(iemengde' berichten. Moord te Koewacht. Hij vergat weldra de onaangename ontmoeting en schepte moed in 't vooruitzicht van zijn nade- rende verlossing. Een verkenning in de richting van de kust had hem overtuigd, dat't jacht werke- lijk vertrokken was. doch voor het Nederlandsche zal ik naar alle waarscbijnlijkheid verplicht zijn binnenkort maat- regelen te nemen uit hoofde van de talrijke stallen, die door het mond- en klauwzeer besmet zijn. Het aantal aangetaste beesten bedraagt inder- daad meer dan 4000 en een Hollandsch blad heeft zelfs zijne verwondering er over uitgedrukt dat ik de grens nog openlaat." TER NEUZEN, 29 Mei 1899. Naar we vernemen is bij het gemeentebe- stuur alhier bericht ontvangen dat de concessie- voorwaarden voor electrische verlicbting, in de jl. Donderdag gebouden raadsvergadering vastge- steld, door de Industrieele Maatschappij te Amster dam (die de concessie van de aanvragers zal over- nemen) zijn goedgekeurd en de concessie alzoo wordt aanvaard. Het post- en telgraaafkantoor te Ter Neuzen zal met ingang van 4 Juni aanstaande, op Zon- en feestdagen open zijn van 7,30 tot 8,30 uur voor-, van 12,30 tot 1,30 en 6,30 tot 7,30 uur namiddags (spoortijd). De diensturen op werkdagen blijven onveranderd. Zooals men zich wellicht herinnert is door de Kamer van Koophandel alhier aan Z. Exc. den Minister van Waterstaat enz. per adres verzocht openstelling van het kantoor voor de telegraafdienst van 810 v.m., 13 en 79 n.m. De dienst is nu alleen uitgebreid met een uur 's avonds. Zaterdag werd te Walzoorden door het bestuur der waterkeering van het calamiteuze waterschap Walzoorden aanbesteed het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1900 van de aarde-, kram-, rijs- en glooiingwerken, aan de waterkeering van dat calamiteuze waterschap. Raming J 6123.21.T" {J J Hiervoor schreef het minst in de heer J. de Jonge, te Middelburg, voor 6036. Door den heer P. Dieleman, 'grondeigenaar te Axel, werd in „Het wapen van Zeeland" te Zaamslag aanbesteed lc perceel. Het bouwen van een woonhuis en bakkeet. Minste inschrijver was de heer A. van't Hoff te Axel voor 4649. 2« perceel. Het bouwen van eene landbouw- schuur en wagenhuis c. a. Minste inschrijver was de heer J. Yinke te Axel voor 8360. Zaamslag. Zondagnamiddag werd het nieuwe kerkgebouw van de Ned. Hervormden in gebruik genomee. Een lOOOtal bezoekers stroomde uit alle kanten toe. Het beboeft dus niet gezegd, dat daarvoor het gebouw, dat slechts 600 zit- plaatsen bevat, te klein was. De ruime gangen werden dan ook alle geheel ingenomen. Het gebouw, waarvan aannemers werden de heeren P. J. Wisse, P. Duijvenstein en D. W. F. Kaijser, is gesticht naar het plan van den architekt, den heer Kruijff te Utrecht, welk plan in onder- deelen nader is uitgewerkt door den heer Jb Wisse alhier. Wie ook het gebouw binnentraden, alien waren voldaan over de nette inrichting en er van overtuigd, dat het er kan staan als een voorbeeld voor anderen. Zaamslag. Het bestuur der waterkeering van de calamiteuze polders Margarelha c. a. besteedde Zaterdag j.l. aan de gewone werken tot onder houd en vernieuwing aan de zeewering. Raming 15093. Ingeschreven werd door de heeren J. Linden- bergh Cz. te Wemeldinge voor f 15,540, A. A. de Wilde Cz. te Goes voor f 15,475, G. van der een oogenblik het wantrouwen opkomen doch hij overwon dat en zei Goed Ik zal doen, wat gij wilt. Maar zoo ge misbruik maakt van mijn weerloosheid zoo ge mij bedriegt, zeg ik u, meneer Gerard en u ook meneer Collivet neemt u in acht Ik heb twintig jaar, en er zijn er drie van om. Over zeventien jaar zal ik nog niet te oud zijn om mij te wreken. Dus neemt u in acht Gerard nam zijne handen en drukte die vriend- schappelijk in de zijne. Wat vretst ge dan, Haudecoeur? 