Gemengde berichten. Groote God is het mogelijk II 1,11,11 Moord te Koewacht. "Weet men het wel, dat in Nederland revisie van militaire vonnissen onbestaanbaar is? Weet men het, dat in Nederland eerbied voor het militair gewijsde gevorderd wordt tot in lengte van dagen Weet men, dat bij ons de Dreyfussen gekerkerd blijven, ook al heeft men de zekerheid, dat de getuigen hebben gelogen en vervalscht, dat de rechten van de verdediging zijn verkracht, dat de militaire vierschaar, onbekwaam als ze is, heeft gedwaald Weet men .dit alles Wij gelooven niet dat de burgers van ons goede land dit alles wel heel zeker weten, want anders liep men wis te hoop. Te hoop, niet met keien en stokken om aan het muiten en vechten te slaan, maar te hoop om bergen petities aan te dragen bij de regeering van het land, opdat zij spoed make in het verschaffen van rechtszekerheid aan onze zonen, die straks voor uwe veiligheid zorgen aan het bedreigd frontier. Rechtsveiligheid in het leger wordt gemist. Waarom talmt gij nog die voor uw zoon te eischen Uit de Over-Betuwe meldt men omtrent den stand der vruchten Vroege kerser. zullen niet meer dan een half gewas opleverenlate echter zijn bevredigend. Appelen hebben schoon gebloeid en zetten zich goedperen, ofschoon ze rijk gebloeid hebben, zullen, vooral de vroege soorten, gedeeltelijk geen al te ruim beschot opleveren. De pruimen leveren waarschijulijk, naar de soort waartoe ze behooren, geheel verschillende uitkomsten. Abrikozen en perzikeu zullen er zoo goed als niet zijn en noten weinig, niet meer dan half zooveel als in goede jaren. Van de bessen staan de roode en zwarte er gunstig bij de kruisbessen zullen een niet meer dan half voldoenden oogst leveren. TER NEUZEN, 12 Juui 1899. In de op a. s. Donderdag, des voormiddags 10 uren, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad, komen de volgende punten in behandeling Ingekomen stukkenconcessie- voorwaarden electrische verlichtingbenoeming plaatsvervangend lid stembureau benoeming ambtenaar burgerlijken stand. Gisteravond gaf de afdeeling //muziek" der vereeniging //De Volharding" een concert voor hare leden en ge'i'ntroduceerden in den tuin van den heer Jan de Feijter, de vroegere //Theetuin," aan het station alhier. Verder was genoemden heer de gelegenheid gegeven ook niet-leden tot een bezoek aan zijn tuin uit te noodigen, om ook hen daarin een kijkje te laten nemen. Het weer was gunstig en de opkomst talrijk, zoodat naar onze meening daaruit ten duidelijkste blijkt, dat zoodanige gelegenheid tot amusement bij een groot deel van het publiek ten zeerste wordt gewaardeerd. En voorzeker zal dan ook het voornemen om in den tuin weder eene societeit op te richten, met succes worden bekroond. Dit te meer, waar de onderuemer bewijst, zijn beste beentje te willen voorzetteu om 't aan het publiek gezellig te maken. De gerestaureerde tuin maakte een aangenamen indruk. Enkele plantsoenen hebben zich nu meer ontwikkeld en vooral mag eene goede verbetering genoemd worden het beleggen der zandpaden met schelpen. De nummers, door het orkest uitgevoerd, ver- wierven algemeenen bijval, vooral de solo-nummers voor viool en zang, met pianobegeleiding, die evenwel, door uitvoering in de open lucht, veel van hun effect verloren. We twijfelen niet, of het meerendeel derbezoekers 't Was avondde duisternis beschermde hem. Een paar keer liep hij de korte straat op en neer hij zag niets verdachts. Hij besloot, zich in het huis te wagende portierster was een brave vrouw zij zou hem niet verraden. Ze herkende hem niet. Hij sprak liaar aan Juffrouw Leon, verraad mij niet Ze keek hem nauwkeurig aan, met een lamp bijlichtende. Ik ben