Algemeen Nieuws- en Advertentiebl&d voor Zeeawsch-Vlaanderen. No. 3771 Donderdag 1 Juni 1899. 39e Jaargang. Binnenland. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. POLITIEK OVERZICHT. FEUILLETON Naar het Fransch van JULES MARY. 30) ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIlN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit 111 ml versch «J nl iTlaaiul lloeuN(lag- en l'rijilagavond, uitfgezonderd op Feestdagen, bij den «itgeveF P« J* HI OK HIDE te Ter lenzen* 't Was den dertigsten October 1898, dus nu zeven maanden geleden dat de strafkamer van het Hof van cassatie outvankelijk verklaarde de aan- vraag van mevr. Lucie Dreyfus tot herziening van het proces, op grond waarvan de krijgsraad van Parijs 21 Dec. 1894 onder presidium van kolonel Maurel, kapitein Alfred Dreyfus veroordeelde tot degradatie en levenslange verbanning naar een eenzaam oord wegens hoogverraad 5 Januari 1895 werd de veroordeelde in de militaire school gede- gradeerd en werden zijn kreten ,/Leve Frankrijk Ik ben onschuldigbeantwoord door het ge- schreeuw ,/dood aan den J udas dood aan den verrader en 't was 29 Mei 1899, dus juist 4 jaar, 4 maanden en 24 dagen na de verschrikkelijke executie van den ongelukkige, dat het Hof van cassatie alle Kamers vereenigd, na een campagne van twee jaren ongeveer (Zola's brief //J'accuse" dateert van 13 Januari 1898, doch toen was de zaak reeds eenige maanden en mouvement) de herzieningsaanvraag in openbare behandehng nam. De voorlezing door den als rapporteur fungee- renden president der civieie kamer Ballot Beaupre van de memorie van advocaat Mornard en de toelichting ervan door den rapporteur zelven, die wekenlang is bezig geweest met de bestudeering van het overvloedige materiaal waarbij 't alles aankwam op vergelijken en ziften, duurde vier voile uren zonder eenige pauze. In slille aandacht luisterden de eerste voorzitter Mr. Mazeau en de drie overige voorzitters de procureur-generaal Manau met zes andere procureurs en de 45 leden der Vereenigde Kamers toe, Loew als voorzitter der strafkamer gezeten rechts van Mazeau, terwijl Manau en Ballot-Beaupre links hun plaats hadden. De voorlezing vau het rapport is gisteren beeindigd en de conclusie luidtherziening van het geding en verwijzing van Dreyfus naar een nieuwen krijgsraad. Daarna begon de procureur Manau zijn requisi- toir. Drukker dan in het cassatie-hof, is het Maandag voor het hof van assises toegegaan bij de be- handeling van het proces tegen de afgevaardigden Deroulede en Habert, wegens hunne bekende poging van 18 Februari tot een soort van staatsgreep. Het publiek was hier zeer talrijk en ruinoerig en luisterde met belangstelling naar eene lange redevoering van Deroulede tegen de parlementaire instellingen. Ook schold hij daarbij op de Joden. Wat hij Er zijn ook patrouilles en posten van in landers. Daarmee moet ge u zien te redden. Aan land kunnen wij u niet te hulp komenals ge maar aan boord zijt, is dat wat anders. Daar kunt ge u zoo goed als gered achten. En de bootjes, die inspectie houden langs de kust Dat wou ik juist zeggen. Gij moet wachten, tot het bootje van middernacht voorbij is. Dan slaapt alles te Bourail en in de huizen bij het hoofd. De schildwachten beginnen dan ook sla- perig te wordendaar mag men op rekenen. Kent gij de rotsen bij de Poite Rouge ben er Zondags wel eens wezen vis- schen. Daar moet ge u heen begeven. Er is een schildwacht boven op die landpunt. Wat kan dat schelen Niemand zal op de gedachte komen, dat ge u hebt verscholen vlak onder een post. 