BURGERLIJKE STAND. Handeisberichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. woning toegang gevende deur in te slaan. Voor deze gelieel open was viel het bovenste paueel er uit en zag men vader en oudste zoon in de kamer staau ieder met een helm op, de vader met een stuk ijzer gewapend, gereed om toe te slaan. De inspecteur maande hem aan zich in eigen belang en dat van zijn gezin over te geven, doch onderwijl loste de 16jarige zoon een revolverschot, waarvan de kogel den inspecteur in de maagstreek trof (door de dikke kleeding bleek dit bij later onderzoek slechts een vleeschwond te zijn). Als nu loste de inspecteur twee schoten op vader en zoon, die nu naar den zolder vluchtten, waar ook de andere kinderen waren. De inspecteur ging nu zijne wond laten verbinden ^n een onder- inspecteur nam zijne plaats in die de vluchtelingen een paar kogels nazond. Deze losten, zonder iemand treffen, nog een paar schoten door een luikje op de zich onder hen bevindende politie- mannen. Nu werd de man weer aangemaand zich over te geven. //Een branie die boven durft komen riep hij den agenten toe. Hij schijnt echter be- zweken te zijn voor de smeekbeden zijner andere kinderen, want hij opende eenige oogenblikken daarna het zolderluik, vroeg om zijne kleeren en zeide zich te zullen overgeven. Nadat men aan zijn verzoek had voldaan stelde hij zich ter be- schikking. Vreeselijk jainmerden de kinderen toen zij hun vader en oudsten broer geboeid tusschen agenten zagen wegvoeren. Menig hard woord moest de man van de zijde van het publiek hooren, maar de politie wist hem te beschermen. Op het politie- bureau bleek de rechterpols van den vader door- schoten te zijn, waarom geneeskundige hulp werd ingeroepen. De man heet Albert Bongers, 45 jaar oud, te Calcar bij Kleef geboren. Middelmatig van gestalte, ziet hij er niet naar uit zich twee agenten van 't lijf te kunncn houden. De achtergebleven 5 kinderen zijn bij een buur opgenomenhet armbestuur zal zich hun lot aantrekken. De 16jarige Tonnel, te Breda, begaf zich Zondag 4 Juni in het kanaaltje om het excercitie- terreiu te water, ten einde een meisje, dat spelende te water was geraakt, van een wissen dood te redden. Hij bezeerde zich daarbij aan den voet door in een spijker te trappen, en sloeg op het wondje geeu acht, met het gevolg, dat hij onder de hevigste pijnen aan bloedvergiftiging overleed. Te Tiel ontving dezer dagen de kruidenier v. d. B. bezoek van een net gekleed heer, die voorgaf schilder te zijn en vanwege het Rijk de opdracht te hebben ontvangen om de wegen in den omtrek van Tiel op het doek te brengen. Hij wilde daarom kamers huren. Men werd het eens voor f 40 per rnaand, welken prijs de schilder zeer laag vond, vergeleken bij dien in Zwitserland, waar hij sinds zijn 15e jaar de schilderkunst had beoefend. Zijne koffers stonden aan het stationmen had hem daar geen bankbriefje van f 25 kunnen wisselen de kruidenier kon het wel, doch nu bleek, dat het briefje in mijnheers koffers zat, zoodat hij voor zoo lang die 25 te leen vroeg. De verhuurder had hierin echter geen zin. De schilder vond dit zoo onaangenaam, dat hij maar rneteen zijne gehuurde kamers weer afbestelde, hij zoo weinig onderling vertrouwen Later vernam men, dat dezelfde persoon zich ook nog bij een ander ingezetene had vervoegd, doch met even weinig gevolg. Van koffers enz. aan het station natuurlijk geen sprake Niet onmogelijk is het, dat deze kunstenaar ook in andere plaatsen zijne kunst zal trachten te beproeven. Te Heerenveen heeft voor de rechtbank terechtgestaan de 13jarige Antje S. uit Balk, die, terwijl de schipper T. Jager en diens vrouw afwezig waren, in hun schip