Telegrafische berichten. Gemengde berichten. Moord te Koewacht. Hij vermoedde een valstrik en ging in zijn hut. Toen de opziener een eind weg was, ging hij naar den hoop takken, raapte er een armvol van op en zorgde, dat het stuk suikerriet daarbij was. er in zag liggen was voor den aakschipper het werk van een oogenblik. Hij wist het kind te grijpen, en werd, door inmiddels toegeschoten liulp, met haar aan boord getrokken. Het is dus wel aan de honden te danken dat het kind niet verdronken is, daar zonder hun alarm, wellicht niemand iets van het te water vallen zou bespeurd hebben. Heden namiddag geraakte een kmderwagen, waarin twee kinderen, te water in het kanaal aan de Wests]uis. Eenige daar met bestemming naar de werken te Philippine passeerende werklieden, beproefden tevergeefs met spaden den wagen naar den kant te trekken. De heer Joh. Ribbens, die dat werkje reeds meermalen bij de hand heeft gehad, sprong uit de tegenovergelegen zeilmakerij, daarna 't kanaal in, zwom naar de overzijde en bracht, nu door de daar aanwezigen geholpen, wagen en de kinderen, die met den schrik vrijkwamen, op het drooge. Door het bestuur der waterkeering van het calamiteuze waterschap Oud en Jong Breskens werd Zaterdag verpacht de politievergnnning tot het rapen van broed- of mosselzaad van de hoofden of vooruitstekende werken op den vooroever van genoemd waterschap. Door den heer P. P. Wijnne te Philippine werd geboden 50 en door den heer E. A. de Mul al'daar 65. Zaamslag. Ingelanden van den Aan- en Gen- derdijkepolder benoemden den heer C. de Kok opnieuw als gezworen. Het dijkgeschot voor 1899/1900 werd bepaald op 5 per H.A. In den Margarethapolder werden herbenoemd de heer W. de Klerk Jr. tot gezworen en de beer W. Dieleman tot lid van den dijkraad in den Kleine Huissenspolder de heer A. Tollenaar tot lid van deu dijkraad en in den Eendragtpolder de heer J. Scheele Jr. tot gezworen en de heer J. Vinke tot lid van den dijkraad. Het dijkgeschot komt voor de landen 1« soort in den Margarethapolder op ruim f 33 per H.A., voor den Kleine Huissens- en voor den Eendragt polder op ongeveer f 29 per hectare. Philippine. Naar men verneemt zullen in den loop van deze week ongeveer 600 polderwerkers aankomen oin een begin te maken aan het liggen der hulploshaven. Reeds staan er hier en in den Stellepolder een twintigtal stroolenten om die arbeiders met hunne gezinnen te kunnen ontvangen. Philippine. Tot tijdelijk brievenbesteller voor deze gemeente en den Stellepolder is benoemd Alouis Rammeloo alhier. Sas van Gent, 24 Mei. Deze week waren ter veemarkt aangevoerd 42 stieren, 13 ossen, 9 koeien, 38 vaarzen en 1 kalf, samen 103 beesten, die alien vlug werden verkocht, aan onverauderde prijzen. Hontenisse, 21 Mei. Heden vierden de heer J. F. Adriaansens en echtgenoote hun vijftigjarig huwelijksfeest. Op dringend verlangen van de geachte jubi- larissen werd dit feest echter alleen in den familie- kring gevierd. Buren en vrienden bepaalden zich°tot het uitsteken van vlaggen en het zenden van kaartjes. Te Walsoorden wapperde van elk huis de nationale driekleur en alle schepen in de haven waren met vlaggen versierd. Zooals wij in ons vorig nummer nog konden melden, is Vrijdag een tweede zak gevonden en wel in denzelfden put, waaruit het misvormde lichaam der vermoorde vrouw gehaald is. IMI ii, - stuk riet op een hoopje takken en verdween tus- schen de boomen. Haudecoeur begreep er natuurlijk niets van maar nieuwsgierigheid dreef hem, 't stuk suikerriet te gaan oprapen. Juist toen hij zich wilde bukken, hoorde hij gedruischJacquemin ging voorbij, zacht fluitende, zonder naar hem te zien. Binnen gekomen, bekeek hij't nauwkeurig. En nu ontdekte hij, dat er een insnijding in gemaakt was, waarin een stukje papier zat. Dat was