BURGERLIJKE STAND. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Telegrafische berichten. (iemengde berichten. Moord te Koewacht. RECHTSZAKEN- Arrondissements-rechtbank te Middelburg. I a DAGEN. Vrij dag Voorm. Nam. 7.53 8.24 8.57 9.29 10.1 10.33 11.3 11.31 11.58 0.23 12.47 1.10 1.33 niet loopen naar de plaats waar ,/ge'inspecteerd" zou worden en lieteu er zich heel leuk in een open rijtuig (een landauer) heen rijden. Nadat het rijtuig een paar uur stil gestaan had, bleken onze miliciens genoeg „geinspecteerd" te zijn, stegen in hun landauer, met nog een wapen- broeder en werden door den koetsier aan hunne respectivelijke woningen uitgelaten. Heden voormiddag had de schildersbaas J. d. P. alhier, werkzaam aan het schilderen van de waaierdeuren der Wests]uis, het ongeluk bij het verleggen eener stelling tusschen de ijzeren stutten eener deur te vallen. Gelukkig was het laag water, daar hij anders gevaar had geloopen te verdrinken eer men hem kon te hulp komen. Naar we ver- nemen lijdt d. P. veel pijn en heeft hij bij den val kneuzingen bekomen ofschoon vermoed wordt dat ribben zijn gebroken heeft het geneeskundig onder- zoek dit nog niet bevestigd. Gedurende de eerste helft der maand Juni zijn door het postkantoor alhier de volgende on- bestelbare brieven verzonden, aan de adressen van Tli. C. Thomassen, AmsterdamR. Willemsen, Antwerpen John Bausch, Antwerpen. Op 19 dezer wordt te Boschkapelle en op 26 dezer te Stoppeldijk, in verbiuding met Hulst, een rijkstelegraafkantoor, ingericht met telephoon- dienst, voor het algemeen verkeer geopend. De diensturen zijn geregeld als volgt (spoortijd) op werkdagen, voor het kantoor te Boschkapelle, van 7.30 uur voor- tot 12.30 uur namiddags en van 4 tot 6.30 uur namiddagsvoor dat te Stoppeldijk, van 7.30 uur voor- tot 1 uur na middags en van 4 tot 6.30 uur nanrddags op Zon- en feestdagen voor de beide kantoren van 7.30 tot 8.30 uur voor- en van 12.30 tot 1.30 uur namiddags. Houtenisse. Als leden van den gemeenteraad zullen in Sept. a. s. periodiek aftreden, de heeren C. C. M. Passaert, P. Vereecken, P. de Poorter en J. Buijsrogge. Naar men verneemt, wenscht de heer De Poorter voor eene verkieziug niet meer in aanmerking te komen. IJzemlijke, 15 Juni. Donderdag was het een uifgezochte zomerdag voor een tentoonstelling van landbouw en veeteelt, niet te heet, noch te guur als vorige dagen. De collectie paarden, zoowel hengsten als merrien was uitnemend schoon. Als landbouwpaarden verraden de ten toongestelde dieren een krachtig trekdier van taai ras. Yoor de jury was het een moeielijke taak uit zooveel goeds en schoons de beste exemplaars aan te wijzen. De bemoeielijking van denhandel in rund- vee met Belgie en de daaraan gepaarden lageren prijs zijn wel de redenen, waarom de inzending van het hoornvee niet zoo volledig is, als ze had kunnen zijn. Geiten, schapen en varkens waren weinig aan- gevoerd pluimgedierte en konijnen, dank zij de betrekkelijke hooge uitlovingen, waren er heel wat. Onder de slieren waren zeer schoone exemplaars. De bekende heer Marlet (vroeger te Houtenisse) exposeerde met succes de producten der Delftsche inrichting. Het terrein, behoorende aan den landbouwer dhr. P. F. de Jaegher bij de kom der gemeente, leer.l zich bij uitstek voor een dergelijk doel, zijnde een boomrijke weide. Een net versierde ververschingstent van den herbergier J. Hemmekam gaf gelegenheid den