't Is brutaalmaar ik zie er niet tegen op. Ge kunt zwemmen, hebt ge gezegd Als een visch. Dan moet ge u heel zacht te water begeven, en zooveel mogelijk onder beschutting der rotsen blijvende, zien te zwemmen naar het koraalrif, dat zich daar uitbrcidt voor de kust. Daar zal gedaan had, had hij altijd zorgvuldig overlegd. Zoo was hij het geweest, die het Boulangisme had te voorschijn geroepen, teneiude Frankrijk te redden. Hij erkende ook volmondig President Loubet van het Elysee te hebben willen jagen, daardeze het slechts aan zijue middelmatigheid te danken had gehad tot hoofd van den Staat verkozen te zijn. Over het ongepaste van dezen uitval, die door het publiek toegejuicht was, door den voorzitter onderhouden, gaf Deroulede tot bescheid, dat hij niets introk en dat hij Loubet nog niet eens had beleedigd naar de grieven, die hij tegen hem had. 's Mans advocaat het was gelukkig, dat hij niet zonder geestelijk geleide was kwam hier nu tusschenbeide en maakte door eenige veront- schuldigingen aan de zaak een einde. Habert hield eene dergelijke toespraak, waarin hij de benoeming van Loubet het werk der Dreyfus- ards noemde. Tegenover Derouledes opsnijderijen, stelde de voorzitter vast, dat hij dien dag generaal Rogets troep slechts bij toeval had ontmoet, niet met bedoeling, eene opmerking, waarop Deroulede het antwoord schuldig bleef. Hij kon zich, zeide hij, overigens met de ge- heele acte van beschuldiging wel vereenigen alleen niet met het beweren, dat hij soldaten zonder chefs had willen medeslepen. Ik wilde zeide hij wel degelijk dat er een generaal bij was, maar ik. had liever een divisie-generaal gehad dan den brigade-generaal, dien ik ontmoette. In de eerste dagen van Juni zal in tegenwoor- digheid van Keizer Wilhelm een gedenkteeken voor Helmholtz voor het Universiteitsgebouw te Berlijn worden onthuld. Een Augsburgsch blad, dat een weinig geschertst had met Keizer Wilhelm's jachtliefhebberij, en deswege wegens Majesteitsschennis was aangeklaagd, is vrijgesproken. De rechtbank nam aan, dat satire, ook al is die een weinig scherp, nog niet altijd als beleediging is te beschouwen. De Finsche Landdag heeft het wetsvoorstel van de legercommissie onveranderd aaugenomen, waar- door feitelijk het voorstel der regeering is ver- worpen. Het aangenomen wetsvoorstel brengt de legersterkte van 5 op 12000 man, onder voorwaarde, dat de weerplicht in Finland voldoende is en dat het Finsche leger in ieder opzicht nationaal blijft. Voorts wordt bepaald, dat de Finsche troepen in tijd van oorlog alleen dan buitenslands mogen worden gebruikt, als de verdediging van Finland hun aanwezigheid niet eischt en dat de landweer een boot u wachtenwe kunnen in een uur het jacht bereiken, dat met stoom op ligt te wachten. Hebt ge iets tegen dit plan in te brengen Ja en iets van belang. Dat is jammer; want meneer de Beaupreault is vertrokken. Als ge weigert, loopt alles in de warneemt gij 't aan, dan kan alles slagen. Ge zet mij het mes op de keel. Maar zie hier, wat ik heb aan te merken het is zoo goed als onmogelijk voor een zwemmer, al is hij nog zoo sterk, het rif te bereiken, als hij onderweg geen hulp heeft. De boot kan u tegemoet gaan. Best. Maar de haaien zijn geen kameraads om mee te spotten, en ge weet, dat het van die heeren wemelt tusschen de kust en het rif. Daar kunnen wij niets tegen doen. Eu overdraft ge ook niet een beetje P Neem een wapen mede om u te verdedigen. Haudecoeur gaf zich, na eenig tegenstribbelen, gewonnen aan Collivet, die een voor een zijne be- zwaren op koelen toon ontzenuwde. Veel keuze had hij ook niet, en hij beloofde, den volgenden dag de vlucht te wagen. Collivet nam afscheid met een handdruk. Haudecoeur sliep dien nacht niet; zijn geest was vervuld van hetgeen er gebeuren zou. En hij bleef verontrust bij de gedachte aan het plan, dat eigenlijk het slechtste en gevaarlijkste was, wat men kon bedenken. De argwaan liet hem niet los, en hij vroeg zich zelven af Hebben die menschen geen belang er