Ned. Herv. gemeente te Zaamslag. Bekendmaking. Bekendmaking. V E R KOOPlNGr Kraaldsslsn, Balken snz., HOUTWAREN, Gemengde berichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentien. Openbare Verkooping. Moord te Koewacht. RECHTSZAKEN- dagen. Voorm. Nam. Zaterdag 27 Mei. 2.52 3.15 Zondag 28 3.37 4.1 Maandag 29 4.24 4.50 Dinsdag 30 5.15 5.44 Woensdag 31 6.13 6.45 Donderdag 1 Juni. 7.18 7.53 Vrijdag 2 8.29 9.5 Een groote p a r t ij Zaamslag. In de £5 Mei jl. gehouden ver- gadering van Ingelanden van den Groote Huis- senspolder is tot gezworen benoemd de heer Jan Huisseu Johz. te Ter Neuzen, zulks in de plaats van den heer M. van Dixhoorn, die niet meer in aanmerking wenschte te komen. Ter vervanging van wijlen de heer J. A. van Boven werd benoemd tot Ontvanger-Griffier, de heer P. J. Wortman te Zaamslag. Over de verdwijning van vrouw Haeck op Donderdag 13 April valt nog het volgende te melden 's Morgens om 5 uur is de ongelukkige met het rijtuig van Jozef Yerket naar St. Nicolaas gereden. Het was marktdag en de vrouw kocht van de 20 francs, die zij van haar zoon gekregen had, o. a. eeu halsdoek en een mandje. In den namiddag is zij te St. Pauwels in gezel- schap van verdachte gezien. De vrouw heeft toen verscheidene malen met M. gedanst en was zeer vroolijk. De omgang tusschen beiden was aller- hartelijkst en de ongelukkige zal zeker niet gedacht hebben, dat zij zoo dicht bij haar dood was. Dezelfden avond is zij alleen binnengekomen bij hare zuster, die op Kniedorp (gemeente Stekene) slechts een kwartier uurs van hier woont. Zij heeft daar wat gepraat en een boterham gegeten. Na dien tijd is de ongelukkige vrouw niet meer gezien. Men vermoedt, dat M. haar onder- weg opgewacht heeft en zij te samen naar zijne woning gegaan zijn. Daar zal vrouw Haeck spoedig berouw gevoeld hebben over haar vertrek uit de echtelijke woning, zal naar hare kinderen, die zij zeer lief had, hebben willen terugkeeren en M. zal dit hebben willen beletten. Verdachte is tusschen 13 April en den dag zijner arrestatie, 16 Mei, zeer onrustig geweest. Nu was hij hier, dan weer daar. Ook moet hij zich nu en dan woorden hebben laten ontvallen, die niet in zijn voordeel getuigen. Vooral was hij zeer nieuwsgierig en vroeg verschillende malen „is er geen nieuws Een paar maal is hij in de nabijheid der put geweest. Zeker kwam hij daar om zich te over- tuigen, dat alles nog goed in de diepte lag. De justitie van Gent en Middelburg moeten het thans eens zijn, dat de moord op Nederlandsch grondgebied heeft plaats gehad en men is bezig de noodige formaliteiten te vervulleu om de uit- levering van verdachte te bekomen. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 26 Me1 de volgende vonnissen uitgesproken A. D., oud 21 j., boerenknecht te Zaamslag, is wegens mishandeling veroordeeld tot 14 dageu gevangeuisstraf. M. G., oud 17 j., werkman te Axel, is wegens diefstal veroord. tot 1 maand gevang. A. de le L., oud 21 j., smidsknecht te Axel, is wegens mishandeling veroord. tot 14 dagen gevang. P. M. S., oud 23 j., arbeider te Ter Neuzen, gedetineerd te Middelburg, is wegens bedelarij veroord. tot 12 dagen hechteais en plaatsing in een rijkswerkinrichting voor den tijd van 10 maanden. E. S., oud 18 j., huisvrouw van J. de V., te Ter Neuzen, is wegens mishandeling vrijgesproken. J. C. van E., oud 22 