inwendigen tnensch te versterken. De prijzend er compsumtie waren matig. Voor werktuigen en alles wat met landbouw in betrekking staat vond elk wat wils. Massee en Zn uit Goes en Polak uit Vlissiugen hadden een rijke verzameling inge- zonden. Geen van beiden wilden naar een be- kroning mededingen. Alle inzendingen te vermelden gaat niet voor een beknopt beslag. Alleen willen wij wijzen op die van uw stadgenoot dhr P. J. Versluijs, die door zijne rijke verzameling kunstmeststoffen veler aandacht trok. Men zag er de chilisal peter zoo wel in ruwen staat als bewerkt. De ruim verspreide brochures wijzen de waarde van het alom gebruikte sodrinaat aan. De inzending der verzameling ploegen van den heer I. van de Sande te Schoondijke wekte de attentie door zijn schriftelijke verklaring, dat hij zich aan den ploegenwedstrijd had onttrokkeu, doch zich ten alien tijde bereid verklaarde op degelijke manier proefwerk te leveren, ook met den krachtmeter. Hij had zich n. 1. aan den wedstrijd onttrokken, wijl naar zijn meening, die door vele landbouwers gedeeld wordt, de ploeg in dezelfde vore behoort blijven. Franken en Goemans uit Goes deelden als reclame mede, dat hun colibri in een maand in Zeeland 82 afnemers had gevonden. De bekroonde rattenval was van eigenaardige vinding. De gemeente is ter elfder uur nog in feestgewaad gestoken. Donderdag 's morgens arriveerde nog een bezen- ding groen en sparren. Van de straten noemen wij de Nieuwstraat, de Molenstraat, die naar Watervliet, Schoondijke en naar het terrein, terwijl eenige meer of minder ilinke poorten of liever bogen aan de ingangen geplaatst werden. Het concert van het lJzendijksche muziekge- zelschap op het terrein werd door veler belang- jstelling gevolgd, en deed de gevestigde reputatie fan dit flinke corps hoog houden. Overigens had het festival zijn gewoon verloop. De gezelschappen Kadzand, Aardenburg, Zuid- zande, St. Kruis, Groede, Schoondijke en Biervliet namen er deel aan. Er namen ongeveer 2400 personen toegang- kaarten, zoodat het tentoonstellingsbezoek op ruim 3000 personen gerekend mag worden. Het vuurwerk, geleverd door den bekenden Antwerpenaar, was zeer goed. Het slotnummer z/Leve den Landbouw" kwam tot zijn recht. Uit het voortgezet getuigenverhoor is onder meer gebleken, dat M. den 14en April, den dag na het verdwijnen van vrouw Haeck 's morgens met den eersten trein reeds naar Ter Neuzen vertrokken is. Te Axel was hij zeer gejaagd en toonde veel vrees den trein te zullen rnissenofschoon hij tijd genoeg had. 's Avonds is hij naar Koewacht teruggekeerd en den volgenden dag vertrok hij weer naar Antwerpen. Op zijne reis naar Ter Neuzen en Antwerpen is hij natuurlijk door verschillende personen gezien, waarvan er enkelen op zijn verzoek te Gent zijn ontboden. Hij noemt die ^mijne getuigen" en deze menschen, waarvan de meesten niets anders kunnen verklaren als dat zij verdachte dien dag gezien hebben, geven echter aan den rechter gele genheid zich op de hoogte te stellen van den gemoedstoestand, het uilerlijk en de kleeding van verdachte in die dagen na den moord. M. schijnt met voorbedachte rade die reizen gemaakt te hebben om zich later op de personen, die hij ontmoette, te kunnen beroepen om alzoo zijn alibi te bewijzen. Tegen den dezer personen, die hem op 15 April te Stekene gezien had, zei M. eenigen tijd later in eene herberg te Koewacht//Wanneer hebt gij mij het laatst gezien //Wel, thans", ant- woordde deze leuk. ,/Neen, hernam M., maar voor dezen keer." //Te Stekene aan de steen- bakkerij", hernam de andere. //Goed, zei M., onthoud dit. Het kan te pas komen." ,/Waarvoor?" vroeg de ander nieuwsgierig. //Dat zijn mijne zaken" antwoordde de verdachte. Ook te Antwerpen schijnt verdachte zich uitdruk- kingen te hebben laten ontvallen, die niet erg in zijn voordeel pleiten. Zoo verhaalt een Antwerpsch blad, dat M. tegen een persoon met wien hij in de stallen der Montignystraat werkzaam was en die verhaalde, dat hij met eene vrouw uit Zeeland gehuwd was, onder andere gezegd heeft//Ik heb ook met eene vrouw geleefd, maar ik heb er mij van ontmaakt en niemand zal er een woord over reppen." Uit de volgende plaatsen zijn reeds getuigen gehoord Antwerpen, Gent, Brussel, St. Nicolaas, St. Pauwels, Stekene, Moerbeke, Ledeuberg, Loven- degem, Wachtebeke, Sas van Gent, Koewacht, Axel, Ter Neuzen en Clinge. 's Gravenliage, 16 Juni. Bij Kon. besluit is benoemd tot directeur van het post- en telegraaf- kantoor teTerNeuzen de heer J.H. H.Gunthermohr, thans te Oudenbosch. De rechtbank heeft in hare zitting van L6 Juni de volgende vonnissen uitgesproken M. J. A., oud 42 j., herbergier te Ter Neuzen, is wegens overtreding politieverordening te Ter Neuzen, veroordeeld tot eene geldboete van 5 ten behoeve der gemeente Ter Neuzen of 1 dag hechtenis. P. de B., oud 27 j., werkman te Ter Hole (Hontenisse,) is wegens mishandeling veroord. tot 8 boete of 8 dagen hechtenis. Ten 1.10 spoortijd precies arriveerde giste- ren middag te Vlissingen eene expresse sneltrein, bestaande uit locomotief, 4 personen en 2 bagage- wagens, die onder toezicht van eenige staatsspoor- wegautoriteiten tijd reed en den afstand van Roozen- daal naar hier, zijnde 75 K.M., in 1 uur moest afleggen, zonder dat evenwel van den Westing- houserem gebruik mocht gemaakt worden. Een en ander stond naar men meldt, in verband met de op 1 Juni jl. plaats gehad hebbende ontspo- ring. Crt. Men schrijft aan het Centrum uit Rotterdam Onder de gelukkigen, die ter gelegenheid van H.M. bezoek te Rotterdam gedecoreerd werden, behoorde ook volgens De Staatscourant F. K. Dubois, president van den R. K. Onderwijzersbond. Dit laatste moet zijn R. K. Oudweezenbond. Een verklaarbare drukfout, zou men zoo zeggen. Maar zonderlinger wordt het, als men verneemt, dat de officieele kennisgeving aan F. K. Dubois ook aldus geadresseerd was, zoodat zijne echt- genoote den brievenbesteller met het vrachtje terugzond. Nadat Dinsdagmiddag door iemand aan de politie was kennis gegeven dat hij, even te voren bij een apotheker te Amsterdam in den winkel zijnde, bemerkte dat deze in beschonken toestand verkeerde, zijn een inspecteur en een agent derwaarts gegaan, ten einde de dronkenschap te constateeren en in- gevolge overtreding art. 426 Wetboek van Straf- recht proces-verbaal op te maken. Daarna is de inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht hiermede in kennis gesteld, die dezen apotheker heeft bezocht en eveneens dronken schap bij hem heeft geconstateerd. Maatregelen zijn daarop genomen alle op gisteren gereed gemaakte recepten opnieuw gereed te maken en de reeds afgeleverde te verwisselen. Later is op verzoek van den assistent-apotheker een agent in burger- kleeding met de surveillancie op het huis belast. Te Doorwerth is in een der bosschen op het landgoed Duno het in verren staat