was geslopen en daaruit een rijksdaalder en een gulden had wegge- nomen. Zij had vroeger als boodschapmeisje bij den schipper gediend en wist daardoor de plaats, waar het geld geborgen was. Het meisje bekende volmondig, doch uit haar mededeelingen bleek, dat zekere vrouw S. K., die te Balk een snoepwinkeltje houdt, eigenlijk de hoofdschuldige is. Deze vrouw wist, dat de rijks daalder gestolen was toch nam zij dien in ontvangst en ried het meisje aan nog meer geld weg te nemen. Zij zou haar dan wel snoeperij daarvoor verkoopen. Ook verzekerde zij aan Antje, dat het meisje er geen kwade gevolgen van zou ondervinden, omdat zij nog te jong was om door de justitie gestraft te worden. Ofschoon Antje maar 50 cents versnoepte, hield de vrouw toch den rijksdaalder voor zich. Antje kon dan later zoo maar snoeperijen weghalen, en er zou geen geld bij haar gevonden worden. Het Openbaar Ministerie wees er op, dat deze vrouw ook diende vervolgd te worden doch tot zijn spijt moest het daarvan afzien, wegeus gebrek aan getuigen. 1 egen Antje werd 14 dagen gevangenisstraf geeischt. Te Oosterwolde doet zich thans het zeldzaam voorkomend geval voor dat een veehouder zijn rundvee publiek gaat verkoopen en zijn graslanden publiek gaat verhuren wegens gebrek aan werkkrac.hten. De man heeft geen enkelen knecht, maaier of hooier. Er is tegenwoordig groot gebrek aan landarbei ders. Deze ongewone toestand is veroorzaakt door- dat vele jonge manuen naar Duitschland ziju ver- trokken een ander groot deel is in den Erieschen greidhoek werkzaam. Reuter seint uit Den Haag naar het buitenland Er heerscht hier een goedaardig soort malaria- koorts. Het wordt toegeschreven aan de uit- wasemingen van de vele grachten, waarin de rioleu van de stad uitkomen. Eenige leden van de vredesconferentie zijn door de ziekte aangetast, Omtrent den moord en den zelfmoord van den Oost-Indischen ambtenaar met verlof te Nijmegen, verneemt de Arnh. Ct., dat de heer K. reeds gedurende geruimen tijd voor alien, die hem kenden, een psychologisch raadsel was. Allerlei dwaze ideeen hadden zich van hem meester ge- maakt. Reeds jaren leed hij aan melancholie, die eindelijk den vorm van vervolgingswaanzin aannam De N. Arnh. Ct. noemt echter deze voorstelling van zijn geestestoestand weer overdreven. Herhaaldelijk voor 's lands dienst in Indie af- gekeurd, werd toch telkens weder zijn verloftijd met behoud van voile traktement verlengd, keu nelijk met het doel om hem voor 's lands dienst te behouden. Hij was dan ook geenszins een onverdienstelijk ambtenaar. Donderdagmiddag, na afloop van de inspectie van verlofgangers van de nationale militie is te Veendam de milicien E. M. van Muntendam bij het Beneden-Dwarsdiep in de vaart gesprongen en verdronken. In dronkenschap wierp hij eerst zijn kleeren in het water, sprong er daarna zelf in en zonk dadelijk. Donderdagavond is aan de werkplaats van het oude station der Hollandsche IJzeren Spoor te Haarlem een vreeselijk ongeluk gebeurd. Er was een machine warm geloopen en drie werklui zouden die weder klaar inaken en lagen er daarom onder. Een met de beenen over de rails, de beide anderen er tusschen. Nu schijnen de stootblokken van den tender zich te hebben begeven, want hoewel die waren aangezet, evenals de rem, kwain machine en tender in beweging toen de machinist, om de koppelpen te verwijderen, eenige stoom toeliet. Het gevolg was dat de eerste werkman de beide beenen werden afgereden, de tweede de borstkas werd ingedrukt en ook de ruggegraat werd ge- kneusd, terwijl de derde, die zich aan dc as vast- gegrepen had, er met lichte verwondingen afkwam. Het liukerbeen van eerstgenoemde werkman werd ter plaatse