Telegrafische berichten. Gemengde berichten. Handelsberichten. 1 Hoogwatergetij te Ter Neuzen. RECHTSZAKEN^" DAGEN. Yoorm. Nam. Donderdag 15 Juni. 6.8 6.32 Vrijdag 16 6.57 7.23 Zaterdag 17 7.53 8.24 Zondag 18 u 8.57 9.29 Maandag 19 t, 10.1 10.33 Dinsdag 20 11.3 11.31 Woensdag 21 u 11.58 In plaats van wijlen den lieer Hessels is benoemd tot deken en pastoor te Hulst de lieer F. Flooren, pastoor te Sluis. Deze wordt te Sluis opgevolgd door den heer Bliek, kapelaan te Steenbergen, voor 20 jaar kapelaan te Sluis. Bij het dezer dagen gehouden examen voor roeier der dranken zijn o. m. geslaagd de kommiezen J. Beerens te Hulst, A. Boddery te IJzendijke, A. Bouwman te Sluis, J. van Goethem te Sas van Gent, C. Heerius te St. Jansteen, J. W. H. Hogervorst te Hulst, D. J. Jansen te Kauter, I M Looij te St. Jansteen, I. Risseeuw te Sas van Gent en J. H. van Zijl te Hontemsse. Door ingelanden van den Clarapolder, onder IJzendijke, is in de algemeene vergadering, op den 29 der vorige maand te Maagd van Gent gehouden, onder meer eene lijst van voordracht van drie candidaten opgemaakt, ter voorziening in de vaca- ture van gezworen, in plaats van den heer Aug. de Milliano, die op den 1 Augustus a. s. periodiek moet aftreden. Bij de stemming voor den eersten candidaat ontstond verwarring en bijgevolg verkeerde pro- clamatie tusscheu De Milliano en diens coneurreDt, zekere Ed. Geeraert, over de toewijzing van al of niet van onwaarde zijnde stembriefjes. Men is nieuwgierig te vernemen hoe heeren Gedeputeerde Staten over het gerezen geschil zullen beslissen. Het verdient opmerking dat de Clarapolder eene van die polders is, die door het Vlaamsch element beheerscht wordt, alwaar men met de naleving van reglementaire voorschriften vrij gemakkelijk omspringt, vooral wanneer geen hooger gezag tusschen beide komt. Men meldt ons In eene op Maandag 12 Juni te Tilburg ge houden vergadering van klompenmakersbazen, werd eene Algemeene Nederlandsche Klompenmakersbond opgericht. Gekozen werden tot voorzitter de heer A. van de Sande te Tilburg, tot secretaris de heer E. Callenfels te Hulst, tot penningmeester P. Geven te Best, tot commissarissen F. van Rooy te Udenhout en L. Janssen te St. Jansteen. Ougeveer 300 vakmannen waren op de vergadering vertegenwoordigd. Gisteren is te Middelburg in het huis van bewaring overgebracht A. B., gepasporteerd O.-I. militair te Ossenisse, die in den nacht van 11 op 12 Juni 1.1. uit minnenijd de 26jarige C. de Roos een steek in den buik heeft toegebracht. Naar wij met zekerheid vernemen is de toestand van de gewonde hoogst levensgevaarlijk. Axel, 12 Juni. Hedenavond deed zieh alhier iets vermakelijks voor. Een meisje van ruim 8 jaar liep zoo hard zij kon schreiend door eenige straten, achtervolgd door een veulen. Tn de Lange Noordstraat gekomeu liep het kind een smederij binnen nog steeds gevolgd door het veulen, dat er uit verwijderd werd door de knechten, die het aan den staart trekkeud er nog een eind mee voortliepen, tot de eigenaar met de moeder van het beestje verscheen, waardoor aan de grap een einde kwam. Philippine. Behoudens nadere goedkeuring van het Provinciaal Kerkelijk collegie is de Ned. Herv. kerk voor afbraak verkocht aan den metselaar L. Bouwens alhier, voor de som van 950. Sas van Gent. Deze week waren ter veemarkt aangevoerd 32 stieren, 6 ossen, 12 koeien, 60 vaarzen, 10 hokkelingen en 1 schaap, samen 121 beesten, die op 10 stuks na alien werden verkocht aan lage prijzen. Door eenige ingezetenen alhier is aan den raad een verzoekschrift ingediend, om bij de be- staande veemarkt ook een jaarmarkt in te richten, op den Diusdag in de kermisweek. Wij hopen dat de medewerking hiertoe niet zal ontbreken en zien