Dinsdag-middag kwam een ouderenpaar van Oude-Pekela met een kindje per tram aan, om met den trein van 3 uur naar Groningen te ver- trekken, waar de kleine een operatie zou onder- gaan. Gezeten in een der wachtkamers stierf het kind, terwijl de moeder het op den arm had. De verslagenheid der bedroefde ouders laat zich beter gevoe len dan beschrijven. Een 30 jaar geleden vertrok de 19jarige docliter van den burgemeester van een Noord- brabantscbe gemeente als gouvernante naar Neder- landsch-Indie. Kort na den dood van haar vader vernam men niets meer van baar. Dezer dagen passeerde een rijksambtenaar de Keizersgracht te Amsterdam, toen hij zijn familie- naam hoorde noemen door een oude dame, die in een gesprek met een jong meisje was gewikkeld. Beide dames gingen een op genoemde gracht gelegen huis binnen. De heer informeerde later aan dat adres naar de oude dame, wier trekken hem zeer bekend voorkwamen, en vernam dat zij mevr. De G. was. Juist kwam mevrouw de gang door, met wie hij in gesprek kwam. Plotseling vielen beiden elkaar om den hals. Broeder en zusler hadden elkander wederge- vonden. In Indie had de zuster een huwelijk gesloten, waarna zij naar Engelsch-Indie was vertrokken. Na den dood van haar ecbtgenoot was zij ge- repatrieerd. Te Gorredijk is tegen verscheidene eigenaars van fabrieken en werkplaatsen proees-verbaal op- gemaakt wegens overtreding van art. 58 van de kieswet, waarbij het hoofd of den bestuurder van een bedrijf, waar mannelijke personen, die den leeftijd van 25 jaren hebben bereikt, arbeid ver- richten in fabrieken en werkplaatsen, de plicht wordt opgelegd, twee werkdagen voor en op den tot stemmen bepaalden tijd op een zichtbare plaats een door hem onderteekende lijst op te hangen, waarop de uren zijn aangegeven, die hij de kiezers onder zijn personeel gelegenheid moet geven tot de keuze mede te werken. Men schrijft nit Urk Na den storm, die de visschers op de Noordzee was overvallen, seinden enkelen naar Urk, dat ze in behouden haven waren. Dit verwekte op het eiland echter de grootste ongerustheid voor een zeeramp. Door het wisselen van talrijke telegram- men naar IJmuiden en Nieuwediep, kreeg men de zekerheid dat de visschersvloot binnen was op den botter U K 72 na. Omtrent dit vaartuig en de drie opvarenden vreesde men het ergste. Bij de naasle bloedverwanten waren ten teeken van rouw de gordijnen al voor de ramen gehangen, tot ten laatste het verblijdend bericht kwam, dat U K 72 in veilige haven lag. Te Haaren had een 9jarige jongen de on- voorzichtigheid een scherpe patroon te ontsteken met een lucifer, waardoor hij de voile lading in het gezicht kreeg. Hij is deerlijk veiwond. Waarschijnlijk zal zijn eene oog verloren zijn zijn hand is verbrijzeld. Bij de justitie schijnt twijfel te zijn gerezen omtrent den natuurlijken dood van zekere juffrouw V. D., geboren V., eenige dagen geleden te Breda plotseling overleden. Het lijk is op last der arrondisements-rechtbank opgegraven en van de onder Prinsenhage gelegen begraafplaats Zuijlen naar Breda overgebracht, teneinde gerechtelijk te worden geschouwd. Een Duitscher, in arrest genomen als ver- dacht eenige weken geleden in Eindhoven een rijwiel te hebben ontvreemd, en daarheen getrans- porteerd om geconfronteerd te worden, wist Dinsdag aan de waakzaamheid der marechaussee te ont- snappen. In de kazerne vroeg hij een glas water, en maakte van het oogenblik, dat zijn bewaker zich verwijderde om het gevraagde te halen, ge- bruik, om snel de kazerne uit te loopen, over vergaten 't op dit oogenblik. Gerard begreep ook niets van 't gevalmaar Jean Demarr, die wist, dat haar verstand niet meer beneveld was, werd ge- troffen door haar angstige beweging van verzet. Wat kon daarvan de oorzaak zijn? Was zij daar even, voor 't binnentreden van Gerard, niet op 't punt hem een bekentenis te doen Welke En als een bliksemstraal schoot 't hem door 't hoofd Haudecoeur is verborgen in diekamer! 