A lgemeen Nienws- en Advertentieblad Zeenwsch- Vlaanderea. GELDLEEWING. voor No. 3784. Zaterdag 1 Juli 1899. 39e Jaargang. Candidaatstellingen Gemeenteraden. Gemengde berichten. Binnenland. Buitenland. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Moord te Koewacht. TER \EI ZEVS< HE (OIRAVT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushonders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit blad verichijiit W«eo»daK. en VriJ.lnKnv«u«l. nitgezmnterd op Fee st.lagen, bij den nttgeve* J. VAM I»B MAMUK te Ter lenzen. Bij deze courant behoort eeu bijvoegsel. Burgemeester en Wethouders van ZAAMSLAG brengen ter kennis van belanghebbenden, die wenschen deel te nemen aan de geldleening, uit krachte van het besluit van den Raad d.d. 12 Mei j. 1. n°. 4, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Zeeland 10 Juni d. a. v. n°. 46 en aan te gaan ten laste der gemeente tot een bedrag van Veertien duizend twee honderd gulden tegen eene rente van ten hoogste vier ten honderd 's jaars, dat tot 13 Juli e. k., ter Secretarie der gemeente gelegenheid zal bestaan tot het inleveren der inschrijvingsbiljetten. De leening wordt verdeeld in 71 aandeeleu, elk ad /200,— en te storten 15 Augustus 1899. De aandeelen worden uitgegeven pari en aan toonder. In 1918 zullen ten minste 6 en in 1914 en volgende jaren telken jare ten minste 8 aandeelen worden afgelost. De gemeente is ook bevoegd voor 1913 geheel of ten deele af te lossen. De inschrijvingsbiljetten moeten inhouden a. naam, beroep en woonplaats van den inschrijver b. het getal aandeelen (in schrijfletters) waarvoor wordt ingeschreven, met bepaling der rente. Zaamslag, 23 Juni 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. BARENDREGT Az., Voorzitter. P. J. WORTMAN, Secretaris. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is de opening der jacht op het waterwild bepaald op Maandag 10 Juli. De Eerw. heer U. C. Verbraak, tijdelijk pastoor bij de R.-Kath. gemeente te Kotta-Radja is bij Kon. besluit benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. De heer K. J. A.. G. baron Collot d'Escury trad Dinsdag j. 1. op in de „Prins van Oranje" te Goes, ter bespreking van de cooperatieve beet- wortelsuikerfabriek aan het kanaal van Ter Neuzen, waarbij hij de voordeelen daarvan in het licht stelde en een en ander meedeelden omtrent de bestaande plannen en wat reeds verricht is om deze te kunnen verwezenlijken. Daar het bietenvervoer van uit Zuid-Beveland met weinig kosten gepaard gaat, wil het comite de vrienden van dat eiland ook tot medewerking uitnoodigen, immers, hoe grooter de deelname is, hoe krachtiger gewerkt kan worden. Op een honderd deelnemers na was de benoodigde hoeveelheid reeds volteekend. Ruim 30 belangstellenden waren ter vergadering aanwezig, staande de vergadering werden 40 aan deelen genomen, terwijl verder op verschillende plaatsen gelegenheid tot teekenen zal zijn. Te Wissekerke, waar door 13 kiezers de aftredende raadsleden werden candidaat gesteld, doet zich het geval voor dat een tweede lijst werd ingeleverd, met een nieuwe candidaat, welke precies 't vereischte aantal handteekeningen bedroeg, doch waarvan een onderteekenaar niet op de kiezerslijst voorkomt. Hier heeft dus een onwettige, strafbare handeling plaats gehad, die evenwel tengevolge heeft dat stemming moet plaats hebben. De kiezers moeten dus een uitspraak doen, waarvoor van nu af reeds een motief voor ongeldig verklaring bestaat. Ook voor de wetsovertreders kan deze zaak onaaugename gevolgen hebben, daar de kies- wet dit feit strafbaar stelt met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of geldboete van ten hoogste f 120. TER NEUZEN, 30 Juni 1899. Bij Kon. besluit is benoemd in het bestuur