dan een drukken dag voor onze gemeeute in het verschiet. In de gemeente Westdorpe werd Zaterdag jl. vermoedelijke 'nondsdolheid geconstateerd bij een afgemaakten hond. Daar die hond ook in onze gemeente gezien was, is ook hier, evenals in Westdorpe, bevel gegeven tot het muilkorven van honden gedurende 4 maanden. Gisternamiddag werd het stoffelijk overschot begraven van den heer P. H. du Pree, in leven sluismeester alhier. Het lijk dat gedragen were door si uisbedienden van hier en Ter Neuzen, alien gekleed in uniform, was gevolgd door een groote schare van familieleden en vrienden. Eentalrijke menigte was op de begraafplaats aanwezig. Aan de geopende groeve sprak Ds. Akersloot van Houten Roos alhier, een hartroerende lijkrede uit waama de heer De Kiewit, opzichter bij 's rijks- waterstaat, eenige woorden van troost richtte tot de familieleden, vooral tot den zoon van den overledene, van deze hoopte hij, dat hij voortaan de steun zou zijn voor zijne moeder en zuster en dat hij de voetsporen zijns vaders moge drukken, in wien eeu trouw ambtenaar was weggelegd. Namens de diepbedroefde familieleden werd door Ds. Timmerman van Ter Neuzen, dank gebracht aan de beide sprekers en aan alien die bij het graf aanwezig waren. Hulst. Op Zondag den 18 dezer des namiddags te half drie ure, hoopt de WelEerw. heer Den Boer, predikant bij de Hervormde gemeente alhier, zijne intrede te doen, na in de voormiddag- godsdienstoefening als zoodanig te zijn bevestigd door Ds. Timmerman te Ter Neuzen. Cadzand. Beroepen tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Oostkapelle de heer E. Breen, predikant bij die gemeente alhier. 's Gravenliage, 14 Juni. Tweede Kamer. Aangenomen met 71 tegen 18 stemmen de afschaf- fing van Rijkstollen op land- en waterwegen, na verwerping met 65 tegen 14 stemmen van een amendement van de heeren Van Dedem-Schepel tot handhaving der watertollen, waartegen de Minister zieh verzette, zinspelende op iutrekking van het ontwerp. Maandag verwierp de Hooge Raad het casatie- beroep van P. V., visscher te Bouchaute (Belgie), door de Middelburgsche rechtbank veroordeeld wegens wederspannigheid. Het openbaar ministerie bij de Haagsche rechtbank vorderde Maandag tegen C. Uitdenboo- gerd, tegen wien nog steeds de instructie hangende is in zake den moord te Berkel, zes jaren gevan- genisstraf, wegens diefstal van eene koe uit een weide, in den nacht van 28 op 29 Mei 1898. Op het schip Goede Verwachting, van Hoogeveen op Meppel, was eenige spiritus uit een vat op het dek geloopen. De knecat was zoo dom dit aan te steken. In de onmiddelijke nabijheid van de vlam lag een bijna ledig spiritusvat. dat, zoodra de vlam er onder kwam, met een geweldigen slag uiteenvloog, waardoor de knecht in het gelaat vreeselijk verwoud werd. De machinist van den stoomtram van Schie dam naar Rotterdam bemerkte in den nacht van Donderdag op Vrijdag aan den Rotterdamschen dijk tusschen het Roode hek en den eersten wissel, iets op de rails van de tram. Hij stopte nog bijtijds en ontdekte toen, dat het een persoon was, wiens beide beenen waren afgereden, het rechter- been onder de kuie, het linkerbeen boven den enkel. Het bleek te zijn een 24jarige opperman, wonende te Overschie, gehuwd en vader van 1 kind. Hij werd door de tram naar Schiedam gebracht en daar per brancard naar het ziekenhuis. Vermoedelijk is hij, daar hij te veel gedronken had, op de rails gevallen en door een vroegere tram overreden. Hoelang de ongelukkige daar had gelegen, valt nog niet te zeggen, eveumin of hij met vriendeiv dan wel alleen op weg was. Beide beenen zijn hem afgezet, het eene boven het andere onder de knie. Ofschoon hij erg dof was, schijnt de mogelijkheid van zijn herstel