fiemengde berichten. De heer Beker toonde aan hoe dikwijls drink- water verontreiuigd wordt door looden buizen in welputten en legde, ten bewijze van het door hem aangevoerde, een stuk van een looden buis over, afkomstig uit Etten, dat, hoewel nog slechts kort in gebruik, duidelijk sporen vertoonde van sterk aangetast te zijn. Moord te Koewacht. RECHTSZAKEN- In een seconde vlogen de meest tegenstrijdige gedachten hem door 't hoofd. Bij het eind-examen aan het gymnasium te Middelburg is o. m. geslaagd voor diploma B de heer D. C. J. van Rompu, van Ter Neuzen. In de gisteravond gehouden vergadering der lib. dem. kiesvereenigiug „de Vrijheid" alhier, werden nevens de heeren J. C. Harte en A. Visser nog gecandideerd de heeren L. J. van der Moer en J. F. Verlinde, voorzitter der vereeniging »Hulp in Nood". Bij de candidaatstelling van den heer Van der Moer werd overwogen, dat nu deze een hem van particuliere zijde aangeboden candidatuur heeft aanvaard, hij ook bij herkiezing gehouden is de benoeming aan te nemen, al wordt hij ook gesteund door de kiesvereeniging. En waar men overtuigd was dat het beginsel van den heer Van der Moer vrijzinnig is (al meent hij dat bij den Raad po- litiek buiten spel moet blijven) achtte men het in 't belang der partij hem te steunen, daar hij toch niet tegen zijn beginsel zal handelen bij het behartigen der gemeentebelangen. Bij de Zaterdag te Goes gehouden aanbe- steding van onderhoudswerkeu euz. voor den Jacobpolder was laagste inschrijver de heer J. de Bree Fz. te Ter Neuzen voor f 52,800. In de Zaterdag gehouden vergadering van den geneeskundigen raad voor Zeeland en Westelijk Noord-Brabant deelde de voorzitter o. m. mede dat thans teClinge het roodvonk epidemisch heerscht. Bij de bespreking van de gevallen van diph- theritis constateerde Dr. Bolle dat men er in Middelburg en Hontenisse een zeer goedaardige diphtheri op sehijnt na te houden, want dat daar in evenredigheid met het aantal gevallen de sterfte zeer geiing is geweest. Hij geloofde dat er heel wat gevallen ouder diphtheri zijn vermeld, die in zeer lichten graad die ziekte vertoonden. Onder- zoek in het laboratorium achtte hij gewenscht. Wenschelijk ware het dat maatregelen konden getroffen worden, om het gevaar voor loodver- giftiging op die wijze, tegen te gaan. Bij de discussie hierover werd gewezen op een voorzorgsmaatregel, daaruit bestaande, dat de ge- bruikers van zoodanig water 's morgens de eerst opgepompte emmers wegwerpen. Over de handelingen van het geneeskundig staatstoezieht in 1898 lezen we o. m. Te Ter Neuzen werd een beerput, hoogstwaar- scliijnlijk zonder bodem, daar van ontruiming nimmer sprake was, aangetroflfeu in een keuken, waardoor reeds jaren achtereen stank werd verspreid in een kamer van het aangrenzend perceel. De eigenaar van het huis, waarin de beerput ligt, werd op het onhoudbare van den toestand gewezen, mede in verband met zijn regenbak, op slechts enkele meters afstand van den beerput verwijderd. Hoewel opruiming van den put en in de plaats daarvan het tonnenstelsel werd toegezegd, zoo bestaat groote twijfel of hieraan wel spoedig gevolg zal worden gegeven en wat alsdan met de wet in de hand te doen om dergelijke gruwelijke toe- standen te doen opheffen Sluiskil, 26 Juni. Gisteren werd alhier eene vergadering der R. K. bewoners gehouden, ten einde plaunen te maken om Z. D. Mgr. den Bisschop van Breda 16 Juli a. s. feestelijk in te -■» 1 ■B.'J'ij Laag en misdadig, zeg ik u Groote God En dat zegt gij, Louise Maar van welke laagheid word ik dan toch beschuldigd Spreek Moeder, zeg u het hem dan, als hij't volstrekt wil hoorenZeg hem, dat wij alles weten Ja, spreek, zei Gerard met aandrang, spoedig 1 Want ik ben overtuigd, dat ik met een enkel