Telegrafische berichten. Landbou wberichten Gemengde berichten. Philippine, 2 Juni. Gisteren is te Sas van Gent eene vergadering gehouden door de verschil- lende agenten der Maatschappij Urbaine Beige in Zeeuwsch-Vlaanderen. Onder voorzitterschap van den Inspecteur dier Maatschappij, den heer L. H. Vanhalst werd onder anderen aan de heeren W. Meerman van Philippine en A. Wolfert te Iloek een prachtige bronzen medalje uitgereikt, als een bewijs van tevredenheid over den ijver aan de Maatschappij betoond. Moord te Koewacht. Spoorwegongeluk in het station te Vlissingen. Kantongerecht te Ter Neuzen. 360'te STAATSLOTERIJ. Biervliet. De heeren C. van der Hooft te Ter Neuzen, E. Ceulenaere te Philippine en A. J. Maes in den Koninginnenpolder alhier, zijn Woens- dag in de vergadering van genoemden polder benoemd tot leden der commissie, die met het polderbestuur en den ontwerper-deskundige in loco de vaargeul in de haven zullen opnemen. Mocht het blijken dat verleggen der geul, die aan ver- zanding lijdt, gewenscht wordt, dan mag tot de uitvoering worden overgegaan. Dit werk is geraamd op 1100 gld. Hierdoor en door de eerste aflossing der geldleening voor den havenweg, ishetdijkge- schot van 6 op 9 gld. per hectare gebracht. Van be eekenis is de haven. Dit bleek uit de opbrengst van kaai- en havengelden, die dit dienstjaar 623 gld. h'bben opgebracht. Ter wille van de lezers van dit blad heb ik deze week een tweetal personen bezocht, die door het gerucht als een paar voorname getuigen in deze treurige moordgeschiedenis worden aangewezen. Vooreerst bracht ik een bezoek bij den man, die verklaard heeft, M. op een avond met een beladen kruiwagen in de nabijheid van de put gezien te hebben. Ik trof hem in eene herberg, waar eenige be- zoekers bezig waren een loopje met hem te nemen. Nu onze man zag er ook alles behalve snugger uit, zoodat ik al dadelijk geen hoogeu dunk kreeg van zijne gewichtige getuigenis. //Wel vrietid, begon ik, toen we alleen waren, gij hebt aan den wachtmeester der Belgische gendarmeu verklaard M. op een avond outmoet te hebben." z/Ja, op een avond, nu een vijf weken geleden, het was al donker, maar men kon alles nog goed onderscheiden, kwam ik M. tegen met een be laden kruiwagen. Ik meende, dat er zakken met aardappelen op lagen." Waar was dat z,In het straatje op de hoogte van en nu noemde hij een persoon, die niet ver van de put woont. Verwonderde het u niet M. daar zoo laat te ontmoeten met een kruiwagen z/Wel neen, ge weet immers wel, dat M. veel 's avonds en 's nachts liep. Maar mijn goede vriend, weet ge wel zeker, wat ge zegt, kunt ge u niet vergisseu. ,/Meen". Ge moogt niets zeggen, wat ge niet zeker weet. Niemand mag tegen wien ook eene valsche verklariug afleggen. Dat kan zwaar gestraft worden. Ik zou me nog eens goed bedenken. z/Ik heb M. goed gezien en houd dat tegen ieder vol." Maar waarom komt ge zoo laat met die verklaring ,/Wel, ge weet, ik ben het geweest, die de zak met de romp uit het water gehaald heb. En nu dacht ik, als men mij daarover ondervraagt, zeg ik het ander ook. Doch niemand heeft mij nog ondervraagd daarom zeg ik het zoo maar. Reeds vroeger heb ik deze ontmoeting al aan een paar personen medegedeeld, die er echter geen acht op sloegen. Ik verliet dien maD aan de politie overlatend de zaak verder te onderzoeken. De tweede persoon, die ik bezocht, is eene herbergierster waar M. een paar maal geweest is. Zij woont niet ver van St. Paulus een dorp