't Ge zicht van dien man, plotseling de herinneringen aan vroeger jaren wakker roepende, heeft haar het verstand teruggegeven 1 Maar hoe kon zij, de weduwe van de Beaupreault, toch zooveel medelijden hebben met dien moorde- naar Hij herinnerde zich de vreemde houding van Marguerite kort na den moord en al de vreemde dingen, die daarop gevolgd waren. Geloofde zij aan de onschuld van Haudecoeur Wist zij iets, dat die onschuld kon bewijzen, waarom had zij dan tot heden gezwegen Hij begreep het nietmaar wat hij wel begreep, was het feit Haudecoeur in zijn huis, verborgen door zijn vrouw. Hij gaf den gendarmen met een blik te kennen, dat ze konden heengaan. De man- nen hadden geen argwaan en schreven de houding van Ma-guerite toe aan den angst van de arme krankzinnige om iemand in haar kamer te laten. De gendarmen vertrokkenGerard bleef. een poort te springen en het zoo snel op een loopen te zetten, dat alle pogingen om hem te achterhalen vruchteloos waren. Men heeft hem nog niet weder opgespoord. Te Amsterdam ontstond Woensdagnamiddag in de Haarlemmerstraat een verwoed gevecht tusschen eenige burgers en politie. De politie moest gebruik maken van den sabel, waardoor eenige burgers zijn gewond. Drie der belhamels zijn gevat en overgebracht naar het bureau van politie. Dinsdagavond werd te Utrecht eene dame van ongeveer 55jarigen leeftijd, op het Centraal- station uit den trein komende, en zich begevende naar dien van .Rotterdam, plotseling ongesteld. In het seinhuisje op het tweede perron overleed zij na korten tijd, nadat zij aan den inmiddels ontboden geneesheer nog had kunnen toefluisteren, dat zij mevr. R. uit Rotterdam was. De //menschelijkerwijze volmaakte" Kieswet. Te Roermond moeten vijf raadsleden worden gekozen en werden zeven candidaten gesteld. Maar inmiddels is nu edn hunner, kolonel Janssen, aftredend lid van den raad, overleden en daar- door kan nu de op 10 Juli bepaalde verkiezing niet doorgaan en moet een geheel nieuwe candidaat- stelling volgen, ook voor de andere vier plaatsen. De nieuwe candidaatstelling zal nu plaats hebben op 17 en de verkiezing op 31 Juli. Aan het Groenewegje te 's Gravenhage had Woensdag in den vooravond een moordaanslag plaats, die in dit stadsgedeelte groote opschudding verwekte. Een 45jarige man loste op straat plotseling op een vrouw, wonende in het hofje //ons genoegen" aan genoemde straat, drie revolverschoten. De kogels drongen alien in het lichaam der vrouw een der kogels doorboorde de hersenen. Levensgevaarlijk verwond werd de ongelukkige per raderbaar naar het gemeente-ziekenhuis ver- voerd. De dader, die bij de politie niet bekend is en opgeeft te heeten Herens, afkomstig uit Rotterdam, richtte, toen zijn slachtoffer neerzeeg, het moordend wapen op zich zelf en bracht zich daardoor een schotwond aan het hoofd toe. De man bevindt zich in arrest. Hij verklaart zich te hebben vergist in de persoon op wie hij geschoten heeft, want hij meende in de verwonde ten onrechte een vrouw te herkennen, met wie hij vroeger geleefd heeft. De man die Woensdagavond aan het Groenewegje door revolverschoten een vrouw levensgevaarlijk verwond heeft, werd naar het gemeente-ziekenhuis gebracht, om met de verwonde te worden gecon fronteerd. De toestand van de vrouw moet zeer zorgelijk zijneen der kogels zit nog in het hoofd. Omtrent den dader verneemt men nog dat hij vroeger door zijn vrouw is verlaten. Later leefde hij met een andere vrouw, die hem echter eenige jaren geleden eveneens verliet. Het schijnt dat hij vermoedde dat laatstbedoelde vrouw thans woonde in den omtrek van de plaats waar hij de misdaad heeft gepleegd. Woensdagmiddag in een herberg zittende, zag hij een vrouw voorbij loopen die in kleeding en gestalte geleek op die waarmede hij vroeger leefde. De dader liep de straat op, haalde een revolver te voorschijn en loste drie schoteu op de vrouw. Later bleek dat