Gemengde berichten. Telegrafische berichtan. Moord te Koewacht. Verder mocht de heer Van Uije Pieters ook van andere zijde tal van blijken van belangstelling ontvangen. De commissie tot voorbereiding van tram- wegen op Walcheren bestrijdt in een uitvoerig adres aan de Provinciate Staten van Zeeland het voorstel van Gedeputeerde Staten, oin afwijzend te beschikken op hare aanvrage om subsidie voor een tram VlissingenDomburg. De commissie verzoekt aan het slot van haar adres de Prov. Staten te overwegen, dat haar verzoek om subsidie niet is gedaan ter bevordering uitsluitend van een' locaal belangdat bevordering der welvaart van een belangrijk deel van Walcheren is een provinciaal en algemeen belangdat niet winst- bejag haar deed besluiten subsidie aan te vragen, maar dat zij dit deed om de streek tot grootere welvaart, ontwikkeling en bloei te brengen en voor het doel reeds f 150,000 bijeenbracht, waarbij zij den ernst harer bedoelingen bewees. Te Amsterdam was in den laatsten tijd veel te doen over plaatselijk schooltoezicht. De gewone schoolcommissie werd uitgebreid tot 80 leden, maar er bleef wat ontbreken aan het stelsel van vrijwillige krachten. Aanvankelijk bestonden er wettelijke bezwaren tegen aanstelling van ge- meentelijke schoolopzieuers. Maar nu hebben eenige raadsleden voorgesteld, het aantal leden der schoolcommissie van 80 op 4 terug te brengen, en dan ieder hunner 4000 tractement te gcven. Feitelijk krijgt men dan 4 gemeentelijke in- specteurs van het lager onderwijs. TER NEUZEN, 31 Mei 1899. Aan mejuffrouw E. J. P. Eijke alhier is op haar verzoek, met ingang van 1 Juli, eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de rijks- normaallessen te Axel. In hare plaats is benoemd mejuffrouw C. P. Teepen, onderwijzeres te Stoppeldijk. De marechaussee J. van Eck dezer brigade wordt van af heden voor onbepaalden tijd gede- tacheerd te Philippine. Geruimen tijd werd de oesterput alhier niet meer voor zijn oorspronkelijk doel gebruikt en waren ook de steenen putten uitgebroken, daar de verschillende pogingeu voor het kweeken van oesters geen gunstig resultaat hadden. Thans zal, naar wij vernemen, de oesterput weer voor het kweeken van oesters gebezigd worden en wordt daarvoor reeds een en ander gereed ge- maakt. Door den heer J. A. van Rompu, alhier, c. s., onlangs eigenaar van den oesterput geworden zal een proef genomen worden met het kweeken van Zeeuwsche oesters, die bij welslagen het volgend jaar op grooter schaal zal worden voort- gezet. Toen voor een paar weken het kruit uit het magazijn alhier naar Ellewoutsdijk werd vervoerd, opperden wij het vermoeden dat daarop zou volgen intrekking van het detachement. En hoewel van militaire zijde, naar we hoorden, beweerd werd dat daarvan officieel niets bekend was, het ver moeden is nu een feit geworden oorlog is trouwens gewoon eerst geheimzinnig en ten laatste snel te handelen. Gisteren werd bevel ontvangen dat het detachement naar zijn garnizoen te Bergen op Zoom moest terugkeeren, behoudens de commandant en 6 minderen, die nog hier vertoeven om een en ander door 't detachement gebruikt, aan de admi- nistratie der magazijnen over te geven. Onder trcmgeroffel en hoorngeschal trok men heden vooriniddag naar de prov. boot die de militairen zou vervoeren en dat zal naar te denken is wel de laatste maal geweest zijn, dat men dit hier van de militairen hoorde. Ilij kon hier vrij naar alle kanten uitzien. Hoe laat was het Zijn horloge zei 'them niet meer; 'twas door 't water stil blijven staan. Maar 't kon niet ver van middernacht zijn. Er was geen boot te ontdekken, waar hij ook tuurde. Plotseling, evenals hij opgekomen was, ging de wind liggen't werd volkomen kalm en stilde zee straalde nu in een licht, als