woord die schandelijke beschuldiging kan weerleggen. Gij zijt vroeger hier gekomen om Louise te zoeken en haar te beloven, dat ge mijn man zoudt helpen outsnappen. Ja, dat heb ik gedaan. Gij hebt dat zoo goed gedaan, dat hij bijna in den strik gevallen is, dien gij en uw duivelschen helper hem hebt gespannen. Collivet wachtte hem op, met gewapende mannen. Als door een wonder is mijn man aan die schelmen ontkomen. Dat is niet waar. Collivet zal 't u kunnen ophelderen. Hij zal ons dan zeker ook ophelderen, dat hij Haudecoeur op de hielen heeft gezeten van Australia naar Engeland, van Engeland naar hier dat hij de politie waarschuwde. Dat kan niet waar zijn, zeg 'k u 'tis heel gemakkelijk, alles liegen te heeten Maar luister dan, wat er gisterenavond gebeurd is. Wij hebben het met onze eigen oogen gezien. Gerard luisterde, maar als in een droom ver- baasd, ontsteld zag hij beide vrouwen aan. Hij begreep er niets van. Waarom zoekt ge den dood van mijn arme man? Wat heeft hij u gedaan Want op zijn dood hebt gijlieden het toegelegd, tenminste die schurk van een Collivet, wiens beschuldiging vroeger, voor het gerecht, zoo noodlottig was voor Haudecoeur. Die man wil zijn dood. Zijn dood I halen. Den 17 Juli a. s. zal door den Bisschop de nieuwe R. K. kerk alhier, een sieraad van Sluiskil, gewijd worden. Reeds is er eene commissie gekozen, die zich zal belasten met het ophalen van gelden voor dat feest. Indien 't mogelijk is, zal men trachten Sluiskil door vlaggen, eerepoorten en andere rersieringen in een waar feestdos te kleeden. Moge't weer schoon wezen, voorzeker zal dat dan de feestvreugde verhoogen. Philippine. Door den sterken vloed van Zaterdag op Zondag is op drie plaatsen een ge- deelte van de ringkade om den te bedijken polder weggeslagen. Zondagmorgen stonden de paarden in den rieten stal tot aan den buik in het water. De schade is betrekkeliik gering en zal door 6 ploegen in een dag kunnen hersteld worden. Borssele, 24 Juni. Door het bestuur der waterkeering van het calamiteuze waterschap Elle- woutsdijk en den calamiteuzen polder Borssele werd heden aanbesteed het herstel, de vernieuwing en het onderhoud der aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingwerken, benevens steenbestorting. Raining 21287. Hiervoor hadden ingeschreven A. van Popering te Bruinisse voor 2-3940, C. Bolier te Scher- penisse voor 23900, J. de Jonge te Middelburg voor 23777, W. Dekker te Veere voor 23600, J. Lindenberg te Wenqeldinge voor 23490, A. Foudraine te Goes voor f 23385, P. Adriaansens- Polfliet te Walsoorden voor f 23300, C. de Wilde te Kattendijke voor 23276, P. A. van de Velde te Ter Neuzen voor 23200, A. Tholens teTer Neuzen voor f 23190, J. H. van de Yen te Middelburg voor 23020, J. de Bree te Ter Neuzen voor 22975, B. van Eck te Ter Neuzen voor 22870, P. Dronkers te Kapelle voor f 22565 en M. Verschelling en G. van der Peijl te Ter Neuzen voor f 21400. Het scheikundig onderzoek heeft bewezen, dat de steenen, bij het huis van verdachte gevonden, denzelfden vorm en grootte hebben en bestaan uit dezelfde spijs als die, welke in de drie zakken waren. De steenen bij de eerste huiszoeking uit den schoorsteen gekapt, droegen sporen van kippenbloed. M. sehijnt van den winter aan den liaard menig kipje onthalsd te hebben Van het onderzoek der andere steenen, der in beslag genomen voorwerpen en van den grond uit den kelder is nog niets bekend. Zooals men weet, heeft onlangs een man verklaard, M. op een avond niet ver van den put ontmoet te hebben, terwijl hij op een kruiwagen drie balen vervoerde. Aan deze verklaring werd door vele personen niet veel waarde gehecht, wijl de man, die deze verklaring aflegde, zeer zwakke geestvermogens bezit. Thans sehijnt door den