van den Visartpolder tot dijkgraaf de heer Y. Cortvriendt en tot plaatsvervangend dijkgraaf de heer J. Lijbaarttot gezworen voor den polder NV illein III heer F. de Jonge; tot gezworen voor den Koudepolder de heer J. de Krakertot ge zworen voor den Pierssenspolder de heerV. Cort- vriendttot gezworen voor den Vlooswijkpolder de heer P. de Feijter Jz tot dijkgraaf van den Willem Leopoldpolder, Nederlandsch gedeelte de heer I. Leenhouts-De Vliegertot gezworen voor het waterschap Groot- en Klein Baarzande c. a. de heer A. A. Becutot gezworen voor het waterschap Groede en Baanst W. Salome. Daartoe door de regelingscommissie uitge- noodigd, werd Woensdagavond in de warande van het „Hotel de la station" eene vergadering gehouden van hen die waren toegetreden tot de Buiten-societeit. Ongeveer 40 leden waren opge- komen. De vergadering werd gepresideerd door den heer Van Braband, die na eeu woord van welkom, mededeelde wat aan de commissie aanleiding had gegeven het initiatief te nemen om eene societeit op te richten. De commissie had voldoening van haar pogen, waar haar plan ruimen bijval ondervond. Zooals later werd meegedeeld zijn 143 leden toe getreden. De commissie heeft met den ondernemer van den vroegeren Theetuin voorloopige onderhan- delingen gevoerd en verder een concept-reglement samengesteld, dat nu aan hetoordeel der vergadering onderworpen werd. Op enkele punten gewijzigd en aangevuld werd dit reglement vastgesteld. De societeit wordt opgericht met ingang van 1 Juli. Onder dankbetuiging voor de ondervonden mede werking legde de regelingscommissie alsnu hare taak neder en werd de benoeming van een uit 7 personen bestaand bestuur aan de orde gesteld. Na verschillende stemming werden in het bestuur verkozen de volgende heeren E. J. van Braband, D. Buyze, M. de Jonge, A. G. J. F. Schagen van Leeuwen, C. Stuurman, P. J. Versluijs en A. Visser. De bij eerste stemming verkozen heeren J. A. P. Geill en A. Huineman bedankten voor eene benoeming, eerstgenoemde wegens zijne vele bezigheden. Bij acclamatie werd de heer Geill benoemd tot eere-voorzitter, welke benoeming door Z.Ed. Achtb. welwillend werd aanvaard. Nadat een woord van dank was gerichtaan de voorloopige commissie voor hetgeen door haar in het belang van de totstandkoming der societeit was verricht, werd deze eerste vergadering gesloten. Naar we vernemen zal a. s. Zondag in den tuin een concert worden gegeven door het fanfareu- gezelschap „Apollo" alhier. Philippine, 30 Juni. Gisteren was het in onze gemeente meer dan druk. Reeds in den vroegen morgen kwamen vele vreemdelingen van heinde en ver naar den koopdag van den land- bouwer Leenhouts, maar ook om tegenwoordig te zijn bij de afsluiting van den ingedijkten polder. Reeds des voormiddags half twaalf was de Kleine Stellepolder opgehouden een eiland te zijn, maar veel moest er nog gedaan worden, om de afsluiting zooveel te versterken, dat zij bestand zoude zijn tegen den vloed, die ongeveer half zes inkwam. Duizende bij duizende menschen aanschouwden den strijd, dien de polderwerkers hadden te voeren eer het woedende element kwam binnenstroomen en toen de afsluiting boven het hoogwaterpeil was gekomen, werd de driekleur geheschen als bewijs, dat men den vijand niet meer vreesde. Vele autoriteiten, waaronder ook onze waardige vertegen- woordiger der Tweede Kamer waren in de ge meente aanwezig en het duurde wel tot tien uren in den avond eer alles tot zijne gewone rust was teruggekeerd. Koewacht. Woensdag werd alhier in de herberg van de dames Haeck, ten overstaan van notaris Van Winckel te Stekene, in het openbaar verkocht een partij bouw- en weiland, alsmede eenige cijns- gronden. Koop een, zijnde een stuk bouwland groot 71 aren werd met koop