bij, zich vau mij te ontslaan Den volgenden dag werkte hij niet, maar slen- terde rond in den omtrek om zich goed in te alleen binnen Finland of tot verdediging van Petersburg mag worden gebruikt. De Minister van waterstaat heeft een wijziging gebracht in de 495, 496 en 497 van de ad- ministratieve bepalingen der algemeene voorschrif- ten voor de uitvoering en het onderhoud van werken onder beheer van zijn departement, als volgt Geschillen. Wanneer tusschen de aannemers en de ingenieurs, of bij afwezigheid van dezen, tusschen eerstgenoemden en de opzichters verschil omtrent het werk, het bestek of de overeenkomst of deze algemeene voorschriften ontstaat, verblijft de uitlegging daarvan aan den hoofdingenieur of den rijksbouwmeester, waarnaar de aannemers zich moeten gedragen, behoudens beroep op den Minister. Evenwel heeft de aannemer ingeval van ge- schil over a. den aard van het werk(§ 304, 453 al. 1 en 483); b. de verrekening van meer en minder werk 468 al. 3); c. de gevolgen van schorsing of staking van het werk 470 en 471); d. de aansprakelijkheid voor schade, veroorzaakt door buitengewone omstandigheden (§475); e. het recht op betaling 476, al. 1 en 2) f. de omstandigheden onaf hankelijk van den wil van den aannemer (§478 al. 5), wanneer hij geen genoegen neemt met de door den Minister dienaangaande genomen beslissing, het recht, mits binnen 14 dagen na die beslissing daarvan gebruik makende, te vorderen dat het advies van een commissie worde ingewonnen, te benoemen op de wijze bij de volgende paragraaf omschreven. Het advies der commissie zal voor het rijk en den aannemer bindend zijn. De aannemer is in ieder geval gehouden, indien dit door den Minister wordt bevolen, het werk inmiddels geheel volgens de beveleu der directie voort te zetten, bij gebreke waarvan daarin voor zijne rekening wordt voorzien, behoudens de verrekening, die eventueel het gevolg zal zijn van bovenbedoeld advies. Commissie van advies. De bij de vorige para graaf bedoelde commissie zal bestaan uit drie leden, een te benoemen door ieder der partijen en het derde lid door partijen in onderling overleg. Zoo dit overleg niet tot overeenstemming mocht prenten, welken weg hij moest nemen. Tegen den avond keerde hij terug naar Bourail en ging een der herbergen binnen, waar hij anders nooit kwam. Hij had behoefte aan hartsterking, voor hij het groote waagstuk ondernamhij at iets en dronk een flesch wijn. Van het tafeltje, waar hij zat, kon hij de donkere straat zien 't was leeg en stil buiten nu en dan kon men duidelijk een voorbijganger zien in het licht, dat door de vensters naar buiten viel. Op 't oogenblik, dat hij, klaar met eten, zijn pijp aanstak, zag hij, snel als schimmen, in dat licht twee mannen, en hij maakte een beweging van schrik. Collivet en Jacquemin Dus die twee kenden elkaar Wat hadden die elkaar te zeggen Haudecoeur ging naar buiten en zag, buiten het lichtschijnsel der herberg, in't duister de vage omtrekken der twee mannen. Hij gevoelde in- stinctmatig, dat ze't over hem moesten hebben Stil, daar keerden zeze kwamen terug. Snel verschool hij zich achter een muurtje, dat diende als beschutting van een tuin aan de straat. Collivet en Jacquemin naderden, in de richting van het stadjedicht bij hem bleven ze staan. Jacquemin zei Dus 't is afgesproken voor dezen nacht Afgesproken. Ze gingen elk zijns weegs. Haudecoeur sidderde. Allerlei gedacliten vlogen hem door 't hoofd. Was het een hinderlaag, die hem werd gelegd Of hadden ze Jacquemin voor zijn zaak gewonnen Maar waarom deed de op- ziener dan, of hij zijn vijand was P 't Wantrouwen werd sterker; maar de ongeluk- leiden, wordt door partijen de tusschenkomst vau den kantonrechter ingeroepen. Kosten der commissie van advies. In het advies der commissie