ware zij bezaaid met millioenen diamantjes. Daar hoorde hij riemslagen. Was het de boot van Collivet Of die, welke de ronde deed langs de kust. Handecoeur's hart klopte snellervoor alle ze- kerheid ging hij plat op den grond liggen in een soort geul, zoodat hij zien kon zonder gezien te worden. Het geluid werd sterkerhet kwam van de kust. Maar van dien kant wachtte hij geen hulp. De boot van het jacht, welke hem redding zou brengen, moest uit zee komen. De boot van de ronde dacht hij. Maar ook die veronderstelling bleek mis, zooals hij weldra bemerkte. De boot, die van de land- zijde kwam, was klein en bevatte slechts twee mannen. Ze koerste regelrecht naar de rotsen, waarop hij zich bevond. Haudecoeur was veilig in zijn schuilplaats men kon honderdmaal langs hem heen gaan, zonder hem te bemerken. De boot naderde, de mannen stapten uit en maakten het vaartuig vast aan een uitstekende jotspunt. Hoe laat is 't vroeg een stem. Zoo is nu ten laatste alles verdwenen wat nog eenigszins herinnerde aan Ter Neuzen als garni- zoensplaats en het een na het ander is aan de plaats onttrokken. Ter Neuzen was indertijd eene vesting eerste klas en genoot bij de lasten van dit vestingzijn, de voordeelen van een garnizoen. Toen oorlog echter de troepen meer en meer begon te concentreeren, werd Ter Neuzen niettegen- staande alle vertogen der burgerij en het bestuur van de lijst der garnizoensplaatsen geschrapt en de militairen verdwenen, behoudens een detachement dat driemaandelijks afgelost eerst uit Middelburg en Vlissingen, in den laatsten tijd uit Bergen op Zoom werd gezonden, om een wacht te onderhouden bij een der kruitmagazijnen. Verder bleef hier destijds nog de administratie der magazijnen, onder een kapitein of luitenant, een adjudant met eenige artilleristen. Daarvan verdwenen eerst de artilleristen, die werden ver- vangen door twee magazijnknechts. Daarop werd ook de administratie der magazijnen alhier opge- geven en kwam onder die van Hellevoelsluis, in verband waarmede de administreerende officier alhier vertrok. Er bleef nu over een adjudant met twee magazijnknechts. De doode weermiddelen blijven dus alleen over.; de vestiugwallen, waarop twee ommantelde vuur- monden, met verschillend wapentuig gevulde magazijnen en onbewoonde (behalve wellicht door viervoeters en langstaarten) kazerne's. Pardon dat is waar ookwe zouden haast vergeten te zeggen, dat ons nog overblijven de duiven van het militaire postduivenstation, dat hier over eenige jaren gevestigd is. Te hopen is het, dat nu ook slagen mogen de pogingen om Ter Neuzen van zijn knellenden band van wallen te verlossen opdat het vestingzijn een geregelde uitbreiding der plaats niet verder in den weg sta. Dinsdagnacht is het tjalkschip ,/Vrouw Cornelia," schipper A. de Bruijn, van Ter Neuzen, geladen met steen, voor de kade van Veere, daarin gezonken. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Daar de kade droog loopt, is het schip, dat verzekerd is, met laag water gemakkelijk te bereiken. (M. C.) Bij de Zaterdag te Zaamslag gehouden aan- besteding, door den heer P. Dieleman, grond- eigenaar te Axel, van het bouwen eener hofstede in den Zaamslagpolder, werd als volgt ingeschreven Voor het le perceel (woonhuis en bakkeet,) door de heerenA. de Jonge te Axel voor 5158, Everaart te St. Jansteen voor f 5143, D. Galle te Zaamslag voor f 4934, D. W. F. Kayser te Zaamslag voor f 4815, J. K. Vink te Axel voor J 4783, P. J. Wisse te Zaamslag voor f 4782, en A. van 't Hof te Axel voor 4659. Voor het 2" perceel (schuur, wagenhuis en varkenshok) door de heeren E. de Munter te Clinge voor f 8920, P. Duivesteijn te Zaamslag voor f 8690, D. W. F. Kayser te Zaanslag voor /"8675, P. J. Wisse te Zaamslag voor f 8644, D. Galle