(ieniengde berichten. Provinciale Staten van Zeeland. Uitgevaren zijn in Jauuari 17, in Februari 17, in Maart 26, in April 27, in Mei 29 en in Juni 29 zeeschepen, totaal 145. Over hetzelfde tijdvak van het vorig jaar werden alhier met bestemming voor de loskade aan het spoor opgeschut 207 schepen, met een bruto in'noud van 474,185 Ms. en voeren van hier uit 152 schepen. Met bestemming voor Gent werden alhier in de eerste helft dezes jaars opgeschut 406 schepen, metende 1,032,251 M3. en voeren van daar uit 447 schepen. Over hetzelfde tijdvak van het vorig jaar kwamen binnen 407 schepen, metende 952,901 M3. en vertrokken 459 schepen. In de eerste helft van 1899 werden voorts 1767 binuenvaartuigen op- en 1668 afgeschut. Over hetzelfde tijdvak van het vorig jaar resp. 1655 en 1573. Naar gemeld wordt is de inhuldiging van den pastoor deken te Hulst nader bepaald op Dinsdag 11 Juli a. s. Sas vail Gent. Deze week waren ter veemarkt aangevoerd 19 stieren, 16 ossen, 15 koeien, 54 vaarzen en 1 kalf, samen 105 beesten, die alien vlug werden verkocht aan onveranderde prijzen. Gedurende het tweede kwartaal 1899, waren alhier ter markt aangevoerd 226 kalfkoeien, 571 melkvaarzen, 140 ossen, 399 stieren, 43 hokke- lingen, 14 kalveren, 2 schapen, 2 lammeren en 14 biggens, totaal 1411 stuks, zijnde 384 minder dan hetzelfde tijdvak van het vorige jaar. Zitting van 4 Juli 1899. Hedenavond werd in een der zalen van de societeit St. Joris te Middelburg de zomerver- gadering der Staten geopend. Afwezig bleken te zijn de heeren Kloppers, Huvers, Pompe van Meerdervoort, De Veer, De Smidt en Van der Have. Na mededeeling van verschillende ingekomen stukken, welke alien voor kennisgeving werden aangenomen, stelde de Voorzitter namens Gedep. Staten voor om het ingekomen adres van C. Vreeke te 's Heer Arendskerke e. a. om het reglement ter uitvoering van art. 9 der jachtwet in dier voege te willen wijzigen, dat het gebruik van de zegen (sleepnet) niet geoorloofd zal zijn in visscherijen, welke aan meer dan een persoon toebehooren en met elkander in verbiuding staan, ter nadere instructie in hunne handen te stellen, waarmede de vergadering zich vereenigde. Een nader rapport van Gedeputeerden omtrent het aangehouden voorstel tot vereeniging van de polders Anna Jacoba en Willem werd vervolgens op voorstel van den heer Heijse naar de afdeelin- gen verwezen. In handen der afdeelingen werden medegesteld de verschillende (22) voorstellen van Gedep. Staten. In betrekking tot der Gedeputeerden voorstel om het verzoek der heeren A. Lantsheer c. s. om subsidie voor een stoomtramweg VlissingenDomburg af te wijzen werden verschillende adressen tot onder- steuning van het verzoek voorgelezen, als van ingezetenen van Aagtekerke, Domburg, Oostkapelle, Biggekerke, Koudekerke, Vlissingen (twee), West- kapelle en Zoutelande, zoo ook van de afdeeling ,/Walcheren" van de maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland. Mede was ingekomen een adres van tegenovergestelde strekking van ingezetenen van Zoutelande, die wijzende op de geringe breedte der straat, bij tot standkoming der tramverbinding op de voorgestelde wijze huns inziens zeer geschaad zouden worden. Naar de afdeelingen werden eveneens verzonden 1°. de verantwoording van Gedep. Staten wegens de enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven over 1897. Marguerite, met hare gedachten geheel in 't verleden, fluisterde Haudecoeurvrij Zij drukte de handen tegen 't hoofd, als wilde zij de gedachten, welke daar nog woelden, vast- houden en dwingen. De vluchteling, die niet wist, in welken toestand zij zich bevond, legde die beweging uit in zijn nadeel. Ilij vreesde opnieuw, dat zij om hulp zou roepen en hem overleveren. Met een bevende stem vroeg Marguerite eindelijk Waar