Gemengde berichten. BURGERLIJKE STAND. Telegrafische berichten. I I a m I van Driewegen, op den middag aanwezig, con- stateerde dat de linkerarm gebroken was. Ofschoon het inwerpen van ruiten niet meer zoo druk plaats heeft als een viertal jaren geleden steeds ongestraft gebeurde, zoo kan het toch nog wel voorkomen, dat een jeugdig onbezonnen gooier door een slecht gerichten steenworp een rait ver- brijzelt. De vader van den onvoorzichtige vergoedt dan doorgaans de aangerichte schade. Hoe het echter in deze met het betalen der heelkundige hulp gaan moet, zal de tijd leeren. De rijkspolitie is intusschen met het geval in kennis gesteld. 's Gravenhage, 3 Juli. Alhier is bericht ont- vangen dat te Zeist overleden is de Directeur van het Kabinet der Koningin, de heer Jhr. Mr. P. H. Gevers Deijnoot. Ook te Rotterdam is sedert 9 Mei verdwenen uit de ouderlijke woning aan de Crispijnlaan 36, de 12|jarige Antonius Petrus Kuypers. De moeder is in doodelijke ongerustheid over het lot van haar kind. Te Nijehorne is de bliksem geslagen in de school. Er ontstond eene paniek onder de kinderen. Van enkelen is het hoofdhaar geschroeid. Anders had het voorval geene gevolgen. Te Rotterdam had Zaterdag een kassiers- bediende het ongeluk twee bankbiljetten elk groot f 1000 te verliezen. De eerlijke vinder, die de 2000 aan de politie terugbrengt, krijgt een belooning van f 250. Omstreeks 10 uur Zaterdagavond stroomde eene massa volks naar den IJkant en den Spaarn- dammerdijk te Amsterdam op het zien van eene felroode lucht. Allerlei onderstellingen werden gewaagd 't liefst stelde men zich voor, dat de groote petroleum-tanks aan de haven in brand stonden. De brandweer rukte uit, maar zond haar materieel terug, toen zij de zekerheid had, dat de brand ver buiten Amsterdam's gebied, aan de Zaan, woedde. Later werd bekend, dat de houtzaag- molen De Vrede te Zaandam met een daarbij staande houtloods, waarschijnlijk door het warm- loopen der wieken-as, in brand geraakt en in de asch gelegd was ook dat de molenaar te nauwer- nood aan de vlammen ontkomen en met brand- wonden overdekt naar de woning van bloedver- wanten vervoerd was. De brandende molen moet een prachtig schouwspel hebben opgeleverd. Een spoorwegarbeider te Arnhem, die door de maatschappij ontslagen was, had een goed neei van zijn verdiende penningen aan Bacchus geofferd, zoodat, toen hij Vrijdagavond zijn kosthuis verlaten wilde, hij aan de financieele eischen van zijn hospes niet meer kon voldoen. „Dan blijf je hier tot je betalen kunt", meende de laatste, doch de arbeider beweerde dat hij dan liever het raam uitsprong en de daad bij het woord voegende, sprong hij van uit het zolderkamertje op straat. Wonder boven wonder bleek in het gemeente- ziekenhuis, waarheen de roekelooze onmiddellijk werd gebracht, dat hij niet ernstig gewond was. Alleen een wond aan het hoofd en een verwrikking der pols. Na door de directrice verbonden te zijn kon hij weer worden ontslagen. Te Oud-Gastel is een 7jarige jongen, die op de rijdende tram wilde springen, er afgevallen. Het kind kwam onder den laatsten wagenzijn hoofd is verbrijzeld. Bij dearrondissements-rechtbank te Leeuwarden zijn thans aanhangig niet minder dan 23 aanvragen van weduwen enz. tot het vermoedelijk overlijden- verklaren van eveuzooveel mannen. Het zijn de visschers uit het dorp Wierum, die bij den storm in den nacht