niet uitgesloten. De postwagen die tusschen Blokzijl en Lemmer rijdt is Zondagnacht bij Genemuiden met twee paarden bespannen, van den hoogen zeedijk geslort. Naar de ligging te oordeelen heeft hij twee buite- lingen gemaakt. Tijdens den val gelukte het den conducteur uit den wagen te springen. Met gebroken polsgewricht en inwendig gekneusd, is hij nog tien minuten ver geloopen en met twee mannen teruggekeerd. Met groote moeite gelukte het hun, den koetsier, die met een der paarden onder den wagen lag, er onder uit te halen. De arme man, die eerst nog om hulp geroepen moet hebben, was echter al dood. Het paard was zwaar gekneusd. De oorzaak van het ongeval moet gezocht worden in het inslapen van den koetsier, die, helaas, zijne zorgeloosheid met zijn leven moest betalen. Hij laat eene vrouw met vier kinderen achter. Zijn leven was voor f 1000 verzekerd. Waarschijnlijk door oneenigheid met zijn patroon, sloeg te Geertruidenberg Maandagmorgen een werkman in eene fabriek 42 ruiten stuk. Een polilieagent nam den woesteling in verzekerde bewaring en maakte proces-verbaal op. Bij het onlangs te Arnhem gehouden examen voor deurwaarder bij de belastingen, waarvoor 12 sollicitanten waren opgekomen, heeft niemand aan de eischeu voldaan. Op het kermisterrein te Sittard geraakte Zondagavond het benedendeel van een draaimolen, toebehoorende aan de wed. Schetters te Roermond, door het breken of afbuigen van een stang, waaraau petroleumlampen hingen, die afvielen, in brand. Dat schuitjes en paarden spoedig verlaten waren is te begrijpen. Rappe handen wisten eerst het trekpaard uit den molen te krijgen, hetgeen vrij wat moeite kostte, en daarna door midden van zand, aarde en dekens de vlammen te stuiten, zoodat alleen het onderwerk, voornamelijk de vloer, zwaar werd beschadigd. De schade zou ruim 300 bedragen. De iurichting was niet verzekerd. Maandag ontstond te Baexem (L.) in de schuur van de bouwhoeve Exatenhof van den landbouwer Linssen, brand. Het vuur greep zoo snel om zieh heen, dat in eenige oogenblikken de geheele hoeve in lichte laaie stond. Het vee met uit- zondering van een kalf, en een groot gedeelte van den inboedel werd gered. Voormelde Linssen, die het kalf nog trachtte te redden en zieh door de vlammen heen in den stal moest begeven, bekwam daarbij dusdanige brandwonden, dat men hem naar de kliniek der Paters Camilianen te Roermond ter verpleging heeft moeten overbrengen. De man is nog denzelfdeD dag overleden. De conducteur der Noorder Trammaat- schappij, Slienstra, woonachtig te Dokkum, is Zondag bij het overstappen van den eenen wagen in den anderen, van de treeplank gevallen en tusschen de wagens geraakt. Hij werd deerlijk verminkt opgenomeu en overleed korten tijd daarna. De stoomtram Bergen op ZoomAntwerpen heeft nabij eerstgenoemde plaats een met twee paarden bespannen wagen aangereden. De voerman viel bewusteloos van den bok, de wagen werd tot splinters geslagen en een paard is deerlijk verminkt. Het schrikken voor de stoomfluit schijnt de onmiddelijke oorzaak van het ongeval te zijn. Men schrijft uit Yerseke Dat er hier ook aan sport wordt gedaan blijkt uit het aantal fietsen, dat hier bereden wordt en dat ongeveer J 20 bedraagt. En nog steeds ziet men nieuwe leerlingen thuis komen met natte pakkeu, gehavende gezichten, arinen en beenen en met gebroken fietsen. Zaterdag was een landbouwer aan het leeren op een daartoe minder geschikten weg, wijl deze tusschen twee diepe mcdderslooten loopt, over wiens geur nu juist niet wordt geroemd. Toen hij beproefde eens alleen te rijden, ging het met een flinke vaart een der slooten in, waar men noch van den berijder nog van de fiets ook maar iets te zien kreeg. Nog steeds