Geinengde berichten. Moord te Koewacht. c. op de schoollokalen eu leermiddelen, die voor 't geven van 't onderwijs noodig en beschikbaar ziJn -j d. op de tijden van 't jaar en de uren van den dag, waarop't onderwijs zal moeten gegeven worden, in verband met de plaatselijke omstandigheden, veldarbeid, enz. e. op 't al of niet wenschelijke en mogelijke van gelijktijdig onderwijs van jongens of meisjes. De antwoorden moeten uiterlijk 30 September a. s. worden ingezonden. TER NEUZEN, 21 Juui 1899. Tot gezworen voor den Bontepolder is be- noemd de heer C. van der Hoofttot gezworen voor het waterschap de Yereenigde polders van Ossenisse de heer P. Verdurmentot gezworen voor den Melopolder de heer H. 1 rancken. In de Maandag gehouden vcrgadering der liberate democratische kiesvereeniging „de Vrijheid" alhier werden de heeren J. C. Harte en A. isser, aftredende leden, met algemeene stemmen verkozen tot candidaten voor de aanstaande raadsverkiezing. Omtrent de overige zetels zal in eene later te houden vergadering worden beslist. Hedenwarenhier, een der heeren directeurs van de Industrieele Maatschappij, met een paar harer ingemeurs, met het doel om inlichtingen en voorloopige gegevens te verzamelen voor de elec- trische verlichting onzer gemeente. Bij koninklijk besluit is herbenoemd tot hurgemeester van Zuidzande, de heer I. Leenhouts. Axel, 20 Juui. Hedenavond omstreeks 10 uur sloeg alhier de bliksem in de schuur van den landbouwer A. P. de Mul. In een oogenblik was de schuur afgebrand. De varkens werden gered doch een dertigtal hoenders kwamen in de vlammen om. Yerder verbrandde nog een wagen en eenig hooi. Behalve de kippen en het hooi was alles ver- zekerd. Toen de brandweer ter plaatse kwatn, was er nog slechts een smeulende massa te blusschen. Te verwonderen is. het, dat het huis en nog een andere schuur waafin het vee zich bevond in de onmiddellijke nabijheid van het verbrande perceel hoegenaamd geen schade hebben geleden. Sas van Gent. Deze week waren ter veemarkt aangevoerd 28 stieren, 15 ossen, 20 koeien, 40 vaarzen, 6 hokkelingen en 2 kalveren, samen 111 beesten. Aan onveranderde prijzen werd alles vlug verkocht. Philippine. Ten gerieve van het publiek zal in den loop dezer week op het marktplein eene schoone monumentale waterpomp worden geplaatst, waardoor aan eene dringende behoefte in den zomer zal worden voorzien. Ter verbetering van een vorig bericht diene dat B. de Kousemaeker tot tijdelijk brievenbesteller voor de buitenwonenden en den Kleinen Stelle- lang genoeg zijn om 't venster van Haudecoeur te bereiken. Collivet klom op de vensterbank, gereed het touw te werpen. Ik ga naar beneden, zei Gerard ofschoon ik geloof, dat ons van daar geen gevaar dreigt. Men kan niets zien in de hoogte. Zeg tegen Haudecoeur, dat ik hem wacht op straat, en dat ik hem zal helpen om uit Irankrijk te vluchten. Goed, meneer. Hij zal wel opletten. Als ge met het uiteinde van het touw tegen zijn venster tikt, zal hij wel verschijnen. Hij is niet ingelicht omtrent de bijzonderheden, maar als hij dat touw ziet, zal hij heel gauw begrijpen, dat 't voor zijn vlucht is. Hij zal niet aarzelen en naar boven klimmen. Gerard ging. Zoodra Collivet alleen was, haalde hij zijn mes voor den dag en sneed het touw door tot op de helft der dikte. Ejn van beiden of 't touw zou gauw bezwijken onder het gewicht van Haudecoeur, of een paar sneden met 't mes waren voldoende om het schandelijk bedrijf te voltooien. Als Haudecoeur van de zesde verdieping naar omlaag stortte, zou hij er niet veel