twee, groot 71 aren 60 cen- tiaren, zijnde gedeeltelijk bouw-, gedeeltelijk wei land, verkocht voor de som van 3170 francs. Eigenaar werd de heer P. van der Stallen te St. Nicolaas. Koopen drie, vier en vijf werden niet verkocht. Koop zes, een stuk bouw- en weiland, groot 3? aren en 60 centiaren, evenals de vorige stukken gelegen in den polder Oud-Beoostenblij, werd verkocht voor de som van fr. 1000. Kooper was de heer J. Vael te St. Jansteen. Koop zeven, een stuk bouwland, groot 90 aren 50 centiaren, werd eveneens gekocht door den heer J. Vael voor fr. 2800. Koopen acht, negen en tien, respectievelijk groot 95 aren en 70 centiaren, 1 hektare 60 centiaren en 2 hektaren 86 aren 86 centiaren werden gekocht door den heer P. Mahu te Axel, koop acht voor fr. 3260, koop negen voor fr. 3410 en koop tien voor fr. 9400. Koopen 11 tot en met 16 waren cijnsgronden en werden aan verschillende personen verkocht. Het onderzoek van de balen, waarin de mensche- lijke overblijfselen en de kleedereu der vermoorde vrouw gevonden zijn, heeft aan het licht gebracht, dat deze balen afkomstig zijn van eene firma uit Hasselt, welke handel drijft in kunstmeststoffen en door middel van hare agenten in deze streken veel guano verkoopt. Daar de verdachte eenig land bezit, zal de justitie spoedig ontdekt hebben, waar hij zijne meststoffen kocht. In sommige bladen is gewag gemaakt van het vinden van een mes aan den bekenden put. Wij hebben hiervan geen melding willen maken, wijl de zaak ons te nietig voorkwam en naar onze meening niet in verband stond met den moord. Nu echter er in enkele bladen over gesproken wordt, willen wij onzen lezers mededeelen, wat er van de zaak is. Zaterdag 16 Juni vond een persoon bij het ledigen van den put een klein mesje op het land liggen. Het was een klein, verroest ding, en had vroeger waarschijnlijk gediend bij het schillen van aardappelen. De persoon zelf hechtte zoo weinig waarde aan zijn vondst dat hij er niet aan dacht het aan een der politie- dienaren te laten zien. Spoedig echter werd ver- teld, dat er een bebloed mes aan de put gevonden was, de politie deed onderzoek en het fameuze mes was het verroest aardappelschillertje Graauw en Langendam. Bij de verkiezing van 3 leden zijn candidaat gesteld de heeren H. Aubroeck, J. van Damme (aftr.), J. J. van Gassen (aftr.) en P. A. Stallaert (aftr.) Stemming 7, herst. zoo noodig 18 Juli. Hengstdijk. Bij de verkiezing van drie leden zijn g e k o z e n verklaard de heeren P. de Jonghe, C. E. van Putte en J. Staes, aftredende leden. Ossenisse. Bij de verkiezing van 3 leden zijn gekozen verklaard de heeren J. F. Rosseel, J. Seij en P. de Waal, aftpedende leden. St. Jansteen. Bij de verkiezing van 3 leden zijn candidaat gesteld de heeren A. J. de Beule, J. C. Cornelissens, J. F. de Cock, B. van de Goore en A. Schuerman. Stemming 8, herst. zoo noodig 18 Juli. Nog werden gekozen verklaard de aftredende leden in de volgende gemeenten Cadsand. Iz. de Hullu Iz., J. van Peenen en A. Risseeuw I.Az. Groede. H. G. Hammacher, J. A. Risseeuw en W. Salome. Hoofdplaat. P. L. de Meijer, C. A. Thomaes en J. W. de Zwart. St. Kruis. E. Bonte, Iz. de Bruijne en A. Herweijer. Nieuwvliet. H. Brakman, M. Lucieer en D. Luteijn. Retranchement. P. Brevet Jz., I. Ris seeuw Iz. en I. Risseeuw Jz. Sclioondijke. J. D'Hont en Iz. Risseeuw. Voor de derde plaats werd geen candidaat op- gegeven, daar de aftredende heer P. J. van Bartel op het laatste oogenblik te kennen gaf niet meer in aanmerking te willen komen. Sluis. J. de Bruijne de Die en J. F. Maenhout. Zuidzande. Abr. Luteijn, Adr. Luteijn en Iz. Risseeuw. Berichten uit Brussel van gisteren, melden dat het in de Kamerzitting weer zeer rumoerig toeging. Het was niet mogelijk