van 1 op 2 December 1893, met verlies van hunne vaartuigen, op zoo noodlottige wijze om het leven kwamen. Vrijdagmorgen heeft een automobiel in voile vaart langs het kanaal bij de witte brug te Scheveningen rijdende, een afdeeling veldartillerie aangereden j drie ruiters met paarden vielen, een der paarden moest worden afgemaakt. Het in 't begin der vorige week onder Maasbracht uit de Maas opgehaalde lijk is her- kend. Het is niet de vermoedelijke dader van den moordaanslag op beide vrouwen te Meers EIslo, doch een landbouwer, die in staat van krankzinr.igheid in den nacht van 21 op 22 Juni zijnen bewakers is ontsnapt. Uit Amsterdam wordt gemeld dat aldaar door twee agenten een man is gearresteerd, die met koolteer den naam van een candidaat voor den stond eindelijk voor een hoogen muur, blijkbaar de afsluiting van een particulier park. Hij liep voort langs den muur, die zonder einde scheen. Daar stond eensklaps een man voor hem 't was de gendarme, dien hij had zien voorbijhollen. In een oogenblik waren ze handgemeen en rolden vechtende over den grond. De gendarme was jonger en sterker dan de vluchtelingj maar hij vocht slechts om zijn plicht te doen, en de andere had zijn vrijheid, zijn leven, alles te ver- /dedigen. De wanhoop gaf hem dubbele kracht (Wordt vervolgd.) gemeenteraad, op de muren aangeplakt, onleesbaar maakte. Hij zeide dat te doen voor eene kies- vereeniging wier naam hij niet noemen wilde. Naar de Haagsche Ct. meldt- is naar het huis van bewaring te 's Hage overgebracht eene jeugdige oplichtster, die in veertien dagen tijds bij verschillende winkeliers haar slag had weten te slaan. Chic gekleed trad zij de winkels binnen om met een lief stemmetje 't een of ander te bestellen, en spoedig daarna te bemerken, dat zij haar portemonnaie had verloren Maar dat was niets. De winkelier kende immers gravin of mevrouw die of die welnu, ma zou 't wel betalen en anders, dat was nog veel beter, bij thuiskomst zou zij den huisknecht direct sturen om het verschuldigde te voldoen. Tot zoo lang moest de winkelier het maar boeken. Met honingzoet lachje, eenigszins verlegen, voegde zij aan dit praatje toe, dat het haar zoo vreeselijk speet, haar beursje niet bij zich te hebben, omdat zij onderweg nog iets moest koopen. Ge- dienstig leende de winkelier aan de dame, die reeds tweemalen gevangen had gezeten en die ook nu nog gevangenisstraf moest ondergaan. Eindelijk werd ze ook nu gesnapt, opgespoord en aangehouden in een huis aan de Hooigracht, waarvan de bewoner uitstedig was en waar de juffrouw op bezoek was bij het dienstpersoneel. Bepaalde voorliefde voor het een of andere bleek z/Corrie" dit is de voornaam der oplichtster niet te hebben, want na hare aanhouding werd er heel wat gevonden, dat vermoedelijk door oplichting in haar bezit was gekomen chocolade, reukwaters, zilveren lepels, ringen, allerlei snuis- terijen, om nog niet eens te spreken van het geld, dat zij overal leende. Alleen in het Noordeinde moeten niet minder dan zes winkeliers bedrogeu zijn. Verleden week Dinsdag te 4 uur werd te Nijmegen evenals elders de gelegenheid tot opgeven van candidaten voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing gesloten. Even voor het spelen van vieren kwam de president der kiesvereeniging Rerum Novarum alleen op het stadhuis om de candidaten zijner vereeniging in te dienen. Toen er hem op gewezen