Algemeen Nienws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. bemeehteraad. No. 3777. Donderdag 13 Juni 1899. Bepaling Stemtijd Fabrieken en Werkplaatsen. Oiweiligheii ?aa Vaarwaters. SCHUTTERIJ. SEWAPEHDI B1EIST. UTSCKUUffl} Waar gaan wij been 39e Jaargang;. abonnement Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. VBHaKIBZIlsr <3- D. J. DEES, J. C. HARTE, L. J. VAN DER MOER eu A. VISSER; opgaven van Candidaten, FifiTJILLETQjM Naar liet Eranscli van JULES MARY. 36) p—gH TER NEI1MSCHE COERANT. Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40 Voor Amenka 1,32*. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Bneven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tveemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. olTl^ ve-.cfcUna Woen»a»g- eo V,»Jd.8.vond, „ij dat op dien namiddags vier VOOR DEN De Bnrgemeester der gemeente TER NEUZEN brengt hiermede ter openbare kennis, dat op l»lns«l»s, den 37 ■mi iinnstnanili'. zal plaats hebben de verkiezing van vier leden van den Gemeenteraad, wegens penodieke aftreding van de heeren dag, van des voormiddags nejjen tot des uren, bij hem kunnen worden ingeleverd als bedoeld in artikel 51 der Kieswet en artikel 10 der Gemeentewet. Deze opgaven moeten inhouden den naam, de voorletters en de woonplaats van den candidaat en onderteekend zijn door ten miuste drie en trnntig kiezers, bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing en behoorende tot het district, waarvoor de candidaatstelling geschiedt. De inlevering dezer opgaven moet geschieden persoonlijk door den of meer der personen, die de opgave hebben onder teekend. De candidaat kan daarbij tegenwoordig zijn. Van de inlevering wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. Formulieren voor de opgaven bovenvermeld zijn ter Secretane dezer Gemeente kosteloos verkrijgbaar van heden tot en met den dag der verkiezing. De Burgemeester brengt hierbij in herinncnng artikel 151 der Kieswet, luidende als volgt Hii die eene opgave, als bedoeld in artikel 51 mlevert, wetende dat zij is voorzien van handteekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die hand teekeningen geen voldoend aantal voor eene wettige opgave zou overblijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of eene geldboete van ten hoogste honderd tmintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hi), die wetende dat hi) niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die verkiezing ter inlevering bestemde opgave, bedoeld bij artikel 51, heeft onderteekend. Ter Neuzen, den 12 Juni 1899. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. IN De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN her- innert hoofden of bestuurders van een bedrijf of eene onder- neming, waarin mannelijke personen, die den leeityd van vijf en tmintig jaren hebben bereikt, arbeid verrichten in fabrieken en werkplaatsen: dat zij, volgens art. 57 der KIESWET, verplicht zijn te zorgen, dat ieder van die personen, die bevoegd is tot eene te houden stemming of herstemming medc te werken, gedu- rende ten minste twee achtereenvolgende uren, tusschen aclit uren, des voormiddags en vijf uren des namiddags daartoe gelegenheid vinde dat zij, volgens art 58 van genoemde wet, verplicht zijn te zorgen', dat in hunne fabrieken of werkplaatsen, op eene plants, "waar arbeid wordt verricht, gedurende twee werkdagen vdor en op den tot stemming bepaalden tijd op eene zichtbare wijze is opgehangen eene door hen onderteekende lijst, de twee achtereenvolgende uren, bovenbedoeld, vermeldende, voor elk afzonderlijk ot groepsgewijze of voor alien gezamenlijk dat, volgens art. 154 der Kieswet, overtreding van boven- staande voorschriften wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste vij/ en zeventig gulden, en tt dat op de woorden »arbeid" en »fabrieken en werkplaatsen 1 der Arbeidswet toepasselijk is. Ter Neuzen, den 13 Juni 1899. De Burgemeester, J. A. P. GEILL. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt bij dezen ter kennis van zeevarenden dat van 3 Juli tot 11 Augustus e. k. oefeningen zullen plaats hebben in het leggen van ongeladen torpedo's i. in het Sell ulpengat, zeegat van Texel» buiten het betonde vaarwater ter hoogte van HJjkdiiiiR- Het onveilige terrein zal aan de N. zijde worden aangegeven door rood en zwart geblokte stompe tonnen en aan de Z. zijde door rood en zwart geblokte spitse tonnen, alle voorzien van een staand kruis als topteeken. b. in den Nieuwen R«»tteril amscIieiR ater- ongeveer ter hoogte van het fort aan den Hoek van Holland. Het onveilige terrein is gelegen bez. de spitsetonslijn en zal worden aangegeven door roode spitse tonnen aan de N. kant en groene tonnen aan de Z. kant. Ter Neuzen, 14 Juni 1899. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend dat de alphabetische naamlijst van de in dit jaar inge- schrevenen voor de Schntterij ter inzage van een ieder zal liggen op de secretarie dier gemeente van Zaterdag 17 tot Dinsdag 27 dezer, en dat de luting voor de Schutterij zal plaats hebben ten Raadhnize op Wecnsdag, 38 dezer, des namiddags te 5 uren. Ter Neuzen, 13 Juni 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. WISKERKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, Brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen dat in de week tusschen den 18 en 25 dezer binnen deze gemeente de jaarlijksche collecte zal plaats hebben ten behoeve van het Fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den Gewapenden Dienst in de Nederlandenwelk Fonds uitsluitend strekt lot ondersteuning van al de verminktrn in eenigerlei strijd, waar- onder ook die in Nederlands Overzeesche Koloniiin of Be- zittingen, en noodigen mistdien een ieder uit, om door eene milde bijdrage, dat Fonds lot verrulling van liet edele doel van deszelfs bestemming, te helpen in staat stellcn. Ter Neuzen, den 13 Jnni 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL. De Secretaris, J. WISKERKE. Juffrouw Haudecoeur zag naar den man, die snikkend knielde bij het bed.ook zij wist nu wie het was. En voor een oogenblik vergaten deze drie men- schen bun leed, gelukkig door dit wederzien. Vlug vertelde hij, hoe hij ontvlucht en hier gekomen was. heel vlug en gejaagd want nu de spanning geweken wasnu hij de geliefden gered wist, keerde ook de gedachte aan het gevaar, waarin hij zelf verkeerde, terug. Als de politie hem hier vond. 't zou vreeselijk zijn, vooral voor de beide vrouwen, die pas aan den dood waren ontrukt. Doch hij kon niet heengaan, zonder te vernemen, welke bittere ellende de arme vrouwen tot zulk een wanhopigen stap had gedreven. Louise was te zwak om te spreken haar moeder vertelde. 't Was een droef verhaal. De eerste twee jaren na zijn veroordeeling hadden ze niet te klagen gehad Louise had geregeld werk, en men viel het ongelukkige gezin niet lastig. Maar drie of vier maanden geledeu was de moeder ziek geworden j dat had onkosten veroorzaakt, die Louise door hard werken trachtte te bestrijden. Ze vergde te veel van hare krachten, en toen de moeder hersteld was, werd het arme kind ziek. Nu kwam nijpende ellendeeerst gaven de buren nog al eens wat, maar die konden niet vee doen. Toen overwon de arme vrouw, in den angst voor het leven van haar kind, haar trots en ging onderstand vragen. Men scheepte haar af met een kleir.igheid. De zoon kon niet helpen die was in militairen dienst.En eindelijk, toen de nood steeds hooger steeg toen alles zich tegen haar scheen te keeren, toen was het wanhopige denkbeeld bij de ongelukkigen opgekomen, een einde te maken aan haar lijden Terwijl de moeder dit treurig verhaal deed, lag Louise te snikkende tranen gaven haar verlichting er keerde een weldadige kalmte terug in haar geest. En gij hebt ons gered zoo besloot juffrouw Haudecoeur haar verhaal. Dat is als een wonder, en het geeft mij hoop, dat alles zich ten goede zal wenden. Op dit oogenblik kwam weer de portierster binnenzij