hetHaudecoeur. Ik ben ont- vlucht OngelukkigeAls ge hier vijf minuten blijft, zijt ge verloren sinds veertien dagen wordt dit huis bewaakt door agenten er is zelfs aan- houdend een hier in de portiersloge. Hijisjuist wat gaan eten, en kan elk oogenblik terugkomen. Vlucht toch, eer het te laat is Ik wil mijn vrouw en dochter zien mijn dochter Zij is ziek geweest, maar 't gaat nu beter. Er is voor haar geen gevaar meer. Ik zal haar zeggen, dat gij te Parijs zijt; maar ga nu heen haast uZoo dadelijk komt de agent terug Ik wil ze zien een minuut maar. Ga dan, ongelukkige man! Als gij in't verderf stort, is 't uw eigen schuld. Reeds was hij op de traphij snelde naar de bovenste verdieping en klopte aan de bekende deur. Geen antwoord. Hij klopte nog eens, harder. Niets. Toen belde hij, krachtig, eenmaal, nog eens. Weer geen gehoor ging huiswaarts met het voornemen mede te werken tot her-oprichting eener buiten-societeit, zoo hun steun daartoe gevraagd wordt. Zaterdag 10 Juni werd door bet uitkeerings- fonds bij ziekte //Hulp in nood" alhier, hare 6" jaarvergadering gehouden. Door den voorzitter J. F. Verlinde wordt den leden dank gezegd voor de goede opkomst en door hem de vergadering geopend. Door den secretaris S. van der Hoofd wordt lezing gehouden van de notulen der vorige ver- gaderiug, welke onverauderd worden goedgekeurd. Hierna werd door hem verslag uitgebracht over den toestand der vereeniging over het afgeloopen dienstjaar. Hieruit bleek dat het ledental was gestegen tot 211, terwijl dat der begunstigers was gestegen tot 62, met eene jaarlijksche bijdrage van f 231,50 samen, welke bijdragen varieeren van f 2,50 tot 10, Daarna volgt het doen van rekening en verant- woording over het dienstjaar 1898/99 door den penningmeester J. Lansen. Uit deze rekening bleek dat in genoemd tijdvak werd ontvangen Aan wekelijksche contributie der leden f 1080,40, aan donateursgelden f 20,50, aan renten 31,94, aan buitengewone inkomsten f 11,69, alzoo totaal ontvangen f 1144,53. Daarvan werd uitbetaald Aan ondersteuning der zieken f 411,07, aan bodenloon f 112,07, aan buitengewone uitgaven f 55,74|, totaal in uitgaven f 578,88$. Zoodat over dezen jaargaug een batig slot blijft van 565,64^. Dit saldo gevoegd bij het aanwezige kapitaal op 31 Mei 1898, ten bedrage van 1449,48 4, vormt een bedrag van 2110,13 op 31 Mei 1899. Verder werd besloten de uitkeering van af heden te bepalen op f 5,per week, of f 0,84 per werkdag. Na nog eenige besprekingen van ondergeschikt belang, werd door den voorzitter de vergadering gesloten. Hedeunamiddag werd alhier uit Antwerpen per spoor in een daarvoor ingerichten waggon aangevoerd en verder met de Prov. boot naar Vlissingen getransporteerd het lijk van den ruim 18jarigen zoon van den hoofdconducteur der spoor- wegen den heer Pierra te Vlissingen. Deze jongeling had de ouderlijke woning verlaten om dienst te nemen op een jacht, te Antwerpen. Pas was hij vijf dagen vertrokken, toen zijne ouders het bericht ontvingen, dat hun zoon door onbekende oorzaak overboord geslagen en verdronken was. Verleden Maandag vermistte men hem en nu Vrijdag werd zijn lijk opgevischt. Axol, 12 Juni. Gistervoormiddag werd bij de Gereformeerde kerk B. alhier D". R. van de Kamp bevestigd door Ds. K. J. Kapteijn uit Axel, met de woorden Ez. 33 vers 7. Des namiddags deed de bevestigde zijn intrede met eene rede naar aanlelding van Psalm 121 vers 5b. Zoowel in den voor- als in den namiddag was een talrijke schare in het kerkgebouw tegen- woordig. Philippine. Door het groote getal vreemde- lingen, dat zich hier in de gemeente, wegens de bedijking heeft gevestigd, is ons dorpje in be- volking meer dan