werd, dat hij 2 heeren bij zich moest hebben en hij moeite deed om die inderhaast te vinden, sloeg de klok vier uur, en zoo zal dus genoemde kies vereeniging het genoegen niet hebben, hare candi daten in aanmerking te zien komen. Voorwaar een kiesvereenigingspresident, die de kieswet goed kentzegt de Arnh. Ct. Ous komt dit bericht niet duidelijk voor, immers de kieswet zegt duidelijk, dat de lijsteu moeten worden ingeleverd door edn of meer personen die haar hebben onderteekend. Hoe komt het dan tint UlVfll iu llljutugvii lulvi viiug (ualwi.^t <l.iv personen. Ons zijn verscheidene gevallen bekend waar de inlevering steeds door een persoon geschiedt. Bij de indiening der lijsten voor de verkiezing van drie leden van den gemeenteraad te Grootegast, zijn de aftredende leden de dupe geworden van eene schromelijke vergissing. Door antirevolutio- naire kiezers is de lijst bij den burgemeester te laat ingeleverd, zoodat de drie aftredenden, die op de lijst voorkwamen, van hun lidmaatschap vervallen verklaard zijn, en de drie candidaten, die voorkwamen op de lijst van liberale kiezers, verkozen verklaard zijn. Een op de steenfabriek te Huisen werkzame 14jarige jongen, ging, niettegenstaande het strenge verbod, een der hitten afrijden, met het treurig gevolg, dat hij er afviel, met het hoofd op den harden grond ueerkwam en bewusteloos bleef liggen. De inmiddels ontboden geneesheer con- stateerde herschenschudding, zoodat men voor zijn leven vreest. Ook te Amsterdam heeft zich een geval van vermoedelijke vergiftiging door vleeschgebruik voorgedaan, hoewel aanvankelijk zonder noodlottige gevolgen. Van een gezin zijn vijf personen ernstig ongesteld geworden, met hevige braking en diarrhee, na het gebruik van het middagmaal (vleesch en groenten). Alleen de heer des huizes is voor de verschijnselen gespaard gebleven. Hoewel deze wel van het vleesch, doch niet van de groente ge- nuttigd heeft en 't dus voor de hand ligt de oorzaak in de groente te zoeken, houdt de ge neesheer pertinent staande, dat dit een geval van vleeschvergiftiging is. De slager, van wien het vleesch afkomstig was, is een geheel betrouwbaar man. Verleden week vertrokken van Colijnsplaat een negental arbeiders, gewoon grint te lossen, naar Zierikzee, om daar dit werk te verrichten voor den aannemer der trambaan ZierikzeeSteen- bergen, tegen 30 cent per stere. De houding van ruim 20 Schouwsche werklieden was echter zoo dreigend, dat het den Noord-Bevelandsche werklieden tot hun spijt en nadeel ondoenlijk was aan het werk te gaan en zij onverrichterzake en zonder schadevergoeding moesten terugkeeren. De aannemer vond dat verloop der zaak ook niet aangenaam, daar hij den Schouwenaars 55 cent per stere moet betalen. De Eransche Kamer heeft met 319 tegen 174 stemmen aangenomen een voorstel, waarbij het recht om het beroep van advocaat uit te oefenen ook aan vrouwen wordt toegekend. lemand die de vorige week op een avond de Ekstersteeg te Brussel passeerde, ontdekte dat aan het eind daarvan een man zich aan zijn zakdoek had opgeknoopt en reeds op 't punt was van te stikken. Toen men den zelfmoordenaar had losgemaakt en naar een hospitaal gebracht, kwam hij al spoedig zoover bij, dat hij zijn naam kon noemen, en nu bleek, dat hij, alvorens deze maatschappij te verlaten, nog een schuld had af te doen gehad van 40 dagen gevangenisstraf en 85 francs boete. De