twee uren van hier, gelegen op den weg naar St. Nicolaas. Jud'rouw, men zegt, dat M. hier op 13 April geweest is met de vermoorde vrouw Haeck. Is dit waar? ,/Ja, mijnheer, M. is hier met vrouw Haeck binnengekomen. Zij droeg een nieuw mandje en een omslagdoek, die zij op de markt te St. Nicolaas gekocht had. Beiden schenen zeer vroolijk en gingen zoo vriendschappelijk om, als twee jonge mensehen, die pas gehuwd zijn." Zijn ze hier lang geweest z/Neen, zij hebben "een paar malen gedanst en zijn toen vertrokken in de richting van Koewacht". Wanneer is M. nog hier geweest ,/Zaterdag 13 Mei, juist twee dagen voor het vinden van de romp, stond M. al om halfzes 's morgens voor de deur met twee pakken. In het eene kunnen kleederen geweest zijn, het andere geleek wel een pak met gereedschappen of met een geweer dat uit elkaar gedaan was. Ik zeg, Gust ge zijt daar zoo vroeg Ja, zei hij, ik ben om half vier van Koewacht gegaan en nu meende ik, dat mij niemand zou ontmoeten en de eerste, dien ik zag was de knecht van mijn broer. z/Ja, antwoordde ik, als men niet graag gezien wordt, ontmoet men altijd den een of den ander. En waar gist ge been, gij, die toch goed van uw pensioentje kunt leven, gaat toch niet dienen". Hij zag er zoo slecht gekleed uit. Wel neen, antwoordde hij, ik ga maar eens een reisje makenmaar wat zegt men zooal van mij? Jawel, zeg ik zoo, de mensehen zeggen, dat het zoo aardig is, dat gij overal te zieu zijt en dat men Dence (verkorting van Prudence, naam der vermoorde vrouw) nergens ziet. Hij glimlachte eens, dronk zijn glas bier uit en vertrok in de richting van St. Nicolaas." Men verhaalt, dat gij bloed aan de kleeren, die in het pakje zaten, gezien hebt, toen M. zich een oogenblik verwijderd had. ,/Tk heb geen bloed gezien, wijl ik niet in het pak gekeken heb. Ik zal mij wel wachten in de pakken te kijken, die de bezoekers mijner herberg medebrengen. Ik doe dit nooit" Daarmee was ook dit intervieuw afgeloopen. Heden (alzoo seint ons onze correspondent) is het parket uit Gent met M. naar hier (Koewacht) gekomen. In een bosch zijn bloedviekken ge- vonden, waarbij de verdachte is gebracht. Eene sterke politiemacht was tegelijk met een groote volksmassa aanwezig. Van de trein die te 10.57 uur 's avonds te Vlissingen aankomt, weigerde gisteravond door' onbekende oorzaak de rem te werken. Het gevolg daarvan was dat de in voile vaart zijnde locomotief de aan het eind der lijn staande rempalen met zandkist verbrijzelde, op het voor- liggende plateau sprong en de wachtkamer tweede klasse binnenreed, de glazen deur en een gedeelte rnuur die haar in den weg kwamen verbrijzelde. Tengevolge der botsing met den muur viel de machine met tender opzijde en bleef midden in de wachtkamer steken, door het bezwijken van den vloer. In dien stand werkte de machine nog steeds door, daar men haar niet tot stilstand kon brengen, tot de stoom gevlogen was. De hitte in de wachtkamer moet vreeselijk geweest zijn, tengevolge waarvan de verf opbladderde. De machine is ook geheel beschadigd. In de wachtkamer zittende personen werden gekwetst door glasscherven, doch dat twee van hen worden vermist zooals eerst werd verhaald schijnt op een misverstand te berusten. De machinist Timmerman en de stoker Driessen waren van de trein gesprongen en niet levensge- vaarlijk aan arm en voet gewond. De op den tender volgende wagens braken van den trein af. Naar men ons mededeelde zijn de voorste 4 of 5 wagens verbrijzeld, waaronder