verdubbeld. Althans de drukte op straat, zoowel in de week als op de Zondagen is veel grooter dan vroeger. Menig ingezetene, winkels en herbergen heeft thans een veel grooter debiet, ofschoon de winkeliers de prijzen der win- kelwaren, tengevolge der concurrentie van buiten, aanmerkelijk lager hebben gesteld. Thans vernemen wij dat in den loop der week Wat gebeurde er toch achter die deur Hij kon zich toch niet vergist hebben Hij ging naar beneden en vertelde zijn bevinding aan juffrouw Leon. Dat is vreemdJuffrouw Haudecoeur is toch thuis, bij Louise, die nog te bed ligt. Ik heb uw vrouw een paar keer zien uitgaan om boodschappen te doen maar ik weet zeker, dat ze terug gekomen is. Ze had iets onder haar boezelaar. Juffrouw Leon, dan is er een ongeluk ge- beurd. Kom mee Ze gingen weer naar boven, en Haudecoeur drukte krachtig zijn schouder tegeu de deur, zoodat deze kraakte en open sprong, Op 't zelfde oogenblik weken hij en juffrouw L6on ontsteld terug; een sterke kolendamp kwam hun tegemoet. Een dokter, juffrouw, een dokter De portierster haastte zich naar beneden, terwijl Haudecoeur de kamer betrad en alle deuren en vensters opende. En hijgende, buiten adem door inspanniug en schrik, herhaalde hij telkens Die ongelukkigen Die arme schepsels 't Verdriet is hun te maehtig geworden zij hebben er een einde aan willen maken O God Ten tweede male moest hij een gesloten deur met geweld open brekenin de achterste kamer was de oorsprong van den giftigen damp. Daar stonden twee komforen met gloeiende kolen op deu grond, en daar lagen op een bed, geheel ge- kleed, beide vrouwen. Ze hielden elkaar omarmd en scheuen te slapeneene kalme uitdrukking lag op de gezichten. Vrouw Louise Hij viel op een stoel neer, onmachtig om te een locomotief met dertig wagons zal arriveeren, waardoor het werk met rassche schreden zal vooruit- gaan. Tot heden is wat het weder en de vloed betreft, nog alles uitstekend gegaan. St. Jansteen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is de wijk Absdale onder deze gemeente door een paar handige inbrekers bezocht, die nog wel per rijwiel waren aangekomen. Na hier en daar de stevigheid van slot en grendel eens onder- zocht te hebben, vonden zij maar het beste het raam open te breken van de wonig van de Wed. Maas. Daar zij in de herbergkamer niets van hunne gading vonden, trokken zij verder en kwa- men in de slaapkamer der oude vrouw. Hier werd alles doorsnuffeld en om de vrouw te belletten uit haar bed te komen, plaatsten zij een paar stoelen voor het ledikant. Nu naar de slaapkamer van den zoon Daar vonden zij een lessenaartje. Daar zal de kluit inzitten, meenden onze inbrekers en daar zij zich den tijd niet gunden het open te breken, werd het eenvoudig medegenomen. Den volgenden morgen vond men het ledig op den weg liggen en daar in den omtrek het spoor van rijwielen. Ongelukkig voor de dieven bevatte het lessenaartje niets van waarde dan een horloge en een weinig geld. De politie doet ijverig onderzoek om de brutale inbrekers op te sporen. De bewoners," die in hun eersten slaap waren, hadden wel eenig gerucht gehoord, doch meende dat dit voortkwam van ratten. Biervliet. De commissie, die met het bestuur van den Koninginnepolder, in loco het plan tot verbetering van de vaargeul der haven van den ontwerper-deskundige onderzocht, heeft het ontwerp goedgekeurd, zoodat tot de uitvoering kan worden overgegaan. Aan de mondiug van den Braakman ligt de oudere haven van Biervliet, die dient tot uit- watering der zeven vereenigde polders. Als sluis- wachter fungeerde A. J. Maes, die dit voorjaar bedankte. Benoemd werd C. de Ruyscber, die deze benoeming van de hand wees, waarna