fietslustig, trok de man andere kleederen aan en weer plaatste men hem op de fiets, echter nu met het gevolg dat hij dwars door een doornhaag heenvloog. Toen werd de zaak uitgesteld tot nader order. Verschillende personen te Gouda werden het slaclitoffer eener sluwe oplichterij. Een als heer gekleed jongmensch, omstreeks 25 jaren oud, huurde aldaar bij verschillende personen kamers en wist dan spoedig daarop eenig geld te krijgen. Thans is hij plotseling en in het geheim vertrokken, zonder de huur zijner kamers te voldoen, of het geleende geld terug te betalen. De politie waarschuwt tegen henu Na een 30jarige gelukkige echtvereeniging trad te Waddingsveen de dood als ongenoode gast de woning der reeds verzilverde echtelieden binnen. De vrouw werd weggerukt en de diep bedroefde weduwnaar vroeg den avond van het afsterven een ander ten huwelijk Door korporaals en recruten, in garnizoen te Vlissingen, is een fanfarecorps opgericht. Dit corps zal gesteund worden door bijdrageu van de officieren van het bataljon. De muzikale leiding is in handen van den 2e luitenant der infanterie Verhaegh. De uitgever Meulenhoff te Amsterdam heeft wel niet gevolg kunnen geven aan zijn voornemen om aan hen, die daartoe den wensch te kennen gaven, uit Cayenne zelf plaatkaarten toe te zeuden met afbeeldingen, betreffeude den banneling van het Duivelseilaud en zijn zaak, want de Fransche postadministratie weigerde de verzeuding, maar de kaarten met de Fransche postzegels zijn gebleven en nu zelfs verrijkt met de woorden ,/Refusee par la poste franQaise." Zij worden nu uit Amsterdam verzonden en zijn allicht voor de liefhebbers nog belangwekkender. Er zijn drie soorten teekeningen van woningen op het Duivelseiland, portretten van Zola, Picquart en Labori, en portret van Dreyfus zelf met zijn handschrift en dat van het borderel. Onder het opschrift »Een schenking van een half millioen" bevatten Friesche bladen een bericht uit het te Chicago verschijnend Hollandsche blad De Toekomst, volgens hetwelk de heer Frauk H. Kuipers, lid der bekende firma Siegel Cooper te Chicago, aan zijn geboorteplaats Akkrum eene som tot dat bedrag heeft geschonken. Voor dit kapitaal, zoo wordt verder gemeld, zal te Akkrum een oude mannen- en vrouwenhuis worden gesticht en in stand gehouden, terwijl de heer Kuipers zelf dit jaar in Friesland komt om den benoodigden grond te koopen en de stichting voor te bereiden. De heer Kuipers, evenals zooveel anderen naar Amerika geemigreerd om daar zijn fortuin te zoeken, is blijkbaar beter dan menigeen daarin geslaagd. Hij is nu mede-eigenaar van de bazaars der firma Siegel Cooper te New-York en Chicago, in welke etablissementen meer dan 5000 bedienden moeten werkzaam zijn. Thans op middelbaren leeftijd, wordt hij in het land van den dollar tot de millionairs gerekend. Voor 25 jaar werd bij Wiener Neustadt een vrouw vermoord. De dader werdt echter niet gevonden, en zoo raakte de zaak in het vergeet- boek. Thans is echter op aangifte van zijn eigen zoon de boer Jelinik van die daad beschuldigd, en hoewel hij bleef ontkennen, en de enkele ge- tuigen zieh na zoo langen tijd de toedracht slechts flauwtjes herinnerden, is Jelinik toch tot levens- lange tuchthuisstraf veroordeeld. Het schijnt op de gezworenen sterken indruk gemaakt te hebben dat de zoon, door den rechter aangemaand nu in zijns vaders aangezicht de bijzonderheden van de wurging te herhalen, dit zonder aarzelen gedaan heeft. Dr. Bach, apotheker uit Hamburg, zat met een vrouw die haar kind op den schoot had, in den spoortrein bij Triest. Eensklaps, in een aan- val van plotseling uitgebroken krankzinnigheid, joeg hij het kind een kogel door het hoofd. Groote opschudding maakt de