de postwagen die den schok der volgende wagens te doorstaan had. De zich daarin bevindende hoofd- conducteur Touw en de conducteur De Groot zijn gedood. Omtrent passagiers vernamen wij niets. De materieele schade is zeer aanzienlijk. De justitie uit Middelburg is voor het instellen van een onderzoek naar de plaats des onheils vertrokken. Mi(l(lelburg, 2 Juni. Heden werd alhier aan het gebouw van het prov. bestuur aanbesteed de voortzetting en herstelling der boordvoorziening van het kanaal door Walcheren, raming 9090. Hiervoor werd het laagst ingeschreven door den heer J. de Bree Fz. te Ter Neuzen voor /8168. 's Gravenhage, 2 Juni. Bij Kon. besluit is benoemd tot gouverneur-generaal vanNederlandsch- Indie de generaal-majoor W. Rooseboom. Zilting van 1 Jnni 1899. Vcrnordeeld zijn: A. v. C., jager te Axel, terzake van overtreding der wapenwettot hechtenis van 7 dagen, met verbcurd verklaring en vernieling van het geweer. J. D., schippeivskncc.ht te Ter Neuzen, ter zake van ver- liuizen zonder aangihe te doen, tot eene boete van f 3, sub- sidiair 3 dagen hechtenis. K. M. S., werkman te- Axel, ter zake van vervvekken van rurnoer waardoor de naehtrnst kan worden verstoord tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. C J. d. W., werkman te Zaamslag, ter zake als voren, tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. G. S. en L. v. C., zonder beroep te Ter Neuzen en Axel, ter zake van zonder recht loopen op bezaaiden grond, ieder tot eene boete van f 1, subs. 1 en 2 dagen hecht. M. G. A. B., reiziger. ter zake van als eigenaar eon hond niet verwijderd houden van den openbaren weg, na aanzegging daartoe, tot eene boete van f 3, subs. 2 dagen hecht,, met vrijspraak van het meerdere. A. v. F., bierhuishouder te Zaamslag, ter zake van het niet sluiten van zijn tapperij op sluitingstijd, tot eene boete van f 3, subs. 2 dagen hecht. P. v. YV., A. v H schippers te Philippine, ter zake van het al sehipper niet in aeht nemen der voorschriften tot voorkoming van aanvaring of aandrijving; ieder tot eene boete van f 5, subs. 5 dagen hecht. P. C. v. B., werkman, A. de F„ zonder beroep, A. d. P., werkman, alien te Axel, ter zake van het zonder recht zijn niet uitvliegend pluimgedierte laten loopen op bezaaiden grond ieder tot eene boete van f 1, subs. I dag hecht. voor elke boete. P. J. S., poelier te Zaamslag, ter zake van het rijden met ongemuilkorfde hondentot 2 boeten van 1 en f 0,50, subs^ 1 dag hecht. voor elke boete. L. I., knecht, J. C., arbeider, te Slekene, ter zake van het rijden op een kunstweg met den korten disselieder tot eene boete van J' 0,50, subs. 1 dag hecht. voor elke boete. A H., F. H. en J. K., bootwerkers te Ter Neuzen, ter zake van het rapen van schelpvischieder tot eene boete van f I, subs. 1 dag hecht. voor elke boete. P. d. V., arbeider te Bassevelde, terzake van het bevisschen der Schelde zonder consent; tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht M. P., koopmnn te Sluiskil, ter zake van het zich in 9taat van dronkenschap bevinden op een stationtot eene boete van f 1, sub9. I dag hecht. P. L. F„ bootwerker te Ter Neuzen, ter zake van het in staat van dronkenschap in het openbaar de orde verstoren tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. J. P., J. M., J. v. L., A. S., werklieden, J. H., J. YV., bootwerkers, M. d. 1)., sehipper, P. M., zonder beroep, J. C. d. R.. sloeproeier, D. YV. C. d. J., bootwerker, alien te Ter