede u tegenwoordig. Met 36 stemmen is tot buitenge woon lid van Gedeputeerde Staten benoemd de heer J. M. Kakebeeke, die deze benoeming heeft aan- genomen. Ingekomen is een adres van dhr. Van der Bent om subsidie voor een paardentram van Hansweerd naar Vlake. Aangenomen zijn verschillende voorstellen van Gedeputeerde Staten, waaronder afwijzing op het verzoek van het tramcomite VlissingenDomburg om subsidie. Morgen om 10 uur voortzetting. Verschillende berichten komen in van onge- vallen, als gevolg van een Zondag in verschillende streken gewoed hebbend onweer. Te Veendam sloeg de bliksem, die geen oogen blik van 12 tot 4 uur 's middags van de lucht was, op verschillende plaatsen in. Te Kiel sloeg een korenmolen in brand van mej. de wed. O., te Muntendam sloeg een prachtig paard dood, te Wildervank twee koeien. Daar sloeg de bliksem in een molen van Mulder en vermorselde een der wieken zonder meer; een huis daartegenover en bewoond door een werkman werd totaal geheel doorkruist, alles vernietigend wat de bliksem op zijn weg ontmoette. De schoorsteenmantel viel naar beneden en het inwendige van de huiskamer werd een ware ru'ine. Het uurwerk der hangklok bleef staan, een ketel met water werd van de kachel door de kamer geslingerdde schotels op de tafel, waaromheen de huisgenooten zaten, werden verbrijzeld en dit alles geschiedde zonder dat een der aanwezigen eenig letsel kreeg. Ook het dak van een huis staande op een verder verwijderd deel der gemeente, werd erg beschadigd, zoomede enkele telephoon-geleidingen. Te Schoonloo is een schaapherder, die zich met de schapen in het veld bevond, door den bliksem getroffen. Hij werd bewusteloos in het veld ge- vonden. Men is geruimen tijd met hem bezig geweest en slaagde er eindelijk in hem het bewust- zijn te doen verkrijgen. Ofschoon hij nog niet geheel hersteld is, bestaat er geen levensgevaar meer. Tijdens het onweer liepen op den straatweg te Vorden een jongen van 8 jaar en een meisje, broeder en zuster, toen de jongen, eenig zoontje zijner ouders, door den bliksem werd getroffen en gedood. Ook boven Brummen heeft een zeldzaam hevig onweder gewoed. De bliksem is op verschillende plaatsen iugeslagen, zonder echter brand te veroor- zaken. De arbeider J. Wiegman werd in zijne woning doodgeslagen, de vrouw en een kind be- kwamen brandwonden. Eene koe werd in de weide gedood. De bui duurde bijna 2 uur en ging vergezeld van felle regenbuien. Te Wittewierum ging het onweer gepaard met hagelslag. Hagels ter grootte van duiveneieren zijn daar bij menigte gevallen, zoodat 's avonds 8 uur op vele plaatsen nog handen vol op te rapen waren. 't Spreekt van zelf dat de veld- en tuingewassen daar veel geleden hebben. Geheele stukken haver liggen plat aan den grond en op sommige plaatsen ligt de grond als bezaaid met korrels. De paardeboonen zijn van boven geknikt en hoe het er met vele stukken gerst uitziet laat zich denken. Gelukkig zijn vele landbouwers verzekerd tegen hagelslag. Te Onnen sloeg de bliksem in de woning van J. Eises. De hond werd doodelijk getroffen, terwijl een kind, dat naast den hond lag, onge deerd bleef. De brand, die hierdoor ontstond, werd door de bewoners tijdig gebluscht. Te Zijldijk is de bliksem geslagen in de boer- derij van den heer S. Bos. Deze stond juist met zijn vrouw buiten, toen een hevige slag neerviel, waardoor de vrouw neerzonk. De man vloog in huis en zag tot zijn schrik dat het geheele ge- bouw in voile vlam stond. Een koe werd gered en een kwam in de vlammen om. Overigens werd al het huisraad, de kleeren en het aanwezige geld een prooi der vlammen. De heer