ontdekking dat de doodgraver van Lieben, een voorstad van Praag, de graven opende, om de beenderen en knekels aan fabrieken voor fosfoi en en kunstmest te verkoopen. De man was meer dan 25 jaar in dienst en wist dus precies welke Hjken hij veilig kon opgraven en voor zijn doel gebruiken. Men heeft den smeerpoes achter de tralies gezet. De priester Tyrrel te Londen paste een vreemd middel toe om de sterkte zijner zenuwen te beproeven. Na eene godsdiensloefening te hebben geleid, begaf hij zieh naar de tentoonstel- ling op Earls Court te Londen, en bracht daar in gezelschap van den dierentemmer Taylor, zes minuten in eene leeuwenkooi door, te midden van brullende dieren. De geestelijke, die beweert te hebben gedacht aan Daniel in de leeuwenkuil, verliet ongedeerd het hok. Onder algemeene deelneming van de be- volking is Vrijdagmiddag (e Teufen, in het kanton Appenzell, het overschot van mej. Roth, de dochter van den Zwitserschen gezant te Berlijn, ter aarde besteld. Te Kragero liep zwaar lek binnen de bark //Passe Partout," van Goole naar Goteborg 'oestemd. Bij onderzoek van 't schip bevond men dat de koperen bodem was doorboord door een zwaardvisch. Een gedeelte van het zwaard was in eene vijf duim zware plank blijven steken. Als een van de grootste aantrekkelijkheden der Zuid-Afrikaansche tentoonstelling in Earl's Court te Londen, wordt genoemd de afdeeling der Wilden van Swazieland dit wel minder om de wilden zelf, dan om hun aanvoerder. Deze is nl. een 12jarige Engelschejongen,Bandini Thorburn genaamd, die op reis met zijn vader, eeu Afrika-reiziger, met deze stammen kennis maakte, hunne zeden en gewoonten leerde kennen en zieh hunne taal eigen maakte. Dit jeugdige stamhoofd voert over zijne zwartjes eene onbe- perkte heerschappij en weet ze uitstekend onder den duim te houden. Het Londensche leven kan hem, naar het schijnt, niet bekoren, daar de jeugdige avonturier plan heeft, zoo spoedig mogelijk weer naar Afrika te ver- tjekken en zijn nomaden leven te hervatten. In de Belgische badplaats Knocke is een 5jarig meisje al spelende te dicht bij het vuur gekomen, waardoor hare kleertjes vlam vatten. Eene zeven- tigjarige dame, die het vuur wilde blusschen, werd eveneens er door aangetast en beiden kwamen om. Hulst, 12 Juni. Middenprijs per 100 kilo; Tarwe 8,Rogge /6— Wintergerst Zomergerst Haver 6,75; Erwten 7,50 Paardenboonen 8,Duivenboonen f 8,50 Witteboonea f Bruineboonen Boekweit f[,ijnza~d fAardappels f Koolzaad per zak van 106 liters Boter per kilo 0,90. Eieren per 26 stuks 0,80. Er waren ter weekmarkt te koop gesteld16 stuks hoornvee 44 varkens. Verkocht 8 stuks hoornvee, 22 varkens. Antwerpen, 12 Juni 1899. Chilisalpeter (Soda-Nitraat) 15£ a 16 stikstof, beschikbaar fr. 17,40 per 100 kilo. Zwavelzure Ammoniak (Sulfaat van Ammoniak) 20 a 21 stikstof, beschikbaar fr. 31,50 per 100 kilo. Gewoon Superphosphaat, 12 a 14%phosphor- zuur, per percent phosphorzuur fr. 0,38, zegge fr. 5,per 100 kilo. KOERS VAN HET GELD. Belgisch per 100 fr. 47,90 k 47,95 Engelsch per 12,— 12,12 ZEET1JDIN Ci EwT" Van 12 tot en met 13 Juni. Datum, VLAG. NAAM. M:t. Van en naar. Lading Voor Ter Seuien 12 Eng. s.s. Ann Webster 2241 Louden stukg. Van Ter Heuien i 13 Duits. 8.8. Siegmund 4297 Grangemouth ledig Voor (Weill s 12 Eng. 8.8. Lisette 2542 Goole stukg. idem Galtee 1597 idem kolen 13 idem Fulmar 3408 Liverpool stukg. Van Silent 12 Noor. sch. Finn 626 Drobaek ballast Duits. 8.8. Electra 3571 'Grangemouth ledig Voor Selzaete 13 Eng. s.s. Alchymist 1079 |Stokholni creosoot Van 12 tot en met 13 Juni werden langs de Oostsluizen alhier 18 binnenvaartuigen op-en 26 afgeschutdoor de Westsl. 4 opgeschut.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 3