Neuzen, L. v. d. C., werkman te Axel, F. H. en J. H., arbeiders te Sas van Gent, ter zake van openbare dronkenschap ieder tot eene boete van 1, subs 1 dag hecht. A. J. d. P., schilder, L. d. C., werkman, beiden te Sas van Gent, ter zake al voren ieder tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. voor elke boete. H. V. J., zonder beroep aldaar, ter zake als voren tot eene boete van f 6, subs. 3 dagen hecht. M. A. D., zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake als voren, bij tweede herhaling, driemaal gepleegd, tot driemaal eene hechtenis van 7 dagen. C. A. V., pakhuiskuecht aldaar, ter zake van openbare dronkenschap, bij tweede herhaling, tot hecht. van 7 dagen. A. R, rentenicr te Zaamslag, ter zake als voren, tot hecht. van 6 dagen. I. P. d. G., koopman te Zaamslag, ter zake vau openbare dronkenschap, bij vierde herhalingtot hecht. van 14 dagen. J. 1)., metselaarsbaas te Ter Neuzen, ter zake van 1°. het in staat van dronkenschap de orde verstoren, 2°. tweemaal zich bevinden in kennelijken staat van dronkenschap op den openbaren weg, bij eerste herhaling; tot eene hecht. van 6 dagen en tweemaal eene hecht. van 3 dagen. Melden wij eenige dagen geleden dat in de midden-sectie der Belgische Tweede Kamer het ontwerp-wet invoerrecht van frcs 3,offrcsl, per 1000 Kilogram op de suikerbieten ongunstig was ontvangen, thans kunnen wij, uit zeer goede bron mededeelen, dat de Belgische regeering votr goed van dit plan heeft afgezien. Onze landbouwers bietenverbouwers kunnen dus gerust zijn. Trouwens, wij wezen er reeds op dat hier wat anders achter schuilde. Dit doet evenwel niets ter zake. Het gevaar dat onze bietencultuur dreigde is alzoo weer afgewend, en dat is 't voornaamste. De stads-omroeper te Goes verkondigde Woens- dagmorgen op zijn bekende manier//allemans kruidenierswaren enz., om elf uur afslag", en werkelijk kon men tegen dien tijd om het visch- perk vrij wat kooplustigen vinden, terwijl er binuen het te koop aangebodene in de meest mogelijke wanorde was neergelegd en opgesteld. Het //enz." was vertegenwoordigd door bossen boenders, een linneukast, dekens, een petroleumtoestel, doozen zeep, hanglamp, flesschen zuurtjes, een vaatje margarineboter en dergelijke artikelen, welke geen van alle sporen van frischheid en nieuwheid ver- toonden, terwijl een paar bussen waarschijnlijk de bedoelde kruidenierswaren bevatten. Een en ander was per as aangevoerd van een der dorpen. Deze vreemdsoortige afslag, had niet veel succes, want tegen het aangekondigde uur verscheen een agent van politie, die gelaste het boeltje weer op tc laden, waaraan na eenige woor- denwisseling werd voldaan en de veikooping kon dus niet doorgaan. (G. Crt.) Als de Koningin te Rotterdam komt, moet haar daar, natuurlijk, ook een eerwacht te paard worden aangeboden. Maar daar in onzen tijd van spoorwegen, automobielen, fietsen enz. het paard- rijden meer en meer in onbruik is geraakt, waren de liefhebbers voor de eer om in die garde d'hon- neur te worden opgenomen niet alien voldoende vertrouwd met de rijkunst. Er is daarom al sedert eenige weken geoefend, in de laatste dagen ook op straat, en dientegevolge hebben nu, met echten koopmansgeest de meeste dier eereruiters zich tijdelijk verzekerd tegen ongeluksen. Niet zonder reden. Want bij een der proef- ritlen is de heer II. G. M. v. d. V. door het val- len van zijn paard op de Hoogstraat ernstig ge wond. De linkerarin brak op twee plaatsen, ter wijl ook het