het een andere vrouw was dan hij dacht. De verwonding die de dader, Herens, zich zelf heeft toegebracht, is niet ernstig. Aan het bureau der Harlinger Courant ver- voegde zich dezer dagen iemand, die voorgaf uit Afrika te komen en van beroep //regenmaker" te zijn. Op de aanmerking, dat hij thans hier niet meer noodig was, omdat in de laatste dagen veel water was gevallen, vertelde hij, dat dit zijn werk was geweest. Men kon echter geen teekens van waanzin bij den man ontdekken. ilffiJ Ik zal wel bij mama blijven, om haar gerust te stellen, zei Jean Demarr De jonge man verliet de kamer met een wan- trouwenden blik, en de echtgenooten waren alleen. Jean was in bange verwachting, wat er verder gebeuren zou zijn vrouw stond nog altijd voor de deur der slaapkamer; zij zou op dat oogen blik de hand gezegend hebben, die door een plotselingen dood een einde aan haar lijden had gemaakt. Marguerite, zei Jean eindelijk weifelend, die man is in je kamer. Zij had niet de kracht te antwoorden, en knikte slechts toestemmend. Waarom heb je het niet gezegd aan die mannen Je helpt een misdadigerje stelt hem in staat, spoedig misschien nieuwe misdaden te plegen. Zij antwoordde nog niet. Je hebt altijd een onverklaarbare belangstelling getoond voor dien man, Marguerite. Thans gaat je medelijden te verje kondt het besteden aan waardiger personen.0, ik verwijt je niets maar ik waarschuw je voor een gevaar. Laat dien man spoedig van hier gaan. Ik wil hem niet zienik zal doen, of ik niet weet, dat hij hier is. Laat hem gaan, en God moge hem beschermen Marguerite naderde en knielde voor haar echt- genoot. (Wordt vervolgd). In de Belgische kamer is steen en been geklaagd over de spoorwegen. Een groot ongemak veroorzaakte de afschaffing der le klas wagons. Er waren nu toch drie soorten van rijtuigen de 3° klas, de 2e klasse en de vroegere veranderde le klasse, waarop storm werd geloopen om een plaatsje te krijgen, omdat zij iets gemakkelijker waren. Minister Vandenpeereboom wees er op, dat men in een overgangstoestand was. Vroeger was er een 1° klas-reiziger op 24 plaatsen, 't geen een nadeel gaf van 2 it 2l/2 millioen. De afschaffing der l6 klaswagens veroorzaakte een millioen min der ontvangsten maar kwam toch nog voordeeliger uit. De slechte wagens zouden langzamerhand verdwijnen. Dat de verlichting ellendig was, gaf hij toe, maar waar zou men het geld vandaan halen om die te verbeteren Een der sprekers wilde het spuwen in de wagons als onhygienisch en vies verbieden, maar dit achtte de minister moeilijk door te voeren. Voorts werd er aangedrongen op 't vermeerderen der 3e klas wagens voor vrouwen alleen. Omtrent het jongste ongeluk bij Foreest waren alle rapporten nog niet ingekomen. De minister was dus nog niet op de hoogte. Te Parijs heeft een man, die voor zijne militaire plichten, de zoogenaamde ,/28 dagen" te Rouaan had doorgebracht en die Dinsdagavond dronken in zijn woning terugkeerde, in een twist zijne vrouw met een revolverschot gedood. De man, die onmiddellijk in hechtenis werd genomen dreigde, toen hij tot besef kwam van wat hij gedaan had, krankzinnig te worden. Te Scranton, in den staat Mississipi, werd dezer dagen wederom een neger gelyncht, die een meisje mishandeld had. In zijn angst, dat men hem levend zou verbranden, smeekte de ongelukkige om als gunst gefusileerd te mogen worden. Dit W3rd toegestaan. Men hing hem aan een boom- tak, waaraan reeds meermalen een dergelijk vonnis was voltrokken, en doodde hem daarna met een vijftigtal geweerschoten. Deze moord, waaraan de meest deftige inwoners van Scranton deelnamen, werd als volgt beoordeeld door den zeker zeer onpartijdigen, bevoegden onderzoekingsrechter //de neger Patrick is in een boom geklommen en heeft zich zoover op het uiteinde van een tak gewaagd, dat hij zijn nek gebroken heeft." Een correspondent te Petersburg schrijft Voor heel wat menschen in Ruslaud is het een leelijk