te Zaamslag voor 8480, A. van't Hof te Axel voor f 8460, A. de Jonge te Axel voor 8371 en J. K. Vink te Axel voor f 8360. Bij Kon. besluit is benoemd tot gezworen voor het waterschap de Watering Cad sand de heer I. Risseeuw Izaakszoon. Axel, 30 Mei. In de heden gehouden vergade- ring van stembevoegde ingelanden van den polder Beoostenblij benoorden werd tot gezworen herbe- noemd de heer P. van Fraaijenhove Pz. Sas van Gent. Deze week waren ter veemarkt aangevoerd 53 stieren, 8 ossen, 24 koeien, 28 vaarzen, 6 hokkelingen en 1 kalf, samen 120 Hij sidderde 't was de stem van Jacquemiu. Een andere antwoordde Twaalf uur. Wij zijn op tijd. Om twaalf uur zou hij de Poite-Rouge verlaten. Kijk goed uit. Haudecoeur sidderde nogmaals hij had de stem van Collivet herkend. Kwamen die twee om hem te helpen, of hem in 't verderf te storten P Een licht gedruisch scheen antwoord te geven op die onuitgesproken vraag. Haudecoeur, als oud soldaat, kende dat gedruisch er werd een ge- weer geladen. Zou dat pilletje voor mij bestemd zijn dacht hij. Voorzichtig hief hij 't hoofd op, zoodat hij goed hunne bewegingen kon volgen. Als twee sombere schimmen teekenden zij zich af tegen de lichtende zee. Jacquemin stond met de hand aan den trekker, turende naar het water tusschen de kust en't rif waar Haudecoeur werd verwacht. Er bleef nu geen twijfel overgeen redders, moordenaars waren't Haudecoeur omklemde den greep van zijn mes. Een oogenblik gevoelde hij een bijna onweerstaanbare lust, op te springen en hem aan te vallen niet Jacquemin, den beambte, die zijn plicht meende te doen, maar Collivet, den verrader M at wilde die man P Vreesde hij hem en moest hij daarom uit den weg worden geruimd 't M as volkomen stil. Haudecoeur kon elk woord hooren, dat de mannen wisselden. Eensklaps vroeg Jacquemin Heb je zoo'n haat tegen dien man Ik haat hem niet. beesten, die alien vlug werden verkocht aan goede prijzen. Biervliet. De pastoor der R. C. gemeente, sedert 1896 alhier werkzaam, herdacht Dinsdag heden zijn 25jarig jubile als priester deze herdenking bestond hoofdzakelijk in een kerkelijke viering, daar zijn eerwaarde geen uiter- lijke feestviering of huldebetuiging verlangde. Bij de H. mis genoot hij de assistentie van de beide naastbijwonende geestelijken en van den heer Ongenae, kapelaan te Axel. De parochianen schonken den beminden leeraar een prachtig priestergewaad. Uit veler woning wapperde de driekleur, terwijl de jubilaris van wege zijn verdraagzaamheid ook van protestantsche zijde blijken van belangstelling mocht ontvangen. De heer S. van der Hooft, die in zijn 80"t6 levensjaar is, heeft te kennen gegeven, dat hij, wegens hoogen leeftijd, geen herkiezing als raadslid zich meer laat welgevallen. De heer S. J. Vleugels, brievengaarder alhier, zal met 1 Juli ook optreden als telefonist. Zooals wij in het vorig nummer nog konden melden zijn Maandag middag de kleederen van de vermoorde vrouw Haeck gevonden. De politie was namelijk besloten de bekende put op de grens nog eens goed te doorzoeken, daar men voorwerpen miste, die aan de ongelukkige vrouw hadden toebehoord en die misschien eenig licht in de zaak konden brengen. Om geen last te hebben van het publiek was dit voornemen geheim gehouden en gingen eenige Belgische gendarmen en de alhier gestationeerde rijksveldwachter Cremer met een geoefend zwem- mer naar de bekende put. De zweramer doorkruiste het midden gedeelte, terwijl de politiemannen met lange rijven de kanten doorzochten. Na een kwartier zoekens bleef de rijf van den heer Cremer aan iets haken en bovengehaald bleek het een baal te zijn uiter- lijk volkomen gelijk aan de twee reeds vroeger gevonden zakken. In de openbare school, op het Belgische gedeelte, geopend bleek de zak te