geamputeerd en begraven, waarna hij even als de tweede naar het gasthuis vervoerd werd, hun toestand is ernstig. De derde deed Vrijdagochtend gewoon zijn dienst. De justitie doet onderzoek. Ahmed Riza, het lid der Jorg Turksche partij, die Woensdagavond in Diligentia eene voordracht hield over de toestanden in Turkije, is door Generaal Abdullah-Pacha, gedelegeerde ter Y r e d e s-conferentie, tot een tweegevecht uitgedaagd, op grond van beschouwingen in die lezing, welke hij beleedigend voor zijn vaderland beschouwde. Riza verzocht den secretaris van den generaal dezen te zeggen dat deze, evenals hij, in het open baar zijne bezwaren en klachten kon kenbaar inaken. Daargelaten of hij met een dienaar van den Sultan wilde vechten, gaf hij den secretaris ten bescheid dat zijn leven behoort aan zijn vader land, dat in Turkije het duel niet bestaat en in strijd is met den godsdienst en de muselmansche wetten, terwijl hij niet wenschte te schenden de gastvrijheid van Nederland waar het duel straf- baar is. Riza en Ammeghien vertrokken naar Parijs met de gedachte later te Amsterdam hunne zaak te verdedigen. Van Turksche zijde wordt de volgeude lezing gegeven van deze verwikkelingen. Op den voorgrord werd gesteld, naar aanleiding van een desbetreffende vraag, dat er geen correspon dence tusschen de heeren is gewisseld en geen formeele uitdaging tot een tweegevecht is gedaan, want een man van de eer en positie als de gene raal zou zich niet verwaardigen in correspondentie te treden met een avonturier. Generaal Abdullah Pacha, wiens nationaliteits- gevoel bovendien gekwetst was door het geheele optreden van Ahmed Riza en consorten, heeft hem uit zijn naam doen beleedigen, door hem te ver- wijten dat hij een avonturier is, zich noemt vertegenwoordiger van een partij, die absoluut niet bestaat, dat hij niet eens van Turksche nationaliteit is en dat hij hem beschouwt als te zijn geen man van eer. Indien Ahmed Riza dit alles ontkende en zich wel als man van eer be schouwde, dan zou hij dit hebben te bewijzen op het veld van eer. plaats tegenover A. een prachtig Te Antwerpen, op de Austruweel is volgens het H. v schip verloren gegaan. De Noorsche bark Lyna, van Pensacola daar aankomend met eene voile lading hout en veel deklast, kwam, door een Hollandsche boot gesleept, de rivier opgevaren. In 't zwaaien kwam het schip op de plaat en bleef er zitten. Bij laag water is het schip doorgebroken. De voor- en achterdeelen zakten in de diepte, terwijl het middengedeelte omhoog kwam. Het want brak, en de masten raakten over boord. Het schip is reddeloos verloren. De Redder van de firma Gerlinck en lichters zijn ter plaatse om de lading te bergen. Te Anderlech bij Brussel heeft een kat een kind van vijf maanden, dat in eene wieg lag, gedeeltelijk verscheurd op eene wijze, welke den tijgerachtigen aard van het dier verried. Men heeft nog hoop de zwaar gekwetste kleine te behouden. Een landbouwer uit de Belgische gemeente Rollegem, die Dinsdagavond met een aanzienlijk bedrag, dat hij voor een paard had ontvangen, uit de naburige gemeenle Moescroen huiswaarts keerde, werd onderweg aangevallen, vermoord en geplunderd. Men vond Woensdagmorgen het lijk op den weg liggen het hoofd was van de romp gesneden. De justitie uit Kortrijk stelde ter plaatse een onderzoek in. Een werkman te Mannheim moet een uit- vinding hebben gedaan, welke, als het bericht wordt bevestigd, zeer belaugrijk zal zijn. Hij moet namelijk een nieuwe brandstof hebben uitgevonden, /,welke driemaal meer warmte geeft dan steenkool en met veel minder kosten is te bekomen." Waaruit die brandstof bestaat, houdt men voor- loopig nog geheim en zoolaug er