dus het ,/gelieim" Brandend van nieuwsgierigheid, haalde hij 't papier er uit en vouwde het open, 't Was zoo klein, dat 't gemakkelijk in een vin- gerhoed geborgen kon worden. Met fijn schrift stond er op „Gij kunt vertrouwen op den inboorling, die dit brengt. Ge hebt vrienden te Noumea, die uit Frankrijk kwamen om u te helpen ontvluchten. De uiterste voorzichtigheid is aanbevolen. Morgen komt de Kanak weer voorbij uw hut. Geefhem antwoord op dezelfde wijze en zeg, of wij op u kunnen rekenen". Dat was alles verder geen aanwijzing. Haudecoeur dacht aan een list van Jacquemin. Hij haalde de schouders op en wierp 't briefje, met 't stuk suikerriet, in 't vuur. Den volgenden morgen echter stond hij op den uitkijk voor zijn hut, met kloppend hart, om te zien, of de Kanak weer verschijnen zou. De inboorling liet niet lang op zich wachten. Hij liep Haudecoeur langzaam voorbij en zag Rem in de oogen. Het parket van Gent was namelijk Vrijdag weder naar hier gekomen om genoemde put eens nader te onderzoekeu. Een man, met een touw onder de armen ge- bonden, ging te water en nauwelijks was hij eenige oogenblikken in den vijver of hij haalde een grooten, gevulden zak boven. Een hevige opschudding ontstond onder het publiek dat van alle kanten was toegestroomd en vele vrouwen schreeuwden en gilde'n. De zak werd op een kruiwagen gelegd en naar de openbare school gevoerd. Daar werd hij in tegenwoordigheid der Belgische en Nederlandsche politie geopend en achtereenvolgens verschenen het afgesneden hoofd, de armen, de beenen, de borsten, de afgesneden stukken vleesch, te zamen 17 stuks, te voorschijn. Ook bemerkte men een stuk hemd, een muts, een ledige beurs, alsmede een vijftal steenen geheel gelijk aan die uit den eersten zak en die welke bij het huis van den ver- dachte gevonden zijn. Na het eerste onderzoek werd alles naar het huis van bewaring vervoerd en werd de Nederlandsche met deze vondst in kennis gesteld. Deze was Zaterdag tegelijk met die van Gent in deze gemeente. Algemeen verwachtte men, dat de verdachte A. M. met de gevonden lichaamsdeelen zou ge- confronteerd worden en daarom waren zelfs uit omliggende gemeenten vele menschen toegestroomd om den vermoedelijken moordenaar te zien. Het was voor die menschen een ware teleur- stelling, toen zij veruamen, dat verdachte niet meegekomen was. In de openbare school werden in bijzijn der Nederlandsche en Belgische justitie de gevonden lichaamsdeelen onderzocht en daarna werden zij door de Gentsche geneesheeren Leboucq en Debar- sacques nader behandeld. Geconstateerd werd, dat verslagene met een of ander hard voorwerp een slag op het hoofd gehad heeft en dat er waarschijnlijk een hevige worsteling had plaats gehad tusschen de kloek gebouwde vrouw en haar moordenaar. De oorbelletjes waren o.a. met geweld uit de ooren gerukt, het eene was aan de kousen gehecht, het andere was niet te vinden. De eene hand was krampachtig dichtgenepen, de andere open tot grijpen gereed. Bij het uittrekken der kousen kwam het vleesch van het been mede, zoover was de ontbinding ingetreden. Alles verspreidde dan ook een onver- dragelijke reuk. Na onderzoek werden de overblijfselen der ongelukkige vrouw op het kerkhof alhier naast de romp begraven. Alleen de schedel werd naar Gent medegenomen. Terwijl de geneesheeren hunne alles behalve benijdenswaardige taak ver- vulden, gingen de heeren van het parket een bezoek brengen in de woning van verdachte. Dit is een eenvoudig, slecht onderhouden huisje, waar M. sinds jaren geheel alleen woonde. Het geheele huis werd onderzocht. Op eenige steenen meende men bloedsporen te ontdekken. Deze steenen werden uitgekapt en medegenomen. Verder werden een touw, een rnes en een vrouwen- paraplu in beslag genomen. Door de Belgische justitie en de