'k Weet nietik kan het u niet zeggen. Maar vertrouw dan op mij. Over een paar dagen zal Collivet u de bizonderheden komen mee- deelen. Ik ga naar boord terug; ze moeten mij hier niet zien. Morgen verlaat ons jacht de landingsplaats van Bourail en gaat in voile zee; men zal dan denken, dat nij vertrokken zijn om niet terug te komen. Doch het schip komt terug, in den nacht, dien wij voor uw vlucht uitkiezen. Nog eens vertrouw op mij. Vaarwel III. Haudecoeur kon den jongen man, met zijn flink, open gelaat, inderdaad niet wantrouwen en zeker, dat hem hulp wachtte, begon hij ijverig toebe- reidselen te maken voor de vlucht. Gebruik makende van de meerdere vrijheid van beweging, had hij reeds lang een jachtgeweer met patronen in zijn bezit, ofschoon dit aan de kolonisten ver- boden was. Maar hij kon van dit wapen nu geen nut hebben en liet het dus in de schuilplaats, svaar hij het verborgen had. Twee dagen waren er sedert het nachtelijk be- Peijl M. A. Verschelling te Ter Neuzen voor f 15,191, A. Tholens Dingz. te Ter Neuzen voor 15,180, L. M. Geluk te Tholen voor f 15,164, J. de Bree Fz. te Ter Neuzen voor f 15,147, .T. Meertens te Hoek voor 14,949, A. Vermorken te Hontenisse voor 14,914, D. de Doelder te Ter Neuzen voor f 14,896, H. Klaassen te Zaamslag voor f 14,894, K. de Vos te Ter Neuzen voor f 14,680 en B. van Eck te Ter Neuzen voor 14,678. Gegund aan laatstgenoemde behoudens goed- keuring door Ged. Staten. IJzemlijke, 28 Mei. Daar in de naburige Belgische gemeente Watervliet zich een geval van hondsdolheid heeft voorgedaan bij eene kat, is door den burgemeester alhier bepaald dat ook in deze gemeente de honden gedurende vier maanden gemuilkorfd moeten loopen. Het onderzoek omtrent den moord wordt nog dagelijks voortgezet. Verleden Zaterdag zijn weer een 20tal personen uit verschiilende plaatsen voor den rechter van instructie te Gent verschenen om getuigenis af te leggen. De meeste dezer personen hebben den verdachte of de vermoorde vrouw op den 13 April ontmoet. Ook dezuster van het slachtoffer, die op Kniedorp, een kwartier afstands van hier woont, is Zaterdag te Gent geweest. Zooals men weet, is de vermoorde vrouw daar 's avonds om 9 uur alleen geweest en heeft daar gegeten. Sinds dien tijd is zij niet meer gezien. M. blijft nog beweren, dat hij geheel en al onschuldig is; dat hij 13 April met vrouw Haeck wel in gezelschap geweest is, doch dat zij hem verlaten heeft en naar hare zuster gegaan is. Van hare verdere lotgevallen weet hij niets en hij heeft daarna ook geen onderzoek ingesteld. 's Nachts is hij niet in zijne woning geweest en toen hij den volgenden dag kwam, was zijne deur open. Wat het bloed betreft, dat gevonden is, dat kan, zegt verdachte, afkomstig zijn van het slachten van een varken. M. moet voornemens geweest zijn naar Amerika te trekkenwant op Zondag 7 Mei is hij, ver- gezeld van twee groote doghonden, die steeds in zijne woning verblijf hielden, in eene herberg op de Hoefijzers gekomen. Hij stelde toen aan een persoon, die in Amerika bekend was, voor er gezamenlijk heen te gaan. Hij zou de reis- kosten voor beiden betalen. Omtrent zijne uitlevering hebben wij niets naders vernomen. Het schijnt, dat de justitie van Gent de zaak nog eens van alle kanten wil onderzoeken voor ze aan Middelburg over te geven. Heden seint men ons Zooeven is in denzelfden put gevonden een baal met kleederen van vrouw Haeck, een spoormandje en een parapluie Aan de Midd. Ct. wordt gemeld dat, toen j.l. Woensdag een paartje naar de secretarie van Clinge reed, om zich te laten trouwen, den bruidegom door het bruidje verweten