j., kleermaker te Zaam slag, is wegens mishandeling veroord. tot 5 boete of 5 dagen hecht. C. D., oud 27 j., arbeider Zaamslag, is wegens mishandeling veroord. tot 3 boete of 3 dagen hecht. Wie is dat jongmensch Gerard de Beaupreault. De zoon van De zoon van hem, dien gij vermoord hebt. Dat is vreemd mompelde Haudecoeur, geheel verbijsterd door deze onthulling. Ik begrijp, dat het u vreemd toelijktmaar ik kan u geen nadere verklaring geven dat zal meneer de Beaupreault zelf doen. Dus die is ook naar Nieuw Caledonie ge- komen Om u te redden. Hij heeft een jacht ge- kocht en uitgerust, zoo 't heette, om een reis om de wereld te maken. De reis bestond daann, dat hij regelrecht koers zette naar Nieuw-Caledonie. Wij zijn al lang te Noumea, maar om geen argwaan te wekken, doen wij telkens kleine tochtjes, naar de omliggende eilanden, voor natuurkundige onderzoekingen. 't Jacht ligt nu voor anker aan den mond der Nera, het riviertje dat van Bourail naar zee loopt. En dat gebeurt enkel voor mij vroeg Haudecoeur ongeloovig. Voor u En nu verderP Luister, wat meneer de Beaupreault mij gezegd heeftge moet al uwe toebereidselen maken voor de vlucht; als ge gereed zijt, kiezen wij een nachtelijk uur't jacht blijft in een verborgen plaats achter de koraalriffen, en een boot zal u opnemen op een nader te bepalen plek. Kunt gij zwemmen J a. Zijt ge bang voor de haaien Ik ben voor niets bang. Dan zal 't gaan. Dus ge hebt mij begrepen? In den nacht van Woensdag op Donderdag heeft een nog onbekende dader een op het ran- geerterrein van de Staatsspoor te Utrecht staanden veewagen, waarin zich 120 schapen en lammeren bevonden, opengezet. Het gevolg hiervan is ge weest, dat de beesten uit den wagen zijn gespron- gen en Donderdagmorgen overal rondliepen. Ruim 80 schapen, benevens een paar lammeren met gebroken pooten, werden teruggevonden, de anderen worden nog vermist. Of in deze aan diefstal, dan wel aan eene wraakneming of verregaande baldadig- heid moet worden gedacht, zal uit het onderzoek, door de politie ingesteld, moeten blijken. Uit de broedmachine van den sluiswachter der Oranje Buitensluis te 's Gravenzande, W. Nales, is een kuiken te voorschijn gekomen met 4 pooten en 2 losplaatsen voor het leggen van eieren. Het beestje is nu 4 dagen oud en levenslustig als zijn minder bedeelde lotgenooten. Dat belooft dus een voordeelige kip te worden dubbel eieren voor huishoudelijk gebruik, dubbel vleesch voor de keuken en met haar eenen kop, een kleine eetster Te Wezep had Woensdag aan het station van de Kamper gemeentewaterleiding een treurig ongeluk plaats. Een arbeider aldaar, met name Klein, was dien dag voor het eerst in dienst als tijdelijk stoker. De man schijnt te dicht bij de machines gekomen te zijn, althans hij werd zoo door een der raderen gegrepen dat dit on- middelijk den dood ten gevolge had. Een dertienjarige jongen reed Vrijdagochtend op het Oude Delft stilletjes mede op de voortrede van den achtersten wagen van de stoomtram. Toen hij den conducteur zag aankomen, sprong hij van den wagen, met het gevolg dat hij met een der wielen in aanraking kwam, en aan linkerbeen en arm zoodanig gekwetst werd, dat er aan het be- houd van zijn leven gewanhoopt wordt. In den nacht van Zondag op Maandag is op het kantoor der Tilburgsche bierbrouwerij ,/De Post'noorn" van de erven van