BIJVOEGSEL Tsr Noazenschs Courant Zaterdag 1 Juli 1899. No. 3784. (ieniengde berichten. POLITIEK OVERZICHT. FEUILLETON Naar het Fransch van JULES MARY. 43) II. VAN DE VAN Woensdag avond is er in de straten van Brussel vrij ernstig gevochten tusschen politie en betoogers en 't laat zich aanzien, dat ook elders op dergelijke manier geprotesteerd zal worden tegen het kieswet- ontwerp-Schollaert. De staudjes waren eergister voorafgegaan door een zeer rumoerige Kamerzitting. Bij het begin van de vergadering was er kalmte. De linker- en rechterzijde hadden het over en weer over de maatregelen, die de quaestuur den vorigen dag genomen had. Ten slotte werd een motie van den socialist Vandervelde verworpen met 91 tegen 34 stemmen. Ilij verklaarde daarin, dat personen, die Kamerleden wenschten te spreken, zonder nader onderzoek in de spreekkamer van het Par- lement zouden worden toegelaten. Daarentegen werd een motie van de rechterzijde, vertrouwen uitsprekende in de waakzaamheid van den voor- zitter, aangenomen met de stemmen van de rechter zijde, tegen die van socialisten. Er ontstond toen een heidensch kabaal. De socialisten floten, schreeuwden en bliezen op trompetjes. Alle leden snelden naar den achter- grond van de zaal. De Guchtenaere, de afge- vaardigde van de katholieke werkliedenpartij te Gent, werd door de socialisten geducht afgeranseld. De boden waren onmachtig om te kalmte te her- stellen en het geplukhaar en handgemeen was algemeen. Minister Yandenpeereboom bleef on- beweeglijk in zijn bank zitten, terwijl de socialisten hem uitscholden. De voorzitter hief de zitting op te midden van een onuitsprekelijke wanorde. Soldaten ontruimden de publieke tribunes. 's Avonds werden er verscheidene bijeenkomsten gehouden, die door alle oppositiepartijen in het Parlement op touw waren gezet om verzet aan te teekenen tegen de hervorming van het kiesrecht. De vergaderzalen waren propvol. De meeste partijleiders, onder wie verscheidene Kamerleden, hielden zeer heftige redevoeringen tegen de kieswet- hervorming, die zij kenschetsten als een jammerlijke wet en een schandelijken aanslag op de constitutie en het volkenrecht. Zij spraken de hoop uit, dat voor 't geval de wet zou worden aangenomen, de koning zijn bekrachtiging zou weigeren. De bijeen komsten eindigden met het geroep van //De mission" (ontslag) enz. Bij het uiteengaan van de samenkomsten vorm- den de deelnemers ten getale van ettelijke duizen- den een optocht, die de voornaamste straten van de stad doortrok. Het schijnen nu toch oorlogstoebereidselen te wezen, die in Engeland de heer Chamberlain, aan wien in zake de Transvaal een soort van dictato- raat schijnt opgedragen te zijn, begint te maken. Naar men uit Londen meldt wordt eerlang de 8" compagnie van het genie-corps, bijzonder voor den spoorwegaanleg bestemd, naar Zuid-Afrika Den avond, toen hij ontsnapt was, als door een wonder, aan den schandelijken aanslag van Collivet, was hij overhaast gevlucht en had dien nacht voor een paar stuivers logies gevonden in een slaapstee, ver van de rue du Marche-Saint-Honor6. Toen hij ontwaakte uit een doffen, niet ver- kwikkenden slaap, was zijn wanhoop grenzenloos. Wat zou hij beginnen Hoe zou hij aan den kost komen; hoe het geld winnen om te ontsnappen aan de gevaren, welke hem van alle kanten bedreigden En zoo hij er al in slaagde, uit Erankrijk te ontvluchten, dan moest hij toch alle hoop opgeven, ooit in zijn eer hersteld te worden. Op een paar stuivers na had hij al zijn geld gegeven aan zijn vrouwhij diende in de eerste plaats werk te zoeken om te leven. Reeds vroeg ging hij de straat op en dwaalde een paar uur rond, tot het hem gelukte, een paar francs te verdienen met sjouwermanswerk. 