sshouderblad gekneusd is. In de Dinsdagavond gehouden vergadering der liberale kiesvereening //Gemeentebelang" te Middelburg, werd eene motie aangenotnen, waarin slerk werd afgekeurd de laatst gehouden geheime zitting van den gemeenteraad, waarin beraadslaagd is in flagranten strijd met de gemeentewet, over een aan en verkoop van aangekochte gronden voor oefeningsterrein van het garnizoen. Te Alblasserdam viel Maandagmiddag een werkman bij het snoeien uit een boom. Hij kwam op de steenen glooiing terecht en de onmiddell ijk ontboden geneesheer constateerde eene schedelbreuk. De man is aan de gevolgen overleden, eene weduwe met 3 jeugdige kinderen nalatende. Naar uit's Gravenhage wordt gemeld, heeft de moeder van het sedert ruim een rnaand vermiste en vermoedelijk ontvoerde knaapje Van Wezel, een onderhoud met den minister van justitie ge- had. De minister gaf haar in overweging, uit zijn naam, den commissaris van politie te verzoeken een honderdtal portretten van het vermiste kind te laten maken en die in het binnen en buitenland te verspreiden, aan welk verzoek de politie zal gehoor geven. De ouders doen nog een beroep op degenen, die misschien het keukengereedschap gevonden hebben dat het knaapje op den middagzijner ver- missing twee ijzeren schaaltjes, bord en stalen vork in een doek gewikkeld, bij zich had, waardoor wellicht eenig spoor gevonden kan worden. Te Nijinegen zijn valsche een-markstukken uitgegeven. Zij zijn van lood gemaakt, bovendien ruw afgewerkt en lichter dan de gewone, alzoo gemakkelijk van de echte te onderscheiden. Een stalknecht uit de Manege te Rotterdam overkwam Dinsdng een ongeluk, dat den dood tengevolge heeft gehad. Rijdende op hetjaagpad nabij Delft, een weg door hem goed bekend en meermalen bereden, is hij vermoedelijk door het schichtig worden van het vau Scheveningen ge- haalde paard; gevallen en een eind meegesleurd. Hij werd in bewusteloozen toestand in het gast- huis te Delft opgenomen, waar een gevaarlijke schedelbreuk werd geconstateerd. Woensdagnacht is de ongelukkige overleden, hij laat 10 kinderen na. Woensdag werd op den Achterburgwal te Amsterdam met veel moeite een wielrijder gered die met zijn fiets te water was geraakt. Terstond sprong hem een voorbijganger na, het duurde een heele poos ecr men de beide rnannen op het droge had. De wielrijder werd in hulpbehoevenden toestand in een hotel binnengedragen. Twee matrozen van het Nederlandsche oor- logschip //Friesland" waren te Soerabaja uitgegaan om zich wat te verstrooien. De kameraden kregen twist, waarbij de eene, zekere Blotn, matroos 1« kl., den ander een goed aankomende o'orveeg toe- diende. Deze daardoor woedend geworden, trok zijn mes en gaf Blom daarmede een steek in de zij, waaraan hij den volgenden dag overleed. Een zekere V., arbeider te Dinxpeilo, die door de Duitsche politie werd gezocht wegens een vergrijp in 1897 bedreven, waagde het om die reden nog niet om op Duitschen bodeui te komen. Het deed hem echter leed dat hij zijn werk te Tsselborg zoolang moest verzuimen en dacht zichzelf aan te geven, wellicht zou de preventieve hechtenis daardoor minder worden. Hij meldde zich bij de politie te Bocholl aan, doch deze wist van het feit dat V. iets op zijn boekje had staan, niets. Eindelijk kreeg hij bericht dat hij zich bij de politie te Isselborg moest aanmelden. Gaarne voldeed hij hieraan en deze heeft hem naar de gevangenis te Wezel vervoerd, waar hij nu sinds 3 weken ongeduldig zijn