van ont- binding verkeerende lijk van een vrij net gekleed man gevonden, naar gissing tusschen de 30 en 40 jaar oud. Hij was gekleed in kamgaren jas, broek en vest, flanellen hemd, overhemdje met roode das, waarop een anker, benevens gele bot- tines, een zwarten deukhoed met bruine voering, waarin een cirkel was gedrukt waaruit zilveren stralen gaanaan den rand der voering zwarte letters, waarvan het schrift onduidelijk is, ver- moedelijk A. H. W? 11. Een gedeelte van den baard was nog zichtbaar, kleur rossig. Op het lijk werd gevonden een knipmes, portemonnaie zonder geld, zakdoek, waarvan de kleur niet was te herkennen en een lederen riem. Onder het lijk werd gevonden een revolver, waarop nog 2 schoten. Na schouwing is het naar de algemeene begraafplaats aldaar overgebracht. Een meisje, dat in een winkel te Zutphen een boodschap deed, moest een stuiver weerom hebben de winkelier gaf haar twee 21/2-centstuk- ken. Het meisje stelde die, toen zij thuisgekomen was, aan hare moeder ter hand, en toen bleek, dat een van de stukken een goud tientje was. De moeder zond het meisje dadelijk naar den winkel terug, om het goudstuk terug te brengen, en de menschen, die in den winkel stonden, zeiden//Nu, dat zou niet iedereen gedaan hebben, zij mag wel een flinke fooi hebben". De winkelier vond dat ook, haalde diep ontroerd een flesch voor den dag en gaf het meisje acht zuurballetjes. Bij de politie te 's Gravenhage komen zich dagelijks personen aanmelden, die meenen aan- wijzingeu te kunnen doen, leidende tot de opspoiing van het vermiste knaapje van Wezel. Bij onderzoek blijkt dan steeds dat die aan- wijzingen op misverstand berusten. Nog Diusdagavond werd door de politie op verzoek te vergeefs gedregd in het water aan de Bierkade en gisterochend werd wederom een brief ontvangen, dat het knaapje te Santpoort gezien zou zijn in gezelschap van een manspersoon. Het sigualement van dat kind kwam echter geenszins overeen met dat van het vermiste jongetje. Bij het uitbaggeren van den toegang tot de haven te Duinkerken werd een oud oorlogsschip ontdekt, dat waarschijnlijk daar is gezonken in de zeventiende eeuw in de gevechten van Jean Bart met de Engelschen. Het schijt een korvet te zijn. Het hout, waarvan hetschip is vervaardigd, is driemaal zoo dik als tegenwoordig gebruikt wordt voor een zeilschip. Eenige kanonuen zijn boven water gebracht, die door de roest in omvang verdubbeld zijn. Men wil het schip in zijn geheel uitgraven, daar men vermoedt dat nog vele merk- waardige oudheden in het wrak aanwezig zijn. Er wordt ijverig aan gewerkt. Een jonge Noorweger, de ingenieur Carl Moller, heeft een onderzeesche boot geconstrueerd, die alle tot nu toe uitgevondene systemen moet overtreffen. Zooals bekend is, manoeuvreeren de onderzeesche booten zoodanig, dat de aanvallende boot onder duikt, dan koers neemt naar het vijandelijk vaartuig en op een zekeren afstand van dit weer opduikt, een torpedo afschiet om dan weer pijlsnel in de diepte te verdwijnen. Tegen deze tactiek bestaan velerlei bezwaren, die door de constructie van den heer Moller ge heel en al zijn uit den weg geruimd. Zijn boot blijft bij den aanval onder water en laat, wanneer zij onder het vijandelijke schip gekomen is een torpedo los, die zonder machine voortbewogen in korten tijd tegen het vaartuig aanstoot en zijn vernielende uitwerking verricht. Het vaartuig, van de nieuwste machinerieen