niets naders van bekend is, behoeven aandeelhouders van steenkolen- mijnen zich er niet ongerust over te maken. Nu heeft men ook al een middel uitgevonden om het publiek beet te nemen met nieuwe aard- appelen, die weer hun intrede doen. Men maakt nu ook valsche /nieuwe" aardappelen. De vraag naar de eerste aardappelen is de laatste jaren, voornamelijk in de groote steden, buitengewoon groot, en er worden daarom hooge prijzen betaald. Dat zal zeker het vernuft der bedriegers gescherpt hebben en zij hebben dan ook voordeelige uitkomsten behaald. Nu moet men niet denken dat alle nieuwe aardappelen valsch zijnook oude kunnen onder de geoefende hand van den vervalscher eene zeer verrassende overeenkomst met de //nieuwe" ver- krijgen. Voor het begin van de lente kijkt de op bedrog bedachte handelaar zijn aardappelen-voorraad van het vorige jaar na, kiest er de mooiste uit, schilt ze en geeft ze door zorgvuldig snijden den ge- wenschten vorm, waarbij de bij het schillen ontstane hoeken en afgesneden vlakken door drukken worden glad gemaakt. Dan worden zij in goede tuinaarde gelegd, welke vermengd is met bepaalde chemische stoffen, waarvan de samenstelling door de ingewijden als een gewichtig geheim verzwegen wordt. Nu doet de natuur het overige. Na verloop van ongeveer een week hebben zich de kunstmatig vrrkleinde knoll<m met eene fijne huid overtrokken, welke verrassend gelijkt op die der nieuwe aard appelen. Dan zijn de //nieuwe" aardappelen gereed en behoeven nog slechts aan den man gebracht te worden, wat met het oog op de groote vraag niet zeer moeilijk is. Te Parijs heeft deze vervalsching reeds zulk een omvang genomen, dat een scheikundige in //Cosmos" het klaaglied doet hooren, dat men in het begin der twintigste eeuw waarschijnlijk ook vervalschte biefstuk zonder vleesch te zien zal krijgen. In den omtrek van Bloomsbury (Engeland) liet een Eransche berenleider zijn bruintje juist eenige kunsten uitvoeren, toen er een wielrijdster naderde. Ze was haar stuur nog niet heel goed meester en daardoor kwam het dat zij bij eene pogiDg om den beer te passeeren regelrecht in zijn uitgestoken voorpooten te land kwam. Het behoeft niet gezegd dat de dame vreeselijk gilde en eene bezwijming nabij was. Ze koos niettemin al gillende de verstandigste partij en bracht zichzelf en haar rijwiel in een ommezientje in veiligheid. Maar t scheen dat de beer nog't meest verschrikt was. Hij stond ten minste ineens op zijn vier pooten, maakte rechtsomkeert en ging aan den laal, zoodat zijn baas de grootste moeite had om lem te achterhalen. Ter Meuzen. Huwelijks-aangiften. 23 Juni. Louis Joseph van der Velden, oud 25 j., jm. en Maria Ludovica ten Haken, oud 26 j., jd. Anthonie Verlinde, oud 23 j.,jm. en Anna Jolijt, oud 20 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 22 Juni. Adriaan van Herp, oud 24 j., jm. en Cornelia Jacoba Abrahamse, oud 27 j., jd. Pieter van de Wege, oud 23 j., jm. en Pieternella Maria Bootsgezel, oud 20 j., jd. Geboorten. 18 Juni. Janna Berbera, d. van Gelein van de Velde en van Suzanna de Kraker. 22 Juni. Anna Louisa, d. van Aloijsius Dominicus Clemminck en van Ro salia van Eetvelde. Joost Karel, z. van Levinus Gerardus Molegraaf en van Pieternella Riddering. 24 Juni. Friedrich Peter Otto Maria, z. van Karl Friedrich August Maria Koch en van Zulma Maria Brigitta Standaert. Overlijden. 21 Juni. Jan Jozias Nieuwelink, oud 4 m., z. van Willem Pieter en van Pieternella Robijn. 