rijksveldwachter alhier iets ontdekt te zijn, dat deze verklaring bevestigt. Iutusschen gaat het gerecht voort met het hooren van getuigen. Vrijdag is een meisje uit Nieuwdorp gehoord. Dit meisje, niet ver van de zuster der vermoorde vrouw Haeck wonende, had aan eenige buren verteid, dat zij in den avond van 13 April M. gezien had aan den arm van vrouw Haeck. Niet ver van de woning der "zuster namen zij afscheid en sloeg M. een zijweg in. De verdachte heeft altijd verklaard, dat hij vrouw Haeck al veel Ja zeker Dat is van-nacht duidelijk genoeg gebleken. Want't is uw schuld niet, dat mijn man nog leeft. Het touw, dat hem uit't huis hieruaast werd toegeworpen, was tot op 't midden doorge- sneden, zoodat het wel moest breken, als hij er aan hing. Afschuwelijk Ja, wel was dat afschuwelijk en ik bewonder uw moed, dat ge u nog voor onze oogen durft vertoonen. Gerard was eerst verbijsterd geworden door de vreemde beschuldigingen, welke tot hem werden gericht; maar juist het zonderlinge, het onverklaar- bare van de geheele zaak gaf hem zijn koelbloedigheid terug. Er viel in elk geval een belangrijk geheim te ontsluieren. Dus, sprak hij, kalm en ernstig, gij hebt mij in staat geacht tot zulk een misdaad, Louise Verdedig u dan Ik kan mij niet verdedigen Hoe zou ik hetTk kan zelfs nog niet gelooven aan zoo iets afschuwelijks Daar overtuig u dan En zij wierp hem het afgebroken touw toe, dat ze hadden meegenomen uit het zolderkamertje en als bewijsstuk in hun woning verborgen. 't Was gemakkelijk te zien, dat't touw halverwege was doorgesneden. Gerard sidderde. Was die misdaad gepleegd door Collivet Maar waarom dan toch Welk motief kon die man hebben Necn, 't was onmogelijk Louise, hernam de jonge man, ik kan mij niet verdedigen. Maar laat mij, eer gij mij schuldig gelooft aan zulke schanddaden, den tijd, om mij te vergewissen, of ze werkelijk zijn gepleegd. Twijfelt ge nog? Ondanks alles, twijfel ik nog. Louise, ik vroeger verlaten heeft en dat hij bij het naar huis gaan een geheel anderen weg gevolgd heeft. M. blijft nog steeds zijne onschuld volhouden Als men hem vraagt#Maar, wie heeft dan den moord gepleegd?" antwoord hij steeds: Dat zal wel uitkomen De verklaringen der getuigen noemt hij alle valsch, zoodat de rechter van instructie onlangs ironisch uitriep„Ja, M., alle getuigen liegen, gij, brave man, spreekt alleen de waarheid I'" Vrijdag werd voor de arrondissements-recht- bank te Middelburg behandeld de zaak tegen V- oud 38 jaar, handelsreiziger, geboren te Oosterhout, laatst wonende te Goes, thans gedetineerd, ter zake van de vroeger vermelde verduistering, ten nadeele van den heer Chr. C. M. vVauters, sigarenfabrikant te Hulst. Beklaagde erkende de feiten, voorgevende die gepleegd te hebben omdat zijn inkomen te gering was voor het onderhoud van zijn gezin en zijn vrouw steeds ziekelijk was. Het O. M. eischte voor 4 feiten van verduis tering een jaar gevangenisstraf, met mindering der voorloopige hechtenis. De ambtshalve verdediger Mr. J. de Witt Hamer, advocaat te Goes, pleitte mildere straf. Op de buitensingel onder Middelburg is gisteren (Zondag) namiddag een op de stoomtram zich bevindende jonge man, zekere Van Zweeden uit lissingen die zijn afwaaienden hoed wilde grijpen. onder de tram terechtgekomen en overreden. De ongelukkige was onmiddellijk dood. Een kippenhouder te Borssele vond de vorige week des morgens 9 kuikens dood in de ren. Lit een onderzoek bleek dat een rat de verwoesting had aangericht. Op een Walchersch dorp had iemand in een spijker getrapt. De wonde werd afgewasschen en met olie ingesmeerd. Maar dat was onvol- doendedaarvan kon de voet niet genezen. Want zoodra de spijker ging roesten, zou ook de voet weer gaan ,/opspelen". Op raad van een „wijze" vrouw ging men dus den spijker opzoeken en nadat deze gevonden was, stopte men hem in een fleschje met olie, dat stevig werd dichtgemaakt. Daar is hem nu het roesten belet en nu kan de ge wonde voet gerust zijn In de jongste raadszitting te Scherpenisse is het besluit genomen, dat de herbergen en bier- huizen des Zondagsavonds te 8 uur moeten sluiten, Ter bekendmaking aan de bezoekers moet deze verordening in de lokalen worden opgehangen. Te Hazerswoude is de 19jarige dochter van H. v. R., die haar 4jarig broertje, dat in het water gevallen was, wilde redden en daartoe on middellijk er in sprong zelve verdronken, terwijl haar broertje door anderen gered werd. Te Schiedam werden de vorige week leden van verschillende gezinnen, na het gebruik van rauw gehakt vleesch, hetzij met of zonder brood, zoodanig ongesteld, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. In den slagerswinkel waar den vorigen avond het gehakt vleesch was gehaald, werd bij onderzoek geen ondeugdelijk vleesch ge vonden, doch men vermoedt, dat, om het vleesch in deze dagen te bewaren, er wat te veel „Meat Preserve" doorheen is gedaan, of dat zulks niet heb u vroeger beloofd, uw vader te redden, en ik zal hem redden. Nog meerthans zweer ik u, dat ik mijn leven zal wijden aan het openbaren van zijn onschuld. Ik zal u niet meer zien, Louise, vdor den dag, waarop gij zelf, als uw vader fier het hoofd kan opheffen, mij vergiffeuis komt vragen omdat ge mij zoo onrechtvaardig heb verdachten dan zal ik u vergeven, Louise, zooals ik u nu reeds vergeef In zijn stem klonk zoo veel oprechte droefheid, dat het meisje er diep door getroffen werd! Zij had hem lief, ondanks al wat er gebeurd was, en de stem der liefde riep haar toe, dat Gerard onschuldig was, niet in staat tot die misdaden. Ze maakte een beweging, of ze in zijne armen wilde Snellendoch haar moeder hield haar terug. Doe wat ge zegt, meneer, sprak de oude vrouw, en als mijn man ons komt zeggen, dat hij zich vergist heeft, dan zullen wij u van ganscher harte danken en vergeving vragen. Maar niet eerder. Tot zoolang zijn wij vreemden voor u. Vaarwel, meneer Gerard boog, met tranen in de oogen. Hij trachtte nog eens Louise aan te zien, doch zij had zich afgewend het arme kind kon hare tranen niet langer bedwingen. De jonge man ging heen, geheel in de war gebracht door al wat hij had gehoord. Ik moet Haudecoeur zien te spreken te krijgen zoo besloot hij eindelijkhij alleen kan mij voldoende inlichten. En eensklaps kwam bij hem de gedachte op, of de ongelukkige man, van gevaar tot gevaar opgejaagd als een wild dier, niet aan vervolgingswaanzin kon lijdenof geen spel der ontstelde zinnen hem op een dwaal- spoor had gebracht. Maar de politie was gewaarschuwd, hadden de vrouwen gezegd. van goede kwaliteit was. Overgebleven gehakt vleesch, brood en de flesch met „Meat Preserve" zijn in beslag genomen om scheikundig te worden onderzocht. De verschijnselen die zich bii de hjders voordoen zijn hevige diarrhee, gepaard met braking, geen eetlust, doch onleschbare dorst. In de Meye (gemeente Bodegraven) is de a daar algemeen beminde pastoor plotseling ge- storven onder verschijnselen van vergiftiging. Men vermoedt als oorzaak hiervan het gebruiken van spijsdie in een koperen pan gestaan had. Ook bij de dienstboden van den pastoor, die daarvan ?chi>S, voo, deden ZiCh gJchouwd Van de° past00r is te Utrecht gerechtelijk Onze vroede vaderen zoo schrijft men aan de Standaard uit Gr. in Overijsel waren 21 Juni 1.1. ter raadsvergadering vereenigd. Hevige ontroering verwekte de mededeeling van den voorzitter //Mijne heeren er staat een reporter buiten, die op de vergadering wil komen." Een der edelachtbaren, bedeesd ,,18 dat een gevaarhjy dier, burgemeester