voorzien, is gebouwd uit staalblik en heeft een lengte van 22 meter, eene breedte van vier meter en een diepte van zes meter. De vorm is die van een visch. De boot wordt voortbewogen door middel van kunstmatige vinnen, zij kan met een snelheid van 18 knoopen boven en 12 knoopen onder water varen. De voortbeweging boven water geschiedt, door een triple expansie machine van 700 paardenkrach- ten. De ketels worden met teerolie gestookt. Het lanceeren van een torpedo geschiedt door een man in duikerkleeding, die zich op het dek bevindt. Deze staat in een ruimte, welke buiten de boot kan worden geschoven en zeer ingenieus geconstrueerd is. Het is bewonderenswaardig, hoe de uitvinder met de eenvoudigste middelen deze inrichting heeft gemaakt. Het duikerpak is namelijk met de boot verbonden, echter verplaatsbaar, zoodat, indien een persoon zich het pak aantrekt, hij ook buiten de boot kan gaan, terwijl hij toch met het binnenschip verbonden blijft, vanwaar hij den noodigen lucht- toevoer ontvangt. Deze uitvinding opent een nieuw verschiet voor de technick der zeeoorlogen en zal, zoo meent ten- minste de Berl. Lok. Anz., de thans bestaande torpedobooten spoedig doen verdwijnen. Axel. Huwelijks-aangiften. 15 Juni. Izaak Romeijnsen (van Zaamslag), oud 22 j., jm. en Christina de Jonge oud 21 j., jd. 6 Huwelijks-voltrekkingen. 1 Juni. Andries van Dixhoorn outl 21 j. jra. en Janneke Koster, oud 22 j., jd. 15 Juni' Pieter van Langevelde, oud 27j.,jm. en Catharina Verstrate' oud 24 j., jd. Geboorten. 1 Juni. Louisa Maria Prudentia, d. van Ludovicus de Clercq en van Nathalia Steel. 2 Juni. Catha rina, d. van Jozias van de Wege en van Neeltje Dieleman. Juni. Fetrus Johannes, z. van Johannes van der Meelen en van Seraphina van den Berghe. 4 Juni. Adriaan Le- yinus, z. van Levinus Riemens en van Janneke van de Velde. 1 Juni. Jacoba Janna, d. van Cornelis Rinn en van Janneke Jjloriissen. Overlijden. 14 Juni. Jacob Goossen, oud 14 j z van Jacob en van Pleuna de Bruijne. 15 Juni. Jnnus va'n Luiik oud 17 m., z. van Hendrik en van Dehora Krina Smies. IluIn*. Huwelijks-aangiften. 9 Juni. Pieiervanden Haute, oud 62 j., weduwn. en Judoca Taelman, oud 63 j. wed Huwelijks-voltrekkingen. 14 Juni. Josephus Marinus Volleman, oud 47 j., weduwn. en Ceciliana van Hove ond 35 j., jd. Geboorten. 7 Juni. Maria Vergina, d. van Jules Hendrikus Mannus Willekens en van Nathalia de Schrijver. 8 Juni. 1 etrus Judocus, z. van Joseph de Block en van Seraphina van I'assel. 12 Juni. Leonardus Johannes Jules, z. van Gerardus Amedeus Adrianus van Aalst en van Melanie Asselman. Maria Nathalia Alexandrina, d. van Johannes Elisius Fricot en van Eugenia Johanna Janssens. Overlijden 2 Juni. Nicolaas de Brugn, oud 14 j., z. van Eduardus Leonardos en van Mario Ludovica Thomaes. Theodoras Paulus Hessels, oud 65 j„ z. van I'etrus en van Adnana de Leeuw (beiden overleden). 5 Juni. Gerardus Johannes Scherpenisse, oud 28 d., z. van Willem en van Cornelia Catharina Borghstijn. ■lengstflijk. Overlijden. 9 Juni. Maria van Leem- put, oud 29 J„ d. van Josephus en van Marianna Jansen. Hontenisse. Huwelijks-aangiften. 1 Juni. Willem Francois Dekker (van Zaamslag), oud 29 j., weduwn. en Cornelia Koole, oud 25 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen! s' Juni. Alphons Karel Joseph van den Ende, oud 23 j., jra. en Julia Anna Maria Sergeant, oud 22 j., jd. Geboorten. 