arme drommel, die met recht zichzelf een ongeluksvogel mag noemen, werd van het hospitaal direct naar de gevangenis gebracht. Te Topeka in Kansas '(Vereenigde Staten) is een uit milliarden bestaande zwerm kapellen neergestreken. De insecten waren zoo overvloedig dat men buiten de huizen niet kon werken en de spoorweglijnen waren er zoo mede bedekt, dat de treinen moesten stilstaan. De verpletterde kapellen maakten de rails glibberig, de wielen draaiden niet meer en de treinen bleven beweging- loos staan. Een dergelijk feit heeft zich voorgedaan in Nebraska. De lucht was vol van kapellen, die zich langzaam zuidwaarts bewogen met trage vlucht zonder op de bloemen neer te strijken. Te Parijs is een volkomen gelijksoortig verschijnsel waar- genomen. Eenige dagen geleden vond de politie in de rue Suger te Parijs in een slop een oude vrouw met een gapende wonde aan het voorhoofd. In het hospitaal kon men alleen uit haar krijgen, dat zij Caroline Hirsch heette. Dinsdagavond stierf zij. De politie is inmiddels te weten gekomen, dat men hier voor zich had een mevrouw Hirsch, twee en tachtig jaar, een rijke eigenares van woningen, wier vermogen op een millioen geschat werd. Reeds eenigen tijd geleden was de oude dame in een gesticht geplaatst te Vanves, doch veertien dagen geleden was zij plotseling vertrokken. Men vermoedt, dat mevrouw Hirsch in de rue Suger op straat is gevallen, waarbij zij zich zoo ernstig aan het hoofd bezeerde, dat zij aan de gevolgen overleed. Voor een rechter in Londen stond dezer dagen een aangeklaagde terecht. ,/Zijt gij schuldig of onschuldig vroeg de rechter. „Onschuldig, mijnheer de rechter. Niet ik heb het gestolen, doch mijn rechterarm hier!" De rechter, die gelijk meer in Engeland, gebruik wilde maken van zijn groote onafhankelijkheid om eens aardig te wezen, antwoordde „Mooidan wordt uw rechterarm lot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld." Maar tot groote verbazing van den rechter en het publiek nam de beschuldigde zijn rechterarm, r)ia nan Koai wqo, Vi poI gomoodoKjk van oijn lichaam en overhandigde hem den rechter ter voltrekking van het vonnis. Door een paar schooljongens uit de Zwit- sersche gemeente Hofwyf, kanton Uri, zijn aan den rand der Stein-gletscher de lijken gevonden van twee Duitsche toeristen, die 1 Januari van dit jaar op een bergtocht door eene lawine werden overvallen en wier lijken men tot nog toe vergeefs had gezocht. De gelaatstrekken van deze beide mannen, de sterrekundige Moennichs en de genees- kundige Ehlert, waren nog herkeubaar, hoewel de lichamen reeds tot ontbinding waren overgegaan en ook te lijden hadden gehad van roofvogels. De op de lijken gevonden voorwerpen zijn bij de autoriteiten te Bern gedeponeerd. Te Dessau hebben twee zusters, die het vrij armoedig hadden, plotseling eene groote erfenis gekregen. Daar stierf kort geleden een rentenier dier er sedert 30 jaar woonde en algemeen gold als een zonderling. Hij droeg jaren lang hetzelfde pak, dat hij telkens zelf verstelde, zoodat het van lappen en vellen aan elkaar hing. Hij bewoonde een geheel huis, waar hij nooit iemand in toeliet. De man kookte zijn eigen potje en zijn woning werd nooit schoongemaakt, zoodat men na zijn dood karrevrachten vuil uit het huis moest weghalen. Hij was gewoon bij een bakker elken morgen voor drie cent oudbakken brood te koopen toen hij eenige