Gemengde berichten. Moord te Koewacht. Spoorwegongeluk te Vlissingen. Eeue vreeselijke outdekkiug Vrijdagnamiddag overleed te Hulst de Hoog Eerw. heer Theodorus Paulus Hessels, in den ouderdom van 65 jaren. In 1855 tot priester gewijd, werd hij achtereen- volgens tot kapelaan benoemd te Rijen, Lepelstraat en Bergen op Zoom. In 1874 werd hij benoemd tot Deken en pastoor te IJzendijke, waar hij verbleef tot 1886, in welk jaar Z.Eerw. werd benoemd tot dezelfde functien te Hulst, het grootste en uitgestrekste dekenaat van het Bisdom Breda. Door zijne ijverige bemoeiingen en werkzaam- heid, is de kerk te Hulst, die bij zijn optreden aldaar er geheel vervallen uitzag, geheel geres- tauieerd en werd door hem nog steeds gearbeid om het in- en uitwendige van het gebouw te verfraaien, zoodat het nu een waar sieraad ge- worden is. Het heengaan van dezen ijverigen priester zal door velen worden betreurd. Onder algemeeue belangstelling vierde Dins- dag van de vorige week de heer De Kerf, pastoor te Lamswaarde, zijn 25jarig priester jubileum. 's Morgens werd in de fraai versierde kerk eene plechtige mis gehouden. Door de parochianen werd druk gevlagd. Aan de openbare school A te Hoofdplaat is benoemd tot onderwijzeres, mej. L. M. van der Hart. Axel. Door eenige ingezetenen dezer gemeente is aan den gemeenteraad het verzoek gericht om bij Z. Exc. den Min. van Waterstaat, Handel en Nijverheid te verzoeken alhier een post- en tele- graafkantoor te vestigen. Axel, 5 Juui. In de afgeloopen week is alhier op twee hofsteden het mond- en klauwzeer uit gebroken. Hulst. Alhier is Vrijdagnacht bij den heer M., geneesheer en bij den horlogemaker E. M. inge- brokec. Bij den laatsten zijn eenige zilveren horloges en geld gestolen en bij den eersten wat geld en sleutels. Tot*nogtoe is men de dieven niet op spoor. Voor eenige dagen vond een boschwachter niet ver van het gehucht Nieuwdorp op een tiental meters afstand van den steenweg StekeneKoewacht in een bosch een vlek bloed van ongeveer 25 centimeters iniddellijn. Ook waren daar twee sparretjes afgebroken zoodat men vermoedde dat er eene worstelirg had plaats gehad. Misschien wel tusschen vrouw Haeck en haar moordenaar, dacht de politie-commissaris IJvan Stekene, die van het gevondene rapport opmaakte. Vrijdag kwam de justitie van Gent met verdachte om 10 uur te Stekene aan. Daar een sterke politiemacht sinds een paar uur aan hat ctatinn olrlaar de wneht Hipld, Had dit de aandacht der inwoners getrokken en weldra stond eene onzaggelijke menigte volks om het stationsplein geeehaard. Toen de verdachte aan- kwam werd hij uitgejouwd en nageroepen. Men deed daarom M. met twee gendarmen plaats nemen in een rijtuig, dat gevolgd door vier gendarmen te paard denzelfden weg volgde, dien verdachte 13 April met de vermoorde vrouw Haeck genomen heeft. Daar de weg weldra door veld en bosch leidde, moest verdachte afstappen en was men genoodzaakt verder te voet te gaan. In de herberg van Oh. Jansen juist tegenover de woning zijuer moeder, werd de verdachte met eenige getuigen geconfronteercL M. verdedigde zich heftig tegen sommige dezer getuigenissen en hield vol, <dat hij geheel en al onschuldig was aan de misdaad, waarvan hij beticht werd. Tegen een vrouw, die hem wat eten gaf, zei hij, n't Is toeh verschrikkelijk zoo onschuldig gestraft te worden." Verdachte zag ,er bleek uit en was in de laatste dagen veel vermagerd. Bij het verlaten der herberg sloeg hij een treurjgen blik op het huis zijner bekiagenswaardige moeder met wie ieder iunig medelijden gevoelt ev«nals met zijne oppassende zusters. Tegen 4 uur werd M. per rijtuig naar Moerbeke vervoerd, waar weer eene groote menigte volk hem stond op te wachten. Met den trein van 5,22 uur trok verdachte naar Gent. Nog wordt verhaald, dat in het bosch niet ver van de plaats, waar het bloed lag, een bloem