1 Juni. Lucia Maria Anna, d van Pieter Francies Vermorken en van Anna Catharina van Eck 3 Juni Alphonsus Petrus, z. Petrus Andreas Neve en van Paulina de Bakker 5 Juni. Adrianus, z. van Jacobus Broekaert on van Anna Catharina van Goethem. 6 Juni. Anna Catharina d van Cornells de Clippeleir en van Apolonia van Water- schoot. 10 Juni. Philomena, d. van Alphonsus Meijs en van Apolonia ae Rijck. Overlijden. 4 Juni. Cornelia Verschuren, oud 76 j wed van Cornelis Rosier. Cornelis Elias (overleden te Rosm'alen)" oud 69 j., echtg. van Johanna Maria Vertenteren. Koewacht. Huwelijks-aangiften. 2 Juni. Theophilus Carnoij (van Wachtebeke, Belgie), oud 24 j., jm. en Maria Stephania de Gronckel, oud 23 j., jd. Geboorten. 3 Juni. Alphons Stephaan, z. van Bruno Bernardus Baert en van Theresia Hainerlinck. Overlijden. 13 Juni. Magdalena Meuleman, oud 4 m., d. van Dominions en van Marie Leonie de Bock. Philippine. Huwelijks-aangiften. 9 Juni. Ednard van den Bossche (van Gent), oud 23 j., jm. en Elisabeth Hendrika van Hurck, oud 25 j., jd. 13 Juni. Eduardus Eugenius de Mul, oud 27 j, jm. en Clementina van Vooren, oud25j.,jd. Sas van Gent. Geboorten. 6 Juni. Paulina Norberta, d van Jacobus Rottier en van Anna Catharina van As! 10 Juni. Josephina Octavia, d. van Alouisius Ferdinandns Lammens en van Maria Constantia van Troost. Overlijden. 6 Juni. Alexander Petrus Cuyle, oud 25 j. z. van Johannes en van Constantia Angelina de Lessine. 7 Juni. Betsy Maria de Betue, oud 2 m., d. van Johanna Mathilda de Betue. Pieter Hercules du Pree, oud 59 j echtg van Helena Johanna Suzanna Schoonakker. 8 Juni. Josephus Coene, oud 61 j„ echtg. van Jeanne Therhse Lippens. Stoppeldijk. Huwelijks-aangiften. 6 Juni. Petrus Joannes de Bruijn, oud 30 j.. jm. en Anna Catharina Ver- heijden, oud 33 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 5 Juni. Bonavontura Raman ond 28 j., jm. en Elisabeth Vaal, ond 26 j„ jd. Bernardus' Want, oud 29 j., jm. en Dorothea van Kroonenburg oud 25 j„ jd. Geboorten. 9 Juni. Joannes, Cornelis Judocus, z. van Teophilus Herwegh en van Virginia Robijn. Overlijden. 13 Juni. Joannes Franciscus Robijn, oud 81 j., weduwn. van Rencia Strijdonck. Sfi JfcO K T 1J II rv E Van 14 tot en met 15 Juni. 3 VLAG. NAAM. M\ IV an en naar. Lading. 14 Eng. s.s. idem idem 15 14 14 15 14 15 Eng. sch. Eng. s.s. Deens. s.i Eng. s.s. idem Belg. s.s. Eng. s.s. Fra. s.s. Eng. s.s. idem Deens. s.s. Eng. s.s. idem idem idem Duits. s.s. idem Eng. s.s. 1372 Goole 2915 Leith 2199 London I'uiir Per Neuieu Eglinton Antiqnari Hailing Van Ter Veuzen i Deveron i 392 Londen Ann Webster 2241 idem Voor (sent t Rolf Ptarmigan Myrtle Prosper Sea Belle Ville de Nantes Twilight Dynamo Van Client Dan Galtee Sea Serpent Lisette Harliju Wega Wilhelm Behrens Ptarmigan 3110 3492 3756 506 2152 2356 2571 1364 4405 1597 2553 2542 4110 2375 4231 3492 Libau Manchester Lovisa Ostende Londen Antwerpen Rafsb Hull Blyth Goole Londen Goole Blyth Grangemouth New-Castle Antwerpen kolen stukg. idem phosph. stukg. hout stukg. hout ledig stukg. ledig hout stukg. ledig idem stukg. idem ledig idem idem stukg. Van Selzaete 15 Eng. s.a. Alchymist I 1079 |Stokholm ledig Van 14 tot en met 15 Juni werden langs de Ooatsluizen alhier 36 binnenvaartuigen op- en 36 afgeschut; door de Westsl. 7 op- en 6 afgeschut. Zaterdag Zondag 17 18 19 20 21 Donderdag 22 Juni. Dinsdag Woensdag if t H rr 23

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2