Roessel inge- broken. De ingemetselde brandkast werd uitgebroken, medegenomen en op circa vijf minuten afstand van het bebouwde stadsgedeelte met werktuigen geopend. In de brandkast waren, behalve het papier, circa vierhonderd gulden aan specie. Deze diefstal is een staaltje van groote brutaliteit, daar in de brouwerij dien nacht werd gewerkt. De daders zijn onbekend. Omtrent dezen inbraak meldt men nader De ingemetselde brandkast, welke Zondagnacht werd gestolen, heeft een gewicht van slechts 70 kilo en is waarschijnlijk met een kruiwagen naar een korenveld in den zoogenaamden „Poel" ver- voert. Daar is de brandkast door middel van een boor geopend. De voorhamers waarmede de brand kast is uitgebroken, zijn ontvreemd uit een niet gesloten smidswerkplaats in de buurt der brouwerij. Deze hamers en de kruiwagen zijn den volgenden morgen bij de geopende brandkast gevonden. Men veronderstelt dat het ledigen der brandkast bij schemerlicht is geschied. De geen geldelijke waarde bezittende papieren werden toch achtergelaten. Tot op heden heeft niemand zich aangemeld als eigenaar van den kruiwagen, waaruit wordt opgemaakt dat dit voertuig den dief of een der dieven toebehoort. De stoker der brouwerij, die in den bewusten nacht aanwezig was, verklaart nadrukkelijk dat de poort welke toegang tot de gebouwen gaf gesloten was. Een voorbijganger heeft echter gezien dat Uitstekend. Alleen is er een ding, dat mij spijt. En dat is Dat ik genoodzaakt hen, uwe voorstellen af te wijzen. Waarom Omdat ik u niet vertrouw, meneer Collivet Mij niet? Als ik u de vrijheid kom aan- bieden Nadat ge mij in ballingschap hebt gezonden. Dat meent ge niet ernstig. Zeer ernstig. Ik weigertegenover u. Maar 't zou kunnen zijn, dat ik 't aannam, als meneer Gerard de Beaupreault zelf mij wil uit- leggen, waarom hij zooveel belang stelt in mijn persoontje. Waarvoor is dat noodig Ik ben zijn zaak- gelastigde. Voor 't welslagen van ons plan is 't beter, dat meneer de Beaupreault zelf zich zoo min mogelijk vertoont. 'tZou toch opzien baren, als hij ging spreken met u, den moordenaar zijns vaders, terwijl ik overal kan komen en gaan zonder de aandacht te trekken. Dat is allemaal heel mooi beredeneerd. 't Is de zuivere waarheid. Maar 't is mij niet voldoende. Ik haat u le veel, om 't minste vertrouwen in u te stellen ik zal u niel eerder gelooven, eer ik veilig en wel in Europa ben. Dat hangt geheel van uw eigen wil af. Ik moet eerst meneer de Beaupreault zien. Ik heb geen lust, er tien jaar zware gevangenis voor te wagen of den kogel van een opziener in 't lijf te krijgen. (Wordt vervolgd.) des nachts half een de poort geopend was en dat een man, die hem onbekend is, daarbij stond. Het gestolene geld bedraagt f 280, een gouden horloge en nog eenige sieraden. Had de diefstal eenige dagen vroeger of later plaats gehad, dan zou de firma wellicht /3000 h 4000 kwijt zijn geweest. Men schrijft uit Drente Bijzonder groot is het aantal jonge vossen, dat tegenwoordig in deze provincie wordt buitgeinaakt. In onderscheidene gemeenten houdt men zich be zig met het vangen van deze voor de wildbaan zoo gevaarlijke roovers. Toen in Eebruari j. 1. hier en daar klopjachten op vossen werden gehouden, werden er slechts weinige gevangen. Vermoedelijk waren zij destijds, door het fraaie weder, reeds op de heide, zoodat men ze