werd dat zijn plunje niet in overeenstemming was met de plechtigheid, Hij verdedigde zich evenwel met een beroep op de omstandigheid, dat het nu slechts de wet betrof en het bij de groote gebeurtenis, het kerkelijk huwelijk dat in die streken ge- woonlijk eenige dagen later plaats heeft, wel anders zou zijn. Het bruidje bleef er nochthans bij, dat de zaak gewichtig genoeg was voor een schoon pak kleeren en gaf alras te verstaan, dat ze maar stilletjes zoek verloopen, toen Haudecoeur een zeer onge- wenschte ontmoeting had. Plotseling zag hij voor zich de gehate figuur van Jacquemin, den opziener van het schiereiland Ducos. De kerel groette hem met een grijns en merkte dadelijk zijn verbazing. Ik heb promotie gemaakt, zei hijik "ben nu te Bourail, en 't doet mij genoegen, u hier weer te zien Haudecoeur, in betere omstandig- heden. Haudecoeur antwoordde niet en de opziener ging voorbij. Collivet is zeker aan land gebleven, dacht hij. Doch hij durfde in de stad niet informeeren, uit vrees, achterdocht te wekken. Alvorens in zee te steken, had Gerard met Collivet een lang gesprek gehad over de vlucht. De brave ex-boekhouder verheelde zijne bezwaren niet, doch gaf opnieuw de verzekering van zijn geheele toewijding. Welk plan heeft u gemaakt, vroeg hij ein- delijk aan Gerard. Deze legde hem uit, dat Haudecoeur niet recht- streeks van Bourail naar de nabijgelegen kust moest gaan, maar 's nachts vluchten, door de boschjes heen en zoo trachten naar kaap Tuo, op de oostkust, te komen, waar het jacht op een bepaalde plaats hem zou wachten. Gij, Collivet, besloot de jonge man, moet, als ge u overtuigd hebt, dat de vlucht thuis zou gebleven zijn, indien ze geweten had dat hij dat zaakje zoo licht opnam. De man was eerlijk genoeg er haar op attent te maken, dat het nog tijd was terug te keeren. Zooveel belangeloosheid was haar een weinig te verdacht om nog een stap verder te doen naar den huwelijkstempel. Ze stapte uit en ons cynisch boertje reed toen alleen secretarie-waarts, om den wachtenden ambtenaar kennis te geven van de nog tijdig tot stand gekomen scheiding. Als een nog merkwaardiger staaltje van's mans ongevoeligheid in deze zaak, diene, wel dat hij een Belg den ambtenaar kennis gaf nu maar regelrecht de Schreef over te zullen trekken. Want als hij denzelfden weg terugkeerde was er alle kans, vreesde hij dat hij zijn oud liefje nog ontmoette en deze spijt zou hebben over het geval. Hij zou er dan nog moeilijk van tusschen kunnen. Tijdens een kort maar hevig onweer, dat Woensdagmiddag boven Zierikzee en omstreken woedde, sloeg de bliksem in een arbeiderswoning in het Poortambacht. De vrouw, die met hare zes kinderen te huis was, wilde even te voren iets in het voorhuisje brengen, waarin de schoorsteen staat. De binnendeur openende, voelde zij den grond onder zich wegzakken en zag zij een felle bliksemstraal haar zijdeliugs voorbijgaan, waarna zij het bewustzijn verloor. De spoedig toegesnelde buren haalden dadelijk de vrouw en de kinderen uit de woning, die geheel met rook gevuld was. Daar biunen was het treurig gesteld alles was kort en klein geslagen en het huisje zelf zoo goed als vernieldde muren op verschiilende plaatsen gescheurd en ontzet, bijna alle pannen van het dak geschoven en de meeste glasruiten verbrijzeld. Als door een wonder hebben de bewoners geen noemenswaardig letsel bekomen, alleen waren enkele leden der familie door glasscherven een weinig verwond. De bliksem schijnt door den schoorsteen te zijn binneugekomen en zich door een der ruiten een uitweg te hebben gebaand. Daar het huisje geheel onbewoonbaar is, hebben de menschen hun iutrek genomen in eene nabijgelegen woning, die toevallig leeg