24 Juni. Petrus Carolus van der Straeten, oud 4 m., z van Carolus Ludovicus en van Maria Femia Pieters. Rotterdam, 26 Juni 1899. Binnenl. Granen. De aanvoer was heden niet bijzonder groot en de stemming prijshoudend. Men noteert VLAG. NAAM. M3. Van en naar. Lading, Q Tarwe naar kwaliteit van af f 5,40 a f 6,70 Rogge 4,75 k 5,75 Gerst 4,75 k 6,— Haver 3,a /3,75. Paardenboonen 5,70 a 6,25; Witte Boonen f 9,50 k f 11,75; Bruine Boonen f 8,a 11,75; Kookerwten 7,h /7,50;niet- kokende 6,40 a /6,75; Kanariezaad f 5,50 h f 6,75, alles per hectoliter. Buitenl. Granen. Tarwe op levering per 2400 k.g. f 175 h 176; Rogge op levering per 2100 k.g. hooger Oct. 140, J41Helena- R°gge 155 Taganrog 144; Gerst Zwarte Zee 112 h 114Amerik. Mai's 98 a 101 per 2000 k.g.; Amerik. Haver /7,10; Tarwe f 7,25 k f 8,40 per 100 k.g. Me el. Prima inl. 11,25 a 12,le soort 10,25 a 11,prima Belgisch f 12, 12,50; le soort 10,50 h /ll,extra puik Hongaarsch /15,75 si/16,75 prima Amerik. 11,25 k f 12,1« soort 9,25 k 9,50 2e soort f 8,a 8,50 Duitsche Roggebloem 10,75 a 11,25, alles per 100 kilo netto. Runderprijzen 52 a 64; Stieren 30 h 56; Kalveren 60 h 75; Schapen 50 a 55; Varkens 28 h 36 cent per kilo. Melk- en Kalfkoeien 115 h /210; Stieren /90 k f 190Vaarzen 45 a /100; Biggen 7,a 18,Fokkalveren 12,a f 22,nuchtere f 6,h f 10, alles per stuk. Aardappelen. Oude met weinig aanvoer en vraag, tot verschillende prijzen van af f 1,50 tot 2,50. Nieuwe Westlandsche f 4,50 a 5 per mud. Malta 8 a 9 cent per kilo. Boterprijzen in vaten middenprijs f 40, stukken van een half kilo 60 a 65 cent. Zoete Melksche kaas 18,a23, per 50 kilo. Zeeuwsche Eieren f 2,50 per 100. V 1 a s met weinig aanvoer. staat gunstig. Karwijzaad f 12,50 a 12,75 per 50 kilo. Lijnzaad 8,a f 8,25 per hektoliter. Amerik. Petroleum in vaten 9,10 per 100 kilo en 7 a 71/3 cent per kan. Javakoffie in balen gewone soorten 265/4 en dito Santos 18 cent per half kilo. f 3,Buitenl. Het nieuwe gewas YEEHANDEL in BELGIE. Veeprijzen bleven daaromtrent onveranderd Ossen le kwal. fr. 0,85, 2e fr. 0,75, 3° fr. 0,65 Veerzen 0,82, 0,72, 0,62 Stieren 0,75, 0,65, 0,55 Kalveren 1,02, 0,92, 0,82 Yette varkens 76 tot 86 c. per kilo. ZEET1JDINGEN. Van 23 tot en met 25 Juni. 25 23 24 24 25 Eng. s.s. Ned. s.s. Duits. s.s. Eng. s.s. Eng. barge Eng. s.s. idem Deens. s.s. Eng. s.s. Duits. s.s. Ig. s.s, Ned. s.s. Deen3m.8ch' Eng. s.s. idem Noor. bark Duits. s.s. Deens. s.s. idem idem Duits. s.s. Eng. bark Eng. s.s. Eng. s.s. Duits. s.s. idem Deens. s.s. Eng. s.s. idem Duits. s.8. Eng. s.s. idem Voor Ter Meuien Hummersea 1524 Middlesbro Mascotte Ida Ann Webster 3114 5693 2241 Leith Riga Londen Van Ter Semen i Erik 240 Londen Hailing 2199 idem Golfer 1066 idem Jagersborg 5086 Blyth Hummersea 1524 Middlesbro Capella 3247 W.Hartlepool Franciska Podeus 3498 Methil Mascotte 3114 Leith Voor Gent j Vega 464 Wiborg Dynamo 1364 Hull Ralp Creyke 1944 Goole Emanuel 661 Grimstad Commerzienrath Boeckel 3546 St. Peterbnrg Ansgar 3811 Riga Hermia 2960 Riga E. M. Dalgas 4166 Narva Fehmarn 2172 New-Castle Linden 3228 Toeapilla Sea Serpent 2553 Londen ijzer idem hout stukg. phosph. stukg. macadam ledig idem idem idem idem Van Gent i Whimbrel Jenny Nithsdale Svend Sea Belle Ralp Creyke Commerzienrath Boeckel Dynamo Abbotsford 2514 2170 5368 3777 2152 1944 3546 1364 Liverpool Aloa Londen Blyth Londen Goole New-Castle Hull 2979 Leith hout stukg. idem hout vlas hout vl. hout idem kolen salpeter stukg. stukg. ledig idem idem stukg. idem jledig stukg. idem Van 23 tot en met 25 Juni werden langs de Oostsluizen alhier 41 binnenvaartuigen op- en 32 afgeschutdoor de Westsl. 13 op- en 8 af- geschut. DAGEN. Voorm. Nam. Dinsdag 27 Juni. Woensdag 28 Donderdag 29 v Vrijdag 30 u Zaterdag 1 Juli. Zondag 2 Maandag 3 4.17 5.6 5.58 6.53 7.53 9.1 10.13 4.41 5.31 6.24 7.21 8.26 9.36 10.47

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 3