dagen achtereen wegbleef, wekte dit be- vreemding van den bakker, die de politie waar- schuwde. De politie brak de deur van 't huis open en vond den zonderling dood te bed. Een hartverlamming had een eind aan zijn leven ge- maakt. Tot groote verwondering vond men in 't huis van den zonderling, die overal voor arm werd gehouden, 200,000 mark in papieren van waarde en 40,000 mark in baargeld. De overledene heeft een testament nagelaten, waarin een deel van 't vermogen aan weldadige instellingen is vermaakt en 't overige ten deel valt aan twee arme nichtjes, de gezusters P. Kolonel John P. Garnjor, die eene aan- zienlijke betrekking bekleedt en geheel New-York verbaasd heeft door zijn huweiijk met eene steno- grafiste; had in Florida een beer gekocht, dien hij in een beestenwagen naar het Noorden bracht. Onderweg ontmoette hij een man uit het Zuiden der Vereenigde Staten, die hem vertelde dat hij een prachtigen bulhond met zich voerde en dit dier voor geen ander dier onder deed. //Ik heb zelf, antwoordde de kolonel een dier in dezen trein, en ik wed om 100 dollars dat hij uw hond zal verslinden." Bij het volgende station werden beide dieren in eene rookcoupe gebracht en de deur gesloten. De aanschouwers zagen nu door de raampjes een vreeselijk gevecht. Tafels en glasruiten werden gebroken, stoelen doorboord, tapijten in stukken gescheurd en de dieren brachten elkander zulke wonden toe, dat ze beiden moesten gedood worden. De kolonel moest aan het spoorwegbestuur meer dan 260 dollars schadevergoeding betalen. Voor een koffiehuis te Parijs zat een bejaard heer met eene jouge vrouw. Eenige jongelieden vonden daarin aanleiding tot het maken van on- gepaste opmerkingen. De bezoeker verzocht de jongelui daarmede te eindigen, hetgeen tot een twist leidde. De kastelein kwam toen naar voren en deed de jongelui vertrekken. Maar deze dreigden den ouden heer wel te zullen vinden. Deze be- dreiging bleek ernst. lets later huiswaarts gaande, werd de man door de jongelui aangevallen en zoo geslagen, dat hij korten tijd daarna overleed. Nu in Frankrijk weer een ministerie is samengesteld, wordt er op gewezen dat het ditmaal bestaat uit uitgelezen mannen, die zich verbonden hebben tot liquidatie der Dreyfus-zaak. Het zijn geen mannen, die op dezelfde wijze aan de regeering kwamen, als indertijd het geval was met den minister van openbare werken Terrier, wiens geschiedenis leert, op welke onwaarschijnlijke manier men in Frankrijk minister kan worden. Het was in den tijd, dat Charles Dupuy voor de eerste maal was opgedragen, een kabinet samen te stellen (April 1893). Het toeval wilde nu, dat hij zich op zijn ommegang bij de verschillende aspirant-titularissen een verdieping vergiste en wel in het goede huis, maar in plaats van op de tweede, op de derde etage aanschelde, waar, in plaats van den afgevaardigde, dien hij op het oog had, een andere depute, Terrier genaamd, woonde, welke het arrondissement Dreux vertegen- woordigde. Terrigr was een onbeduidend man, wiens geheele parlementaire verleden bestond uit twee tusschen- roepen en een voorstel tot sluiting van het debat. Tot zijn geluk was hij juist afwezig. Dupuy verzocht daarom aan de vrouw des huizes, haar echtgenoot onmiddellijk bij hem te zenden. Er was haast bij, want het was om de vorming van een ministerie te doen. Men kan nagaan, met welke gevoelens Terrier, dien men