bracht wat bouillon mede voor de beide vrouwen. Haudecoeur haalde uit zijn zak al het geld, dat hij nog bezat, en gaf het aan juffrouw Ldon. Dat is al wat ik nog heb. Zorg voor haar, Sinds jaar en dag wordt er over geklaagd dat de Nederlandsche Regeering onwillig of onmachtig is om de belangen van de inwoners van Zeeuwsch- Vlaanderen te beschermen tegenover Belgie. Geen beter bewijs voor de gegrondheid van die klacht, dan het feit, dat de expediteurs van Ter Neuzen rechtstreeks een verzoekschrift zonden aan een Belgischen Minister omtrent eene spoorwegaange- legenheid in plaats van zich te wenden tot de Nederlandsche Regeering. Er moge gezondigd zijn tegen den vorm, het feit op zich zelf sprak volumes, omdat hierdoor wordt aangetoond dat het bloed kruipt waar het niet gaan kan eu dat menschen die zich minder bekommeren om den vorm en rechtstreeks op het doel afgaan, daardoor toonen te gcvoelen waar de schoen knelt. De Belgische belangen waren echter strijd met die van Ter Neuzen en dus, het spreekt van zelf, men kreeg nul op het rekwest. Meer in den vorm is de handelwijze van de afdeetingen Oostburg en Hulst van de Maatschappij tot bevordering van landbouw, die hare voor- zitters en secretarissen geflankeerd van hunne afgevaardigden in commissie naar den Haag zenden, teneinde H. M. de Koningin te verzoeken eene overeenkomst te sluiten met Belgie, waardoor voor Z.-Vl. open handel zou worden verkregen met het noordeu van Belgie althans wat het vee betreft. Of deze poging meer succes zal hebben is eene andere vraag, welke men het best kan beantwoorden door een antwoord te geven op de eenige vraag waar in Brussel rekening mee zal worden gehouden en wel, //is het in het belang van de Belgische laDdbouwers en rnocht zulks niet het geval zijn, dan kunnen de heeren net zoo goed thuis blijven en een glaasje drinken op het welzijn van het vaderland en den bloei van landbouw, handel en nijverheid. Er bestaat slechts een middel om Belgie tot rede te brengen en dat is, zijn tanden te laten zien, maar vermits zoo iets erg onfatsoenlijk staat, kan men in billijkheid niet verwachten dat een Nederlandsch Minister zich tot eene dergelijke handeling zou leenen. Dat zou er nog door hebben gekund met een Minister als Van Houten, die door het aantrekken van een Ministersrok evenmin als de radicale Chamberlain in Engeiand zijne onhebbelijke parvenu's manieren aflegdein geen geval echter mag men zoo iets, zclfs veronderstellen van een door en door fatsoenlijk man als Jhr. De Beaufort. Het is wel jammer dat terwijl men slaapt, de wereld blijft ronddraaien en stilletjes haar ganggaat. Henri Havard heeft eenige jaren geleden een boek geschreven over Les villes mortes du Zuider zee, wie weet of er te avond of te morgen door als ik weg ben. Ik heb niets noodig. Een man sterft zoo gauw niet van honger. Ach vader, zei Louise, gaat ge ons weer verlaten Ik moet, kindlief. Als ik van nacht hier bleef, zou ik er zeker van zijn, morgen in Mazas te zitten Nietwaar, juffrouw Leon? Jaen ik weet zelfs niet, hoe gij 't huis uit zult komen. De agent, die bij mij beneden is Loiseau heet hij, zooals hij zegt heeft al twee keer gezegd, dat hij hier boven eens wilde kijken. Ik vertelde hem, dat de dokter streng verboden had, iemand hier te laten Maar als hij weer begint, weet ik geen raad 'tLijkt een listige aap, die Loiseau. Hij zit op de trap een pijp te rooken. Zoo even wilde ik hem in inijn kamer hebben, om de trap vrij te laten. Ik vroeg hem, of hij een kop koffie wilde. //Geef die koffie maar hier, juffrouw zei hij. Hij is bepaald van plan, den geheelen nacht daar te blijven zitten Wat moet ik doen? Er is maar een middel. Praatjes met hem te maken geeft niets. Dat trekt de attentie maar van de buren, en er zijn meer agenten in de straat. Je moet naar den zolder. Er is een dakkamertje leeg, en naar zullen ze je niet zoeken. Hier in huis kent niemand je. Morgen-ochtend vroeg zal ik je wat eten brengen en komen zeggeu, hoe