Voorzitter //Gevaarlijk wel maar 't is geen dier t Is zooveel als een verslaggever aan een krant Ik heb hem al gezegd, dat ik hem hier met hebben wou en de raadsleden evenmin en dat ge het wel wat vreemd zoudt vinden. Maar hii antwoordde, dat volgens art. 43 de raadsver- gadenngen in het openbaar moeten worden ge houden en dat de heeren aan dat vreemde wel zouden wennen. We moeten hem dus wel toe- Jaten, maar laten we ons voor hem iu acht nemen." Een ander raadslid„Zoo'n brutale vent! Wat heeft hij met onze zaken te maken Maar we zullen er wel niets aan kunnen doen, als burgemeester het zegt." Vf ordt besloten den verslaggever toe te laten, die even daarna verschijnt en door de meeste raadsleden met wantrouwige blikken wordt beloerd. Een man bracht Donderdagavond heel de 1 almstraat te Rotterdam in rep en roer. De assistentie van de agenten Broeder en Bart werd ingeroepen voor eeu man die een vrouw ernstig zou mishandelen. De man weigerde aan Broeder zijnen naam op te geven en toen zich daarop eenig publiek om hen heen verzamelde, maakte laatstgenoemde hiervan fluks gebruik om zijne woning binneu te loopen. Opnieuw kwam hij toen buiten, met een stuk ijzer of hout gewapend, en sloeg daarmede er in het wild op los In- tusschen kwam de agent Bart aan, hij wist den woesteling van achteren aan te grijpen en trachtte hem vast te houden. Dit mislukte, doordat de wildeman in het portaal van zijne woning vluchte, Bart in zijn vaart medesleurde. Daar kwarnen zijn 16 en 15jarige zoons hun vader te hulp, en sloegen zoodanig met stukken hout en ijzer dat de agenten uit het portaal moesten wijken, beiden verwond. Een oogenblik daarna verscheen vader en zoon voor het raam leder met een der door de agenten in den stnjd verloren helmen op het hoofd. De vader bedreigde met een revolver hem die't wagen dorst de deur binnen te komen, ook den inmiddels ter plaatse gekomen commissaris van politie. De bevolking was ondertusschen opgewonden geraakt, zoodat de politie nu werk kreeg om de woning voor een bombardement te beschermen. Er werd voor het huis een politiepost peplaatst. Vrijdag was er nog niet de minste verandering in den toestand. 's Avonds was de man in huis kalm aan t werk, terwijl de jongste kinderen (zijne vrouw is voor enkele jaren gestorven) hun troost op zolder moesten zoeken. Beangst gluurden ze door 't zolderraampje naar die honderden kijkers op straat. De oudste zoons werken bij hun vader en af en toe werd een 8jarig zoontje door een raam op te schuiven uit en ingelaten, om brood, worst of bier te halen. Pe Politie wi|de afwachten tot de man uit zichzelf naar buiten kwam, maar daarop scheen hij nog geen plan te hebben. Zaterdagmiddag trok de politie er op los om de vesting in te nemen. Daar aan de uitnoodiging van den inspecteur om de deur te openen niet werd voldaan, liet deze de deur inslaan. Daarop konden de politiemannen in het portaal komen, waarop order gegeven werd ook de tot 's mans Gerard bedacht zich niet langhij nam een rijtuig en liet zich brengen naar de prefectuur eh vroeg gehoor bij den chef van den veiligheids- dienst. Meneer, zei hij, ik ben de zoon van den heer de Beaupreault, die eenige jaren ge- leden is vermoord. O ja, ik herinner mij U komt mij zeker vertellen, dat de moordenaar, Haudecoeur, te Parijs is Hij is ons van morgen ontsuapt. Deze aanwijziging komt zeker van u Hij toonde Gerard een kaarttelegram, waarin de politie werd verwittigd, dat Haudecoeur ver borgen was in een der dakkamers van het huis der rue du Marche-Saint-Honore. Van wien kon dat bericht komen Buiten Louise, haar moeder en de goede juffrouw Leon kende niemand de schuilplaats. niemand, behalve Gerard en Collivet. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2