wordt aangewezen welk bedrag aan kosten, met inbegrip van verschotten, honoraria, reis- en verblijfkosten is te betalen eu door wien. Daarbij zal het aandeel der kosten geregeld worden naar de mate waarin partijen geheel of gedeeelte- lijk in het ongelijk zijn gesteld. De Minister kan eischeu dat door den aannemer vooraf cautie zal worden gesteld voor de betaling dezer kosten. Ten aanzien van het Russische voorstel bij de Vredesconferentie tot instelling van een scheids- gerechtshof voor geschillen tusschen de regeeringen vernam 't/,Vad." nog, dat het beoogt de instelling van een permanent hof, waarvoor zullen gebracht worden alle vraagpunten van verplichte arbitrage, die in een vorig artikel van het voorstel zijn opgesomd, tenzij de twistende partijen er de voor- keur aan geven, zulk een geschil voor een speciale arbitrageeommissie te brengen. Gevallen van facultatieve arbitrage zullen voor het hof kunnen worden gebracht. Ook de naties, die niet tot de vestiging van het scheidsgerecht medewerken, zouden hare ge schillen bij het hof aanhangig kunnen maken. Het Russische voorstel is tot in bijzonderheden uitgewerkt. Engelands voorstel is veel beknopter. De Amerikaansche voorstellen zullen nog nader worden geformuleerd. Naar men voorts verneemt, zal de Amerikaansche delegatie deze week gereed komen met haar voorstel, maar heeft zij, evenals de Italiaansche, inmiddels wijzigingen voorgesteld op het ontwerp vanRusland. Amerika zou wenschen, dat elke geschil voerende staat een anderen staat als scheidsrechter benoemde, welke arbiters dan samen het geschil zouden beslissen. In het Italiaansche voorstel moet vooral de nadruk gelegd zijn op 't behoud van het recht, om zich tijdens de bemiddeling te blijven voor- bereiden tot den oorlog. Maandag herdacht de heer Th. van Uije Pieterse, oudste wethouder vau Vlissingen, zijn 80sten jaardag. De jubilaris is oud-notaris, oud-lid van de Staten van Zeeland en sedert 1853 lid van den gemeenteraad. De gemeenteraad, de burgemeester, de secretaris en de ontvanger gingen hem ten zijnen huize hunne gelukwenschen aanbieden, en boden hem als blijk van hoogachting een mand met bloemen aan. kige mocht toch de kans, die hem werd geboden, niet ongebruikt laten voorbijgaan. 'tWeid een heel donkere nacht, met veel wind, maar zonder regen. Haudecoeur verliet tegen negen uur zijn huisje en sloeg spoedig den weg in naar de boschjes, zonder zich te haastenhij behoefde eerst om middernacht bij de Pointe-Rouge te zijn. Om bij 't zwemmen zooveel mogelijk on- belemmerd te zijn, had hij zich slechts met hemd en broek gekleed hij was blootsvoets om zich te verdedigen tegen de haaien, had hij een mes. Voorzichtig de posten vermijdende, bereikte hij ongeveer half twaalf de rotsen van Pointe-Rouge. Hij bedacht, dat hij een mogelijk verraad van Collivet misschien kon voorkomen, door reeds nu, een half uur voor den bepaalden, naar het rif te zwemmen. Hij overtuigde zich, dat 't mes stevig in zijn gordel zat, waar hij ook zijn horloge had gestoken, en begaf zich, zonder gedruisch te maken, te water. Het lichten der zee, in die streken geen zeld- zaamheid, was bijzonder sterk; de golfjes, rimpelend onder den sterken wind, vertoonden de grilligste steeds wisselende glansen. Dat licht kon hem noodlottig worden, zoodra hij buiten de schaduw der rotsen was. Gelukkig echler bereikte hij het rifhij had nog juist kracht genoeg, zich omhoog te hijschen op de brokkelige koraalrotsen en viel toen een oogenblik als uitgeput neer. Hij ontwaakte uit zijn bezwijming door een hooge golf, die over hem heen sloeg en hem herinnerde, dat hij nog niet veilig was. Hij klauterde naar boven op het kleine plateau, vol grillige kloven, scheureu en verhevenheden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1