bevatten een borstrok, een paar onderrokken, een kleed, een halsdoek, een paar handschoenen, in een woord al de kleedingstukken, die de vrouw aanhad op 13 April, toen zij de echtelijke woning verliet, behalve het hemd en de bovenrok, die zooals men weet reeds vroeger gevonden zijn. De kinderen, bij deze kleedingstukken gebracht, herkenden ze dadelijk. Ook bevonden zich in den zak het spoormandje en de omslagdoek door de ongelukkige dien dag te St. Nicolaas gekocht, alsmede een paraplu, waarvan de knop gebroken was. In het spoor mandje lagen een fleschje Ilofman en twee fleschjes reukwater nog ongeopend. Ook waren er weer vijf steenen in den zak gelijk aan die bij het huis van verdachte gevonden. Aan geen dezer voor werpen werd bloed ontdekt, of dit door den invloed van het water verdwenen is, of dat de moordenaar eerst zijn slachtoffer ontkleed heeft, zal wel spoedii* blijken. De autoriteiten van Moerbeke, met de vondst in kennis gesteld, waren spoedig ter plaatse. Alles werd goed ingepakt en naar Gent verzonden. Het onderzoek vordert goed. Zoo heeft o. a. een man verklaard, dat hij M. op een avond, nu een 5tal weken geleden, niet ver van de put is tegen- gekomen met een kruiwagen beladen met zakken. De politie is echter zeer voorzichtig en gaat met overleg te werk, daar er soms wel eens ver- klaringen gegeven worden, die later blijken niet al te veel vertrouwen te verdienen. Middelburg, 31 Mei. In den afgeloopen nacht overleed te Heinkenszand de heer Mr. J. C. R. van der Bilt, oud-lid der Gedeputeerde Staten van Zeeland. Te Cadzand is aan het strand een jonge olifant aangespoeld. Aan den Stationsweg te Goes geraakte Maandagnamiddag een span paarden van een land- Waarom wil je hem dan in 't verderf storten Wat kan u dat schelen Ik heb u betaald om mij te helpen, en dat hebt ge aangenomen. Ik behoef u niet te zeggen, welke geheime redenen ik heb. Dat is ook zoo, zei Jacquemin. Maar ik moet u toch opmerken, dat tegenover Haude coeur onze positie niet dezelfde is. Als ik hem zoo meteen doodschiet, wat hoogst waarschijnlijk is, heeft niemand mij iets te verwijten integen- deel, ik heb dan een bizonder blijk van plichtsbe- trachting gegeven, en ik krijg mogelijk nog een complimentje. Maar gij, meneer Collivet, hebt neem het mij niet kwalijk een moord op uw geweten. O, maak u daarover niet ongerust en kijk maar goed uit. Beiden zwegenelk had aan zijne eigen ge- dachten genoeg. (Wordt vervolgd.) bouwer uit M^ilhelminadorp door het rammelen der lading pannen op hoi. Door den schok, ver- oorzaakt door het in aanraking komen met een anderen voornjdenden wagen, viel de voerman, de ruim 20jange D. van Nisse, van zijn voertuig en xreeg den zwaar met dakpannen beladen wagen over het lichaam, tengevolge waarvan de ongeluk kige oogenbhkkelijk dood was. Door den carrouselhouder H. Janvier was gp egenheid der kermis te Scherpenisse aange- kondigd, dat al wie op Zaterdagavond 27 dezer een nt maakte in zijn carrousel, een lot ontving naar een varken. Van het rijden werd nu natuurlijk veel gebruik gemaakt en de verloting had "s avonds om half elf plaats. De prijs viel ten deel aan de dienst- bode van den verkooper van het varken. Zij ontving het varken op hare armen en begeleid door een joelende menigte, bracht zij het varken op dezelfde plaats waar het gehaald was. De winnares had slechts twee ritten gemaakt, terwijl er anderen waren, die meer dan 100 loten hadden. ^oridagmidda.g begaven zich twee kinderen uit 's Gravenzande, een van 4 en een 3 jaren naar het Zeestrand en verwijderden zich al spelende meer en meer van de ouderlijke woning zoodat zij eindeJijk bij het vallen van den avond den weg niet meer konden vinden. Doodmoe legden de kleineu zich tusschen Loosduinen en het