ge- vonden is, waarschijnlijk uit de muts der ver moorde vrouw. Zaterdag zijn weer verscheidene getuigen van hier en omliggende plaatsen naar Gent geweest om voor den rechter van instructie te verschijnen. Onze correspondent uit Koewacht meldt dd. 5 Juni nader In mijn bericht van gisteren sprak ik over een bloedplek, gevonden in een bosch niet ver van Nieuwdorp de politie-commissaris van Stekene de heer Moors heeft dit bloed met aarde gemengd in een blikken doos naar Dendermonde opgezonden om scheikundig onderzocht te worden. Dit oiiderzoek heeft aan het licht gebracht, dat de opgezonden aarde met geen menschenbloed in aanraking geweest is. Men was dus op een verkeerd spoor, toen men meende, dat de moord in het bosch had plaats gehad. Door de geneesheeren is na onderzoek van den schedel bevestigd, dat het slachtoffer een hevigen slag op het hoofd gehad heeft. Er is namelijk inwendige bloedstorting aan den linkerkant van Ijet hoofd geeonstateerd, alsmede inwendige breuk van de oogbeenen en den oogzolder. Door dien slag bedwelmd, is de vrouw gevallen en heeft de moordenaar gelegenheid gehad haar de keel af te snijden. De verdeeling in stukken is wellicht een paar dagen na den moord geschied. De justitie is nog steeds aan het onderzoeken. Heden zijn weer een aantal getuigen naar Gent vertrokken. De justitie wil blijkbaar alle bij- zonderheden en omstandigheden zoo nauwkeurig mogelijk vaststellen om op die wijze den verdachte tot bekentenis te dwingen. Ook uit Ter Neuzen zijn gedagvaard voor den rechter-commissaris te Gent, 6 personen, aan wie M. vermoedelijk daags na den moord een bezoek bracht. Hij verkeerde toen in een abnormalen gemoedstoestand en liet zich uitdrukkingen ont- vallen, die, toen men met het feit bekend werd, sterk tegen hem schijnen te getuigen. Omtrent dit onheil, dat in hoofdtrekken in ons vorig nummer is medegedeeld kunnen we nader melden De bewuste trein was de mailtrein, op de nachtboot correspoudeerende, en van af Roozendaal tot Vlissingen rechtstreeks doorrijdende. Voor het station Vlissingen bemerkte de ma chinist tot zijne ontsteltenis dat de Westinghouse rem weigerde te werken. Ofschoon hij begreep dat door het in voile vaart 't station binnenrijden van den niet meer te beteugelen trein, eene vreese- lijke catastrophe te wachten stond, bezat hij nog de tegenwoordigheid van geest aan alle zijden de stoom te laten ontsnappen en noodsignalen te geven, teneinde de op het perron zijnden voor gevaar te waarschuwen. Daarna sprong de machinist van de machine, terwijl de stoker er door den schok afvielbeiden werden vrij ernstig, hoewel niet levensgevaarlijk gewond. Door eerstgenoemde voorzorg werd voorkomen het gevaar voor 't springen van den stoomketel, dat ougetwijfeld zou hebben plaats gehad, toen de machine diep in den grond zittend niet meer werken kon. Opmerkzaam gemaakt door de signalen, hadden alien die zich op't perron en in de zaal bevonden, zich voor het snel naderend gevaar kunnen behoeden, behoudens dat een paar der laatsten door splinters lichte kwetsuren be- kwamen. Zoodra de locomotief met tender en een waggon aehter zich (verder brak de koppeling af) op het perron kwam, zakte de machine ongeveer een meter diep in den bodem, maar schoof toch nog door tot in 't midden der restauratiezaal, de tender door den opgewoelden grond en puin in de hoogte stekend, tot tegen de bovenste deurposten. Dp denr waardnnr het atoomros was binnenge- komen was natuurlijk geheel vernield en in de muren waren ter weerszijden scheuren en gaten ontstaan. Dadelijk is men begonnen met het plaatsen van stevige stutten om het gebouw voor instorten te behoeden. De hoofdconducleur A. Touw Jr. en de conducteur W. W. de Grooth, bevonden zich in den wagen achter den tender. Dat deze wagen gedeeltelijk verbrijzeld werd, is de oorzaak van hun dood ge weest, zij