stond. Toen het ongeval voorviel, was de man aan den zeedijk werkzaam. Naar men verneemt is het huisje tegen brand- schade verzekerd. Te Nieuwerkerk aan den IJsel, bij Rotterdam, is Zaterdagmorgen om 5 uur de eerste trein van Rotterdam naar Utrecht, doordat de brug over den Hollandschen IJsel niet geheel gesloten was, ontspoord. Men beweert, dat het signaal, hetwelk op onveilig stond, niet is opgemerkt. De machine is gedeeltelijk over de brug gesprongen, door de groote vaart, doch de tender is midden in de brug blijven zitten, waardoor deze geheel vernield is. Alleen de stoker heeft eenige kwetsuren be komen, de reizigers zijn met grooten schrik ge- lukkig aan het gevaar ontsnapt. Toen de eerste trein van Amsterdam naar Vlissingen te Nieuwerkerk aankwam, moesten de reizigers over het gedeelte van de brug loopen, om in den aldaar gereedstaanden trein plaats te nemen bagage en post werden door flinke hulp overgebracht. De reizigers en de post naar Engeland misten de aansluiting. In den loop van den ochtend is eene houten noodbrug gelegd over het kanaal, waardoor de reizigers naar den gereedstaande treinen kunnen overloopen. De Duitsche posten waren nog niet te Rotterdam aangekomen. Te Maastricht is in het gesticht Calvarien- berg overleden een jongen van 16 jaren, die bij een twist een messteek in het ruggemerg had be komen. De dader, een knaap van 15 jaren, be- gelukt is, alles doen om niet verdacht te worden en over land naar Noumea gaan, waar gij de mailboot naar Australie kunt nemen, om mij te Sydney te wachten, waar ik met den vluchteling u zal afhalen. Hebt ge mij goed begrepen O, zeer goed. Ik zal ten overvloede, om alle misverstand te voorkomen, mijne instructies opschrijvengij kunt ze dan aan fiaudecour geven. Wij moeten elke dwaling zien te voorkomen. Dat is heel verstandig. Gerard schreef heel duidelijk de instructies op, voegde er een nauwkeurig kaartje bij van den weg, dien Haudecoeur had te volgen, en gaf het aan Collivet. Dien avond vertrok het jacht en liet Collivet te Bourail. Hij liet een paar dagen voorbij gaan, zonder een poging te doen, zich in verbinding te stellen met Haudecoeurook ging hij alieen des avonds uit, terwijl hij overdag in het hotel bleef. Soms dwaalde hij lang buiten in de eenzaamheid, als broeide hij over een geheimzinnig plan. Den derden avond, toen het reeds donker was, ging hij naar de woning van den banneling, die hem nog steeds met wantrouwen aanzag. Meneer Haudecoeur, zei hij, alles is ge- reed. Wij wachten alleen, tot 't u gelegen komt. Dan hebt ge niet lang te wachten. Zeg mij maar, wat ik moet doen. Ik zal u gehoor- zamen Maar wacht even Hij stond op, ging naar buiten, deed de ronde om zijn huisje en kwam toen weer binnen, zorg- vuldig de deur sluitend. Zie zoo Er is niemand vindt zich reeds 2 maanden in voorloopige hechtenis en is naar de terechtzitting voor strafzaken ver- wezen. Ln den Limb. Koerier komt een berekening voor, waaruit blijkt dat in het geheel te Maastricht in het afgeloopen jaar ruim 500,000 liter jenever is opgedronken, waarvoor is uitgegeven bijna een half millioen gulden. Per hoofd heeft iedere Maastnchtenaar, ook iedere vrouw, kind en zuige- H. jenever gedronken, waarbij slechts 2,31 liter, waarvan accijns betaald is, ongerekend dat er nog een aardig potje bier wordt verbruikt, om de ,/borrels," .halve bakskes" en ..bakskes" weg te spoelen. Verleden week zouden eenige militaire wielrij ders uit het garnizoen te's Hertogenbosch op oefe- ningsrit zijnde, rijden wie van hen in den kortsten tijd den weg van de Dungensche brug naar sluis O kon afleggen. Een der werklieden, werkzaam aan de schoeiing der Zuid-Willemsvaart, bezig zijnde met