de vorige week werd aangesteld J. de Wever. Men meldt ons uit Rotterdam Het Koninginne-feest is alhier goed geslaagd. Iedereen is opgetogen over het bezoek en de lief- talligheid van de jonge Vorstin. Al de zes in- richtingen van weldadigheid heeft Hare Majesteit bezocht met hare moeder en overal heeft zij door haar eenvoud de harten getroffen. Frappant was het bezoek in het groote ziekenhuis. Verscheiden zieken huilden van aandoening. Groote manden met bloemen en kinderspeelgoed droeg men de Koningin na, want elke volwassene kreeg een bloem en de kinderen speelgoed. Och, dat be zoek werkte zoo weldadig, nog meer dan een drankjeacht zalen werden doorloopen. In een van de zalen lag een ziek kind en toen de Koninginnen de zaal verlieten, riep dit haar na z/dag tante". Hare Majesteit keek om en wijfde het kind vriendelijk toe. Ook bij de rijtoeren had de jonge Koningin steeds een vriendelijk woord over voor de kinderen, die haar ruikers gaven. Menig kind kreeg van haar niet alleen een bedankje maar ook een kus. Twee oudjes van 86 en 89 jaar van het armhuis gaven haar bouquetten en de regent moest er zelfs een optillen om de Koningin te bereiken. En verbazeud vol was het overal, want de stad was vol vreemdelingen. Des avonds waren de meeste bakkers uitverkocht en duurde het feest tot in den nacht. Jammer, dat het nog een slachtoffer heeft ge- kost, daar des avonds een 28jarig jongmensch bij het Hofplein in de Schie is verdronken. En menigeen had een platte beurs door het bezoek helpenhij meende, in den eersten schrik, dat ze reeds dood waren. Versche lucht drong nu overal binnen. Haudecoeur kwam weer tot zich zelven. Hij leegde de beide komforen in den haard en maakte den schoorsteen, die dichtgestopt was, open. Op dat oogenblik kwam juffrouw Leon binnen met een dokter, die dadelijk zijne zorgen aan beide vrouwen wijdde, wetende, dat elk uitstel noodlottig kon zijn. Haudecoeur volgde angstig zijne bewegingen. Maar de portierster trok hem aan zijn mouw. Je moet niet weer beneden in mijn kamertje komen. Hij luisterde niethij dacht slechts aan zijn vrouw, aan Louise; hij speurde, of hij op't gelaat van den dokter iets kon lezen, dat hem hoop gaf. De portierster heruam Luister tochEr is een agent in mijn kamer. Maar't is niet dezelfde, die hier al veertien dagen is, dat is gelukkig voor je. Hij kent mij niet en mijn man ook niet. Ik zal je laten doorgaan voor mijn man, die loopknecht is in het magazin du Louvre. Outhoud dat, als hij 't soms in zijn hoofd krijgt, hier naar boven te komen, om te kijken, wat er gebeurt. Ik zal hem zeggen, dat mijn man bij juffrouw Haudecoeur is. Ik zal goed toekijken, en als je naar beneden komt, zal ik het gas uitdraaien in de gang bij mijn kamer. je kunt dan in 't halfdonker de deur uitkomen. Hij luisterde slechts halfmaar de goede vrouw, die meende, dat hij haar goed had begrepen, ging naar beneden, gerustgesteld. De dokter keek even naar den man, die zoo belangstellend zijne bewegingen volgde. aan herbergen of in het geheel geen beurs, omdat zakkenrollers hen daarvan ontlast hadden. Maar iedereen was tevredeu, want alien hadden onze Koningin gezien. W ij wachten II.H. M.M. weder in September. Het onderzoek omtrent den moord wordt door de Belgische justitie met alle kracht voortgezet. Geen dag gaat er voorbij, of er trekken getuigen a charge en h decharge naar Gent om voor den onderzoeksrechter te verschijnen. Het aantal per- sonen hier en in Gent gehoord bedraagt al bij de honderd. Nog altijd blijft verdachte hardnekkig ontkennen de misdaad gepleegd te hebben. Toen de vorige week een drietal jonge meisjes kwamen verklaren, dat zij M. over de heg heen naar