Nederlandsche politie werden Zaterdag nog verscheidene personen gehoord. De verdachte, die nog steeds alle schuld blijft ontkennen, is de zoon van eene brave, hoogst fatsoenlijke en algemeen geachte weduwe, met wie geheel de gemeente innig medelijden heeft. De vermoorde vrouw heet Prudentia Vervaert en was sinds jaren gehuwd met Seraphien Haeck, die op het Belgisch gedeelte eene kleine herberg iiBiiiVtoiWTWlV Geheim fluisterde hij weer en bleef toen even staan. Ja, ja, zwarte snuiter, zei Haudecoeur; zeker om te gaan klappen bij Jacquemin De inboorling verstond hem niet, maar toonde zijn verbazing, daar hij niets van den Europeaan ontving. Doch hij vervolgde zijn weg en spoedig had Haudecoeur hem uit 't oog verloren. Ondanks zijn wantrouwen jegens Jacquemin en de geheele wereld, kon hij toch niet nalaten, te denken Als 't toch eens waar was Als ik een vriend had, die zich met mijn lot bezig houdt Hij ging na, wie 't kon zijn, maar kreeg geen licht. Zijne kennissen waren alien arme drommels, net als hij. Wie van hen bezat er geld genoeg om zoo'n reis te doen Komaan, kunstjes van Jacquemin zei hij. Er verliepen twee dagen, zonder dat er iets opmerkenswaardigs voorviel. Doch toen begon het spelletje opnieuw. De Kanak daagde weer op en bracht op dezelfde wijze een briefdeze luidde wGij hebt niet geantwoord. Zeker uit wan trouwen. Wij vernamen, dat er een poging tot ontvluchten is gedaan en men ook u verdenkt. Uwe voorzichtigheid verbaast ons niet. Maar wij zijn vrienden en hebben geen ander doel, dan u de vrijheid terug te geven." Den volgenden morgen kwam de inboorling weer voorbij de hut en raapte een stuk suiker riet op, dat daar lag. Hij deed dat kalm en zonder verrassing te laten blijken de inboorlingen zijn geboren komedianten en zouden goed zijn voor diplomaat. 't Riet bevatte 't antwoord van Haudecoeur. houdt. Zij bezit 9 kinderen, waarvan de oudste 28 en het jongste sleclits 3 jaren telt. Liet haar gedrag als echtgenoote veel te wenschen over, als moeder betrachtte zij steeds hare plichten, waarom zij door hare kinderen zeer betreurd wordt. Een der meisjes, die Woensdag bij het zien van den verdachte in onmacht viel, ligt ziek te bed. Omdat zij zooveel van hare kinderen hieldt, vermoedt men, dat vrouw Haeck, kort na haar vertrek uit de echtelijke woning naar haar huis- gezin heeft willen terugkeeren en dat verdachte dit haar heeft willen beletten. Algemeen verwacht men, dat verdachte a in de Nederlandsche justitie zal uitgeleverd worden, daar naar alle waarschijnlijkheid de moord op Nederlandsch grondgebied, namelijk in het huis van A. M., heeft plaats gehad. De overige kleedingstukken van de vermoorde vrouw zijn nog niet gevonden. D. d. 24 Mei schrijft men nader Onder toezicht der Nederlandsche en Belgische politie is eene groote verzegelde kist naar Gent verzonden. Deze kist bevatte 27 groote en kleinere steenen, waarop men bloedvlekken heeft meenen te ont dekken, een doosje met asch uit den haard van verdachte, eenige brieven en al de andere zaken reeds vroeger in beslag genomen. Al die voor- werpen zullen aan een nauwkeurig onderzoek worden onderworpen. Zaterdagavond na terugkomst van het parket uit Koewacht is verdachte voor de Raadkamer te Gent verschenen, die zijn aanhoudingsinandaat bekrachtigd heeft. Als verdediger was aan M. toegevoegd de heer Mr. A. Fredericq. Diezelfde advocaat heeft M. ook verdedigd, toen hij voor 6 jaar veroordeeld werd wegens het lossen van een pistoolschot op den echtgenoot van de thans vermoorde vrouw. Het aantal getuigen is weer met een paar ver- meerderd. Er zijn er al meer dan 50. 