een geregeld debat te houden. De socialist Cavrot ging met gebalde vuisten voor den minister Van den Peereboom staan, hem toe- roepende „ellendeling Na ook reeds geschorst te zijn werd de vergadering eindelijk onder een oorverdoovend getier gesloten. Tijdens de zitting geschorst was, verschenen de socialistische afgevaardigden aan de deur van het gebouw en werden door de menigte toegejuicht. Door politie en gendarmerie werd het publiek in het park teruggedrongen. Van uit het raam hield een socialistisch afgevaardigde eene toespraak. Om zes uur verdrong zich een dichte menigte voor de rijen polilieagenten en gendarmes te paard en te voet, die de Koningsstraat afzetten. Voor het ministerie van oorlog trokken de gendarmes te paard de sabels uit de schede en trachtten de luid jouwende menigte te verstrooien. De uit de Kamer komende socialistische afgevaardigden stelden zich aan 't hoofd van een optocht die zich vormde onder het geroep van „Leve de republiek en der- gelijke uitroepen. De optocht, die den loop der trams bemoeilijkt, wist de rijen agenten door te komen, en de offi- cieren hielden de agenten tegen, die met de blanke sabel op de menigte wilden aanvallen. Waar de stoet voorbijging sloten de winkeliers hunne winkels. Men trok naar de Groote Markt, waar Vandervelde eene redevoering hieid. s Avonds bij het uitgaan der vergadering in het Volkshuis traden de agenten met de blanke sabel tegen eenige duizenden manifestanten op. De menigte wierp met steenen, terwijl over en weer geschoten werd. Verscheidenen werden gewond. De agenten veegden de straten schoon, doch er stelde zich een nieuwe stoet op. Len collectant van een kerkelijke gemeente kreeg Woensdag in Den Haag aan een woning op den Z. O. Buitensingel in plaats van een kleine gift voor de armen, van de dienstbode uit het bovenraam een emmer vuil water op het lijf geworpen, waardoor de kleeding van den collectant beschadigd is. Van deze onbehoorlijkheid is aangifte gedaan bij de politie. Uit Amsterdam meldt men Donderdagnacht, omstreeks half drie, heeft de politie vier inbrekers op heeterdaad betrapt en gearesteerd. Een agent zag drie personen uit den behangerswinkel van W. F. de Lange in de Wester- straat komen, terwijl een vierde klaarblijkelijk op den uitkijk stond. Een der vier gaf bij het vluchten den agent een klap in het gelaat. Deze blies alarm, waarop andere agenten en burgers toe- schoten en met hem het viertal vervolgden. De inbrekers liepen naar het Karthuizer kerkhof, er op rekenend, dat zij daar in verschillende richtingen zouden kunnen ontkomen. Daar ter plaatse wordt echter een nieuwe school gebouwd. Het terrein is daartoe met een schutting afgezet, waarop de inbrekers stuiten. Ze werden dus ingerekend. In den winkel wordt niets vermist, de deur was waarschijnlijk met een valschen sleutel geopend en de toonbanklade stond op de toonbank. De winkelier had echter die lade voor het naar bed gaan geledigd. Overeenkomstig den eisch van het O. M. veroordeelde Dinsdag de rechtbauk te Alkmaar den commies der posterijen J. Kl. aldaar tot 5 maanden gevangenisstraf met mindering der preven- tieve hechtenis, wegens verduistering van gelden. Door het O. M. bij de rechtbank te Maastricht werd denzelfden dag 2 jaar gevangenisstraf geeischt tegen deg geschorsten brievengaarder te Schinnen, een 50jarig man. Deze werd beschuldigd een bedrag van f 370,35, hem toevertrouwd om in de rijkspostspaarbank te beleggen of als postwissel te verzenden, te hebben verduisterd. In deze zaak werden 20 getuigen gehoord, uit wier ver- klaringen, zoomede uit de bekentenis van beklaagde, het O. M. de schuld van laatstgenoemde wettig en overtuigend bewezen achtte.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1