komt ge vandaan P Waarom zijt ge hier?... midden in den nacht Ik heb 't u daareven gezegd. Heeft u mij niet begrepen Hij merkte nu op, dat zij hem geheel anders aanzag dan daar straks. Waar komt ge vandaan vroeg zij nogmaals Waarom zijt ge bij mij gekomen Vanwaar ik kom Uit de strafkolonie Dat weet u immers wel Waarom ik bij u ben Ik zweer u, dat ik niet wist, in wiens huis ik mij bevond. Ik had Parijs eenige dagen geleden ver- laten ik wilde naar Belgie vluchten, maar eerst mijn jongen zien, die soldaat is te Rouaan. On- derweg ben ik herkend. al heb ik niets gedaan, ze achtervolgen mij als een wild dier. En nu dacht ik, dat God zich eindelijk over mij erbar- men zou. Hij kreeg een aanval van smart en woede. Ach gij moet altijd kwaad over mij brengen Ik ga de gendarmen kunnen niet ver af zijn ze zullen mijn spoor wel gevonden hebben mogelijk 2°. een voorstel van Gedeputeerden tot wijziging der prov. begrooting voor 1899. 3°. de begrooting der kosten van het Provin- ciaal bestuur voor zooveel het Rijksbestuur is, voor 1900. 4° de prov. begrooting voor 1900. 5° het voorstel van Gedep. Staten tot heffing van opcenten op de grond- en personeele belasting voor 1900. Vervolgens wordt de vergadering in afdeelingen gesplistTot de 1" afdeeling zullen behooren de heeren van Woelderen, de Bats, Huvers, van der Have, Fruijtier, Mr. J. A. Bolle, Moerdijk, Pompe van Meerdervoort, de Smidt, Kakebeeke en de Boer met de heeren van Rompu en Lucasse als Gedeputeerden. Tot de 2d0 afdeeling de heeren van Buren, Erasmus, Hollestelle, Hennequin, M. Bolle, van Dam, Hombach, van Deinse, van der Lek de Clercq, de Jonge, Dronkers en Heijse met de hee ren de Casembroot en Siegers als Gedeputeerden. Tot de 3do afdeeling de heeren Oggel, Vader van 's Gravenpolder, Fokker, de Veer, van Tey- lingen, Noordijke, Moes, Maas, Hammacher, van der Meer, IJsebaert en Loois met de heeren van Lijnden en van Waesberghe Janssens als Ge deputeerden. Een voorstel eindelijk van den voorzitter om in de eerstvolgende bijeenkomst over te gaan tot het benoemen van het lid der Staten bedoeld bij art. 89 der Provinciale wet en om die te houden op Woensdag 12 Juli a. s., des voormiddags om 10 uur, ondervond voor wat den tijd van ver gadering betreft tegenkanting van de zijde des heeren Moerdijk, die de volgende vergadering wenschte bepaald te zien wel op den voorgestelden dag maar niet op het voorgestelde uurhij wilde om 2 uur bijeenkomen. De heer Hammacher wenschte behalve een ander uur ook een anderen dag en stelde voor: 19 Juli. De Voorzitter deed dezen laatsten voorsteller evenwel opmerken dat zich daartegen verzet de Provinciale wet, die voorschrijft, dat de bijeenkomst uiterlijk 14 dagen mag worden verdaagd. De heer Hammacher wijzigde zijn voorstel daarop in dien zin dat het luiddeMaandag 17 Juli 10 uur. In stemming gebracht bleven de stemmen over dit voorstel staken (18 tegen 18). Wijl de Provinciale wet voorschrijft, dat eerst in een volgende bijeenkomst aan eene nieuwe stemming kan worden onderworpen een voorstel waarover de stemmen staakten, stelde de Voorzitter sluiting der bijeenkomst voor, om deze na een kwartier uur weder te openen, wat werd goed- gevonden. Nadat de vergadering opnieuw was geopend werd bet voorstel andermaal in stemming ge bracht, doch vooraf aangenomen het voorstel des Voorzitters om de benoeming van het buitenge- woon lid van Gedep. Staten te verschuiven tot de volgende vergadering en niet nu te doen plaats hebben. De uitslag van de stemming is dat het voorstel om des Maandags 17 Juli 10 uur te vergaderen met 22 tegen 14 stemmen is verworpen. Daarop wordt ten slotte met algemeene stemmen aangenomen het oorspronkelijk voorstel des Voor zitters, zoodat de volgende bijeenkomst is bepaald op Woensdag 12 dezer, des voormiddags 