vonnis afwacht. Uit Veendam wordt van 30 Mei gemeld Gisteravond omstreeks 10 uren, is door de marechaussee der brigade Hoogezand in een slaapstee te Martenshoek aangehouden, zekere IJ. P., die in den laatsten tijd zwervende, doch vroeger te Amsterdam woonachtig was. Van zijn leeftijd bracht hij reeds 22 jaar in de gevangenis door, meestal voor diefstal, In de nabijheid van Groningen kwamen in de laatste dagen menigvuldige diefstallen met braak, van kleedingstukken, waschgoed en horloges voor, waarvan bij de marechausssees aldaar aangifte werd gedaan. De commandant der brigade Groningen, verwittigde hiervan zijn ambtgenoot te Hoogezand en zoodoende werd dit gevaarlijk sujet door laatst- genoemde aangehouden. Den parti] ontvreemde voorwerpen, benevens een partij inbrekerswerktui- gen, zooals boren, beitels, valsche sleutels enz., werd bij hem bevonden. Hij had bovendien een valschen naam opgegeven bij den slaapsteehouder. Ook had hij dezen de kleedingstukken te koop aangeboden. Bij een vrouw van verdachte zeden te Groningen werd door den commandant aldaar eene groote partij goederen in opslag genomen, welke door den gearresteerde aldaar waren gebracht en die van diefstal afkomstig waren. Een geval van dienstweigering heeft zich voorgedaan bij de te Veenhuizen gedetacheerde af- deeling van het le regiment infanterie uit Assen. Toen het detachement aangetreden stond en de bevelvoerende officier een kommando gaf, trad er een korporaal uit het gelid, die onder het geven van een tegenbevel met ruim 20 anderen naar de kazerne marcheerde. De belhamels zijn te Assen in arrest gesteld, in afwachting dat nader omtrent hen zal worden beschikt. Zij zijn te Veenhuizen reeds door andere manschappen vervangen. De gevangene van den Van Leeuwenhoeksingel te Delft, de heer Buhler, is verlost. Woensdagmorgen vereenigden zich in het koffie- huis Liiwenbrau de advocaten van de beide partijen, bijgestaan door vier getuigen, de nieuwe en de oude koffiehuishouder, om alles te inventariseeren. Nadat hieraan was voldaan, kwam een groote verhuiswagen voor en werd het ameublement van den heer Buhler ingeladen. Alzoo verliet de heer B. het huis onder protest en voorbehoud van regeling van schadeloosstelling. Te Brussel sloeg een voor een rijtuig ge- spannen paard op hoi, bij het passeeren van een automobiel. Het slingerende rijtuig vloog tegen een andere koets aan, die voorbij reed. De be- stuurder van dit laatste voertuig, een bekend in- dustrieel Oscar Peltzer, werd van denbok geslingerd en met een geopende wonde in het voorhoofd op genomen. Volgens een later bericht is hij over leden. Trekking van Woonsdag H Mei. 5de klasse. llde lijst. Prijzen van f 100 en daarboven. No. 782 2946 5867 6546 12410 12591 16211 13504 13587 13937 f 1000. No. 2905 15553 lfl54 18513 20987 f 400. No. 1817 5014 9538 12127 14326 200. No. 247 1391 1392 7345 8863 10258 11211 13330 11420 15348 100. Prijzen van f 70. 119 2883 4411 6719 9594 11253 14201 16302 18713 231 2914 4475 6743 9607 11692 14202 16692 18919 259 2916 4584 6864 9652 11743 14250 16752 18926 260 2931 4764 6946 9729 11811 14380 16761 18988 425 294.5 4797 6969 9835 11852 14384 16950 19227 129 3054 4983 6982 9861 12071 14388 17063 19324 539 3141 5050 7008 9917 12178 14394 17070 19368- 549 3192 5057 7051 9952 12179 14474 17118 19326 667 3216 5152 7106 10066 12254 14387 17131 19443 875 3219 5191 7204 10131 12347 14643 17271 19746-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2