Bos had zijn goederen voor slechts f 1200 verzekerd. In den stal van de wed. v. d. Poll te Kesteren moet een andere hand dan de uwe't hebben gedaan. O, mijn God als dat waar mocht zijn Gerard omhelsde zijn moeder en zei vol vreugde O, twijfel niet meer, mama Wat hij zegt, moet waar zijn Hij redt ons alien hij geeft ons het geluk terug. Gij hebt mijn vader niet gedood.dat is onmogelijk gij hebt die mis- daad niet bedreven. Helaas ik heb het toch gewild; maar de Hemel heeft het verhinderd. een sluier werd over uw geest geworpen het bewustzijn werd u ontnomen voor enkele minuten, om u te behoeden voor zulk een ongeluk. neen, gij hebt het niet gedaan 1 (Wordt vervolgd). ■BBHBBgH'BBBBB''1"-I! '.".jl-gg er niet anders uit opmiken, dan dat Collivet den schuldige kende en bang was, dat die bekend werd. Er viel tegen deze eenvoudige logica niets in te brengen. Allen wachtten verbaasd, wat vol- gen zou. Ik vermoed dus, dat Collivet mevrouw zeer genegen is anders zou hij niet misdadig geworden zijn, om 't geheim van den moord bedekt te houden. 't Is onmogelijk, dat hij 't zeker weet, zei Margueritehij kan het slechts raden. Gerard herinnerde er aan, wat Collivet hem vroeger gezegd had gij moet den moordenaar zoeken tusschen drie personen Haudecoeur, uw moeder en mij. En hij vertelde verder, dat Col livet eerst na veel aarzelen had toegestemd, hem naar Nieuw-Caledonie te vergezelleu. Haudecoeur begreep er niets meer van. Mevrouw, vroeg hij, is 't lang geleden, dat u dien man hebt gesproken Ik heb hem niet gezien sedert den dag, waarop hij mij kwam vertellen, dat gij veroordeeld waart. Dat scheen hem plezier te doen. En is hij later nooit bij u geweest P Nooit weer. Dus dan was hij toch niet zoo sterk aan u gehecht, zou men zeggen Hij zweeg een oogenblik, verlegen, en vervolgde toen Mevrouw, nog 6en vraag neem mij niet kwalijk, maar was hij soms op u verliefd Zoo iets merkt men wel, nietwaar, al wordt't nog zoo verborgen gehouden. Ik verzeker u, dat ik daarvan nooit een jspoor heb ontdekt. tO, mevrouw, maar dan valt er ook niet meer te twijfelen; niet om u, maar om zijn eigen veiligheid wilde hij mij uit den weg hebben Men zag hem aan met toenemende verwondering. Haudecoeur balde de vuisten, alsof zijn vijand voor hem stond. Mevrouw, barstte hij los, mevrouw, de zaak zou mij nu volkomen duidelijk zijn, als. als. u niet die treurige bekentenis hadt gedaan Collivet is er net de man voor, om zoo'n moord te plegen. Waarom Zeker uit wraak. Hebt ge zijne oogen nooit goed gezien Nooit durft hij iemand recht aankijkeu. 't Zou zoo verklaar- baar zijn, dat hij een moord gepleegd had En dan was't vanzelf opgelost, waarom hij mij vervolgde met een onverzoenlijken haatO, 't zou zoo natuurlijk zijn. als mevrouw niet volhardde bij haar zelfbeschuldiging. Maar nu blijft het, helaas, duisfer voor altijd Marguerite, die in diep nadenken verzonken scheen, hief even het hoofd op en sprak zacht als in een droom Hij wierp zich op mij, rukte mij de revolver uit de handen. toen een worsteling tusschen ons beiden.eensklaps stootte hij mij ruw terug. o, hoe dikwijls heb ik die bijzonderheden bij mij- zelve herhaald, omdat ik altijd nog twijfelde, of ik werkelijk geschoten. of ik hem gedood had. Gerard slaakte een kreet van vreugde. O, moeder, gij twijfelt dus Neen, kind helaas, ik twijfel niet meer Ik heb hem immers dood zien liggen, naast mij, een paar seconden later, toen ik weer bij kennis kwam. Hebt ge hem zien vallen Neen.ik was in zwijm gevallen. maar ik heb 't gedaan, kind. ik heb er nooit aan getwijfeld.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2