's GravenhAge, 24 Mei. Door de Provinciale Staten van Gelderland is verkozen tot lid der Eerste Kamer de heer S. M. van Wijk, industrieel te Renkum, met 32 stemmen op den heer Mr. M. Tydeman waren 20 stemmen uitgebracht. Het door de justitie uit Middelburg te Arnemuiden ingesteld onderzoek naar vermoedelijk gepleegde onregelmatigheden in de gemeente-ad- ministratie heeft nog geen aanleiding gegeven tot het instellen eener vervolging. Het schijnt echter nog niet geheel afgeloopen te zijn. Dezer dagen had's avonds aan den grindweg te Dinxperlo een brutale aanranding plaats. De zoon van den molenaar Wennink werd, terwijl hij van zijn werk huiswaarts keerde, door 5 personen staande gehouden, die zijn geld van hem eischten. Toen W. zich daartegen verzette, werd hij over de brug van de Aa-strang geworpen, waar hij, wat men zeker niet verwacht had, nog op deu drogen oever terecht kwam. De aanvallers maakten zich intusschen uit de voeten. Een veenarbeider uit Ruinen, die van het turfmaken Vrijdag huiswaarts keerde per schuit uit Nieuw-Amsterdam, om de Pinksterdagen in zijn gezin door te brengen, had zijn hoofd gestoken door een raampje van de schuit, om te zien wat boven hem gebeurde, waar eenige lieden ruzie hadden. Hij zag niet, dat de schuit in voile vaart de Geeserbrug over het Zwindersche Kanaal naderde. Het gevolg daarvan was, dat zijn hoofd letterlijk verbrijzeld werd tusschen de brug en de schuit. De ongelukkige was gehuwd en had een kind. Zaterdag geraakte bij de werf De Conrad te Haarlem een kindje te water en zonk. Toen het na lang dreggen werd opgehaald, was het reeds overleden. Een //knotte" was vroeger in Friesland het attribuut voor houw en trouw bij aanstaande echt- genooteu. Trouw werd de /knotte" als een re- liquie bewaard en ging van ouders op kinderen over. Niet zelden werd het kleinood in een zil- veren doos bewaard. In het Blija werd verleden week eene dergelijke doos verkocht. Volgens onderzoek bedroeg de waarde aan zilver ongeveer 14. Echter, tal Het was zoo, dat 't geen gevaar voor hem kon hebben, zoo 't in verkeerde handen viel. ,/Bewijs hetdat was al wat hij had geschreven. Repliek bleef niet lang uit. Den volgenden morgen wierp de inboorling die behoorde tot degenen, welke geregeld levens- middelen brachten in het kamp, hem weer een briefje toe, op dezelfde wijze verpakt. ,/Wij zullen meer dan eens de gelegenheid hebben, u dat te bewijzen. Om te beginnen met een raadgeving. Wij hebben ons overtuigd, dat't bijna onmogelijk is uw vlucht van het schiereiland Ducos te begunstigen, en raden u aan, te ver- zoeken om een stuk grond ter bewerking te Bourail. Uw verzoek zal bij de autoriteiten ondersteund worden. Te Bourail zullen wij ons aan u bekend maken. Geduld." (Wordt vervolgd.) van personen bleken belang te stellen in deze antiquiteit die bij opbod ten slotte voor /II2 gemijnd werd. Een uur daarna verkocht de kooper het stuk met 58 winst. Men schrijft uit Worm'erveer Zaterdag voor Piuksteren Een buitengewone dag voor de Zaankanters, of liever van de Zaan- landsche jeugd, een dag, in de volkstaal bekend onder den naam van Luilak. O, hoeveel jonge lichaampjes hebben den vorigen nacht onrustig op hunne legertjes gewoeld, vreezende, niet bijtijds te zullen ontwaken, vreezende dat kameraadjes hun, als ze buiten komen, het woord //luilak" zullen toevoegen. Nog heeft de nacht zijn rijk niet aan de dag- vorstin afgestaan, of deuren worden geopend, en knapen en meisjes stormen de straat op, met de onafscheidelijke ,/horrie", een soort platte slede op wieletjes, aan een touw achter zich. In vliegende vaart gaat het voortbellen, voor zoover deze niet den vorigen avond voorzichtigheidshalve vast- gezet zijn, worden in beweging gebracht, waar ze ontbreken vervullen de voeten tegen de deur den zelfden dienst zoodat zelfs de meest verstokte slaper eindelijk wakker moet worden. En nu naar buiten, naar de veldeu bloemen gejdukt, visschen in hun element verschalkt, een