van navertellen. Collivet liet het geopende mes naast zich liggen. Hij hoorde de klok van Saint-Roch elf uur slaan. Kom, dacht hij, Gerard is beneden. Er bestaat geen reden, langer te wachten. Hij ontrolde het touw, liet het handig heen en weer slingeren, en weldra tikte het einde tegen 't venster der dakkamer, waar hij een paar minuten te voren het hoofd van Haudecoeur had ontdekt. VHI. Dienzelfden avoud, tegen zes uur, kwam Loi- seau in de portiersloge bij juffrouw Leon. Ik kom afscheid van u nemen, zeide hij. Och Hebben ze je man gesnapt 't Schijnt zoo; want we kregen order, op te houden met surveilleeren. De arme kerel Ik durf 't niet op mij nemen, dat nieuws aan zijn vrouw en doehter te vertellen, hoor polder benoemd is tegen eene vergoeding van 25 cents per dag. De opperbrandmeester Meerman, die vijftien achtereenvolgende jaren als zoodanig de gemeente heeft bediend, heeft in die betrekking om ontslag verzocht. Groede. De heer L. Schutte, candidaat te Weesp, heeft het beroep naar de Evangelisch Luthersche kerk alhier aangenomen. Aardeuburg. In de Maandag gehouden raads- vergadering werd besloten concessie te verleenen tot gasverlichting vaan de Nederlandsche com- pagnie voor vorogeen gas, systeem van Vriesland te Breukelen." IJzendijke. Een kind door een kind gered. De vorige week viel het vijfjarig dochtertje van Modde, slager en rietdekker, in het water van een diepe sloot nabij het tentoonstellingsterrein. Een elfjarig jongetje sprong in het water, dat hem tot de borst reikte en haalde het meisje dat anders verdronken was, er uit De heer J. P. de Bats van Biervliet slaagde aan de Ainsterdamsche Universiteit voor het Theor. Geneesk. examen 1° en 2e gedeelte. Het leegmaken van den bekenden put en het onderzoeken van den modder heeft niet de resultaten gehad, die men er van verwacht had. Er is niets gevonden, wat betrekking kan hebben op den moord, zoodat alle kosten en moeiten te vergeefsch geweest zijn. Maandag zijn door den rijksveldwachter alhier, op verzoek der justitie, weer eenige steenen uit het huis van verdachte gehaald en naar Gent opgezonden. Dinsdag hebben een paar Belgische heeren van het huis van verdachte, den put en de woning der vermoorde vrouw fotografische afbeeldingen genomen. Men denkt voor een of ander dagblad of tijdschriftwant de zaak van den moord blijft nog aller belangstelling wekken. Geen dag gaat er voorbij, of er komen vreemdelingen, die de plaatsen bezoeken, welke in betrekking staan met de inisdaad. Ouze ijverige rijksveldwachter, de heer Cremer, heeft dezer dagen iets opgespoord, dat wellicht kan leiden om wat meer licht in de zaak te brengen. Een persoon namelijk met wien verdachte dikwijls omging, moet voor het ontdekken der misdaad, in een herberg in tegenwoordigheid van een drietal personen uitdrukkingen hebben laten ontvallen, die doen vermoeden, dat bedoelde per soon toen reeds iets van de zaak wist. Het was op Zaterdag 22 April, terwijl de eerste zak met de romp, zoo men weet op Maandag 15 Mei ge vonden is. Bedoelde persoon ontkent echter iets gezegd te hebben, terwijl de getuigen hunne verklaring vol- houden. Men vermoedt, dat zij spoedig voor den rechter van instructie zullen gedaagd worden, die wel zal uitmaken, wie in deze de waarheid spreekt. Vaarwel, juffrouw Leonik heb u wel een beetje verveeld, maar dat is ons baantje, nietwaar Zeker Ik neem 't u niets kwalijk hoor Als ge honderdduizend francs inkomen hadt, zoudt ge 't voor uw plezier niet doen Ik denk 't. ook niet. Loiseau stak zijn pijp aan en verwijderde