werden daardoor ook verpletterd, en vreeselijk verminkt onder den wagen uitgehaald. Naar men vermoedt zou hun dit niet zijn over- komen wanneer ze op hunne plaatsen waren blijven zitten, omdat de wagen daar minder gehavend was. Men vond hen echter bij de zich in den wagen bevindende remkast, waaruit de gevolgtrek- king wordt gemaakt, dat zij bespeurden dat er iets haperde en zelf wilden gaan remmen. Is dit zoo, dan zijn beiden gevallen als offer van plichtsbe- trachting. Een dochtertje van Touw, die hem was komen afhalen, moest naar haar vader vragende, dadelijk het vreeselijke nieuws vernemen. Qok De Grooth laat een huisgezin na. Drie doctoren waren spoedig ter plaatse. De gewonde machinist en stoker werden eerst in het Hotel Zeeland" opgenomen en Vrijdagmorgen naar Roosendaal, hunne woonplaats, vervoerd. De lijken van de conducteurs werden eerst naar het gasthuis en Vrijdagavond naar hunne woning vervoerd, heden heeft de teraardebestelling plaats gehad. In den trein bevonden zich ruim 60 passagifers, waarvan naar men meendeslechts idn door den schok eenig letsel bekwam, daar de achterste wagens nadat de koppeling was afgebroken, bleven staan. Terstond werden ingenieurs ontboden en onder hunne leiding begon eene macht van werklieden met het verwijderen van de machine en tender uit de restauratiezaal, waarbij men zeer omzichtig moest te werk gaan, met het oog op den staat waarin het gebouw kon verkeeren. Ook de overkapping van het perron is beschadigd door het deuken van eene pilaar. De zwaar beschadigde locomotief was, buiten veler verwachting, reeds Zaterdagmiddag uit de zaal verwijderd. Vele nieuwsgierigen die zich Vrijdag en Zaterdag naar het station begaven om een en ander in oogen- schouw te nemen werden deerlijk teleurgesteld daar in 't belaug der orde en ter voorkoming van ongevallen bij de werkzaamheden, niemand tot het terrein werd toegelaten. Ofschoon eerst Vrijdagmorgen het gerucht liep dat nog een persoon een bezoeker der restau ratiezaal werd vermist, meldden we terecht dat dit op een misverstand berustte, en wist men dan ook niet beter of het onheil had zich be- perkt tot twee menschenlevens. wachtte echter nog. Toen men met de opruiming der restauratiezaal gedaan had begon men op het perron en de lijn met het verwijderen van het verbrijzeld materieel. Daarbij werd, zittende in slapende houding tusschen de kussens in het ineengedrukte postrijtuig, waaraan een eerste klasse rijtuig vast was, gevonden het lijk eener jonge dame. Op het lijk lag een massa hout en ijzer, vandaar dat het eerst onzicht- baar was. Na ingesteld onderzoek is de gevonden dame gebleken te zijn mejuffrouw F. H. Roth, 18 jaren oud, dochter van Dr. A. Roth, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van het Zwitsersche Eedgenootschap te Berlijn. Gisterenmorgen is het lijk naar het gasthuis te Vlissingen vervoerd en heden, na gebalsemd te zijn, met den trein van 5,25 naar de woonplaats harer ouders getransporteerd. Volgens een bericht in't Hbl. was het opgevallen, dat op de na aankomst van den trein vertrekkende nachtboot voor eene dame eene 1® klasse kajuit was gereserveerd en deze onbezet bleef. Naar we hedennamiddag vernamen heeft het onderzoek der geneesheeren, volgens een algemeen de ronde doend verhaal, uitgemaakt dat mej. Roth geen lichamelijk letsel had bekomen, maar van schrik dadelijk dood was. Het mag wel inderdaad eene vreeselijke ont- dekking genoemd worden, dat daar van Donderdag- tot Zaterdagavond een mensch beklemd zat, zonder dat men van hare afwezigheid iets afwist. Volgens den uitslag van het geneeskundig onderzoek is de dame op den slag gedood geweest maar het is ontzettend te bedenken, dat, ware zij slechts gewond of bewusteloos geweest, zij toch ook bijna twee dagen zonder hulp zou gebleven zijn. Het is dikwijls gewaagd een oordeel uit te spreken, vooral