's Avonds bij de schouwburgen, 's middags bij de wedrennen, bood hij zijne diensten aan om de portieren van rijtuigen te openen, paarden vast te houden en dergelijke kleinigheden. Steeds moest hij daarbij de oogen geopend houden om te zien of hij niet bespied werd. Helaas't duurde niet lang, of hij bemerkte, dat twee mannen hem overal op een afstand, volgden. Hij bedroog zich niet't waren Loiseau en Chaumont. Ze zijn vast nog niet zeker van mijn identiteit, dacht hij, anders zouden ze mij wel arresteeren. Haudecoeur dwaalde dien avond lang rond, eer hij een slaapplaats opzocht, en den volgenden dag durfde hij niet weer naar de wedrennen gaan. Dien dag gelukte het hem, werk te krijgen bij ingescheept met een grooten voorraad spoorweg- materiaal. Te Kaapstad werd onder voorzitting van den Burgemeester, eene bijeenkomst van 4000, blijkbaar uitsluitend Britschgezinde burgers gehouden, waar eene resolutie is aangenomen, houdende verklaring, dat slechts het toekennen van gelijke rechten aan de bevolking in Transvaal en elders in Zuid- Afrika de verbitterende ras-quaestie kan oplossen. Besloten werd hiertoe (nota bene) de staatkunde der Britsche Regeering en die van Gouverneur Milner te steunen en hiervan aan dezen zoowel als aan den heer Chamberlain kennis te geven. Onder de aanwezigen bevond zich ook de gewezen Premier, Sir Gordon Sprigg, die onlangs voor den meer Afrikaansch-gezinden heer Schreiner het veld moest ruimen en die verklaarde, dat slechts een onvoorwaardelijk steunen van Milner's staatkunde het gevaar eener scheiding der Kaap- kolouie van het Rijk zou kunnen voorkomen. De besprekingen van den Oranje-Vrijstaatschen Staatstman Fischer met het Transvaalsch uitvoerend bewind moeten geleid hebben tot het aanvaarden van nog meerdere concessies in zake de stemrecht- uitbreiding door het laatstgenoemde. De inhoud daarvan wordt geheim gehouden, en ook in ge- heime zitting zal de Volksraad, waaraan zij Maandag zullen worden voorgelegd, de nieuwe voorstellen behandelen. Met 208 tegen 138 stemmen heeft eergisteren de Italiaansche Kamer van afgevaardigden, na eene aaubevelende redevoering van den Minister- President Generaal de Pelloux, het in overweging nemen goedgekeurd van het koninklijk decreet, waarbij uitvoering wordt gegeven aan de Regeerings voordracht, bekend onder den naam van //politieke maatregelen," waarvan het eerste artikel onlangs door de Kamer is aangenomen. Sedert heeft de Regeering de overige artikelen van die voordracht ingetrokken en opgenomen in het decreet, dat zij thans tot wet wil verheven zien. Het zijn meest beperkingen van het recht van vereeniging, van vergadering en der druk- persvrijheid. Een bejaarde man, eene oude vrouw en hun zoon (rondventende kooplui) kregen de vorige week van een landbouwer onder Zuid-Beierland verlof, om op den hooizolder te slapen. Den anderen morgen werd de man dood aan den voet van den ladder gevonden. Moeder en zoon hadden 's nachts niets gemerkt en moesten gewekt worden om de treurige tijding te vernemen. Te Naaldwijk was een driejarig kind van Olsthoorn, wonende op de grens van Naaldwijk en 's Gravenzande, in het groote kanaal bij de Oranjesluis te water gevallen. De 81jarige rietdekker J. Mooiman van het dak der woning het gevaar ziende, waarin het kind verkeert, dat voor zijn oogen wegzinkt in de diepte, gaat dadelijk uit ter redding en met levensgevaar, een eind onder water voortgaande, bereikt hij de kleine en heeft het voorrecht het kind nog levend aan zijne ouders te kunnen teruggeven. Eere den nog krassen Sljarige 1 een metselaar, als kalkmenger. Werkende op een binnenplaats, was hij voor 't oogenblik veilig. Hij schreef een briefje aan zijn vrouw en dochter, haar verzoekende, 's avonds negen uur hem te ontmoeten