in de dennebosscheu tevergeefs zocht. Thans is men met het uitgraven van de holen, waarin zij jongen hebben, gelukkiger. De jongen worden meestal levend bemachtigd, omdat deze tot tamelijk hoogen prijs aan liefhebbers kunueu verkocht worden de andere vossen worden gedood. In de gemeenten Emmen, Borger, Rolde en Beilen werden dezer dagen weder levende vossen bemachtigd, welke in Holland (Rotterdam) nog al aftrek schijnen te vindeu. De Haagsche bladen bevatten de volgende aandoenlijke uituoodiging van de ouders van het sedert een paar weken aldaar vermiste kind, A. P. J. van Weezel, wonende Kalkoenstraat 20, te 's Gravenhage. ,/De diepbedroefde ouders van het vermoedelijk ontvoerde knaapje van 7 jaren d.t ongeveer een maand geleden te 's Gravenhage werd vermist, verzoeken beleefd aan de vermoedelijke ontvoerders hun tot leniging hunner smart zij het ook bij ongeteekenden brief te willen bekend maken of hun lief kind nog leeft, in welken toestand het zich bevindt en wat de toekomst van hun kind zal zijn. Dit reeds zou hun een groote troost zijn." Hoe het kan tegenloopen lemand die in de Spaarndammerbuurt te Amsterdam een zaakje heeft geopend, zou Zondag receptie houden voor zijn aansfaand huwelijk. De vooruitzichteu waren niet slecht. Een broer van de bruid had al lang zes mooie nieuwe stoelen beloofd en haar moeder een bed. De broer gaf nog vdor de receptie zijn stoelen. Hij had er evenwel niet het rechte plezier van, want zijn aanstaande schoonbroer vond ze niet naar zijn zin. Hierover nu was de broeder van het bruidje weer gebelgd. Hij klaagde zijn nood aan mama, die nu zich voornam van haar kant het beloofde bed niet te geven, want, zoo zeide zij, daarop konden ook wel eens aanmerkingen gemaakt worden. De bruid, ook niet mis, had 180 gulden op- gespaard en die haar moeder ter bewaring gegeven. Uit weerwraak vroeg zij nu terstond haar geld terug. Maar mama, daarover verstoord, zeide, dat zij nu niet op de receptie kwam. Toch had, zooals wij zeiden, Zondag de recep tie plaats. Er kwamen veel gasten. Algemeene verbazing, dat bruidjes mama niet tegenwoordig was. Gevraagd aan de bruid Komt je moeder niet Neen, moeder komt niet. Wel gek, wat vreemd. Hoe komt dat? Al dat verwonderd vragen maakte de bruid wel wat zenuwachtig. Zij ging eens even naar boven om een glas water te drinken. Bij het uithalen van haar zakdoek mist zij haar J 180. Angstig gegilZe hebben mij bestolenmijn f 180 is gestolen De politie kwam er bij te pas. De deuren worden gesloten en alle gasten werden gefouilleerd. Van de receptie was de aardigheid af. Wat erger is. Het bruidje zei, dat nu de aar digheid ook van 't trouwen af was en het huwelijk nog maar een jaar uitgesteld moest worden. Te Rijsen kwam dezer bij den gemeenteraad een adres in van een bewoner der buitenkom, die het door de post had laten bezorgen en op de enveloppe 3 postzegels van 5 cent geplakt had. Waarschijnlijk had men hem gezegd, dat hij daarvoor „een zegel van 15 cent" moest nemen het request zelf was namelijk op ongezegeld papier geschreven. Men heeft in Italie bij het plaatsje Calepio in Lombardije een proef genomen met geschut, niet om kunstmatigen regen te verwekken, doch om een hagelbui, die boven het land hing, te doen voorbijdrijven. De proef slaagde zeer goed. Men loste veertig schoten met ladingen van 65 gram. Een