stevige wandeling gemaakt; kortom, zich vermaakt bp de duizend en een wijzen waarop de jeugd genoegen weet te smaken. Is eindelijk de dag volledig aangebroken, dan worden de respectieve huizen weer opgezocht, waar de warme bollen deze ontbreken dien dag op geen enkele tafel van de echte Zaankanters de hongerige magen zullen verkwikken. En dan naar school! Arme onderwijzers, die dien dag gelukkig voor hen is het maar een halve dag de slaperige oogen der kleinen moeten openhouden en geestelijk voedsel moeten brengen in de vaak knikkende hoofdjes Een vredesconfereutie-ui. De A. Ct. meldt dat op de Beurs te Amsterdam een telegram werd ontvangen, dat de Nederlandsche gedele- geerden ter vredesconferentie, onmiddellijk het voorstel hebben gedaan, om de V e c h t water- leiding af te snijden Te Makkum kregen twee broeders (grind- schippers) uit Dedemsvaart onder den invloed van. sterken drank een twist. Daarbij beschuldigde de een den ander 7 jaar geleden te Rotterdam een meisje ernstig mishandeld te hebben. Naar aan leiding daarvan is de eene broeder gearresteerd en ter beschikking van de justitie gesteld. In het buitenverblijf 't Klooster, aan den Schoterweg te Haarlem, die onlangs is verkocht aan de Exploitatiemaatschappij van onroerende goederen, was even vddr den verkoop een overdekte gang ontdekt in de kamer rechts van den weg. Een luik in den grond geeft daartoe toegang, doch spoedig stuit men op een muur. Vermoed wordt, dat de gang de verbinding vormt met het oude kasteel Ter Kleef aan de Kleverlaan, en daar het mogelijk zou zijn dat er kostbaarheden in verborgen zijn, is bij deu verkoop de bepaling gemaakt, dat de kooper den muur moet wegruimen, en dat wat gevonden wordt, samen zal worden gedeeld. Zaterdag waren voor het Huis ten Bosch toestellen in werkiug om het binnengaan en verlaten van het gebouw door de gedelegeerden, in be- weegbare fotografien (kinematograaf) voor te stellen. Zaterdagnacht is op de Zuiderzee tusschen Edam en Marken een bejaarde schippersknecht verdronken, 3 kinderen nalatende. Hij sloeg over- boord door een klap van het zei], en toen het den schipper na veel moeite gelukte hem binnen te halen, waren de levensgeesten reeds geweken. Eene nieuwe //geneeswijze" van longte- ring is uitgevonden door professor Cervello, te Palermo. Hij laat de lijders door een toestel van zijn vinding damp inademen van formalina, een krach- tig anti-septisch middel. Het was reeds eenigen tijd bekend, dat forma lina doodelijk is voor longteringbaeillen. Proeven, door prof. Cervello genomen met 20 teringlijders in het ziekenhuis te Palermo, de meesten in het //derde stadium", hadden een goeden uitslag. Dertien herstelden binnen een maand vijf namen snel toe in kracht en gewicht, en twee stierven van zwakte voor het middel eenige uit- werking kon hebben. De ligging van Palermo, waar men zee en berg- lucht heeft moet veel bijdragen tot het welslagen van de kuur. Er wordt daar nu een fabriek van formalina gebouwd, alsmede een sanatorium (waar de be- handeling waarschijnlijk 25 per dag zal kosten.) Prof. Cervello gaat eerlang naar Berlijn, om over zijn geneeswijze te spreken op het daar te houden tuberculose-congres. De Paris, een transatlantische mailboot, was Zaterdag naar Southampton vertrokken en had Cherbourg aangedaan, om daar 50 passagiers op te nemen. Aan boord bevonden zich 85 eerste-, 109 tweede- en 192 derde klas passagiers. Te negen uur 's avonds verliet het schip Cherbourg het weer was dampig, doch niet mistig. 's Nachts tusschen twaalf en een uur, terwijl alle passagiers sliepen, werd de machine op halve kracht gezet. De officier van de wacht zag den vuurtoren van kaap Lizard niet verschijnen en had zich ongerust gemaakt.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2