wanneer men niet met de juiste toedracht eener zaak op de hoogte is, maar toch meenen we dat hier wel de vraag is gewettigd, waarom het laatst aangevat dat men 't eerst en spoedig had behooren te doen de wagens waarin zich menschen konden bevinden nauwkeurig onder zoeken, om zich daarna bezig te houden met het logge gevaarte van ijzer en staal Steeds moet het voor de familie der ongelukkige eene pijnigende gedachte zijn misschien ware er door tijdige hulp nog kans op redding geweest. De justitie was gisteren te Vlissingen om een onderzoek in te stellen. Naar verder gemeld wordt is, op verzoek der Vlissingsche door de Haagsche politie, bijgestaau door eenen deskundige, op het stationsemplacement te 's Hage de Westinghouse rem van een pakwagen onderzocht, die deel maakte van den trein waarmee het ongeval plaats greep. Nog onder den indruk van het spoorwegongeluk van Donderdag werden de reizigers van den sneltrein van Amsterdam naar Vlissingen hevig opgeschrikt doordat de trein, even voorbij het station Harme- len, bijna plotseling stil bleef staan. Bij onder zoek bleek dat de slang van de Westinghouserem gesprongen was. Nadat dit mankement zoo snel mogelijk hersteld was, werd de reis tot Gouda voortgezet, waar alles in orde werd gebracht. Eenige vertraging was het gevolg. Voor ruim vier weken bezeerde de vee- houder H. R., in de gemeente Haskerland, zich aan het koperdraad, waarmede hij een varken in den snuit //ringde", om dit dier het wroeten af te leeren. Eerst een onbeduidend wondje, is R. nu, na veel lijden, aan bloedvergiftiging overleden. Gemoedsbezwaren. Een persooon te Zeist, die zich moest aangeven voor derustende schutterij, kwam op de secretarie vertelleu, dat hij zich niet aan wilde atingeven, omdat hij niet alleen tegen het dienen bij de schutterij, maar ook zelfs tegen het aangeven, gemoedsbezwaren had. Het eigenaardige van het geval is, dat deze persoon reden van vrijstelling heeft, en alzoo toch van den dienst zou worden vrijgesteld. De kinderjuffrouw bij de familie Van Marie te Haarlem, die vdor een paar weken het driejarige dochtertje des huizes uit haar brandend bedje redde, lijdt nog in ernstige mate aan de gevolgen van de toen opgedane brandwonden en zal eerst- daags naar het Diaconessenhuis worden overgebracht. Zaterdag werden op de Hoogstraat, te Rotter dam twee jongens haudgemeen. Zij rolden over de straat, zonder dat echter een hunner letsel kreeg, doch het gevolg ervan was dat zich om hen een dichte kring van kijkers vormde. Een der kijksters miste na afloop haar portemonnaie en een gemeentewerkman was daarna zijn zilveren horloge kwijt, hun ontrold door jongens, die waar schijnlijk in contact stonden met de vechtenden en met hen het zaakje afgesproken hadden. Een allertreurigst schouwspel was Zaterdag te zien in de Sarphati- en Utrechtsche straten te Amsterdam. Daar bewoog zich een zoogenaamde woonwagen op twee wielen, voortgetrokken door twee havelooze knapen van oogenschijnlijk 13 A 15jaren leeftijd. Naast den wagen liep een lOjarig meisje, al even haveloos en mager. Voor in de wagen zat eene vrouw met een houten been, blind aan het eene oog en met een verband om het hoofd. Om haar heen lagen drie kinderen, wie de ellende op het gelaat was te lezen. Van beddegoed in den wagen of van ander uoodzakelijk huisraad geen spoor. Elk oogeublik moesten de trekkende kinderen stil blijven staan, om wat op verhaal te komen. Enkele van de nieuwsgierigen, die zich dan om den wagen ver- drongen, trokken hunne portemonnaie om de hier zoo zichtbare ellende te verzachten. Bij den burgemeester van Bruinisse is een klacht ingediend wegens mishandeling van een knaapje door een onderwijzer van de openbare school. De knaap zou zoodanig gekastijd zijn,. dat koorts en neusbloeding er het gevolg van waren. De Bossche correspondent van het Hbl. schrijft