palen uit een schip naar de andere zijnde van den weg te dragen, liep, niettegenstaande de wielrijders in voile vaart in aantocht waren, en hij door zijne kameraden werd gewaarschuwd even te wachten, met een paal op den schouder dwars den weg over, met het gevolg dat een der wielrijders zoo hevig tegen den paal aanreed dat de werkman achterover sloeg en de wielrijder aan hoofd en schouder werd gekwetst. Nadat de werkman was opgestaan en men dacht, dat het ongeval zonder ernstig gevolg was afgeloopen, reden de wielrijders verder en ging de man wederom aan zijn werk. Na nog een paar palen te hebben overgedragen, zakle hij echter eensklaps ineen en was dood. Door de marechaussee is terstond een nauw keurig onderzoek ingesteld. Overeenkomstig den eisch van het openbaar ministerie veroordeelde de rechtbank te Heeren- veen een 18jarigen koopman te Echten, die een jong bokje levend was begonnen te stroopen, tot 2 maanden gevangeuisstraf. Na verkregen koninklijke dispensatie is Donderdag te Doetinchem het huwelijk voltrokken van een jong paartje, waarvan de bruid nauwelijks den leeftijd van 15 jaren bereikt heeft. Donderdagavond verspreidde zich door Maastricht het gerucht, dat een hevige botsing tusschen twee treinen, tegenover de goederenloods van den vroegeren Grand Central Beige, had plaats gegrepen. De trein van Aken, die te 9,20 aldaar moet binnenloopen, was het gevaarvolle kruispunt der lijnen MaastrichtAken en MaastrichtVenlo gepasseerd, toen hij tegenover het goederenstation van den vroegeren Grand Central Beige op de waggons inliep van een personentrein, die van liet station naar het rangeerterrein teruggeduwd werd. De locomotief reed een waggon doormidden, ontspoorde, en was in een oogwenk overdekt met spaanders en wielen van den verbrijzelden waggon. Drie andere waggons werden gedeeltelijk verbrijzeld en ingedrukt. Van den Akenertrein schoven twee waggons in elkaar, werd een postwagen vernield en verschiilende waggons te zamen gedrukt. Het is een wonder, dat de machinist en stoker benevens de postbode, die zich in den vernielden waggon bevond, met den schrik vrij kwamen. Een geluk mag het heeten, dat de eerste personen- waggon geheel ledig was, want er zou niemand levend uitgekomen zijn. Thans zijn geen menschen- offers te betreuren, doch de gekwetsten, hoe wel niet velen in aantal, zijn deerlijk verminkt geworden. De meeste heeren doktoren en een aantal geestelijken uit de stad waren terstond na het gebeurde ter plaatse, en verleenden geneeskundige of geestelijke hulp aan de gekwetsten. Alle verwonden, de meeste werklieden, en kooplieden uit Aken, die Wien vreest ge dan P Een opziener, Jacquemin, die mij vereert met een bijzonderen haat, waarom weet ik niet. Jacquemin mompelde Collivet, alsof hij dien naam goed onthouden wilde. Zie zoo, spreek nu maar opzei Haude coeur. Wij hebben, fluisterde de ander, ver- scheidene plannen overwogen en eindelijk onze keus bepaald op een, dat u misschien 't gevaar- lijkst toelijkt, maar dat de meeste kans van wel- slagen aanbiedt. En dat is P Zonder Haudecoeur in het gezicht te zien, vol- tooide hij Een ontvluchting langs de landingsplaats van Bourail. Drommels zei Haudecoeur verrast, dat is inderdaad geen kleinigheid Neen, 't zou onmogelijk zijn zonder onze hulp. Nu, ga eerst maar voort. Dan kunnen we nader spreken. Morgen nacht moet ge uw huis verlaten ge moet langs een grooten omweg de landingsplaats bereiken. Daar wachten wij. Gij weet, dat de kust heel sterk bewaakt wordt Zie de posten zooveel mogelijk te vermijden. De nacht zal u beschermen, en er zijn verscheidene rotsen, waar achter ge u kunt verbergen. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2