10 uur. De Petit Bleu heeft de, voor een onafhan- kelijk blad wel wat vreemde gewoonte, om tevens als reisbureau op te treden. Naast vele grootere tochten wordt 21 en 22 Juli een kleiner reisje ondernomen, en wel een tweedaagsch uitstapje naar Walcheren. Den 21 Juli gaat men per spoor van Brussel naar Ter Neuzen en komt dan zijn ze al in den tuin. Ik ga alik geef mij liever zelf over dan u het genoegen te schenken, mij te verraden Hij richtte zich naar de deur, welke toegang gaf tot de vestibule. Daar hoorde hij Marguerite woorden spreken, die hem tot in diepst zijner ziel ontroerden. Ja, ja, vluchtIk zal hun niets zeggen dat zweer ik u Vlucht spoedig ze mochten eens hier komen dan sta ik niet voor u im Dus u wilt mij redden Ja, ja Haast u Hij ging. Maar Marguerite schoot hem voorbij, als om hem te beschermen, naar de vestibule. Zij naderde zacht de glazen deur, luisterde even en kwam toen haastig terug om Haudecoeur tegen te houden. Blijfzei ze. Maar mevrouw De gendarmen zijn in den tuin kijk maar Hij sloop voorzichtig naar de deur en ontdekte buiten in het maanlicht zijne vervolgers, die aan den rand van het park stonden en schenen te beraadslagen. Het besluit scheen spoedig ge- nomenze kwamen nader door den tuin en recht op het huis aan. Marguerite had onwillekeurig de hand van Haudecoeur gegrepen en drukte die krachtig. De schrik bracht opnieuw een uitdrukking van waanzin in de wijd geopende oogen. Haudecoeur merkte het. O, mevrouw, zei hij, laat ik hun maar te gemoet gaan dat is veel beter. Maar zij luisterde niet naar hem en trok hem tegen het middagunr te Vlissingen. Na het dejeuner wordt de stad en het strand bezichtigd, waarna men tegen het etensuur per tram naar Middelburg gaat, waar het gezelschap overnacht. Den volgenden dag wordt het stadhuis en de abdij bezocht en een wandeling gemaakt langs de //boulevard" om de stad (bolwerken). Het de jeuner wordt gebruikt in den tuin van den Schuttershof, waarna men te 3 uur per spoor onze stad verlaat en over Vlissingen naar Belgie terugkeert. De deelnemers betalen van af Brussel 40 francs per hoofd. Toen Zondag een pakjesdrager een valies voor een reiziger op de mailboot van Vlissingen zou brengen, bleef hij op die boot wat te lang. Voordat de man er erg in had, was de boot reeds aan 't varen en onze maat moest tegen wil en dank de reis mee maken naar Londen. Of de man die reis aangenaam zal vinden, staat te bezien. Heel verschrikt riep hij dan ook tot het aan wal staande volk, zijne vrouw zijn gedwongen tochtje mee te deelen. In het bierhuis van B., bijgenaamd Duitsche Dien, aan de Torenstraat 20, te Dordrecht ontstond in den nacht van Zaterdag op Zondag, voor een week, dus van 24 op 25 Juni, tusschen twee bezoekers, v.n. vrouw en nog een 20jarige meid, twist over de betaling van een fleschje bier, ter waarde van 10 cent. De laatste werd daarbij zoo zachtjes de deur uitgeworpen dat ze als 't ware verdoofd door den val op straat bleef liggen. Aanvankelijk werd vermoed dat ze daarna is opgestaan en weggeloopen waarna men niets meer van haar ontdekte. In verband met het gerucht over het waarschijnlijk verdrinken dezer vrouw werd reeds in den nacht van Dinsdag op Woensdag er aan volgende een aanvang gemaakt met een ernstig onderzoek door den hoofdinspec- teur van politie K. F. E. Goelst en den hoofdagent J. Scheepbouwer, dat, na eenige dagen met den meesten ijver te zijn voortgezet, zulke verzwarende omstandigheden aan het licht bracht, dat de twee jonge mannen B. S. en D. B., die bij genoemden twist tegenwoordig waren, Vrijdagnamiddag j.l. door de bewuste beambten in hetzelfde bierhuis aan de Torenstraat werden gearresteerd. Het onder zoek dat met kracht werd voortgezet gaf aanleiding dat door den heer rechter-commissaris bevolen werd, het tweetal