zich slenterend. De portierster keek hem wantrou- wend na. Ik zal je niet tegenhouden, sprak ze halfluid in haar eentje. Maar als je denkt, mij te foppen, moet je vroeg opstaan, hoorZeker, je gaat weg, maar niet ver'k Zal je wel in 't oog houden. Toen zij een poosje daarna hare gewone bood- schappen ging doen, zag ze meneer Loiseau zitten in etn kroeg, een huis of tien verder, en de agenten waren nog in de straat. Ik wist 't wel dacht zij. Intusschen, er bestond nu een kansje, Haudecoeur te doen ontsnappen. De straatdeur was dichtalle bewoners waren binnen elk belletje zou haar een waarschuwing zijn, dat er onraad kon wezen. Haar man moede van het dagwerk, was dadelijk na het avondeten gaan slapen en snorkte al. Zij vulde haastig haar voorschoot met al wat ze aan eetwaar kon vinden, en klom de trap op naar 't kamertje van Haudecoeur dat ze opende. De arme gevangene lag op den grond, in een koortsachtigenslaap, gekweld door angstige drootnen. Zij wekte hem. Kom gauwhier is eten ga het gebruiken bij je vrouw en doehter. Zijn de agenten dan weg Yoor 't oogenblik wel; zoodra er onraad is, zal ik je waarschuwen. Reeds had ze hem een stuk brood in de geduwd, dat hij gretig opat, de zoldertrap afgaande. De honger was ondragelijk geworden. De goede portierster duwde hem zacht de deur binnen van de kamer, waar zijn vrovw en Louise hem me. t blijde verrassing ontvingen. Zeg, zei hij tegen Louise, toen zijn eerste honger gestild was, wie heeft mij dat briefje gestuurd Zondagvoormiddag werd van hier aan den overwal een brand waargenomen. Blijkens een bericht was dit te 's Heerenhoek, waar een land- souwschuurtje in de asch werd gelegd en waarbij eenige landbouwgereedschappen, een menwagen en ruim een 20tal kouijnen verbrandden. Een paar stuks hoornvee werd gered, doch de dieren hadden eenige brandwonden bekomen. Het wool- luis, dat op een kleinen afstand van de schuur stond, werd behouden. De oorzaak van den brand schijnt aan het spelen met lucifers door kinderen toe te schrijven te zijn. Alles was tegen brand- schade verzekerd. Zaterdag huurde een persoon uit Hansweert aldaar een rijwiel en bracht dat niet terug. Bij onderzoek bleek dat hij naar Middelburg was gereden en daar het rijwiel verkocht had. Het wiel werd door de politie opgespoord en in beslag genomen. De vorige week werd melding gemaakt van een apotheker te Amsterdam, dien men in kenne- lijken staat zou hebben bevonden, zoodat zijn wiukel moest gesloten worden. Een nader onder zoek heeft aan het licht gebracht, dat hier van dronkenschap geen sprake was, hoewel de autori- teiten het eerst dachten. De apotheker was, zooals verder bleek, lijdende aan eene zenuwongesteldheid, die hem voor voortzetting van zijn ambt tijdelijk ongeschikt maakt. Een treurig geval deed zicb voor bij den bleeker T. Rekveld te IJselmuiden. Daar werden de vorige week verschillende lieden van het personeel ernstig ongesteld, onder verschijnselen van ver- giftiging. Vrijdag overleed de knecht P. van Dijk en Zondag de daghuurder v. d. Vegt, gehuwd en eene weduwe met 5 kinderen nalatend voor nog een drietal anderen vreest men hetzelfde. Op last der justitie uit Zwolle hebben 2 doctoren op het stadsziekenhuis te Kampen het lijk van den knecht onderzocht. Naar men verneemt moet daarbij geconstateerd zijn, dat het gebruik van bedorven vleesch de oorzaak is. Te Sleenwijk vond Maandagochteud een schipper zijn 66jarigen knecht, thuis behoorende te Klundert, dood voor zijn krib liggen. Te middernacht aan boord gekomen, schijnt de on- gelukkige, tengevolge