de bekende put hadden zien kijken, sprak hij dreigend //Past op gij zijt nog jong ik zal u vinden De onderzoeksrechter legde verdachte aanstonds het zwijgen op en zich tot de meisjes wendende sprak hij //Spreekt vrij op, God en ik zullen u beschermen". Het gezegde van M. //Als mijne getuigen zullen gehoord zijn, laat men mij los" is nog niet bewaarheid en naar wij vernemen moet van vrijlaten nog geen sprake zijn. Toch heeft de justitie nog geen goede aanwij- zing, waar eigenlijk de moord heeft plaats gehad. Om dit op te sporen is men druk in de weer- Vrjjdag is onder toezicht der marechaussees- uit Axel en den rijksveldwachter alhier de re- genput bij het huis van verdachte leeggemaakt doch er is niets belangrijk is gevonden. Nu is men voornemens de put op de grens, waaruit de afgesneden lichaamsdeelen en kleederen der ver- moorde vrouw gehaald zijn nog eens nauwkeurig te onderzoeken en zoo noodig geheel ledig te maken. Misschien heeft de dader ook de moordtuigen in die put geworpen. Kon men deze vinden, alsmede de kleederen, die de verdachte op Iff April gedragen heeft, dan was men een heele stap vooruit. Vrijdag sloeg te Middelburg een voor een boerenwagen gespannen paard op hoi en Tende een winkel op den hoek van de St. Pieter- en Spanjaardstraat binnen, tengevolge waarvan aan- merkelijke schade werd aangebracht, daar behalve een spiegelruit, die gebroken werd, nog een deur werd verbrijzeld en een aangebracht zonnescherm onbruikbaar werd gemaakt. Het paard werd spoedig gegrepen en daardoor meerdere ongelukkere voorkomen. Zaterdag liep te Dordrecht het gerucht, dat het vermiste jongetje uit Den Haag, aldaar op een kermiswagen zou zijn verlost en zich op het politiebureau zou be vinden. Tengevolge dat be richt stond het voor het politiebureau zwart van de menschen. Iniusschen is van het geheele ver- haal geen woord waar. Althans het werd door de politie ten sterkste tegengesproken. Vermoe- delijk is het outstaan door het aanplakken der biljetten, waarbij eene belooning op het vinden wordt uitgeloofd. In Den Haag heeft men Zaterdag eenige grachten afgedregd, om te onderzoeken of het kuaapje soms verdronken is. Het voornemen bestaat, dagelijks in eenige grachten en slooten te dreggen. Te Zaandam is in den laatsten tijd zooveel rijst aangevoerd, dat alle pakhuizen in de Zaanstreek gevuld zijn. Een Engelsch stoomschip van Saigon met rijst naar Zaandam gekomen, moest naar Amster dam opstoomen, om daar te lossen. Mill.™™■.mil Wel, meneer vroeg Haudecoeur angstig. Ik zal haar redden stel u gerust. Haudecoeur, door aandoening overstelpt barstte in tranen uit. Reeds opende zijn vrouw de oogen reeds keerde bij Louise, wier zwak gestel het meest had ge- leden door de poging tot zelfmoord, het bewust- zijn langzaam terug. Met verbaasden blik, zich nog geen rekenschap kunnende geven van het gebeurde, keken de vrouwen elkaar aan, en toen naar de twee mannen den geneesheer, die zich zoo ijverig met haar bezig hielden dien vreemde, dien zij niet her- keuden, in de halve duisternis, slechts verlicht door een kaars, welke juffrouw Leon had aehter- gelaten. Eindelijk keerde haar geheugen terug. Waarom heeft men ons niet laten sterven snikte Louise, eu ze liet het moede hoofd vallen op den schouder harer moeder. De dokter krabbelde een recept. U moet hier blijven, meneer. Zeker, zeker zei Haudecoeur. De dokter ging, en de banneling bleef alleen met de beide vrouwen, die hem zoo boven alles dierbaar waren. Hij naderde het bedde beide ongelukkigen zagen hem nu oplettend aan, eu Louise herkende he^l"Moeder! moeder! zie toch! was alles wat ze kon uitbrengen. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2