gevangen te houden, zoomede om Duitsche Dien op te pakken met hetzelfde doel. Na onderzoek moet gebleken zijn dat vrouw L. B. zoo goed als doodgetrapt is waarna men haar lijk, toen men de kans schoon zag langs Nieuwkerksplein, Bleienhoek, naar de rivier ver- voerde en het er in heeft geworpen. De onwillige milicien Van Wendt te Haarlem is Maandag uit de gevangenis ontslagen. Daar hij nog niet van idee is veranderd, is hij da- delijk weer in de kazerne in arrest gesteld. Zaterdag stierf te Sappemeer een zesjarig jongelje in weinige uren, onder hevige verschijn- selen van vergiftiging. Men vermoedt dat het kind een of andere vergiftige bessoort heeft op- gegeten. Zaterdagavond omstreeks half twaalf zag een pol'tieagent aan de dakgoot van een huis op het Achterklooster te Rotterdam een man hangen. Voor hij hem hulp kon verleenen, moest die man zijn handen loslaten en viel hij op de straat. Hij werd naar een politiepost en van daar naar het Ziekenhuis vervoerd met eenige gebroken ribben. De man was niet geheel nuchter. Omdat de deur van den zolder, waarop hij zich bevond, gesloten was, had hij getracht door het dakvenster den zolder te verlaten, doch daarbij verloor hij zijn evenwicht, en toen greep hij zich in zijn val aan de goot vast. Te Bergen op Zoom heeft men gisterennacht> door het uitzagen van een paneel in de serredenr, ingebroken bij Dr. K., in de Stationstraat, en tafclzilver en sieraden gestolen. Deze woning ligt tusschen het huis van den garnizoenscommandant, waar een schildwacht surveilleerde, en naast het woonhuis van den commissaris van politie. Men is de dieven nog niet op het spoor. De koster van de kerk te Kerk-Driel was met nog twee personen bezig de groote klok te luiden. Het nedervallende touw sloeg hem om den hals en voerde hem dus een paar malen eenige meters omhoog. Het eerste werk van zijne medehelpers was natuurlijk de klok stil te houden, om den ongelukkige uit zijne benauwde positie te verlossenbij het los schieten van het touw viel de man met zulk een smak omlaag, dat hij een arm brak en zich aan het hoofd bezeerde. mee in de salon, duwde hem toen in haar kamer, nam de lamp die daar stond, en bracht deze in de salon, waarna zij de verbindingsdeur sloot. Ze hoorde nu de gendarmen de stoep beklim- menze keerde terug naar de vestibule en ging hun te-gemoet, de deur voor hen openend. De mannen groeten verlegenieder in den omtrek wist, dat de vrouw van Jean Demarr, die op Expilly woonde, krankzinnig was, en ieder had medelijden met haar. (Wordt vervolgd.) Op den Singel bij de Lucasbrug te Utrecht stond Zaterdagavond een vrouw haar man op te wachten, toen deze van zijn werk thuis moest komen. Een paar dagen te voren had zij namelijk toevallig van een vrouw, die in de buurt was komen wonen, vernomen, dat haar echtvfiend in plaats van 5.50, die hij geregeld thuisbracht, 9 per verd.(ende. Daarvan wilde zij thans zekerheid hebben, zij zou hem onbemerkt volgen om op die mamer zien te weten te komen waar het overige geld bleef. llaar geduld werd echter op een zware proet gesteld, daar manlief eerst laat in den avond knapjes boven zijn bier kwam opdagen. Ten einde haar verwijtingen te bezweren, wilde hij haar als gewoonlijk weder f 5.50 in de hand stoppen en daarmede tevens het bewijs leveren, dat hij van zijn weekgeld geen cent had verteerd. Dit was echter juist olie in het vuur en had tengevolge, dat de vrouw te kennen gaf met een man, die haar zoo bedroog, niet langer te kunnen leven en daarop in den Singel sprong. Verstomd van schrik sprong hij echter ten slotte, op aandrang van eenige omstanders, eveneens te water, doch greep zich daarbij aan zijn vrouw, die tot aan de kin in het water stond, vast en trok haar mede in de diepte. Ongetwijfeld zou het toen met hen gedaan zijn