op een stil, afgelegen plein. Ze waren er, en men bracht, gezeten op een bank in het kleine plantsoen een rustig uurtje doorbij al hun ellende waren de arme zielen gelukkig in elkan- ders bijzijn. Ik zie wel, dat 't mij moeilijk zal vallen, te Parijs te blijven. Ik heb besloten naar Rouaan te gaan, waar onze jongen in dienst is. De reis maak ik te voet; onderweg zal ik wel zien, aan den kost te komen. Als ik Mederic gezien heb, ga ik verder. Was zijn tijd maar om, dan kon hij hier komen ik zou u beiden dan veel geruster achterlaten. Heb maar geduld 1 Als ik hem ge zien heb, zal ik probeeren, naar Belgie te komen en werk te krijgen. Zoodra ik wat geld heb verdiend, zal ik het sturen. En dan moet jelui overkomen, dadelijk hoor, dadelijk! Hij vergezelde de vrouwen, ondanks haar smeeken om zich toch niet te wagen, tot dicht bij de straat waar ze woonden. Den volgenden dag vertrok hij inderdaad. Het werd een lijdenstochtmet moeite kreeg hij nu en dan eenig werk, vermijdende te bedelen. Langzaam vorderde hij, tot hij op een avond te Robelloise kwam, waar hij in een kleine herberg nachtverblijf vond. Toen hij des morgens infor- meerde, of er ook werk te vinden was, nam de herbergier hem aan om te helpen bij de drukte van de dorpskermis, die over een paar dagen zou plaats hebben. Haudecoeur nam dankbaar het aanbod aan. Hij hoopte nu althans eenige dagen van kalmte te hebben. Doch reeds den volgenden dagbegon zijn kwelling opnieuw. Tegen den avond zag hij met andere bezoekers twee gendarmen in de herberg komen. Gendarmen waren zijne vrienden niet; hij zocht zoo veel mogelijk uit hun gezicht te blijven. Eerst bediende de waard zelf hen, maar toen ze een tweede flesch vroegen, gelaste hij zijn noodhulp- knecht, die te brengen. z/Eer brengen arme ouders met smart tien kinderen groot, dan dat tien rijke kinderen helpen uit den nood." Dit bleek dezer dagen weer in Broekerhaven (Noord-Holland.) Een 80jarige vrouw die bij haar zoon was gehuisvest, werd door haar schoondochter de deur uitgedragen, (de oude vrouw kan niet meer loopen). Deze liefhebbende kinderen meenden //wij hebben moeder nu reeds lang genoeg gehad, en brachten haar nu naar een ander kinderpaar. Doch ook dezen wilden moeder geen onderdak verleenen, dus werd besloten haar te brengen van waar ze was gebracht. Maar eerstgenoemden sloten de deur en de ongelukkige werd op straat gezet. Eindelijk werd de oude ziel opgenomen door het derde kinderpaar. Arme, arme moeder 1 Iemand schreef in 't //Vad." het volgende stukje, dat ieder uit 't hart gegrepen is, dien het lot wel eens veroordeelt tot telefoneeren met een z/nummer" in eene andere plaats Gisteravond werd ik uit Rotterdam opgeroepen. Aan de telefoon komende en mij meldende, hoorde ik niets dan //alio, allooo, alio dan". Eindelijk hield dat alio op en kon ik weer even kennis geven, dat ik er was. Antwoord uit Rotterdam kreeg ik echter niet. Een oogenblik later weer alio, allooo, alio" en toen ik verzocht, om met dat geallo op te houden en de verbindiug niet te verbreken, werd mij beleefd geantwoord //Vloek zoo niet." Er was natuurlijk niet gevloekt. Eindelijk twee of drie woorden uit Rotterdam en daarna rrrrrrrr. Tien minuten later hetzelfde deuntje. Na een woord of wat gesproken te hebben met denzelfden Rotterdammer, die in wanhoop maar wat rust genomen had, hoorden wij een zeer interessant gesprek tusschen een vader en zijn zoon over examens, overkomen Donderdag en het bericht, //dat de jongen alweer een tandje had". Daarna genoten wij een mijnheer die om een prijs- courant vroeg enz., en eindelijk wachtens moe lieten wij afluiden. Nog weet ik niet, wat men mij uit Rotterdam wilde melden. Wat meer orde op het bureau van de telefoon en wat minder praten der