van overmatig gebruik van sterken drank, gestikt te zijn. De onder verdenking schuldig te zijn aan den moord te Berkel gedetineerde IJitdenboogaard is Maandag door de rechtbank te 's Gravenhage wegens diefstal van eene koe uit eene weide onder Zegwaart veroordeeld tot vier jaren gevangenisstraf. Iemand te Obdam is door de rechtbank te Alkmaar tot 2 dagen gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij (in drift) een paar klappen had gegeven aan een jongen boerenknecht aldaar. Hij trok zich het vonnis zoo ernstig aan, dat hij nu na terug- komst kraukzinnig is en reeds naar een gesticht moest vervoerd worden. Onder Yorden is een bekend strooper het slachtoffer van zijn liefhebberij geworden. Terwijl En hij stak haar 't stukje papier toe dat onder zijn deur was geschoven. 't Meisje bloosde en antwoordde 't Is van meneer de Beaupreault. Haudecoeur's gelaat betrok bij het hooren van dien naam, en hij sprak ernstig. Louise, je moogt dien man niet lief hebben. Vader Je moogt, je kunt dat niet, herhaalde hij toornig, en ik zal je zeggen waarom. Te Bourail kreeg ik een bezoek van meneer de Beaupreault en zijn vriend, den gewezen boekhouder van zijn vader Collivet. Beiden verzekerden mij, dat ze kwamen om mij te reddenGerard bekende mij, dat hij je liefhad, dat hij geloofde aan mijn onschuld en dat hij jou gezworen had, mij te redden uit de onrechtvaardige ballingschap. Hij had het mij beloofd, vaderen al heeft hij het niet gedaan,. ik zweer u toch, dat hij niets onbeproefd heeft gelaten voor uw redding. StilJe spreekt over dingen, waarvan je niets weet. Zij kwamen met hun beiden aanbieden, mij te helpen ontvluchten. Ik nam het aan, en die vlucht bleek een strik, waarin ik moest vallen, met duivelachtige slimheid aangelegd. 't Is een wonder, dat ik den dood ontkomen ben. Vader, dat is onmogelijk Een valstrik, verraad, zeg ik je Gemeen verraad 1 Gerard is daartoe niet in staat. Ik heb het bewijs Het bewijs Ja ik heb gezien gezien, hoor je vrouw gezien, Louise dat Collivet mij bespiedde met een opziener van de strafkolonie, die de karabijn gereed had om op mij te schieten Ze wisten niet, dat ik eenige passen van hen verborgen was en hunne gesprekken hoorde. Er viel niet te twijfelen ze hadden het op mijn leven gemunt Louise was doodelijk bleek, op't punt in zwijm te vallen. Geloof je mij nu, arm kind Neen, vader, neen dat zou zoo schan delijk zijn, dat het ongelooflijk is Toch is het zoo Welk doel kon hij er mee hebben P Waarom de overigens gunstig bekend staande man het ge- weer met den tromp naar voren uit de struiken, waaronder 't verborgen was, te voorschijn trok, ging het schot af en trof hem in de borst. Hij schijnt oogenblikkelijk dood geweest te zijn. Zaterdagnacht omstreeks een uur brak te Bokstel een hevige brand uit in het koetshuis van de katholieke pastorie. Het daarin aanwezige paard kon tijdig gered worden. Het koetshuis brandde geheel uit, terwijl ook nog een gedeelte van een blok van drie woningen in de nabijheid in de asch werd gelegd. Reeds meermalen werd in den laatsten tijd een begin van brand ontdekt in de nabijheid dezer pastorie, zoodat ook in verband met de voor eenigen tijd herhaaldelijk gepleegde baldadigheden op het r. k. kerkhof, men meent dat deze brand aan kwaadwilligheid moet worden toegeschreven. De justitie uit 's Hertogenbosch is Maandag daarheen vertrokken om een onderzoek in te stellen. Zondag was een achtjarig meisje te StMichiels- gestel, aan het schommelen op een zwaren af- sluitboom in het weiland, toen eensklaps