geweest, indien niet paar werklieden waren toegeschoten en het echtpaar weer behouden aan wal hadden gebracht. De vrouw werd daarop naar haar woning gebracht, doch manlief vond het onder de gegeven omstandig heden beter den nacht bij een bloedverwant door te brengen en vermoedelijk een plan van verdediging te ontwerpen. Uit Westernieland schrijft men Jan Visser, te Westernieland, legde zich vroeger des zomers toe op het bedrijf van zijn vader zeehonden in netten vangen en ze daarna dooden. Thans is hij landbouwer, maar de liefde voor het oude vak is er nog, en als het oogenblik gunstig is, gaat hij met eene boot naar de Wadden. Zoo kwam hij Zondag met een dorpsgenoot op een der zandbanken van onze kust en vond daar zeven zeehonden, waaronder er waren die meer dan houderd kilo gewicht hadden. Alle zeven dieren kwamen in zijn bezit. Een eigenaardige vergissing had plaats bij het stellen van candidaten voor lid van den ge- meenteraad te Harderwijk, waardoor een jongmensch van 25 jaar candidaat is gesteld tegenover zijn vader, die moest aftreden. De kiesvereeniging z/Gemeentebelang" proclameerde drie der aftreden- den, onder wie de heer H. L. van Uchelen, als hare candidaten, 30 kiezers teekenden de candidaten- lijst en het bestuur vulde de namen der candi daten iq. Doch de schrijver vergiste zich in plaats van H. L. zette hij E. G. van Uchelen, die niet bedoeld is. Drie dagen na het indienen der candidatenlijst werd het abuis ontdekt, doch natuurlijk was het nu te laat. Te Groesbeek had iemand, die een vermoe delijk aan watervrees lijdende hond onschadelijk wilde maken, het ongeluk dat zijn achterlaad geweer sprong en hem zoodanig aan het hoofd verwondde, dat een oog geheel verloren en voor het behoud van het andere weinig kans is. De ongelukkige is 25 jaar oud, gehuwd en vader van twee kinderen. De persoon die zich tijdens zijn vervoer in den celwagen naar het station te Amsterdam gansch ontkleed had, is te 's Hertogenbosch aaugekomen, tot aan den hals in een zak gepakt. De begeleiders hadden welvoegelijksheidshalve dien maatregel genomen, wijl de man al zijne kleeren verscheurd had. Tegen vader en zoon die zich in de Palmstraat te Rotterdam zoo heftig tegen de politie verzetten, is door de rechtbank aldaar rechtsingang ver- leend met bevel tot gevangenhouding, terzake van wederspannigheid met lichamelijk letsel als gevolg en poging tot moord, althans voor den vader medeplichtigheid aan laatstgemeld misdrijf. Zater dag werden de beklaagden door den rechter- commissaris gehoord. In de Drentsche gemeente Stuifzand is een 8jarig meisje door een zonnesteek getroffen en kort daarop overleden. Te Rijnzaterwoude doet zich het wel zeldzame geval voor, dat voor de verkiezing van drie leden van den Raad geen candidatenlijst is ingeleverd. De burgemeester heeft dus eenen nieuwen ver- kiezingsdag bepaald, om alsnog zulk eene lijst te ontvangen. Zondagavond hebben te Oude-Pekela een paar on verlaten een in vollen gang zijnden wiel- rijder een stok door het achterwiel gestoken, waardoor hij viel en een been brak. Even daarna weigerden dezelfden voor een ander wielrijder ruimte te maken om te kunnen passeeren, terwijl hem bovendien eene diepe snede over de hand werd toegebracht. De daders zijn nog denzelfden avond gevat Te Antwerpen was een duivenliefhebber, die steeds de eerste prijzen behaalde in de wed- vluchten, wat een beetje verdacht voorkwam. Men besloot daarop den man eens op de proef te stellen, waarom men bij de jongste wedvlucht zijn duif achterhield. En toch meldde de eigenaar zich op tijd aan met de voor zijn duif besfemden ring, welke als herkenningsbewijs moest dienen. Ter uitbreiding van het Lockstedter kamp bij Heimburg heeft het Duitsche minislerie van

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2