het niet eens der moeite waard geacht had in den loop van zijn parlementaire loopbaan in een commissie te kiezen, deze boodschap ont- ving, toen hij's avonds thuis kwam. Hij dineerde zelfs niet en snelde heen. Badend in zijn zweet, hijgend en met wezenlooze oogen trad hij bij Dupuy binnen Den plicht gehoorzamentrouwe dienaar der Jtepubliektot ieder oiler bereid De goede man kon slechts stamelen, zoo had de verrassing hem aangegrepen. Dupuy bemerkte onmiddelijk zijn vergissing, maar hij vreesde, dat Terrier een ongeluk zou krijgen, als hij de zaak ophelderde. En daar hij uitstekend gehumeurd was en zijn kabinet op edn na voltallig was, kreeg zijn medelijden de overhand en vertrouwde hij Terrier plechtig de portefeuille van handel, nijverheid en kolonien toe, die nog niet vergeveu was. Terrier antwoordde geroerd, dat hij het ver- trouwen, dat de natie in hem stelde, niet zou teleurstellen, en het mooiste is, dat hij het weike- lijk niet heeft teleurgesteld. Hij maakte het al- thans niet erger dan een van zijn voorgangers of opvolgers. In Peking bestaat eene courant, die ouder is dan 1000 jaar. Meer dan 190 personen, die er aan het hoofd van hebben gestaan, zijn in dien tijd onthoofd. Ter Weiiaen. Huwelijks-aangiften. 30 Juni. Johannes Geeraardus Franciscus Smits, oud 27 j., jm. en Anna Jozina de Vos, oud 26 j., jd. Huwelijks-voltrekking. 29 Juni. Henricus Carolus Lau- rentius Hasse, oud 23 j., jm. en Elisabeth Johanna Pieter- nella Eijke, oud 26 j., jd Jacob Pieter de Groen, oud 29 j., jm. en Maria Verschelling, oud 26 j., jd. Geboorten. 25 Juni. Neeltje, d. van Anthonie Ribbens en van Thona Gort. 27 Juni. Catharina, d van Krijn de Blaeij en van Maria Martha Bliek. 30 Juni. Seraphina Maria, d. van Charles Ludovicus Kesbeke en van Anna Catharina van Duijse. Cornelia Sara, d. van Jacobus Kouwijzer en van Helena de Smidt. Axel. Huwelijks-voltrekkingen. 29 Juni. Izaak Romeijn- sen, oud 22 j., jm. eu Christina de Jonge, oud 21 j., jd. Geboorten. 16 Juni. Daniel Cornelis, z. van Pieter Baremau, en van Pietemella Schuitvlot. 17 Juni. Jacob, z. van Willem Zegers, en van Pielernella de Bruijne. Izaiik Willem, z. van Andries Johannes Cornelisse en van Bonna Tavenier. 20 Juni Adriana, d. van Adriaan Koster, en van Dingetje Adriana Haak. Emile Alouis, z. van Pieter Franciscus van de Yijver en van Einerentia Puts. 21 Juni. Leuntje Johanna, d. van Andries Overdulve en van Maria Wilhelmina van Wijck. 23 Juni. Petrus Leopoldus Le'andre, z. van Camilus Franciscus Kesbeke en van Justine Marie van de Walle. 25 JuDi. Paulina, d. van Petrus Johannes Wiest en van Anna de Bree. Overlijden. 23 Juni. Geertruida Anna Jonkman, oud 4 j., d. van Gerrit Anthonij en van Adriana Santina Herrebout. 27 Juni. Johanna Hemelaar, oud 74 j., weduwe van Cornelis Tieleman. Hosclikapelle. Huwelijks-voltrekkingen. 28 Juni. Petrus Ludovicus Zaman (van Stoppeldijk). oud 30 j., jm. en Philomena van den Bergen, oud 27 j., jd. Geboorten. 1 Jnni. Josephus, z. van Petrus de Klerk en van Marianna d'Hont. 4 Juni. Florimondus Franciscus, z. van Johannes Naessens en van Louisa de Bruiju. 10 Juni- Franciscus Alphonsus, z. van Ludovicus de Bakker en van Maria Louisa van Mcelen. 20 Juni. Maria Louisa, d. van Petrus Baart en van Paulina de Bruijn. 24 Juni. Elisabeth, d. van Josephus Bobijn en van Amelia Ivens.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2