zuil kruitdamp steeg loodrecht tot een hoogte van 2500 meter op en door de warmte dezer rook dreven de wolken van-een. Tegelijker- tijd nam men ongeveer waar, dat in omliggende plaatsjes, als Sparso, Villonge, San Flastro, Via- damica de bui met kracht neerviel alleen Calepio werd gespaard. In Belgie heeft men op de Schelde eeu proef genomen met het bekleeden van de glooiing (talud) door een bedekking van gebakken steenen of betonstukken, op eigenaardige wijze aan elkaar verbonden. Deze proef schijnt gunstige gevolgen te hebben opgeleverd tot voorkoming van den afslag van de boorden op plekken, die van het water het meest te lijden hebben. Oidergeteekende betuigt ook namens ziju echtgenoote hartelijk (lank aan den heer D. Btjyze, arts, voor de uitmuntende behandeling bij de bevalling zijner echtgenoote ondervonden ook aan Mej. Bijl eveneens onzen (lank voor de hulp en bijstand bij die bevalling bewezen. Ter Neuzen, 26 Mei 1899. P. TIMMERMANS. SanSS?*** Getroffen door de vele blijken van belangstelling op 22 Mei j. 1. ons be- toond, betuigen wij onzen oprechten (lank. D. MULDER. S. J. MULDERScheele. Zierikzee. Kerkvoogden zeggeu alien, die medewerkten aan het kosteloos vervoer van de materialen voor het nieuwe kerkgebouw bij deze hun besten dank. Zaamslag, 23 Mei 1899. Kerkvoogden der Ned. Herv. gemeente, D. DEKKER Sr., President. P. J. WORTMAN, Secretaris. Het Bestuur van het waterschap ZUID- KATS St. ANNA en SPARKS maakt bekend dat de rekening en verantwoording over het dienstjaar 1898/99 en de begrooting voor het dienstjaar 1899/1900 met memorie tot toelichting gedurende 8 dagen, te rekenen van 29 Mei6 Juni 1899, ten kantore van den Ontvanger- Griffier ter inzage zullen liggen dat eene vergadering van Ingelanden zal worden gehouden op Woensdag 7 Juni 1899, des nam. te 2 uur, in het Logement van Mej. de Wed. E. A. Scsijn dat daarna de vastgestelde begrooting met memorie tot toelichting, mede gedurende 8 dagen te rekenen van 8 Juni 1899 op dezelfde plaats ter inzage zullen liggen; en dat de voornoemde bescheiden tegen betaling der kosten in afschrift of in druk verkrijgbaar zijn. Ter Neuzen, 26 Mei 1899. Het Bestuur voornoemd, J. HUIJSSEN, Dijkgraaf. JOHs SCHEELE, Ontvanger-Griffier. Het Bestuur van den polder BEOOSTEN BLEU BENOORDEN maakt bekend dat de gewone jaarlijksche vergadering van Ingelanden zal ge houden worden op Dinsdag, 30 Mei 1899, des voormiddags half elf uren, in het logement van de Wed. L. B. A. Rolff, te Axel. Axel, 19 Mei 1899. Het Bestuur voornoemd, P. KOSTER, Dijkgraaf. VAN DISHOECK, Ontv.-Griffier. Kerkvoogden der Ned. Herv. gemeente te Zaamslag, zullen op Zaterdag 3 Juni a. s., namiddag tien uur, op het Zaagplein bij het dorp, publiek verkoopen afkomstig van het te sloopen hulp-kerkge- bouw, benevens de inventaris, bestaande in STOELEN, BANKEN enz. De Notaris P. Dregmans, te Axel, zal ten verzoeke van H. en A. J. CLAESSENS en P. IIAAK, alien aldaar, op Zaterdag den 3 Juni 1899, des namiddags ten 1 ure, verkoopen EENE GROOTE PARTIJ als: PLANKEN, RIBBEN, BALKEN, PLATEN, IJZERDRAAD (1 en 2 duims), ZINKEN GOT EN, RAM EN, DEUREN, cemer.t-ijzeren REGENBAK van 40 ton, STEEN, PANNEN, ASPHALTPAPIER en verdere goederen, alles afkomstig van het „Axelsch Hoenderpark" tegen den Armendijk, gemeente Axel.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2