Ieder, die voor eenigen tijd van het optreden der politie tegenover een krankzinnige vernam, zal met voldoening vernemen, dat aan den mare- chaussee J. H. Fafie, behoorende tot de brigade te Bokstel, de bronzen eere-medaille der orde van Oranje-Nassau is toegekend. De woning van den krankzinnigen Kootkar passeerende op het oogen- blik van den moord op het kind, wist hij met levensgevaar den woesteling tegen te houden en door zijn onverschrokkenheid een tweeden moord. te voorkomen. Te 's Gravenhage is een brievenbesteller in arrest genomen, verdacht van het openen van een hem ter bestelling toevertrouwden brief, die naar hij meende geld bevatte. De gearresteerde heeft het feit bekend. Voor een veertien dagen staakten te Am sterdam een 50 schoenmakers het werk. De firma kon aan de eischen der stakers niet voldoen, doch deze hielden vol. Wijl de firma de haar gedane bestellingen nu niet kon uitvoeren, is zij ontbonden. Een wegwerker die bij Nieuwendam van een in beweging zijnden stoomtram wilde springen, geraakte daaronder en werd zoo ernstig gekwetst, dat hij terstond overleed. Een boerenknecht uit Vriezenveen is gevan- kelijk te Almeloo binnengebracht, ter oorzake van het vreeselijk verwonden eener weduwe. De man was vroeger bij de weduwe knecht en had zich trouwplannen met haar in het hoofd gehaald. Zij wilde daarvan echtei niets weten, zond hem weg en nam een anderen knecht. Uit wraakzucht drong hij daarop hare woning binnen en sneed haar den hals bijna geheel af, zoodat men voor haar leven vreest. Buitengewone politiemaatregelen zijn in de gemeente Oud-Karspel niet meer noodighet hoofd der school, de heer Hoffmans, gaat weer geregeld en onverhinderd naar zijne school. Vrijdagnacht zijn te Roermond in den turn van het hoofd der politie al de tuinvruchten door baldadige handen vernield of uitgetrokken. Naar de daders wordt gezocht, Op het erf der heeren H. te Waalwijk woonde een ooievaarspaar, welks jongen, pas een dag oud, door het wijfje werden opgepast. Het mannetje ging om voedsel uit en kwam in een- laan, daar dicht bij. Dit zag een schoenmaker, die daarop zijn geweer greep, en op het mannetje schoot, met het gevolg, dat het beest met stuk geschooten pooten op den grond viel. Daarop sloeg hij het dier tegen de heining dood. Een paar dagen later lagen ook de jonge ooievaars- dood in het nest, dat nu ook door het wijfje ver laten werd. Naar gemeld wordt is van het ge- beurde proces-verbaal opgemaakt. De aannemer van het bouwen eener onder- wijzerswoning te Vossebeld, gemeente Dalen, nam de vlucht, toen hij den eersten termijn der aanne- mingssom ontvangen had. Zijn borg reisde hem na en achterhaalde hem te Amsterdam, waar hij juist per boot zou vertrekken. Nu werd hij echter ingerekend. Te Sittard viel een driejarig knaapje in een kuip met water. Toen men het eruit haalde, was het leven reeds geweken. Dezer dagen heeft eene oplichting van ver- schillende bankierskantoren plaats gehad. Zaterdag 27 Mei verscheen ten kantore van de Rotterdamsche bank aan de Boompjes aldaar een vreemdeling, wien men, nadat een paar dagen te voren een adviesbrief was ontvangen, op een door hem aangeboden wissel uitbetaalde een bedrag van f 15,000. Die vreemdeling was in gezelschap van een ander persoon, en beiden haddeu het voorkomen van aanzienlijke lieden. Later kwam men bij de bank tot de ontdekking dat de wissel valsch was. Hij was afgegeven op een firma te Bralla en tweemaal geendosseerd, het laatst aan den aanbieder. Natuurlijk kwam ook spoedig aan 't licht dat de adviesbrief valsch was. Dat men hier met een internationalen oplichter te doen heeft gehad, blijkt wel uit het volgende Van hem en zijn metgezel is gebleken dat, alvorens zij de Rotterdamsche bank met een be zoek vereerden, zij op dezelfde wijze, doch onder

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2