de boom naar beneden kwam en zij er onder raakte, met het gevolg dat het kind werd gedood. Een varkensfokker uit Westerwolde verklaart, dat de varkensziekte (vlekziekte) ontstaat in de heetste dagen doorslordigheid. Volgens hem moeten daarom vooral de voederemmers en voederbakken rein en zuiver gehouden worden. Zijn de bakken niet goed leeg geweest, dan vestigt zich in de naden al spoedig wat voeder, dat ras tot verzuring overgaat; evenzoo de voederemmers, waar zich, bij niet zorgvuldige reiniging, een dikker en dikker wordende korst inzet. Dat verzuurde meel is zeer nadeelig voor het varken. Om de voederbakken en emmers nu rein te houden, ge- bruike men kalkwater of kalkmelk. Men neme gebluschte kalk, waarop men water giet, en met dat afgietsel worden de emmers gedurig geboend. Op die manier worden de besmettelijke bacillen, die door het zuur zijn ontstaan, door de kalkdeelen gedood. Ook raadt die fokker aan potten met chloorkalk te plaatsen, of beter te hangen, boven het varkenshok. Hoewel varkenshouder op groote schaal, was varkensziekte bij zijne varkens vreemd. Zondagavond is te Zutphen een arbeider achter zijne woning door zijnen 23jarigen zoon met een mes in den buik gestoken. Deze was dronken en hij handelde in drift bij een huiselijken twist. De geneesheer verklaarde voor het behoud van het leven van den vader te vreezen. De zoon is gevankelijk naar Zutphen gevoerd. Zaterdagavond te tien uur viel te Helmond een schipper van zijn schip ,/Fraternite," terwijl het in de sluis geschut werd, over boord. Alhoewel men onmiddellijk de kolk onderzocht, heeft men zijn lijk nog niet gevonden. Eergisteren werd gemeld dat er te Breda eene contra-enquete werd bepaald op30 Januari 1900. Nog sterker is de toestand te Utrecht. In een, naar men ons van bevoegde zijde verzekerd, zeer weinig belangrijk procesje, zou hij uw dood begeeren Denk eens na, vader Gij zijt misschien misleid door een inbeelding, een droom misschien. Gij hebt aan verraad ge- dacht, waar slechts toewijding bestond. Haudecoeur glimlachte spottend en haalde de schouders op. En de kogels dan, die ik langs mij heen heb hooren fluiten was dat soms ook inbeelding O, mijn God mijn God Je vraagt, waarom hij mijn dood zou wen- schen Ik weet het ook niet. Maar 't schijnt, dat ik dien meneer de Beaupreault op de een of andere manier in den weg ben. Ik begrijp 't zelf niet. Ze hadden mij veroordeeld en ver- bannen ik was dus onschadelijk voor hem. Waarom liet hij mij niet blijven waar ik was? Dat ik hier teruggekeerd ben, dank ik waarlijk niet aan hem 't is als door een wonder, dat ik aan hunne listen en lagen ben ontsnapt. Collivet heeft mij gevolgd, voet voor voet. Die twee behooren bij elkaarde Beaupreault is de baas, die kommandeert, als een lafaard en verrader; Collivet is de knecht, die de schurken- streken uitvoert. Je ziet wel, Louise, kindlief, dat je dien man niet moogt liefhebben Gerard een lafaard en een verrader! Mijn God, dat is onmogelijk Onmogelijk 1 Handecoeur was opgestaan hij liep zenuwachtig het kleine vertrek op en neer. Dus, meneer de Beaupreault kent mijn schuilplaats Ja. Dan zal hij zeker trachten, mij weer te reddennet als te Bourail Dat ken ik Die redding brengt mij naar Noumea terug tenzij ik den dood verkiesvoegde hij er in zich-zelven bij, de vuisten ballende in woede. Maar als hij u nu toch redde, vader vroeg het meisje weenend. Het arme kind wilde niet gelooven aan de schuld van den jongeling, dien zij liefhad boven alles. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2