een blauwkiel niet een boek word geschreven Le gouvemement mort de la Haye. Wat men den laatslen tijd ziet gebeuren, stemt tot nadenken. Het nieuwste nieuws is een wets- ontwerp, houdende bepalingen betreffende den uit- voer van vee. Wel! heb ik van mijn leven! Belgie beschermt zijn boeren ten koste van de Nederlandsche landbouwers en Nederland ziet heel kalmpjes toedoch niettegenstaande de boete, ge- vangenis, verkoop van het in beslag genomen vee met goede premies voor de ambtenaren-bekeurders en het schieten op de smokkelaars, blijft de smokkel- handel bloeien, het is om tureluursch te worden. Zou er dan niets op te vinden zijn? Une idee, une idee roept iemand, die weet welk vleesch men in de kuip heeft, //laat ons het Hollandsche gouvemement er voor spannen" zegt hij. Bravo 1 bravoroepen de omstanders en zoodra Beernaert naar den Haag gaat voor de Vredesconferentie zal hij effekens aangaan bij meneer De Beaufort en vragen een handje te helpen en derhalve de Nederlandsche politie en justitie te gelasten het smokkelen van Nederlandsch vee naar Belgie tegen te gaan met boete en gevangenisstraf. Men zal dat natuurlijk geheel anders voor- stellen en spreken van 's landsbelang, internatio- nale betrekkingen, bloei van den landbouw, enz. maar feitelijk laat men zich weer in de luren leggen. Verraad omkooperij zou een heetgebakerde Franschman in een dergelijk geval uitroepen en de garde republicaine te paard zou er bij te pas komen. Wrij kalme Hollanders houden niet van al die drukte en noemen liever het kind bij zijn waren naam onnoozelheid Meneertje pure on- noozelheid en niets anders. Na afloop van de conferentie zal blijken dat onze verhoudingen tot de buitenlandsche Mogend- heden zijn van den meest hartelijken aard en krijgen een paar Ministers o.a. ook de grand cordon van de Leopoldsorde. Mijn liefje, wat wil je nog meer. In elk geval blijkt er zonneklaar uit al is het ook een magere troost dat men niet zal kunnen spreken te Brussel van le gouvemement mort de la Haye en men alleen zal kunnen zeggen en dat is warempel genoeg, zou ik meenen dat onze Minister van Buitenlandsche zaken zich niet geroepen acht de Nederlandsche belangen in het Buitenland te beschermen maar zich ver- beeldt, verplicht te zijn op te komeif voor de belangen der Buitenlanders in Nederland. Het eind zal natuurlijk den last dragen. Even- als de expediteurs zullen meerderen in Z.-Vl. bun blikkeu steeds meer eu meer naar Brussel in stede van naar den Haag wenden, omdat iedereen ten slotte inziet, dat men in den Haag, ik zal niet zeggen op commando, maar op instigatie van Brussel handelt. Ieder die eenmaal in het belang 't met je vrouw en dochter is. Kom meeik heb den sleutel bij mij. Haudecoeur begreep, dat er niet te aarzelen viel. Hij kuste vrouw en dochter en volgde juf frouw Leon, de zoldertrap op. Zij opende een klein vertrekje voor hem. Hier ben je als thuis, zei de goede vrouw je kunt gerusL slapen dat zal je goed doen. En voegde zij er glimlachend bij, ik ben verant- woordelijk voor je en wil niet, dat je onvoorzich- tigheden begaatik sluit de deur. De nacht ging voorbij zonder dat er iets gebeurde niemand in huis wist van de aanwezigheid van Haudecoeur ook Loiseau had geen flauw vermoe- den. Doch trouw aan zijn consigne, verJiet hij zijn post nietvan tijd tot tijd haalde hij een portret uit zijn zak en bekeek dat aandachtig 't was een photografie van Haudecoeur, genomen in de gevan- genis, voor zijn vertrek naar Nieuw-Caledonie. Loiseau wilde die trekken in zijn geheugen prenten. 's Morgens, toen juffrouw Leon naar de beide zieke vrouwen wilde gaan kijken, zei Loiseau Ik ga met u meeik wil die arme zielen ook eens zien. Hij haalde een vijffrancstuk uit den zak. Daar, geef het haar, of 't van u zelve was van mij zouden ze't niet willen aannemen. Die arme stumpers kunnen 't toch niet helpen, dat Haude coeur veroordeeld is, niet waar?.Willen we gaan (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1