Water- ververschingskanaal van 's Gravenhage op het strand te slapen, alwaar zij den volgende morgen, deels bedolven onder het over hen gewaaide zand werden gevonden. Overgebracht naar de naastbij- zijnde woning, die van den heer Treur aan de sluis van het afvoerkanaal, werden zij aldaar liefdevol opgenomen en verpleegd. De kleinen waren natuurlijk verkleumd. Den geheelen nacht hadden een aantal bewoners van 's Gravenzande gezocht. Uit Bergen-op-Zoom meldt men, dat de vangst van ansjovis dit jaar als lotaal mislukt kan beschouwd worden. Waren het vorig jaar op dit tijdstip bijna 200 ton aangebracht, nu zijn niet meer dan een 5 ton, verdeeld over 20 visschers, boven water gehaald. Een groote bron van inkomsten is voor Bergen- op-Zoom daardoor uitgeput. Vrijdagmorgen had nabij Kuilenburg een ongeluk plaats,dat noodlottige gevolgen had kunnen hebben, maar dat als door een wonder nog goed afgeloopen is. De sleepboot //Minister Keuchenius" kwam met twee schepen op sleeptouw van Arnhem naar Rotterdam. Omstreeks 11 uur passeerde zij de spoorwegbrug bij Kuilenburg, waar eenige werklieden bezig waren met het spannen van telefoondraden. Door nalatigheid van de zijde der werklieden liing een lijn koperdraad, waarvan het eene einde beneden aan de brug bevestijd en het andere om het middel van een werk man, die boven op een der spannings werkte, vastgemaakt was, tot op een hoogte van nauwelijks 5 meter boven den waterspiegel. In dezen draad geraakte de vlaggestok van de //Minister Keuchenius", wier kapitein natuurlijk dien dunnen draad op een afstand niet kon onderscheiden, terwijl er ook aan de brug geen rood vlaggetje als waarschuwing voor de schepen was geplaatst, verward met het gevolg dat de boot een geweldigen ruk aan den draad gaf en de werkman van een hoogte van 100 voet ongeveer van de spanning werd geslingerd. Aan een bewonderenswaardige tegenwoordigheid van geest heeft de man het te danken, dat hij er dien val nog levend en zelfs ongedeerd heeft afge- bracht. Bij een val van zulk een duizelingwekkende hoogte bestaat toch het gevaar, dat de adem van den vallende wordt afgesneden en hij dood is alvorens hij beneden komt, maar de man hield onmiddellijk zijn adem in en kwam zoodoende behouden in de rivier terecht, waar hij door den schipper van een der gesleepte schepen aan den draad werd aan boord getrokken. Ook zijn pet vischte men nog op en zette hem vervolgens aan wal, waar hij door flink loopen weldra van den schrik bekwam. De tuimelraamdieven schijnen te 's Graven hage weder aan den gang. Na Zondag bij den spekslager Lasan op den Loosduinschen weg te hebben ingebroken en gestolen, hebben zij dit in den afgeloopen nacht gedaan bij den spekslager Leene, een paar honderd meters verder op den weg. Ook thans hebben de dieven zich toegang verschaft door het tuimelraam en daarna de deur aan de binnenzijde geopend om zich een veiligen aftocht te verzekeren. Vervolgens hebben de inbrekers zich door de huiskamer naar de slaapkamer begeven. De vrouw des huizes ontwaakte even, meenende de winkel- bel te hooren. Zij waarschuwde haar man doch deze dommelde weer in. Plotseling zag de vrouw twee manspersonen in het slaapvertrek, waarvan een vlak voor het bed. Zij gaf een gil waarop de dieven wegliepen, een zilveren horloge medenemende uit het vest van den slager welk kleedingstuk op een stoel voor het bed hing. In den winkel werden eenige sleutels gevonden die in de kamer op de kasten hadden gezeten. Het geschil tusschen den heer Schmid van Rotterdam en den kastelein no. 1 van het cafe Lowenbrau is nog niet ten einde en geeft dagelijks aanleiding tot vermakelijke historie's. Advocaten van beide partijen schijuen als leeuwen tegenover

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2