dames zou zeker menig abonne aangenaam zijn. Woensdagmorgen vroeg werden eenige ar- restanten in den celwagen naar het Centraal- station te Amsterdam gebracht. Toen de veld- wachters het portier openden, sprong een der arrest.anten moedernaakt naar buitenonderweg had hij zich ontkleed. Met veel moeite werd hij gegrepen, en geboeid naar den trein gebracht. Te Baarn is de vorige week een jonge dame in een toestand van opgewondenheid uit het raam eener bovenverdieping gesprongen. Dinsdagochtend is zij aan de gevolgen van haar val overleden. Dinsdag trok te Venlo bet ongeveer 2jarig kind van den werkman J. een ketel kokende koffie van de tafel. Het kind kreeg den inhoud over het lichaam. Het is eenige oogenblikken daarna aan de brandwonden overleden. Te Maasbracht (L.) is uit de Maas opgehaald het lijk van een man, dat in vergevorderden staat Zoo, zei een der politiemannen, een nieuwe knecht Hoe heet je P Plouveret. Ben jij koffiehuisbedieude van je beroep? Neen, meneer; ik ben eigenlijk meubelmaker. Maar ik ben ziek geweest en heb lang te Parijs in een hospitaal gelegen Lariboisiere, als u 't kent. Toen ik beter was, zei de dokter //Je hebt verandering van lucht noodig. Ga werk zoeken buiten, al is 't in den winter.".En toen ben ik er maar op uitgetrokken. Ik neem nu aan, wat ik krijgen kan'n mensch moet toch eten, he Maar 't plan is natuurlijk, werk te krijgen in mijn vak. Daar heb je gelijk in. Als u mij soms helpen kunt, houd ik mij aanbevolen. Drinken doe ik niet, en mijn ambacht versta ik goed, al zeg ik 't zelf. Haudecoeur haastte zich, andere klanten te gaan bedienen. 't Waren vier soldaten van't 24e, die vrij rumoerig binnenkwamen. Ze waren op den terugweg van de manoeuvres naar hun garnizoen te Rouaan. Dien nacht werden ze te Robelloise ingekwartierd. Drie van de soldaatjes waren erg druk; de vierde, een krachtige jongen, maar zacht en innemend van uiterlijk, ondanks de ernstige uitdrukking op zijn gelaat, hield zich wat achteraf. Haudecoeur werd naar den kelder gestuurd, om iets te halen, en toen hij weer in de gelagkamer kwam, hoorde hij een der soldaten tot den stillen makker zeggen Kom, Haudecoeur, waarom drink je niet Heb je geen dorst Zeker, antwoordde de jongeling glim- lachend. Op je gezondheid 1 Op je gezondheid, Haudecoeur 1 Die soldaat was Mederic, de zoon van den veroordeelde. Nu de vader den naam hoorde noemen, zag hij hem aan en herkende gemakkelijk zijn kind. Zijn arme jongen Hoe gaarne had hij naar hem toe willen vliegen, hem de hand drukken. Maar voorzichtigheid gebood, zich achteraf te houden te voorkomen, dat de jonge man hem herkende. van ontbinding verkeerde. Men vermoedt, dat dit het lijk is van den schuldige aan den moor- daanslag op beide vrouwen te Meers-Elslo, die, zooals reeds is gemeld, zich onmiddelijk na de misdaad in de Maas zou hebben geworpen. Naar aanleiding van de in de vorige week medegedeelde vleeschvergiftiging, die gelukkig geen doodelijke gevolgen heeft gehad, deelt de corres pondent der N. R. Ct. te Schiedam het onder- staande mede Bij het bacteriologisch onderzoek van het vergif- tigde vleesch zonderde men door reincultures vier soorten van micro-organismen afn. 1. de bacc. proteus vulgaris, de bacc. subtilis, de staphyloc. pyog. aur. en de staphyloc. pyog. alba. De laatste drie soorten zijn onschadelijk. De eerste is ge- vaarlijk vooral bij gehakt vleesch en wanneer dat vleesch ongekookt genuttigd wordt. Reeds bij verhitting tot 80° wordt de bac. prot. vulg. gedood. Het vermoeden ligt voor de hand, dat de worst- molen, waarin het vleesch bewerkt werd, minder zuiver was. Ik werd in de gelegenheid gesteld de cultures te zien. Het is onbegrijpelijk, dat de reukorganen der consumenten hen niet beter waarschuwden