tegenvallertje geweest dat er weer een princes in plaats van een troonopvolger geboren is. Men had hier tamelijk stellig op gerekend, en heel wat speculaties waren daarop gemaakt. Menschen die in de eerste plaats getroffen wer den zijn de gevangenen en veroordeelden, want met kwijtschelding van slraf is men zeer mild bij zulk een heugelijke gebeurtenis als de geboorte eens prinsen; ook schulden werden kwijt geschol- den. Verder wordt de tijd tot het verkrijgen van pensioen aanmerkelijk bekort, b.v. als iemand na tien jaar diensttijd pensioen zou krijgen en er wordt een troonpvolger geboren, als pas drie jaar daarvan om zijn, dan werden hem de overige zeven jaar geschonken. Maar het ergste moeten de verschillende admi- nistraties, vooral bij de spoorwegen er in geloo pen zijn. Tekorten en fouten in de afrekening worden nl. bij de geboorte van een kroonprins ook over het hoofd gezien, en een tekort kan nog zoo groot zijn, er wordt een streep door gehaald, als een bewijs van de keizerlijke genade. De heeren aan de administraties hadden er nu zeker braaf op los gestolen, in de stellige verwachting dat de geboorte van den troonopvolger het zaakje toch weer zou opknappen. Naar meu zegt, zitten er heel wat hooge ambtenareu met de handen in 't haar. Naar het N. v. D. meldt ontving de Duilsche consul te San Francisco onlangs een brief uit Aken, met het verzoek, den landverhuizer D. op te sporen, omdat deze eene som van y300,000 had geerfd, welke in de Nederlandsche Bank voor hem werd bewaard. D., iemand van goeden huize, wiens familie in Nederland woont, nam als officier deel aan dfen Franch-Duitschen oorlog, en ging later als landverhuizer naar Amerika De consul deed onderzoek, en vond den ver- dwenen erfgenaamin de gevangenis. De arme man had, tot diepe ellende vervallen, 30 dollar-centen gestolen uit een armenbus, en was deswege gestraft. Het breken eener trouwbelofte is oorzaak geweest, dat te New-York de Zweedsche graaf Malta Liewen von Sterugranat, zoon van een kamerheer van den Kouing van Zweden, in hechtenis genomen is. Deze edelman had namelijk een gewoon burgermeisje hand en hart beloofd met alles, wat daarbij behoorde, zooals een doorluchten naam, schitterende feesten aan het hof, een deftige woning op het voorvaderlijk slot enz. Ongelukkig voor het arme kind, dat 24 lente's telt, kwam de bruidegom op den trouwdag niet opdagen, zoodat al haar luchtkasteelen in rook vervlogen. Als een pleister voor haar hartewond eischt zij nu eene schadevergoeding van 50,000 dollars Te Lubeck vluchtte een dienstmeisje, dat zich tegen een zelfden tijd bij verschillende per sonen had verhuurd, maar nergens was verschenen, uit vrees voor de politie in den kelder van een meubelmaker. Niemand wist waar zij gebleven was, tot eindelijk, na 27 dagen, de eigenaar bij toeval ontdekte, dat zij in zijn kelder verborgen was. Het meisje was weinig meer dan een ge- raamte en had blijkbaar al dien tijd in het on- gewone verblijf zonder voedsel doorgebracht. Men twijfelt, of zij, hoe wel zorgvuldig verpleegd, nog in het leven gehouden zal kunnen worden. Aan een baai in Noord-Wallis is een roeiboot met 14 mannen, vrouwen en kinderen omslagen. Allen verdronken, met uitzondering van den roeier, een jongen van 19 jaar, die zich wist te redden. le Brussel wierp een 25jarige kroeghoudster bij een twist haren minnaar eene desch met bijtend vocht in het gelaat, zoodat deze, deerlijk gebrand aan handen en gezicht, in het hospitaal moest worden opgenomen. De vrouw is gearresteerd. Maandagmorgen sloeg de bliksem in een kruitmagazijn te Andenne, in Belgie, en veroor zaakte eene hevige ontploffing en brand. Alle gebouwen werden verwoest, zoodat de aangerichte schade meer dan 20,000 francs bedraagt. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats, daar de werklieden zich juist van het werk verwijderd hadden. Zondag wilden te St. Omer twee werklieden een electrischen geleiddraad, die dwars over den weg lag, verwijderen, maar toen zij hem aanraak- ten, sloeg een van hen dood neder. De tweede bekwam ernstige brandwonden. De Groothertog Wladimir, oom vau den Czaar, heeft onlangs een reis oudernomen van een week naar Finland, om daar de troepen te inspecteeren. Dit was althans de officieele lezing, doch in werkelijkheid diende het bezoek ten einde een onderzoek in te stellen naar de quaeste der russificatie. De gouverneur van Finland, Bobrikoff, die door de reactionnaire partij in Rusland krachtig werd gesteund in zijn pogingen, om de autonomie van het land te doen ophouden, heeft steeds kans gezien den Czaar en diens oom te doen gelooven, dat de Finsche natie in het geheel geen belang stelde in de inlijving bij Rusland, en dat alleen de Finsche politici de oppositie tegen Rusland volhielden. Men had den Czaar doen gelooven, dat de Finnen de Russen begroeten als hun redders om het juk van hun schouders te neinen, dat de aanzienlijken van het land er op gedrukt hielden. Bobrikoff had den groothertog zelfs durven voorspellen, dat hij bij zijn bezoek een dankbare, opgewonden bevolking zou treffen. Doch het tegendeel heeft Wladimir kunnen waarnemen. Aan een feestmaal, dat de gouver neur van de stad Abo gaf, had men met veel moeite zes gasten kunnen viuden om ziju Hoogheid te omringen. Vermoedelijk zullen binnenkort door Dene- marken lucifers in den handel gebracht worden, welke zich, blijkens een mededeeling in het Maandblad tegen de vervalschingen, hoofdzakelijk daardoor van de thans in gebruik zijnde zullen onderscheiden, dat ze zonder kop zullen zijn. De houtjes, welke in een oplossing van barium- chloraat gedrenkt en buitendien geparaffineerd zijn, ontbranden wauneer men ze over een vlak strijkt, dat op dezelfde wijze geprepareerd is als voor de Zweedsche lucifers gebruikt wordt. Bij opslag zijn deze nieuwe lucifers zonder gevaar en in het gebruik zijn ze reeds daarom aanbevelenswaardig, omdat het afvallen van gloeiende koppen geheel vervaltdaar bovendien de asch der uitgebrande stokjes snel af koelt, zoo wordt het braudgevaar door een en ander werkelijk beperkt. Niet alleen het lachen wordt tegenwoordig als geDeesmiddel aanbevolen. Ook het zingen gaat meer een rol spelen in de geneeskunde. Dr. Barth, te Koslin, beveelt in een verhandeling het zingen aan als een voorbehoedmiddel tegen chronische longziekten, hartkwalen, bleekzucht, enz. Kleuren en ziekten. De invloed van gekleurd licht bij de behandeling van zenuwziekten moet groot zijn. Zekere kleuren werken opwekkend, andere kalmeerend. Dit staat reeds lang als feit vast. En dezen invloed hebben de kleuren niet alleen op den mensch, maar ook op de diereu en zelfs op de planten. Een zekere dokter Douza van Alexandria heeft zeer merkwaardige proeven met kleuren genomeu. Hij had door eenige vruchten en groenten onder een stolp van paarsch glas te zetten, bevonden dat ze buitengewoon gegroeid waren. Een ander geleerde, de heer Camille I lammarion, heeft door proefnemingen ontdekt dat zekere groenten, salade b. v., meer of minder sterk zich ontwikkelden naarmate men ze in broeibakken met roode of paarsche glazen zette. De werkiug van gekleurd licht op dieren is ook door dr. Douza onderzocht. Ik ben, zeide hij, er in geslaagd om de dikte van zekere dieren buitengewoon te doen toenemen door ze gestadig onder den invloed van paarsch licht te doen leven. In Amerika heeft men kalveren in met blauwe glazen verlichte stalleu geplaatst en ontdekt dat hun lichaamsgewicht veel sneller toenam dan in stalleu die het gewone licht ontvingen. Elk kent de uitwerking van rood op den stier, zoowel als op de kalkoenen. De kalmeerende invloed van blauw op het paard is minder bekend, Aan koppige paarden is menigmaal een bril met blauwe glazen opgezet en ze werden dan zeer handelbaar. Nu wat de menschen betreft.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 6