voor 't gevaar, dat dreigde. Mij werd verzekerd, dat dezelfde doordringende, walgingwekkende lucht, die de cultures van de bacc. proteus vulgaris afgaven, ook aan het vleesch was waar te nemen, en toch heeft slechts een (een meisje) geweigerd het gehakt te verorberen. Uit het gebeurde is de leering te trekken, dat de werktuigen ter bereiding van vleesch steeds zindelijk moeten zijn en liefst met heet water behooren te worden nagespoeld, dat vooral gehakt vleesch nimmer ongekookt gebruik mag worden en dat men zich heeft te onthouden van het ge bruik van kwalijk riekend vleesch. Verleden week waren te Assen een drietal jongelieden zeer oubesuisd aan het wielrijden rondom den Hertenkamp. Eene dame, die daar met haar dochtertje wandelde, werd aangereden. Zij kwam zoodanig te vallen, dat de tanden haar door de lip drongen. Het meisje viel ook, werd in bewusteloozen toestand opgenomen en in een naburig cafe gebracht. Zij moest per rijtuig naar huis worden vervoerd. De //Javabode" deelt het volgende als waar gebeurd mede Toen Toontje Poland ergens op Java militair kommandant was, had hij daar een oude vendu- schuld. Op zekeren dag berichtte hem de resi dent, dat hij hem, indien hij niet spoedig betaalde, den deurwaarder op zijn dak zou zenden maar Toontje Poland plaatste aan elken toegang van het officierskampement een schildwacht en gaf den last, geen burger toe te laten zonder voorafgaande verkenning. Toen dan ook de deurwaarder kwam, werd hij smadelijk afgewezen. Rapport daarvoor aan den resident, die Toontje Poland in een laatsten brief nogmaals tot betaling maande en hem wees op 't gevaarlijke spel dat hij speelde, met den deurwaarder, die toch kwam in de naam des Konings, smadelijk af te wijzen. Toontje antwoordde, dat hij hieraan niet had ge- dacht, en verzocht den resident, den deurwaarder De herbergier die zijn knecht onbewegelijk in een hoek bij 't buffet zag staan, riep Kom, Plouveret, wat voer je daar uit De naam Plouveret zei Mederic nietshij keerde zich niet eens om. Maar de gendarmen waren sinds een paar minuten druk aan 't fluisterende naam Haudecoeur, her- haaldelijk door de soldaten uitgesproken, had hen getroffenhet signalement van den ontvluchten banneling was overal rondgezondener stond bij, dat de vluchteling misschien pogingen zou doen om zijn zoon te zien, die diende bij het 24" regiment jagers te paard, in garnizoen te Rouaan. Ook de brigade te Rolleboise had zoo'n schrijven gekregen. Plouveret, zei de kastelein, toen de soldaten, die bij hem in kwartier kwamen, hunne glazen leeg hadden, breng de jongens naar hun kamer ze zullen wel lust hebben, eens te gaan kijken. Haudecoeur verliet de gelagkamer en ging hun voor door een donkere gang, waama hij een deur opende, welke toegang gaf tot een trap, eveneens in 't diepste duister gehuld. Drie soldaten waren reeds op de trap, toen M^d^ric, die de laatste was, zich voelde terugtrekken door bevende handen te-gelijk fluisterde een stem aan zijn oor Mederic, stil 1 Ik ben je vader.ontvlucht. laat niet merken, dat je mij kent.houd je kalm De uitwerking van deze woorden waren verschrik- kelijkde jonge soldaat wankelde, zoodat zijn vader hem moest ondersteunen. Vader 1 vader 1 fluisterde hijis het mogelijk Boven aan de trap riep een vroolijke kameraad Zeg, Haudecoeur, waar blijf je Knijp je de kat in 't donker En uit de gelagkamer vermaande de kastelein Kom, Plouveret, een beetje vlug 1 Haudecoeur keerde naar de gelagkamer terug maar hij was het hoofd gebeel kwijt, bracht de orders der gasten verkeerd over, brak een paar glazen en deed zoo onhandig mogelijk, zoodat de patroon half boos, half schertsend vroeg, of hij soms te veel geproefd had. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 5